VN-sancties zonder effect Ook vakantiehuisje onder vergoeding natuurrampen Boormachine bereikt zuidoever Oude Maas Nieuw psychiatrisch onderzoek verdachte Aanvaring tankers in mist onder Willemstad Lange files bij ongeval Politie Zevenbergen stuit op wapenarsenaal Bij aanleg Tweede Heinenoord Poging moord Zeeuws-Vlaanderen Leeg naftaschip opengescheurd WATERSTANDEN Irak houdt vanochtend opnieuw Amerikaans inspectieteam tegen Maximaal een miljard uit algemene middelen Luitenant-generaal B. Droste Bevelhebber baalt van kritiek op de Gulf stream Likoed uit op putsch Trabant verslaat Babybenz 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HEINENOORD (ANP) - De tunnelboormachine van de Tweede Heinenoordtunnel heeft de zuidoever van de Oude Maas bereikt, tien maanden nadat het boren vanaf de noordoever begon. Het is voor het eerst dat in. Nederland een verkeerstun- nel is geboord. Het boren in de slappe veen- bodem leverde de bouwers „een schat aan kennis en er-» varing op", zo stelt Rijkswa terstaat woensdag. Niet in de laatste plaats door de proble men die zich voordeden. In mei stroomden plotseling tonnen modder en grondwa ter de tunnel in. Daarna wa ren er problemen met de noodafdichting en in septem ber zat de boormachine on der een gat in de rivierbo dem, waardoor de boorvloei- stof weglekte en er geen druk was. Westerschelde Het boren van de tunnel is een proefproject. Het boren is goedkoper dan het afzin ken van tunneldelen. Dezelf de techniek wordt in later stadium gebruikt voor de aanleg van de tunnel onder de Westerschelde. MIDDELBURG (ANP) - De rechter wil dat psychia ters uitzoeken wat een 41-jarige man uit Philippine precies voor stoornis heeft en waarvoor hij moet worden behandeld. De man stond woensdag terecht voor de rechtbank in Middelburg. Hij is schuldig dbor de recht bank bevonden aan poging tot moord op zijn 31-jarige ex-vriendin uit Biervliet en het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de 68-jarige moeder van die vriendin. De officier van justitie heeft vier jaar cel en een rijontzegging van een jaar tegen de veroordeelde geëist. Op 4 april reed de man met zijn auto over de N61 op zoek naar zijn ex-viendin, die de relatie had verbroken, om ,,een en ander uit te praten". Toen hij haar auto zag en bei de wagens elkaar op circa twintig meter waren gena derd, stuurde hij plotseling naar de andere weghelft en knalde vrijwel frontaal op haar wagen. In de auto van de vrouw zaten als passa giers haar 6-jarig dochtertje en haar moeder. De ex-vriendin werd met zeer zwaar letsel overge bracht naar een ziekenhuis in Gent, de moeder raakte eveneens zwaar gewond en het dochtertje bleef wonder boven wonder ongedeerd. De veroorzaker zelf kwam er met licht letsel van af. Stoornis Uit eerder onderzoek door psychiaters bleek dat de man aan een stoornis lijdt, maar uit het rapport blijkt niet welke. In verband met de nieuwe TBS-regeling, die op 1 oktober is ingegaan, wil de rechter heropening van het onderzoek. Volgens de nieu we regels moet precies wor den aangegeven waarvoor ie mand moet worden behandeld. Het onderzoek neemt waarschijnlijk enkele maanden in beslag. WILLEMSTAD (ANP) - De gevolgen van de aanva ring woensdagochtend bij de Volkeraksluizen tus sen twee tankerschepen vallen mee. Het ongeval ge beurde om half twaalf in dichte mist. Er brak geen brand uit en er heeft volgens de brandweer geen ex plosiegevaar bestaan, gezien de temperatuur van het water en van de omgeving. De tanker Kellie was gela den met 950 ton kerosine. Dit schip heeft geen schade opge lopen. De Susann had nafta vervoerd, maar was nog niet schoongemaakt. Dit schip heeft onder de waterlijn een scheur over twee comparti menten. Arm gebroken Een van de opvarenden van de Susann heeft een arm ge broken en is overgebracht naar een ziekenhuis. De poli tie had een parallelweg van de A29 enige tijd afgezet, om dat toen nog niet duidelijk was of er explosiegevaar was. Een blusboot die vanuit Dordrecht onderweg was naar de plaats van de aanva ring is halverwege terugge stuurd. De blusboot van Dintelmond was wel ter plaatse. ROTTERDAM (ANP) - Een ongeval op de A20 ter hoogte van het Rotterdamse Ter- bregseplein waarbij vier vrachtwagens waren betrok ken heeft donderdagmorgen voor lange files gezorgd. Het ongeluk gebeurde al om zeven uur maar pas tegen ne gen uur kon een van de chauffeurs bevrijd worden. Die werd zwaar gewond met een spoedtransport naar het Dijkzigtziekenhuis bracht. ge- Het ongeval had plaats op de zogenoemde doelgroepen- strook, die speciaal bedoeld is voor vrachtwagens. Van de hoofdrijbaan richting Hoek van Holland moest ook een rijstrook afgesloten wor den voor hulpverlening. Daardoor bleven er maar twee rijstroken aver voor het gewone verkeer Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I4 nov. 02.55 179 08.40 -122 15.15 171 21.05 -145 ROOMPOT BUITEN 14 nov. 01.00 198 07.20 -125 13.20 193 19.45 -152 BRUINISSE 14 nov. 03.25 184 08.45 -132 14.25 177 21.10 -155 WEMELDINGE 14 nov. 02.50 204 08.45 -138 15.05 199 21.10 -162 Springtij: 16 november Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 NEW YORK (AFP/RTR) - Met de afkondiging: van nieuwe sancties tegen Irak door de Veiligheidsraad van de VN heeft de internationale gemeenschap woensdag eendrachtig stelling genomen tegen Bag dad. De oplossing van de crisis tussen de VN en Irak is echter niet dichterbij gekomen. Bagdad hield donderdag op nieuw Amerikaanse VN-in- specteurs bij depots tegen. De inspectiesteams van de VN gingen weer onverrich- terzake naar hun behuizing in Bagdad terug. De Iraakse regering houdt vol dat zes Amerikanen het land uit worden gezet. Dit besluit werd al op 29 oktober geno men en veroorzaakte het hui dige conflict. De Veiligheidsraad besloot unaniem tot een reisverbod voor Iraakse functionarissen die de VN dwarsbomen. Ze dreigde voorts met verdere actie", zonder aan te geven wat, als Bagdad de Amerika nen toegang blijft weigeren tot depots waarvan wordt vermoed dat Iraakse massa vernietigingswapens liggen of onderdelen voor de pro ductie van die wapens. De secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, heeft donderdag een ontmoeting met de Iraakse vice-premier Tareq Aziz over de crisis rond de wapeninspecties. Aziz heeft om het gesprek verzocht, aldus VNrwoord voerder Fred Eckhard. Tareq Aziz zei dat het stand punt van zijn land ongewij zigd blijft. De Verenigde Sta ten misbruiken in zijn ogen de inspectieteams om de ze ven jaar oude strenge han delssancties tegen Irak te handhaven. Washington wil zo de val van het regime in Bagdad uitlokken. Daarom is er geen plaats voor Ameri kanen in ploegen die de Iraakse defensie doorlich ten. Bovendien willen de VS het liefst snel militaire acties tegen Irak. Voor Bagdad zijn de VS daarom de vijand, en die mag volstrekt niet rond neuzen in het Iraakse mili taire arsenaal. Aanvallen op Irak liggen evenwel erg gevoelig in de internationale politiek on danks de eendracht die de Veiligheidsraad ten aanzien van de nieuwste sancties blootlegde. China, Egypte, Frankrijk en Rusland zijn voorname mogendheden die zich tegen militaire actie ver zetten. Groot-Brittannië is wel voorstander van harde- actie. De door de Amerika nen voorgestelde formule ring dat Irak „de ernstige ge volgen" zal moeten dragen als het blijft weigeren mee te werken, is daarom niet in de resolutie van woensdag ge komen. Dit was te duidelijk een dreiging met géweld en de raad verkoos „verdere ac ties" als slotdreigement. Harde aanpak Een opiniepeiling in de VS geeft aan dat niet alleen de regering een harde aanpak wil van het Irak van Saddam Hussein. Maar liefst 54 pro cent van de ondervraagden willen dat Irak gebombar deerd wordt wegens de onwil met de VN mee te werken. Als Bagdad, zoals aangekon digd, op Amerikaanse spio- nagevliegtuigen schiet dan is 84 procent van de onder vraagden voorstander van een bommentapijt op het land waar naar Bijbelse overlevering het paradijs was gevestigd. Inwoners van de Betuwe verlaten hun huizen. In veel gevallen kregen ze onderdak in va kantiewoningen, onder meer in Zeeland. Die kosten worden nu vergoed. (Foto: Berend Masselink) DEN HAAG (ANP) - Er komt een royalere vergoe ding van schade als gevolg van aardbevingen en overstromingen. De vergoedingsregeling wordt uitgebreid naar vakantiehuisjes en stacaravans. Dat bleek tijdens een over leg tussen minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken en de Kamer over een wets voorstel over natuurram pen. Het wetsvoorstel van de VVD-bewindsman is geïnspireerd op de ervarin gen met de aardbeving Van 1992 in Limburg en de overs tromingen van 1993 en 1995 in hetzelfde gebied. Gedu peerden konden in veel ge vallen geen beroep doen op een normale verzekering. De Kamer heeft veel waar dering voor het voorstel van het kabinet om getroffenen voortaan het recht te geven op een schadevergoeding uit de algemene middelen. Per gebeurtenis geldt een maxi mum van 1 miljard gulden. Het is overigens niet de be doeling om alle geleden schade te vergoeden. Getrof fen burgers en bedrijven houden een eigen risico. Verbeterd De Kamer heeft de voorstel len van het kabinet wel op enkele punten verbeterd. Oude bebouwing langs de Maas moet meteen onder de regeling vallen en niet wachten tot het moment dat de dijken op deltahoogte zijn gebracht. De regeling moet niet gelden per bedrijf, maar per vestiging. Dit moet bedrijven met meerde re vestigingen een beter be scherming bieden. Loonkosten Ook vindt de Kamer dat be drijven die hun eigen men sen inzetten voor schadebe perking een vergoeding voor de gemaakte loonkos ten moeten krijgen. Minister Dijkstal wilde dat alleen toestaan bij het inhu ren van externe bedrijven, maar maakt hier geen groot punt van. Het wetsvoorstel moet per 1 januari volgend jaar ingaan. DEN HAAG (ANP) - De bevelhebber der lucht strijdkrachten, luitenant-generaal B. Droste, er gert zich aan de aanhoudende kritiek op de Gulf- stream, de zakenjet die Defensie in 1995 speciaal kocht voor het vervoer van bewindslieden en ho ge militairen. Kamerleden van CDA, GroenLinks en de Socialis tische Partij vroegen eer der deze week aan staatsse cretaris Meijling (Defensie) om opheldering, nadat het tv-programma Netwerk zondagavond meldde dat de ambtelijke top van het ministerie destijds had ge adviseerd om niet te kiezen voor dit toestel. De bevelhebber erkent in een artikel in de Defensie krant dat Meijling een an dere afweging heeft ge maakt dan het projectteam van de Koninklijke Lucht macht, dat een voorkeur had voor de Canadese Chal lenger 604. Volgens Droste kwam daarnaast nog een derde toestel in aanmerking, de Franse Falcon. Hij wil „duidelijk stellen dat alle drie finalisten tot de top van de eredivisie behoren met onderling slechts mar ginale verschillen". De Gulfstream kan op een lange afstandsvlucht meer passagiers vervoeren dan de Challenger, aldus Dros te. Hij bestrijdt ook eerdere berichten als zou de Gulf stream vaak met pech kam pen. Vliegveiligheid Dit jaar zijn ruim honderd vluchten uitgevoerd en in slechts twee gevallen kon een vlucht niet volgens plan verlopen wegens man kementen. De vliegveilig heid is volgens hem nooit in het geding geweest en de in zetbaarheid van de Gulf stream ligt boven het ge middelde van zakenvlieg- tuigen. Droste is zeer in zijn nopjes met het vliegtuig: „Als je vraagt om een BMW, ben je ook tevreden als je een Mercedes krijgt". ZEVENBERGEN (ANP) - De politie van Zevenber gen heeft bij twee inwoners van die plaats een flinke hoeveelheid wapens in beslag genomen. In de woning van de mannen van 18 en 20 jaar zijn drie handgranaten, een grendel- geweer, werpsterren, een ploertendoder, een busje traangas, een nunchaku-wa- pen, diverse soorten messen, scherpe munitie en patronen aangetroffen. De politie verdenkt de twee van wapenhandel en handel in verdovende middelen. Naast de wapens zijn XTC- pillen, amfetaminepoeder, een gebruikershoeveelheid cocaïne, weed en enkele dui zenden guldens aan contac ten gevonden. Inbraken De politie kwam de verdach ten op het spoor naar aanlei ding van het onderzoek naar drie arrestanten. De drie waren aangehouden wegens vijftien inbraken en diefstallen in Zevenbergen en Breda. JERUZALEM (DPA) - Voor aanstaande leden van de re gerende Israëlische Likoed- partij hebben plannen om premier Netenyahu ten val te brengen. Volgens de kranten Jedioth Achronoth en Maariv van donderdag is een aantal mi nisters van Netenyahu's par tij zo ontevreden over de re geringsleider dat ze uit zijn op een „putsch". De minis ters zijn er volgens de dag bladen van overtuigd dat ze Netanyahu kunnen afzetten met een meerderheid van tachtig stemmen in de Knes set zonder dat het parlement ontbonden hoeft te worden. Netanyahu heeft woensdag met een aantal ministers overlegd over de beslissing van het centraal comité van de Likoed om de interne voorverkiezingen voor Li- koed-parlementskandidaten af te schaffen. Dit besluit leidde tot onenigheid in de partij. MORTUARIUM SCHIPHOL (ANP) - Schip- hol krijgt als eerste luchtha ven in de wereld de beschik king over een mortuarium. De luchthaven heeft dat don derdag meegedeeld. Suske en Wiske "de mompelende mummie" door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 17 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht z.oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov. Zon op 07.59, onder 16.49 Maan op 17.18, onder 07.18 Volle maan: 14 november (15.13) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het is van alles wat de ko mende dagen: wat zon, wat regen, niet te veel wind en soms ook wat mist. Vannacht kan er vooral in het binnenland opnieuw mist ontstaan die ons tot in de vroege ochtend par ten kan spelen. Bovendien koelt het daar flink af, plaatselijk tot rond het vriespunt. In het westen van het land wordt het niet zo koud, ongeveer 5 graden. De sterke afkoeling wordt daar aan de ene kant tegengewerkt door wolken, waaruit een enkele bui valt, maar ook door een matige, soms vrij krachtige wind van zee. Morgenvroeg kan vooral in het bin nenland de mist of lage bewolking zich nog handhaven. Met het toene men van de zuidwestenwind lost de mist langzaam op en komt de zon af en toe door. Maar de wolken in het westen breiden zich in de loop van de dag naar het oosten uit, dus de zon zal niet echt veel van de partij zijn. De temperatuur blijft nagenoeg gelijk en ligt rond de 9 graden. Ook in het weekeinde verandert er weinig aan de temperatuur en op zaterdag kan er wat regen vallen. Pas na het weekeinde wordt het frisser. EISENACH (DPA) - Wat de Baby Benz niet kan, kan de Trabant wel. Het Oostduitse pruttelaartje heeft woensdag de zoge noemde elandtest met glans doorstaan. De Mercedes uit de A- klasse kantelde toen de auto bij een snelheid van 60 kilometer per qur plotseling scherp uit week. DeTrabi voltooide de proef zonder proble men bij een snelheid van liefst 75 kilometer, meld de de Thüringer Allge- meine, een krant uit de voormalige DDR. Mercedes heeft de leve ring van de het nieuwe model inmiddels voorlo pig 12 weken stopgezet totdat de nodige verbete ringen zijn aangebracht. ZIERIKZEESCHE RH NIEUWSBODE Ka Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18 00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdr^hten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag J I „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.6/ I De advertentieprijzen zijn exc'I 17'/y% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2