A50 Palen en wagen moeten weg Werkgroep Asielzoekers moet drempel wegvagen PTPG>T> A X» XIX£A^9 X AJL 'We moeten nu niet gaan zwalken' r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i REDUCTION 15 NOVEMBER Plek gemeentehuis niet ter discussie Imnbo maakt het waar Jannewekken-kwestie voor VVD gepasseerd station r EEN PATATJE OORLOG ONDER DE ZOMERZON? L dé krant van schouwen - duiveland! SPECIAL OFFER: NIEUWSBODE DONDERDAG 13 NOVEMBER 1 997 153e JAARGANG NR 26282 WAARIN QP GENOMEN DE ZI E R IK Z E E S C H E COURANT 1797-1889 •=£3 LES CHOUCHOra en ctdbck: out ZYÜECO Gebruik ili'ïi- koriini/sboH en belutil f 10,00 i.n.r. J 12,50. Inclusief één grafts consumptie ZATERDAG Jullunustruat 40 Zierikzee Gemeente kiest voor gelijke monniken, gelijke kappen ZIERIKZEE - De palen van strandtent Zomerzon van J. Kristelijn moeten uiterlijk zaterdag 29 no vember verwijderd zijn en A. van der Wijst moet zijn mobiele frituurwagen binnen een week wegha len van het parkeerterrein 'Kijkduin' aan de Ramp- weg in Renesse. Wethouder C, Veerhoek laat er geen twijfel over bestaan dat het de gemeente ernst is. Een kwestie van gelijke monniken, gelijke kappen, bevestigt hij. ,,De vergun ning voor een standplaats geldt voor de periode van 1 april tot 1 november. Die ter mijn is verstreken en de pro cedures moeten voor ieder een hetzelfde zijn. De gemeente verzoekt Van der Wijst in een brief van 5 november dringend om bin nen veertien dagen na dagte kening zijn mobiele frituur- wagen te verwijderen. Van der Wijst doet dat niet. „De grond daar is van het waterschap en ik heb een vergunning om daar het hele jaar te staan." Hij exploi teert de frituurwagen al ze ventien jaar Tot 1995 ging de wagen naar de winterstal ling, maar na de fusie van het waterschap, verkreeg Van der Wijst wel een jaarver- gunning. De exploitatie bleef beperkt tot de periode 1 april tot 1 november. Op basis van de nieuwe vergunning van het waterschap liet de eige naar zijn frituurwagen in 1996 het hele jaar staan. De toenmalige gemeente Wes- terschouwen maakte daar geen bezwaar tegen. De dwang, die de gemeente Schouwen-Duiveland nu uit oefent, ziet Van der Wijst als gevolg van alle commotie rond het strandpaviljoen van Kristelijn. ,,Het verschil is, dat voor de plek van mijn fri tuurwagen de strandnota niet geldt." Van der Wijst op zijn beurt kantte zich fel tegen het feit, dat het strandpaviljoen van zijn concurrent Kristelijn na de toegestane datum van 1 oktober nog geopend was. Zijn bezwaar kwam dinsdag aan de orde bij de behande ling v,an de ingekomen stuk ken binnen de Commissie ROEZ. Kristelijn heeft de ex ploitatie van 'Zomerzon' op vrijdag 17 oktober op last van de gemeente weliswaar beëindigd, maar een deel van de fundering en de palen 2ijn nog niet weg. „Waarom staan die palen er in vredes naam nog?", wilde mr. H. van Pijkeren, raadsman van Van der Wijst, weten. „Niet vanwege het nationaal kam pioenschap paalzitten. Ze gaan weg," was het ant woord. Sneller De gemeente heeft al diverse malen bij Kristelijn aange drongen op het sneller ver wijderen. Stagnatie was, volgens hem, onder meer ontstaan bij het verwijderen van de koelvloeistof freon uit de leidingen. Van zelf in grijpen bij het afbreken, heeft de gemeente 'nog even afgezien. „Er zitten zoveel schroeven in die vloer, dat wil je niet weten," aldus Veerhoek. Een gespecialiseerd bedrijf moet worden ingeschakeld voor het verwijderen van de palen en inmiddels is er de bevestiging dat het karwei op zaterdag 29 november wordt geklaard. „Laten we dan een deadline stellen op 1 december," vond De mobiele frituurwagen vanA. van der Wijst moet binnen een week verwijderd zijn van het parkeerterrein Kijkduinaan de Rampweg in Renesse. R. van der Wekken (CDA). Veerhoek wees dat af, omdat Kristelijn tegen een officieel aanschrijven van de gemeen te direct weer bezwaar zou kunnen aantekenen. Op ba sis van de rechterlijke uitspraak van vrijdag 17 ok tober kan er nu wel onmid dellijk worden ingegrepen en als er op 29 november geen plausibele reden is dat de pa len er nog staan, zal de ge meente dat ook doen. „Er is geheid, een plausibele reden," reageerde mr. Van Pijkeren. „Laten we afspre ken, dat ik er voor de ge meente voor zorg dat die pa len volgende week weg zijn. It's a deal?" „Nee, zo werken we niet," re ageerde commissievoorzitter R. Geluk en ze besloot de dis cussie met als kanttekening 'Wordt vervolgd." Zorgvuldig Volgens Kristelijn is er maar één bedrijf, die de palen en de staalconstructie van zijn strandpaviljoen zorgvuldig kan verwijderen. Die zorg vuldigheid is van belang, want Kristelijn wil 'Zomer zon' voor aanvang van het volgend seizoen weer op tijd lateiï herrijzen. Hij laat weten inderdaad enige stagnatie te hebben ge had bij de ontmanteling van de installaties. „Bovendien kwamen er plotseling zeven mensen op straat te staan, die een hele zomer hard voor mij gewerkt hadden, dat vergt ook enige aandacht." (Foto: Marijke Folkertsma) Hij heeft inmiddels de beves tiging, dat de aannemer op 29 november begint met het verwijderen van de funde ring. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen blijkt zich niet te 'mengen in het gekrakeel rond vergunningen voor zo wel frituurwagen als strand paviljoen. „Als de gemeente redenen heeft dat soort za ken te verwijderen, gaan wij daar als waterschap niet tus sen zitten," aldus een woord voerster. ZIERIKZEE - D66 en RPF zetten hun vraagte kens en GroenLinks is tegen, maar het college houdt vast aan de driehoek Nieuwe Kooiweg/ Houwersweg en Laan van Saint Hilaire in Zie- rikzee als plaats voor het nieuw te bouwen ge meentehuis. Wethouder C. Veerhoek be loofde wel in gesprek te gaan met Stad en Lande over de invulling van de stedebouwkundige rand voorwaarden. Dat bleek gisteren tijdens de eerste vergadering van de speciale commissie voor de nieuwbouw van het ge meentehuis. De verant woordelijk wethouder Veerhoek zei wat de bouw- plek betreft 'geen twijfels' te kennen. „We moeten nu niet gaan zwalken." De opstelling van D66 en de RPF is in tegenspraak met de eerdere instemming met de locatie. „We zijn in juni akkoord gegaan, maar niet tegen iedere prijs," aldus raadslid J. Roukema. „Wij maken pns zorgen om de fixatie op één locatie, want daardoor zou de prijs voor de grond wel eens erg hoog kunnen uitvallen. Wij drin gen daarom aan op een al ternatieve locatie naast de huidige plek. Bovendien kunnen we niet zomaar voorbijgaan aan de argu menten van Stad en Lande dat de bouw grote conse quenties heeft voor het zicht op Zierikzee." C.J. Geluk van D66 geeft toe dat er in principe al een besluit is genomen. „Maar er komt nog een richtlijnen- onderzoek en er moeten nog stedebouwkundige voor- waarden worden opgesteld. Als de uitkomsten ongun stig blijken, moeten we de mogelijkheid op een andere locatie wel openhouden." Advertentie 4ol«nv»«g 28 T«l«foon 0187 475400 Fa« 0187 484210 Midd«lharni» tijd.n ma t/m vrir 8 00-12.00 t 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 ia: 9.00-12.0 Roep om 'incidentele' vrijwilligers ZIERIKZEE - De drempel tussen de in Zierikzee verblijvende asielzoekers en de bevolking van Schouwen-Duiveland moet dringend worden ver laagd. Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei, ver schillende Zierikzeese kerken en asielzoekers heb ben de handen ineen geslagen in de Werkgroep Asielzoekers Zierikzee. Naast het steunen van al lerlei goede landelijke doelen kun je vooral ook in je eigen omgeving nog zoveel doen," zegt Simon Tani- wel. Hij is als agogisch medewer ker bij de asielzoekers in het Huis van Nassau betrokken en vervult daarnaast een mentorfunctie voor de al leenstaande minderjarige asielzoekers (ama's), die - momenteel verspreid over drie huizen - in Zierikzee ver blijven. De Zierikzeese locö- ties zijn verstopt, zo geeft de werkgroep aan. „In het be gin zag ik dat als voordeel, omdat je dan ook geen mis standen krijgt. Maar die mensen zijn hier al drie jaar en die drempel blijkt nog steeds te bestaan. Er komt bijna nooit iemand over de vloer en zij hebben die con tacten wel nodig," schetst Taniwel het probleem. Rudy Prager van SKW De Lichtboei pikte de noodkreet op. Afgelopen zomer stuurde hij een brief naar alle Zierik zeese kerken. De hieruit voortgekomen werkgroep wordt onder meer gevormd door leden van de Hervorm de, de Christelijk Gerefor meerde en de Lutherse Kerk. Bovendien maken drie asiel zoekers en Prager en Tani wel zelf ook deel uit van de groep. De organisatie wil een coördinerende rol vervullen tussen asielzoekers en bevol king. De doelstellingen zijn niet hoogdravend, maar juist veel meer op de alledaagse praktijk gericht. Zo kan een alleenstaande jongere die 's middags een uurtje huiswerk bij een gezin of een oudere mag maken, van dichtbij kennis maken met de Neder landse cultuur. Andersom kan de asielzoekende jongere Een aantal leden van de werkgroep hebben zich verzameld op één van de kamers in het Huis van Nassau. Onder meer de vloerbedekking in deze kamers - waar gezinnen van vier tot zes personen vaak al drie jaar wonen - moeten worden aangepakt. (Foto: Marijke Folkertsma - behalve het brengen van ge zelligheid - weer eens een boodschap of klusje voor de oudere doen. Het delen van een hobby of eens een keer met een asielzoeker meegaan bij een ziekenhuisbezoek zijn andere mogelijke invullin gen. „We willen niemand overbelasten, maar zoeken juist naar incidentele vrij willigers die - op grond van hun eigen kwaliteiten en kennis - zo nu en dan eens iets willen doen," lichten Prager en Johan Bax van de Hervormde kerk toe. Een tweede taak die de werk groep op zich heeft genomen, is het coördineren van de kle dingverstrekking aan de asielzoekers die voor een korte periode in Hotel De Drie Koningen worden on dergebracht. Deze mensen komen in hun vaak luchtige outfit zonder middelen in Zierikzee aan. Geprobeerd wordt hen in ieder geval aan een basiskledingpakket te helpen. Ook voor dit doel wordt hulp van de bevolking van Schouwen-Duiveland gevraagd. Een aantal activiteiten zijn al in gang gezet. Woensdag 24 december heeft in de Christe lijk Gereformeerde kerk in Zierikzee een gezamenlijke kerstmaaltijd plaats. Behal ve de Zierikzeese asielzoe kers nemen ook vertegen woordigers van de kerken en andere belangstellenden deel. Bovendien zijn een aan tal werkgroepleden aan de slag gegaan om de vloerbe dekking van de kamers van het Huis van Nassau - waarin sommige gezinnen al meer dan drie jaar wonen - te reini gen. Daarnaast wordt ge zocht naar aansluiting bij jongerenactiviteiten en kof- fiedrinkuren binnen de kerk. Meer informatie is verkrijg baar bij Rudy Prager 402024. Men moet streng zijn om rechtvaardig te wezen. Rousseau Eerst mist HET WEER Aan de kust een enkele bui. In het bin nenlandmistbanken. Min. temp. van 5 graden aan dp kust tot rond het vries punt in het binnenland. Geleidelijk meer bewolking en overwegend droog. Middagtemp. ±9 graden. Zwakke tot matige zuidwestelijk wind, kracht 3, aan de kust vrij krachtig, 5. 3 LANDSCHAPSCAMPING Twijfels over plannen landschapscampings aan Rietdijk bij Zonnemaire. 4 ONDERWIJS Gemeente pakt achterstand in regionaal onderwijs 5 SLOOP Sloop dreigt voor kleine afvalwaterzuiverings installaties in de regio. 7 MOSSELLOOP Atletiekvereniging Delta Sport viert dertigste editie van Mosselloop. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Kanttekeningen bij Nieuwsbrief ZIERIKZEE - Het artikel in de VVD-nieuwsbrief be treffende de strategie binnen de gemeenteraad rond de Jannewekken-kwestie is niet bij alle leden van deze partij goed overgekomen. Woensdagavond tij dens de algemene ledenvergadering van de VVD Schouwen-Duiveland in Ouwerkerk werden er kanttekeningen bij het betreffende artikel ge plaatst. A. Verseput had liever wat meer terughoudendheid ge zien in plaats van de kwestie nu weer in de publiciteit te brengen. P. Greefhorst, be last met de pr binnen de afde ling, achtte het terecht dat de fractie zich op deze wijze naar de kiezers toe heeft ver antwoord. Voorzitter H. Verseput zei de spijt over het gebeuren te de len. De fractie wilde uitleg geven .over de gang van za ken binnen de gemeenteraad en daar was ruimte in de nieuwsbriefvoor beschik baar gesteld en de nieuws brief wordt nou eenmaal ook aan de media toegezonden. De vergadering was het er over eens dat er nu genoeg over de kwestie is gezegd en de voorzitter besloot met de constatering dat het nu een gepasseerd station is. De belangstelling voor de al gemene WD-ledenvergade- ring' bleek gering. Belang rijkste agendapunt betrof de vaststelling van amende menten op het WD-verkie- zingsprogramma voor de Tweede Kamerverkiezingen. In het algemeen kwam er van diverse zijden de roep om meer toegankelijkheid en minder moeilijke woorden. Ook wordt er binnen de WD-gelederen gepleit voor een veel eenvoudiger regel geving en voor een op de re gio toegespitste invulling. Wethouder G. van de Velde- de Wilde en twee raadsleden G. van den Ouden- Zwart en H. Cooman toon den zich geen voorstander van de ingezette herstructu rering voor veeteelt en glas tuinbouw. Ook op dit punt werd gepleit voor een ge biedsgerichte herstructure ring. ZONNEBRIL ZIERIKZEE - Uit de auto van een 34-jarige vrouw uit Kats is dinsdag een zonne bril gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Gasthuis- boomgaard in Zierikzee. De waarde van de zonnebril is niet bekend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194,00 Ik ontvang'de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. i Bij automatische afschrijving uw j j""l bank-/gironummer vermelden: 1 SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. ..Plaats: Geb.datum:. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1