Zorg voor milieu bij woningbouw Duikapparatuur met speciaal gasmengsel House party's en black jack avond SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuw restaurant overzijde haven Rabobank introduceert de 'Euroverkenner' Programma Radio Schouwen-Duiveland Zaterdag 15 november Open Dag in bungalowparkBuitenplaats Hof van Zeeland Om langer onder water te kunnen blijven ZONNEHEMELS SPORTSPONSOR dé krant van schouwen - duivelatid! i1 WOENSDAG 12 NOVEMBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD NOORDWELLE De zorg voor het milieu bij de bouw van woningen blijkt een hot item te zijn. De bouw en verkoop van ecologische recreatiewonin gen in bungalowpark 'Buitenplaats Hof van Zee land' draait volgens directeur EcoParks Bouw- en Projectontwikkeling, Cor Weijers, uit Noordwelle als een trein. Afgelopen zaterdag werd op feestelij ke wijze de honderdste woning opgeleverd. Zater dag 15 november wordt in het park 'Open Dag' ge houden. Het idee om milieuvriende lijke recreatiewoningen te gaan bouwen was volgens Weijers indirect afkomstig van hoofdaannemer Straijer. „Hij hoorde bij de uitvoering van projecten, als het Li- vingstonepark in Haamstede en het Beachpark in Renesse, regelmatig stemmen opgaan om bij bouwprojecten meer aandacht te besteden aan mi lieu aspecten." EcoParks Bouw- en Projectontwikke ling nam daarom het initia tief om bij de bouw van 'Bui tenplaats Hof van Zeeland' bij Heinkenszand allerlei mi- lieubesparende voorzienin gen aan te brengen. Zonnecollectoren Het gaat daarbij onder meer om zonnecollectoren, een energiemanagement-sys- teem, optimale isolatie van wanden, vloeren en daken, toepassing van HR-glas en dubbel glas en een uniek on dergronds afvalinzameling systeem. Bij de bouw wordt gebruik gemaakt van duur zame en milieuvriendelijke materialen, waaronder hout afkomstig uit produktie bos sen. „Wij zitten ver boven de bouwnormen voor duur zaamheid en isolatie," aldus Weijers. Hoewel de markt voor de verkoop van rekreatie wo ningen al geruime tijd min der goed is, heeft Weijers daar geen last van. „Van de 152 recreatiewoningen, die op 'Buitenplaats Hof van Zeeland' worden gebouwd, zijn er reeds 125 verkocht. Ook de verhuur van de va kantiewoningen loopt als een trein. We hebben een te vreden Vereniging van Eige naren, die de waarde van haar bezit ziet stijgen en kan bogen op een uitstekend ver- huursrendementaldus We ijers. Gratis energie De zonnecollectoren, in com binatie met het energie-ma nagementsysteem en isola tie, maken het volgens Weijers mogelijk de energie voor het verwarmen van wa ter helemaal uit het systeem te halen. Het opwarmen van het water is daardoor gratis geworden. „Met het energie managementsysteem zijn nog meer besparingen op de energierekening mogelijk. Vanuit een centraal punt kan niet alleen de temperatuur van de woning worden gere geld, maar ook het automa tisch inschakelen van een nachttemperatuur." Het. signaleringssysteem maakt het tevens mógelijk om waakvlam, waterdruk, vorstbeveiliging, diverse storingen en zelfs brand en inbraak te signaleren. „De installatie is door Delta Nutsbedrijven geïnstalleerd. Dit energiebedrijf garan deert de werking van de in stallatie en verzorgt het on derhoud ervan voor een periode van vijftien jaar.1 Milieustraat Het ondergronds afvalinza melingssysteem van 'Buiten plaats Hof van Zeeland' om vat een uitgebreide milieustraat waar afval ge scheiden wordt ingezameld. „Vooral in de zomermaan den is het in de grond lekker koel, waardoor minder spra ke is van verrotting van het afval en de ontwikkeling van stank en bacteriën. Ge wone vuilniscontainers zijn vaak te hoog voor kinderen en veel volwassenen krijgen Enkele recreatiewoningen in bungalowpark 'Buitenplaats Hof van Zeeland de zware klep niet goed dicht, met alle gevolgen van dien. Bij het ondergrondse afvalinzamelingssysteem is dat niet aan de orde, terwijl het zo is ingericht, dat het slechts één keer per week hoeft te worden geleegd. Het afval wordt gescheiden in papier, glas en restafval," al dus Weijers. Het succes van 'Buitenplaats Hof van Zeeland' is volgens hem ook te danken aan de gunstige ligging van het bun galowpark. „In de project ontwikkelingssfeer gebeurt in Zeeland erg veel, met na me aan -de kust. Recreatie aan de kust is echter aan grenzen gebonden. Er gaan steeds meer stemmen op dat de kust eigenlijk al te vol is gebouwd. Voorzieningen als het transferium in Renesse maken strand en zee echter ook op andere manieren ge makkelijk bereikbaar. Maar de kust beslist niet het enige element dat Zeeland mooi maakt. Er zijn er nog tal van andere recreatiemogelijkhe den." Vertrekpunt Zo is het park een ideaal ver trekpunt voor wandel- en fietstochten in het Zeeuwse landschap. Historische ste den als Goes, Zierikzee en Middelburg en oude vissers plaatsen als Yerseke en Ar- nemuiden liggen op een steenworp afstand. „Daarbij komt dat je bij een goede pro jectontwikkeling de gelegen heid hebt om zelf een A-loka- tie te maken. In het park zijn onder meer een minigolf, kinderboerderij en een was serette aanwezig." Verder is bij het project de bouw gepland van een aantal appartementen met hotel-fa ciliteiten, een café-restau rant, een supermarkt, win kels, een cafetaria, tennisbanen en een zwemhal annex fitnessruimte. De Stellenplas, die bij het park ligt, biedt ook recreatiemo gelijkheden. „Door al deze voorzieningen is het moge lijk het seizoen te verlengen. Alles bij elkaar zijn wij heel trots op het project," aldus Cor Weijers. Ecotax Hij verwacht dat ecologische en milieutechnische aspecten van de woningbouw in de toekomst steeds meer aan dacht zullen krijgen. „Mede door plannen als de ecotax en andere ontwikkelingen is de verwachting gerechtvaar digd dat energie steeds duur der zal worden. Ik verbaas me wel eens over het beleid van de overheid, die aan de ene kant vindt dat er in de toekomst nog zo'n 700.000 HR-installaties moeten bij komen, maar aan de andere (Foto: Marijke Folkertsma) kant hiervoor geen of weinig subsidieregelingen opzet," aldus Weijers. Zaterdag 15 november wordt in 'Buitenplaats Hof van Zeeland' Open Dag gehou den, waarbij belangstellen den modelwoningen kunnen bezichtigen. Door een tocht met een huifkar of bus kun nen ze kennis maken met de mooie omgeving van het park en een uitstapje te ma ken naar de Schaapskooi in Nisse. Er is een uitgebreid ac tiviteitenprogramma voor kinderen, waarin ook de in tocht van Sinterklaas is ver werkt. Ter gelegenheid van de Open dag kan gebruik worden ge maakt van een speciaal over nachtingsarrangement voor een speciale, bijna symboli sche prijs. Inlichtingen hier over en over alle andere za ken kunnen worden ingewonnen via telefoon nummer 0113-569619. BRILMONTUUR ZIERIKZEE - Bij Coen Ho- nig Optiek in Zierikzee is het Titanflex-brilmontuur ver krijgbaar. Eschenbach ont wikkelde op basis van het ge avanceerde metaal titanium een legering met elastische kwaliteiten. Het montuur springt na be kneld te zijn geweest, bij voorbeeld door vallen, sto ten of er op te zitten, weer terug in zijn oorspronkelijke VERKOOP VAN ONDERNEMING GOES - Het IMK Voorlich ting, de ING Bank en Moret Ernst Young houden don derdag 20 november de semi nar verkoop van de eigen onderneming' in Motel Goes. Elke ondernemer krijgt op korte of lange termijn te ma ken met bedrijfsovername. Om dit proces inzichtelijk te maken en handvaten aan te reiken aan de ondernemer is deze seminar georganiseerd. De bijeenkomst is van 15.30 tot 18.30 uur. 'DE BESTE SUPERMARKT' SCHARENDIJKE - 'De beste supermarkt van Nederland'. Met deze ti tel werden de Jumbo-su permarkten onderschei den vanwege de verrassende elementen, die worden gekoppeld aan de dagelijkse wink elformule. Op Schouwen-Duiveland is een Jumbo supermarkt in Scharendijke. Een van de originele acties van de supermarktketen is de Jumbo-Festatie. Een ac tie die klanten de moge lijkheid biedt om een fes tival bij te wonen, waar bekende artiesten optre den. Bij de boodschappen kon worden gespaard voor een toegangskaart voor de Brabanthallen in Den Bosch. Daar waren twee concerten, waarbij Gor don. Bryan B, Sugar Lee Hooper* Twenty 4 Seven, Albert West en René Fro- ger optraden. ZIERIKZEE - De vroegere eigenaar van café de Ban- jaard in Zierikzee, Carlos de Mendon^a, heeft samen met de eigenaar van restaurant 'De Gouwe Geit', Ton Dankers, restaurant 'Het Schotse Wapen' aan de Engelse Kade aangekocht. Binnenkort begint een twee maanden durende verbou wing, waarmee het restau rant aan de overzijde van de Nieuwe Haven een heel nieuw uiterlijk krijgt. De Mendonga gaat het nieuwe bedrijf leiden. Het wordt een restaurant met een 'brede' kaart waarop onder meer specialiteiten uit het zuiden van Europa komen te staan. Naar verwachting wordt het nieuwe restaurant begin vol gend jaar geopend. Ton Dan kers blijft de 'Gouwe Geit' SCHARENDIJKE - Vele duikers komen naar de Grevelingen en de Oosterschelde omdat het prach tig gebieden zijn om hun sport uit te oefenen. Sinds kort is het mogelijk om met behulp van het gas mengsel nitrox en speciale duikapparatuur in de vorm van een rebreather, langer onder water blij ven. Duikcentrum de Grevelingen in Scharendijke levert deze producten en speelt hierop in met oplei dingen. Volgens duikinstructeur Daan Dusselaar vergt het duiken met nitrox en zeker het duiken met een rebreat her speciale vaardigheden en kennis. „Omdat bij duikcen trum de Grevelingen de vei ligheid van duikers hoog in het vaandel staat krijgen niet-gebrevetteerde duikers niet zomaar een gasfles met nitroxvulling mee. Ook bij aanschaf van een rebreather moeten klanten hun brevet laten zien of aantonen dat zij hiervoor in opleiding zijn", aldus de duikinstructeur, die het NOB, PADI en TDI in- strukteursdiploma heeft. Bij de nieuwe apparatuur draait alles om de verhou ding stikstof-zuurstof, die in normale lucht (in duikter- men normoxic) ongeveer 79 tegen 21 procent bedraagt. „Door met onze vulinstalla- tie het stikstofpercentage te verlagen en het zuurstofge halte te verhogen ontstaat een gasmengsel waarmee een duiker, afhankelijk van de diepte, langer onder water kan blijven." Het verschil met duiktijden, waarbij ge bruik wordt gemaakt van 'gewone' lucht, is volgens Dusselaar aanzienlijk. „Een verschil van enkele procenten zuurstof in de gas fles kan vele minuten duik- tijd uitmaken. Bij duiken op grote diepte wordt het voor deel van nitrox weer minder omdat bij te lang duiken kans bestaat op zuurstofver giftiging. Bij een diepte van 66 meter kan dat verschijnsel ook optreden bij een gewoon luchtmengsel. Voor de kust en in de Zeeuwse wateren met duikdieptes van vijftien tot 25 meter is nitrox echter ideaal." Het verschijnsel dat duikers 'met nitrox langer onder water kunnen blijven, komt volgens Dusselaar om dat het menselijk lichaam bij een bepaalde druk stikstof opneemt. Deze stikstofopna me vormt de begrenzing van de duiktijd en in nitrox zit minder stikstof. Alle eigen schappen van het nieuwe gasmengsel komen aan de orde tijdens de nitroxoplei- ding. Behalve deze cursus kan ook een vier-daagse re- breather-opleiding worden gevolgd. „Een rebreather is een apparaat waarin de uit geademde lucht, die nog steeds tachtig procent zuur stof bevat, gerecyckeld wordt zodat ze opnieuw kan worden gebruikt. Daardoor kan een duiker met minder bepakking naar beneden, terwijl hij toch een lange duiktijd heeft. Met de huidi ge vulinstallatie kunnen we nog niet verder gaan dan 40 procent zuurstof. Maar over enkele maanden wordt op de Grevelingen een nieuw vul- station in gebruik genomen, dat gasmengsels van 50 of 60 procent zuurstof aan kan." Voor nadere informatie kan telefonisch contact worden opgenomen via 0111- 671500. Advertentie Aanbieding: HEMEL va. ƒ499,- Ook voor verhuur SUN SHINE J.A. v.d. Goeskade 49, Goes Tel. 0113-227107 Open: do. 13.00-21.00 u.. vr 13.00- 18 00 u., za. 10 00-17 00 u. (fléép PIN) RENESSE - House party's, een Popcorn party, een Black Jack avond en een New Year party. In disco theek Trinity in Renesse zijn de komende maanden een aantal bijzondere activiteiten. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in de disco theek een house party gehou den, waarbij geen gabber of hard core muziek wordt ge draaid. Iedere tweede, en sofns derde, zaterdag van de maand worden in de disco theek 'free cocktails for the lady's' geschonken. Dat houdt in dat de vrouwelijke bezoekers bij binnenkomst van de discotheek een speci aal glas krijgen. Dat wordt bij een, daarvoor bestemde, bar gratis gevuld en 'aange kleed'. De overige zaterda gen staan in het teken van speciale thema's. Zo wordt onder meer een Popcorn par ty gehouden en een Black Jack avond, waarbij zonder de inzet van geld kan worden gespeeld om consumpties. De avonden worden opge luisterd door 'candy girls' die cadeautjes uitdelen, zoals uitnodigingen voor oud nieuw, een show met vuur- spugers of stripshow. Met Sinterklaas worden on beperkt pepernoten uitge deeld en ter gelegenheid van Valentijnsdag speciale Trini- ty-bollen met een cocktail. Eind december krijgen be zoekers van de discotheek bij een longdrink een cassette met 'de best of 1997 music'. Op zaterdag 3 januari wordt een New Year party gehou den waarbij bier wordt ge schonken voor een speciale prijs. Alle avonden beginnen om 21.00 uur en zijn gratis toegankelijk. ZIERIKZEE - De 'EuroVerkenner' is de titel van een diskette die de Rabobank introduceerde om onder nemers in het midden- en kleinbedrijf helpen bij hun voorbereiding op de komst van de euro. De Ra- bo EuroVerkenner is een vragenlijst op diskette, waarmee ondernemers zelf hun bedrijf kunnen doorlichten op gevoeligheid voor de euro. Op die wijze kunnen zij een beeld krijgen van de veran deringen die ontstaan door de komst van de euro. Van wege deze veranderingen zijn aanpassingen in de be drijfsvoering noodzakelijk. Uit onderzoek blijkt dat vooral ondernemers uit het midden- en klein bedrijf zich vooralsnog weinig zorgen maken over de komst van de euro. De Rabobank vindt dat een slechte ontwikkeling die zij als marktleider in de fi nanciële dienstverlening aan het MKB wil helpen keren. De Rabo EuroVerkenner geeft de ondernemers inzicht in de financiële gevolgen van de komst van de euro voor het eigen bedrijf. Door de vragen van de EuroVerken ner te beantwoorden krijgt de ondernemer bovendien kennis over de uitstraling vön de euro op de diverse be drijfsonderdelen: Daarnaast biedt de EuroVerkenner han dige tips en wordt een lijst met belangrijke instanties waar de ondernemer met vragen terecht kan mee gele verd. Elke plaatselijk bank heeft een Europrojectma nager, die een speciale euro- training kreeg. Ook de bedrijf saccountma- nagers kregen een soortgelij ke eurotraining. De Rabo bank wil bereiken dat ondernemers actief aan de slag gaan om competitieve voordelen te behalen. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (in terview met een ondernemer van ons eiland); 11.45/12.00 Rabobank Beursberichten; 12.00/16.00 Non-stop Muziek; 15.00/16.00 Zijn Of Niet Zijn (herhaling van zondag); 16.00/17.00 INFO-Aperitief (lichtvoetig informatief); 18.00/19.00 INFO (de eilandelijke actualiteiten); 19.00/22.00 Muziek als Medicijn; 22.00/24.00 Non-stop Muziek Dinsdag00.00/07.00 Non-stop Muziek; 07.00/08.00 Info-Ape- ritief (lichtvoetig informatie, herh); 08.00/09/00 INFO (ei- landelijke actualiteiten, herh.); 09.00/10.00 Non-stop Mu ziek; 10.00/12.00 Muziek als Medicijn (herh.); 12.00/15.00 Non-stop Muziek; 15.00/16.00 Kunstgolven; 16.00/17.00 De Klapbank (markante eilanders aan het woord); 17.00/18.00 Info-Aperitief (lichtvoetig informatie); 18.00/19.00 INFO (de eilandelijke actualiteiten); 19.00/21.00 De Silo Show (een jongerenprogramma); 21.00/22.00 Baggerak (jongeren praatprogramma); 22.00/24.00 Non-stop Muziek Woensdag 00.00/07.00 Non-stop Muziek; 07.00/08.00 Info- Aperitief (lichtvoetig informatie, herh); 08.00/09/00 IN FO (eilandelijke actualiteiten, herh.); 09.00/11.00 Ochtend mix (een koffieprogramma); 11.00/12.00 Kunstgolven; 12.00/15.00 Non-stop Muziek; 15.00/16.00 De schatkist (een bijbels kinderprogramma).; 17.00/18.00 Info-Aperitief (lichtvoetig informatie); 18.00/19.00 Info (de eilandelijke actualiteiten); 19.00/20.00 Kruispunt; 20.00/22.00 GrooVe Is In The Heart; 22.00/24.00 Non-stop Muziek Donderdag 00.00/07.00 Non-stop Muziek; 07.00/08.00 Info- Aperitief (lichtvoetig informatie, herh); 08.00/09/00 IN FO (eilandelijke actualiteiten, herh.); 09.00/10.00 Non-stop Muziek; 10.00/11.00 Mozaïk (seniorenprogramma van Stichting Welzijn Ouderen, herh.); 11.00/17.00 Non-stop Muziek; 17.00/18.00 INFO-Aperitief (lichtvoetig informa tie); 18.00/19.00 INFO (de eilandelijke actualiteiten); 19.00/21.00 On The Rocks (muziek voor jongeren); 21.00/22.00 After Hour (Heavy Metal muziek); 22.00/24.00 Non-stop Muziek Vrijdag 00.00/07.00 Non-stop Muziek; 07.00/08.00 INFO (Aperitief (lichtvoetig informatie, herh); 08.00/10.00 IN FO (eilandelijke actualiteiten, herh.); 10.00/11.00 Non-Stop Muziek; 11.00/12.00 Carrousel (gevarieerd muziekprogram ma; 12.00/16.00 Non-stop Muziek; 16.00/17.00 Nashville (Country Western programma); 17.00/18.00 INFO-Aperi tief (lichtvoetig informatie); 18.00/19.00 INFO (de eilan delijke actualiteiten); 19.00/23.00 HitRadio Sensatie (mu ziek voor jongeren); 23.00/24.00 Non-stop Muziek Zaterdag 00.00/08.00 Non-stop Muziek; 08.00/09.00 Ontbijt- kids (kinderprogramma); 09.00/10.00 Hitgalerij (populaire muziek); 10.00/12.00 De Zaterdag Expresse (het weekend informatief programma); 12.00/14.00 Middag Magazine; 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport 18.00/19.00 Seventh Heaven (reli-house); 20.00/21.00 The Party (swingende zaterdagavond muziek); 21.00/24.00 Non stop Muziek Zondag 00.00/08.00 Non-stop Muziek; 08.00/09.00 Ontbijt- kids (herh); 09.00/10.00 Non-stop Muziek; 10.00/11.00 Kerk dienst (rechtstreekse uitzending); 11.00/12.00 Knipoog Naar Muziek; 12.00/13.00 Zijn Of Niet Zijn (een programma over toneel en cultuur); 13.00/14.00 Be my guest (praten over de muziekkeuze van een gast); 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport.; 17.00/18.00 Ruis Geen Be zwaar (muiziek uit de jaren '40£'50; 18.00/20.00 Non-stop Muziek; 20.00/21.00 Music from Paradise; 21.00/22.00 Non stop Muziek De F-pupillen van SKNWK werden door het zonwering en rolluikenbedrijf Wibozon uit Nieuwerkerk voorzien van nieuwe sportkleding. Boven, van links naar rechts: begelei der Wilco de Valk, trainer Leon de Bruine, Eva van Gemeren, Jeffrey Speelman en Kevin Schiettekatte. Onder, van links naar rechts; Alex Olree, Stefan Vermeer, Hugo Meijer, Jarno Bouwman, René Verschoor, Steven Padmos, Corné Flik- weert, Stephan Verstrate, trainer Sytze Stins en sponsor Wim Bouwman. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving af 97.00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194.00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisfi Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. ~l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5