-Tfaamstede bv 'Scoutingactiviteiten nog altijd populair bij jeugd' Fred Kramer naar de Banjaard Trinity Sfeervolle Midwinter Schouw '97 AUSTRAL!AN NIGHT Stichting het Gors voor gehandicapten Oh Ufokt Ve»e htt(t eten! Eén van de vele, vele iewwe collectie-items bij Paauwe! Eindelijk een terras en prettige werktijden WOENSDAG 12 NOVEMBER 1997 >collectie deurloo Schuithaven 2-4, Zierikzee ,,De Egelantier was vooral avonds en 's nachts geopend en dat alleen op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag. De Banjaard is iedere dag ge opend vanaf 10.00 uur 's mor gens. Doordat we in twee ploegendiensten werken hebben we wat vaker 's avonds vrij." Behalve Fred Kramer en zijn vriendin,- werken Arjan Rosse en Ger Dikmans in De Banjaard. Zij zijn bekende gezichten in het café, omdat ze er ook reeds bij Carlos de Mendonga werkten. Feestgewoel De nieuwe eigenaar. Fred Kramer, is reeds vanaf zijn dertiende actief in de horeca. ,,Ik ben begonnen als vakan tiewerker." De afgelopen ze ven jaar werkte hij in De Egelantier, waarvan drie en een half jaar als eigenaar. ,.Het leuke van een baan in de horeca is de afwisseling. Je zit altijd in het feestge woel. Je hoeft niet te gaan stappen om een feestje te hebben." Ongeveer anderhalf jaar ge leden maakte Kramer met De Mendonga reeds de af spraak dat hij hem als eerste zou inseinen, wanneer hij de Banjaard wilde verkopen. ,,Het is een leuk zaakje op een superlocatie, dat een gemêleerd publiek trekt. In Je Egelantier kwam uitslui tend jeugd. Hier zie je men sen van alle leeftijden. Over dag komen de iets ouderen en 's avonds het jonge publiek. Ook het terras van de Ban jaard aan de overzijde van de straat krijgt volgend jaar een nieuw uiterlijk. ,,Ik wil af van dat 'vissenkom' idee, waarbij de bezoekers opge sloten zitten in de omheining van het terras. De inrichting moet opener worden zodat de mensen die er zitten gemak kelijk kunnen uitkijken Over het havenkanaal. Dat is ten slotte een van de charmes van een terras op die plek." Frecl Kramer en zijn vriendin Barbara Karssen voor hun nieuwe zaak, café de Banjaard aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - „Nu heb ik eindelijk een terras," grapt Fred Kramer uit Zierikzee naar aanleiding van zijn overstap van café de Egelantier naar café de Banjaard. De werktijden, die in de Banjaard wat meer gespreid zijn, waren voor Kramer en zijn vriendin Barbara Karssen de belangrijkste reden om het bekende café aan de Nieuwe Haven over te nemen van Carlos de Mendonga. Advertentie m m KEUKENSTUDIO g GOEDKOPER EN BETER KAN NIET! KEUKENS TEGELS BADMEUBELEN SCHOONMAAKMIDDELEN WITGOED SAUNA'S LOSSE INBOUWAPPARATUUR FINANCIERING i. t/m vr. von 09.00- 17,30 uur. Zo. van 09.0O-17.00 uur. Koterij 15 Burgh-Hoomstede Tel. 0111-655455 Fax 0111-655456 Advertentie Café Renesse Zaterdag 15 november ForEïebïone RUILBEURS BRUINISSE - O.D.V.V. 'De Nachtegaal' houdt zaterdag 15 november een vogelruil beurs in het clubgebouw aan de Molenweg in Bruinisse. Er is een handelaar aanwe zig, dus belangstellenden kunnen ook vogeltjes kopen. De beurs wordt gehouden van 10.00 tot 12.00 uur. TEMPO-TEAM ZIERIKZEE - Uitzendbu reau Tempo-Team komt op 18 en 21 november naar Zie rikzee. In verband met vaca tures op Schouwen-Duive- land houdt Tempo-Team twee inschrijvingsmiddagen in Eetcafé Marktzicht in Zie rikzee. Belangstellenden kunnen ook bellen voor een afspraak of langskomen op de vesti ging in Goes, Piet Heinstraat 3, telefoonnummer: 0113- 252505. GELOOF ZIERIKZEE - In het MFC aan de De Huybertstraat in Zie rikzee start woensdag 19 no vember de oriëntatiecursus christelijk geloof. De cursus geeft deelnemers gelegenheid een beeld te vor men van de invloed en waar de van het christelijk geloof. De data waarop de cursus wordt gehouden zijn: 19 en 26 november en 3 en 17 decem ber, van 20.00 tot 22.00 uur. Nadere inlichtingen of aan melding via telefoonnum- mer 417781. Advertentie van 1-11 t/m 21-12 1997: voor 99,~ pp. in een feestelijk kreeftenmenu. NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 MWÜft Advertentie Brouwse Grevelingengroep viert koperen jubileum en opent nieuwe botenloods BROUWERSHAVEN - Het traditionele scoutingu- niform is vervangen door sweater en baseballpet. De ouderwetse waarden en normen van de padvin derij worden niet meer benadrukt en de leiders zijn slechts enkele jaren ouder dan de Welpen, Zeehon den of Zeeverkenners zelf. Volgens de voorzitter van de Brouwse Grevelingengroep G. de Kiviet ble ven scoutingactiviteiten, ondanks televisie, video en computerspelletjes, populair omdat scouting met zijn tijd meeging. „De jeugd loopt nog steeds warm voor buitenactiviteiten als kamperen, spelen en zei len." Dat blijkt in Brouwersha ven, waar in het voorjaar van 1984 een groep Zeever kenners werd opgericht. In twaalf en een half jaar groei de deze scoutinggroep uit tot een stabiele vereniging met ruim vijftig leden, die actief zijn in vijf x verschillende groepen waaronder een voor verstandelijk gehandicap ten. „De Brouwse Grevelin gengroep is een begrip ge worden. Ze wordt gedragen door de Brouwse bevolking, middenstand en de gemeen te." Feest Daarom is het zaterdag 15 no vember feest op het scouting terrein aan de Brouwse Spuiweg. Behalve het kope ren jubileum viert de Greve lingengroep ook de inge bruikname van de botenloods, die zij de afgelo pen maanden bouwde met ei gen krachten en materiaal, dat werd betaald door de vroegere gemeente Brou wershaven. Het gebouw wordt om 13.15 uur officieel geopend door een lid van het college van B&W van de hui dige gemeente Schouwen- Duiveland. „We hopen op wethouder G. van de Velde- de Wilde. Zij was in de vroe gere gemeente altijd betrok ken bij het wel en wee van onze scoutinggroep." Het initiatief om in Brou wershaven een groep zeever kenners op te zetten kwam indertijd van de Zierikzeese scoutinggroep Meester Bak ker. „In Zierikzee was zoiets niet mogelijk, omdat de Oos- terschelde met zijn stomin gen voor kinderen te gevaar lijk is om met een vlet te bevaren. Brouwershaven is daarvoor de ideale locatie," aldus voorzitter Kiviet. Niet alleen vanwege het Grevelin- genmeer maar ook door het grote terrein, onderaan de Grevelingendijk en bij de jachthaven, dat de gemeente aan de nieuwe scoutinggroep wilde verhuren. De initiatiefnemers kregen van Dosbouw twee grote bouwketen, die op Neeltje Jans niet rheer nodig waren, omdat de stormvloedkering bijna gereed was Samen met Jan-Henk Hilgen uit Brouwershaven, een van de drijvende krachten achter de nieuwe scoutinggroep, maakten de oudere leden van de Meester Bakkergroep de ze gebouwen geschikt als on derkomen voor de Grevelin gengroep. Vanaf het begin bestond bij de Brouwse jeugd veel animo om lid te worden van de scouting groep. Ruim vijftig kinderen in de leeftijd van acht tot zestien jaar meldden zich aan. Zij werden ingedeeld in twee groepen. De jongere kinde ren bij de Welpen, de jonge ren vanaf twaalf jaar bij de zeeverkenners. Bij de Wel pen staan spelactiviteiten centraal, die zijn gebaseerd op het Jungleboek van Kip ling, dat bekend werd door de gelijknamige Disneyfilm. De scouts doen op het veld bij het scoutinggebouw spe len, waarbij dieren en de sfeer van de jungle centraal staan. Stalen zeilboot De Zeeverkenners kregen kort na de oprichting een le- lyvlet van de Watersportver eniging Brouwershaven. Een stalen zeilbootje, waarmee zij vanuit de Nieuwe jachtha ven de Grevelingen opvoeren om te leren zeilen en roeien. „Zij leren daarbij niet alleen om te gaan met de boot, maar ook met elkaar. Bij scouting is niet alleen het nautische- en spelelement belangrijk, maar ook het sociale aspect. Het is een opleiding tot sa menwerking en het nemen van verantwoordelijkheid," aldus voorzitter De Kiviet. In de loop van de jaren bleef het aantal leden van de groep constant. Behalve uit Brou wershaven werden ook kin deren uit andere kernen op Schouwen-Duiveland lid van de Grevelingengroep. De twee groepen werden uitge breid tot vijf. „In de praktijk bleek dat de leeftijdsver schillen in de groepen toch te groot waren. Daarom werd een groep Zeehonden opge richt voor kinderen van tien tot 'twaalf jaar, die nog te jong zijn voor de zeeverken ners, maar zich niet meer thuis voelen tussen de jong ste kinderen." Plawa's Voor de 'oudere' zeeverken ners werd de 'Wilde Vaart' opgericht, waarvan de leden meer zelfstandig de Greve lingen op mogen. 'De Loods en' is een gezelligheidsver eniging voor volwassen scouts. Ongeveer drie jaar geleden werd de Grevelin gengroep uitgebreid met een scoutinggroep voor verstan delijk gehandicapten: de Pla wa's. Zij komen een keer per twee weken in het scouting- De nieuwe botenloods geeft de zeeverkenners van de Grevelingengroep de mogelijkheid om spullen op te slaan en de Lely- vletten te onderhouden. (Foto: Marijke Folkertsma) gebouw bijeen voor creatie ve spelen en uitstapjes in het bos. „Ze vinden het heerlijk, onder meer omdat ze daarbij best een beetje vuil mogen worden." De groepen Zeeverkenners en Wilde Vaart beschikken inmiddels over vier lelyvlet ten. Die boten konden wor den gekocht met inkomsten die de Grevelingengroep heeft uit de verhuur van een deel van haar terrein. „Het is een gewild terrein bij scou tinggroepen uit heel Neder land en zelfs België en Duits land. In de zomer zijn er soms drie gelijk, die hier hun kamp houden. De gebouwen, die de Grevelingengroep in dertijd van Dosbouw kreeg, waren groot genoeg om was gelegenheid te creëren voor de 200 'gast-scouts die soms tegelijkertijd op het terrein aan de Spuiweg verblijven. Een ander deel van het scou- tingonderkomen werd afge staan als onderkomen voor de Brouwse jeugdsoos The Trump. In ruil daarvoor kreeg De Grevelingengroep van de voormalige gemeente Brouwershaven een finan ciële bijdrage voor de aan koop 'van bouwmateriaal. Daarmee werd de afgelopen maanden met eigen inzet een botenloods gebouwd en on derdelen van het bestaande scoutinggebouw vernieuwd. De botenloods staat tegen het scoutingonderkomen. De scouts kunnen er in de win ter de lelyvletten stallen en groot onderhoud geven. Een hele verbetering, vol gens voorzitter Kiviet. „Tot nu toe waren de scouts afhan kelijk van de weersomstan digheden wanneer zij de bo ten geschuurd, geschilderd of gelast moesten worden. Het winteronderhoud gebeurde altijd buiten." De tachtig vierkante meter grote boten loods wordt ook gebruikt voor andere klusjes en de op slag van spel- en kampeer- materiaal. Met de realisatie van de botenloods zijn vol gens Kiviet alle wensen van de Grevelingengroep ver vuld. „We hebben nog één pro bleem: Het vinden van meer leiders voor de diverse scou tinggroepen. Het is vooral moeilijk om mensen te vin den, die zich willen inzetten voor de gehandicaptengroep Plawa's. We hopen dat de pu bliciteit rondom het jubi leum én de botenloods weer mensen stimuleert om zich aan te melden voor dit vrij willigerswerk." Zaterdag wordt aansluitend op de officiële opening om 13.15 uur een receptie gehou den, "waarna vanaf 14.30 uur een aantal scoutachtige acti viteiten wordt gehouden. Zuidwe# 20a, Zonnemairc. Tel. 0111-401318. Volpf» parkeergelegenheid cn goed bereikbaar [Kr openbaar vervoer Het exclusieve slaapmeubel van Treeo. Z'n eenvoud in belijning, z'n materiaalkeus en z'n ergonomie stralen pure rust uit. Voor de mooiste slaap kamers en deskundig slaapadvics u bij Interieur Paauu-e in Zonnemaire smvicso aan het juiste Ook komen hier veel toeris ten." Aanpassingen Fred Kramer wil de Ban jaard voortzetten op de oude voet. Wel heeft hij plannen voor een aantal kleine aan passingen. Zo wil hij de keu ken van het horecabedrijf moderniseren en de kleine kaart wat uitbreiden. „De bar moet wat worden uitge breid en we willen het inte rieur van het café schilde ren." Die werkzaamheden wil Fred Kramer in februari volgend jaar in een week tijd realiseren. ZIERIKZEE - 'Het Gors' is de naam van een nieuwe stichting die zich inzet voor het welzijn van verstan delijk gehandicapten. De stichting wordt 31 decem ber van dit jaar gevormd door fusie van vijf stich tingen, waaronder 'Gezinsvervangend Tehuis Schouwen-Duiveland. Hiertoe behoort het gezins vervangend tehuis Schouwe- noord, dat is gevestigd in een oude villa aan de Touwbaan in Zierikzee, en vijf neven vestigingen in woningen aan de Keeten, Gat van West Noord Westen, Venkel, Man de fusie zijn betrokken zijn 'Dagcentra Oosterschelde' 'Gezinsvervangend Tehuis Midden-Zeeland', 'Zeeland voor Philadelpia Woonvor men' en Gezinsvervangend Tehuis Walcheren'. De nieu we stichting het Gors heeft de provincie Zeeland als werkterrein. Behalve in Zierikzee zijn de voorzieningen van de stich ting gevestigd in de gemeen ten Goes, Vlissingen en Tho- len. In de dagcentra en woonvormen bieden de onge veer 275 medewerkers onder steuning aan ongeveer driehonderd verstandelijk gehandicapten. Daarbij wordt uit gegaan van de per soonlijke behoefte van de ge handicapten. huisstraat en Beddeweeg. De zorg die hier wordt gegeven aan verstandelijk gehandi capten varieert van 24 uurs begeleiding tot 24 uurs op roepbaarheid van de mede werkers. Ook het dagcen trum voor volwassen verstandelijk gehandicapten Brugzicht aan de Zierikzeese Scheldestraat maakt onder deel uit van de stichting 'Ge zinsvervangend Tehuis Schouwen-Duiveland' en vanaf 1 januari van de nieu we stichting 'het Gors'. Het dagcentrum heeft in samen werking met 'Begeleid Wer ken Zeeland' een job-coach aangesteld die cliënten naar een werksituatie buiten het dagcentrum begeleidt. De andere stichtingen die bij Advertentie Op vriidag 28 november van 11 00 tot 21.00 uur zaterdag 29 cn zondag 30 november van 10.00 tot 7.00 uur. Toegang 5,00 per persoon, per dag, inclusief parkeren cn plattegrond, kinderen tot 12 jaar gratis SLOT MOERMOND - RENESSE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1