Woud van regels ongewenst Wfullum 'Bolkestein is bezig met spelverruwing' Verbouwing centrum Haamstede wordt nog voor kerst afgerond Pedagogisch werkplan moet verplicht gesteld Wethouder Berrevoets geeft startsein project 'Eigen Wijs' Commissie MA uit zware kritiek ontbreken beleid Vrienden Westerschouwen tegen komst 'Verstheater' f DINSDAG 11 NOVEMBER 1997 NR 26281 Scholieren duiken in gemeentepolitiek ZIERIKZEE - Wethouder P. Berrevoets-Ringelberg geeft donderdag 13 november om 9.15 uur in Theater Mondragon het startsein voor het project 'Eigen Wijs'. Zestig leerlingen van RSG Prof. Zeeman en SG Schouwen-Duiveland duiken een dag lang in de gemeentepolitiek. Het project is opgezet door de stichting Politieke Jonge ren Projecten (PJP) in sa menwerking met de Stich ting Jeugd en de gemeente Schouwen-Duiveland. De zestig scholieren worden verdeeld in vijf projectgroe pen en een persgroep. Na de opening door de wethouder werken de projectgroepen aan de gedetailleerde uitwer king van hun voorstellen, die 's avonds in de jeugd-raads- vergadering aan de orde ko men. Onderbouwen Die voorstellen betreffen al le een project, waar de groe pen een bedrag van 2000 gul den aan besteed willen zien. Om goed beslagen ten ijs te komen, dienen de leerlingen hun plannen in overleg met gemeentelijke ambtenaren goed te onderbouwen. Om 17.00 uur moeten de project voorstellen worden ingele verd bij wethouder Berre voets. Vervolgens wordende scholieren door middel van debat, argumentatie en ver gadertechniek voorbereid op de raadsvergadering. Om 19.00 uur opent burgemees ter J. Asselbergs de jeugd raadsvergadering. Twee deelnemers van elke groep maken deel uit van de raad, dus tien in totaal. Na de presentatie van de vijf voorstellen mag het publiek stemmen. De winnaar krijgt er twee zetels in de raad bij en de nummer twee mag met één extra zetel verder. De dertien raadsleden, onder voorzitterschap van de bur gemeester, bepalen uiteinde lijk waar die 2000 gulden, die de gemeente werkelijk be schikbaar stelt, naar toe gaan. Haast metjeugdnota ZIERIKZEE - ,,Het is nu half november en er staat wat beleid betreft nogrniks op dé rails. Er had wel wat meer mogen gebeuren." Deze uit spraak van J. van de Berge (RPF) gisteren tij dens de commissievergadering Maatschappelij- .ke Aangelegenheden werd door alle fracties onderstreept. Vooral met de jeugdnota en het uitbetalen van alle peuterspeelzaalleidsters vol gens de CAO-welzijn moet haast worden ge maakt. Gewacht wordt op onder meer de nota's jeugd, oude ren, cultuur en sport. ,,Mijn hoofdvraag is, lukt het begin volgend jaar wel? Anders is het volgend jaar weer niet haalbaar," vroeg mevrouw R. Geluk (DC6). Het ontbreken van beleid maakt het onmogelijk keu zes binnen de sector welzijn te maken. „Je kunt de stichtingen en verenigin gen niet een beetje laten drijven, maar net niet laten verzuipen. Dit was een be leidsarm jaar, graag in 1998 een minderbeleidsarm jaar," verzocht mevrouw H. de Vries (GroenLinks) de verantwoordelijk wethou der P. Berrevoets-Ringel- berg. Berrevoets kon niet belo ven dat de nota's in april 1998 wel op tafqL liggen. Personeelskrapte is daar mede oorzaak van. „Als de raad dwingend wil dat alle nota's er in april zijn, dan moeten we daar een bureau voor inschakelen. Dat geld steek ik liever in activitei ten." Bovendien, zo gaf ze aan, beschouwt zij de be leidsvorming ook als een leertraject voor de ambte naren, die zich het beleid ei gen moeten maken. Het aandringen van Geluk op harde data sorteerde wel ef fect. De wethouder zegde toe bij de begrotingsbehan deling bekend te maken wanneer welke nota ver schijnt. De salariëring van de peu terspeelzaalleidsters moet zo snel mogelijk gelijk wor den getrokken, vond de meerderheid van de frac ties. Bovendien werd voor al druk op het jeugdbeleid gezet. Wat mevrouw E. O verbosch-de Reijger (Pv dA) betreft wordt er direct geld vrijgemaakt om een extra kracht aan te stellen binnen het jeugdwerk. D66, CDA, GroenLinks en VVD pleitten voor het zo snel mogelijk aanleveren van een jeugdnota, waarna geld kan worden gereserveerd. „We komen er binnen deze sector zeer bekaaid vanaf. Ligt dat binnen de college- verdeling?," vroeg me vrouw R. Geluk zich af. Zij pleitte er in tweede termijn ook voor extra geld uit te trekken voor het welzij ns- programma. „We hebben zeker twee ton extra nodig. Minimaal 100.000 gulden voor de peuterspeelzalen, 50.000 voor een jeugdwer ker en 50.000 voor de Stich ting Kinderopvang." KNEELE in Ie was nog mê net op 't land 's middigs of ie zag d'n baes a an komme. Zou ik 't noe trek zae, of nog even wachte. Hui. ei jie d'r tuus nog over praet Saorel. Kootje was wè blie zeker ammen Kneele wouë ao? Want aelke daelder is t'r êên. Wat zei jie dae van. Kootje was 't d'r nie mee êêns baes. Ze vindt ze nog te jonk vö stoepmeid, want dat is 'n zwaer wêrrek. Dat te jonk, maek ik wè uut. Ik vinde dat julder vee van je neuze maeke. 't Is toch nie meer as plicht atte julder ons aelpe. Je ete toch van ons. Ik ao tehen m'n vrouwe zeit dat ze kwam, in dan was die uut d'n brand. Mè m'n aode toch of sproke baes da'k dae tuus over zou praete. In dat aok dae. Ja da's wae, mè ik rekende dae vast op. Dan ei je noé verkeerd docht, want dit hae nie deu. Waaö&t nie deu hae. Ie liep blaeuw an in zei: atte julder dae zöö over dienke dan kê je nae oflööp van 't contract d'n dam uut in 'n nieuwe baes zoeke. In of dat lukt weet ik nog nie. Dat is hoed zei Saorel. Be dankt S je 't zóó vroeg zeit eit. Dan kan'k nae wat an ders uut hae zie. Saorel stieng versteld van z'n eihe datten dit dus te zaen. In dae zit Kneele noe over nae te dienken. Oe as ze toen d'n dans ontspronhen is. Mensen lieve, dae aode je nie over motte dienke. At ik bie de lui terechte komme aode. Ze aode m'n eemae of beuld. Ja docht ze moe die ei't vö mien op nome. Die durfde meer as pao. Die was te hoe- dig. Die liet mee z'n eihe leu- re. In wat wasdat vö pao hoed of lööpe. 'tÊêle durp aode d'r schande van sproke. Dae ei moe wè vö zurgt. Zaelf de burhemeester was 't op of komme. In die eiter vö zurgt dat pao werrek kreeg. In dae aoden 't vee beter nae z'n zin. Ie wist nie watten overkwam. In ja, noe is moe jaeren uut d'n tied. In pao zei in 't leste van zijn leven: Kneele was jie noe aok mè trouwd m'n kind. Noe zie je. Jie wou 't onderste uut de panne ao, in je kreeg deksel op je snute. Mè ik bin blie dat jie ojns an ons einde brocht eit. A vast bedankt, in ik bin blie datte die aore kinders 't hoed von- de dat ons uusje noe op joe bemaekt is. Ze zeide aomae Kneele eit dae recht op want die ei aoles an julder dae. In noe is pao d'r aok nie mee. Mè ik bin toch blie da'k 'n dek boven m'n ööd ao. WULLUM CDA-lijsttrekker J. de Hoop Scheffer op werkbezoek op Schouwen-Duiveland: verkeer maar haar pijlen te richten op recreatietransfe- De CDA-voorman mengde zich niet in het meningsver schil tussen VeerHoek en Jor- ritsma, maar constateerde met Veerhoek wel dat het transferium in Groningen is geflopt terwijl dat in Renes- se wel goed werkt. „Het is goed uitgepakt," aldus De Hoop Scheffer. „Het is met recht een soort pilot-project en het verdient zeker navol ging. Mits het vervoer vanaf zo'n transferium gratis is, want daar stqat of valt een transferium mee." De angst voor een roze inva sie is volgens De Hoop Scheffer gerechtvaardigd. Ook op dit vlak schiet vol gens hem de regelgeving te kort. „Als je als gemeente je buitengebied open wil hou den staan je daarvoor onvol doende planologische midde len ter beschikking. Er is geen adequate regelgeving,' aldus De Hoop, Scheffer. Hij stelde dat het zowel milieu minster De Boer als land bouwminister Van Aartsen ontbreekt aan een gebiedsge richte visie. Dat de infrastructuur op Schouwen-Duiveland voor verbetering vatbaar is en dat de Dammenroute nog steeds niet is gerealiseerd,, achtte De Hoop Scheffer 'onbehoor lijk' maar wel verklaarbaar: „Er is veel geld gereserveerd voor de Betuwelijn en in veel provincies zijn daardoor be langrijke zaken gesneuveld of uitgesteld." De CDA-delegatie, met onder meer lijsttrekker J. de Hoop Scheffer en partijvoorzitter H. Helgers, nam op Schouwen-Duiveland onder meer een kijkje in Zonnemaire waar zij van N. J. van der Bijl tekst en uitleg kregen over diens plannen voor realisering van een landschaps camping. (Foto: Marieke Mandemaker). ZIERIKZEE - CDA-lijsttrekker J. de Hoop Scheffer vindt dat de overheid iets moet doen aan wat hij om schrijft als een oerwoud van regels waar sommige mensen zich doorheen moeten worstelen om bepaal de plannen te kunnen realiseren. „Wat dit betreft zou de overheid de helpende hand moeten bieden," aldus De Hoop Scheffer gisteren tijdens diens werk bezoek aan Schouwen-Duiveland. De Hoop Scheffer kwam met zijn kritiek aan het adres van de overheid na een bezoek aan N. J. van der Bijl die aan de Rietdijk bij Zonnemaire net als buurman Deïst een landschapscamping wil be ginnen. Deïst kreeg groen licht voor zijn plannen die zelfs tot pilot-project werden verheven, maar Van der Bijl viste in eerste instantie ach ter het net. Na veel praten kreeg ook hij uiteindelijk toestemming voor zijn plan nen. Dat alles kostte volgens De Hoop Scheffer onnodig veel moeite. „Als twee mensen hetzelfde willen, moeten ze ook allebei een kans krij gen," aldus de CDA-lijst trekker. „Ik zal dat ook ze ker meenemen naar Den Haag." Over de gemeente Schouwen-duiveland was De Hoop Scheffer beter te spre ken, met name over de ma nier waarop de gemeente een balans tussen natuur en toe risme probeert te vinden. De CDA-voorman maakte tij dens zijn tocht over Schou wen-Duiveland niet alleen kennis met de plannen van Van der Bijl en de glastuin bouw bij Sirjansland maar kreeg ook een toelichting op Plan Tureluur, de Regiovisie Schouwen-West, het mobili teitsscenario en in het ver lengde daarvan het transferi um bij Renesse. Peanuts WD-Wethouder C. Veer hoek gaf in de Trouwzaal in het Zierikzeese stadhuis tekst én uitleg over met na me het transferium. Het eer ste in Nederland, zo stelde Veerhoek niet zonder trots, dat werkt. „Er is een tekort van 20.000 gulden, maar op een bedrag van 4 a 5 ton is dat peanuts," aldus Veerhoek. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om partijgeno te minister Jorritsma over het hoofd van De Hoop Scheffer heen op te roepen niet teveel tijd te steken in transferia voor woon-werk- De Hoop Scheffer in Middelburg: MIDDELBURG (ANP) - CDA-leider De Hoop Scheffer vindt dat VVD-fractieleider Bolkestein zich schuldig heeft gemaakt aan ,,eèn onaange name vorm van spelverruwing, reeds voordat het fluitsignaal voor de verkiezingscamapgne heeft geklonken." De Hoop Scheffer doelde daarmee op de beschuldi ging van Bolkestein afgelo pen weekeinde aan het adres van voormalig CDA- minister van justitie, Hirsch Ballin. Die zou een flinke steek hebben laten vallen door in 1993 niet op te treden tegen de fraude aan de Amsterdamse effec- Op de man tenbeurs. minister van Financiën valt. En die minister was in het vorige kabinet Wim Kok, de huidige minister president die vandaag de dag luid geprezen wordt door Bolkestein, aldus de CDA-leider. De Hoop Scheffer zei maan dagavond tijdens een bij eenkomst van zijn partij in Middelburg, dat „Bolkes tein toch moet wetéh" dat de beurs als eerste verant woordelijkheid onder de Hij concludeerde dat Bol kestein koste wat kost pij len wil afvuren op het'CDA en niet schuwt daarbij op •de man te spelen. „Dat be looft weinig goeds voor de toekomst", aldus De Hoop Scheffer. Vier schijnwerpers gaan kerk in het licht zetten HAAMSTEDE - De verbouwing van de Ring, een ge deelte van de Weststraat en de Noord weg in Haam stede verloopt volgens schema. Nog voor kerst moet het hele centrum gerenoveerd zijn. Met de opknap beurt is„een bedrag van ruim 1.040.000 gulden ge moeid. Met de verbouwing is op 15 september van dit jaar be gonnen. In het voorjaar heeft Delta Nuts het leidingnet ge saneerd. Aanvankelijk zou de verbouwing al voor de af gelopen zomer voltopid moe ten zijn, maar door de ge meentelijke herindeling, de strenge winter en de werk zaamheden van Delta Nuts, werd in overleg met de mid denstand voor uitstel geko zen. Belangrijkste verandering is dat autoweg, trottoir en fietspad op gelijke hoogte komen. De verschillen tus sen de weggebieden worden aangegeven door het gebruik van verschillende kleuren en soorten van de bestrating. Op de Noordweg worden ech ter wel drie plateaus aange bracht. Eén ter hoogte van het WV-kantoor, één bij de Golf-supermarkt en één bij de Slotmuur. Gelijkvloers Ook de Ring wordt geheel ge lijkvloers. De bomen die er staan, worden enkele meters verplaatst in de richting van de kerk. Dit omdat ook de weg een paar meter naar het midden wordt opgeschoven. Hierdoor komt er meer ruim te voor voetgangers. De kerk zal op verzoek van omwonenden en onderne mers worden verlicht. Vier schijnwerpers zullen het ge bouw beschijnen. Momenteel is nog niet duidelijk tot welk tijdstip de lichten zullen blij ven branden. Waarschijnlijk is dat het tot een uur of elf in de avond zal zijn. Het is ech ter goed mogelijk dat de schijnwerpers in de zomer maanden langer zullen blij ven branden. „We vragen daar al jaren lang om. We zijn blij dat het donkere gat in het dorp weg is," aldus secretaris L. Kik van de ondernemersvereni ging in Haamstede. Daar naast wordt het aantal lan taarnpalen op de Ring verhoogd en zullen er nieuwe afvalbakken en bankjes wor den geplaatst. Kik toont zich over het algemeen tevreden met de uitvoering van de werkzaamheden. Alleen dat op sommige gedeelten de ou de bestrating wordt herge bruikt, is hem een doorn in het oog. „Ik heb gekeken bij stukken die al klaar zijn en dan zeg ik toch: 'het ligt niet zoals het hoort'. Maximumsnelheid De herindeling zal voor slechts een klein deel ten koste gaan van parkeerruim te. De maximumsnelheid voor weggebruikers in het hele centrum wordt 30 kilo meter per uur. Net als in Renesse zouden de winkeliers via een zoge naamde baatbelasting mee betalen aan de herinrichting. Per ondernemer zou een be drag worden vastgesteld. De betaling zou dan over een pe riode van tien jaar worden uitgesmeerd. Maar volgens Kik zijn daar geen duidelijke afspraken over gemaakt. „Er is over baatbelasting ge sproken, maar die zouden we betalen als ook overal nieu we stenen zouden worden ge bruikt. Dat is niet het geval, dus denk ik dat een aaptal winkeliers in beroep zal gaan, als de baatbelasting wordt ingevoerd. Het werk aan de Ring in Haamstede verloopt volgens schema. (Foto: Marijke Folkertsma) Visie van Stichting Kinderopvang ZIERIKZEE - Directeur van de Stichting Kinderop vang L. Nederhoed-Zijlstra toonde zich gisteren avond na afloop van de commissievergadering Maatschappelijke Aangelegenheden teleurgesteld over het feit dat een pedagogisch werkplan niet ver plicht wordt gesteld in de verordening kinderop vang vap de gemeente Schouwen-Duiveland. Zij maakte gebruik van het inspreekrecht om aan te ge ven op welke punten haar or ganisatie de kwaliteitseisen die door de gemeente worden gesteld, overschrijdt. „Naast een veilig en hygiënisch ver antwoord kindercentrum achten wij het noodzakelijk, dat tevens getoetst kan wor den op de pedagogische bege leiding van de kinderen. De kwaliteit van de kinderop vang zou ermee gemoeid zijn, als uw commissie dit alsnog als vereiste zou toevoegen," aldus Nederhoed. Ze vreest het meten met twee maten als opvang alleen aan eisen van hygiëne en veiligheid moet voldoen. Wethouder P. Berrevoets - Ringelberg lichtte het uit gangspunt van het college in deze toe. „Als gemeente zijn we verplicht minimumeisen te stellen. Maar we hebben er niks op tegen als de stichting zich aan hogere eisen vast houdt." Vanaf vier kinderen wordt" gesproken over op vang en het hanteren van een pedagogisch werkplan bij zo'n kleine groep noemde de wethouder 'overdreven'. „Het is dan aan ouders de keuze waar zij hun kinderen willen brengen." J. van de Berge (RPF) sloot zich hierin bij de wethouder aan. „Ik neem aan dat die minimum eisen niet zomaar zijn ver zonnen. Wil de opvang zich verder profileren, dan is dat prima." Ook mevrouw H. de Vries (GroenLinks) koos de ze weg, maar vroeg wel om controle. „Precies", sprong mevrouw R. Geluk (D66) op haar woorden in: „Maar waar controleer je op als er geen plan is?" Berrevoets zegde toe met de GGD in overleg te treden over de voorwaarden. „Zonder ge lijk de noodzaak te stellen van een academisch uitge werkt plan." Burghers let op Uw saeck' BURGH-HAAMSTEDE - Onder de titel Burghers let op Uw saeck' houdt de Vereniging Vrienden van Westerschouwen vrijdag 21 november een bijeen komst over de voorgenomen vestiging van een 4 vers- theater' aan de Burghseweg in Burgh. De bijeenkomst wordt ge houden in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste- de en begint om 20.00 uur. De Vrienden van Wester schouwen vragen zich af of men als bewoners wel zo blij moet zijn met deze groot schalige winkel-concentratie rond de vestiging van Albert Heijn.Men vraagt zich af wat het gemeentebestuur, de be hartiger van de algemene be langen, toch zo enthousiast maakt over deze plannen. De Vrienden van Westerschou wen hebben hun twijfels of de gevolgen van zo'n winkel concentratie wel voldoende worden onderkend en in de besluitvorming worden mee genomen. De vereniging wil vrijdag 21 november met de - volgens haar - enig echte belangheb benden, de burgers, praten over wat zij willen met hun kernen. Een verstheater in Burgh en een fun shopping centre in Haamstede? Of, ge woon, twee gezellige, leefba re kernen ingericht voor de burgers en geschikt voor de toerist. Dinsdag 11 november Zierikzee Commissie GGZ/ROEZ. Theater Mondragon. 17.00 uur. Lezing van Geert Mak in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Renesse V oorlichtingsbijeenkomst begrenzingsplan Schouwen- West. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 12 november Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Brouwershaven Bingo. Recreatiezaal De Poortershof. 14.00 uur. Ouwerkerk Ledenvergadering WD Schouwen-Duiveland, Dorpshuis, 20.00 uur. Donderdag 13 november Zierikzee Politiek Jongeren Project. Theater Mondragon. 19.00 uur. Voorlichtingsavond over stotteren in peuterspeelzaal De Kwibus. 20.00 uur. Noord welle Diapresentatie en demon stratie bij NBvP over Grand Marnier in het dorpshuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Lezing beroepsfotograaf Frank Husslage over reizen Oost-Afrika. Dorpshuis De Schutse. 13.30-15.30 uur. Hoorzitting verkeersmaatre gelen Burghseweg. Dorps huis De Schutse. 19.30 uur. Vrijdag 14 november Zierikzee Concert Zeeuwse Accordeonvereniging Concertina en Oosterlands Fanfare. Theater Mondragon. 20.06 uur. Burgh-Haamstede Vogelshow De Schouwse Zanger. Gebouw De Koebel. 19.00-22.30 uur. Dreischor Jaarvergadering brandweer Brouwershaven. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 15 november Zierikzee ParaNorma beurs. MFC. 11.00 uur. Start workshop Midi (mu ziek maken via computer), De Lichtboei. MFC. 10.00- 13.00 uur. Docentenconcert Ars Musi- ca, Lutherse kerk. 16.00 uu£. Voorstelling 'Die Zirkusp- rinzessin' door Goese Ope rette Vereniging. Theater Mondragon. 20.00 uur. Check out de Zydeco. Bro- gum. 22.30 uur. Ellemeet Opvoering klucht 'De maffe maffiosa' door Toneelvereni ging Ellemeet. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Klaverjassen. Kantine sportvereniging, Onder de Molen. 20.00 uur. Dreischor Toneelmiddag voor ouderen. Dorpshuis. 13.30 uur. Bruinisse Vogelruilbeurs ODW De Nachtegaal. Clubgebouw Molenweg. 10.00-12.00 uur. Dinsdag 18 november Zierikzee Start informaticacursus voor beginners in RSG Professor Zeeman. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 19 november Zierikzee Praise- en ontmoetings avond van de EO in sporthal Onderdak. 19.30 uur. Begin oriëntatiecursus chris telijk geloof. MFC. 20.00 tot 22.00 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst NBvP afdeling Duiveland in het dorpshuis. 19.30 uur. Bonte avond plattelands vrouwen. Dorpshuis. 19.30 Donderdag 20 november Zierikzee Opvoering 'Circus Cornelia'. Theater Mondragon. 15.00 en 20.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3