Reeks arrestaties Ajax-fans 'Eerst in kabinet over studiebeurzen praten' Kamerlid Varma doet aangifte bedreiging PTT Telecom gaat de privacy beter bewaken Britse au pair Woodward meteen op vrije voeten WATERSTANDEN Student mag geen baan laagopgeleiden inpikken Irak dreigt medewerking inspecties op te zeggen Brinkman ziet af van kort geding Vrolijker na antibaalcursus 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rechter herziet vonnis CAMBRIDGE/RIJSWIJK (RTR/AFP/ANP) - De 19- jarige Britse au pair Louise Woodward' is maandag door de rechter in het Amerikaanse Cambridge vrij gelaten. Rechter Hiller Zobel veroor deelde haar wegens dood door schuld tot 279 dagen ge vangenisstraf, een tijd die ze al had uitgezeten in voorar rest en sinds haar veroorde ling door de jury wegens moord, eind oktober. Woodward heeft volgens Zo- bel begin februari onopzette lijk de dood van de acht maanden oude baby Mat thew Eappen veroorzaakt. Ze is daarom veroordeeld wegens „involuntary mans laughter". In het Nederland se rechtssysteem komt „dood door schuld" daar het dichtst bij. Zobel wijzigde daarom eerder op maandag na veel commotie de oor spronkelijke veroordeling tot levenslange celstraf we gens moord. Hij besloot dat Woodward schuldig was aan dood door schuld en kon toen de straf verlagen. In beroep Zowel Woodwards advoca ten als de aanklagers gaan te gen deze veroordeling in be roep. De verdediging stelt dat Louise niets te maken heeft met het overlijden van de zuigeling. Woodward her haalde dat ze onschuldig is. Ze mag het land niet verlaten tot na de behandeling van dit beroep. Genoemd op bijeenkomst neo-nazi's AMSTERDAM (ANP) - Het Tweede-Kamerlid van GroenLinks Singh Varma gaat bij de politie in haar woonplaats Amsterdam aangifte doen van bedrei ging en belediging door neonazi's. Zaterdagavond werd ze op een bijeenkomst van neona zi's genoemd en zondag kreeg ze diverse bedreigende telefoontjes. Zaterdagavond kwamen in een zaaltje in Rotterdam ze ventig neonazi's bijeen. Mo gelijk bestaat er een verband met de dreigtelefoontjes de volgende dag. „Daarin werd gesteld dat ze naar mij toe zouden komen en te grazen zullen nemen", aldus Varma. Rechts-extremisten belagen haar al langer. Vorig jaar deed Varma aangifte van dis criminatie. Joop Glimmer veen, de leider van de Neder landse Volks Unie, haalde haar toen op een bijeen komst in Rotterdam door het slijk. Ze moest naar een werkkamp en vervolgens het land worden uitgeschopt. Hij bedreigde toen de hoofdre dacteur van de Haagsche Courant Schinkelshoek met de dood. Vervolging Justitie in Rotterdam heeft nog geen beslissing genomen over vervolging in die kwes tie. Afgelopen zaterdag avond werd Varma ook ge noemd. Zij zou geen „alternatieve straf" krijgen. De politie in Amsterdam zal de zaak doorgeven aan Rot terdam, omdat daar.de bij eenkomst plaatshad. Geheime nummers echt geheim DEN HAAG/ASSEN (ANP) - PTT Telecom gaat het computersysteem aanpassen om uit te sluiten dat vertrouwelijke gegevens van abonnees bij derden terecht kunnen komen. Operators kunnen door de aanpassingen niet meer bij geheime telefoonnum mers. Het bedrijf heeft dat beslo ten na de klacht van een 31- jarige vrouw die haar adres absoluut geheim had willen houden. Waarschijnlijk door loslippigheid van een mede werker van Inlichtingen (06- 8008) is de man die haar al ja ren achtervolgt, haar nieuwe adres te weten gekomen. De vrouw is ten einde raad en heeft haar huis opnieuw te koop aangeboden. Na een gedwongen psychia trische opname ging de man weer gewoon door met zijn obsessieve gedrag. Vorig jaar nog legde de rechter de man op straffe van langduri ge gijzeling een contactver bod op voor de duur van tien jaar. Onlangs verhuisde de vrouw naar Coevorden. Om te voorkomen dat de man haar zou kunnen opsporen, nam ze een nieuw geheim te lefoonnummer en moest ook haar nieuwe adres en woon plaats strikt geheim blijven. Desondanks dook de man twee weken geleden op in Coevorden. De man heeft gezegd dat hij de woonplaats van de vrouw via de PTT aan de weet is ge komen. Een woordvoerder van het bedrijf zegt het inci dent uitermate te betreuren. „Ons personeel heeft de uit drukkelijke instructie deze gegevens nooit te vermelden. Maar sommige mensen zijn heel gehaaid in trucs om ope rators te misleiden." WACHTLIJSTEN DEN HAAG (ANP) - De In- spectie voor de Gezondheids zorg is bezorgd over de lange wachtlijsten in de gezond heidszorg. Doordat mensen lang moeten wachten op een opname, kan de toeganke lijkheid van de gezondheids zorg in gevaar komen. Dit signaleert de inspectie in het dinsdag verschenen rapport De Staat van de Gezond heidszorg over de kwaliteit en toegankelijkheid van de gezondheidszorg in de perio de 1993-1996. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 nov. 01.05 167 07.05 -112 13.20 150 19.30 -146 13 nov. 02.05 175 07.55 -117 14.15 162 20.15 -147 ROOMPOT BUITEN 12 nov. 11.50 158 05.50 -106 18.15 -142 13 nov. 00.15 187 06.35 -116 12.35 177 19.00 -149 BRUINISSE 12 nov. 00.55 176 07.15 -119 13.05 161 19.35 -154 13 nov. 01.45 180 08.00 -127 13.45 170 20.20 -157 WEMELDINGE 12 nov. 01.05 188 07.05 -125 13.25 173 19.35 -160 13 nov. 02.00 198 08.00 -132 14.20 188 20.30 -163 Springtij: 16 november Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 In totaal 64 aanhoudingen na veldslag met Feyenoordsupporters in Beverwijk AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandag: 18 supporters van de harde kern van Aja* gearres teerd. Ze zijn niet alleen uit Amsterdam afkomstig maar uit diverse plaatsen in het land. Hen wordt lidmaatschap van een criminele organisatie en openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Eerder hield de politie bij di verse acties al 46 supporters aan op beschuldiging van de zelfde feiten. Aanleiding voor de politie vormde ook maandag weer het treffen, begin dit jaar, tussen aan hangers van Feyenoord en Ajax langs de rijksweg AIO ten noorden van Amsterdam en later in Beverwijk. Onderzoek heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat de harde kern van Ajax verant woordelijk is voor verschil lende incidenten voor, tij dens en na voetbalwedstrij den. Die harde kern telt di verse subgroepen. Beide confrontaties tussen de voetbalclans waren afge sproken werk. Op de AIO verwachtten de 50 aanhan gers van Ajax 50 Feyenoord- hooligans tegenover zich te vinden. Dat bleken er 300 te zijn, en de Ajacieden vlucht ten voor de overmacht en het aanwezige arsenaal aan steek- en slagwapens. De Feyenoord-kant noemde hen vervolgens „mietjes" en dat zette kwaad bloed. Dat was weer de aanleiding voor de slag bij Beverwijk, die fataal werd voor Ajax-fan Carlo Pi- cornie. Binnen de harde kern van Ajax was rivaliteit tus sen de „oude hap" en de aan stormende jongeren. De groepen maakten in het begin nog wel gebruik van de zogenoemde combi-regeling (trein-toegangskaartje) maar omzeilden deze regeling ver schillende keren. Dan gingen ze met eigen vervoer of met een gehuurde bus of busjes en maakten gebruik van ei gen verkenners om p'olitie- blokkades te omzeilen. Af spraken tussen de subgroepen bracht hen dan weer bij elkaar. Het lukte ze ook om illegaal aan kaartjes te komen, vaak in het vak van de tegenstander. De poli tie denkt inmiddels alle risi co-supporters te hebben geï dentificeerd. Ze worden bij wedstrijden in de gaten ge- hou- den. Clubkaart Het rechercheteam kwam er tijdens het onderzoek achter dat de registratie van de zo genoemde clubkaart hiaten vertoont. Bij supporters zijn 60 van die kaarten gevonden op eigen naam maar ook op die van familieleden of van kennissen. Ook kan men nog veel te makkelijk aan kaart jes voor een wedstrijd ko men zonder de clubkaart. Verder blijkt het stadionver bod slecht te werken. Ritzen onthoudt zich van reactie op plan Hermans: Sommige voorstellen van de commissie Hermans zijn volgens minister Ritzen niet bevor derlijk voor de toegankelijkheid van het vervolgonderwijs na het examen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZOETERMEER (ANP) - Minister Ritzen (Onder wijs) onthoudt zich voorlopig van een gedetail leerde reactie op de plannen van de commisie-Her- mans. De bewindsman wil de voornemens over de toekomst van de studiefinanciering eerst in het kabinet bespreken. Dat heeft hij de Tweede Ka mer dinsdag geschreven. Het Kamerlid Rabbae (GroenLihks) wilde van de minister nog voor de behan deling van de onderwijsbe groting een uitgebreid schriftelijk standpunt. De Kamer bespreekt woensdag en donderdag de begroting. „Het rapport vraagt goede doordenking binnen het vol tallige kabinet", schrijft Ritzen. Daarom neemt hij de tijd voor een „gedegen reac tie". Tijdens de presentatie van het rapport was Ritzen ove rigens bijzonder kritisch. De minister meende dat met een aantal voorstellen van de commissie de toeganke lijkheid van het onderwijs niet was gediend. De plan nen van Hermans voor het middelbaar beroepsonder wijs kunnen volgens Riten leiden tot 400 gulden minder per maand voor de uitwo nende mbo'er waarvan de ouders lagere of middenin komens hebben. Ook voor het hoger onderwijs beteke nen de plannen waarschijn lijk een daling van de stu diebeurs voor jongeren uit lagere of middeninkomens. Felle kritiek Ritzen moet weg, vinden voorzitter Rien Meijerink van de vereniging van geza menlijke universiteiten (VSNU) en voorzitter Arie van der Hek van de HBO- raad. In een interview met dagblad Trouw uiten ze dinsdag felle kritiek op de bewindsman. De voorzitters noemen het beleid van Rit zen wispelturig. Ook zou hij veel jongeren dwarsbomen bij hun overstap naar de uni versiteit of hogeschool. Van der Hek heeft vooral ernsti ge bezwaren tegen Ritzens plan om mbo'ers slechts drie jaar studietijd te geven als ze doorstromen naar een aanverwante opleiding in het hbo. Als voormalig Pv- dA-Kamerlid begrijpt Van der Hek niet dat een PvdA- minister het voor een be paalde groep jongeren moei lijker kan maken om een opleiding op een hogeschool te beginnen. Afspraken Meijerink hekelt Ritzens „voortdurende versnellin gen met wilde plannen". Ook verwijt hij de onder wijsminister dat deze zijn afspraken niet nakomt. Vooral de nieuwe regeling voor financiering van we tenschappelijk onderzoek heeft bij de VSNU-leider kwaad bloed gezet. Ritzen wil 500 miljoen gulden van de universiteiten overheve len naar de onderzoeksorga nisatie NWO. „Dat is een grote troep", meent Meije rink. Werk op eigen niveau zoeken UTRECHT (ANP) - Studenten moeten niet langer de baantjes van laaggeschoolden inpikken. Ze moeten een bijbaantje op hun eigen niveau zoe ken en de overheid, universiteit en werkgevers moeten studenten daarin stimuleren. Dat is de strekking van het advies dat het Interstede lijk Studentenoverleg (ISO) samen met de jonge renorganisatie CNV aan po litiek Den Haag geeft. Zij overhandigden vandaag hun notitie De slag om de onderkant aan de fractie voorzitters Wallage (PvdA) en De Hoop Scheffer (CDA). Ze vragen meer aandacht voor de concurrentie op de arbeidsmarkt tussen stu denten en laaggeschoolden. Studenten bezetten op dit moment ongeveer 100.000 volledige banen. Ze werken vooral op plek ken waarvoor geen of nau welijks scholing wordt ge vraagd, zoals achter de kassa in de supermarkt of in de bediening in de hore ca. Volgens ISO en CNV is het beleid van de minister van Onderwijs en de minister van Sociale Zaken nu nog te weinig op elkaar afge stemd. De werkloosheid onder laagopgeleiden is tweemaal zo hoog als het gemiddelde. Bij bezuinigingen op de stu diefinanciering wordt vol gens de organisaties te wei nig gekeken naar de gevolgen voor deze catego- rie van de arbeidsmarkt. Logisch Wanneer studenten worden gekort op hun beurs, is het logisch dat ze meer gaan werken. Dat betekent minder werk voor langdurig werklozen, die vervolgens met subsi dies via de zogenoemde Melkert-banen aan het werk geholpen moeten worden. Beter overleg tus sen de twee departementen ka#.,dit. soort moeilijkhe den voorkomen, aldus de notitie. Als VN eisen verwerpt BAGDAD (AFP) - Als de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties niet ingaat op de eisen van Irak, zal dat land een eind maken aan elke samenwerking met de VN-ontwapeningscommissie Unscom. „Wij maken melding van on ze vastbeslotenheid welke belofte dan ook te doen, be halve als die is vastgelegd in een helder en bindend offi cieel document dat tegemoet komt aan onze eisen", schrijft het dagblad Babel, dat onder leiding staat van de oudste zoon van president Saddam Hussein. De twee eisen zijn volgens de krant „de neutraliteit van de inspectieteams van de VN en de vaststelling van een uiter ste datum voor de opheffing van de sancties". Bereid Irak heeft volgens het dag blad „aan de hele wereld be wezen dat wij zonder enige beperking hebben meege werkt". „Het is tijd dat de Veilig heidsraad op zijn beurt be wijst dat hij bereid is met ons samen te werken." UTRECHT (ANP) - De ex- korpschef van de politie Rot terdam-Rijnmond, J. W. Brinkman, ziet af van het kort geding waarin hij een nieuw onderzoek vraagt naar de gang van zaken rond zijn ontslag. Door van het geding af te zien kan de rechtbank in Den Haag al op 12 februari de ver snelde beroepsprocedure te gen het ontslag behandelen. Dat heeft de advocaat van Brinkman, mr. C. van Leeu wen, dinsdagochtend beves tigd- In de beroepsprocedure komt wel weer aan de orde dat het onderzoek, uitgevoerd door SER-voorzitter K. de Vries, niet goed is geweest. ZOMERSMOG BILTHOVEN (ANP) - Het aantal dagen met smog is de afgelopen zomer meegeval len. Ondanks een lange pe riode met (zeer) warm weer, waren er niet meer dan negen smogdagen. Opvallend was dat tijdens acht van die dagen er smog was in Zeeland. In Zuid-Hol land werden slechts twee da gen met smog gemeten. Suske en Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE" door Willy Vondersteen i i Kijkjij praat naar de vogelt/es, 1 LamMtDar hunje hier ook! J 2^— Dat is een hasuaris een loop vogel van hel flus tralist he euandeneebied die zich voedt mei planten, mormen en sappige vruchten Verwachting t/m zaterdag 15 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht z.west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 07.55, onder 16.52 Maan op 16.11onder 04.40 13 nov. Zon op 07.57, onder 16.50 Maan op 16.43, onder 06.00 Volle maan: 14 november (15.13) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De kans op droog weer blijft nog klein, zowel op langere termijn als op korte. Vanavond en vannacht regent het af en toe; de regenmeters zullen echter nauwelijks een millime ter kunnen opvangen. De rest van de week is er bijna voortdurend kans op regen of een bui, maar misschien dat we het in het weekeinde een dag droog houden. Het zal duidelijk zijn dat met regen in het vooruitzicht, de zon morgen slechts af en toe te zien is. Ondanks dat wordt het morgen middag toch nog rond 11 graden. Vannacht koelt het af tot een graad of 6. Op langere termijn pakken de nachten iets frisser uit en de mid- dagtemperatuur verandert nauwe lijks. De motor van het min of meer wisselvallige weerbeeld is een de pressie bij Schotland. Die stuurt de ene na de andere storing over Euro pa en dat levert hier en daar tiental len millimeters neerslag op. Zo lig gen het noordwesten van Spanje en Portugal, de Alpen en het centrale deel van de Middellandse Zee op nieuw in de vuurlinie. NIJMEGEN (ANP) - Mid delbare scholieren die last hebben van depres sieve buien hebben baat bij een speciale antibaal cursus. Zo'n cursus is ontwik keld door de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) in samenwerking met het Riagg in die. re gio. Psychologe M. Ruiter, hoofd preventie van het Riagg in Maastricht, heeft onderzoek gedaan naar het effect van de an tibaalcursus Stemming makerij. Volgens Ruiter heeft 15 procent van de middelba re scholieren meer dan normaal last van baai buien. Oorzaken zijn heel verschillend: onder andere de sfeer op school of thuis, verbroken vriendschappen of een ziekte. De balende jeugd rookt meer, sport minder en bezoekt vaker een dokter. ZIERIKZEESCHE JS31 NIEUWSBODE Ka Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van deJopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Suocesjes" (t/m 4 regets) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2