Tweede huis straks een kruis Gemeente erkent fouten in de omgang met dorpsraden ZOC: van centrale naar het collectief SMs r Toch goede kans voor fietspad door duinen Wethouder praat met dorpsraad Zonnemaire n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE FE TER VASTGOED m Afschaffen aftrekken hypotheekrente funest voor bungalowparken Schouwen-Duiveland Toezegging Cluster Ill-geld 'Wij moeten spel nog leren spelen Met nieuwe afdeling horeca ©ierikee.wini klhart <uan Schouwen-Duiveland HUISJE, BOOMPJE, BEESTJE NOU EEN MOLENSTEENTJE? L dé krant van schouwen - duiveland! 33. NIEUWSBODE DINSDAG 11 NOVEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26281 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Vqpr vakkundige begeleiding bij de aan- of verkoop van, uw woning tot een optimaal resultaat. LeoS. de Feiter ftng 33 •U28AIH BurghpHaamstede Tel. 0111 652217 Fax OM I 658048 (om de hoek bjj Koffie- Lunch- Eetcafé Brandenburgn) BROUWERSHAVEN - „Heel schadelijk voor de be drijfstak, die op dit moment al amper winstgevend te maken is." Zo reageert directeur J. van Hoorn van Park Port Greve op de plannen van staatssecre taris Verineend om de belastingaftrek van hypo theekrente voor de tweede woning te schrappen. „Als het echt zo is, dat ook voor degenen die hun tweede woning verhuren de aftrek vervalt, dan ligt onze bran che behoorlijk op zijn kont," vindt Van Hoorn. Schouwen- Duiveland telt 4024 recre atiewoningen, waarvan er 886 in het bezit zijn van parti culieren. Het merendeel van deze huizen staat in de West hoek. Deze eigenaars kunnen - als Vermeend zijn zin krijgt - hun hypotheekrente niet meer in mindering brengen op hun inkomen. Prijzen omlaag „Dat heeft behoorlijke con sequenties," voorspelt eco nomiewethouder C. Veer- hoek. „Er zal een overgangs regeling van ik weet niet hoe lang nodig zijn, éls het al ge beurt. Verder kan het bete kenen dat velen hun tweede woning gaan verkopen en dan gaan de prijzen omlaag." Veerhoek kan zich overigens niet voorstellen dat dit voor stel de Tweede kamer over leeft. „Ik ben ervan over tuigd dat de WD hier niet zo snel 'ja' tegen zal zeggen." De Recron, de vereniging van recreatie-ondernemers, trok gisteren al aan de bel. Volgens haar worden tien duizenden Nederlanders ge dupeerd als dit onderdeel van het nieuwe belasting stelsel doorgaat. Ook de par ken waarin die huizen staan en andere toeristische bedrij ven zijn het slachtoffer. Tweede hypotheek Duizenden hebben de afgelo pen jaren een tweede hypo theek genomen door op een recreatiepark een huisje te kopen. Niet direct om er zelf in te wonen, maar om het te laten verhuren. De verhuur van de woningen zou in combinatie met de af trek van de hypotheekrente een flink rendement moeten opleveren. „Maar dat kun je vergeten, als het belasting voordeel vervalt. Het verlies is extra groot omdat je het huis niet of alleen tegen een extreem lage prijs kunt ver kopen", zegt secretaris F. de Zee van Recron. De parken zullen volgens hem op zoek moeten naar nieuwe, vaak duurdere fi nanciering. „De huur stijgt dan met zo'n 500 gulden per week. Dit soort accommoda ties wordt te duur voor de Potentiële investeerders in bungalowparken haken af als de hypotheekrente van tweede woningen niet langer aftrekbaar is. (Archieffoto) toerist. Leegstand zal het ge volg zijn", voorspelt De Zee. Het plan van Vermeend heeft er volgens Recron al toe geleid dat potentiële inves teerders van bungalowpar ken hebben afgehaakt. Dat komt volgens De Zee vooral daarom zo hard aan omdat dit soort projecten een im puls geven aan de economie in gebieden met een hoge werkloosheid. Er is overi gens al een overcapaciteit op de Nederlandse markt voor tweede woningen. ZIERIKZEE - Er is een goede kans dat er toch een fietspad door de duinen tussen Renesse en Haamstede wordt aangelegd. De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt 200.000 gulden aan Cluster Ill-geld voor de aanleg van een fietspad tussen het Watergat en het Duinhoevepad. Die beschikking heeft de gemeente vandaag, dins dag, ontvangen. „Ik ben er vreselijk blij mee," zegt wethouder C. Veerhoek. „We hechten 'veel belang aan een fietspad rondom. Daar heb ik in het kader van het terugdringen van de automobiliteit ook al- tijdvoor gepleit." Het fietspad tussen het Wa tergat en het Duinhoeve pad aan de buitenkant van de duinen geldt als alterna tief voor de eerdere optie een fietspad aan de binnen zijde van de duinen aan te leggen. Daar werd door na- tuurgroeperingen bezwaar tegen gemaakt. Goed nadenken Planologisch verwacht Veerhoek weinig proble men. Over de aanleg van het fietspad aan de buiten kant van de duinen bestaat, volgens hem, al overeen stemming binnen het be- stuurslijk overleg tussen Rijkswaterstaat, Zeeuwse Milieufederatie, provincie, gemeente en belangenorga nisaties van boeren en hore caondernemers. Dit overleg werd gevoerd in het kader van de Regiovisie Schou- wen-West. „Rijkswater staat moet alle formele toe zeggingen echter nog wel doen," voegt de wethouder eraan toe. Hij hoopt dat particulieren wel eerst 'vreselijk goed' zullen nadenken voor ze een bezwaarschrift tegen het plan zouden indienen. Het Cluster Ill-geld komt in 1998 beschikbaar. Vol gens de voorwaarde moet het fietspad in dat jaar ook worden aangelegd. De toe gezegde twee ton is overi gens niet voldoende.,, Daar moet nog wel zo'n zelfde be drag bij," aldus Veerhoek, die de zaak vandaag met een binnen B&W aan de or de zou stellen. ZONNEMAIRE - Wethouder P. Berrevoets-Ringel- berg gaat in gesprek met de Zonnèmairse dorpsraad om het onderlinge communicatieprobleem op te los sen. Dat zegde zij in de commissievergadering giste ren in Theater Mondragon toe. Daarmee ging zij in op het verwijt van dorspraadvoor- zitter J. Goemans dat de con clusies van de gemeente, zo als vastgelegd in de toelichting bij eindevalu atie. wel erg voorbarig zijn. „Het ware beter geweest wanneer de dorpsraad in een eerder stadium bij de evalu atie betrokken was geweest. Evalueren doe je tenslotte met z'n allen en niet vanuit de gemeentelijke organisatie alleen." Tussen de drie mo dellen die aan de dorpsraden zijn voorgelegd, zit - wat Zonnemaire betreft - geen ideale vorm. De dorpsraad opteert voor het model twee-plus; een voortgang van de huidige si tuatie. R. Geluk (D66) haakte in op de gesignaleerde com municatiestoornis door op het belang te wijzen van één aanspreekpunt voor de dorpsraden binnen de ge meentelijke organisatie. ÉURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen- Duiveland erkent dat de omgang van de gemeente met dorpsraden te wensen overlaat.„Het is een spel dat wij als gemeente nog moeten leren spelen," om schreef wethouder D. van der Wekken het gemeen telijk gevoelen gisteren tijdens de oprichtingsver gadering van de dorpsraad Burgh-Haamstede. Zowel hij als gemeentelijk begeleider van de - inmiddels fors in aantal gegroeide - dorpsraden A. Walraven be nadrukten tijdens de door ruim 75 belangstellenden be zochte oprichtingsvergade ring in dorpshuis De Schutse dat de gemeente dorpsraden serieus moet nemen en snel en adequaat dient te reage ren op wat de dorpsraden ter berde brengen. „Onvoldoen de aandacht frustreert dorps raden," aldus Walraven. „Het zijn enthousiaste en ge motiveerde mensen en het is belangrijk dat zij snel ant woord krijgen op vragen en in een vroeg stadium betrok ken worden bij plannen die 'hungebied' aangaan." Wethouder Van der Wekken beaamde de woorden van Walraven. „Ik kan me voor stellen dat het gevoel ont staat van 'wat doen ze daar allemaal in Zierikzee?' De raadscommissies zijn open baar en er is inspreekrecht en meespreekrecht. Maar je moet er wel vóór naar Zierik zee. Wij willen graag weten hoe bewoners hun woonom geving ervaren en wat dat betreft zijn dorpsraden heel belangrijke schakels. Tij dens de kernbezoeken van het college heb ik dat zelf ook zo ervaren. De mensen moeten niet het gevoel krij gen dat zij in die 'grote ge meente' maar een nummer zijn. Leerproces De omgang tussen gemeente en dorpsraden is, zo voegde Van der Wekken daar aan toe, een leerproces. „Dat zet je niet zomaar op de rails. Dat moet groeien." Dat de verwarring door de plannen voor het in het leven roepen van Eilandteams nog groter is geworden zei Van der Wek ken te betreuren. Hij stelde dat die eilandteams - die gaan fungeren als onafhan kelijke adviesbureaus - niet bedoeld zijn als concurrent voor de dorpsraden. „Zij kij ken op een heel andere schaal naar de zaken als een dorps raad. Een dorpsraad kijkt naar de eigen omgeving. Een eilandteam kijkt naar het he le eiland." Op vragen uit de zaal ant woordde Van der Wekken dat een dorpsraad zeker geen vrijblijvend iets is. „Het is zeker geen clubje dat een beetje tegen een gemeente aan gaat praten." De ge meente is van plan om voor voorstellen die een bepaald gebied aangaan eerst de me ning van de dorpsraad die over dat gebied gaat te raad plegen. Op de vraag hoe een dorpeling iets aan moet kaarten dat hem of haar dwars zit reageerde Van der Wekken met de opmerking dat alle vergaderingen van de dorpsraden openbaar zijn en bezoekers gebruik kun nen maken van het spreek recht. De kandidaat-leden van de dorpsraad werden bij accla matie gekozen tot leden van de dorpsraad. Zij kiezen uit hun midden een voorzitter. De dorpsraad Burgh-Haam stede bestaat nu uit zeven leden, maar dat mogen er ne gen worden. Bij de samen stelling is zoveel mogelijk .gestreefd naar een evenwich tige verdeling qua kern, ge slacht en leeftijd. De dorpsraad Burgh-Haam- stede bestaat uit; Bertha Boot-van den Berge, Yvon Jonker-Schmeltz, Rinus Bak ker, Kees Boogerd, Diok Bos man, Leo de Feiter en Jan van der Maas. Het werkge bied is Burgh-Haamstede, Burghsluis, Westenschou- wen en Nieuw-Haamstede. Advertentie De leden van de dorpsraad werden bij acclamatie benoemd. De dorpsraad Burgh-Haamstede bestaat uit: (v.l.n.r.) Bertha Boot-van den Berg. Jan van der Maas. Rinus Bakker, Yvon Jon ker-Schmeltz. Kees Boogerd. Leo de Feiter en Dick Bosman. (Foto: Marieke Mandemaker) i Ficus benjamina 'Natasja' Doet 't prima op een plaatsje in het licht. Dit boompje wordt ook wel 'mattenkloppertje' genoemd, vanwege haar kunstig gevlochten stam. Knap klusje van dit ficusje. Van 10.95 voor RENESSE LAÓNE 20. 0111-461031 OPENINGSTIJDEN M» T/M VRIJ 90-1S CO I VRIJDAG KOOPAVOND A 1 '/M DECEMSER Wie onrecht doet, vergeet het dra; wie onrecht lijdt, houdt het lang na. Spreekwoord Af en toe wat regen HET WEER Half tot zwaar bewolkt en af en toe wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Wind meest westelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. 2 ARRESTATIES Er zijn nieuwe arrestaties verricht onder Ajax-supporters In kader veldslag Beverwijk. 3 OERWOUD CDA-lijsttrekkerJ. de Hoop Scheffers wil dat overheid iets doet aan oerwoud van r« 5 WAANZIN Erik van Ooijen verleent al vier jaar hulp binnen de waanzin van macht en geweld. 6 SUPERTALENT Rogier van Oudekerk uit Nieuwerkerk manifesteert zich als supertalent op de kartbaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centra le (ZOC) verandert haar naam in Zierikzee Onder nemers Collectief. Bedoeling is aangesloten winke liers meer bij het beleid en de uitvoering daarvan te betrekken. Het ZOC krijgt ook een afdeling horeca. „Centrale, dat betekent dat je alles op één punt doet. Dat willen we niet meer. We moe ten het gezamenlijk doen. Het bestuur, maar óók de le den," betoogde ZOC-voorzit- ter J. Huijbrecht gisteravond in theatercafé Mondragon. Volgens de voorzitter ligt er momenteel te veel werk voor te weinig mensen. De meeste leden staan aan de zijlijn en zijn er kennelijk niet van overtuigd dat het ZOC er is voor het gemeenschappelijk belang, ofwel „voor ieders portemonnee," zoals Huij brecht het uitdrukte. Op de najaarsvergadering was gis teravond niet het noodzake lijk quorum van driekwart van de leden aanwezig voor de statutenwijziging. Daar om wordt op 8 december een extra ledenvergadering ge houden. De ZOC is sinds eind vorige maand uitgebreid met een afdeling horeca. Huij brecht: „Horeca en winke liers kunnen samen veel meer bereiken. En er is veel te halen." Met dat 'halen' doelde Huij brecht op de plannen met de Museumhaven in Zierikzee. Daaromheen moet verblijfs- recreatie komen. Het ZOC is zeer geporteerd van over nachtingsmogelijkheden in historische panden, zoals dat in Friesland onder de noe mer 'stadslogementen' ge beurt. Het Zierikzee Onder nemers Collectief treedt naar buiten met een nieuw logo en de kreet; Zierikzee, winkel hart van Schouwen-Duive land. Het logo van Zierikzee Ondernemers Collectief. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving af 19,00 O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving af 51,00 O KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnementmetautomatischeafschrijving 97,00 O HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 O JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. - Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: II III L^J II II II 1I II 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ■JgggB

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1