Niet verhuurde tuinen zijn doom in oog deelnemers Docenten Ars Musica geven middagconcert Informatiedag over overlijden op Schouw en-Duivel and Camping Kabbelaarsbank mag van schap uitbreiden Studiedag landbouw M. Hoogstrate krijgt prijs voor mooiste volkstuin Film Exit in 't Beest Linda, Roos en Jessica BRUIDSTOILET MAANDAG 10 NOVEMBER 1997 NR 26280 5 Cremeren wint terrein RENESSE - De nieuwe Wet op de lijkbezorging biedt veel meer ruimte voor specifieke wensen bij een be grafenis of crematie. Om te laten zien wat er op dat gebied op Schouwen-Duiveland allemaal mogelijk is, hield uitvaartondernemer J.W. Keijzer tlit Re- nesse zaterdag een informatiedag over overlijden. In Slot Moermond stonden notarissen, grafsteenma kers, verzekeringsagenten en de begrafenisondernemer belangstellenden te woord. Het was de tweede keer dat Keijzer een dergelijke infor matiedag hield en hij consta teerde dat er dit keer meer bezoekers waren dan tijdens de eerste editie. Dat komt volgens hem omdat mensen steeds meer een eigen invul ling aan hun uitvaart willen geven. Keijzer verzorgt zo'n hon derd uitvaarten per jaar en hij constateert dat het aantal crematies op Schouwen-Dui veland nog steeds stijgende is. Zo'n 65 procent kiest voor het verbranden. „De mensen denken tegenwoordig nuch terder over doodgaan. Als de ouders hier wonen en de kin deren ver weg, dan vinden ze het soms zonde van het geld om begraven te worden. Want een graf moet betaald en onderhouden worden. Ze redeneren dat de kinderen toch niet zo vaak komen kij ken." De nabestaanden kunnen bij een crematie kiezen voor het bewaren van de as op de schoorsteen of uitstrooien. Die regels zijn veel soepeler geworden. Uitstrooien mag bijna overal. Als er maar toe stemming is van de eigenaar van de grond. Het verstrooi en boven zee gebeurt ook steeds vaker. Vooral als de overledene veel op het water is geweest. Ook de begeleidende muziek wordt steeds vaker op de per soon toegespitst. Keijzer: „Het is een pure familieaan gelegenheid. Dus waarom zou je er geen persoonlijke invulling aan geven. Tijdens een crematie kun je gerust rock roll muziek draaien. En er zijn ook mensen die zelf muziek maken. Pas had ik nog een uitvaart waarbij een kleindochter saxofoon speelde bij wijze van af scheid van opa. En wat ik zelf bijzonder vond, was een crematie in Schiedam. De overledende stond bekend als voetbalgek. Daar is toen de Koning Voetbalmars ge draaid. De man achter de ge luidsknoppen vónd dat ook prachtig en zette het volume nog wat harder. Iedereen liep toen met een grijns naar de crematiezaal." Ook voor uitvaartonderne mers is het werk door de nieuwe wet een stuk makke lijker geworden.-„Bij crema ties moest bijvoorbeeld de kist altijd verzegeld worden. Dat is nu niet meer nodig. Voorheen moest er een arts aan te pas komen om een pace-maker te verwijderen. Dat kunnen we nu zelf doen." Vroeger zou de link met een veiligheidsdienst n\et snel gemaakt zijn, maar nu biedt de ondernemer ook aan om tijdens de begrafenis of crematie het huis te laten bewaken om het te behoeden tegen inbrekers. „Het is he laas zo dat er inbrekers zijn die de overlijdensberichten J. Sertons van de AVVL bekijkt samen met kistenmaker C. Vos enkele kisten op de informatiedag over overlijden. (Foto: Marijke Folkertsma) lezen. Vooral mensen die op een afgelegen plek wonen, maken daar gebruik van." Grafstenen C. en M. Timmerman uit Nieuwerkerk verzorgen de stenen bij de begrafenissen. Vroeger was een grafsteen vrijwel altijd gemaakt van Belgisch hardsteen. Tegen woordig zijn er zo'n twintig soorten steen voorhanden. „Dat hardsteen verweert op den duur. Er is tegenwoordig meer vraag naar onder houdsvrij materiaal zoals graniet." De tekst op de grafsteen ver andert volgens C. Timmer man niet veel. „Die is nog net zo als vroeger. Er komen wel veel meer ornamenten op de graven voor. Als iemand bij voorbeeld veel gevaren heeft, wil men soms een figu ratie van een boot. Er zijn ook mensen die zelf met het lettertype komen." De Timmersmans zijn niet bang dat door de toenemende wens om te cremeren hun vak uitsterft. Het cremeren is de laatste jaren sterk toe genomen, maar dat betekent niet dat de vraag naar stenen gehalveerd is. Wij maken ook urnen en er zijn veel mensen die na een crematie toch een soort gedenkplaats willen met een steen." Sterfgeval Een begrafenis of crematie kost tegenwoordig, met inbe grip v-an de steen, zo'n acht duizend gulden. Maar dat kan veel hoger uitvallen als er specifieke wensen zijn, of er voor een duurdere hout soort of luxere steen wordt gekozen. Verzekeringsagent Joop Ser tons van de AVVL bespeurt in ieder geval dat steeds meer mensen hun begrafenis zelf willen regelen. „Dat doen ze als ze nog gezond zijn, maar het zijn wel vooral oudere mensen. Jongeren vinden het vaak nog ver weg. Die denken er pas over na als ze in hun vriendenkring een sterfgeval hebben gehad." ZIERIKZEE - Docenten van Ars Musica geven op za terdag 15 november een middagconcert in de Lut herse Kerk in Zierikzee. Dit in samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool. De docenten van Ars Musica geven momenteel allen les in Zierikzee. Freddy Arteel zal op dit concert werken ten ge hore brengen van J.B. Wan- hall en Maurice Ravel. Jolande Dekkers (blokfluit) treedt samen op met gitarist Pierre de Nijs. Zij voeren een sonate van G.F. Handel uit. Henny van Eersel speelt piano, Lara Groen is te zien en te horen op de saxofoon. Zij speelt onder ander wer ken van H. Tomasi. Ellengard Jense begeleidt Freddy Arteel op de piano en speelt zelf werken van J. Francais en J. Brahms. De begintijd van het concert is 16.00 uur. OUDDORP - Het dagelijks bestuur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen stemt toe in een uitbreiding van Camping Kabbelaarsbank van 80 naar 200 plaatsen. Gran Dorado dringt al jaren aan op uitbreiding van de camping. De camping aan de Kabbelaarsbank was tot 1990 in beheer bij het Natuur- en Recreatieschap De Greve lingen. Omdat verlies werd geleden is de camping vervolgens in beheer gegeven bij Gran Do rado. Dat wil al vanaf 1993 de toilet- en douchevoorzie ning uitbreiden en verharde paden aanleggen. Volgens Gran Dorado kan dat echter niet als er geen extra op brengsten tegenover staan. Die opbrengsten moeten ko men uit vergroting van het aantal kampeerplaatsen. Uit een onafhankelijk ondr- zoek is gebleken dat de uit breiding niet is strijd is met het voornemen om de cam ping een 'groene camping' te laten zijn. Voordeel voor het recreatieschap is dat een huur van 52.500 gulden kan worden bedongen. Ook de gemeente Goederee de heeft zich inmiddels ak koord verklaard met de uit breiding. Een protest van Camping Den Osse in Haam stede werd niet ontvankelijk verklaard. Vrijdag 14 november verga dert het bestuur van De Gre velingen in het gemeentehuis van Dirksland. Deze verga dering begint om 14.00 uur. MEER RECREATIE BROUWERSDAM - Rijks- waterstaat is aan het bekij ken of er meer mogelijkhe den kunnen komen voor recreatie aan de buitenzijde van de Brouwersdam. RWS heeft informeel de meningen gepeild van de provincies Zuid-Holland en Zeeland, de gemeentes Schouwen-Duive land en Goedereede en het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen. In januari volgt nader overleg en aftas ting van de wensen. POPPENTHEATER GOES - Poppentheater Sim Bolus 'uit Goes be staat tien jaar. Dit wordt gevierd met het spelen van één van de eerste producties: Ei, ei, dit ben jij- Het verhaal is wekelijks vanaf woensdag 12 no vember te zien om 14.00 uur in het Ambachtscen trum in Goes. De voor stelling speelt zich af in een kippenhok, waar de kippen het flink met el kaar aan de stok krijgen. Een haan probeert de ru zie te sussen, maar er luistert geen kip. Dan be denkt de haan een plan. Een humoristisch ver haal, met veel muziek, voor kipderen vanaf 5 jaar. Reserveren is ge wenst: 0113-212031. PROMOTIEDAG GOES - Donderdag 23 decem ber wordt in de Zeelandhal len in Goes de derde promo tiedag paardrijden voor mensen met een handicap ge houden. De promotiedag is opgeno men in het programma van Indoor Zeeland. Aan de pro motiedag kan worden deel genomen door mensen met een verstandelijke of geeste lijke handicap. Vanaf 10.00 uur is er een op de handicaps afgestemd programma. HE1NKENSZAND - Welke rol speelt de landbouw over dertig jaar op het Zeeuwse platteland. Deze vraag staat centraal op een studiedag die donderdag 20 november wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand. Het Zeeuwse platteland is snel aan het veranderen. Naast landbouw leggen in toenemende mate ook na tuur, recreatie, infrastruc tuur en wonen beslag op de beschikbare ruimte. De landbouw heeft kansen om op deze dingen in te spe len. Welke kansen dat zijn, daar wordt op de studiedag over gesproken. Verschillende organisaties zoals Toerisme Zeeland, de Kamer van Koophandel, Re- cron en de provincie Zeeland zijn op deze dag aanwezig. Het avondprogramma, be staat uit een forumdiscussie met onder andere gedepu teerde J. van Zwieten. De organisatie is in handen van DLV Recreatie en de SEV/GLTO team Goes. ZIERIKZEE - In de tijd van girobetaalkaarten en bankoverschrijvingen is het niet druk meer op de dag dat de pacht moet worden betaald aan de Stich ting Nutstuingrondverhuring. Eén traditie is wel in stand gebleven. De prijs voor de best onderhouden volkstuin, een bedrag van vijftig gulden, wordt op die avond uitgereikt. Vrijdagavond gebeurde dat in de Nutsspaarbank aan het Havenplein in Zierikzee. De winnaar M.J. Hoogstrate kon na het betalen van de pacht van 37,50 met een over schot van 12,50 naar huis. Op 17 juni en 16 oktober heeft de jury de 66 tuinen be keken en over het algemeen heerste er tevredenheid, bij de juryleden. Maar liefst 28 tuinen kregen de kwalifica tie goed tot zeer goed, twin tig waren er redelijk en tien tuinen konden in de ogen van de jury wel wat meer onder- houd gebruiken. Die mensen kunnen een bemoedigend briefje tegemoet zien van het bestuur. Volgens jurylid J.A. de Wil de uit Zierikzee wordt op vier hoofdpunten beoor deeld. Ten eerste moet er niet al te veel onkruid in de tuin staan. Belangrijk is ook hoe de grond er bij ligt als het ge was bewerkt is en hoe het ge was er zelf bij staat. Tenslot te moet er in de tuin een grote verscheidenheid aan gewassen staan. „Uit een volkstuin moet je eten. Daar hoort dus niet één gewas op te staan. Een enkèl bloeme tje of struikje mag wel," al dus De Wilde. Een doorn in het oog zijn ech ter de acht tuinen die nog niet verhuurd zijn. Dat maakt het werk er voor alle andere tuinders niet makke lijker op, want het onkruid van de braakliggende gron den waait over. Tijdens de prijsuiitreiking werd de weinige aanwezige huurders dan ook opgeroe pen om nieuwe volkstuin ders te werven. Gif Hoe de volkstuinhouders de ziekten in hun gewassen be strijden, daar wordt door de juryleden nog niet op gelet. De Wilde: „Op een biologi sche manier of door gif te spuiten. Dat interesseert ons niet zo, maar misschien moe ten we daar in de toekomst toch naar gaan kijken." Winnaar Hoogstrate was blij met zijn eerste prijs, maar wist wel dat hij de beste was van een oneerlijke competi tie. „Ik ben 61-jaar en zit in de vut. Dus kan ik veel tijd besteden aan het onderhoud. Anderen werken nog, dus voor hen is het moeilijker om goed te scoren." Hoogstrate brengt naar ei gen zeggen zo'n drie dagen per week in zijn tuin door. Zijn winst had hij te danken aan de grote variatie aan ge wassen; bessen, appels, pe ren, pruimen, veel groenten en wat bloemen. „Vorig jaar had ik wel 32 meloenen. Dat waren er te veel. Daarom heb ik er dit jaar maar wat min der geteeld." Wat de jury vol gens hem over de streep trok was het feit dat hij zijn schuurtje had geschilderd. „Dat maakt toch een mooie indruk." Ploegen Onkruid wieden doet Hoog strate met de hand en ook spit hij de grond nog hand matig om. „Ik heb het zo aan gelegd, dat ik niet kan ploe gen. Maar het mooiste is toch dat ik altijd verse groenten heb. 's Morgens om negen uur ga ik de groente halen en om twaalf uur staan het vers op tafel." De tweede prijs ging naar H. Gilden en de derde prijs was voorP. Beekmans, vorig jaar nog winnaar van de wed strijd. Geringe drukte bij de prijsuitreiking van de Stichting Nutstuingrondverhuring. Links F. Vos die de prijs overhandigt aan M. Hoogstrate. (Foto: Marijke Folkertsma) GOES - Bij 't Beest in Goes wordt donderdag 13 en vrij dag 14 november de speel film Exit vertoond. Exit is de eerste lange speel film van de in Zeeland wo nende en werkende Paul en Menno de Nooijer. Van trends en genres trekken zij zich niets aan. Ze maken wat ze mooi vinden. Exit is als film een aaneen schakeling van gebeurtenis sen, vreemde beelden en symbolen. In eerste instantie verwarrend, maar naarmate de film vordert vallen de ge beurtenissen meer en meef op hun plaats. Exit was de openingsfilm van het Nederlands Film Festival en het Filmfestival Zeeland. Op vrijdagavond zal Paul de Nooijer aanwezig zijn in 't Beest om de film toe te lich ten en vragen vanuit het pu bliek te beantwoorden. Op beide dagen begint de film om 20.30 uur. MIDDELBURG - Het zang trio Linda, Roos en Jessica treedt vrijdag 14 november op in de Middelburgse stads- danszaal. Het trio bestaat uit Babette van Veen, Guusje Neder- horst en Katja Schuurman. Allen ook bekend uit de tele visiesoap Goede tijden, slechte tijden. Vorig jaar scoorde het drietal een hit met het nummer Ademnood. Voor deze gelegenheid heeft de Stadsdanszaal de leeftijd grens van 18 jaar voor een keer laten vallen. VERKEERDE NAAM ZIERIKZEE - Bij de foto vrij- dag op de voorpagina van de Zierikzeesche Nieuwsbode staat een verkeerd onder schrift. Bij het plaatje van de opening van het transferium Renesse staat vermeld dat het om gedeputeerde J. van Zwieten gaat. De afgebeelde persoon is echter ANWB-di- recteur P. Nouwen. LEZING ZIERIKZEE - Het literair Sa- men werkingsverband Schouwen-Duiveland heeft voor morgen, dinsdag, een le zing georganiseerd met als gast de schrijver Geert Mak. De bijeenkomst wordt ge houden in de RSG Professor Zeeman. Kaarten voor de le zing zijn te koop bij boekan- del De Vries en bij biblio theek De Stolpe. At Trouwen, wat een sprookje! De nieuwste bruidsboeken geven dé leukste ideeën om de grote dag nog romantischer te maken. De spijkerbroeken-truitjes tijd ligt achter ons. Het bruidspaar van vandaag vraagt stijl en ceremonie. En dat begint op het ge meentehuis. De bodes doen aandoenlijk hun best. Uit middelmatige luidsprekertjes klinkt aandoenlijke muziek en uit de mond van ambtenaren, waaruit in het algemeen niet de meest poëtische teksten stromen, klinken ontroerende woorden en gedichten die verhalen dat liefde toch zo mooi is. Schouwen-Duiveland heeft alles om de hu welijkssluiting tot een romantisch gebeuren te maken. Wat hebben we een schitterende gebouwen waarin we ons 'ja-woord' laten klinken. Historische stadhuizen van Zierik zee, van Brouwershaven, zelfs een kasteel in de Westhoek en het Durps'uus van Bru Maar heeft de gemeente het huwelijk wel hoog in het vaandel staan? Of be schouwt men het niet meer dan twee hand tekeningen met een laagje vernis? De burgemeester was in Bruinisse geweest. En daar bleek hij ook al verstand van gor dijnstof te hebben. Hij nam de stof eens tus sen duim en wijsvinger en zei: Aantrekkelijk! De mensen van de Bruse stichting SMC wreven de ogen uit. Je kunt toch een bruidspaar niet tussen die schaamlappen ontvangen! En burgemeester, wat vindt u van die ouwe stoelen? De burgemeester ging zitten, wiebelde eens van links naar rechts en zei: Welgevormd! Maar burge meester, ziet u dan niet die ziekelijke verf? Kerngezond, zei hij en er kwam geen geld op tafel. Het Bruse Durps'uus blijft dus zoals het was, huwelijk of niet. Vlak voor een huwelijk wordt de stofzuiger er doorge haald, worden cola-doppen van de grond geraapt en brengt een karretje de nodige spullen. Na afloop kunnen we weer tafelten nissen. Het huwelijk is dan echt 'gesloten.' Waarom blijft het innerlijk van het Durps'uus, op een enkel lampje na, onver anderd? Een goede mogelijkheid is dat de burgemeester wil laten zien niet hij niet in de Janne-Wekken-val loopt. De gemeente heeft al te veel ervaring in het opkalefateren van oude gebouwen. Een andere mogelijkheid is dat hij ten diep ste een doorsnee huisvader is die van wo ninginrichting geen kaas gegeten heeft. Ware hij een vrouw geweest (Jacky) dan had zij haar neus opgehaald voor dié oude rommel en was het Bruse Durps'uus tot in de puntjes opgeknapt. Toch gaat deze man/vrouw theorie niet op. Aangestoken door het betoog van de bur gemeester kwam zelfs mevrouw Hack van het CDA, met de suggestie dat er ook nog we! ergens een oude rode loper op een ge meentehuiszolder moest liggen. De reactie van de burgemeester op deze vraag is veel zeggend. Nadat hij alle eisen van de SMC van meer dan honderdduizend gulden aan binnenrenovatie vrolijk van tafel geveegd had, zei hij: een tweehands rode loper, me vrouw Hack? Daar kunnen we die brave burgers van Bru toch niet mee afschepen. Het college maakt een royaal gebaar. Na tuurlijk moet dat een nieuwe van vijfhonderd gulden worden! En vooruit, ook de ingang maken we een beetje hoger. De overeen komst tussen bruidegoms en leden van B&W is dat ze immers regelmatig hun kop stoten. Wat blijkt nu hieruit De politiek van de ge meente lijkt te zijn 'als het er van buiten maar leuk uit ziet', maar de rest kan ons niks schelen. Een mooie ingang, maar een simpel zaaltje en een droevige wc. Het let terlijke dieptepunt. Ook daar heeft de bur gervader als kenner een blik in geworpen. Ditmaal riep hij niet 'Aantrekkelijk!' Maar: zestigduizend jgulden voor die paar huwelij ken per jaar? Dat gaat ons iets te ver (ofwel: Jullie kunnen de pot op). Op zo'n moment rijst dan de vraag: Stel dat de koningin be sluit haar zestigste verjaardag te houden in het Durps'uus in Bru. Laten wij dan alle ko ninklijke onderdanen en -delen neder zijgen op zo'n ouwe pot? Nee. dan wordt de pot voor zestigduizend piek naar gemeentelijke normen aantrekkelijk, welgevormd en kern gezond. Maar voor twintig bruiden per jaar (ook aantrekkelijk en welgevormd) is het niet nodig. Voor een Bruse bruid: geen bruids toilet. Snapt de commissie niet dat dit alles zegt over de gemeente? Wie wil weten of hij in een fatsoenlijk restaurant terecht geko men is hoeft maar een ding te doen: Bij één blik op het toilet heb je vaak al gegeten en gedronken. Een pot vertelt alles over wie de eigenaar in feite is. Om het huwelijk,hoog te houden moet je van onderaf beginnen. Maar staat het wel zo hoog in het gemeentelijke vaandel? Alleen de naam al van de commis sie: 'Externe contacten doet hét ergste vrezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5