Kwaliteit boven groei U2-vliegtuigen al weer weg uit Irak Staking bij Douwe Egberts duurt voort Bodemdaling noorden groter dan toegegeven Arrestanten Brusselse rellen weer vrijgelaten Jorritsma overweegt aanpak sjoemelende brommerbranche 'Helikopters Almere kwamen niet voor mij' Confrontatie VS blijft uit Eigen meting van werkgroep Personeel eist duidelijkheid WATERSTANDEN Luchthaven Schiphol hoeft niet de grootste van Europa te worden A Brom- en snorfietsen worden massaal opgevoerd Jaarverslag Openbaar Ministerie Meer cellen de oorzaak daling van criminaliteit Inbreker in slaap onder 'werktijd' NIEUW TIENTJE Aanpak tekort zorgpersoneel ZIERIKZEESCHE ESÏ NIEUWSBODE ia 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BAGDAD (RTR/AFP/ANP) - Amerikaanse U2-spio- nagevliegtuigen hebben maandag zonder incidenten een drie uur durende vlucht boven Irak uitgevoerd. Bagdad had gedreigd de toestellen neer te halen als ze het Iraakse luchtruim zouden binnendringen. De vliegtuigen vlogen om 8.21 uur (6.21 uur Nederland se tijd) Irak binnen, maakten een tocht tot aan de grens tussen Irak en Iran, en verlie ten om 11.28 uur het Iraakse luchtruim. Zij kregen bescherming van Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen, aldus de nieuwszen der CNN. Al die tijd hield de Iraakse luchtdoelartillerie hen in het oog, aldus de leger leiding in Bagdad. De vlieg tuigen bleven buiten het be reik van het Iraakse geschut. Washington had eerder laten weten dat het een aanval op de U-2's als oorlogsdaad zou beschouwen. De Iraakse lei der Saddam Hussein waar schuwde de Iraakse bevol king zondag voor een mogelijke militaire confron tatie. ,,Wij moeten offers brengen of slaven worden", aldus de Iraakse dictator. Oplossing Secretaris-generaal Kofi An nan van de Verenigde Naties probeert een diplomatieke oplossing te vinden voor de crisis. De Veiligheidsraad van de VN vergadert maan dag om 22.00 uur (Nederland se tijd) over de toestand. USQUERT (ANP) - De bodemdaling in Groningen, Friesland en Drenthe door aardgaswinning is veel sterker en voltrekt zich onregelmatiger dan de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Com missie Bodemdaling van de Provincie Groningen toegeven. Dat zegt de Noordelijke Werkgroep Bodemdaling. De bodemdaling bij het Noord-Groningse Garsthui- zen zou al een halve meter be dragen, terwijl de commissie het op 22 centimeter houdt. De werkgroep bestaat voor namelijk uit landbouwers uit de drie noordelijke pro vincies. Zij maken zich ern stige zorgen over de bodem daling, aangezien hieijcroor de afwatering van hun lande rijen moeilijker wordt. De werkgroep heeft zelf me tingen verricht. Secretaris J. Vogelaar van de Commissie Bodemdaling zegt de metin gen van de werkgroep niet te kennen. „Wel laat de NAM door onderzoeksbureaus als - de Grontmij en bureau Oran jewoud de bodemdaling in kaart brengen. Daaruit blijkt tot nu toe een bodem daling van 22 centimeter. Die wijkt niet af van prognoses, die overigens elk jaar wor den bijgesteld." UTRECHT (ANP) - De vrijdag uitgebroken staking onder het distributiepersoneel bij koffiefabrikant Douwe Egberts, duurt voort. Het personeel eist duidelijk heid over een voornemen van de directie de distributie uit te besteden. De directie wil de resultaten van een studie afwachten, die niet eerder dan in april klaar zou zijn. De industriebonden van CNV en FNV steunen de ac tie. Zij willen de garantie dat het personeel, ook als het werk wordt uitbesteed, on der de arbeidsvoorwaarden van Douwe Egberts blijft vallen. Bij de distributieaf- delingen in Utrecht, Rotter dam, Beverwijk en Joure werken in totaal 220 mensen. Het gaat om chauffeurs en magazijnpersoneel. De directie van Douwe Eg berts wil dat de rechter een eind aan de staking maakt. Het bedrijf heeft een kort ge ding tegen de bonden aange spannen, dat maandagmid dag om half vier bij de rechtbank in Utrecht dient. De staking heeft nog geen ge volgen voor de verkrijgbaar heid van koffie. Dat zal wel het geval zijn als de staking langer duurt. BRUSSEL (ANP) - De politie in Brussel heeft maan dagochtend 120 migrantenjongeren vrijgelaten. De jongeren waren zondag uit voorzorg opgepakt in de deelgemeenten Anderlecht en Schaarbeek, om nieu we rellen te voorkomen. In. tegenstelling tot vrijdag en zaterdagavond bleef het zondagnacht over het alge meen rustig in Brussel. In de loop van de nacht van zondag op maandag werd wel brand gesticht in een sy nagoge in Anderlecht. De brand was snel gedoofd en leidde niet tot grote schade. Het is onduidelijk of de brandstichting iets heeft uit te staan met de ongeregeld heden van de afgelopen da gen. In Brussel braken vrijdag en zaterdag zware rellen uit na de dood van een 24-jarige al lochtoon, die werd verdacht van het dealen in drugs. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-mctcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 nov. 12.15 137 06.00 -105 18.30 -141 ROOMPOT BUITEN 11 nov. 10.55 137 04.55 -097 23.30 171 17.20 -134 BRUINISSE 11 nov. 12.10 150 06.00 -110 18.40 -148 WEMELDINGE 11 nov. 12.20 157 06.00 •117 18.30 -154 SCHIPHOL (ANP) - De luchthaven Schiphol streeft de komende tien jaar naar kwaliteit en selectieve groei. De luchthaven hoeft niet de grootste in Euro pa te worden, maar wel de beste. Dat staat in de Meerjarenstrategie 1997-2007. Daarmee ziet Schiphol overi gens niet geheel af van de Mainport-strategie, waarbij groei het enige doel was. Schiphol wil nog steeds de belangrijkste ovérstaplucht- haven in Europa worden, maar ziet zich beperkt door milieu- en capaciteits- schaarste. Daarom wil de luchthaven zich concentre ren op de intercontinentale vluchten. De Nederlandse Spoorwegen moeten naast de KLM de tweede „homecarrier" wor den. De NS kunnen vijf mil joen passagiers per hoge snelheidstrein van en naar België, Frankrijk en Duits land vervoeren. Als Schiphol te vol wordt en de KLM naar andere Europe se luchthavens gaat uitwij ken wil de luchthaven samen met de KLM nieuwe thuisba- ses gaan exploiteren. De ge dachten gaan uit naar Milaan en Londen. De luchthaven ziet overigens ook een - be perkte - rol weggelegd voor de regionale luchthavens in Nederland: Die zouden een deel. van het middellange vervoer over moeten nemen. Schiphol wil ook zijn eigen positie in het buitenland ver sterken door meer deelne mingen in luchthavens op di verse locaties in de wereld. Het bedrijf exploiteert nu al de luchthavens van Brisbane (Australië) en John F. Ken nedy bij New York. Schiphol wil de exploitatie in handen krijgen van tenminste nog twee luchthavens in de Ver enigde Staten en daarnaast in het Verre Oosten en Euro pa. Met omwonenden, milieube weging en overheden wil de luchthaven de relaties ver sterken. Verder moet de be reikbaarheid van de luchtha ven verder verbeteren. In 2003 moet 40 procent van het personeel en de passagiers per trein naar de luchthaven komen. Petitie De Tweede Kamer moet de aanleg van een vliegveld in zee blokkeren. Zo'n vlieg veld zorgt alleen maar voor extra overlast en vervuiling. Het is een „investering in mi lieuvervuiling". Bewoners van de kuststreek overhandigden maandag een petitie met deze oproep aan de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De Vereniging Milieufedera tie Noord-Holland en de Stichting Duinbehoud heb ben verzoek mede onderte kend. De gezamenlijke on dertekenaars noemen zich Laat de kust met rust. Het kabinet laat onderzoe ken of uitbreiding van Schip hol mogelijk is. Daarvoor zijn verschillende locaties, waaronder een vliegveld in de Noordzee, zo'n 10 kilome ter voor de kust. Springtij: 16 november Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Als de rijwielbranche niet stopt met het opvoeren van snorfietsen, wil minister Jorritsma - net als bij brommers - een helmplicht invoeren. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat overweegt „zeer serieus" om alsnog een helmplicht in te voeren voor brom- en snorfietsen. Zij vindt het een „schandelijke zaak" dat de bromfietshandel zonder enige wroeging snelheidsbegrenzers van brommers verwijdert. Jorritsma zegt dat zaterdag in een reactie op een steek proef van dagblad Trouw die uitwijst dat negen van de tien detaillisten in de bromfietsbranche gratis de snelheidsbegrenzer verwij dert. Dat is tegen alle af spraken in met onder meer het departement 'van Ver keer en Waterstaat. „Een schandelijke zaak", aldus de minister voor de NOS-ra- dio. Volgens Veilig Verkeer Ne derland WN valt aan een helmplicht niet meer te ont komen. Desnoods alleen voor de leeftijdsgroep tussen 16 en 20 jaar, zo oppert VVN- woordvoerder Woudenberg. Convenant Jorritsma is vorig jaar met de branche overeengekomen dat de helmplicht voor bromfietsers uitblijft als de detaillisten zich houden aan het niet opvoeren van brom scooters en snorfietsen. Dat convenant geldt voor vier jaar. Vooral jongeren rijden even wel met opgevoerde brom mers die soms tot 100 kilo meter per uur halen. Opge voerde snorfietsen kunnen veertig tot vijftig kilometer per uur halen, terwijl de be stuurders niet verplicht zijn een helm te dragen. In weerwil Nu VVN steeds meer signa len krijgt dat de branche in weerwil van de afspraken snorfietsen verkoopt die op te voeren zijn, vindt Wou denberg dat Jorritsma haar helmplicht maar weer uit de la moet halen. Aangezien het vooral jonge ren betreft die azen op de trendy op te voeren snor fiets, zou een helmplicht be perkt kunnen blijven voor de groep tussen de 16 en 20 jaar. Ouderen die keurig tuffen met de maximale snelheid van 25 kilometer, zouden dan van de helm kunnen worden gevrijwaard. DEN HAAG (ANP) - De beschikbaarheid van meer cellen heeft bijgedragen tot de daling van het aantal diefstallen en inbraken. Daders die zich daaraan stelselmatig schuldig maken kun nen nu vaker voor kortere of langere tijd worden ingesloten. Dat blijkt uit jaarverslag 1996 van het Openbaar Mi nisterie dat maandag naar de Tweede Kamer is ge stuurd. In schril contrast tot de da ling van het aantal diefstal len staat de stijging van de jeugdcriminaliteit. Het aantal minderjarigen dat zich op het politiebureau mpest verantwoorden we gens een vergrijp of mis drijf steeg in twee jaar tijd van 39.000 gevallen in 1994 tot 51.000 in 1996. Het gebruik van geweld steeg met maar liefst 50 procent in de afgelopen twee jaar. In 1994 regis treerde de politie nog ruim 5000 gevallen van diefstal met geweld, aanranding of verkrachting en mishande ling. In 1996 was dat aantal opgelopen tot bijna 8000 ge vallen. De snelle, effectieve ver volging van jeugdige delin quenten levert nog proble men op. Geen van de arrondissementen is het ge lukt de doelstelling te ha len om 75 procent van de kinderzaken binnen een half jaar af te handelen. Ge middeld wordt nog niet de helft van zaken binnen deze termijn afgehandeld. De oorzaken daarvan lig gen niet alleen bij het OM. Er zit soms veel tijd tussen het moment waarop het misdrijf werd gepleegd en het eerste verhoor van de verdachte en het duurt nog steeds veel te lang voordat de politie de zaak bij het OM aanmeldt. Zware zaken Het jaarverslag meldt ook' een stijging van 14 procent van het aantal zware zaken voor de meervoudige ka mer van de rechtbank. Deze tendens met als hoogtepunt de megazaken zoals tegen Etienne U., brengt over de hele linie een verzwaring van de werklast met zich mee. AMSTERDAM (ANP) - De twee helikopters die zon dagavond voor de nodige consternatie zorgden door boven de penitentiaire inrichtingen in Almere te vliegen, kwamen niet voor vermeend drugsbaron Etiënne U. Hij zit in voorlopige hechtenis in de be treffende inrichting. een op til zijnde bevrijding van zijn cliënt. „Meneer U. heeft geen enkele reden om de benen te nemen", aldus Korvinus. De rechtbank heeft maan dagmorgen een begin ge maakt met de behandeling van het lijvige „Radar"-dos- sier, zoals het onderzoek-U. wordt genoemd. Tijdens de voortzetting van het proces tegen U. en zes me deverdachten liet U. maan dag via zijn raadsman mr. C. Korvinus met nadruk weten dat hij niets met de „twee sportvliegers" te maken heeft. Volgens Korvinus is in de media ten onrecte gesug gereerd dat de helikopters te maken zouden hebben met UTRECHT (ANP) - Een 30-jarige inbreker is tij dens het beoefenen van zijn handwerk in een wo ning aan de Zeedijk in Utrecht in slaap geval len. De man ging diep onder zeil, nadat hij in de wo ning had gegeten en een joint had gerookt. Hij had reeds een aan tal waardevolle dingen klaargelegd om mee te nemen. De bewoners van het huis troffen de inbre ker slapend op de bank aan. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank heeft een grote partij nieuwe tien tjes teruggestuurd naar drukker Jon. Enschedé. De „Ijsvogels" waren niet per fect gedrukt. De gebruikelijke procedure is dan ze terug te sturen om ze te laten vernietigen. Suske en Wiske 11 de mompelende mummie' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 14 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 07.54, onder 16.53 Maan op 15.42, onder 03.20 Volle maan: 14 november (15.13) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De herfst gaat onverdroten verder. Diepe depressies laten ons land voorlopig ongemoeid, maar wisselvallig blijft het wel. Vooral de eerstkomende dagen is er kans op een bui; tegen het einde van de week ziet het er wat droger uit. Vanavond en vannacht vallen er enkele buien, met name in de westelijke helft van het land. De temperatuur daalt tot omstreeks 7 graden. Morgen over dag loopt het kwik op tot een graad of 11De buien verdwijnen geleide lijk en vooral 's middags laat de zon zich nu en dan zien. Er staat een zui delijke wind die langs de kust eerst nog vrij krachtig is. In de nacht van dinsdag op woensdag trekt een sto ring over onze omgeving. Op nade ring daarvan begint het morgen avond al te regenen. De storing hoort bij een diepe depressie in de buurt van Schotland waar het in het begin van de week letterlijk en figuurlijk al lemaal om draait. In de tweede helft van de week is dit systeem verdwe nen. Boven de Atlantische Oceaan ontwikkelt zich dan een hogedruk- gebied dat zoetjesaan ook ons weer beinvloedt; de kans op neerslag wordt dan klein. DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat het kabinet vaart moet maken met de aanpak van het dreigende te kort aan personeel in de ge zondheidszorg. Gebeurt er niets dan zal de zorg aanzienlijk verschralen, aldus het CDA-Kamerlid Lansink maandag in de Tweede Kamer tijdens het debat over het Jaaroverzicht Zorg 1998 (JOZ). Uit berekeningen van de Nederlandse Zorgfederatie blijkt dat jaarlijks 100.000 nieuwe mensen nodig zijn in de gezondheidszorg. Vooral in de thuiszorg, de geestelij ke gezondheidszorg en de ge handicaptenzorg worden, mede door de vergrijzing, grote problemen verwacht. Lansink vindt dat de gezond heidszorg aantrekkelijker moet worden gemaakt voor mensen om te werken. De lo nen zouden bij vergelijkbare functies moeten worden op getrokken naar het niveau in het bedrijfsleven. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zlerikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2