Adonaï brengt Love Unending Vrije grond krikt mosselaanvoer op 7 n -K P LAAT I Concert op zaterdag 22 november in Zierikzee bij presentatie van cd Opening Delta Mossel vorige week hoogste bieder met 186 gulden marinarium Congres voor kaakchirurgen Concert militaire kapel Nieuw bestuur van MKB STREEKNIEUWS Colourful Future in teken Jaar tegen Racisme 1997 Theatergroep Malpertuis treedt op in 't Beest Goes EXPOSITIES VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 NR 26279 ZIERIKZEE - 'Unending Love' is de titel van de cd, die het interkerkelijk koor Adonaï deze maand uit brengt. De presentatie gebeurt door middel van een concert op zaterdag 22 november in de Gereformeer de kerk in de Sint Domusstraat in Zierikzee, aan vang 20.00 uur. Adonaï koos ervoor de cd ge heel in eigen beheer uit te brengen. ,,In samenwerking met een studio had dit ook nooit gekund," zegt dirigen- te Liesbeth Franken. ,,Er was lange adem voor nodig. Het is een project van ruim twee jaar geworden. We zijn ook heel kritisch ten opzich te van onszelf geweest. De kwaliteit moest voorop staan; dus niet dat je al van verre een stelletje amateurs zou horen. Zo'n lang proces zou met een professionele studio veel te veel geld ge kost hebben." Een cd in eigen beheer dus en de leden van Adonaï zijn bij zonder tevreden met het re sultaat. Het project gold als uitda ging. Na de musical 'De Apostel' in de Grote Kerk in Zierikzee -in 1993 ter viering van het tienjarig bestaan, was het koor weer aan iets speciaals toe. Een cd en alle 35 leden hebben zich er en thousiast voor ingezet. Ado naï wilde niet met uitslui tend bestaand repertoire komen, maar zocht het ook in de vernieuwing. Daartoe nam Liesbeth Fran ken contact op met de Franse componist Patrice Bernard, met wie zij ooit had samenge werkt voor een opera. Hij componeerde vijf nummers, stuk voor stuk heel bijzonder van melodielijn, zo moesten de leden van Adonaï erva ren. De zangeres Donna Oostdijk uit Kruiningen, een vriendin van de dirigente, schreef de teksten. Hoe kritisch het koor voor zichzelf is geweest, blijkt uit de strenge selectie. Van de vijf nummers van Bernard werden er drie opgenomen en uiteindelijk zullen er maar twee van op de cd zelf verschijnen. „Alle vijf was te hoog gegrepen; over dat derde nummer waren we net niet helemaal tevreden, maar die twee nummers daar kunnen we volledig achters taan," zegt Liesbeth. Love Unending bevat in to taal twaalf nummers met on der meer vier Christmas Ca rols, een aantal songs uit de musical De Apostel, een gos pel in een arrangement van Mar van der Veer, een solo van harpiste Lenie de Meij en een duet van Donna Oostdijk met haar zwager Rien Oost dijk. De^totale speelduur is 39.34 minuten. De cd is opgenomen in der Hervormde kerk in Noord- gouwe. Volgens Liesbeth een sfeervolle ambiance met een uitstekende akoestiek en een gastvrije ontvangst door de beheerders. Een stukje kerk muur en een raam prijken in gestileerde vorm op de om slag van de cd. Liesbeths echtgenoot Henk Franken was nauw betrok ken bij de technische realisa tie. Hij maakte het geluids- ontwerp voor de opnamen in de kerk. Jaap Reinhoud zette de nummers op DAT-bandjes en geluidstechnicus Jacco van der Heijden was de addi- tor. Daarna werd op basis van Het koor Adonaï onder leiding van.Liesbeth Franken tijdens de wekelijkse repetitie in gebouw De Driehoek. (Foto: Marijke Folkertsma) prijs en kwaliteit een keuze gemaakt voor een bedrijf om de cd te vervaardigen. Ont werper Jac. de Coninck was bereid het ontwerp voor het boeklet te maken en sponsor Installatiebedrijf Deurloo in Noordgouwe leverde een fi nanciële bijdrage. Ook zorg den de koorleden zelf voor een stukje voorfinanciering. De dirigente houdt van uit dagingen.» Ze wil het koor graag steeds naar een iets ho ger niveau tillen. De vijf nummers van de Franse com ponist blijven dan bok op het wensenlijstje staan. Lies beth is ervan overtuigd, dat Adonaï ze op termijn wel on der de knie krijgt. Ze erkent, dat niet iedereen kiest voor het nastreven van ambities. „Die mensen raak je in de loop der jaren kwijt, maar ja..." Adonaï telt nu circa 35 leden. Er wordt zoveel moge lijk vijfstemmig gezongen. De repertoirekeuze daarin is echter wat beperkt. De so pranen, verdeeld in eerste en tweede, zijn in de meerder heid. Verder zijn er acht al ten, vijf tenoren en slechts vier bassen. Het concert op zaterdag 22 november biedt een geva rieerd programma met uiter aard een aantal nummers van de cd, die vanaf deze avond verkrijgbaar is en ver der solo-optredens van Lenie de Meij, Donna- en Rien Oost dijk en muziekbegeleiding door een gelegenheidsband bestaande uit Kees Groen- leer (toetsen), Rien Oostdijk en Henk Franken (gitaar), Wim Bom (basgitaar) en Tjako Oostdijk (drums). OOSTKAPELLE - Het Zeeuws BioIogisch.Muse- um in Oostkapelle is uit gebreid met een marina rium. De nieuwe attractie be staat uit een zoetwate raquarium, drie zoutwa teraquaria en een expositie van opgezette zeezoogdieren. In het ma rinarium zijn allerlei die ren en planten te zien die voorkomen in de Zeeuw se wateren. Bijvoorbeeld zeekreeften, strandkrab- ben, garnalen, mosselen, zeénaalden, heremiet kreeften, zeeanemonen en verschillende soorten vissen. Het museum maakte in het kader van het marinarium een edu catief programma voor leerlingen van basisscho len. MIDDELBURG - Botver- meerdering is het onderwerp dat centraal staat tijdens het jaarlijkse congres van de Ne derlandse Vereniging van Mondziekten en Kaakchirur- gie. Het congres wordt dit jaar gehouden in Middel burg. Ruim 130 kaakchirurgen uit België en Nederland komen 7 en 8 november bijeen in de Middelburgse Schouwburg. Belangrijkste onderdeel van de bijeenkomst is een weten schappelijk programma waarin nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van bot ver meerdering aan de orde ko men. Botvermeerdering kan nodig zijn wanneer in de kaak onvoldoende bot aan wezig is om bijvoorbeeld im plantaten aan te brengen. Het congres wordt geopend door de commissaris van de koningin in Zeeland drs W.. van Gelder. COLLECTE BROUWERSHAVEN - De collecte ten bate van de Nederlandse Brand wonden Stichting heeft in Brouwershaven 633,95 gulden opgebracht. Met de opbrengst kan de Ne derlandse Brandwonden Stichting verder werken aan de realisatie van haar doelstellingen: ver betering van de behande ling van brandwondpa- tiënten.wetenschappelij k onderzoek, het voorko men van brandwonden en het in stand houden van de huidbank. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Op de veiling in Yerse- ke werden van 27 oktober tot 1 november 83 ladin gen mosselen aangevoerd met een totaalgewicht van 41.122 ton netto. Dat is ruim 1.200 ton meer dan in de voorgaande week. Alle partijen verdwenen in de natte pakhuizen van de handelaren. De gemiddelde prijs kwam uit op 109,10 per ton, ongeveer 3,50 meer dan de week er voor. Delta Mossel betaalde de hoogste prijs van 186,69 per ton aan een kweker uit Yerseke. De verzending was volgens op gave van het Mosselkantoor: België 7.416 ton, Frankrijk 4.870 ton, binnenland 5.373 ton en diverse landen 2.292 ton. Maandag 27 oktober meer den alleen de gebroeders Verschuure voor de veiling deur af. De YE 18 bood 452 nettoton en de YE 20 409 ton aan van hetzelfde perceel in het westelijk deel van de Oosterschelde. Zeelands Roem en Delta Mossel namen elk een lading over. De vol gende dag werden in ver band met de zaadvisserij op het Wad alleen 683 ton mosse len van de Duitse GRE 27 verhandeld. Het tonnage ar riveerde, verdeeld over twee partijen, over de weg in Yer seke. De stukstallen bedroe gen ongeveer 215, het vlees gewicht ruim 27 kilo. Op woensdag gingen ruim 10.000 nettoton onder de ha mer, nagenoeg allemaal marktwaardige jonge mosse len die binnen het quotum van de najaarszaadvisserij op de vrije gronden werden gevangen. De stukstallen va rieerden tussen 157 en 214, de vleesgewichten vanaf 29,5 kilo tot 36,6 kilo. De prijzen schommelden tussen 50 gul den en 147,75 per ton. Diep Donderdag werd een bod uit gebracht op ruim 15.000 net toton, verdeeld over 34 par tijen. Uit de vrije vangstgebieden in de diepere delen van het Wad arriveer den de vaartuigen: YE 83 (1.087 ton), BRU 12 (Jumelet- Otte, 523 ton), YE 3 (1.060 ton), YE 55 (1.67 ton), YE 82 (323 ton per as), YE 182 (340 ton per as) en YE 39 (1.000 ton). De YE 39 sleepte de hoogste prijs in de wacht. Van de kweeklocaties in de Meep arriveerden de kotters: YE 73 (1.144 ton), YE 74 (786 ton), YE 79 (1. 375 ton) en BRU 68 (W. Okkerse bv, 1.138 ton). Meer dan 140 gul den werden (in totaal zeven keer) betaald door Prins Dingemanse, Zeelands Roem, Barbé en Delta Mos sel. Op vrijdag gingen 13.000 net toton Wadmosselen in ande re handen over. Grote ladin gen werden aangevoerd door de BRU 8 (Fa. J. en C. Pad mos, 1.396 ton), YE 70 (1.010 ton), YE 50 (1.086 ton), YE 87 (1.114 ton), YE 30 (1.195 ton), YE 157 (1.004 ton), YE 62 (1.604 ton) en YE 56 (1.028 ton). De YE 62 viste 1.688 brutoton in twee ladingen met een tarrapercentage van zeven procent, een stukstal rond de 160 en een vleesge wicht van ruim 30 kilo. Zee lands Roem en Prins Din gemanse telden elk voor een lading het hoogste bedrag neer. De YE 30 verscheen ook met lage tarrapercentages met stukstallen van 179 en 189 bij een vleesgewicht van 32 kilo. Voor de vracht van de YE 30 tastten Prins Dingemanse en Triton het diepst in de bui del. Vanaf de Zeeuwse perce len werd vorige week minder dan 2.000 nettoton aangebo den door slechts een handvol vaartuigen. FOTO JOOP VAN HOUDT w" IMvMBI Negentien inzenders lieten van zich horen naar aanleiding van het Zoekplaatje dat vrijdag 31 oktober in de Zierikzee- sche Nieuwsbode stond afgebeeld. 'De oprit langs de Weg naar de Val', 'de afslag richting Ouwerkerk', 'de Gouweveer- se Zeedijk' en 't Stelletje' waren enkele van de beschrijvin gen die op de redactie binnenkwamen. Het moet er altijd vrij druk zijn, want de brief- en kaartschrijvers komen er bijna allemaal. „Deze plaats wordt vaak bezocht door leerlingen van biologie," meldt een jonge lezer. „Het is de plaats waar ik elke zomer zwem. Heerlijk rustig," schrijven verschillen de anderen. Uit de stapel inzendingen werd de oplossing van J. de Kuij- per uit Zierikzee getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van vijfentwintig gulden thuisgestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn/haar oplossing per brief of brief kaart sturen naar de redactie van de Zienkzeesche Nieuws bode, postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Graag het woord Zoek plaatje vermelden op briefkaart of envelop. Reacties moeten uiterlijk voor woensdag 12 november binnen zijn. AARDENBURG - De Ko ninklijke Militaire Kapel geeft vrijdag 21 november een relatieconcert in de St. Baafskerk in Aardenburg. Gastsolist is de Belgische klarinettist Eddy van Oost- huizen. Het concert is een cadeau aan de bevolking van Zeeuws- Vlaanderen. De Koninklijke Landmacht wil zo haar band met de Nederlandse samenle ving benadrukken. De kapel, onder leiding van gastdiri- gent Jan Stulen, speelt wer ken van onder anderen Pee- ters, Evenepoel en Absil. Het concert in de kerk begint om 20.00 uur. Gastheer is com mandant Regionaal Militair Commando Zuid kolonel P. Winckelmolen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Zeeuws- Vlaamse VVV's. MIDDELBURG - De organi satie voor ondernemers MKB-Zeeland presenteerde in de Schouwburg in Middel burg haar nieuwe bestuur. De presentatie van het nieu we bestuur is volgens de Ka mer van Koophandel het startsein voor een nieuwe aanpak die de Zeeuwse on dernemers tot een gezamen lijke finish kan brengen. De bijeenkomst werd opgeluis terd door sportman Gerrie Kneteman en de commissaris van de koningin in Zeeland W. T. van Gelder. ZIERIKZEE Verkoop Welfare De Welfare van het Rode Kruis houdt dinsdag 11 no vember een verkoping in Zorgcentrum Borrendamme. Er zijn handwerken zoals sokken, truien en tafella kens te koop. Verder kunnen bezoekers sjoelen, wordt een verloting gehouden en zijn er oliebollen verkrijgbaar. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuw materi aal voor de Welfare. De op brengst van de oliebollenver koop gaat naar de kas van de personeelsvereniging. De verkoping is van 14.00 tot 16.00 uur. RENESSE Voedselactie Zondagsschool Mirjam doet mee aan de Nationale Voed selactie voor Oost-Europa. De kinderen wordt gevraagd aanstaande zondag bood schappen mee te brengen naar de dankdienst van de hervormde gemeente Renes- se-Noordwelle in de Jacobus- kerk in Renesse. Zij verza melen tijdens de dienst de boodschappen in manden en hopen dat ook de andere kerkgangers voedsel mee brengen. Verder werken het hervormd kerkkoor en organist Sietse van Wijgerden aan de dienst mee. Ds. P. Goodijk is de voorganger. Aanvang 9.30 uur. BROUWERSHAVEN Activiteiten In woonzorgcentrum De Poortershof wordt dinsdag middag 11 november in de re creatie een natuurvideo ver toond. Op woensdagmiddag 12 november wordt er even eens in de recreatiezaal bin go gespeeld. Beide activitei ten beginnen om 14.00 uur. DREISCHOR Jeugdavond In het dorpshuis van Drei- schor wordt morgen, zater dag, november een jeugda vond gehouden. Drive-in show Sound Weeve verleent haar medewerking. Jonge ren van twaalf tot achttien jaar zijn tussen 20.00 en 24.00 uur welkom. BRUINISSE Helpt Elkander De periodieke Ringdag voor Hervormd Schouwen-Duive- land wordt dinsdag 11 no vember in Bruinisse gehou den. Gastspreker J. van Leerdam wenst een inleiding te houden met als titel: in de leerschool van het gebed. In de lunchpauze zijn leerlingen van Brugzicht aanwezig met koek, kaarsen en dergelijke. De bijeenkomst begint om half elf in het Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Dee- straat. VLISSINGEN - Als feestelijke afsluiting: van de mi- gTantenweek Vlissingren Middelburg- Mozaïekstad wordt op zaterdag 15 november in het gebouw van scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen de manifestatie Colourful Future gehouden. Het be treft een provinciale dag in het teken van het Euro pees Jaar tegen Racisme 1997. Van 14.00 tot 24.00 uur wordt een afwisselend programma geboden met muziek uit di verse culturen, workshops, discussies, een informatie- en hapjesmarkt. Tijdens de workshops is er voor kinderen van vier tot twaalf jaar een intercultu reel spelprogramma. In het muziekprogramma zijn ver schillende culturen in Zee land vertegenwoordigd. De muziek varieert van traditio neel tot,modern. Marokkaan se Raï en Turkse muziek wor den afgewisseld met R&B door Dynamic Joy en heavy metal van Them Bones. DJ Fairlight verzorgt een flits ende house-show en Ujung rapt met een Moluks geluid. Van de Surinaamse klanken van Plotseling wi egi sani be landt het publiek bij de jazzy klanken van Groovability. Als sluitstuk van de avond is er een optreden van de Schouwen-Duivelandse for matie 'Doris Day en andere stukken,' met een eerbetoon aan de hedendaagse Neder pop. Politiek Café Om 15.30 uur wordt een dis cussieprogramma verzorgd rond het thema 'Racisme op de werkvloer.' Daarin wordt gesproken over de positie van allochtonen op de Neder landse arbeidsmarkt. Van vijf tot zes uur is er een politiek café onder leiding van Joost Snelders, directeur van Stichting Welzijn Ter- neuzen. Vertegenwoordigers van politieke partijen wor den door migrantenorganisa ties uitgedaagd in te gaan op hun beleidsvoornemens voor de komende verkiezingen. GOES - Theatergroep Malpertuis speelt donderdag 13 november in 't Beest in Goes. De voorstelling De Meester van Koekelare begint om 20.30 uur. Malpertuis was de groep waarin Dirk Tanghe furore maakte. Dit seizoen is er De Meester van Koekelaere on der regie van Sam Bogaerts. De voorstelling is ontstaan uit de geruchtmakende voor stelling 'Moord eens een volksken uit' waarbij Boga erts en acteur Dries Vanhe- gen samenwerkten. Aan de voet van een hoge boom ligt een overvloed aan fruit. De oude pianoleraar Deadalus staat er peinzend naar te kijken. Hij vertelt hoe hij zijn leven lang kun stenaar wilde zijn, maar nooit verder kwam dan een andante. Op een virtuoze ma nier verbindt hij zijn confe rence met klassieke muziek en zijn concertvleugel met de kunst van het vliegen. Zaterdag 15 november is er een optreden van Consolida ted in 't Beest. Dit concert be gint om 21.30. Zierikzee Zierikzee Tot maandag 24 november Foto-expositie Langs de deur. Bibliotheek De Stolpe. Tot en met donderdag 27 november Foto-collectie 'Schilderingen'. Galerie Galerij, Hatfieldpark 2. Op schooldagen van 09.00 tot 16.00 uur. Van zaterdag 8 november tot en met zaterdag 29 november Burgh-Haamstedc Droogbloemcreaties van Ina van Bergen en borduurwerken Roos de Vries. Bewa- erschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 25 november tot maandag 15 december Bruinisse Foto-expositie Langs de deur. Biblio theek De Zaete. Tot en met woensdag 31 december Zierikzee Foto's leden Fotogroep Schouwen-Duive- land. Corneliastichting. Dagelijks 08.00- 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5