Herbouw van muziektent Nieuwe Stichting Het Gors gaat uit van vragen cliënten Twijfels over effect sanering opslagplaats Overname HCZ Koole door Sligro Beheer NBvP over thuiszorg lamellen Dinsdagavond gratis inloopspreekuur Deloitte Touche Lastige erfenis moet opgeruimd Jaarverslag 1996 Meer Haltverwijzingen in Oosterschelderegio AGENDA Veel mollen rondom de kerk in Noordgouwe Vijf organisaties gefuseerd in één stichting VRIJDAG 7 NOVEMBER 1997 NR 26279 inmiddels opgegeven om op te gaan in deze ene stichting. ,,De huidige directeuren zul len hun functies als locatie managers gaan uitvoeren," volgens Van der Meulen. In de betrokken dagcentra en woonvormen wordt onder steuning geboden aan circa driehonderd verstandelijk gehandicapten Het aantal medewerkers bedraagt circa 275. Naam Voor de naam Stichting Het Gors is bewust gekozen: het buitendijks aanslibbend land staat symbool voor een zorg die voortdurend in vorm en omvang in bewe ging is.Donderdag werd op Neeltje Jans een bijeen komst gewijd aan de start van Het Gors. Met ingang van 1 januari 1998 gaat de stichting officieel functione ren. De Raad van Toezicht werd gepresenteerd en na een gezamenlijke maaltijd was er voor medewerkers en cliënten van de betrokken in stellingen een feestelijk pro gramma. Advertentie van: luxaflex, melcbior, eet. I 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Advertentie Aanstaande dinsdagavond 11 november houdt Deloitte Touche te Zierikzee een gratis inloop spreekuur voor ondernemers die behoefte hebben aan advies op bedrijfseconomisch, administratief of fiscaal terrein. Bijvoorbeeld: oprichting B.V. of man-vrouwfirma start of (ver)koop van een onderneming investeringen/financieringen/pensioenen Tussen 17.00 en 21.00 uur bent u van harte welkom voor een gesprek met een van onze accountants of fiscalisten. U kunt ook vooraf bel len voor het maken van een afspraak. Zierikzee. Oude Haven 34. telefoon 0111-412 928 Ondernemend Alert accountants belastingadviseurs consultants BROUWERSHAVEN - „Vijfentachtig duizend gul den is nogal wat en wat helpt het?, vroeg D66- woordvoerster R. Geluk donderdagavond in de Commissie Milieu. Zij had het over het saneren van de gemeentelijke opslagplaats aan de Westhaven- dijk in Zierikzee. Geluk heeft ter plekke ge constateerd, dat er nog veel bruikbare materialen liggen zoals fietsklemmen en riool putjes, dat het terrein niet is afgesloten, zodat men er din gen kan weghalen en storten en dat er op het naastgelegen terrein continue grond wordt gestort afkomstig van bouw locaties elders. Ruimte vinden voor de op slag van nog bruikbare mate rialen vormt inderdaad een probleem, volgens wethou der G. van de Velde-de Wilde. Op het terrein van gemeente werken in de binnenstad is geen plaats en de nieuwe ves tiging laat nog enige tijd op zich wachten. Uitstel voor het saneren van de opslag plaats aan de Westhavendijk wil de provincie niet geven, zodat na het opschonen de bruikbare materialen er weer neergezet moeten wor den. Gronddepot Het naastgelegen terrein is eigendom van een particulier en heeft de gemeente in ge bruik op basis van ruil met twee percelen elders. Hier is een depot aangelegd voor grond, dat volgend jaar ge bruikt moet worden voor het afdekken van de stortplaats aan de Hoosjesweg. Doel is dat uiteindelijk beide terreinen aan de Westhaven dijk worden opgeruimd. Geluk verbaasde zich over de vreemde locatie van het gronddepot. „Straks moet al die grond dus weer achter de binnenstad vandaan gehaald worden. Hoe heeft men nou voor die plek kunnen kie zen?" „Dat is een erfenis van de voormalige gemeente Zie rikzee," antwoordde de wet houder, die zichzelf ook niet bijster enthousiast toonde met de locatie. „De gemeente is ook op zoek naar een nor maal gronddepot," liet ze weten. De commissie adviseerde po sitief over. het krediet van 85.000 voor het saneren van de gemeentelijke opslag plaats. Dat gold ook voor het krediet van 305.000 gulden voor renovatie van vijf ge malen en van het drukriole- ringsstelsel in Eikerzee. ZIERIKZEE - In 1996 werden in totaal 271 jonge ren naar één van de Haltbureau's in de Ooster schelderegio verwezen. O.p Schouwen-Duive- land wonen de meeste van die jongeren in Zierikzee of binnen de grenzen van de voormali ge gemeente Westerschouwen. Zo staat te lezen in het jaar verslag 1996 van de Stich ting Haltbureau Ooster schelderegio. Politie en het openbaar ministerie zijn de verwijzers van Haltzaken. Dat deden zij in 1996 vaker dan in het jaar daarvoor. Er waren in 1996 zeventwintig meer verwijzingen. Niet ie dereen komt in aanmer king voor contact met Halt. Zo moeten jongeren tussen de twaalf en achttien jaar oud zijn, geen te zware overtreding hebben ge pleegd, geen hogere schade dan 1500 gulden hebben aangericht, bereid zijn mee te werken en in het vooraf gaande jaar al niet vaker betrokken zijn geweest bij andere strafbare feiten. Het Haltbureau houdt zich ook in groeiende mate bezig met preventietaken. In vijftig groepen gaf de orga nisatie voorlichting aan jongeren en ouders en tien keer werd in werkgroepen geadviseerd over de bestrij ding van criminaliteit. On der meer Zierikzeese scho len werkten mee aan vuurwerkpreventielessen en de Zierikzeese winke liers lieten zich door Halt voorlichten over winkel- diefstal. Op Schouwen-Duiveland is het aantal verwijzingen naar Halt van 1995 op 1996 ongeveer hetzelfde geble ven. Verschuivingen zijn er wel per kern. In de voorma lige gemeente Westerschou wen blijkt het aantal ver wijzingen van 0 naar 8 gestegen. In Zierikzee daal de het aantal van 13 naar 8. In totaal zijn er in 1996 een entwintig jongeren naar Halt toegestuurd. In 1995 lag dat aantal nog op tweeëntwintig. ZIERIKZEE - Groothandel HCZ Koole in Zierikzee wordt met ingang van 1 januari 1998 overgenomen door groothandel Sligro Beheer. De gefuseerde on derneming levert levensmiddelen aan horeca, be drijfskantines en detailhandel. De overname heeft geen gevolgen voor de werknemers. HCZ Koole heeft vestigingen in Zierikzee, Goes, Terneu- zen en Vlissingen. Levering vindt plaats door middel van zelfbediening en bezorging. Over 1996 heeft HCZ Koole met ruim negentig medewer kers een omzet gerealiseerd van zestig miljoen. Sligro is een totaalgroothan del met 28 vestigingen in Ne derland. Daarnaast behoren Van Hoeckel Grootverbruik en F. van der Velde tot de Sligro-groep. Sligro heeft over 1996 een omzet gereali seerd van 953 miljoen gulden en een nettoresultaat van 19,7 miljoen. De totaalgroot handel had vorig jaar 1.016 fulltime werknemers in dienst. De omzet over 1997 zal naar verwachting toene men tot 1,2 miljard gulden. Naast een sterke verwant schap in klantendoelgroepen en assortiment vullen HCZ Koole en Sligro elkaar ook geografisch prima aan, door dat Sligro momenteel geen vestigingen in Zeeland heeft, aldus Sligro en Koole in een persbericht. Sligro zal de overname financieren door gebruik te maken van be staande kredietfaciliteiten bij financiële instellingen. ZONNEMAIRE - De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt woensdag 12 november een bij eenkomst in het dorpshuis van Zonnemaire. Deze begint om 20.00 uur. Een afgevaardigde van Oos- terschelde Thuiszorg zal op deze avond een presentatie geven over alle zaken die te maken hebben met de thuis zorg. Met name de proble men die, ook landelijk ge zien, momenteel bij thuiszorg spelen, zullen deze avond worden belicht. Pro blemen die te maken hebben met te weinig geld, te weinig personeel en te veel vraag om hulp. De vereniging NBvP kan overigens nog bestuurs leden gebruiken. Vrijdag 7 november Zierikzee Opvoering 'Otje' door leer lingen obs 't Kofschip. Theater Mondragon. 19,30 uur. Gabber night met concert - Epileptical. Brogum. Vanaf 21.00 uur. Dreischor Nutsavond met lezing en dia's over De mooiste dorpen in Zeeland. Dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst regionale over leggroep pedicures; gebouw De Schakel; 19.30 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling Kolibrie. Oosterhof. 19.30 tot 23.00 uur. Zaterdag 8 november Zierikzee Speelgoedbeurs Speel-o- theek. Aula MFC. 10.00- 11.30 uur. Verkoping dameskrans Tryféna. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 10.00 tot 15.30 uur. Stadswandeling Jeugd Na tuur en Vogelwacht. Vanaf busstation. 10.00 tot 12.00 uur. Streektaalmiddag Stad en Lande. Theater Mondragon. 14.30 uur. 'Madame De Sade' door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Kerkwerve Ophalen oud papier door WIK. 9.30 uur. Jongeren o.l.v Natuur- en Vogelwacht bekijken vogel trek. Vanaf Heerekeet. 9.00 uur. Westenschouwen Jongeren o.l.v. Natuur- en - Vogelwacht bekijken vogel- trek. Trap bovenaan roton de. 7.00 uur. Burgh-H aamstede Open klaverjaswedstrijd in dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Zonnemaire Harmpnievereniging Nut en Uitspanning haalt oud pa pier op. 9.30 uur. Dreischor Jeugdavond m.m.v. Drive-in show Sound Weeve. Dorpsr huis. 20.00-24.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst ver standelijk gehandicapten. Gebouw Salem. 14.00 uur. Oosterland Vogeltentoonstelling Kolibrie. Oosterhof. 11.00 tot 21.00 uur. Maandag 10 november Zierikzee Werkbezoek CDA-delegatie Tweede Kamer en Provincia le Staten. Vierschaar stad huis. 15.30 uur. Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangele genheden. Theater Mondra gon. 19.30 uur. Najaarsledenvergadering ZOC. Theater Mondragon. 20.00 uur. Serooskerke ZVU-cursus Een kijkje in de keuken van restaurant de Schelphoek. 18.30 uur. Burgh-Haamstede Oprichtingsvergadering dorpsraad Burgh-Haamste de. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Informatiebijeenkomst Israëlreis in dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 11 november Zierikzee Verkoop van Welfare Rode Kruis in Borrendamme. 14.00 tot 16.00 uur. Lezing van Geert Mak in RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Brouwershaven Natuurvideofilm. Recreatiezaal De Poorters hof. 14.00 uur. Woensdag 12 november Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ROOMPOTSLUIS ZIERIKZEE - De Roompot- sluis in de Oosterscheldeke- ring is van dinsdag 11 no vember tot en met donderdag 13 november (of zoveel korter of langer als noodzakelijk) gestremd voor het scheepvaartverkeer. Dit in verband met het wisselen van een roldeur. houden zich op aan de zuid kant van de kerk, op het vroegere kerkhof. „Voor zo ver ik weet is het voor het eerêt dat ze er zitten. Ze moe ten het liefst voor het voor jaar daar weg zijn, want an ders hebben we er volgend jaar een heleboel", aldus Van Ast. Van Ast wilde weten of er wat aan gedaan kan worden. De dorpsraad zal het pro bleem doorspelen naar de ge meente. De grond is welis waar in eigendom van de kerk, maar de gemeente doet het onderhoud. Dorpsraadlid P. van Oeve- ren signaleerde tijdens de rondvraag dat er de laatste tijd veel wordt ingebroken in Noordgouwe. „Als nou mag blijken dat dat echt va ker voorkomt dan elders, kunnen we als dorpsraad dan niet vragen om meer sur veillance?", wilde hij weten. Walraven maakte er een aan tekening van, maar gaf Van Oeveren ook de mogelijk heid het probleem zelf bij de politie aan te kaarten. Walraven noemde names de gemeente Schouwen-Duive land de vorderingen op, van de problemen die op de actie lijst voorkomen. Aan veel dingen wordt gewerkt, maar daadwerkelijke actie laat nog op zich wachten. Zo komt de naamsverandering van Dr. Wortmanstraat in Ring aan de orde in de eerst volgende commissie straat namen, heeft de kruising Kloosterweg-Heerenweg geen prioriteit gekregen van de provincie en wordt 'nog gekeken' naar de mogelijk heid de Weeldijk alleen toe- gangkelijk te maken voor be stemmingsverkeer. En Delta Nuts heeft ook al gekeken naar de straatver lichting in de Wortman straat. „Maar daar hangt een kostenplaatje aan," aldus Walraven. Momenteel maakt Noordgouwe gebruik van een mobiele muziektent. Op korte termijn moet de een vaste plaats in het dorp krijgen. NOORDGOUWE - De dorpsraad van Noordgouwe, gisteren in vergadering bijeen, heeft een werkgroep ingesteld die de herbouw van de muziektent in de dorp moet bespoedigen. De bedoeling is de houten tent weer in oorspronkelijke staat op te bouwen. Momenteel wordt ér voor muziekconcerten gebruik gemaakt van een mobiele muziektent. Een nostalgische foto van de originele muziektent hing gisteren achter de leden van de dorpsraad en gemeen teambtenaar A. Walraven op het schoolbord in een van de lokalen van het dorpshuis. Bij twee van de slechts vier aanwezigen op de publieke tribune riep die prent nostal gische herinneringen op. „We willen veel doen om de muziektent weer terug te krijgen," aldus dorpsraad voorzitster Wil Alkemade. Voordat de tent er staat, zai er nog veel moeten gebeuren. Zo moeten eerst de originele bouwtekeningen boven wa ter komen. Gemeentearchi varis Sander den Haan is op oude houten muziektent weer (Foto: Marieke Mandemaker) zoek naar deze bouwtekenin gen. Alkemade: „Als die tekenin gen er eenmaal zijn, kunnen we kijken wat we zelf aan de bouw kunnen bijdragen. Dat drukt de kosten.' Joop van Ast, aanwezig op de publieke tribune, wees de le den van de dorpsraad op een probleem. Er zitten mollen rond de kerk in Noordgou we. „En er is niet één hoop, maar 12 of 15." De mollen NEELTJE JANS - „Je moet uitgaan van de moge lijkheden van de mensen, niet van hun onmogelijk heden," zegt Roel Kok, voormalig directeur van ge zinsvervangend tehuis Schouwenoord in Zierikzee. Kok is lid van de Raad van Toezicht van de donder dag gepresenteerde Stichting Het Gors, waar vijf or ganisaties van woonzorg en dagbesteding voor ver standelijk gehandicapten in fuseren. „Dit is de limit," zegt Kok over de grootte van Het Gors. „Een organisatie moet ook niet te log worden om flexibel te kunnen functione ren." Een onderzoek naar woon wensen en dagbesteding moet Het Gors de richting gaan wijzen voor toekomstig beleid. Dat betekent con creet: uitgaan van wat de cliënten vragen, in plaats van zaken van bovenaf aan bieden. Dat moet iemand als Roel Kok aanspreken. Ten slotte nam hij een kleine twintig jaar geleden al het initiatief tot oprichting van Onderling Sterk, de belangenvereni ging voor verstandelijk ge handicapten. Kok bevestigt dat. Vroeger keek men, vol gens hem, vooral naar wat de mensen niet konden en hoe daar verbetering in gebracht zou kunnen worden. Nu dient men uit te gaan van wat de mensen wèl kunnen en hun mogelijkheden juist stimuleren. „Dat wordt een moeilijk proces," zegt Kok, maar hij is overtuigd voor stander. „Clienten zijn vaak heel goed in staat hun wen sen onder woorden te bren gen en als ze daartoe wat minder in staat blijken, zijn er de mensen in hun directe omgeving om die behoeften kenbaar te maken." Na het directeurschap van Schouwenoord heeft Kok zijn overtuiging over de zorg aan verstandelijk gehandi capten verder uitgedragen als vakdocent aan de hoge school en tegenwoordig met een eigen trainings- en ad viesbureau. Concurrentie De volledig juridische fusie is snel tot stand gekomen, volgens Jan van der Meulen, voorzitter van de voorberei dende stuurgroep. Op Schou wen-Duiveland zijn gezins vervangend tehuis Schouwenoord en dagcen trum voor volwassenen Brugzicht tot Stichting Het Gors toegetreden. Geheel los daarvan staan de toekomsti ge vestigingen van de Stich ting Arduin in Zierikzee. De Stichting Het Gors voelt niet voor één grote organisa tie voor geheel Zeeland. „Het is goed als,er een keuze blijft en als je echt in bewe ging wilt blijven, kan de con currentie je scherp houden," vindt Jaap Hulstein, beoogd directeur van Het Gors. Volgens Van der Meulen is niet precies aan te geven wat de ideale grootte van een der gelijke organisatie is. Met Het Gors meent hij op de goe de schaal te zitten. Het sa mengaan biedt volgens hem meer mogelijkheden voor bundeling van administra tieve en organisatorische ta ken en voor het verkrijgen van rijksbijdragen, terwijl een té grote instelling weer decentralisatie in de hand werkt. De vijf volledig auto nome organisaties voor woonzorg en dagbesteding verstandelijk gehandicapten op Schouwen-Duiveland, de Bevelanden en Walcheren hebben die eigen signatuur Aankomst van de gasten van Het Gors op Waterland Neeltje Jans met rechts op de foto Piet Slootmaker en links van hem het lid van de raad van toezicht P. de Groot. (foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3