Iepen zaak van gemeente Obs 't Kofschip voert 'Otje' op Restauratie Hervormde kerk Serooskerke achter de rug mm Beschermers cultureel erfgoed werken samen Debat over inrichting van Zeeland in 2030 PvdA start met politiek café 'Het Rode Plein' In verlengde provinciaal beleid Half december tot eind februari Veilig Verkeer Nederland houdt alcoholcampagne Bijeenkomst met sleutelfiguren Houtrijk en Delta Anders pleiten voor hoogwaardige toepassing van gerooid hout BIBLIOTHEEK Vanaf zondag weer diensten in vernieuwd gebouw DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 NR 26278 MIDDELBURG - De provinciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut en de heemkundige krin gen van Zeeland zijn overeengekomen nauwer te gaan samenwerken waar het gaat om de bescher ming van het cultureel erfgoed. Hoewel het werk van de heemkundige kringen zich richt op eén groot aantal facetten van het eigene van de streek, staat de bescher ming van monumenten in de ruimste zin van het woord hoog op de prioriteitenlijst. Wat dat betreft lopen de acti viteiten van de heemkundige kringen en van Heemschut parallel. Acties Bij een goede samenwerking kunnen beide eikaars acties ondersteunen en kan Heem schut tevens de steun aanbie den van het landelijk bureau in Amsterdam. Een gemeen schappelijk actie heeft, vol gens de betrokkenen, nu een maal meer kans van slagen. Het gaat bij de verschillende organisaties niet alleen om de bescherming van monu mentale gebouwen, ook op het gebied van zorg voor het landschap en de uitbreiding van de plattelandskernen kunnen de verenigingen el kaar prima vinden. Het besluit tot een nauwere samenwerking kan eeft stap zijn in de richting van het op stapel staande provinciaal beleid met betrekking tot een organisatie waar de ver schillende ambtelijke en par ticuliere organisaties op het gebied van de monumenten zorg elkaar ontmoeten. MIDDELBURG - 'Ben jij sterker dan drank? Rij al coholvrij'. Dat is de slog-an van de Zeeuwse alcohol campagne van Veilig Verkeer Nederland (VVN), die van 15 december tot en met 28 februari 1998 wordt gehouden. Doel van de campagne is het aantal doden en gewonden ten gevolge van alcohol in het verkeer terugbrengen. Ook worden de gevaren van alcohol in het verkeer onder de aandacht gebracht van een breed publiek. WN wil via een harde aanpak ieder een die onder invloed rijdt confronteren met hun ge drag. Volgens VVN is er alle reden am de problematiek van rij den onder invloed serieus te nemen. Dat blijkt met name uit het rapport 'Rijden onder invloed in de provincie Zee land, 1995-1996' van de Stich ting Wetenschappelijk On derzoek. Hieruit komt onder meer naar voren dat één op de tien bestuurders alcohol gebruikt achter het stuur, bijna een kwart van alle ge registreerde doden en zie kenhuisgewonden ten gevol ge van alcohol mannen zijn in de leeftijd van achttien tot en met 24 jaar en mannen ruim tweemaal zo vaak on der invloed rijden als vrou wen. Aanpak In het kader van het Gericht Verkeers Toezicht wordt de politie gevraagd extra con troles uit te voeren in de pro vincie, zoveel mogelijk met vliegende alcoholbrigades te opereren en gebruik te ma ken van de aangeboden voor lichtingsmaterialen. Het VVN-promotieteam zal in nauwe samenwerking met de politie de weggebruikers voorlichten over de gevaren van alcohol in het verkeer. Veilig Verkeer Nederland verzoekt Zeeuwse wegbe- heerders om de boodschap door middel van posterbor den aan de weggebruikers kenbaar te maken. MIDDELBURG - Aan de hand van de discussienota 'Nederland 2030' houdt de Rijksplanologische Dienst (RPD) een maatschappelijk debat over de meest wenselijke inrichting van Nederland in het jaar 20.30. Als onderdeel van dat debat vindt op maandag 10 november in het Provinciehuis in Mid delburg een regionale bijeenkomst plaats. Voor deze discussie, die van 17.30 tot 21.30 uur wordt ge houden, zijn enkele tiental len sleutelfiguren uit de Zeeuwse samenleving uitge nodigd, die betrokken zijn bij onder meer het bedrijfsle ven, diverse maatschappelij ke organisaties, de natuur- en milieubeweging en de overheid. In de discussie over Zeeland komen onder meer de vol gende onderwerpen aan bod: -« De spreidingstendens van de verstedelijking. Daarbij draait het om de lopende streekplanherziening en de positie van de dorpen in de verstedelijkingsstrategie. - Het evenwicht tussen ecolo gie en economie. Daarbij staat het Westerscheldebek- ken centraal. Kan een voor gezette grootschalige indus triële ontwikkeling in het Sloegebied en Terneuzen sa mengaan met een ecologisch levende rivier? - De relatie met de natuur. Staan de gebruiksmogelijk heden van de natuur voor re creatie centraal of is de ecolo gische kwaliteit het belangrijkste uitgangspunt? De discussie wordt geleid door prof. Wever van de Uni versiteit van Utrecht. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de PvdA heeft een ambitieus plan in de maak. Eén keer in de twee maanden wil de partij in Theater Mondragon een politiek café voeren, getiteld het Rode Plein. Het Rode Plein is opgezet haar het model van televisie programma's als het Lager huis en de Achterkant van het Gelijk. De bedoeling is een bepaald thema met de ac tualiteit te combineren. Op thema zullen lokale, pro vinciale en landelijke des kundigen en bestuurders worden uitgenodigd en on dervraagd. Ook zullen de uit komsten bekend worden ge maakt van opinie-onderzoeken die tele fonisch door een werkgroep zijn uitgevoerd. Een journa listenpanel moet lokale poli tici aan de tand voelen en er wordt door het publiek een Rode Pluim aan een politcus uitgereikt. Een panel, die een doorsnede moet zijn van de eilandelijke bevolking, gaat in discussie over een vijftal actuele stellingen. Het politiek café wordt mo gelijk nog uitgebreid met een gesproken politieke column en er zullen stands zijn van organisaties die in het thema betrokken zijn. Met een Digi taal Rood Plein worden de uitkomsten van opinie-on derzoek en discussies ook op Internet vermeld. ZIERIKZEE - Minister J. van Aartsen van natuur beheer vindt dat gemeenten zelf moeten opdraaien voor de kosten van te rooien iepen. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft circa 20.000 iepen in be heer. Verschillende organisaties pleiten voor een hoogwaardige bestemming van het gerooide hout. Volgens waterschap en gemeente ligt dat niet zo eenvoudig. De Vereniging Houtrijk Ne derland - een organisatie van bosbouwers, zagers en hout bewerkers - en de statenfrac tie Delta Anders pleiten mid dels brieven naar de provincie om een hoogwaar dige bestemming van het gerooide iepenhout. In plaats van verbranding of verwer king in de plaat- en vezelin dustrie zou er gedacht kun nen worden aan toepassing in de meubel- of speelgoedin dustrie. ,,Een dergelijk pro ject kan profijtelijk zijn voor zowel milieu als werkgele genheid. Ten overvloede wil ik nog vermelden dat de prijs van hout voor een hoogwaar dige toepassing het tien- tot honderdvoudige kan zijn vergeleken met de prijs voor een laagwaardige toepas sing, als brandstof en pulp," aldus O. Koedijk van Hout rijk in zijn schrijven. Volgens beleidsmedewerker wegen van Waterschap Zeeuwse Eilanden A. Mari nusse, en hoofd plantsoenen dienst gemeente en provinci aal iepcoördinator J. Doeswijk ligt die kwestie zo eenvoudig niet. ,,Wij willen er ook geen geld op toeleg gen. Dat gaat alleen maar ten koste van de burger. We gaan bedrijfsmatig te werk," re ageert Marinusse desge vraagd. De huidige prijs voor het gerooide hout ligt op circa dertig tot vijfender tig gulden per kuub. ,,En dat is op dit moment het maxi male wat er in zit. Prijzen van driehonderdvijftig tot vijfhonderd gulden? Nou, dan zou ik graag willen we ten hoe." Volgens Marinusse wordt een gedeelte van het door het waterschap beheerde iepen hout al afgevoerd naar de Belgische meubelindustrie. ,,We hebben contacten met diverse bedrijven. Sommi gen hebben ons benaderd naar aanleiding van het pers bericht dat we de iepziekte gingen aanpakken." Het wa terschap maakt korte metten met zo'n 75.000 Zeeuwse ie pen. Op Walcheren valt de grootste klap. Op Schouwen- Duiveland gaat het om 12.000 te rooien exemplaren. De gemeente Schouwen-Dui veland beheert circa 20.000 iepen. Het beleid van de ge meente is er eveneens op ge richt zieke iepen zo snel mo gelijk op te ruimen. Monumentale en beeldbepa lende iepen, zoals aan de Mo lenweg in Oosterland of de Elkerzeeseweg in Scharen- dijke, worden preventief geïnjecteerd. De afvoer en herbestemming van het ie penhout is een zorgvuldige kwestie, meent Doeswijk. „Het is ziek hout. Je moet dat verbranden of via geslo ten containers afvoeren. Als Het hoogwaardig toepassen van iepenhout levert een veel hogere prijs op, stelt Delta Anders. (Foto: Marijke Folkertsma) het hout wordt versplinterd dan is er niets aan de hand, maar wil je het op een andere manier verwerken dan is verwateren noodzakelijk." Het iepenhout dient een jaar lang in een zoetwaterbassin te liggen. Pas daarna is het zieke hout vrij van besmet tingsgevaar. De gemeente Schouwen-Dui veland is op jaarbasis ruim 200.000 gulden kwijt aan het bestrijden van de iepziekte. „Je zit natuurlijk niet alleen met het rooien, maar ook met het wegfrezen van stobben en het herbeplanten," somt Doeswijk op. Het vinden van hoogwaardiger toepassingen staat voor hem niet op de eer ste plaats. Op termijn zou veel -geld bespaard kunnen worden als alle beherende partijen dezelfde beleidslijn zouden volgen. „Ik betreur het dat Staatsbosbeheer als grootste beheerder een afwij kend beleid voert." Een be leid dat volgens hem niet op de toekomst is gericht en daardoor op termijn geld kost. Staatsbosbeheer probeert sommige iepen te sparen, maar laat iepen in bosver- band aan hun lot over. Does wijk: „Zij zeggen: laat maar zien hoe de natuur zich ont wikkelt. Maar ik vind dat je alles moet beheren of anders niet. Het is zonde van het beleid en het geld. En het gaat ook ten koste van bijvoorbeeld Zeeland Recreatieland." ZIERIKZEE - De leerlingen van openbare basis school 't Kofschip in Zierikzee voeren vrijdagavond 7 november in Theater Mondragon hun eigen versie op van verhaal 'Otje' van Annie M. G. Schmidt. Deze voorstelling, waar alle 130 leerlingen van 't Kof schip aan deelnemen, wordt gegeven in het kader van het 25 jarig bestaan van deze openbare basisschool. Het toneelstuk wérd ingestu deerd onder leiding van Reint Laan. De voorstelling in Theater Mondragon begint om 19.30 uur. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. GerefKerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Hervormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek DeZaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.45 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.15-16.30 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.05-14.35 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 14.00-14.45 uur. Noordwelle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.30-19.30 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v. Eetenstraat 13.00-14.15 uur. Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30-15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur. SEROOSKERKE - De restauratie van de Neder landse Hervormde kerk in Serooskerke is voltooid. Binnen de geplande tijd van zes weken is korte met ten gemaakt met het zilt dat sinds de Watersnood ramp in de muren van het gebouw zit. Vanaf zondag vinden de diensten weer plaats in het kerkgebouw. De kerkdiensten werden ge durende die zes weken ge houden in het dorpshuis van Serooskerke. De kosten van de opknapbeurt zullen onge veer de begrote 55.000 gulden bedragen. Monumentenzorg betaalt hieraan 42.000 gulden mee. In de muren zijn speciale stu- clagen aangebracht die er voor moeten zorgen dat het zilt in de stenen blijft. Door dat de laag een ademende functie heeft kan het overi gens geen kwaad als het zilt naar de oppervlakte wil. Dit is ook zo met de twee specia le lagen verf. Ook deze moe ten doorlatend zijn. Deze week is door mensen van de kerk de beschermen de folie van het orgel en het overige meubilair verwij derd en alles stofvrij en schoongemaakt. Het orgel, dat erg gevoelig is voor het fijne stof, heeft de operatie goed doorstaan. Vanaf het moment dat de Hervormde Gemeente van Serooskerke het kerkge bouw na de ramp in 1953 weer in gebruik nam, heeft ze te kampen gehad met het in de stenen getrokken zout. De ramp sloeg een groot gat in de dijk van de Schelphoek en richtte onder meer aan de kerk in het dorp grote schade aan. Een grondige restauratie volgde, waarna op 17 juli 1958 de kerk - met rechtgezet te toren en met een nieuw or gel - opnieuw in gebruik ge nomen werd. Omdat bij de opbouw gebruik is gemaakt van de oude stenen zit er nog steeds zilt in de muur. Dit was altijd goed te zien: geli ge, schilferende muren en al tijd kalk op de vloer. „Tot grote ergernis ook van de da mes die schoonmaken. Toch zijn er regelmatig noodrepa- raties uitgevoerd. Direct na de ramp is er bijvoorbeeld bi tumen, een soort asfalt, op aangebracht. En er is dik wijls opnieuw bepleisterd," schetst B. van der Linde het afgelegde traject. Het gebruikte materiaal en de precieze aanpak werden nauwlettend in de gaten ge houden door zowel Monu mentenzorg als mortelleve rancier firma Jahn uit Hellevoetsluis. Want niet al leen de subsidieverstrek king, maar ook de garantie van tien jaar op de stuclaag stond of viel met een correcte uitvoering van het werk. Het gebouw is de laatste dïie jaar grondig aangepakt. De dakgoten, ramen en bliksem beveiliging zijn vernieuwd en de heteluchtinstallatie is opnieuw geïnstalleerd. Bo vendien zijn volgens Arbo- norm de zogenaamde dakha- ken aangebracht, ter beveiliging van de mensen van Monumentenwacht die het dak inspecteren en zono dig repareren. Brand De Serooskerkse kerk stamt uit 1425. In 1575 werd het ge bouw door brand groten deels verwoest. Het schip van de kerk werd opnieuw opgetrokken in de oude steen, het tot ruïne vergane koor werd nimmer her bouwd. De kerk is gewijd aan St. Allard, een bisschop uit Mainz die de marteldood stierf. Pastorie Momenteel worden restaura tiewerkzaamheden aan de uit 1885 daterende pastorie uitgevoerd. De muren van dit woonhuis van de pastoor worden hersteld, de riolering en elektriciteit vernieuwd en dubbele beglazing aange bracht. Na de grote schoonmaak kan het gerenoveerde kerkgebouw zondag weer in gebruik worden genomen. (Foto: Marijke Folkertsma) KERKBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Willemstad: A. P. van der Maas te Hoek; te Harmeien: C. H. Bax te Ede; te Lunteren (wijk zuid): J. H. van Daalen te Ede; te Her wijnen: H. W. Riphagen, pre dikant voor bijzondere werkzaamheden te Rotter dam-Zuid (geestelijk verzor ger Ikazia Ziekenhuis); te Amsterdam als predikant voor bijzondere werkzaam heden (t.b.v. de stichting Ta- bitha): mevr. J. A. Verkerk, predikant met een bepaalde opdracht te Haarlem (geeste lijk verzorger diakonale te huizen), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen het beroep door de Generale Synode als zendingspredikant voor de arbeid van docent Oude en Nieuwe Testament en Syste matische Theologie aan het Seminario Teológico Bautis- te in Manaqua, Nicaragua: mevr. M. J. G. Baan, 1.1. pre dikant te Midwolda (part time); het beroep door de Provinciale Kerkvergade ring Gelderland als predi kant voor buitengewone werkzaamheden (docent en stage coördinator Chr. Hoge school en de Theologische Hogeschool van de Geref. Bond, beide te Ede): P. Koe man, wonende te Barneveld; naar Gameren: A. C. Rijken te Houten; naar Ferwerd: J. Tadema, kandidaat te Schoonebeek; naar Hilver sum (Bethlehemkerk, SoW): mevr. H. A. Keur te Driel; naar Uddel: G. Mulder te Sommelsdijk. Bedankt voor de benoeming als geestelijk verzorger van verzorgingshuis Huis ter Leede te Leerdam en Open Vensters te Ameide: W. Groe nenboom te Everdingen. Toegelaten tot de evangelie bediening en niet beroep- baat: mevr. J. van Leeuwen- Pet, Kennemerland 254, 9405 LS Assen. Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar: mevr. K. Bakker-Slettenaar, Busken Huetstraat 10. 3532 GV Utrecht, telefoon 030- 2963091; D. F. Blom, Schaar beeklei 74, Vilvoorde, Bel gië; D. Neven, Prinsengracht 862-1, 1017 JN Amsterdam; C. H. Oechies, Morsweg 48,2312 AE Leiden; W. Quak, Hanen- burglaan 42-B, 2565 GT 's- Gravenhage; mevr. J. W. van der Vlist, Sitiolaan 219, 3914 PL Doqrn; mevr. S. H. Vos, De Grutto 24, 7905 BC Hooge- veen.Beroepbaar: mevr. S. C. Crouwel, Floralaan 10-A, 6663 BK Lent. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Bolsward (parttime): mevr. drs. A. E. de Jong-Wiersema te Sint Annaparochie (parttime). Gerefcorme^rde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoofddorp: J. E. Kramer te Sneek-Koudum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7