Eilandteams staan los van dorpsraden Brandje in landbouwschuur Hommage aardappel in schuur J. Verseput STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA Samenwerking cultureel erfgoed Thema-avond over zorgsector Vaste lijn met studio lokale omroep hoog op verlanglijstje Zaterdag 8 november Jubileumviering Nomen Nescio met open huis Aanvankelijke scepsis bij raadsleden weggenomen DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 NR 26278 ZIERIKZEE Speelgoedbeurs De Speel-o-theek houdt za terdag 8 november in de aula van het MFC een speelgoed beurs. De beurs wordt gehou den van 10.00 tot 11.30 uur. Van de totale opbrengst is twintig procent bestemd voor de Speel-o-theek, die het geld besteedt voor de aanschaf van nieuw spelma teriaal. Stadswandeling De Jeugd Natuur en Vogel wacht maakt zaterdag 8 no vember een stadswandeling door Zierikzee. Op de oude muren en wallen van de stad wordt gekeken naar planten, mossen en korstmossen. De wandeling begint om 10.00 uur bij het busstation aan de Grachtweg en duurt tot 12.00 uur. Kreaclub In het MFC in Zierikzee heeft woensdag 12 november weer een kreaclub plaats. De be doeling is een eigen bingo- spel te maken en ook bingo te spelen met prijzen. De Kre aclub, bedoeld voor kinderen tussen zes en twaalf jaar, duurt van 13.30 tot 15.30 uur en is een initiatief van SKW De Lichtboei. Borst of fles Iedere aanstaande ouder komt voor de vraag te staan op welke manier de baby gaat worden gevoed. Borst voedingsorganisatie La Le- che League (LLL) houdt over dit onderwerp - en over alle aanverwante zaken - een in formatiebijeenkomst op woensdag 12 november. De bijeenkomst heeft plaats aan de Mastgatstraat 90 en be gint óm^O.OO uur. Voor hulp en informatie kan contact worden opgenomen met LLL: 415588. Workshop In het MFC aan de De Huy- bertstraat wordt donderdag 27 november de workshop schilderen op textiel gehou den. De deelnemers gaan een lampenkapje beschilderen met kerstmotieven. De workshop, van 9.00 tot 11.00 uur, is'een initiatief van So ciaal Kultureel Werk De Lichtboei. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 412075. Popkoor Blaaat Popkoor Blaaat oefent van wege klachten van omwo nenden over geluidsoverlast niet meer in CJV-gebouw De Driehoek in Zierikzee. Tot een vaste locatie is gevonden repeteert het koor wisselend in Brogum of Theater Mond- ragon. De repetities zijn ie dere woensdag van 19.30 tot 22.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Voor nadere inlich tingen: telefoon 415368. ELLEMEET Toneel Toneelvereniging Ellemeet treedt zaterdagavond 15 no vember op in het dorpshuis met de klucht 'Een maffe maffiosa'. Het verhaal gaat over een inbrekersduo, dat wat schulden heeft. Na een succesvolle kraak volgen er diverse tegenslagen. Het op treden begint om 20.00 uur. Na de toneelvoorstelling wordt de avond besloten met bal na. NOORDGOUWE Sinterklaas Sintérklaas komt zaterdag 29 november om 13.00 uur aan in Noordgouwe. Aanslui tend wordt in het dorpshuis een playbackshow gehouden voor belangstellenden van alle leeftijden, aanvang 15.00 uur BROUWERSHAVEN Klaverjassen In de kantine van de algeme ne sportvereniging Brou wershaven op sportpark On der de Molen wordt zaterdag 15 november een klaverjas- avond gehouden. Ook kan deelgenomen worden aan an dere kaartspelletjes als joke ren en tachtig kaartspel. Ver der is er een verloting. De avond begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven via 691645 (na 18.00 uur) of dinsdag en don derdag vanaf 19.00 uur in de kantine. Geen jazz In afwijking van het gebrui kelijke zal er zondag in het Swarte Schaep in Brouwers haven geen jazzconcert zijn. Volgens eigenaar/organisa tor H. Schoon zijn er op dit moment geen goede bands voorhanden. Schoon is te vens druk doende met de or ganisatie van een gospelcon cert op tweede kerstdag. ZONNEMAIRE Oud papier Harmonievereniging Nut en Uitspanning haalt zaterdag 8 november oud papier op in Zonnemaire. De ophalers starten om 9.30 uur Bonte avond Oud-bestuursleden van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen presenteren woensdag 19 november een bonte avond. Deze bijeen komst in het dorpshuis van Ouwerkerk begint om 19.30 uur. NIEUWERKERK Bijeenkomst pedicures De regionale overleggroep pedicures komt vrijdag 7 no vember bijeen in gebouw 'De Schakel.' Op de agenda van deze bijeenkomst staan on der meer de bespreking van de hygiëne-voorschriften sa mengevat in de zogenaamde HAM-code en advisering van de tarieven voor 1998. De vergadering begint om 19.30 uur. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 14 november: Theater Mondragon, Zierikzee. Zeeuwse Accordeonvereniging Concertina m.m.v. Oosterlands Fanfare. 15 november: Lutherse kerk, Zierikzee. Concert door docenten van de Zeeuwse Muziek school. Ars Musica 1. (16.00). 19, 20, 21 en 22 november: Concertzaal, Zierikzee. Musical 'Circus Cornelia'. 21 november: Verenigingsgebouw De Oosterhof, Oosterland. Najaarsconcert Oosterlands Fanfare. (19.30). 22 november: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Presentatieconcert cd - koor Adonai. 28 november: De Schutse, Burgh-Haamstede. Uitvoering Zangvereniging Nu met Hope m.m.v. Strijkers Ensemble Zeeuwse Muziek school en W. Boer, piano. (19.45). 29 november: Ned. Herv. kerk, Noordgouwe. Rosetti Ensemble (fluit, hobo, klarinet, hoorn, fagot). 13 december: Ned. Herv. kerk, Nieuwerkerk. Vocaal Ensemble Cantiona Musicum, m.m.v. Harrie van de Velde, orgel. 14 december: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Kerstconcert Stichting Musi Voca; Vocaal En semble Sint Laurens en Oosterlands Fanfare 19 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. A Ceremony of Christmas Carols m.m.v. Ge- ref. Kerkkoor, Cantare, vocaal ensemble, Prins Mauritskoor, Prosper Sevestre, orgel. 20 december: Lutherse kerk, Zierikzee. Kerstconcert bij kaarslicht, door de Ars Musi ca bestuursleden. Ars Musica 2. 31 januari: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Karin Dolman en Ceacile Boschman (altviool en piano). Ars Musica 3. 7 maart: Sint Willibrorduskerk, Zierikzee. Madrigaalkoor en Strijkersensemble Zeeuwse Muziekschool. (20.30). Ars Musica 4. 25 april: Zeeuwse Muziekschool, Zierikzee. Ronald Slager, hoorn (met pianobegeleiding). Ars Musica 5. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con- cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. MIDDELBURG - De Vereni- ging tot bescherming van cultuurmonumenten - Bond Heemschut - en de heemkun dige kringen van Zeeland gaan nauwer samenwerken. Doel is bescherming van het culturele erfgoed. Hoewel de heemkundige kringen zich vooral richten op een'groot aantal streekeigen aspecten staat de bescherming van monumenten in de ruimste zin van het woord hoog op de prioriteitenlijst van deze kringen. Behalve in gebou wen kunnen beide organisa ties elkaar goed vinden in de zorg voor het landschap en de uitbreiding van plattelands kernen. Bovendien lopen ze hiermee vooruit op provinci aal beleid. Het streven is te komen tot een organisatie waarin verschillende ambte lijke en particuliere organi saties elkaar op het gebied van de monumentenzorg ont moeten. BIJBELLEZING GOES - In het Buys Ballot College in Goes wordt vrij dag 7 november de tweede le zing gehouden in het kader van de bijbellezingen van de werkgroep Christelijke On dersteuning Zeeland. Het thema van de lezingen is De terugkomst van Jezus Christus en als spreker is aanwezig W. Öuweneel. Hij doceert aan de Evangelische Hogeschool in Amersfoort en spreekt over de vijf dwaze en de vijf wijze maagden. Dat doet hij vanaf 20.00 uur. GOES - De provinciale com missie Zeeland van de Con fessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk houdt dinsdag 11 no vember een thema-avond in de Westerkerk aan de West- wal in Goes. Geestelijk verzorger van woon- en zorgcentrum Tabit- ha in Den Haag W. Huizing houdt een inleiding over het thema 'Zorg bij de grens - grenzen aan de zorg?' Door de toename van inten sieve zorg binnen het verzor gingshuis en toegenomen me dische mogelijkheden, dienen zich steeds vaker me- disch-ethische vragen aan over de zorg rondom het le venseinde van bewoners. Tij dens de thema-avond wordt hierop ingegaan. Aanvang 19.30 uur. Bepaalde programma's wor den via de zender van de lo kale omroep ether en kabel ingeslingerd. ,,Dat maakt het voor ons toch iets minder vrijblijvend," stelt G. van Marion, vice-voorzitter van het werkbestuur die net als voorzitter A. Bongers voor het blij is met de samenwer king tussen Nomen Nescio en Radio Schouwen-Duiveland. ,,Je bereikt toch een hoop mensen meer. Ook de zieken thuis. Daardoor zijn we nog beter op de kwaliteit van on ze programma's gaan let ten." Nadeel voor de medewerkers van Nomen Nescio is daarbij dat ze alle CD's die nodig zijn voor een uitzending vanuit de studio van Radio Schou wen-Duiveland mee moeten sjouwen naar die studio. „Daarom willen we graag een vaste lijnverbinding met de studio van Radio Schou wen-Duiveland. Maar dat is erg kostbaar. De aansluit kosten vallen nog wel mee, maar het kost jaarlijks 5000 gulden huur," aldus Bon gers. Gezien het jaarlijks budget van Nomen Nescio van naar schatting 15.000 a 16.000 gulden een fors be drag. Het werkbestuur van Nomen Nescio heeft het stichtings bestuur voorzichtig gepolst over een mogelijke aankoop van apparatuur. Dat gesprek resulteerde in een huiswerk opdracht. „We moeten nu eerst een beleidsplan voor de komende jaren gaan maken. Daar zijn we druk mee be- ZIERIKZEE - Ziekenomroep Nomen Nescio viert het tweede lustrum zaterdag 8 november met een open huis én een feestmiddag. De jubilerende ziekenom roep heeft haar studio in het gebouw van De Corne- liastichting. Belangstellen den kunnen van 10.30 tot 12.30 uur een kijkje komen nemen in de studio. De feestelijkheden worden voortgezet met een feest middag. Deze begint om 14.00 uur. Aan het program ma van de feestmiddag werken mee keyboardspe ler/zanger Ad Hagesteijn, zanger Jaap Kuut en het Bruinisser Visserskoor. Truus de Bruijn verzorgt de centrale presentatie. Tijdens een pauze halver wege de feestmiddag wordt een verloting gehouden. Nomen Nescio heeft voor de bewoners van de Cornelias- tichting en de patiënten in het Zweeds Rode Kruis zie kenhuis nog een verrassing in petto. Live uitzenden met publiek; niets nieuws voor Ziekenomroep Nomen Nescio zig," aldus Bongei-s. Doelgroep Wat een ziekenomroep on derscheidt van 'gewone' ra dio is de doelgroep. „Wij richten ons specifiek op zie ken en bejaarden. Met onze muziek proberen wij hen die dat nodig hebben een beetje op te beuren, hun verblijf in het ziekenhuis wat leuker te maken," legt Bongers uit. De keuze voor de doelgroep stelt wel bepaalde eisen aan de muziek die uitgezonden wordt. „Zo'n nummer bij voorbeeld als 'Er is leven na de dood' van Freek de Jonge kunnen wij niet draaien." al dus Bongers. Hij voegt daar aan toe dat elke nieuw ge kochte CD wordt nagevlooid op nummers die niet ge schikt zijn voor Nomen Nes cio. De muziek-collectie is in de tien jaar van haar bestaan uitgegroeid tot een indruk wekkende verzameling: 600 CD's in het genre 'populaire muziek', 250 CD's met klas sieke muziek, 150 CD's met geestelijke muziek, 1100 singles en 450 elpees. Om een goed overzicht te houden wordt een - deels electro- nisch - kaartsysteem bijge houden. Er kan gezocht wor den op titel en op naam van de uitvoerend artiest. „Het opzetten daarvan was eeil monnikenwerk," erkent Bongers. Vrijwilligers Nomen Nescio drijft op de in zet van vrijwilligers. De zie kenomroep beschikt over achttien enthousiastelingen, met elk hun eigen taak: pre sentatie, techniek en niet te vergeten het noteren van de verzoeknummers van de luisteraars. De vrijwilligers die dat werk doen zijn wat dat betreft vol gens Bongers vaak meer maatschappelijk werkers dan medewerkers aan een (Foto: Marijke Folkertsma) ziekenomroep. „Ze krijgen soms hele verhalen te ho ren." Vertrouwen Vrijwilligers van Nomen Nescio zijn volgens Bongers 'vrijwilligers met een ver plichting' „Het is niet vrij blijvend. Ze kunnen niet wegblijven als ze een keer geen zin hebben, want dan la ten ze ons én de luisteraars in de steek. We hebben gewoon afgespro ken dat als iemand niet kan hij of zij zelf voor een ver vanger zorgt. Wat dat betreft moet je op elkaar kunnen vertrouwen." BROUWERSHAVEN - VVD en CDA wilden aanvan kelijk liever pas op de plaats maken met het instel len van eilandteams. Na een ampele toelichting over doel en werkwijze door burgemeester J. Asselbergs echter bracht de commissie Externe Contacten een unaniem positief advies uit. „We vinden eigenlijk wel dat die eilandenteams er moeten komen, maar niet op dit mo ment," vond J. Geleijnse (VVD). M. Hack-Engel (CDA) was het volledig met hem eens, dat eerst de begeleiding van de dorpsraden maar eens goed op gang moet komen. Beiden toonden zich over tuigd van het nut van de ei landteams, maar vonden het moment van invoering niet gelukkig gekozen. J. van der Veer (D66) ziet in het initiatief een belangrijk stukje bestuursvernieuwing, zoals ook aangekondigd in de communicatienota. Hij wil de eilandteams liever niet op de lange baan' schui ven. Al vroeg hij zich wel af, waar de ideale mensen er voor gezocht moeten worden. H. de Vries van GroenLinks toonde zich zonder meer voorstander van het voor stel. E. Overbosch-De Reijger (Pv dA) wilde nog even wachten, ondanks een positief stand punt ten opzichte van dit nieuw in te stellen adviesor gaan. De nota als toelichting op de eilandteams had ze overigens graag in 'normaal Nederlands' gezien. J. van de Berge (RPF) vond de nota wel duidelijk. Na zijn aanvankelijke scepsis staat hij er nu juist positief tegenover. Eilandteams heb ben, volgens Van de Berge, niks van doen met de dorps raden. Asselbergs benadruk te dat. „Een eilandteam is een vols trekt nieuw grenium, dat zich uitsluitend richt op ei- landelijke zaken, terwijl een dorpsraad zich specifiek tot het eigen grondgebied be perkt." Denklijn Nu gaat het, volgens de bur gemeester, om het verder im plementeren van een denk lijn en niet om een gedetailleerde uitvoering. Bij een eilandteam gaat het om een club van mensen, die geen enkele binding heeft met politiek of achterban en buiten het traditionele lob by-circuit zit. Bedoeling is dat ze op basis van persoon lijke deskundigheid hun vi sie geven op strategische ont wikkelingen, die vbn belang zijn voor het eiland en de za ken met een soort helikop- terblik met elkaar in ver band brengen. „Het is aan het gemeentebestuur met de adviezen te doen wat haar goeddunkt," aldus Assel bergs. Hij acht het juist om in het reguliere contact met de dorpsraden een en ander uit te leggen om ruis uit de lucht te helpen. „Het is geenszins de bedoeling de zaak te tor pederen, maar we lopen toch al op onze tenen," vond Gele ijnse. Ook Hack sloot zich daar in tweede instantie bij aan. Functioneren PvdA-woordvoerster Over- bosch liet echter haar scepsis 'varen, omdat het wellicht toch nog driekwart jaar duurt voor de eilandteams ook daadwerkelijk gaan functioneren. SGP-er G. .Houtekamer gaf het college ook groen licht door te gaan met het uitwerken van de denklijn. Van den Berge ziet een Ei landteam als een onafhanke lijk adviesbureau. „Een ij- zersterke omschrijving," volgens Asselbergs. Zijn tweede pleidooi resulteerde uiteindelijk in het volledig positieve advies van de com missie. Tien jaar Nomen Nescio ZIERIKZEE - Nomen Nescio bestaat tien jaar als zelfstandige ziekenomroep. Liefst zou de jarige zie kenomroep voor haar verjaardag een vaste lijnver binding hebben met de studio van radio Schouwen- Duiveland met wie de ziekenomroep sinds kort samenwerkt. ZONNEMAIRE - Als hommage aan de aardappel heeft agrariër Jaap Verseput het schilderij Lonely Potato van beeldend kunstenaar Gust Romijn aan de nok van zijn schuur in Zonnemaire opgehangen. Geen harde stellingname en evenmin - voor zover nu be kend - aanzet tot een schok kend vervolg. „Er kwamen toevallig wat dingen sa men," vertelt Verseput des gevraagd. De combinatie kunst-boerenbedrijf is hem niet vreemd. Sinds een paar jaar vormt het festival Zon nemaire Buitengewoon en de bijbehorende kunstroute het zomerse hoogtepunt voor de familie Verseput. Spannende tijd „Gust Romijn kwam met het idee. Hij is al veel met aard appels bezig geweest en hij was net klaar met een project in Amersfoort dat Etenstijd heet. En voor mij? De aard appeloogst is voor alle ak kerbouwers toch wel een spannende tijd," verklaart de agrariër. Het voorspoedig verlopen van die oogst was directe aanleiding. „Er is al tijd wel wat. De ene keer is het te nat en dit jaar was het eigenlijk weer te droog. Van de tachtig hectare teel ik op twintig aardappelen." Bo vendien is de combinatie kunst en bedrijf geen zeldza me. „Bedrijven als Philip Morris bouwen een heel ei gen collectie op. Wanneer die wordt uitgeleend, vinden werknemers dat verschrik kelijk." Of ook Verseput in de toekomst zijn collectie uitbreidt, is nog niet bekend. „Deze kan in ieder geval op het volgende Zonnemaire Buitengewoon worden beke ken.' KIPPENLEED SINT MAARTENSDIJK - Van een vijftigjarige inwo ner van Sint Maartensdijk zijn een tiental kippen en een eend gestolen uit zijn ren aan de Vierde Dijk in zijn woon plaats. De daders lieten het daar niet bij. In de nacht van dinsdag op woensdag sloe gen en trapten zij ook nog eens acht kuikens en kippen en een eend dood. De woede hierover van de familie is groot. Het brandweerkorps Brouwershaven moest woensdagavond om 17.50 uur uitrukken voor een brandje iri een landbouwschuur aan de Rietdijk bij Zonnemaire. Bij het gassen van de aardappelen - bedoeld om ongewenste groei van scheuten tegen te gaan - liep de ven tilator die het gas door de aardappelen blaast doop nog onbekende oorzaak warm. Daar door ontstond brand in de dubbele wand van de schuur. Met een kettingzaag werden door de brandweer stukken uit de wand gezaagd waarna men bij de brandhaard kon komen en de brand snel geblust was. Brandweercom mandant M. de Boer schat de schade op 15.000 gulden. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5