Jaarverslag? Proef f ietshelm zonder vervolg Ontploffend oliekacheltje ookzaak brand restaurant Te veel asbest in lucht machinekamer veerboot Stremming op N59 na kantelen vrachtwagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M i tebj LiiO Reactie 55-plusser: 'Ik werd in het Duits aangesproken' Dubbeldekker uit de vaart Campagne FNV Betalen in termijnen Gemeentelijke heffingen voortaan op één aanslag Schade geschat op enkele tonnen Fietsendieven betrapt Genomineerden Scriptieprijs Controle op snelheid Aangifte vals geld Handtekeningenactie voor terugkeer van schoolarts HET ZIJN TOCH NIET ALLEN DUITSERS DIE HELMEN DRAGEN? dé krant van schouwen - du'weiand! >5 y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKkERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26278 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 ZONNEMAIRE - De fietshelmproef onderen oude ren vanaf 55 jaar is afgerond. De veertien onder vraagden, waaronder de 91-jarige J. Kaspers uit Zonnemaire, legden gedurende vier weken in totaal ruim 2500 kilometer af. 'Gemakkelijk' en 'een koud hoofd' zijn veelgehoorde uitspraken. Vooralsnog" komt er geen vervolg. Initiatiefnemer Veilig Ver keer Nederland (WN) voelt weinig voor het doen van aanbevelingen aan de over heid. ,,Dat is onze bedoeling niet. Je zou het signaal kun nen uitzenden dat wij het tijd vinden dat de overheid de fietshelm verplicht stelt en dat willen wij nu juist niet," legt voorlichter van WN- district Zeeland H. Post uit. De organisatie wil voorko men dat de verplichte helm mensen ervan weerhoudt de fiets te pakken. En dat is on herroepelijk het effect, meent Post, als je het dragen van een helm verplicht stelt. Sneeuwbaleffect „We hopen natuurlijk wel dat het een sneeuwbaleffect heeft. Als één iemand in de straat zo'n helm draagt, wordt er misschien eerst vreemd tegenaan gekeken. Maar op den duur vind je het heel gewoon. En langzaam aan verandert dan het straat beeld." WN vond vijftien deelne mers bereid vier weken lang met de fietshelm rond te rij den. Veertien van de deelne mers lieten door middel van een enquêteformulier na af loop van zich horen. Zij leg den in totaal 2519 kilometers af, wat neerkomt op vijfen veertig kilometer per week. Kaspers trapte daarvan 139 kilometer bij elkaar. De sportieveling uit Zonnemai re is, nu de proef ten einde is, niet van plan de helm in de kast weg te bergen. „Ik blijf 'm dragen," meldt Kaspers desgevraagd. Dat geldt voor meerdere deelnemers. De proef lijkt er op te duiden dat in ieder ge val het draagcomfort van de fietshelm in belangrijke ma te verbeterd is. Verdere aan passingen zijn wel mogelijk geven verschillende gebrui kers aan. Zo is er commen taar op de keelband en geven meerdere fietsers de sugges tie iets aan de binnenvoering te doen. ,,De helm mag iets meer gevoerd worden," al dus één van de geênqueteer- den. „Een klap op het hoofd komt toch nog hard aan." Voor een andere deelnemers kon er ook wel wat aandacht aan het modieuze aspect wor den besteed. „De kleur wit stond me niet aan, dat past niet bij mijn kleding." Te koud Wat meerdere fietsers heb ben ervaren, is dat een helm niet hetzelfde is als een muts. Drie fietsers maken melding van de kou. „Ik rij altijd met pet op, want die helm is te koud," aldus één van hen. Daarnaast wordt het idee ge opperd ventilatiekanalen te maken. Uiteindelijk blijkt maar één persoon de helm 'lastig' te vinden zitten. Op de antwoordoptie naar zitten' reageert niemand en vijf deelnemers vullen zelfs in dat de helm 'lekker' zit. De helm wordt door niemand als kinderachtig ervaren en één van de gebruikers ty peert de helm zelfs als stoer. „Gemakkelijk", luidt het oordeel van de zeven van de fietsers. Over de reacties van de bui tenwereld bleken de menin gen verdeeld, zo maakt WN bekend. „Ik voel me voor gek rijden" en „Jongelui lachten honend. Dom hé?" en- „ik werd in het Duits aange sproken", waren enkele van de minder positieve ervarim gen. „Op een toerfiets in bur gerkleding word je uitgela chen," trad één van de proefpersonen zelfs in detail. Maar dat kan,ook anders,,is in de deelnemersdagboeken te lezen. „Veel mensen groe ten nu ik een helm draag," constateert een proefper soon. „Ik heb gesproken met snorfietsers. Zij willen er ook één aanschaffen," meldt een ander. 'Ik heb leuke er varingen opgedaan' en 'Men accepteert het al in mijn omgeving' vielen eveneens onder het kopje positief. Daarmee heeft WN haar doelstelling bereikt, aldus het persbericht. „Al met al heeft de proef ervoor gezorgd dat de fietshelm zowel in Zeeland als landelijk onder werp van gesprek is gewor den en zijn door de deelne mers binnen hun directe omgeving veel vooroordelen ten aanzien van de fietshelm weggenomen." J. Kaspers uit Zonnemaire is van plan de helm te blijven dra gen. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - Het veer Kruiningen-Perkpolder wordt sinds dinsdag alleen onderhouden met de dubbeldeks veerboot Prinses Juliana. De andere dubbeldekker, de Prins Willem-Alexander, is uit de vaart genomen, nadat in de machinekamer een te veel aan asbest in de lucht was geconstateerd. In het weekeinde zijn het as best in de twee brandblus- centrales op het bovenrijdek en de toegangen tot het gale- rijdek gesaneerd. Analyses van luchtmetingen die zon dag en maandag aan boord zijn gedaan, duiden op de verhoogde concentraties. De maatregel om een aantal bedrijfsruimten af te sluiten, die vorige week vrijdag werd genomen, is in deze si tuatie niet voldoende voor de veiligheid van de bemanning en de passagiers. De directie van de Provincia le Stoombootdiensten in Zee land gaat ervan uit dat de Prins Willem-Alexander pas weer in de vaart komt, as de totale sanering van het as best achter de rug is.Aange nomen wordt dat de veer boot daarom een aantal weken uit de roulatie zal zijn. Als gevolg van het uit het vaart nemen van de veer boot is inmiddels een aange paste dienstregeling opge steld voor de veerverbin- dingen over de Westerschel- de. Op de lijn Kruiningen- Perkpolder is de Prinses Ju liana het enige schip dat kan worden ingezet, doordat de Prinses Christina al voor het reguliere onderhoud aan de kant ligt. GOES - De Industriebond FNV houdt van 10 tot en met 13 november een landelijke CAO-nalevingscampagne in de metaalnijverheid, waar bij de nadruk ligt op belo ning. Doel van de campagne is werknemers en werkgevers bekend te maken met de in houd van de CAO. Voor het thema beloning is gekozen vanwege het aantal klachten dat op dit gebied bij de bond binnenkomen. Eenderde van de ruim drieduizend klach ten had betrekking op loon en salaris. ZIERIKZEE - Alle heffingen op één aanslag en de mogelijkheid tot het betalen in termijnen. Met ingang van 1 januari 1998 is dit het nieuwe financiële beleid op Schouwen-Duiveland. De afvalstoffenheffing, OZB en rioolrecht komen op een gecombineerd over zicht te staan. De honden belasting valt voorlopig buiten de boot, omdat het om een doelgroepgerichte belasting gaat. Verwacht wordt dat de aanslagen in het tweede kwartaal van het volgend jaar in de bus zullen vallen. „Er is moge lijkheid tot het betalen in termijnen, wanneer je via automatische incasso be taalt," aldus wethouder fi nanciën G.J. van der Salm gisterenavond tijdens de al gemene ledenvergadering van de PvdA. Streven van de gemeente is in de toekomst ook de aan slag van het waterschap op dit overzicht te krijgen. „Daar zijn we hard mee be zig, maar ik denk niet dat het in 1998 al lukt," voor spelde Van der Salm. Een voordeel van de gezamen lijke aanslag is dat mensen - door de stapeling van aan slagen - sneller in aanmer king komen voor de kwijt scheldingsregeling. Daarvoor moeten gemeente en waterschap wel eerst de zelfde norm hanteren. De gemeente bezigt .95 procent van de norm, het water schap 91 procent. De af spraak is gemaakt dat het waterschap jaarlijks in ie der geval met een procent stijgt. Van de bovenverdieping van de twee panden waaruit het restaurant bestaat bleven slechts geblakerde resten over. De rest van de twee panden liep zware brand-, rook- en waterschade op. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Chinees Indisch Kantonnees restau rant Kanton aan de Balie in Zierikzee is in de nacht van dinsdag* op woensdag door een uitslaande brand geheel verwoest. Bij de brand raakte niemand ge wond. De schade wordt door de politie geschat op enkele tonnen. De brand ontstond op de bo venverdieping. De familie Ong - eigenaar/exploitant van het restaurant en boven het restaurant wonend - zat omstreeks 01.30 nog naar te levisie te kijken toen plotse ling de petroleumkachel ont plofte. Vader Ong (53) probeerde nog de brand te blussen, maar zag al snel dat dat onbegonnen werk was en waarschuwde de brandweer. „Het ging allemaal erg snel," aldus Ong. „Het vuur sloeg onmiddellijk door naar het plafond." De familie Ong - vader, moeder en zoon - wis ten het vege lijf te redden door snel naar buiten te vluchten. Zij werden door buurtbewoners opgevangen. Van de twee honden die bin nen waren kon één niet meer gered worden. De andere hond werd uit de vlammen gered, maar liep wel brand wonden op. Het dier is over gebracht naar de dierenarts en is na behandeling tijdelijk ondergebracht in het dieren asiel aan de Zandweg in Zie rikzee. De familie Ong wil de schade aan het restaurant dat zij ze ven jaar geleden in Zierikzee startte zo snel mogelijk her stellen. Zelf wijken zij tijde lijk uit naar hun huis in Ros malen. Het korps Zierikzee rukte uit om dé vlammen te lijf te gaan. Brandweercomman dant J. Juffermans besloot gezien de omvang van de brand en de snelheid waar mee het vuur om zich heen greep de assistentie van het korps Middenschouwen in te roepen. Die arriveerde even later. Ladderwagen Ook vroeg Juffermans hulp van de Goese brandweer. „We hadden een ladderwa gen echt nodig," aldus de brandweercommandant. „Rechts van het restaurant staat een vrij hoog huis 'en het zag er naar uit dat de brand over zou slaan. Het was niet veilig genoeg om op het dak van dat huis te ko men." De Goese ladderwa gen was - dankzij het ontbre ken van verkeer op dat tijdstip - binnen twintig mi nuten ter plaatse. Hoewel de eigenlijke restau rantruimte er nog onge schonden uitziet moet het pand volgens Juffermans als verloren worden beschouwd. „Behalve die ruimte is alles uitgebrand en verder is er veel waterschade," aldus de brandweercommandant. De percelen Balie 8 en Balie 11 liepen bij de brand rook- en waterschade op. GOES - Op het Stationsplein in Goes heeft de politie gis termorgen twee fietsendie ven op heterdaad betrapt. Het ging om twee achttienja rige scholieren die vanaf hun school aan de Bessenstraat naar het NS-station waren gelopen om daar een fiets te stelen. Een van de jongens stond op de uitkijk, terwijl de andere het slot van de fiets forceerde. Nadat dit was gelukt, zijn beide ver dachten op de gestolen fiets weggereden. De diefstal werd gezien door een surveillerende politie agent. Beide verdachten zijn na verhoor met een dagvaar ding heengezonden. De fiets is aan de eigenaar teruggege ven. ZIERIKZEE - Lia Rijstenbil uit Zierikzee en Ineke van de Borgt uit 's Gravenpolder, twee ziekenverzorgenden werkzaam in de Cornelia- stichting, zijn genomineerd voor de Scriptieprijs van de SVRZ (Stichting voor Regio nale Zorgverlening). Lia Rijstenbil schreef de scriptie 'Het woonleef kli maat als basis voor leefstijl differentiatie.' De titel van de scriptie van Ineke Borgt is: 'Aktiviteit-Aktiveren-Ge- aktiveerd worden.' Vrijdag 7 november vindt de uitreiking van de Scriptie prijs plaats in het Arsenaal theater in Vlissingen door mevrouw A. van Gorsel, voorzitter van de raad van bestuur van de SVRZ. ZIERIKZEE - De politie con stateerde woensdag tijdens snelheidscontroles op diver se plaatsen op Schouwen- Duiveland dat in totaal 88 weggebruikers te hard re den. Op de N59 bij Bruinisse re den van de 801 passerende voertuigen er drie harder dan de toegestane 100 kilo meter. De politie betrapte op de N59 bij Oosterland 42 van de 1120 passerende wegge bruikers. Op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee druk ten twaalf van de 130 gecon troleerde voertuigen het gas pedaal te diep in. Op de Weg naar de Val reden 31 van de 192 voorbijrijdende wegge bruikers te hard. SCHARENDIJKE Een me dewerker van een bank aan de Ingridstraat in Scharen- dijke deed bij de politie aan gifte van het ontvangen van vals geld. Het gaat in dit geval om ver valste Duitse marken. De bank is voor 200 mark gedu peerd. DRONKEN BURGH-HAAMSTEDE Een 35-jarige inwoonster van Haamstede is door de politie gistermorgen geverbaliseerd wegens openbare dronken schap en verstoring van de openbare orde. Door de poli tie werd de vrouw opgehaald en thuisgebracht. De vrouw is doorverwezèn naar hulp verlenende instanties. Het belachelijke, goed gedragen, wordt iets origineels. J.Cayron 3 TROUWEN Dorpshuis in Bruinisse moet aangepast worden voor het voltrekken van huwelijken. 5 ZIEKENOMROEP Ziekenomroep Nomen Nescio viert tiende verjaardag van zelfstandig bestaan. 7 IEPENHOUT Gemeente en waterschap voelen weinig voor hoogwaardig hergebruik van ziek hout. 9 VOETBAL Geldschieters voetbalclub moeilijk warm te krijgen, voor sponsoractiviteiten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De N59 is vanmorgen een tijdlang ge stremd geweest. Ter hoogte van Achthuizen op Goe- ree-Overfklakkee kantelde een vrachtwagen met aanhanger. teling overigens ongedeerd. Direct na het ongeval werd het verkeer omgeleid via de oude Provincialeweg. Grote verkeersproblemen in de ochtendspits bleven hier door uit. Rond 12.00 uur was de meeste mest opgeruimd en kon het verkeer de N59 weer gebruiken. De vrachtwagencombinatie van Fleuren Compost uit Middelharnis vervoerde paardenmest, dat op de rij baan terechtkwam. Het on geluk gebéurde vannacht omstreeks 3.30 uur. De chauffeur was achter het stuur in slaap gevallen. De bestuurder bleef bij de kan- OOSTERLAND - Mevrouw P. Seelmann uit Ooster land heeft zestien handtekeningen ingeleverd bij wethouder P. Berrevoets - Ringelberg en de GGD. Ze maakt bezwaar tegen het huisvesten van de schoolarts in het MFC in Zierikzee. „Belachelijk. Een schoolarts hoort op school," vat Seel mann haar woede samen. Als moeder van vier kinderen - twee jongens 'van 5 en 6 jaar en twee meiden van 3 en 1,5 - stuit ze hierdoor op grote praktische problemen. „Ik heb geen opvang en geen tweede auto. Hoe kan ik nu met mijn vier kinderen naar Zierikzee toekomen, als er één naar de schoolarts toe moet?" Wat Seelmann bovendien stoort, is de gedachte achter deze maatregel. „Het is in het kader van bezuinigingen. Maar dan denk ik: aan welke kant wordt nu bezuinigd? De reis van één vrouw naar Oos terland toe kost toch niet meer dan de reis die alle moe ders nu moeten gaan maken naar Zierikzee? Op één na tekende alle moe ders van groep 2 het protest. Daarmee hopen ze te berei ken dat de schoolarts weer terugkomt en desnoods - na schooltijd - in De Saele haar intrek neemt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 O KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 Q KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving f 102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Ohr./mevr Adres Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: Geb.datum: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1