'Ou je moedertael in eere' Hema Zierikzee 25 jaar Duizendste bezoekster Trinity DEURLOO November- aanbieding Hoogstrate heeft netste volkstuin FREE COCKTAILS FOR THE LADIES Zaterdag Zeeuwse middag in Theater Mondragon OhUpokt vewe kmlt eteh! iBDumtö Qrie feestdagen vanwege zilveren jubileum ZONNEHEMELS Euroseminars Rabobank succesvol Zie advertentie elders in deze krant P INTER-MEUBEL ietplein 4 - Zierikzee - Tel. 0111 -456161 HET WOENSDAG 5 NOVEMB ZIERIKZEE - M. Hoogstrate uit Zierikzee had het afgelopen zomerseizoen de best onderhouden volks tuin op het volkstuinencomplex van de Stichting Nutstuingrondverhuring aan de Emil Sandström- weg in Zierikzee. Tot die conclusie kwam een, commissie die de algelopen door de stichting ingestelde, maanden regelmatig een Advertentie Café Renesse Zaterdag 8 november kijkje nam op het complex. Daarbij werden de volkstui nen beoordeeld op orde en netheid. Aan de hand daar van kende de commissie pun ten toe. De zeven volkstuinhuurders die daarbij de meeste punten kregen, worden vrijdag avond in de hal van de Nuts- spaarbank aan het Haven park beloond met een financiële bijdrage. De bij eenkomst begint om 19.00 uur. Volgens traditie kan de pacht voor volgend jaar daarbij contant worden vol daan. Hoogstrate krijgt voor zijn inspanningen een bijdrage van vijftig gulden. H. Gilden werd tweede, wat hem een bedrag oplevert van veertig gulden en P. Beekmans der de, wat wordt beloond met dertig gulden. ZIERIKZEE - Hij spreekt keurig standaard Neder lands, maar gaat enthousiast over op Zeeuws dialect wanneer iemand hem via de telefoon aanspreekt in de streektaal uit de Kop van Schouwen. Arie Dam man uit Burgh-Haamstede is voorzitter van de Streektaelcommissie van de vereniging 'Stad en Landp'. Een groepje mensen dat activiteiten onder neemt om het Zeeuws dialect onder de bevolking le vend te houden. Zaterdag 8 november wordt in Theater Mondragon in Zierikzee een Zêêuwse mid dag gehouden. Een bijeenkomst, waarbij het eerste exemplaar wordt gepresenteerd van het boek je 'Leuke diengen vö de mén sen'. Een bloemlezing van verhalen in Zierikzees dia lect, die werden geschreven door 'Arjoan'; de in 1995 overleden Zierikzeese dia lectschrijver Ad Leij dek kers. Burgemeester J. Assel- bergs komt naar de bijeenkomst om het eerste exemplaar uit te reiken aan de vrouw van de schrijver J. Leijdekkers-Vane. Het pro gramma van de Zêêuwse middag omvat verder voor drachten en zang in Zeeuws dialect. Onder meer door de dialectgroep 'Kant'ooi', die afgelopen zomer werd opge richt. Nieuwe manier 'Kant'ooi' wordt gevormd door vijf zangers, die be staande en zelf geschreven liedjes in Zeeuws dialect brengen en daarbij op piano of accordeon worden bege leid door Jikke Troost. Lenie Blom-Schaleven uit Renesse maakt als tekstschrijfster en vertelster van verhalen on derdeel uit van de dialect groep. Kant'ooi is ontstaan omdat we als Streektaelcom missie naar een nieuwe ma nier zochten om het Zeeuwse dialect uit te dragen. Wat be treft zang in Zeeuws dialect is Schouwen-Duiveland een blinde vlek op de kaart. We hebben hier helemaal geen Zeeuwse troubadours," al dus Arie Damman, die even als andere leden van de Streektaelcommissie, deel uitmaakt van 'Kant'ooi'. De groep zingt onder meer 'Mi 't'n tram'. Een ballade in het dialect van de Kop van Schouwen over de belevenis sen van Jannekee die een rit maakt van Burgh naar Zie rikzee met de stoomtram die vroeger over het eiland reed. 'Van Renisse nao Noordwel- le mi een bocht naar El- lemêêt, op die 'arde 'oute banken, Jannekee die zei 't is vrêêt.' Het lied werd ge schreven en op muziek gezet door Henk Blom uit Renesse. Het repertoire van 'Kant'ooi' omvat ook liedjes over de levensgeschiedenis van.Jikkemien en een lied over de bijnamen van de be woners van diverse kernen: zoals gruttepikkers, duinko nijnen, kraaien en steiloren. Actueel De tekst van 'Een dagje strand' is ook van toepassing op de huidige tijd. En dat is belangrijk vindt Arie Dam-, man. „Dialect wordt al snel gekoppeld aan de tijd van vroeger. Maar het is ook nu nog actueel. De streektaal is een belangrijk cultuurbezit. Een verworvenheid die teke nend is voorde eigenheid van een bepaalde streek. Op Schouwen-Duiveland wordt steeds minder dialect gespro ken. Vooral in de Westhoek en Zierikzee kwamen veel mensen vanuit andere gebie den wonen, waardoor de streektaal steeds meer werd overvleugeld. In kernen als Kerkwerve, Oosterland en Bruinisse spreekt een rela tief groter deel van de bevol king nog dialect." Arie Damman vindt het be langrijk dat dat zo blijft. „Natuurlijk is het van be lang dat mensen ook stan daard Nederlands kunnen spreken. Maar het is heel goed mogelijk om daarnaast het dialect van de eigen streek te beheersen, als een soort tweetaligheid, zodat de eigen cultuur bewaard wordt." Damman vindt dat Zeeuwen zich daar over het' algemeen minder van be wust zijn dan bijvoorbeeld Limburgers en Friezen. „We zouden wat trotser kunnen zijn op onze streektaal. 'Ou je moedertael in eere', zoals A. de Vin uit Zierikzee reeds schreef." Kleurrijk Onder meer omdat de streek taal veel kleurrijke woorden omvat die vaak beter, dan in standaard Nederlands, uit drukken wat wordt bedoeld. „Eén dialectisch woord kan heel veel zeggen. Bijvoor beeld 'boog weer'. Wanneer iemand dat zegt zie je zo voor je hoe guur het buiten is. En de uitdrukking een 'Aemste- se reize' geeft precies aan dat men langdurig onderweg was. Dialect praten brengt een vriendelijke en gemoede lijke sfeer met zich mee. Dat moet behouden blijven, want we verliezen al zo veel. Alles wordt zo vlak wanneer we onze streektaal ook nog ver liezen." De voorzitter van de steekta- elcommissie is zich ervan be wust dat Schouwen-Duive land met het overlijden van streektaaldeskundige A. de Vin en streektaalschrijver Ad Leij dekkers twee belang rijke voorvechters van het Zeeuws dialect verloor. „Daarom willen wij ons als Streektaelcommissie extra inzetten voor het behoud van De nieuwe dialectgroep 'Kant'ooi'. het dialect." De uitgave van het boekje 'Leuke diengen vó de ménsen' is een van de ini tiatieven daarvoor. Samen met Jan Bruijn van uitgever ij De Koperen Tuin en dia- lectdeskundige Joop van Loo selecteerde de streektael commissie verhalen van Ar- jaon voor het 88 pagina's tel lende boek. Variatie „We hebben daarbij vooral gestreefd naaf variatie. We wilden alle aspecten die hij heeft beschreven aan bod la ten komen. Het boekje is geïllustreerd met tekeningen en foto's, die werden ge maakt door de Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink. De Zêêuwse middag waarbij het boek wordt gepresen teerd is geen traditioneel jaarlijks evenement van de Streektaelcommissie. „We organiseren zo'n evenement om de twee a drie jaar, wan neer we een aardig program ma kunnen samenstellen," aldus voorzitter Damman. Dat aardige programma om vat dit jaar ook een voor dracht in Oosterlands dialect door de dames J. M. Zeijler- de Vin en C. A. Zwart-Brood- man uit die plaats. Het kin derkoor Jom Jom uit Zierikzee zingt onder leiding van Marco van 't Hoff liedjes in Zeeuws dialect. En de nieuwe dialectgroep 'Kant'ooi' presenteert de streektaal door middel van liedjes, verhalen en muziek. VERGADERING AFGELAST ZIERIKZEE - De geplan de vergadering van de af deling Schouwen-Duive land van de Diabetes Vereniging Nederland in Theater Mondragon in Zierikzee op donderdag 6 november is afgelast. Dit in verband met het plotseling overlijden van de secretaresse. JUBILEUM SPORTHUIS ZIERIKZEE - Sporthuis Zie rikzee aan de Visstraat be staat twintig jaar. Klanten kunnen in verband met dit jubileum tot zater dag 15 november voor een speciale actieprijs onder houd laten verrichten aan ski's of snowboard. Advertentie Advertentie VAM t-tl ÏÏM 21-12 1997: m EEK FEESTELIJK KREEFTEMMENÜ. NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 011M12156 De Zêêuwse middag wordt traditioneel afgesloten met het Schouws Volkslied. „Het evenement is bedoeld om mensen bewust te maken van de waarde van het Zeeuws dialect en een discus sie op gang te brengen over de manier waarop we het kunnen behouden." De mid dag, die wordt ingeleid door de voorzitter van de vereni ging 'Stad en Lande' Hügo Doeleman, begint om 14.30 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. Aanbieding: Ballonnen Tér gelegenheid van het jubi leum wordt ook een kor tingsactie gehouden waarbij Hollandse kaas, gesneden vleeswaren en gebak 25 pro cent goedkoper zijn. En de winkel wordt versierd met duizend ballonnen. Hoewel er geen mogelijkhe den meer zijn voor verdere uitbreiding ziet A. H. Deur- loo de toekomst van zijn wa renhuis aan de Appelmarkt „Ik denk niet dat de Hema op een bedrijventerrein aan de rand van de stad zou pas sen. Wij zijn een echte bin nenstadwinkel, we brengen ook een stuk gezelligheid. Maar je kunt natuurlijk nooit in de toekomst kijken. Als de problemen met be- voorrading en parkeermoge- In de loop van de jaren iverd het interieur van de Hema in Zierikzee steeds verder uitgebreid lijkheden te groot worden en vernieuwd. (Foto: Marijke Folkertsma) moeten we wat anders." ZIERIKZEE - M. E. Mulder-Rienks uit Zierikzee was tot haar verrassing" de duizendste belangstel lende die een van de Rabobank-seminars 'U en de euro' bezocht. In Theater Mondragon in Zie rikzee werd zij voor aanvang van de seminar in de bloeme tjes gezet door algemeen di recteur van de Rabobank Schouwen/Zierikzee G. B. Beltman. Hij overhandigde aan de Zierikzeese ook een 'snip'; het bankbiljet dat dui zend dubbeltjes waard is. Beltman adviseerde me vrouw Mulder om het bank biljet in ieder geval uit te ge ven voor 2002, het jaar dat de gulden wordt vervangen door de euro. De consequenties daarvan staan centraal tijdens de se minars die op initiatief van de Rabo-bank worden gehou den in diverse kernen. Tij dens de bijeenkomsten wor den drie inleidingen gehouden waarbij wordt uit gelegd wat de invoering van de euro betekent voor Neder land, voor de consument en het bedrijfsleven. Ook wordt uitgelegd wat de euro is en de Europese Monetaire Unie (EMU) is. Tot nu toe werden vijf semin ars gehouden. Op maandag 17 november wordt vanwege de grote belangstelling daar voor nog een extra bijeen komst gehouden, in samen werking met de Rabobank Oost-Duiveland. Belangstel lenden daarvoor kunnen te recht in het Dorpshuis in Bruinisse. Aanvang 20.00 uur. (Foto: Marijke Folkertsma) (Foto: Marijke Folkerstma HEMEL v a 499,- Ook voor verhuur SUN SHINE J.A. v.d. Goeskade 49, Goes Tel. 0113-227107 Open: do 13.00-21.00 u„ vr. 13.00- 18 00 u„ a. 10.00-17 00 u. (géén PIN) ZIERIKZEE - „De mensen op Schouwen-Duiveland zijn heel gemoedelijk. Ze zijn vriendelijk en prettig in de omgang. In al die jaren hebben we nauwelijks problemen gehad. Daarom is het heel prettig om in Zierikzee een winkel te hebben." Eigenaar van de Hema Zierikzee A. H. Deurloo schrijft het succes van zijn zaak vooral toe aan de aard van de bevol king. Op 3 november 1972 opende de Hema haar deuren aan de Zierikzeese Appelmarkt. Nu, 25 jaar later, is het wa renhuis een van de Neder landse Hema-vestigingen met de hoogste verkoopcij fers per hoofd van de bevol king. Het zilveren jubileum van de Hema-vestiging wordt vanaf morgen gevierd met drie feestdagen. Iedere belangstellende, die het wa renhuis binnenloopt, wordt getrakteerd op koffie met een torn pouce, terwijl in de winkel ook eèn aarital de monstraties wordt gehou den. Het initiatief om in Zie rikzee een vestiging van de Hema te openen was afkom stig van de vader van de hui dige eigenaar, H. J. Deurloo. Hij kwam indertijd op het idee door een rapport van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC), waaruit bleek dat in Zierikzee be hoefte bestond aan een wa renhuis. Na oriënterende ge sprekken met diverse waren huisketens, ging Deurloo se nior in zee met de Koninklij ke Bijenkorf Beheer BV. „Hij koos voor een Hema omdat dat toen al een bekend warenhuis was." De verkoop van meubelen en woontextiel, in de panden Appelmarkt 10 en 12, werd overgeheveld naar zaken van de familie Deurloo op andere lokaties in Zierikzee. De panden op de Appelmarkt werden ingrijpend ver bouwd. Daarbij verliep niet alles van leien dakje. Zo stortte de monumentale, met palen gestutte, voorgevel in terwijl uitvoerder J. Wille- boordse op de bovenverdie ping zat te telefoneren. „Hij kon zich nog net aan een balk vast grijpen terwijl onder hem alles wegzakte. De brandweer kwam er aan te pas om hem uit de puinhoop te verlossen." Ondanks die tegenslag werd in zes maanden tijd een wa renhuis met een vloeropper vlakte van 560 vierkante me ter gerealiseerd, inclusief de monumentale voorgevel die in oude staat werd hersteld. Vanaf 'de eerste dag was de Hema een succes bij de bevol king van Schouwen-Duive land. „Het was het eerste warenhuis op Schouwen- Duiveland en lange tijd ook het enige. De formule sloeg aan. Blijkbaar vonden men sen het prettig om binnen te kunnen lopen zonder dat het winkelpersoneel hen aan sprak, terwijl ook niemand het vreemd vond wanneer ze deur weer uitliepen zonder wat te kopen." Uitgebreid Vanwege de goede resultaten werd de Hema na vijf jaar uitgebreid met het naastgele gen pand Appelmarkt 14. In 1986 werd het warenhuis aan de achterzijde aanzienlijk vergroot. Zo ontstond een vloeroppervlakte van dui zend vierkante meter; de af meting van een standaard Hema. „We hebben de ruim te om het volledige assorti ment op een aantrekkelijke manier te presenteren," al dus Deurloo. Die presentatie en aandacht voor de klanten zijn volgens hem de belang rijkste elementen bij de be drijfsvoering. „De winkel moet er altijd netjes uitzien en op de win kelvloer moet genoeg perso neel aanwezig zijn, voor het geval mensen watwillen vragen." Bij de Hema Zierik zee werken vijftien full-time krachten en vijftig part-ti mers. Zij zijn verantwoorde lijk voor het uiterlijk van hun 'eigen' afdeling. Het He- ma-assortiment, dat in de be ginperiode was gericht op mensen die niet veel geld hadden, ontwikkelde zich tot een collectie voor de 'ge middelde Nederlander'. Goe de kwaliteit voor een redelij ke prijs en een goede service. „Wanneer mensen niet tevre den zijn krijgen ze hun geld terug. Dat gaat bij ons heel gemakkelijk." De consumptielijn' achterin de zaak, waar verse vleeswa ren, kaas èn gebak wordt verkocht, werd begin dit jaar ingrijpend vernieuwd en aangepast aan de EG-nor- men voor koeling en hygië ne. „Dat leidde tot een be hoorlijke omzetstijging." De demonstraties ter gelegen heid van het jubileum hou den verband met deze afde ling. Zo wordt morgen, donderdag, vanaf 9.30 uur getoond hoe de appelflappen worden gemaakt die in het warenhuis worden verkocht, terwijl een Hema-banket- bakker zaterdag op ambach telijke wijze slagroomtaar ten maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1