Ouwerkerk wacht op antwoord COMMENTAAR* 14Jullum Selectieve autodief Oplichters gepakt Planten op Zeeuwse dijk nauwkeurig onder loep Ton voor Jannewekken AGENDA Dorpsraad twijfelt aan eigen waarde voor B&W DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 NR 26274 3 Formele hoorzitting wordt woningbouwdehat O I j; ti Dorpsraden zijn er om de identiteit van de in de herin deling opgegane oude ge meenten te waarborgenEn zeker niet in de laatste plaats zijn de dorpsraden in gesteld om de veel besproken relatie tussen gemeentebe stuur en zijn inwoners goed te houden. Voor het overige hebben dorpsraden niet bij ster veel taken. Dat instand houden van de band met de bevolking is hard nodig. Want die heeft een flinke knauw opgelopen, getuige de opzienbarend lage opkomst bij de gemeenteraadsverkie zingen van vorig jaar. Open heid en openbaarheid - ge roemd in de gemeentelijke communicatienota - zijn uit stekende instrumenten om het vertrouiven van de bur ger in de politiek te herstel len. Dat hier overigens gren zen aan zijn, bewijst het college keer op keer door raadscommissies - volksver tegenwoordigers nota bene - achter gesloten deuren te la ten vergaderen. En lukt dat niet, dan stelt het college ge woon een klankbordgroep in. Dat zijn dezelfde politici, Tot voor kort zat hier het ga ragebedrijf van Van der Wekken.Wethouder G. van der Velde - de Wilde maakte eerder deze week bekend dat het gemeentebestuur bereid is mee te betalen. Over de hoogte van het bedrag werd KNEELE ii Saorel was nog mè net tuus zeiten a: m'n raeke in moei lijkheden Kootje. Waerom? Ja mens, d'n baes wil Kneele ao as stoepmeid. Is die vint hlad gek. Dae is dat meise nog vee te jonk vö om d'r ei- he deu dat misselijke wuuf te laete ofbeule. Dat hae nie deu. Zei dat vanmiddig trek mè tehen die vint. Ja mè Kootje, ak dan d'n dam mè nie uut mot. Dat zou nog a wat moois weze. Om dat dat kind nie komt joe te bedanken. At dat hebeurd Saorel dat jie de zak kriegt, za ik er vö zurhe dat ze deu stad in land rie. Dae kunne ze op rekene Je weet toch wè Kootje dat dit in onze femielje 5 meer vö kommen is. Dae dreihe die lui trek mee. Op slag bedan- ke kunne ze je nie. In êêr dat je tied omme is aomen nog vier maenden. Ja mè wae mo'k nae toe ak klae bin. Dan zie m'n wee wè. M'n laete ons kind nie of beule Saoreltje. Of dienk jie dae anders over? Wae ao julder 't zöö druk over? Wè over joe. Over mien? Ja d'n baes wil joe ao as stoepmeid. Mè moe, dae durf ik nie nae toe Pietje eiter aok wist, 'n blaeu- we maendag. Mè ze was zöö maar dan aangevuld met ambtenaren. Besloten vergaderen brengt een gevoel van geheimzin nigheid teweeg. Maar ook van belangrijkheid. ,,De za ken waar wij over praten, brengen zó veel teweeg. Dat kunnen we de argeloze bur ger beter nog maar niet ver tellen..." Dat gevoel. De dorpsraad van Brouwers haven en Zonnemaire heb ben dat door. Zo heeft de dorpsraad van Zonnemaire voor dinsdag 25 november een besloten vergadering ge agendeerd. En dan vraag je je af: Het zal toch niet zo zijn dat de datum van het oud- papierophalen is verscho ven? Of moet er soms een nieuw laken op het biljart van café Bommenede? De dorpsraden op Schouwen- Duiveland moeten zien dat ze het vertrouwen weten te winnen van de gemeenschap pen die ze vertegenwoordi gen. In beslotenheid verga deren is wel het laatste wat je dan moet doen. De ge meente moet een veel actie vere rol spelen in het winnen van het vertrouwen. dinsdag pas een besluit geno men. Tot 100.000 gulden wil de gemeente de kosten volle dig vergoeden. Van eventu ele extra kosten - dus kosten boven de ton - vergoedt ge meente Schouwen-Duive- land 7,5 procent. vertrokke. Die most ard wêr- reke in ze kreeg d'r buuk nie vol. Mè d'r vaoder aode dat hoed an pakt. Die wou ze nie vö 'n jaer verure, mè vö drie maenden. Want zei t'n dan kunne m'n laeter wee zie. Mè dien boer wou dat êêst nie. Mè op d'n duur mos ten wè. Omdatte ze omööhe zaete ao ze dat dae. Mè je weet moe, ze eiter mè drie maenden wist.. Ja mè die wèrrekte dae nie, dus die kon meer van z'n neu- ze maeke as ik. Ik weet om- mers oe atte ze binne. Ze zouë d'r motte kunne zaoie, net as juun, zei Kootje. M'n laete nie mee ons leure a binne m'n dan wè aerm. Me zulle toch zeker nog wè baes weze over ons eihe kinders. Zei vanmiddig trek mè tehen die vint dat dit nie deu haet. Aje dan op zeid oord, dan zie m'n wee wè. Jei j'n anden bie je in die neem je mee. Minder as bie die lui k& je nie. Ie schiet nie vö aelve. Of wè soms. Wat krieg jie ooit buten je senten. Niks Bin jie a verhete wat êje most be- taele vó 'n zak kriel? 't Volle pond. Ba, ik spie van dat soort volk. Trek zae van middig a j'n ziet. Dan bei je d'r vanof want anders bluuf je dae mè over zanike. Ik kenne je. In je weet ik kan nie tehen zaniken. Zae WULLUM De langdurig leegstaande w> juist zoveel waarde hechten OUWERKERK - „Ik kon bouwprogramma te bespi der C. Veerhoek nog, m Ouwerkerk dachten daai de formele hoorzitting c Kom Ouwerkerk een moe wethouder in de debat te ,,U moet geen spelletje met ons spelen," kreeg Veerhoek dinsdagavond in het dorps huis van Ouwerkerk te ho ren. „Vier maanden geleden hebben wij u heel wat huis werk meegegeven, veel vra gen waar we nog steeds geen antwoord op hebben," luid den enkele reacties vanuit de zaal. Veerhoek kon overigens na mens het college toezeggen, dat de schriftelijke beant- Deze uitkomsten geven nog geen volledig uitsluitsel. Het gaat eerder om een eerste in druk van de aanwezige vege tatie op een - beperkt - aantal locaties. Daarnaast kunnen er misschien eerste voorzich tige conclusies worden ge trokken over oorzaken van de achteruitgang. „Dat is na melijk moeilijk vast te stel len. Het kan komen door voe dingsstoffen die uit de lucht neerkomen of door een ver anderd gebruik van de dij- g aan de Noorsestraat 19 in wat extra woonruimte in d< hier niet om het woning ken," probeerde wethou- ir de dorpsbewoners van anders over. Zij zagen in er het bestemmingsplan e gelegenheid eens met de lan over de woningbouw. woording op de vragen, die tijdens het kernbezoek op 24 juni werden gesteld, binnen drie weken wordt toege stuurd. Doel van de hoorzitting dins dagavond was het geven van een toelichting op het actu aliseren van hét reeds lang vigerende bestemmingsplan Kom Ouwerkerk. Dat be treft vooral het. legaliseren van ontwikkelingen, die zich in de loop der jaren al hebben ken," schetst provinciaal medewerker W. van Wijn gaarden. De beweiding door kudden schapen en koeien is verleden tijd. De dijken zijn inmiddels verruigd of net als cultuurgrasland omrasterd en bemest. Om meer grip te krijgen op de ontwikkeling die gaande is, wordt dan ook gekeken naar de beheersvorm per dijk. Hoe is het met die speci fieke dijk gesteld en wordt die dijk door een natuurbe- vormt een doorn in voltrokken, of geregeld wer den via zogenaamde artikel 19-procedures. Hartekreet Daar bleken de ruim opgeko men dorpsbewoners echter nauwelijks in geïnteres seerd. Alleen de in het plan Kom Ouwerkerk opgenomen zes a acht kavels voor wo ningbouw kregen alle aan dacht. Woningbouw is dan ook een hot item op Ouwer kerk. „We willen dat onze kinderen hier op het dorp kunnen blijven wonen," is de hartekreet, die de bevol king in juni bij het kernbe zoek al liet horen. Men wilde nu weieens concrete plannen horen van Veerhoek. Die kon de wethouder echter schermingsorganisatie, wa terschap of particulier be heerd? Door steekproeven te nemen en deze elke vier jaar te herhalen ontstaat meer duidelijkheid. De bedoeling is te komen tot een meetnet door heel Zeeland. Aan de hand hiervan kan de provin cie advies uitbrengen aan de beheerder of besluiten de be staande beheersovereen komsten met agrariërs aan te passpn. Eerste stappen Zover is het echter nog niet. Dit jaar zijn slechts de eerste stappen gezet om dat net werk op te zetten. Van der Wees heeft zich inmiddels al over ruim tien Schouwse lo- g van de dorpsbewoners, die (Foto: Marijke Folkertsma) niet geven. Wel gaf hij aan, dat Ouwerkerk waarschijn lijk kan rekenen op twee wo ningen per jaar op grond van de overeenstemming die de gemeente met de provincie heeft bereikt over het pro vinciaal woningbouwpro gramma. Veerhoek erkende dat daar dan wel grond voor beschikbaar moet zijn. De grond voor de kavels in het bestemmingsplan Kom Ou werkerk tussen de Haneweg en obs 't Stoofje is nu ook nog in particulier bezit en daar zal de gemeente dus overleg over moeten gaan voeren. Het tempo van uitgifte van de grond is bepalend voor de snelheid waarmee woning bouwplannen gerealiseerd kunnen worden. Op de vraag of de gemeente een voor keursbeleid voert bij de uit- caties gebogen. Daarnaast is hij op Zuid-Beveland met on derzoek beziggeweest. Metingen Op elk van die dijken wor den zo'n zes tot acht metin gen verricht over een lengte van vijftig meter. Van dei- Wees nam onder meer steek proeven op de Rietdijk en de Blooise Dijk bij Zonnemaire. Ook de Dillingsdijk bij'Sir- jansland en de Oude Polder dijk bij Nieuwerkerk nam hij onder de loep. „Vooral de Rietdijk en de Blooisedijk zijn toppers. Daar kom je veel verschillende soorten planten tegen. Hoe meer be mest de grond is, hoe eenvor miger de groei," stelt Van nomen. Het dievengilde probeerde aanvankelijk bij deze laatste auto, die geparkeerd stond aan Gat van West Noord west, eveneens twee banden onder de auto uit te halen. Die poging mislukte, waarop alleen de wieldoppen werden meegenomen. De auto is ei gendom van een 32-jarige Zierikzeeënaar. De Nieuwerkerkse auto„die gifte van grond, wilde de wethouder niet ingaan. Veerhoek verwacht overi gens niet al te veel proble men bij de onderhandelingen over aankoop van de grond voor bedoelde woningbouw langs de Haneweg. .Heeft de gemeente al een vi sie op de langere termijn als alle inbreidingsplannen zijn gerealiseerd?," wilde' men ook weten. „Ja, die visie heb ben we," volstond Veerhoek zonder er inhoudelijk op in te gaan. Moeizaam Aangezet door de vasthou dendheid van de aanwezi gen, die op concrete uitspra ken bleven aandringen, gaf de wethouder nogeens een toelichting op de moeizame onderhandelingen, die de ge meente moet voeren om enig soelaas te krijgen in het pro vinciaal woningbouwpro gramma. Ook wees hij op het strakke rijksbeleid, dat niet of nauwelijks nog woning bouw toestaat in de kleine kernen. De gemeente tracht in elk geval de opvang voor de natuurlijke groei in de dorpen te realiseren. In Ouwerkerk is dat de laat ste jaren niet altijd gelukt en ook daar uitten de aanwezi gen hun teleurstelling over. Jongeren, die graag op het dorp waren blijven wonen, zijn wegens gebrek aan woonruimte inmiddels naar elders vertrokken. „Tellen die dan nog mée bij die na tuurlijke groei?," wilde men weten. „Nee, zo werkt het niet. Wat in het verleden is gebeurd, is nu niet meer recht te breien," gaf Veer hoek aan. Het steekt de Ouwerkerkers ook, dat mondjesmaat vrij komende woningen van Be ter Wonen aan mensen van elders worden toegewezen. Ook een reeds lang leeg staande woning in de Noorsestraat vormt voor ve len een doorn in het oog. De gemeente kan daar niet daadwerkelijk iets tegen doen, maar wellicht kan met overleg iets bereikt worden, meende de wethouder. der Wees. Hij richt zich in zijn onderzoek alleen op planten die ofwel als typisch Zeeuws ofwel als zeldzaam te boek staan. „Typisch Schouwse planten zijn bij voorbeeld kruisdistel, beemdkroon, echt walstro en de ruige anjer. Het is niet dat je die elders niet tegenkomt, maar hier zie je ze het meest." De provincie heeft opdracht gegeven tot onder zoek omdat geconstateerd werd dat de vegetatie zich negatief ontwikkelde. „Zo wel wat plantengroei als de daarmee samenhangende fauna gelden Zeeuwse dijken als belangrijk in biologische waarde. We willen zo snel mogelijk duidelijk hebben wat daar aan is te doen," al dus Van Wijngaarden. geparkeerd stond aan de Pla taanstraat, is eigendom van een 32-jarige inwoner. Hij trof 's morgens alleen zijn wieldoppen aan. Die waren netjes op de straatklinkers gezet. De bijbehorende banden ble ken echter gestolen. In beide zaken is niet bekend welk be drag er met de diefstal is ge moeid. Donderdag 30 oktober Zierikzee Lezing: 'De mooiste dorpen van Zeeland', Multifunctio neel Centrum. 19.30-21.30 uur. Dreischor Lampionoptocht. Vanaf dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Openbare dorpsraadverga dering in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 31 oktober Zierikzee Eenvoudige kookcursus voor mannen (bij voldoende deelname). De Lichtboei. MFC. 19.00-21.00 uur Korepavond in de St. Willi- brorduskerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Optreden showgroep Fake. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Officiële opening CJV-ge- bouw. Molenstraat. 20.00 uur. Zaterdag 1 november Zierikzee Start workshop dromen. De Lichtboei. MFC. 10.00-16.00 uur. Israëlische dans met Gert-Jan van Ammerkate. De Driehoek. Van 13.00 tot 17.00 uur. Uitwisselingsconcert Ko ninklijke Harmonie Kunst Eer en Harpe Davids in hpt gebouw van Kunst Eer. 20.00 uur. 'Madame De Sade' door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Bluesnight met Julian Sas Band en Blue Print. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Officiële afsluiting tentoon stellingsserie Een ongeken de schittering. De Bewaer- schole. 15.00 uur. Brouwershaven Ophalen van oud papier in de kern vanaf 9.00 uur. Lampionoptocht. Verzame len bij muziektent Markt. 18.45 uur. Bruinisse 'Open huis nieuw onderko men CJV. Molenstraat. 10.00 tot 13.00 uur. Reformatieherdenking in de N.H. kerk. 19.30 uur. Lampionnenoptocht vanaf de muziektent. Vertrek om 19.30 uur. Zondag 2 november Zierikzee Henk Binnendijk bij samen komst Christengemeente. MFC. 10.00 uur. Stip en Beer. MFC. 15.00 uur. Maandag 3 november Zierikzee Avond in kader Week van het Zeeuwse boek. MFC. 20.00 uur. Brouwershaven Verkoop handwerkartikelen in Poortershof. 14.00 tot 16.00 uur. Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen in de zaal van de kerk. 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 4 november Zierikzee Najaarsvergadering van de Anbo in de Veste. 14.00 uur. Lezing over iconen. RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Kennismakingsbijeenkomst cursus Italiaans. RSG Pro fessor Zeeman. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie EC in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 5 november Zierikzee FNV-spreekuur, MFC. 10.00-12.00 uur. Openbare steunfractieverga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Begin cursus fietsreparaties. Centerpoint. 20.00 uur. Scharend ijke Algemene ledenvergadering PVDA. Gemeenschapsruim te De Putmeet. 19.30-22.30 uur Donderdag 6 november Zierikzee Open koffieochtend voor vrouwen. MFC. 8.45 uur. NIEUWERKERK - In de nacht van maandag: op dinsdag zijn twee banden gestolen van een auto die in Nieuwerkerk stond geparkeerd. Van een auto in Zierikzee werden juist alleen de wieldoppen meege- Dementie doet pijn. Dat is de titel van de scriptie van de Zonnemairse Ineke Teuthof. Samen met nog dertien anderen kreeg zij dinsdagmiddag in verpleeghuis Cornelia- stichting in Zierikzee het diploma ziekenver zorgende uitgereikt. Onder de geslaagden be vonden zich ook Lia Rijstenbil-Capelle en Jolanda Struyk uit Zierikzee. Zij studeerden af met de scripties 'Het woonleefklimaat als basis voor leefstijldifferentiaties' en 'Afa sie'. Het bijzondere aan de door hen gevolgde opleiding is dat die speciaal op oudere leer lingen is gericht. Bedoeld voor hen die een tweede kans wilden grijpen hun vakdiploma te halen. Het theoretisch deel werd door het ROC Zeeland verzorgd. Praktijk kon - behal ve in de Corneliastichting - ook in Ter Weel en Ter Valcke in Goes of in het Thoolse zorgcen trum Ten Anker gevQlgd worden. Naast drie genoemde dames maakten nog vier van de ge slaagden hun praktijkgedeelte af in de Zie- rikzeese Corneliastichting. (Foto: Marijke Folkertsma) KORTGENE - Een 23-jarige man uit Kortgene en een 24-jarige Vlissinger zijn aangehouden op ver denking van oplichting. Ook tegen de vader en broer van de Vlissinger is proces-verbaal opge maakt. vaker aan oplichting schul dig te hebben gemaakt. Zijn 34-jarige broer liet van zich horen door één van de men sen die aangifte had gedaan te bedreigen. Met een vuurwapen probeer de hi j de betrokkene te bewe gen de aangifte tegen zijn broertje in te trekken. De twee mannen boden via advertenties in verschillen de dagbladen 'zeer gunstige' financiële leningen aan. Mensen die hiervan, echter gebruik wilden maken, moesten eerst een geldbe drag storten. Na storting werd echter geen lening meer verstrekt. De Vlissinger bleek zich al ZONNEMAIRE - De dorpsraad Zonnemaire zet twijfels bij de betekenis die de gemeente hecht aan haar bestaan. Het zonder kennisgeving weg blijven van gemeentelijk tussenpersoon A. Wal raven - gisteren tijdens de openbare vergadering - en de plannen drie eilandteams in het leven te roepen, zijn daar oorzaken van. De administratieve steun waar de Schouwen-Duive- landse dorpsraden tot nu toe op konden rekenen, komt per 1 januari 1998 te vervallen. Ook wanneer dorpsraden er voor kiezen in de meeste zware vorm verder te gaan - de zoge naamde optie drie -, dan zullen zij dat op eigen kracht moeten doen. „Ik betwijfel of het college van B&W veel waarde aan dorpsraden hecht, want die faciliteiten worden wel aan eilandteams gegeven," trok dorpsraadvoorzitter J. Goemans de vergelijking. Hij typeerde de nieuw in te stellen adviesorganen als een derde bestuurslaag. ,,Ik ben bang dat zij het werk van de dorpsraden de grond in gaan stampen en daar pas ik voor." Dat de samenstelling van deze te^ms niet op demo cratische wijze geschiedt, was voor K. Mandemaker een fikse doorn in het oog. De leden worden door de gemeente - op basis van des kundigheid - benaderd. „En er is ook helemaal niet over de noodzaak hiervan gediscussieerd. Volgens mij ontstaat er zo een hopeloze verdeeldheid op Schouwen- Duiveland. Ik zie het nut van die teams niet in én ik had de dorpsraden boven dien een beter lot gegund," uitte Mandemaker zijn grief. De dorpsraadleden waren onaangenaam verrast door het wegblijven van dorsp- raadcoördinator Walraven. „Onze geloofwaardigheid wordt aangetast en ik voel me eigenlijk voor joker zit ten met die actiepunten- lijst," verwoordde S. Duin houwer het algemeen heersende gevoel op krach tige wijze. „Een paar maan den geleden werd Walraven met veel tam-tam binnen gehaald, want hij zou als een soort draaideur gaan fungeren tussen ons en de gemeente. Maar het werkt niet. Hij is nooit bereik baar en hij neemt niet eens de moeite zich af te mel den." ZIERIKZEE - Het college van B&W is bereid 100.000 gulden neer te leggen in de saneringskosten van het terrein aan het Janne wekken in Zierikzee. Steekproeven door Zierikzees bureau ZIERIKZEE - De vegetatie op de Zeeuwse dijken holt hard achteruit. In opdracht van de provincie onderzoekt de Zierikzeese A. van der Wees de pre cieze stand van zaken. Op Schouwen-Duiveland zijn al enkele steekproeven genomen. Eind november zijn de uitkomsten bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3