l09 Onderzoek van justitie naar rol ambulance bij dodelijk ongeval QUICK Twee doden bij verkeersongeluk Jacob Cats mishandeld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I I I En nu naar Imabo voor al uw bouwmaterialen en professioneel advies. yL(s>§ WINKELWEEKAKTIE START ZATERDAG 1 NOVEMBER A.S. WEM Kostbare vernieling aan auto Inbraak boot Imabo maakt het waar WAT ZEI VADER CATS 00K AL WEER OVER KINDEREN? L dé krant van schouwen - du weiand! J ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 30 OKTOBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26274 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 o-y> etc. tb&v&L, t$Pf\>kc-Le>tv ctx, b toy ft e-t- t&obi y&frz-L l Zie advertentie in Het Extra Nieuwsblad van 5 november a.s. Fietspad blijft na 15,6 miljoen kostende renovatie van de Zeelandbrug Brug smaller voor auto's ZIERIKZEE - De ruimte voor het autoverkeer op de Zeelandbrug wordt veertig centimeter smaller na de grootscheepse renovatie. Vanwege de verkeersvei ligheid krijgt de brug betonnen vangrails en die ne men meer ruimte in beslag dan de huidige metalen leuningen. Verder willen Gedeputeerde Staten het fietspad handhaven. De ooit langste brug van Eu ropa is dringend aan renova tie toe. Het werk wordt vol gend jaar en in 1999 uitgevoerd en gaat 15,6 mil joen gulden kosten. Het pro vinciebestuur had de keuze uit drie voorstellen en koos dinsdag voor de variant waarbij het fietspad gehand haafd blijft en het autover keer tussen betonnen gelei ders rijdt. De vervanging van het weg dek van de brug had vier jaar geleden al moeten gebeuren. Nu is het zover dat het asfalt loslaat van het beton en plaatselijk reparaties niet meer helpen. Toch zal het as falt nog even mee moeten, want dit werk staat in 1999 als een van de laatste op de planning. Ook het aanbren gen van betonnen 'vangrails' staat voor 1999 gepland. Het werk dat volgend jaar wordt gedaan, zal zich gro tendeels onttrekken aan het oog van de voorbijganger. Dat vindt voornamelijk in- het inwendige van de brug plaats. Zo moeten vlonders en leuningen in de kruip ruimten worden vervangen. Dat geldt ook voor metalen hijsogen in de kokers, de elektrische bedrading, de noodverlichting en klimlad- ders. In de basculekelder on der het beweegbare deel moeten ladders en werkbor- dessen worden gemaakt. Wel zichtbaar zijn de slagbomen die de brug kunnen afsluiten als er - waarschijnlijk ook overdag - aan wordt ge werkt. Al deze zaken zijn noodzakelijk vanwege de Ar beidsomstandighedenwet. Dan willen GS de brug voor zien van lantarenpalen. Dat komt de verkeersveiligheid ten goede. Helemaal zeker is dat nog niet, want de Ooster- schelde is een natuurmonu ment en wordt binnenkort zelfs Nationaal Pai*k. Mocht worden aangetoond dat flora en fauna nadelige effecten ondervinden van de openba re verlichting, dan willen GS daarvan afzien. In dat geval komen er meer controles op de maximumsnelheid van 80 km per uur. Tenslotte moeten de voegde- len worden vervangen door een type dat niet dichtslibt als er zand wordt gestrooid en zal worden geëxperimen teerd met een alternatief voor strooizout. Zout vreet namelijk het beton en de sta len onderdelen aan. Grote werk 1999 Is het jaar van het grote werk. Dan wordt het comple te wegdek vervangen en krijgt de brug een andere in deling van het breedte-pro fiel. Een mogelijkheid is het fietspad te laten vervallen en de (brom-)fietsers met een busje over te zetten. De volle dige breedte komt dan ten goede aan het autoverkeer. De maximumsnelheid kan in dat geval omhoog naar 100 kilometer per uur. Na de renovatie van de Zeelandbrug wordt de ruimte voor het autoverkeer veertig centimeter smaller. (Foto: Marijke Folkertsma) Maar dit alternatief is te duur, vinden GS. Er moet continu een busje rijden en bij werkzaamheden moeten wegafzettingen worden ge maakt. Nu. gebeurt onder houdswerk nog vanaf het fietspad of vanaf een brug- constructie. In het tweede alternatief is voorzien in een smal paadje. Dat is niet voor fietsers maar uitsluitend voor onder houdsploegen. Toch zal de snelheid gehandhaafd moe ten blijven op 80 kilometer. Nadelen Vanwege het belang van het fietspad en de vooral regio nale betekenis die GS de brug toekennen, is gekozen voor de eerder omschreven derde variant. Het provinciebestuur geeft toe dat aan die derde variant ook nadelen kleven. Veertig centimeter minder ruimte kan het gevoel van onveilig heid van automobilisten op de brug vergroten. Daarbij 'komt dat hoeveelheid auto's toeneemt nadat de Wester- scheldetunnel in gebruik is genomen. In alle varianten krijgt de brug betonnen verkeersge leiders aan de zijkanten van de rijstroken. De leuningen zijn totaal ongeschikt voor het keren vari vrachtauto's en bussen. Hoewel het veiligheidsrisico nog „maatschappelijk aan vaardbaar" wordt geacht, zijn de leuningen bij onge vallen slechts in staat een middelzware personenauto op de brug te houden. Even eens in alle varianten gaat op de brug een inhaalverbod gelden. Met hoge snelheid uit de bocht BROUWERSHAVEN - Bij een eenzijdig ongeluk op de Oude Schouwsedijk tussen Brouwersha ven en Den Osse zijn gisteravond een 26-jarige en een 24-jarige Duitser om het leven gekomen. Een 23-jarige Duitser raakte gewond. De auto waarin de drie Duitsers zaten reed volgens de politie veel te hard over de dijk. De bestuurder ^raakte de macht over het stuur kwijt en vloog uit de bocht. De auto schoot van het dijktalud, belandde een eind verder weer op de dijk en sloeg vervolgens over de kop. Een van de inzittenden, een 26-jarige inwoner van Duis burg, werd uit de auto ge slingerd en kwam op het wegdek terecht. Hij was op slag dood. Het tweede slachtoffer, een 24-jarige inwoner van Gelsenkir- chen, raakte bekneld onder het voertuig en bezweek ter plaatse aan zijn verwondin gen. De derde inzittende, een 23- jarige inwoner van Dor sten, werd uit de auto ge slingerd en kwam in het weiland naast de rijbaan te recht. Zijn verwondingen vielen mee, maar hij werd wel opgenomen in het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis in Zierikzee. Wie het voertuig bestuurde is nog niet duidelijk. Bij de overlevende inzittende werd een bloedproef afge nomen. De brandweer van Brouwershaven verleende assistentie bij de bevrij ding van het beknelde slachtoffer en het opruimen van de ravage. Advertentie Havenplein Zierikzee ZIERIKZEE - Aan een auto, die voor verkoop geparkeerd stond bij een garage aan de Oudeweg in Zierikzee, is voor circa 3000 gulden scha de aangericht. Onbekenden gooiden een klinker door zowel voor- als achterruit van de personen wagen. De schade is voor het bedrijf. Dit weekend werd de eige naar daarvan, een 54-jarige Nieuwerkerker, al gecon fronteerd met schade als ge volg van een inbraakpoging. Aangifte van de autovernie ling werd gedaan door een 27-jarige medewerker uit Bruinisse. Zwaailicht en sirene mag alleen in noodgevallen BURGH-HAAMSTEDE - De politie en het Open baar Ministerie stellen een onderzoek in naar de exacte toedracht van het verkeersongeluk waarbij dinsdagavond de 47-jarige Helena Johan Verpoor ten uit Zonnemaire om het leven kwam. Hoewel het om een (brand- weer)oefening ging reed de ambulance met zwaailicht en sirene aan en werd een rood verkeerslicht genegeerd. Ambulancepersoneel mag al leen op weg naar noodgeval len zwaailicht en sirene voe ren. „Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat dat bij een oefening gebeurt," aldus J. Rotte van de Centrale Post Ambulancevervoer in Mid delburg. „Het is alleen toege staan als men op weg is voor dringende zaken." Een ambulance met zwaai licht en sirene mag door rood licht rijden, maar daarbij het overige verkeer niet in ge vaar brengen. „Het mag, maar het is aan de chauffeur van de ambulance om te oor delen of het ook kan," aldus Rotte. Hij noemt het ongeluk 'buitengewoon triest' H. Osinga, parketvoorlich- ter van justitie in Middel burg onderschrijft het ver haal van Rotte. „Een ambulance die zwaailicht en sirene voert mag door rood en mag te hard rijden, maar de chauffeur mag niet als een blind paard rijden. Op zijn schouders rust een heel zwa re verantwoordelijkheid," aldus Osinga. In het ergste geval kan de chauffeur dood door schuld ten laste worden gelegd. Hoelang het onder zoek gaat duren, is volgens hem niet te zeggen. Het ongeluk gebeurde om- streeks 19.00 uur op de krui sing van de Delingsdijk en de Serooskerkseweg. De vrouw stond op de Delingsdijk te wachten voor het verkeers licht. Vanuit de richting van Zierikzee naderde over de Serooskerkseweg de ambu lance, bestuurd door een 50- jarige inwoner van Schou- wen-Duiveland. Bij het zien van de naderende ambulance week de bestuurder van een op de Serooskerkseweg voor het rode stoplicht stilstaande personenauto uit naar rechts, waardoor de ambu lance tussen de auto en de middenberm kon passeren. De vrouw uit Zonnemaire wilde vanaf de Delingsdijk de Serooskerkseweg oprij den. Zij zag de met hoge snel heid naderende ambulance niet aankomen en een bot sing was het gevolg. De am bulance boorde zich in de lin kerzijkant van de auto van de vrouw. Zij overleed ter plaatse. De chauffeur van de ambulance werd gewond overgebracht naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. De bijrijder, een 39-ja- rige inwoner van Schouwen- Duiveland kon na onderzoek in het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee weer naar huis. Beide voertuigen werden bij de aanrijding ge heel vernield. De verslagenheid onder de medewerkers aan de brand weeroefening, die toen het nieuws van het dodelijk on geval bekend werd onmid dellijk werd afgelast, was groot.„Een bijzonder wran ge vorm van virtual reality," omschreef burgemeester J. Asselbergs dinsdagavond de tragische gebeurtenis. L. S. de Feiter, postcommandant Haamstede en Renesse van de brandweer en coördinator van de brandweeroefening, was zichtbaar .aangeslagen. „Ik zit nu 25 jaar bij de brandweer, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Dit is heel erg." B. C. Bouman, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen wil nog geen com mentaar geven op het ge beurde. Hij wil eerst de lezing van de betrokkenen horen. De ravage was groot op de kruising Delingsdijk-Serooskerkseweg. Beide voertuigen werden bij de botsing geheel vernield. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - Bij een in braak in een boot die in de Werkhavcn van Bruinisse lag afgemeerd is een rugzak met een onbekend geldbe drag buitgemaakt. De diefstal vond plaats tus sen vrijdag 17.30 en mbandag 7.00 uur. Aangifte is gedaan door een 45-jarige Zierik- zeeënaar. Vrij zonnig HET WEER SU Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur omstreeks -2 graden. r4 Y-V Overdag vrij zonnig en middag- temperatuur ongeveer 9 graden. Weinig wind. De dood is altijd onvoorzien, vooral als het leven groot is en onmisbaar schijnt. Guizot 3 HOORZITTING Hoorzitting in Ouwerkerk loopt uit op debat over woningbouw. 4 OPERETTE Goese Operette Vereniging brengt Die Zirkusprinzessin in Mondragon. 5 WONINGBOUW Inhaalsprint woningbouw Schouwen-Duiveland maakt goede kans van slagen. 7 ELFTAL Binnenkort eerste wedstrijd herboren Schouws voetbalelftal. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Beschadiging door stenengooiers BROUWERSHAVEN - Stenengooiers Jiebben 'het standbeeld van Jacob Cats op de Markt in Brou wershaven beschadigd. Hoewel de 'mishandeling' in het afgelopen weekend al plaatsvond is bij de gemeen te Schouwen-Duiveland nog niet bekend hoe groot de schade aan het standbeeld is. Een 28-jarige inwoner van Schouw en- Dut veland deed aangifte. De politie ver moedt dat de schuldigen moeten worden gezocht in de kring van baldadige jonge ren. „Ja, zonde hè," reageert VW-informatrice M. Bak- ker-Midavaine. Zij meldt dat alle vingers van de stenen beeltenis van Cats afgebro ken zijn en er ook schade aan de mantel van de dichter te De schade werd maandag morgen ontdekt door de stra tenmakers die bezig zijn met het herbestraten van de markt in Brouwershaven. Zij zochten de brokstukken bij elkaar en waarschuwden gemeente en politie. Advertentie Molenweg 28 Telefoon: 0167 475400 Fax: 0167 464210 Middelharnis Openingstijden: ma t/m vrij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. ..Plaats: ..Geb.datum:. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j j "1 f 1 f ~"j j j j f II bank-/gironummer vermeiden: I lI lI II II I11I II II Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1