Kiezen voor milieubewust huis Onderwijstelefoon voor problemen Champignon: kleine, witte vitaminebol Anouk in Brouw Oriëntatiecursus christelijk geloof Bluesrock Julian Sas zaterdag in Brogum Recital op piano door Tadeu Duarte Lanna Anbo zamelt geld in voor bejaarden Tuzla Kinderen dood aan simpel te bestrijden ziektes Ook bij minder dure huur- of koopwoningen Thema-avond in teken van de swing De sfeer van de herfst Memisa probeert dit te voorkomen Op 3 i oktober in Brouwershaven Tijdens de najaarsvergadering Zaterdag29 november WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS -Zelf meepraten en meebeslissen over een milieuvriendelijk koop- of buurhuis is tegenwoordig mogelijk, en niet alleen als het gaat oin duurdere woningen. Ook huizenko pers met een kleinere beurs en huurders kunnen in vloed uitoefenen op hun toekomstige woning en op de woonomgeving. Milieuvriendelijke huizen, .ontworpen in nauwe samen spraak met de bewoners. ZIERIKZEE - Het jarige Brogum opent de maand november zaterdag met een optreden van de Julian Sas Band. Later in de maand staan nog bezoeken van Epileptical, Check Out the Zydeco en de Brot herhood Foundation op de agenda. Milieuvriendelijk bouwen is allang geen 'geitenwollen sokken' onderwerp meer. Burgers en overheid beseffen dat gezond wonen en werken kan samengaan met een zui nig gebruik van schaarse na tuurlijke grondstoffen. Mi lieubewuste kopers en huurders van woningen gaan met gemeenten, woning bouwverenigingen en pro jectontwikkelaars in de slag om hun eigen ideeën in te vullen. Meestal zoeken zij eerst medestanders, om sa men sterker te staan. Ecologisch Bouwen De Stichting Ecologisch Bou wen (StEB) te Haastrecht bouwde inmiddels een ruime ervaring op in het begeleiden van kritische woonconsu menten. De stichting treedt ook op als adviseur voor KERSTMARKT GOEDEREEDE - In Zalen- en Partycentrum Oostdam aan de Jongkoenstraat in Goedereede wordt vrijdag 14 en zaterdag 15 november een Kado- en kerstmarkt gehou den. Vrijdag is de markt van 12.00 tot 21.00 uur geopend, zaterdag van 9.00 tot 17.00 Uur. WANDELTOCHT MIDDELBURG - De Zeeuw- se Wandelsport Bond houdt zaterdag 8 november haar jaarlijkse Sluitingstocht vanaf sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middel burg. De afstanden die gewandeld kunnen worden zijn: vijf, tien, vijftien en dertig kilo meter. Deelnemers aan de dertig kilometer starten tus sen 10.00 en 11.00 uur, de ove rige wandelaars vertrekken tussen 10.00 en 13.00 uur. INBRAAK IN SCHOOL SOMMELSDIJK - Tijdens de Herfstvakantie werd inge broken in een school aan de Prinsenlaan in Sommels- dijk. De inbrekers doorzochten het hele schoolgebouw en ontvreemden een televisie toestel en een videorecorder. De politie vermoedt dat zij binnenkwamen door een niet goed afgesloten raam en door de deur weer naar buiten gin gen, want er zijn geen sporen van braak. JACHT VAST OPSLIJKPLAAT STELLENDAM - De red- dingsboot John Stegers moest zaterdag in actie ko men voor een jacht uit Strij- ensas dat vast zat op de Slijk- plaat in het Haringvliet. De schipper van het jacht, die alleen aan boord was, kwam door motorpech en eb in zijn ongelukkige positie terecht. Hij zat daar al sinds yrijdagavond omdat hij geen communicatiapparatuur aan boord had om hulp te vragen. Hij werd ontdekt door de be manning van de politieboot P 16, die echter niet bij het jacht in zijn hoge positie kon komen. Het jacht zat zo hoog dat het ook de John Stegers niet lukte. Er moest een sleepboot uit Den Bommel, de Ocean 5, aan te pas komen om het jacht uit zijn benarde positie te halen. De reddings werkers waren ruim vijf uur in de weer met deze klus. DRONKEN EN GEEN RIJBEWIJS DEN BOMMEL - Op de Ou- delandsedijk in Den Bommel hield de politie zaterdag avond vijf personen aan. Zij zaten kort daarvoor nog in een auto waarvan de be stuurder onder invloed was van alcoholhoudende drank en niet over een rijbewijs te beschikt. Op de Molendijk ontstond een ongeval omdat de man over de middengelei ding van de Tilsedijk reed. De bestuurder verliet met de inzittenden de plaats van het ongeval en zette de tocht te voet voort tot zij door de po litie werden aangehouden. Die maakte proCes-verbaal op tegen de bestuurder. bouwbedrijfsleven en over heid. Voorzitter is architect ir. Jaap van der Laan. Hij vertelt dat de stichting meestal wordt ingeschakeld door groepen aanstaande ko pers en huurders. Vaak be staat zo'n groep uit vijf a zes personen die proberen met een gemeente of woning bouwcorporatie in gesprek te komen. De deelnemers zijn enthou siast en gemotiveerd, maar beschikken niet over specia listische kennis om hun ver langens om te zetten in uit voerbare plannen. De StEB kan dat wel. Een projectlei der van de stichting praat om te beginnen met de groep en met de leden afzonderlijk over hun wensen en ideeën. Vereniging Besluit de groep door te zet ten, dan richt men een ver eniging op. De StEB onder zoekt in opdracht van die vereniging of de plannen werkelijk uitvoerbaar en-be taalbaar zijn. Dat laatste is volgens Van der Laan heel belangrijk, omdat van meet af aan moet vaststaan met welke budgetten architect en bouwer aan de slag kunnen. Meestal nodigt de StEB en kele architecten uit om hun ideeën over milieuvriende lijk ontwerpen en bouwen toe te lichten en hun werk te laten zien. De aanstaande ko pers en huurders maken ver volgens een keuze. In grotere bouwplannen komt het ook voor dat meerdere architec ten aan de slag gaan. Om de kosten beheersbaar te houden, is de keuze van het buurt komen, omdat ze de smaak ervan overnemen. In feite zijn champignons zeer gesteld op hun privacy, maar in gezelschap van bladgroen te voelen ze zich in de groen- tenla goed thuis. De smaak van de verse cham pignon is rauw het meest uit gesproken en voor een aantal mensen het lekkerst. Je hoeft ze nauwelijks meer schoon te maken en zijn praktisch zo uit de verpak king te eten. Alleen afvegen met een beetje keukenpapier of een borsteltje is voldoen de. Champignons moeten nooit worden gewassen met water, want dat wordt opge zogen. En voor de smaak van water hebben we geen cham pignons nodig. Zo kort mogelijk Hoe lekker ook, niet elk ge recht leent zich voor rauwe champignons. Probeer ze al tijd zo kort mogelijk te berei den. Dus ook bij bakken, fri turen, smoren, roerbakken of welke bereidingswijze dan ook. Een culinaire tip: snijd de champignons ook eens in grovere stukken of gebruik de champignon in z'n geheel. Het staat niet al leen feestelijk op tafel, ook de specifieke smaak komt zo uitstekend tot zijn recht. Een champignon garnituur is lekker en kan men altijd bij de hand hebben. Met de kwa litatief bijzonder goede champignons in blik of pot is het reuze makkelijk om iets feestelijks op tafel te ze ten wanneer er weinig tijd is om uitgebreid te koken, of als plotselinge gasten mee eten. bouwsysteem heel belang rijk, aldus Van der Laan. Besparen Hij noemt het bouwen in kalkzandsteenelementen en in houtskeletbouw als me thoden die door standaardi satie kosten kunnen bespa ren en anderzijds voldoende vrijheid geven aan de archi tect om betaalbare variatie aan te brengen. Welk belang heeft een wo ningbouwvereniging om toe komstige bewoners te be trekken bij een nieuwbouwproject? Het ant woord is volgens Van der Laan heel eenvoudig. Ver huurders willen projecten re aliseren voor tevreden huur ders. Die huurders worden kritischer, stellen hogere ei sen aan de architectuur, de woningindeling en de ge bruikte materialen. Bovendien willen ze graag wonen in een milieuvriende lijke omgeving. Door een di recte betrokkenheid kan zo goed mogelijk aan die be hoefte worden voldaan. De verhuurder krijgt tevreden Daarnaast eisen malaria en oorlog veel slachtoffers, ter wijl steeds meer kinderen besmet zijn met het opruk kende aids-virus. Het meren deel van de kinderen be zwijkt echter aan ziekten die in principe eenvoudig te be strijden zijn. Zo sterft 20 pro cent aan uitdroging door diarree, terwijl een simpel mengsel van suiker, zout en water dit kan voorkomen. Eenzelfde aantal kinderen kan succesvol geholpen wor den met goedkope medicij nen tegen luchtweginfecties. Daarnaast zijn voorlichting en vaccinaties van levensbe lang. Memisa, de grootste Neder landse hulporganisatie voor structurele gezondheidszorg, werkt in ruim vijftig landen over de hele wereld. Onder meer in Malawi, een Afri kaans land waar het sterfte cijfer zeer hoog is. In het Sint Joseph ziekenhuis van Ngul- udi werken twee Memisa- artsen met een groot aantal lokale artsen en verpleeg kundigen in een speciale kli niek voor moeder- en kind zorg. De kinderen worden ingeënt tegen kinderziekten en behandeld tegen malaria en andere aandoeningen. Maar de activiteiten van Me misa houden ook in dat er een school is voor het oplei den van verpleeg- en verlos kundigen en het bijscholen van traditionele vroedvrou- In het voormalig stadhuis van Brouwershaven voert Lanna werken uit van Van Beethoven, Ravel, Villa-Lo bos, Berg, Fernandez, Debus sy en Krieger. Een aantal klassieke, Braziliaanse pianostukken worden maar zelden uitgevoerd in Neder land. Tadeu Duarte Lanna begon al op jeugdige leeftijd met pianospelen. Na zijn stu die aan de Federale Univer siteit kreeg hij van de Brazi liaanse regering een beurs om in Europa verder te gaan studeren. Aan het Conserva torium van Maastricht be haalde hij zijn solisten- en kamermuziekdiploma's. Zijn opleiding werd voltooid door privélessen van Vlado Pelrmuter, Eliana Rodri- gues, Hans Leygraf en Fran co Scala. Zowel als solist als met en sembles trad Tadeu Duarte op in belangrijke concertza len als Het Concertgebouw en de Doelen en in het buiten land in Londen (St. Martin in bewoners van huizen die ook later weer makkelijk ver huurbaar zijn. Projectont- wikkelende bouwbedrijven kunnen op deze manier plan nen realiseren die anders veel te duur zouden uitval len, aldus Van der Laan. Door bijvoorbeeld wonen en werken te combineren, on- staan bouwplannen die beter aansluiten bij de wensen van kopers en waardoor de bouwkosten beheersbaar blijven. De aanpak die zijn stichting kiest, sluit helemaal aan bij de toenemende vraag naar kwaliteit die tot uiting komt in de architectuur, de inde ling van de woning, de ge bruikte materialen en de aandacht voor milieuaspec ten. Niet afwijzend Gemeentebestuurders en wo ningbouwverenigingen staan al lang niet meer afwij zend tegenover woonconsu menten die daarvoor aan dacht vragen. Vandaar dat de StEB inmiddels over het hele land projecten heeft af geleverd, begeleid en voorbe reid. wen. Door de inzet van al de ze mensen kunnen alveel dorpen worden bezocht en kinderen op tijd worden be handeld. Maar er is nog meer geld nodig om de zorg ook in de verste uithoeken van het land uit te voeren. Ook in landen als Brazilië, Cambodja, Tanzania en Af ghanistan ondersteunt Me misa projecten voor moeder en kindzorg. Duizenden fa milies worden daardoor ge holpen. Door uitbreiding van het aantal dorpsklinieken en mobiele teams is het percen tage ingeënte kinderen in een aantal gebieden omhoog gegaan van twintig procent in 1980 tot tachtig procent in 1990. Maanddonateur Door het werk van organisa ties als Memisa is al veel be reikt en is de kindersterfte al flink teruggedrongen. Des ondanks blijft het aantal kinderen dat per dag sterft, 29.000, nog dramatisch grot. En dat terwijl met eenvoudi ge middelen veel bereikt kan worden. Memisa stelt daar om de zorg voor kinderen centraal in de najaarsactie. Wie het werk van Memisa wil steunen, kan voor 25 gul den per maand donateur worden. Belangstellenden kunne zich aanmelden via te lefoonnummer: 010 - 4144 888. the Fields), Athene en Parijs. Vorig seizoen concerteerde de in Nederland woonachtige Brazilaan onder meer in het Concertgebouw als onder deel van de Mahlerherden- king. Het recital in Brou wershaven begint om 20.00 uur. Kaarten zijn vanaf een half uur voor het concert be schikbaar. DAMHERT OUDE-TONGE - In een wei aan de Noordlandsedijk in Oude-Tonge werd afgelopen vrijdag een damhert aange troffen.' Het bleek om een tam dier te gaan, dat de nodi ge verbazing opriep omdat in de omgeving geen kinder boerderij of hertenkamp is waar het zou kunnen thuis horen. Mensen die weten waar het dier mogelijk van daan komt worden verzocht contact op te nemen met de politie. Julian Sas speelt gitaar in de lijn van Jimi Hendrix, Ste- vie Ray Vaughn en Rory Gal lagher. De 26-jarige gita rist/zanger uit Beneden-Leeuwen heeft met zijn tweede cd het bewijs ge leverd dat bluesrock in ons lage land uitstekend gedijt. De live-optredens zijn altijd een belevenis. In het voor programma staat zaterdag het buesrocktrio Blue Print afkomstig uit Goirle. Deze band wisselt eigen werk af met covers. De zaal gaat za terdag om 21.30 uur open. Vrijdag 7 november is er een optreden van Epileptical. Deze band speelt hardtrance en hardcore. Deze muziek soort trekt veel publiek om dat het uit de beginperiode van het house-tijdperk komt. De muziek is niet supersnel en agressief en heeft een nor maal dansritme. Thema-avond Zaterdag 15 november wordt de derde thema-avond in het kader van het vijfentwintig jarig bestaan van Brogum gehouden. Swingende mu- Haar nieuwe album To gether Alone is voor een groot deel van de hand van Anouk zelf, in samenwer king met Bart van Veen. Fluid Conduction en Mood Indigo - h'et nummer dat vo rig jaar november als de buutsingle uitkwam - zijn composities van Golden Ear- ring-grootheden George Kooymans en Barry Hay. Daarnaast is er werk terug te vinden van onder Frank Ca- rillo. Nobody's wife is Anouk's tweede single. Zij ziek vormt de hoofdmoot. Er is gekozen voor *de band Check Out the Zydeco. Deze groep maakt muziek met wasbord, trekzak en pluk- bas: swingende feestmuziek die ze zelf het liefst 'hot ac cordion Swamp' noemt. Het publiek zal deze thema avond opgewarmd worden door Les Chouchoux. Een band die sinds 1996 actief is op de Zeeuwse podia. De mu ziek van Les Chouchoux is een mix van Ierse folk, Loui siana Cajun en Zydeco. Skiff De maand november wordt op zaterdag de 29e afgesloten met een een optreden van de Brotherhood Foudation. Die band meet zich graag de po- dium-power van de Urban Dance Squad aan. Zij speelde in 1996 al eens in Brogum en ook toen bouwde de band een muur van geluid op. Skiff, een viermansformatie van Schouwen-Duiveland speelt hier in het voorpro gramma. Deze band bestaat uit Brian Martens, Björn Schamlé, Kevin de Vries en Jan Visser. liet op verschillende festi vals al van zich horen. In Brouwershaven neemt ze de plaats in van King Pleasure the Biscuit Boys die aan staande zaterdag hun op wachting zouden maken. Dit concert gaat door omstandig heden niet door. Op zaterdag 22 november staat in het Tonnenmagazijn een optreden geprogram meerd van de multinationale band Happy Seals. Anouk wordt voorafgegaan -door een support act. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - „Mijn dochter wordt seksueel lastig gevallen door een leerkacht. Ik heb al bij directie, bestuur, medezeggenschaps raad, politie en inspectie aangeklopt, maar niemand doet iets. De leraar is namelijk 'slechts' een in valler tot de zomervakantie." Eén van de gesprekken van de Onderwijstelefoon, 0800— 1608. De onderwijstelefoon biedt hulp, advies en infor matie aan ouders, leerlingen, en schoolpersoneel bij alles wat te maken heeft met vei ligheid en leefbaarheid op school. De telefoonlijn bestaat ruim een jaar en heeft al meer dan 1400 gesprekken gevoerd. Deze gesprekken komen uit het basisonderwijs, voortge zet onderwijs en beroepson derwijs. Schoolsituaties die bespro ken worden met 0800-1608 zijn vaak schrijnend: Scho len die op eigen houtje be sluiten een leerling te laten testen voor speciaal onder wijs, leerlingen die vertellen dat zij al een maand lang slechts twee uur per dag les krijgen. Maar ook verhalen van 'de andere kant' komen bij de Onderwijstelefoon binnen. Zoals een leraar die belde omdat hij telefonisch bedreigd werd door zijn leer lingen. Veel ouders en leerlingen, die bellen met £e Onderwijs telefoon, geven aan dat zij zich door de school met een kluitje in het riet gestuurd voelen. In de ogen van deze scholen liggen problemen vaak bij de ouders en leerlin gen en niet bij de school, en zij weigeren met de ouders en leerlingen in gesprek te gaan. De Onderwijstelefoon biedt hulp aan deze bellers. Ze geeft tips om het gesprek met de school weer op gang te brengen of verwijst de beller naar andere (hulporganisa ties in de buurt. Maar ook mensen die alleen stoom wil len afblazen, kunnen terecht bij de Onderwijstelefoon. Getraind De Onderwijstelefoon be staat uit een team van mede werkers die getraind zijn in het geven van hulp, advies en informatie bij vragen of klachten over school. De bel ler bepaalt hoe het gesprek verloopt en wat hij of zij kwijt wil aan de Onderwijs telefoon. Bellen met de Onderwijstele foon gebeurt anoniem. Dat wil zeggen dat de beller haar of zijn naam en de naam van de school waarover gebeld wordt niet hoeft te noemen. De Onderwijstelefoon is op werkdagen gratis bereik baar van 12.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - We lusten ze rauw en bereiden ze bij vlees, kip, vis en allerlei soorten groenten. We eten ze gebakken, gegrild of zelfs gef rituurd als hoofdgroente. We gebruiken ze als garne ring in soepen en salades, in zowel oerhollandse als Oosterse gerechten. De champignon is een kleine witte vitaminebol die zich thuis voelt in en bij tallo ze gerechten. Hij heeft de sfeer van de herfst, maar trekt zich in werkelijkheid weinig aan van de sei zoenen en is het hele jaar door te koop. Hoe verser de champignon, hoe beter de karakteristieke smaak tot zijn recht komt. Wel moet goed op de kwali teit worden gelet. Een verse champignon is mooi wit, ruikt fris, heeft een gesloten hoed, is stevig en vooral on beschadigd. Champignons kunnen wel een paar dagen worden bewaard in de groen- tenlade van de koelkast. Maar let op, want champig nons hebben een zeer eigen zinnig karakter. Niet bij citrusvruchten Leg ze niet bij citrusvruch ten, want dan verouderen ze sneller en verliezen hun fijne smaak. Ook fruit, prei en ui en moeten niet te dicht in de ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Dagelijks sterven in de wereld bijna 29.000 kinderen jonger dan vijf jaar. In bijna alle gevallen staat hun wieg in de der de wereld. Veel kinderen sterven al rond de geboor te door ondervoeding van de moeder, complicaties bij de bevalling of postnatale infecties. Champignons ademen de sfeer van de herfst en zijn geschikt voor de bereiding van heerlijke gerechten. BROUWERSHAVEN - De Culturele Commissie Brouwerhaven heeft voor vrijdag 31 oktober een re cital door de Braziliaanse pianist Tadeu Duarte Lanna op het programma staan. ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de Anbo houdt dinsdag 4 november haar najaarsvergade ring in seniorenwooncomplex De Veste in Zie rikzee. Tijdens deze vergadering wordt geld in gezameld voor een bejaardenhuis in Tuzla. collecteerd voor vergroting van dat bedrag. De bedoe ling is aan alle 177 bewo ners van het bejaardenhuis met Nieuwjaar een zakje geld te overhandigen. „Zo kan iedereen zelf bepalen wat ze ermee willen doen. En er blijft niets aan de strijkstok hangen." De najaarsvergadering wordt verder gebruikt om te discussiëren over eventu ele voortgang van de kerst bijeenkomst. De verschil lende commissies brengen daarnaast verslag uit van hun werkzaamheden. Bo vendien staat er - ter ont spanning - een optreden ge pland. Mevrouw Blom uit Renesse vertelt Schouwse verhalen. De vergadering begint om 14.00 uur. De senioren daar hebben het niet makkelijk, consta teert penningmeester van de Anbo J. Hoogstrate. Be halve bij de Anbo is hij ook als vrijwilliger betrokken bij de stichting Opvang Vluchtelingen. Deze laatste organisatie startte de actie Ouderen voor Ouderen op, naar aanleiding van haar tienjarig bestaan.De men sen moeten daar hun eigen bijdrage betalen, ook voor het eten. Sommigen bede len dat geld op straat bij een. Anderen eten uit de vuilnisbak," aldus Hoog strate. Het Anbo-bestuur heeft honderd gulden beschik baar besteld. Tijdens de na jaarsvergadering wordt ge- BROUWERSHAVEN - In het Tonnenmagazijn in Brouwershaven heeft zaterdag 29 november een concert plaats van de Nederlandse Anouk. ZIERIKZEE - In het MFC in Zierikzee wordt vol-' gende maand begonnen met een oriëntatiecursus christelijk geloof. De eerste van vier bijeenkomsten vindt plaats op woensdag 19 november. Tijdens de cursus wordt in vier maal twee uur gen infor matief overzicht gegeven van de hoofdlijnen van het christelijk geloof. Aan de or de komen vragen als: wat is de betekenis van het geloof, hoe is de bijbel tot stand ge komen en waarom zijn er zo veel verschillende kerken? De Nederlandse cultuur is op vele manieren beïnvloed door het christendom. Wie muziek beluistert of schilde rijen bekijkt zal vele opval lende dingen zien. Toch zijn er steeds meer mensen die weinig of niets weten van het christelijk geloof. Mensen groeien op in een maatschap pij die inter-religieus is. Via dc oriëntatiecursus wordt belangstellenden de gelegen heid geboden om zelf de waarde van het christendom te verkennen en te beoorde len. Voor informaite of opga ve kunnen belangstellenden terecht bij cursusleider Dick Vos, telefoon 0111-417781.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7