Restauratie Oosterlandse korenmolen kan beginnen Fixet bouwmarkt en Otak trendshop morgen open Goud en zilver voor twee slagers Tri nity Juwelier Postma naar 'overkant' sinmSa ZONNEHEMELS HOUSE PARTY m.m.v. diverse dance acts/djs Ook provincie en eigenaar molen bereid om financiële bijdrage te leveren Ohltfokt VCM hte(1 itth! Twee winkels onder één dak op 2000 vierkante meter verkoopruimte Plannen van ondernemers De nieuwe vestiging van Fixet service bouwmarkt en woonwinkel Otak. (Foto: Marijke Folkertsma) Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Burgh-Haamstede «JSÏÏB? 0111-651237 Meubelopslag (verwarmd) Advertentie Aanbieding: HEMEL v a. 499,- Ook voor verhuur SUN SHINE J.A. v.d. Goeskade 49. Goes Tel. 0113-227107 Open: do. 13.00-21.00 u., vr. 13.00- 18.00 u„ za. 10.00-17 00 u. (géén PIN) B. Timmers en R. Tolhuijzen succesvol NIEUWERKERK/RENESSE - Gouden en zilveren onderscheidingen. Daarmee keerden de slagers B. Timmers uit Nieuwerkerk en R. Tolhuijzen uit Re- nesse terug van de Slavakto in Utrecht. Timmers was op deze inter nationale vakbeurs voor de vlees- en versbranche zeer succesvol met zijn gekookte worst en frikadellen, die bei den bekroond werden met goud. Zijn rookworst en ge braden gehakt waren goed voor een zilveren onderschei ding. Rob Tolhuijzen. die in Renes- se actief is in het bedrijf 'Je eigen slager' behaalde op de Slavakto een goudster voor zijn eigengemaakte vlees worst en kreeg een zilveren onderscheiding voor zijn rookworst. De slagers kregen hun prijs uit handen van Elfsteden tochtrijder Erik Huizebosch. Slavakto storrd dit jaar in het teken van 'Verstrends 2000'. Voor dit thema werd geko zen omdat de consument een voorkeur heeft voor verse en gezonde produkten. Men wil die steeds meer kopen in toe bereide vorm. bijvoorbeeld als panklaar maaltijdcompo nent of kant- en klare maal tijd. De jury beoordeelde tijdens de Slavakto bijna 4000 pro dukten van slagers uit heel Nederland. Advertentie ItMIw Café Renesse Zaterdag 1 november iedere eerste zaterdag van de maand BLOEMBOLLENACTIE SCHARENDIJKE - Peuter- speelzaal De Kokkel houdt zaterdag 1 november een bloembollenactie. Medewerkers van de peuter speelzaal gaan langs de deu ren om zakjes gemengde bol len aan te bieden. De opbrengst komt ten goede aan De Kokkel. OOSTERLAND - Susanna Maria Loncque. Doordat de monumentale huisjes aan de Sint Joostdijk naar haar zijn vernoemd, heeft de naam van deze 'Vrou we van Oosterland' in het dorp nog steeds een be kende klank. Minder bekend is dat zij ook de sticht ster was van de ambachtsmolen aan de Molenweg. Een van de oudste korenmolens op Schouwen-Dui- veland, die beeldbepalend is voor het silhouet van Oosterland. Hoewel het monument compleet is, staan de wieken steeds vaker stil. De metalen rollen in de kap zakken in de vermolmde houten vloer, waardoor het een zware klus is geworden de wieken op de wind te zetten. Het bijna 250 jaar oude gevaar te is aangetast door de tand des tijds. De molen van Oosterland moet worden gerestaureerd. De voorbereidingen voor de opknapbeurt lijken rond te zijn. Twee weken geleden maakte het provinciaal be stuur van Zeeland bekend dat zij bereid is om 25 pro cent te betalen van de 206.000 gulden kostende werkzaam heden. De Rijksdienst voor Monumenten liet al eerder weten zestig procent van de totale kosten te willen dra gen. Het resterende bedrag, ruim 30.000 gulden, is voor rekening van de eigenaar van de molen: de stichting 'Der Heerlijkheden Ooster land, Sirjansland en Ooster- stein'. Deadline Ook de 92-jarige voorzitter van deze stichting, F. A. L. C. Baron Schimmelpenninck Van der Oye uit Wassenaar liet deze week, via de in Ba- rendrecht gehuisveste stich ting, weten te willen mee werken aan de restauratie. Voor 1 januari 1998 moet de stichting 'Der Heerheden Oosterland, Sirjansland en Oosterstein' schriftelijk aan het provinciaal bestuur van Zeeland laten weten dat zij bereid is de molen voor 31 de cember 1999 te restaureren. Wanneer dat niet zou gebeu ren vervallen de toegezegde subsidiebedragen. Dat zou volgens D. A. Haak uit Nieuwerkerk heel jam mer zijn. Als bestuurslid van de vereniging De Zeeuwse Molen, voormalig ambte naar van de gemeente Duive- land belast met het toezicht op de monumenten én als mo lenliefhebber ligt de Ooster landse molen hem na aan het hart. Zó na, dat hij enkele ja ren geleden 290 uur van zijn vrije tijd besteedde aan het maken van een nieuwe 'baard' voor het monument. Een rijk gesneden versiering van houtsnijwerk, voorzien van dik lofwerk, die boven in de molen tussen de voeg- houten zit. Restauratieplan Samen met de Rijksdienst voor Monumenten zette Haak jaren geleden al op een rijtje welke werkzaamheden nodig zijn om de molen weer in goede staat te brengen. Een van de belangrijkste za ken is het vernieuwen van het 'kruiwerk', het mecha nisme waarmee de wieken op de wind worden gezet. ,,A1 het houtwerk daarvan moet worden vernieuwd om dat het is aangetast door houtworm eij schimmel, ter wijl de metalen rollen die er in verwerkt zijn moeten wor den geschuurd en behandeld tegen roest." Een deel van het metselwerk aan de buitenzijde van de molen kwam los en ging bol staan, onder invloed van vocht en strenge vorst. „Wanneer het veel regende voor het ging vriezen, sijpel de door beschadigde bak steentjes water naar binnen, dat uitzette door de vorst. Ook de gedenksteen zit los, waarop de wapens staan van de echtgenoot van Susanna Maria Loncque, mr Johan Cau, de familie Loncque, Oosterland en het. jaartal waarop de molen werd ge bouwd, 1752. Daarom is het volgens Haak van groot be lang dat alle losse delen van de 'buitenschil' worden ver wijderd en opnieuw worden aangebracht. Roeden Van de ijsselsteentjes die nog wel vast zitten is het voeg werk zo slecht dat het moet worden uitgebikt en op nieuw aangebracht. Verder omvat het restauratieplan het aanbrengen van een nieu we, rubberroid dakbedek king op de kap van de molen. „Die is versleten en op. Dak bedekking van dat materiaal gaat ongeveer tien jaar mee. Op de molen van Oosterland zit het al ruim 25 jaar." De metalen basis van de wie ken, die in vaktermen wordt aangeduid als de 'roeden' moet worden ontroest en in de menie gezet. De houten vloer van de 'lui- zolder', waar het hijsmecha nisme zich bevindt waarmee zakken graan worden getild, is rot. Verder zijn volgens Haak een aantal 'kleinere' werkzaamheden nodig, zoals het vervangen van de houten kozijnen van deuren en ra men. Alles bij elkaar'een be hoorlijke restauratie, die echter zonder meer nodig is om de Oosterlandse molen te behouden. En dat is volgens Haak zeker de moeite waard. Ambachtsheerlijkheid „Het is een mooie molen. Goed en degelijk gebouwd en lekker stevig in het ge bruik." Dat laatste weet de molenliefhebber uit erva ring, omdat behalve vrijwil lig molenaar M. Witte uit Zie- rikzee, ook hijzelf af en toe graan maalt met het monu ment. Het malen van graan was indertijd ook het doel waarvoor de molen werd ge realiseerd. Omdat Ooster land in de achttiende eeuw een ambachtsheerlijkheid was, waren de inwoners ver plicht om het graan dat zij van hun land haalden in de molen te laten malen. De molen bleef altijd eigen dom van de adellijke fami lies, die de heerlijkheden Oosterland, Sirjansland en Oosterstein, beheerde. De huidige eigenaar Baron Schimmelpenninck van der Oye bracht het beheer van de molen onder in een stichting. Tot 1967 werd de molen ver huurd aan beroepsmole naars, die het monument lie ten malen om er hun brood SPAARFEEST ZIERIKZEE - De Rabobank Schouwen-Zierikzee houdt vanmiddag, woensdag, een spaarfeest voor kinderen tot en met vijftien jaar. De kan toren in Zierikzee, Haamste de, Renesse, Brouwersha ven, Nieuwerkerk en Scharendijke staan tussen 13.30 en 17.00 uur in het te ken van het spaarfeest. Ook worden op deze tijden spaar- middagen gehouden in. de dorpshuizen van Dreischor en Zonnemaire. Bij inleg op de spaarrekening, het legen van de spaarpot of het ope nen van een nieuwe spaarre kening kunnen jonge klan ten een presentje utzoeken. Voor de overige cliënten ligt deze week op alle kantoren van de bank een kalender of agenda gereed. Advertentie Advertentie VAN 1-11 T/M 21-12 1997: I IN EEN FEESTELIJK KREEFTEMMEHU. NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 mee te verdienen. A. Hoek en 1 en draaiende gehouden door beeldbepalend monument A. Geuze waren de laatsten. vrijwillige molenaars en is dat de herinnering aan vroe- Tegen\yoordig wordt de mo- hij vooral van belang als ger levend kan hqyden. ZIERIKZEE - De zaak van juwelier J. Postma op de Dam in Zierikzee wordt in het voorjaar van 1998 verplaatst naar de overkant van de straat. Postma kocht het pand Dam 7, waarin nu drogisterij Kik nog is gevestigd. Dit bedrijf verhuist over enkele maan den naar het pand aan de Appelmarkt 24 in Zierikzee, waar Van Oeveren Schoen mode tot voor enkele weken actief was. Van Oeveren blijft actief met het rijdende schoenherstelbedrijf, waar mee hij de dorpen langsgaat. De schoenwinkel aan de Ap pelmarkt wordt momenteel via een interne verbouwing aangepast, zodat drogisterij Kik over meer ruimte komt te beschikken. Na vertrek van de drogisterij uit het pand aan de Dam wil Post ma ook dat voorzien van een heel nieuw interieur. Hij krijgt op de nieuwe lokatie twee keer zoveel ruimte om zijn collectie te presenteren dan nu het geval is. Postma verwacht zijn zaak in maart 1998 te kunnen her openen. Jan de Jonge Twee- wielers verplaatst zijn zaak in het voorjaar vanuit de Sint Jacobstraat in Zierik zee naar het pand in de West straat, dat doe-het-zelf zaak Houtland heeft verlaten ten gunste van haar nieuwe ves tiging op bedrijventerrein Boerenweg. In het pand van supermarkt Prima, naast de Dikke Toren, dat onlangs werd ge sloten, zou een vestiging ko men van de supermarktke ten Jumbo. De Molenweg, waaraan hij staat, dankt zijn naam aan de molen van Oosterland. Het bouw werk is beeldbepalend voor het dorp. (Foto: Marieke Mandemaker) van ruim twintig meter, waar het complete assorti ment wordt aangeboden van de voormalige verfwinkel VerfRaayen aan het. Haven plein. Er staat ook een verf- mengmachine. In een speciale serviceruimte kunnen medewerkers van het bedrijf hout of andere materialen precies op maat maken voor de klanten. De afdeling sanitair omvat on der meer tien modelbadka mers die gerealiseerd kunnn worden in kleine ruimten. In het 'ideeëncentrum' wordt een aantal mogelijkheden ge toond op het gebied van be hang, deuren, radiatorbekle ding en lambrizering. Vanuit deze 'decoratieve hoek' kun nen belangstellenden doorlo pen in de Otak trendshop waar zitmeubelen, wandkas ten, salontafels, kleinmeube- len, eetkamers, slaapkamers en linnenkasten worden ge presenteerd in zes verschil lende woonsferen. De meubelen die in de trendshop staan worden ge- leverdin bouwpakketten om thuis in elkaar te zetten. Maar het is ook mogelijk om die klus te laten uitvoeren door de medewerkers van de winkel en de meubelen thuis te laten bezorgen. Voor dat doel is een speciaal vracht wagentje aangeschaft. Be halve meubelen worden in de trendshop ook woonaccessoi res verkocht. De collectie, die steeds wordt aangepast aan de nieuwste modetrends kan vanwege gezamenlijke inkoop worden aangeboden tegen betaalbare prijzen. Ter gelegenheid van de ope ning van de Fixet service bouwmarkt en de Otak trendshop wordt vanaf mor gen drie dagen 'Open Huis' gehouden in beide winkels. Daarbij kunnen bezoekers gebruik maken van een aan tal aantrekkelijke aanbie dingen en worden in de zaak demonstraties gegeven, on der meer van de verwerking van lijmen, het gebruik van elektrisch gereedschap en be veiliging van het huis. ZIERIKZEE - Het begon allemaal ongeveer tien jaar geleden, toen Coert Walhout aan de Weststraat in Zierikzee een eenmanszaakje in doe-het-zelf artike len begon. Zijn initiatief ontwikkelde zich tot een bouwmarkt met een vloeroppervlakte van 1500 vierkante meter en een woonwinkel voor meeneem- meubelen met een vloeroppervlakte van 500 vier kante meter. Morgen om 09.00 uur gaan op het be drijventerrein aan de Boerenweg de deuren open van de Fixet service bouwmarkt en Otak trendshop. Beide zaken maken onder deel uit van een franchiseor- ganisatie. Dat wil zeggen dat ondernemers in verschillen de plaatsen dezelfde collectie presenteren onder één naam. In Nederland zijn momenteel zo'n 150 doe-het-zelf Fixet- bouwmarkten, terwijl ruim twintig ondernemers de col lectie Otak meeneem-meube- len aanbieden. Op het Zierik- zeese bedrijventerrein zijn beide zaken onderling ver bonden via een doorloop. Eigenaar Coert Walhout koos voor twee zaken omdat bij Houtland Walhout in de Weststraat ook meeneem meubelen werden verkocht. Walhout begon daarmee, en kele jaren nadat hij de doe- het-zelf zaak opstartte. Enkele jaren geleden ver bouwde hij de bovenverdie ping van het bedrijf tot meu belafdeling. Een schuur tegenover het bedrijf werd in gebruik genomen om een deel van het bouwmarktas sortiment onder te brengen. Dat alles was niet voldoende om ruimte te bieden aan de groeiende hoeveelheid arti kelen. „De doe-het-zelf markt is een groeimarkt. Mensen hebben meer vrije tijd en vaklieden zijn duur. Daarom komt het steeds va ker voor dat ze door middel van eigen inzet hun huis en tuin verfraaien," aldus de bedrijfsleider van het nieu we bedrijf Jacco Bolle. Tips voor uitvoering van een klus geven de medewerkers van de bouwmarkt ook in de nieuwe zaak, aan mensen die daarom vragen. „Het heet niet voor niets 'service' bouwmarkt." Overzichtelijk De Fixet Bouwmarkt is over zichtelijk ingedeeld in zes af delingen: gereedschap en ij zerwaren, bouwmateriaal waaronder stenen, zand en cement, deurpanelen en af werkingsmateriaal, elektra, sanitair en een decoratieve afdeling met behang, verf en gordijnen. Dezelfde basisma terialen die ook in de West straat werden verkocht, maar het assortiment is nu vele keren groter. Zo omvat de verfafdeling een wand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1