nda Zeeuwse boekenweek met 'Sakke de zee-ratte' Twee dagen rommelmarkt Wie krijgt Wat! HET hm NIEUWSBLAD Dempers Erasmusbrug uit Oud-Beijerland Kees Slager interviewde ouderen over hun jeugd Liggeldregeling onder de loep Wk. In Exoduskerk Sommelsdijk WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Tot en met vrijdag 31 oktober Ouddorp Landschappen en stadsge zichten Jean du Neele. 't Blaeuwe Huus. Maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur. Expositie Strandjuwelen en andere schatten van de zee. Bezoekerscentrum De Gre- velingen. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. T/m zondag 2 november Renesse Nostalgisch speelgoed. Mu seum De Blikvanger. Dins dag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 5 oktober en 2 november van 12.00 tot 16.00 uur. Tot maandag 3 november Burgh-Haamstede Foto-expositie Langs de deur. Bibliotheek De Schut- T/m zaterdag 22 november Sommelsdijk Schilderijen Anneke Visser en Conny Lemke. Galerie De Parterre. Donderdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 3 november tot maandag 24 november Zierikzee Foto-expositie Langs de deur. Bibliotheek De Stolpe. T/m donderdag 27 november Zierikzee Foto-collectie 'Schilderin gen'. Galerie Galerij, Hat- fieldpark 2. Op schooldagen van 09.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 25 november tot maandag 15 december Bruinisse Foto-expositie Langs de deur. Bibliotheek De Zaete. Van zaterdag 15 november tm woensdag 31 december Stad aan 't Haringvliet Plastische beeldspraak uit Goeree-Overflakkee. Ach- terdijk 29. Woensdag, don derdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. T/m woensdag 31 december Zierikzee Foto's leden Fotogroep Schouwen-Duiveland. Cor- neliastichting. Dagelijks 08.00-20.00 uur. Toten met dinsdag 6 januari Zierikzee Potloodtekeningen Leendert van der Pool. 't Lange Uus, Havenpark. Expositie geopend tijdens winkeltij den. GOEREE-OVERFLAKKEE Donderdag 30 oktober Dirksland Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 9.00 uur. Geldbingo. Victoriahal. 20.00 uur. Middelharnis Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.00 uur. Najaarslezing Vereniging voor Natuur en Landschaps bescherming Roofvogels. VBO Groen. 20.00 uur. Film The White Balloon. Filmhuis. 20.00 uur. Oude-Tonge Bazar. Ebbe en Vloed. 13.30 tot 16.00 uur. Ooltgensplaat Sponsorloop basisscholen Ooltgensplaat. Prins Bernhardlaan en Pieter Biggestraat. Vanaf 13.00 uur. Vrijdag 31 oktober Ouddorp Esparanta-avond. Restaurant Havenzicht. 19.00 uur. Sommelsdijk Bazar en rommelmarkt. Exoduskerk. 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 1 november Sommelsdijk Bazar en rommelmarkt. Exoduskerk. 10.00 tot 16.00 uur. Veiling antiek en curiosa. Verpleeghuis De Samari taan. 10.00 tot 12.00 uur. Lezing Karakterverande ring na een CVA. Verpleeg huis De Samaritaan. 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 4 november Dirksland Discussie-avond gezond heidszorg op Goeree-Over flakkee. Victoriahal. 19.30 uur. Oude-Tonge Forumdiscussie Gezond heidszorg en problematiek plattelandsgemeenten met Rob Oudkerk. Grutterswei. 19.30 uur. Ooltgensplaat Winterse maaltijd 50-plus- sers. 't Centrum. 12.00 uur. Woensdag 5 november Middelharnis Informatie-avond borstvoe ding. Frans Halslaan 47. 20.00 uur. Nieuwe-Tonge Informatie-avond Pro Natura. Verenigingsgebouw Elim. 20.00 uur. FMiM'ft'niB'l'limiil'É Woensdag 29 oktober Brouwershaven Optreden Elvira Vos. Recreatiezaal Poortershof. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad van Zonnemaire in het dorps huis. 20.00 uur. Bruinisse Informatieavond van La Le- che League over de kraam tijd bij Diana Ista aan de Dijkstraat 10. 20.00 uur. Donderdag 30 oktober Zierikzee Jaarlijkse najaarsbazar van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging Tessel- schade-Arbeid Adelt in het Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.00 uur. Lezing: 'De mooiste dorpen van Zeeland'. Multifunctio neel Centrum. 19.30-21.30 uur. Dreisclior Lampionoptocht. Vanaf dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Openbare dorpsraadverga dering in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 31 oktober Zierikzee Eenvoudige kookcursus voor mannen (bij voldoende deelname). De Lichtboei. MFC. 19.00-21.00 uur Korenavond in de St. Willi- brorduskerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Optreden showgroep Fake. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Officiële opening CJV-ge- bouw. Molenstraat. 20.00 uur. Zaterdag 1 november Zierikzee Start workshop dromen. De Lichtboei. MFC. 10.00-i6.00 uur. Israëlische dans met Gert-Jan van Ammerkate. De Driehoek. Van 13.00 tot 17.00 uur. 'Madame De Sade' door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Bluesnight met Julian Sas Band en Blue Print. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Officiële afsluiting tentoon stellingsserie Een ongeken de schittering. De Bewaer- schole. 15.00 uur. Brouwershaven Lampionoptocht. Verzame len bij muziektent Markt. 18.45 uur. Bruinisse Open huis nieuw onderko men CJV. Molenstraat. 10.00 tot 13.00 uur. Reformatieherdenking in de N.H.kerk. 19.30 uur. Zondag 2 november Zierikzee Henk Binnendijk bij samen komst Christengemeente. MFC. 10.00 uur. Stip en Beer. MFC. 15.00 uur. Maandag 3 november Zierikzee Avond in kader Week van het Zeeuwse boek. MFC. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie AIZ in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 4 november Zierikzee Lezing over iconen. RSG Professor Zeeman. 19.30 inir. Kennismakingsbijeenkomst cursus Italiaans. RSG Pro fessor Zeeman. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie EC in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 5 november Zierikzee FNV-spreekuur, MFC. 10.00-12.00 uur. ZWNWINT INNOVATIEPRIJS ZIERIKZEE - Met het ont- werp van een 'park-shuttle' een onbemand personen voertuig, won de vervoers maatschappij ZWN-Groep de innovatieprijs Zuid-Hoiland Zuid. De prijs is een initiatief van de Kontaktgroep Industrie en Handel Hoeksche Waard van de kamer van Koophan del Zuid-Holland zuid en de provincie Zuid-Holland. De park-shuttle is een elektro nisch gestuurd voertuig dat rijdt aan de hand van transp- orders/ijkpunten in de weg. Het systeem is te vergelijken met een horizontale lift. Het is vooral geschikt als voor- en natransport in aanslui ting op andere vormen van vervoer. SPEELGOEDBEURS MIDDELHARNIS - Peuter speelzaal de Driewieler houdt zaterdag 8 november een speelgoed- en lapjes- beurs bij het Diekhuus in Middelharnis. Op de beurs is ookeen kraam met enveloppen aanwezig. Kinderen mogen een greep doen in een grabbelton. De inwendige mens kan ver sterkt worden met koffie, cake, warme wafels en kr- uukplaetjes. Het evenement is van 10.00 tot 15.00 uur. Mensen die speelgoed of lap jes (geen knuffels) te koop willen aanbieden, kunnen deze spulletjes dinsdag 4 no vember tussen 19.00 en 21.00 en donderdag 6 november tussen 9.00 en 12.00 uur schoon en heel inleveren bij het Diekhüus. Van de op brengst is de helft bestemd voor de peuterspeelzaal. Bij slecht weer wordt de beurs in het Diekhuus gehouden. LANDSCHAP UIT BALANS ZIERIKZEE - Het boek 'Landschap uit balans' is vanaf maandag 10 november verkrijgbaar in de boekhan del. In deze uitgave wordt de invloed van de natuur, de economie en de politiek be schreven op de ontwikkeling van het landschap in de Vier Ambachten en het Land van Saeftinge tussen 1488 en 1609. Naast analyses, infor matie, biedt 'Landschap uit balans' een vernieuwende vi sie voor historisch-geogra- fisch onderzoek naar kust- poldergebieden. BRIDGE MELISSANT - Bridgeclub Melissant houdt vrijdag 7 no vember haar jaarlijkse open Herfstdrive in verenigings gebouw Melishof in Melis sant. Maximaal veertig per sonen kunnen zich inschrijven. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 0187-491460. In het boek staat onder meer een foto van een situatie die eeuwenlang een bekend beeld was in de Zeeuwse polders: Lopende arbeiders, op weg naar het land of terug naar huis. Pas eind jaren twintig werd de fiets voor hen betaalbaar, maar ook daarna werd nog veel gelopen. ZIERIKZEE - Stap een willekeurig- bejaardenhuis binnen en laat de bewoners vertellen over vroeger. Dan krijg je een goed beeld van het plattelandsleven in Zeeland in vroeger tijd. De Zeeuwse schrijver Kees Slager heeft dit vaak verkondigd, maar nu ook zelf gedaan. De verhalen die hij van bewoners van Huize Emmaus in IJzendijke noteerde, zijn opgeno men in 'Sakke ede zee-ratte en andere Zeeuwse jeugdherinneringen uit het begin van deze eeuw'. Het boekje vormt het ge schenk van de boekhandela ren aan klanten die voor 25 gulden of meer een boek ko pen tijdens de 'Week van het Zeeuwse boek', die wordt ge houden van woensdag 29 ok tober tot en met zaterdag 8 november. Op Schouwen- Duiveland kunnen belang stellenden terecht bij Delta Warenhuis in Renesse, Ge schenkenhuis Goudzwaard in Haamstede of Boekhandel De Vries in Zierikzee, waar Kees Slager vrijdag 31 okto ber van 16.00 tot 17.30 uur zijn boeken signeert. De meeste ouderen, die hij voor zijn boek interviewde, hadden het in hun kinderja ren niet breed. Eén van hen, Magriet, vertelt over het knechtshuisje waarin ze op groeide: ,,Het was een huisje met één kamer. Een gang was er niet. Vanaf de voor deur was je met een paar stappen bij de tafel." Een an der, Victrine, ging na de vier de klas nog maar twee of drie dagen naar school: „De eer ste tijd moest ik thuis op de kleintjes passen omdat moe der met vader naar 't land ging. Moeder had een lei ge kocht en griffels en daarmee moest ik de kleintjes dan al vast een beetje leren lezen en schrijven." Maar ze moest zelf al vroeg mee gaan werken op het land en koeien wachten langs de zeedijk: ,,Er werd niks van gezegd op school, hoor! Wel nee, ze wisten dat we arm waren en dat dus de kinderen al vroeg moesten helpen. Want elke stuiver was wel kom. Dat wisten de onder wijzers ook en die knepen een oogje dicht, 'ee.1 De 88-ja- rige 'Sakke' (de Zeeuwse be naming van Izaak groeide op in een buurtschap dichtbij zee, waar deels werd geleefd van jutten en stropen en ook weieens werd gesmokkeld. In de verderop gelegen dor pen keken ze een beetje neer op de zo'n 'zee-ratte'. Ook Sakke moest al vroeg mee naar het land, maar ver telt toch vol vuur: ,,Ik heb een prachtige jeugd gehad. Ik geloof niet dat ze tegen woordig zo'n jeugd nog mee maken. Nee, dat weet ik zé ker" Hij liep geregeld van school weg, om naar de zee kant te gaan en lag er de rest van de dag in het helmgras naar de zee en de schepen op de Schelde te kijken: „Veel schepen voeren toen nog op de zeilen. Een prachtig ge zicht was dat.' Hij zwom tus sen de zeehonden, die in gro te aantallen in de monding van de Westerschelde leef den: 'Ze waren soms vlakbij me, maar als ze me zagen do ken ze wel gauw naar bene den. Maar toch... het was zo prachtig, 'ee!' Voor mensen die opgroeiden na de Tweede Wereldoorlog, moeten het verhalen zijn uit een andere wereld. Voor Kees Slager, die reeds een groot aantal boeken schreef op basis van mondelinge overlevering of 'oral histo ry', vormen ouderen een be langrijke en inspirerende bron van geschiedenis. Hij schreef onder meer 'Landar beiders', 'Vissers verhalen', 'De ramp' en 'Zeven Zeeuwse vrouwen'. „Elk mens draagt een stukje geschiedenis met zich mee. De bewoners van bejaarden huizen zijn van belang voor de omgevingsgeschiedenis. Ze hebben herinneringen aan het verleden van de streek, die de officiële geschiedenis kleur en diepte kunnen ge ven en invoelbaar maken." Het resultaat is het 64 pagi na's tellende Zeeuwse boe kenweekgeschenk 'Sakke de zee-ratte'. Een boekje dat in tien hoofdstukken een leven dige schets geeft van een stukje geschiedenis van het Zeeuwse plattelandsleven. OUDDORP - Het Natuur- en Recreatieschap de Gre- velingen stelt een adviesgroep in die zich zal buigen over de liggeldregeling. Zo maakte vicevoorzitter J. van Zwieten bekend tijdens een openbare vergade ring van het schap. In die adviesgroep zijn wa tersporters ruimschoots ver tegenwoordigd. Het dage lijks bestuur van het schap heeft tot deze maatregel be sloten als reactie op de pro blemen die jachthavenbe heerders ondervinden met de liggeldregeling. In gesprek ken heeft de watersporttak de wens geuit in ieder geval mee te mogen praten over wat er met het geïnde geld gebeurt en over de wijze van inning. Van Zwieten liet zich in positieve bewoordingen uit over de werking van de liggeldregeling. „Het heeft geen problemen opgeleverd, gezien de ervaringen van de toezichthouders en het aan tal bekeuringen. Dat lijkt er op te wijzen dat er toch be grip voor de maatregel is." OUD-BEIJERLAND - De schokdempers, die in de tuien van de Erasmusbrug in Rotterdam worden ge monteerd om te voorkomen dat de brug bij harde wind teveel beweegt, komen uit Oud- Beijerland. In samenwerking met Ge meentewerken Rotterdam, het TNO en het Nationaal Lucht Ruimtevaart labora torium heeft schokdemper fabrikant Koni uit Oud- Beijerland dempers ontwik keld, die aan uitgebreide testprogramma's zijn onder worpen. Een door de op drachtgever ontwikkeld spe ciaal rekenmodel, dat het trilling-gedrag van de tuien en van het brugdek kon si muleren, werd daartoe ge construeerd. Om een juiste verbinding met de tuidraden te garande ren zijn de Koni schokdem pers zéér zwaar, één meter lang en twaalf centimeter rond en voorzien van een zo genaamde heavy-duty trek- veer. In de loop van deze maand zullen naar verwach ting alle 64 Konischokdem- pers op de Erasmusbrug zijn gemonteerd. De basistechniek voor deze tui-dempers wordt door Ko ni ook toegepast in haar schokdempers voor treinen, waarmee het bedrijf wereld wijd marktleider is door le veringen voor alle Europese hoge snelheidstreinen en alle nieuwe Chinese treinen voor boven 160 kilometer per uur. Montage van de eerste Koni schokdemper op de Erasmus brug. De afdeling Sociale Zaken maakt onderdeel uit van de sector Externe Contacten van de gemeente Schouwen-Duiveland. Naast zaken met betrekking tot bijstand, houdt deze afdeling zich bezig met de uitvoering van de Wet Voorziening Gehandicapten (Wvg) en de Volkskredietbank. Wij willen u in deze rubriek maandelijks breed informeren over Sociale Zaken. VAN EEN UITKERING WEER AAN HET WERK Van een uitkering weer aan het werk.dat is de bedoeling. Maar hoe? ledereen met een uitkering moet zelf actief naar werk zoeken tenzij er sociale of medische redenen zijn die werken onmogelijk maken. In zo'n situatie kan er tijdelijk een ontheffing gelden. Ook een ouder met de zorg voor een kind jonger dan vijf jaar; een ouder met een kind dat extra zorg nodig heeft; en mensen ouder dan 57,5 jaar krijgen een ontheffing. Samenwerking met arbeidsbureau De gemeente werkt nauw samen met het arbeidsbureau. De uitkerings gerechtigden staan ingeschreven bij het arbeidsbureau en moeten pas send werk of scholing accepteren. De gemeente probeert samen met de arbeidsvoorziening mensen erva ring op te laten doen via bijvoorbeeld een werkervaringsplaats, een ba nenpool of een Melkertbaan. Wanneer het moeilijk is om een baan te vinden, stelt de gemeente geza menlijk met de uitkeringsgerechtigde en het arbeidsbureau een individu eel trajectplan op. In dit trajectplan staan afspraken over het zoeken naar werk of bijvoorbeeld over bijscholing. Premies Alle inkomsten worden volledig gekort op de uitkering. Toch heeft het zin om te werken, want de gemeente beloont de inspanningen met een pre mie. Er zijn twee groepen die de gemeente extra wil stimuleren om aan het werk te komen. De eerste groep bestaat uit personen tussen de 21 en de 57,5 jaar die in de afgelopen twee jaar minder dan 50 dagen ge werkt hebben. De tweede groep bestaat uit alleenstaande ouders met kinderen tot en met 12 jaar. Er zijn ook premies mogelijk voor bepaalde vormen van seizoenarbeid of scholing. Een uitkeringsgerechtigde die door gemeente noodzakelijk ge achte beroepsopleiding van 6 tot 12 maanden afrondt, ontvangt 50% van de scholingspremie. De bedragen van deze premies kunnen veran deren, maar momenteel is 50% goed voor f 1145,-. Onbetaald werk Onder bepaalde voorwaarden en met toestemming van de afdeling So ciale Zaken is onbetaald werk mogelijk terwijl iemand een uitkering ont vangt. Het is niet de bedoeling dat iemand met een uitkering als onbe taalde kracht werkt voor een klus die eigenlijk voor een betaalde kracht bestemd is. Een andere voorwaarde is dat het om aanvullende arbeid gaat. Een voorbeeld is de ordening van de bibliotheek op school. Èen uitkeringsgerechtigde die vrijwilligerswerk doet, heeft zich nog steeds te houden aan de regels van afdeling Soza: hij of zij blijft inge schreven als werkzoekende bij het arbeidsbureau en mag geen werk weigeren. Bovendien wordt het onbetaald werk vooraf getoetst. Dan wordt ook bekeken of een premie mogelijk is voor onbetaald werk. Sociale Zaken Gemeente Schouwen-Duiveland Hatfieldpark 3, Zierikzee 0111-452293/452294, dagelijks geopend van 9.00 - 12.00 uur en voor Wvg-zaken 's middags op afspraak Gemeente Schouwen-Duiveland SOMMELSDIJK - Een grote verloting, een stand met tweedehands kleding, een rad van avontuur, een grote rommelmarkt en een boekenstand. Het maakt allemaal onderdeel uit van de bazar/rommel- markt, die vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 novem ber wordt gehouden in de Exoduskerk in Sommels dijk. De opbrengst van het evene ment is bestemd voor vernieuwing van de vloerbe dekking in de ontmoetings ruimte van de kerk. De ba- zar/rommelmarkt is vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en za terdag van 10.00 tot 16.00 uur. Bij de ingang van de kerk wordt een oliebollen stand geplaatst waar de ver maarde warme versnapering wordt aangeboden. Bezoekers kunnen voor de kerk ook hun auto laten was sen voor een klein bedrag. Ondertussen kunnen zij zich binnen vermaken bij vele stands, waar onder meer kaarten, kaarsen, zelfge maakte cakes, jams, koekjes, handwerken, planten, bloe men en bollen worden aange boden. Er is een enveloppen- stand en men kan de waarde raden van een mand levens middelen. Speciaal voor de jeugd wordt een grabbelton geplaatst, een snoeptafel en stands waar men zich kan uitleven met ballen gooien, sjoelen en schieten. Hèt gratis nieuwsblad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Verschijnt wekelijks op woensdag. Oplage 31.065. Uitgave en druk Kaptoor Directie Redactie Hoofdredacteur Advertentie-verkoop Verkoopleider Sluitingstijd advertentie Bezorging/Lezersservice LnO drukkerij/uitgeverij bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbüs 1 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111 -453535 Telefax 0111 -453546 W. O. Deddens Tijdens kantooruren 0111 - 453549 Marijke Vael Na 18.00 uur 0111 -412449 A.H.M. van den Nouweland Voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 -691941 Voor Goeree-Overflakkee Ruud Kraay na 18.00 uur 0181 - 323814 A.J. van Eendenburg Dinsdag 11.30 uur IM/VP adv. maandag 17.00 uur Voor Schouwen-Duiveland 0111 - 453538 tijdens kantooruren van 8.30-17.00 uur Voor Goeree-Overflakkee Reklameverspreiding Bouwman, 0181-315950 van 9.00 -17.00 uur Het Extra Nieuwsblad maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 175.220.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11