Actie 'Hijs het zeil in de mast' succesvol DICHTERS S-fregatgaat naar Abu Dhabi Actie voor straatkinderen Honderden Bressianen moeten uit hun huizen Dag van de Kunstuitleen in vier Zeeuwse steden STREEKNIEUWS Eerste woonzorgcentrum voor bejaarde Molukkers DINSDAG 28 OKTOBER 1997 NR 26273 5 Eerste 30-kilometervoorzieningen op z'n vroegst in voorjaar 1998 Zwaar verkeer Malta uit ZIERIKZEE - Zwaar verkeer hoort niet thuis op de Calandweg in de Zierikzeese wijk Malta. Bij de hoorzitting over verkeersremmende maatregelen gisteren in theater Mondragon werd deze stelling door iedereen onderschreven. Voorlopig staan al leen minder drastische aanpassingen gepland. Waarschijnlijk in het voorjaar 1998 zal hiermee een begin worden gemaakt. Hamvraag wat de Caland weg betreft is of deze weg haar doorgaande functie moet blijven behouden. De weg snijdt een woonwijk doormidden. Onder meer de lijnbussen van de ZWN ma ken volop gebruik van deze route, die als verbinding tus sen het busstation aan de Grachtweg en de halte aan het Sas geldt. Daarnaast wordt de weg gebruikt door veel vrachtverkeer, komen- - de vanaf het industrieter rein. En dan is er nog agra risch verkeer. Omwonenden ondervinden hiervan veel hinder zowel wat betreft geluid als trillin gen. Van de voorgenomen in stelling van een dertig kilo meterlimiet verwachten zij weinig, ondanks bijvoor beeld de afspraken die met de ZWN zijn gemaakt. Ver dergaande maatregelen om 'dit probleem op te lossen zijn er wel, gaf wethouder ruim telijke ordening C. Veerhoek aan. Te denken valt bijvoorbeeld aan een bussluis. Personen vervoer kan dan - zij het via een slingerbeweging - ge woon doorgaan, maar vrachtverkeer wordt buiten gesloten. Dergelijke ingre pen zijn kostbaar. ,,Daar is nu geen geld voor. JDaarnaast moeten zulke maatregelen deel uitmaken van het to taalplan Zierikzee," aldus Veerhoek. De hele wijk Malta wordt 30- kilometerzone. Daarvoor worden bij alle toegangswe gen naar de wijk borden ge plaatst. Bovendien is het plan - naast de door de voor malige gemeente Zierikzee geplande voorzieningen - ex tra verkeersremmende maatregelen te nemen. De al aangebrachte asver- springingen op de Caland weg werken niet, constate ren gemeente en politie. De bedoeling is dan ook deze verspringingen aan te scher pen. Ook wordt gedacht aan een verkeersplateau op de kruising met de Fokker straat. Neveneffect Volgens de aanwezigen op de hoorzitting hebben de tot dusverre genomen maatrege len een nadelig neveneffect. De parallelweg wordt sinds enkele maanden veelvuldig gebruikt als vluchtroute door met name bezoekers van het MFC. Het instellen van éénrichtingsverkeer vanaf de kruising met de Ka- ersemakerstraat werd door politievertegenwoordiger A. Gerards als mogelijke oplos sing aangedragen. De eveneens aanwezige ge meentelijk medewerkers T. van de Ketterij en P.J. de Winter nemen deze optie mee in de verdere uitwerking van het plan. De geplande voorziening op de Grachtweg schiet volgens de nieuwe gemeente tekort. Door vijf verkeersremmende aanpas singen aan te brengen, wordt wel effect bereikt. Ook het voorgenomen ver keersplateau op de Gracht weg ter hoogte van de Van Borre.ndammestraat zal - wanneer er geen extra maat regelen worden genomen - nauwelijks doel treffen, den ken de betrokkenen. Door vier andere voorzieningen te treffen wordt meer effect verwacht. Gedacht wordt aan plateaus op de kruisin gen Grachtweg met de Malta- en Caustraat en twee drem pels op de Grachtweg. De eerste in de buurt van het Jannewekken en de tweede richting Scheepstimmerdijk. Tot de plannen die het voor malig gemeentebestuur al in gedachten had, horen ook nog een verkeersplateau op de kruising Caustraat met de Kanterlaan en het uitbou wen van het groenperk aan de Caustraat tot een asver- spririging. Bovendien was er het plan twee verkeersdrem pels op te werpen op de Kan terlaan, ter hoogte van de Brauw- en Fokkerstraat. „Weggegooid geld", consta teerden de aanwezigen giste ren wat die laatste maatregel betreft. Het aantal auto's dat over de Kanterlaan komt is te gering - en veelal alleen van de buurtbewoners zelf - (Foto: Marijke Folkertsma) om hier speciale voorzienin gen te treffen. De uitkomsten van de hoor zitting worden verwerkt in het aangepaste plan. Dit plan komt in de commissie vergadering op 2 december aan de orde en wordt diezelf de maand besproken in de ge meenteraad. Bij instemming zal er voorjaar 1998 worden begonnen met het uitvoeren van de plannen. VLISSINGEN - Het fregat Abraham Crijnssen gaat vrijdag naar de marine van de Verenigde Arabische Emi raten. Staatssecretaris Meijling van Defensie en de chef de fensie-staf van de. Verenigde Arabische Emiraten, sjeik Mohammed bin Zayed al-Na- hayan, zijn bij de overdracht in Den Helder aanwezig. De Abraham Crijnssen gaat in de toekomst varen onder de naam Abu Dhabi met boegnummer F01. Het schip heeft bij de Koninklijke Scheldegroep een grote on derhoudsbeurt gehad en is aangepast aan de klimatolo gische omstandigheden in het Midden-Oosten. Het tweede schip wordt in mei 1998 overgedragen. Met de overdracht van de sche pen is een bedrag van onge veer 600 miljoen gulden ge moeid. Daaronder valt ook de opleiding van de beman ningen in Nederland, de leve ring door Hollandse Signaal apparaten van twee Goalkeeper-luchtafweersys- temen en tien scoutradarsys temen. AUTISME MIDDELBURG - De Neder- landse Vereniging voor Au tisme (NVA) regio Zeeland houdt zaterdag 8 november een themamiddag in de Klimopschool aan de Greve- lingenstraat in Middelburg. Er wordt een lezing gehou den over Prikkelverwerking bij autisten door orthopeda goge C. van de Bilt. Zij is werkzaam met autisten. Aanvang van de themamid dag is 13.45 uur. ZIERIKZEE - Jubilee Cam paign voert deze maand actie voor de Braziliaanse straat kinderen. Op een kaart kun nen belangstellenden een persoonlijke mededeling schrijven. De ruim zeven miljoen Brazi liaanse straatkinderen zijn volgens Jubilee Campaign nog steeds in groot gevaar. Elke nacht worden daar - on danks eerdere campagnes en beloftes - minstens twee straatkinderen vermoord. Uiteraard is ieder kind, dat op straat moet leven, er één te veel. Jubilee Campaign wil de Braziliaanse regering daar nogmaals op wijzen. De actiekaart is verkrijgbaar bij diverse kerken. Kinderen kunnen ook aan de actie meedoen door een teke ning op de kaart te maken. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 416843. Voorzitter: 'Niet verwacht dat het zo snel zou gaan' ZIERIKZEE - De actie Hijs het zeil in de mast is een succes geworden. Voor Sinterklaas lukt niet meer, maar voor het komend seizoen wordt de klipper Mijn Genoegen van de Stichting Museumhaven Zie rikzee uitgerust met nieuwe zeilen. ,,Ik had niet ver wacht dat het zo snel zou gaan," aldus C. van der Doe, voorzitter van de Vereniging Vrienden van de Museumhaven, over het resultaat van de actie. Toen de actie ruim veertien dagen geleden van start ging kregen de Vrienden van de Museumhaven op voorhand al een forse steun in de rug. De stichting Efcé, een fonds waarin een Zierikzees be drijf jaarlijks een deel van de winst stopt, liet weten dat als men voor een bepaalde datum 5000 gulden bijeen ge sprokkeld zou zijn de stich ting dat bedrag zou verdub belen tot de 10.000 gulden die nodig zijn voor de nieuwe zeilen. Dat lukte: op het spe ciaal voor de actie openge stelde gironummer is inmid dels 5285 gulden binnengekomen. Een verrassend resultaat, vindt Van der Doe die zelf als mede-eigenaar van het in Zierikzee gevestigde, maar internationaal opererende bedrijf Marine Managements Services ook een duit in het zakje deed. Zelf is hij al sinds zijn jeugd maritiem actief. Hij kreeg de liefde voor de zeevaart met de paplepel in gegoten. „Mijn opa had een binnenvaartschip, mijn oom had een binnenvaartschip en mijn vader had een binnen vaartschip." Zeevaartschool De keuze voor wat toen nog gewoon de Zeevaartschool heette lag voor de Zierik- zeeënaar dan ook voor de hand. Alleen koos hij niet voor de binnenvaart maar voor de grote vaart. Als kapi tein voer hij dertien jaar op koopvaardijschepen, varië rend van tankers tot koel- en vriesschepen. Daarna begon Van der Doe een sleepvaart- bedrijf in Terneuzen. Voor dat hij Marine Managements Services oprichtte was hij nog actief in de visserij. „Ik viste bij Spitsbergen op Sint Jacobsschelpen. Dat liep heel aardig tot er meer ka pers op de kust kwamen." Van der Doe week uit naar Argentinië om daar op sint Jacobsschelpen te vissen, maar dat beviel hem slecht. „Het duurde een half jaar voor je een vergunning hebt en toen het eenmaal zover was kwam er een andere pre sident aan de macht en kon ik weer overnieuw begin nen." In de Russische haven stad Moermansk zette Van der Doe een volgende stap. Hij ging in opdracht van Rus sische reders werk zoeken voor Russische sleepboten. Van der Doe betitelt het zelf als 'het commercieel ma nagen van schepen voor der den'. Het bedrijf van Van der Doe beweegt zich ook op het vlak van het organiseren van wat je een alternatieve cruise zou kunnen noemen. Geen luxe vaartocht langs exotische ha- vens, maar avontuurlijke tochten naar locaties als Spitsbergen. Hij werd ge vraagd voor de Vereniging Vrienden van de Museumha ven. „Ze hadden bestuursle den nodig. En ik houd nu een maal van alles wat met water en Zeeland te maken heeft," aldus Van der Doe. Polen De nieuwe zeilen voor de Mijn Genoegen worden in Polen gemaakt. Van kunst stof -in plaats van katoen want dat is, zo legt Van der Doe uit, veel beter. „Katoen is heel zwaar en ook heel kwetsbaar. Maar de nieuwe zeilen komen er natuurlijk wel zo authentiek mogelijk uit te zien." Voor de zeilen geldt een levertijd van vier a zes weken. C. van der Doe, voorzitter van de Vereniging Vrienden van de Musewnhaven: ,,Volgend sei zoen gaan we in met nieuwe zeilen.(Foto: Marijke Folkertsma EOC ruimt zes zware hommen BRESKENS (ANP) - Enkele honderden bewoners van Breskens en een aantal vakantiegasten hebben dinsdagmorgen vroeg hun woning of vakantiever blijf al verlaten omdat het Explosieven Oprui mingscommando (EOC) zes vliegtuigbommen uit de tweede wereldoorlog onschadelijk gaat maken. De veerdienst Vlissingen- Breskens is in verband daar mee vanochtend tijdelijk uit de vaart genomen. Geduren de de werkzaamheden van het EOC is verkeer in het ontruimde gebied en op om liggende wegen verboden. Voor de mensen die geen tij delijk onderkomen hebben is opvang geregeld op camping Napoleonhoeve in Breskens. Voor de bewoners van de on geveer 120 huizen in wijk 't Heem is de gang van zaken overigens niet nieuw meer. Ze moesten al verschillende keren eerder hun woning uit voor bomruimingen, al zijn er nooit zoveel tegelijk op één dag onschadelijk ge maakt. Het gaat deze keêr om drie Amerikaanse dui zendponders en drie vijfhon derdponders van Britse ma kelij. Frederik Hendrik Ze zijn, evenals de eerder ge ruimde bommen en een groot aantal kleinere explosieven, aangetroffen op een terrein waar een recreatiepark moet verschijnen. Vroeger stond daar het Fort Frederik Hendrik. De geallieerden voerden aan het eind van de Tweede Wereldoorlog flinke bombardementen op het fort uit. Ze vermoedden dat het strategisch belangrijke punt aan de monding van de Wes- terschelde nog vol met Duit sers zat.'Het grootste deel van hen was echter al ver trokken. Een flink deel van de bommen explodeerde des tijds niet. Veel meer Na het aantreffen van de eer ste blindgangers bij graaf werkzaamheden, en bewe ringen van de bevolking 'dat er veel meer explosieven moesten liggen, begon het EOC een grootscheepse zoek actie. Die resulteerde eerder al in bomruimingen. Na de actie dinsdag gaat het zoeken nog door. Zaterdag 1 november GOES - Voor de achtste keer heeft zaterdag 1 no vember de Dag van de Kunstuitleen plaats. Behalve dat alle Zeeuwse kunstuitlenen open huis houden, komt er ook een einde aan de jubileumactiviteiten. De dag van de Kunstuitleen draagt als motto 'Leen kunst, krijg kleur'. De centra in Goes, Middelburg, Vlissin- gen en Terneuzen openen die dag hun deuren. In gelimi teerde oplage is het speciale boekwerk Kunst Kleur boek verkrijgbaar. Werk van twaalf bekende kunstenaars is in deze uitgave samenge bracht. Nieuwe leden kun nen zich tegen gereduceerd tarief inschrijven en er zijn verschillende kunstwerken met korting verkrijgbaar. Fotoprojecten Met de eindpresentatie van vier fotoprojecten sluiten de Zeeuwse uitleencentra tij dens de Dag van de Kunstuit leen de jubileumactiviteiten af. Het project in Goes werd ver zorgd door Anna Pool, in Middelburg gaat het om fo to's van Ko de Jonge. Johan Klein leidde het project in Terneuzen en in Vlissingen was Eric Brandts actief. Lezingen De presentaties gaan verge zeld van lezingen en duren, met uitzondering van die in Vlissingen, van 10.00 tot 17.00 uur. In Vlissingen staat de presentatie gepland tus sen 11.00 en 16.00 uur. ZIERIKZEE Mini-instuif ZIERIKZEE - De eerste CJV mini-instuif van het seizoen heeft plaats woensdag 29 ok tober in gebouw de Driehoek in Zierikzee. Jongens en meisjes tussen vier en zes jaar zijn vanaf 14.00 uur welkom in de grote zaal waar ze op vele verschil lende manieren worden be ziggehouden. Zang, dans, knutselen en spelletjes pas seren de revue. Bovendien staat er een 'verrassingsvoor stelling, op het programma. De kleurplaat die via scholen is verspreid, kan deze dag worden ingeleverd. De mini-instuif duurt tot 16.00 uur. Reanimatie Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Zierikzee en Kerkwerve houdt een cursus reanimatie. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij mevrouw A. van Oeveren: 413382. DREISCHOR Lampiqnoptocht In Dreischor wordt donder dag 30 oktober een lampion optocht gehouden. Drum band Apollo uit Brouwershaven verleent haar medewerking. De op tocht vertrekt om 19.30 uur vanaf het dorpshuis. Daar kunnen de kinderen de lam- pionnen ophalen. Na afloop krijgen zij limonade. De lam- pionoptocht kon in de herfsti vakantie wegens omstandig heden niet doorgaan. SCHARENDIJKE Bloembollenactie Peuterspeelzaal De Kokkel houdt zaterdag 1 november een bloembollenactie. Mede werkers van de peuterspeel zaal gaan langs de deuren om zakjes gemengde bollen aan te bieden. De opbrengst komt ten goede aan De Kok kel. OOSTERLAND Vogels OOSTERLAND - Vogelver eniging de Kolibrie houdt vrijdag 7 en zaterdag 8 no vember haar jaarlijkse vo-' geltentoonstelling in dorps huis Oosterhof in Oosterland. Er 'is een ver koopklasse aanwezig. Vrij dag is de tentoonstelling geo pend van 19.30 tot 23.00, zaterdag van 11.00 tot 21.00 uur. Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeen ten wordt zaterdag 1 novem ber oud papier opgehaald. De ophalers gaan om 8.30 uur van start. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Opening op 5 november MIDDELBURG (ANP) - In Middelburg opent vol gende week het eerste woonzorgcentrum voor Mo lukse ouderen haar deuren. De voorziening heet Ta- badila en wordt 5 november geopend door president F. Tutuhatunewa van de Republik Maluku Selatan (RMS) en gedeputeerde G. de Kok. Het plan voor de speciale ou derenzorginstelling voor Mo- lukkers^dateert van eiiid ja ren tachtig. Het is een initiatief van de tweede ge neratie Molukkers op Wal cheren. Zij vinden dat hun ouders moeten kunnen reke nen op de hulp van hun kin deren, wat in de Molukse cul tuur gebruikelijk is, zodra ze zorgbehoevend worden. De initiatiefnemers realise ren zich dat de traditionele Molukse thuiszorg in Neder land tegenwoordig moeilijk is vol te houden. Molukse kinderen bleven voorheen soms thuis wonen, en pas sant hun vader en moeder verzorgend. Anno 1997 zoe ken Molukse jongeren zoveel mogelijk een betaalde baan. Ouderen die daardoor in een gewone Nederlandse zorgin stelling belanden, raken daar dikwijls geïsoleerd. Woonzorgcentrum Tabadila heeft twaalf appartementen, die inmiddels allemaal zijn- verhuurd. De Woningbouw vereniging Middelburg is ei genaar van het.gebouw. De Humanistische Stichting Ja cob Roggeveen levert de per sonele zorg en heeft een coör dinator met een Molukse achtergrond'aangetrokken. Sobere opzet De provincie Zeeland, de ge meenten Middelburg, Vlis singen en Valkenisse betalen samen met instellingen en fondsen een deel van de kos ten. De rijksoverheid wei gerde de gevraagde bijdrage van 350.000 gulden. Dat heeft geleid tot een sobere opzet van het Molukse zorgcom- plex. V LU LU CU I UI Heeft u? Heeft u wel eens goed gekeken, naar een baby in de wieg? Heeft u dan ook vergeleken, was ik toenmaals al zo vief? Heeft u wel eens goed begrepen, door lieve handen werd ik groot? Heeft u dan te staan op strepen, voor u zelf die liefde bood? Heeft u nog wel eens verlangen, weer te zijn aan moeders hand? Heeft u met doorloop van rangen, dit al lang uit 't hart verpand? Heeft u wel eens de gedachten, waarom alles is zo 't is? Heeft u om uw pijn verzachten, bepeinsd een anders droefenis? Heeft u dan het stil gevoelen, het waarom is o zo groot? Heeft u dan aanvaard 't bedoelen, van wordend leven in een schoot? Heeft u dan met d' oude jaren, 't zeldzaam geluk: het is volbracht? Heeft u 't hart dan tot bedaren, bij 't wonder zo een baby lacht? Heeft umisschien? P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zlerikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presentere Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niel te plaatsen. Wijzigingen worden vanrelfspr kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5