Senioren op sjoelen-Duiveland Warme voeten bij oefening Kwekers bieden volop mooie jonge blanke mosselen aan Bluesrock Julian Sas zaterdag in Brogum Informatie-avond over invoering van de euro Locatie gemeentehuis Zestiende seniorendag in Zonnemaire heeft sfeer van reünie Zeeuwse percelen uitverkocht Thema-avond in teken van de swing In theater Mondragon INGEZONDEN STUKKEN MISDAAD MAANDAG 27 OKTOBER 1997 NR 26272 5 ZONNEMAIRE - Het aantal senioren op Schouwen- Duiveland wordt steeds talrijker. De seniorendag wordt mede daardoor steeds beter bezocht. Dat bleek zaterdag bij de zestiende editie die gehouden werd in het Dorpshuis in Zonnemaire. Bijna 200 ou deren waren getuige van het middagprogramma. Dat begon met een optreden van de dans- en turngroep van Delta Sport. Onder lei ding van Aty Jager (dans groep) en Julian Ringelberg (turngroep) werd een dyna misch optreden gegeven dat zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Al had Aty Ja ger graag wat meer handjes in de lucht verwacht. ,,Hoe kunnen julie zo stil blijven zitten, bij zulke swingende dans en muziek" vroeg ze de zaal. De harmonievereniging 'Nut en Uitspanning' zorgde ver volgens voor een vrolijke noot, waarna de dag werd af gesloten met een optreden van de dialectengroép 'Kant'ooi'. Die bracht het programma 'Op Merote'. De momenten tussen de pro gramma-onderdelen werden vooral benut om weer eens kennis met elkaar te maken. ,,Het is voor veel mensen net een reünie," aldus C, Mande- maker, voorzitster van het Seniorencomité. Openingswoord Maar voor de middag begon, verzorgde A. Vogelaar, oud burgemeester van Bruinisse en voorzitter van de Stich ting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland het ope ningswoord. ,,De zorgen en zorgjes van alledag worden even aan de kant geschoven. Vanmiddag is het vooral pas sief genieten." Toch kon Vogelaar het niet nalaten ook even op de rech ten van ouderen te wijzen. 'Jonge grijzen', met wie tot dusverre nonchalant is om gesprongen, zijn in de toe komst weer nadrukkelijk nodig in het arbeidsproces. Ouderen zijn weer onder werp van de politieke agen da. Met het oog op de komen de kamerverkiezingen doet iedere partij grote moeite om duidelijk te maken hoe goed men het met de ouderen voor heeft. Maar woorden mogen geen woorden blijven. Het gaat om de daden. Ook op het gemeente bestuur van Schou- wen-Duiveland mogen we een beroep doen om een goed ouderenbeleid gestalte te ge ven." Ouderennota Bij zijn laatste zin keek Vo gelaar nadrukkelijk in de richting van wethouder P. Berrevoets-Ringelberg die overigens op persoonlijke ti tel aanwezig was op de open dag. Ge woon omdat ik het erg leuk vind." Toch wilde de wethouder wel even stilstaan bij de woor- De senioren kregen onder meer een turn- en dansdemonstratie van Delta Sport voorgeschoteld. (Foto: Marijke Folkertsma) den van Vogelaar. „De Oude rennota zal met voorrang tot stand komen en wordt in overleg met de ouderen sa mengesteld. Waar willen ouderen wonen? Hoe zit het met vervoer? En wat heeft de oudere nodig? De nota moet op die vragen antwoord gaan geven." Het meest actieve gedeelte van de seniorendag was ove rigens in de ochtend gepland. Zo'n zestig deelnemers stre den om de titels in de sjoel competitie. J. Laatsch uit Se- rooskerke was met 130 pun ten de beste sjoeler. Hij gaf mevrouw J. Feytel-Fonteine uit Oosterland (124 punten) en A. de Koning-Bil uit Brui nisse (120 punten) het nakij ken. R. Kesteloo-Bernauer uit Nieuwerkerk mag over een jaar proberen het totaal van 49 punten te verbeteren. Zij kreeg voor haar prestatie de poedelprijs. Bij de uitreiking van de prij zen kreeg de heer Laatsch van oud-burgemeester Voge laar van Bruinisse de titel 'Koning van sjoelen-Duive land' mee. BRUINISSE - „Helluuuupp- pp, m'n voeten worden warm." Met deze woorden probeerde een tienjarig jon getje zaterdag de aandacht van de brandweer te trekken vanaf de bovenverdieping van een leegstaande woning aan de Oudestraat in Brui nisse. Dertien vuurbestrijders kwamen 's morgens in actie bij een onaangekondigde persluchtoefening. Om pa niekreacties uit te sluiten waren de omwonenden de vorige avond van de oefe ning op de hoogte gebracht. De geënsceneerde brand ont stond in de kelder tijdens werkzaamheden door een loodgieter. Het 'vuur' dat met een hevige rookontwik keling gepaard ging, breidde zich via de slaapkamer op de begane grond uit naar de open zolder op de bovenver dieping. Toen het brandweerteam met twee eenheden ter plaat se arriveerde., sloegen de gefingeerde vlammen "reeds uit het dak. Vanuit de kelder schreeuwde de loodgieter (lid van de jeugdbrandweer) om hulp. Ook moest een door rook bedwelmde bewoner uit de slaapkamer worden gered. De aanwezigheid van de aan grenzende Oudheidkamer vormde een extra belasting bij de brandbestrijding waarvoor in totaal twee ho ge- en drie lagedrukstralen nodig waren. Een half uur na aankomst klonk het sein brandmeester. BRUINISSE - In de week van 13 tot en met 18 okto ber werden 67 ladingen, hoofdzakelijk Wadmosse len op de veiling aangeboden, met een totaal ge wicht van 32.475 ton. Dat is bijna 7.000 ton meer dan in de voorgaande week. De voorraad op de Zeeuwse stromen is zo goed als uitge put. De willige handel be taalde gemiddeld 123,46 per ton, een kwartje minder dan in de vorige week. De hoog ste prijs werd door Prins Dingemanse betaald aan een kweker uit Yerseke. De ver zending was volgens opgave: België 18.798 ton, Frankrijk 4.000 ton, binnenland 4.955 ton en diverse landen 2.532 ton. Dinsdag 14 oktober werden in Yerseke de eerste twee partijen verkocht, aangebo den door de Duitse GRE 27. Krijn Verwijs en Goudschelp kochten elk een partij met ongeveer 300 nettoton met een stukstal van 207 bij een vleesgewicht van 28,5 kilo. Op woensdag gingen zes la dingen onder de hamer, waarvan er een handvol bin nen het quotum van de na- jaarszaadvisserij op de Wad denzee boven water zijn gehaald. De verantwoorde lijke vaartuigen plus de net totonnages zijn de: YE 88 (491 ton), YE 82 (545 ton) en YE 56 (1332 ton). De stukstallen schommelden tussen de 56 en 194, de vleesgewichten vanaf 31,3 ton, 32,4 kilo. Verder wa ren er opnieuw twee partijen van de GRE 27, ditmaal inge kocht door Mieras en Krijn Verwijs. In een tweede veilronde ver wisselden nog eens ruim 4.600 nettoton consumptie- rijpe zwarte schelpdieren uit diverse vrije vangstgebieden in de Waddenzee van eige naar. Het betroffen de kot ters: YE 157, BRU 14 (S. en S. Otte), BRU 26 (D. de Ronde), YE 38, YE 83 en YE 110 die de opbrengsten uit de eerste pe riode van de najaarszaadvis- serij ter verkoop aanboden. De YE 38 had er één partij bij met een stukstal van 163 en een vleesgewicht van 37,8 ki lo. De prijzen hiervan liepen op tot 173,82 per ton. Alleen de YE 24 voer van een Zeeuwse lapje met in totaal 348 ton. Prins Dingemanse nam deze lading over. Donderdag 16 oktober gin gen ruim 8.900 nettoton Wad mosselen in andere handen over, voor prijzen vanaf 50 tot 171,19 per ton. Een greep uit de betrokken aan voerders: BRU 33 (Fa. Gebr. Kik, 363 ton), YE 74 (772 ton), YE 3 (1126 ton), YE 116 (1126 ton), YE 36 (851 ton), BRU 23 (I. Jumelet en Zn., 1.030 ton), BRU 27 (De Ronde bv, 591 ton) en YE 79 (1.427 ton). De vrijdag werd een topdag. Niet minder dan 15.120 netto ton mosselen verwisselden die dag van eigenaar. Hierbij was slechts één klusje van een Zeeuws perceel. De ove rige mosselen werden ge wonnen in diverse gebieden in de Waddenzee. Een uitzon derlijk grote vracht, een op vallend laag tarrapercenta- ge, een mooi stukstal, een hoog vleesgewicht en de leukste prijs werden in de wacht gesleept door respec tievelijk de kotters: YE 96 (2.302 brutoton), YE 62 (5,3 procent tarra), YE 62 (148 stuks), YE 46 (35,5 kilo vlees) en YE 157 19159 per 100 ki lo). De YE 56 haalde woensdag 1332 ton mossels boven water op de Waddenzee. (Foto: Jacob de Ronde) Z1ERIKZEE - Het jarige Brogum opent de maand november zaterdag met een optreden van de Julian Sas Band. Later in de maand staan nog bezoeken van Epileptical, Check Out the Zydeco en de Brot herhood Foundation op de agenda. Julian Sas speelt gitaar in de lijn van Jimi Hendrix, Ste- vie Ray Vaughn en Rory Gal lagher. De 26-jarige gita rist/zanger uit Beneden-Leeuwen heeft met zijn tweede cd het bewijs ge leverd dat bluesrock in ons lage land uitstekend gedijt. De live-optredens zijn altijd een belevenis. In het voor programma staat zaterdag het buesrocktrio Blue Print afkomstig uit Goirle. Deze band wisselt eigen werk af met covers. De zaal gaat za terdag om 21.30 uur open. Vrijdag 7 november is er een optreden van Epileptical. Deze band speelt hardtrance en hardcore. Deze muziek soort trekt veel publiek om dat het uit de beginperiode van het house-tijdperk komt. De muziek is niet supersnel en agressief en heeft een nor maal dansritme. Thema-avond Zaterdag 15 november wordt de derde thema-avond in het kader van het vijfentwintig jarig bestaan van Brogum gehouden. Swingende mu ziek vormt de hoofdmoot. Er is gekozen voor de band Check Out the Zydeco. Deze groep maakt muziek met wasbord, trekzak en pluk- bas: swingende feestmuziek die ze zelf het liefst 'hot ac cordion Swamp' noemt. Het publiek zal deze thema avond opgewarmd worden door Les Chouchoux. Een band die sinds 1996 actief is op de Zeeuwse podia. De mu ziek van Les Chouchoux is een mix van Ierse folk, Loui siana Cajun en Zydeco. Skiff De maand november wordt op zaterdag de 29e afgesloten met een een optreden van de Brotherhood Foudation. Die band meet zich graag de po- dium-power van de Urban Dance Squad aan. Zij speelde in 1996 al eens in Brogum en ook toen bouwde de band een muur van geluid op. Skiff, een viermansformatie van Schouwen-Duiveland speelt hier in het voorpro gramma. Deze band bestaat uit Brian Martens, Björn Schamlé, KeVin de Vries en Jan Visser. ZIERIKZEE - De Rabobank Schouwen-Duiveland houdt morgenavond in theater Mondragon de laat ste bijeenkomst over de introductie van de euro. Het aanvangstijdstip is 19.30 uur. De inleiding van de avond zal verzorgd worden door Rabo-directeur G. Beltman. Daarna is er een presentatie. De euro komt er volgens plan op 1 januari 1999. Met de in voering van één munt in een groot deel van Europa, zal er veel gaan veranderen. In minder dan 500 dagen zal de euro onderdeel worden van het girale betalingsverkeer. Al in 1999 krijgt iedereen te maken met leen-, spaar- en beleggingsproducten in eu ro's. Wat gebeurt er dan met be lastingaangifte, pensioen aanspraken en betalingen tijdens vakantie? KERKBERiCHTEN Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 28 oktober, 19.30 uur ds. P. Mul der. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland is van mening, dat de zeerge leerde bestuurderen van de nog zeer jonge gemeente Schouwen-Duiveland nog maar eens heel kritisch moe ten kijken naar de locatie voor het nieuwe permanente gemeentehuis. Natuurlijk heeft de vereniging daar vol komen gelijk in, omdat het ongetwijfeld veel te immen se gebouw straks de totale aanblik van het door ons zo geroemde Oosterschelde- stadje zal gaan domineren. Bovendien is de plaatsing van het gebouw hoe dan ook belachelijk als we ons eens proberen te herinneren hoe dwars het voormalige Zie- rikzeese gemeentebestuur heeft gelegen bij de verwe zenlijking van de expansie plannen van de familie Kloet. De door hen gewenste camping mocht er niet ko men, omdat deze afbreuk zou doen aan de sky-line van Zie- rikzee. Gaandeweg is welis waar meer en meer gebleken dat het in deze l'outer ging om het koeieneren van de geop perde plannen, maar toch. Bovendien, wat maakt het gemeentebestuur zich druk over een nieuw gemeente huis. Inmiddels is het tijde lijke gebeuren min of meer functioneel en nu reeds die drukte om een prettiger, maar vooral luxueuzer on derkomen. Lazen we als in woners van de jonge gemeen te recentelijk niet, datde gemeente reeds nu een paar miljoen in de min zit? Daar komt binnen afzienbare tijd nog eens minimaal zo'n zelf de bedrag bij, wanneer alle wethouderlijke blunders en nog boven het hoofd hangen de schadeclaims zijn door- verwerkt. Is het in dat licht bezien niet eerlijker tegen over de ruim 30.000 Schou- wen-Duivelanders om de plannen voor een nieuw sta tussymbool voorlopig een jaar of tien in de ijskast te stoppen en dan eens te bekij ken of de zaken er niet wat rooskleuriger voorstaan. Uiteindelijk zal het er toch op neerkomen, dat de bevol king het 'pandje van een groot aantal miljoenen' zal moeten betalen, is het niet goedschiks, dan toch wel kwaadschiks. En de gemeentelijke belas tingen rijzen toch al zeer be hoorlijk de pan uit, vindt u niet? P. WIJNEN Zierikzee BIJEENKOMST MIDDELBURG - Het MKB, de organisatie voor de Zeeuwse ondernemer, houdt morgen een bijeenkomst in de Schouwburg van Middel burg. Het MKB benut de bijeen komst om het bestuur aan de leden voor te stellen. Ook worden plannen en ideeën omtrent de toekomst bespro ken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en zal rond 23.00 uur eindigen. BESTUUR ONDERDAK ZIERIKZEE - De Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland bestaat uit voor zitter P. Berrevoets - Ringel berg, vice-voorzitter C. Legemaate, secretaris A. den Reijer en penningmeester G. Dijkstra. L. Becu is als dage lijks bestuurslid belast met technische zaken en A. de Vlieger en C. Hoorweg zijn ook lid van het db. In de krant van vrijdag 24 oktober stonden deze namen en func ties niet correct vermeld. In een tuincentrum op het Zeeuwse eiland Schouwen loopt een geheimzinnige gestal te. Achter een donkere zonnebril bevindt zich een man. Een omhoog staande kraag verbergt een verwilderde grijzende baard. De handen houdt hij diep verstopt in zijn zakken. Zonder een blik van herkenning loopt een jonge dame langs hem heen. 'Is het gelukt mompelt ze in een verkeerde richting. 'Ja' knikt de man en loopt lang zaam naar de uitgang. Is het waar, lezer? Bevindt zich in die op staande kraag uw columnist Is hij zover gezonken dat hij de paden van de Schouw- se onderwereld betreedt? Ja, het is waar. Zo hoog was de nood gekomen dat hij tot de misdaad gedreven werd. Maar let op. Als straks de kranten vol zullen staan over de rechtszaak die met volledige betaling van de griffierechten gevoerd zal worden, dan zal hij zich tot het uiterste verdedigen. Hij zal een symbool worden, op handen gedra gen door duizenden ouders in Nederland die nog dagelijks in dezelfde erbarmelijke si tuatie verkeren. Zij allen zullen zijn getuigen zijn en zeggen dat niet de man in die regenjas, maar de man of vrouw voor de schoolklas de schul dige is. Docenten van middelbare scholen, van pedagogische academies die kinderen tot wanhoop en ouders tot misdaad bren gen. Want het onderwijs moet zo nodig leu ker, aardiger, praktischer en nog erger, cre atiever worden. Basisvorming heet het op de middelbare scholen. De leerstof wordt opgeveegd en in de.prullenbak gestort. In plaats daarvan is het plaatjes zoeken, ver zamelen, uitknippen, plakken en lijmen. Elk modern leerboek doet z'n best om met zo zoveel mogelijke opdrachten van volks- verplakkerij voor de dag te komen. Ten koste van de Engelse woordjes en ouder wetse jaartallen wordt er wat af geknutseld. 'Zoek zoveel mogelijk plaatjes van gespik kelde olifanten. Afrikaanse windmolens en schapen met vijf poten.' Zonder de zin ervan in te zien volgen de docenten slaafs de eisen die vanuit Den Haag in de brieven bus rollen. Vanuit hun ivoren torentjes, ook wel leslokalen genoemd, worden de arme kinderen belast met soms wel drie of vier van deze opdrachten tegelijk. De kinderen, die alleen maar Donald Duck lezen en video kijken, weten niet waar ze het zoeken moe ten. De paniek slaat toe. Nog steeds zitten duizenden moeders avonden lang in oude Libelles te bladeren, bezoeken ze overdag reisbureaus om schijnheilig folders te vra gen over nooit te maken reizen en zijn va ders weekenden lang met de schaar aan de slag om te voldoen aan de opdrachten van die verknipte geesten die voor de klas staan. Uren wordt er gezocht, geknipt en geplakt. De leraar kijkt er even naar, zegt dat hij toch wat mist, en het werk van de va ders en moeders wordt met een mager zesje beloond. Ze hebben allemaal geholpen. De buur vrouw, de familieleden en de vriendelijke kennissen. Het lukte, op één takje na. Uit verveling had de PABO-docent maar gelijk een compleet oerwoud op z'n computer beeldscherm ingevoerd. De leerling mocht vervolgens de bladeren van bomen en strui ken rukken en met lijm bewerken. Het woord 'thuja' duurde voor de docent twee seconden, maar voor de arme leerling vele uren. En dat terwijl die bladeren allang per fect afgebeeld staan in de kleurrijke boeken die er tegenwoordig zijn. In heel Poortam bacht was er natuurlijk geen thuja te beken nen. Maar de blaadjes van de plant waren wel verplicht.... In een Schouws tuincentrum loopt een man in een lange grijze regenjas. Hij lijkt heel rus tig. Maar z'n hart klopt in z'n keel. Hij is nog maar een beginneling. Het lijkt of acht ogen van de personeelsleden hem wantrouwend achtervolgen. Daar staat het kreng. Zou hij vragen om vier blaadjes in plaats van de hele plant? Belachelijk! Zou hij die -plant maar niet gewoon kopen? Een tientje voor dat zielige exemplaar? Een tientje betalen voor zo'n stomme opdracht Dan koopt hij veel liever iets wat echt nodig is. Dan gaat de man naar de kassa. De kas sajuffrouw rekent af. Ze zegt niets. Ook niet 'wat heeft u in uw zak?' Niemand heeft het van thuis meegenomen snoeischaartje ge zien. En niemand zag de drie blaadjes van de thuja in zijn linkerzak die de plant best kon missen. Maar het was wel misdaad. Met voorbedachten rade. Binnenkort komt de rechtszaak. Maar die zal gewonnen worden. En eerbiedig zullen latere geslachten de afbeelding van de co lumnist met grijzende baard op hun werk stukjes plakken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5