College wil af van bijdrage in toezicht Breetveltspeeltuin GOED KOOP 3e FLES GRATIS Oriëntatiecursus christelijk geloof Van der Wekkens als hobby ouderwets achter de ploeg Anbo zamelt geld in voor bejaarden Tuzla Weinig belangstelling voor speelf ilmauditie Arthur den Haan uit Ellemeet de beste Grootschalige oefening brandweer in Haamstede PEPSI, 7-UP OF SISI AGENDA MAANDAG 27 OKTOBER 1997 NR 26272 3 Tijdens de najaarsvergadering ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de Anbo houdt dinsdag 4 november haar najaarsvergadering in seniorenwooncomplex De Veste in Zierikzee. Tij dens deze vergadering wordt geld ingezameld voor een bejaardenhuis in Tuzla. De senioren daar hebben het niet makkelijk, constateert penningmeester van de Anbo J. Hoogstrate. Behalve bij de Anbo is hij ook als vrijwilli ger betrokken bij de stich ting Opvang Vluchtelingen. Deze laatste organisatie startte de actie Ouderen voor Ouderen op, naar aanleiding van haar tienjarig bestaan. „De mensen moeten daar hun eigen bijdrage betalen, ook voor het eten. Sommigen bedelen dat geld op straat bijeen. Anderen eten uit de vuilnisbak," aldus Hoog strate. Het Anbo-bestuur heeft hon derd gulden beschikbaar be steld. Tijdens de najaarsver gadering wordt gecollecteerd voor vergro ting van dat bedrag. De be doeling is aan alle 177 bewo ners van het bejaardenhuis met Nieuwjaar een zakje geld te overhandigen. „Zo kan iedereen zelf bepalen wat ze ermee willen doen. En er blijft niets aan de strijk stok hangen." Verslag De najaarsvergadering wordt verder gebruikt om te discussiëren over eventuele voortgang van de kerstbij eenkomst. De verschillende commissies brengen daar naast verslag uit van hun werkzaamheden. Bovendien staat er - ter ontspanning - een optreden gepland. Me vrouw Blom uit Renesse ver telt Schouwse verhalen. De vergadering begint om 14.00 uur. In verzorgingscentrum Duinoord BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede wordt morgen, dinsdag, een grootschalige brandweeroefening gehouden in en rond het ver zorgingscentrum Duinoord. Deze begint om 18.30 uur. De oefening van de post Haamstede en Renesse van de Brandweer Schouwen- Duiveland wordt gehouden in samenwerking met de ambulancediensten Zierik zee en Goes en het Neder landse Rode Kruis. Tijdens de oefening wordt gesimuleerd dat een ver keerd geladen vrachtwagen boomstammen verliest. De afgevallen lading verspert de weg voor het verkeer en één personenauto wordt bij het ongeluk betrokken. Dit oefen-ongeluk vindt plaats op het terrein van Duin oord. Door nog onbekende oorzaak zal tevens in Duin oord een explosie plaats vinden met een fictieve brand als gevolg. Samenwerking Doel van de oefening is het toetsen van de uitruk- en inzetprocedure van de brandweer en van het ont ruimingsplan van Duin oord. Verder wordt de on derlinge samenwerking van de verschillende hulp diensten getest. MIDDELBURG - Er is van Schouwse kant nog wei nig belangstelling om auditie te doen voor de speel film Wilde Mossels. De audities worden woensdag gehouden in de Stadsdanszaal in Middelburg. dere filmen bij Ouwerkerk en in Bruinisse. Het is de be doeling dat de opnames voor de film volgend jaar oktober beginnen. Voorwaarde is wel dat de nodige subsidie kan worden losgeweekt. Cineast Erik de Bruijn zoekt voor twee van de drie hoof drollen mannen tussen de 18 .en 30 jaar met een Schouws accent. Tot nog toe heeft het modellenbureau Aliènne uit Vlissingen zo'n twintig men sen kunnen aanbieden bij» Hans Kemna Casting in Am sterdam. Daaronder zijn slechts enkele acteurs van Schouwen-Duiveland. „Men sen zijn toch wat verlegen. Ze denken te snel dat ze geen kans maken op de rol", aldus Ali Wille van het Vlissingse modellenbureau. Wille benadrukt dat belang stellenden zich nog steeds aan kunnen melden. Zij die nen zich dan in verbinding te stellen met Hans Kemna Casting in Amsterdam, tele foonnummer 020-6249186. Wilde Mossels zal voor een groot deel opgenomen wor den op Schouwen-Duive land. Voor de overige rollen zal in de komende maanden worden gecast. Regisseur Erik de Bruijn wil onder an- DIPLOMA'S ZIERIKZEE - In de Cornelia- stichting in Zierikzee wor den morgen om 16.00 uur de diploma's uitgereikt aan kandidaten die met goed ge volg het examen voor zieken verzorgende hebben afge legd. De ziekenverzorgenden heb ben het theoretische deel van hun opleiding gevolgd bij het ROC Zeeland. Het praktijk gedeelte volgden ze in de ver pleeghuizen rondom de Oos- terschelde. Bijzonder is dat een groot aantal kandidaten depart-ti- me-opleiding gevolgd heeft. In MFC te Zierikzee ZIERIKZEE - In het MFC in Zierikzee wordt vol gende maand begonnen met een oriëntatiecursus christelijk geloof. De eerste van vier bijeenkomsten vindt plaats op woensdag 19 november. Tijdens de cursus wordt in vier maal twee uur een infor matief overzicht gegeven van de hoofdlijnen van het christelijk geloof. Aan de or de komen vragen als: wat is de betekenis van het geloof, hoe is de bijbel tot stand ge komen en waarom zijn er zo veel verschillende kerken? De Nederlandse cultuur is op vele manieren beïnvloed door het christendom. Wie muziek beluistert of schilde rijen bekijkt zal vele opval lende dingen zien. Toch zijn er steeds meer mensen die weinig of niets weten van het christelijk geloof. Mensen groeien op in een maatschap pij die inter-religieus is. Via de oriëntatiecursus wordt belangstellenden de gelegen heid geboden om zelf de waarde van het christendom te verkennen en te beoorde len. Voor informaite of opgave kunnen belangstellenden te recht bij cursusleider Dick Vos, telefoon 0111-417781. Bestuur vreest toename vandalisme Breetveltspeeltuin Toezichthoudster Els Verloo moet het volgend jaar misschien zonder vergoeding stellen. ZIERIKZEE - Het college van B&W wil af van de subsidie voor een toezichthoudster in de Meester Breetveltspeeltuin in de Zierikzeesche wijk Malta. Wel wordt de algemene bijdrage verhoogd van 4.500 naar 10.000 gulden. Dit voorstel zal op 10 november aan de commissie worden voorgelegd. Enige jaren geleden heeft een ingrijpende renovatie van de speeltuin plaatsgevonden. Deze is voor het overgrote deel bekostigd uit de eigen middelen. Hierdoor voldoet de speeltuin aan de wettelij ke eisen voor speeltoestel len. Door de komst van een beheerster werd het vanda lisme teruggedrongen en wordt ook meer gebruik ge maakt van de speeltuin. In 1996 en 1997 reserveerde de gemeente jaarlijks een be drag van 20.000 gulden voor een toezichthoudster. In 1996 werd gesteld dat de subsidie eenmalig zou zijn, maar deze werd dit jaar toch nog ver strekt. „Dat was uitzonder lijk", aldus wethouder P. Berrevoets-Ringelberg. „We willen ook geen precedent scheppen. De speeltuin moet naar andere geldbronnen zoeken. Wellicht dat er met Beter Wonen iets geregeld kan worden. Die heeft ook een taak in het toezicht." Aankloppen De huurders van Beter Wo nen die in de wijk Malta wo- (foto: Marijke Folkertsma). nen, dragen nu via de huur bij aan de exploitatie van de speeltuin. Zij betalen 1,55 per maand. „Maar we willen niet steeds bij Beter Wonen aankloppen, stelt bestuurs lid Paula Schoonen van de Breetveltspeeltuin. „Die doen al zo veel voor ons. We huren de grond voor een sym bolisch bedrag en de woning bouwvereniging heeft pas de riolering nog vernieuwd. Het is een beetje gênant om steeds bij dezelfde om geld te vragen."Over de huidige toe zichthoudster is het speel- tuinbestuur erg tevreden. Schoonen: „Het succes van de speeltuin valt of staat met een beheerder. Als er geen geld meer voor is, ben ik bang dat we terug naar af gaan en dat we weer veel va ker te maken krijgen met vandalisme. En dat terwijl de bezoekersaantallen een opgaande lijn vertonen." Via inspraakgelegenheid tij dens de commissievergade ring hoopt Schoonen het col lege nog op andere gedachten te kunnen brengen. Toezicht De toezichthoudster, Els Ver loo uit Zierikzee, is op woensdag, vrijdag en zater dagmiddag en tijdens vakan ties aanwezig van 13.00 tot 17.00 uur. In de resterende uren, de speeltuin is dage lijks vanaf 10.00 uur geo pend, is er geen toezicht. Verloo is voor het derde jaar toezichthoudster. Het eerste jaar als vrijwilliger. „Het is leuk werk, maar erg inspan nend. Hoewel de kinderen hier op eigen verantwoor ding komen, voel ik me soms meer oppas dan toezicht houdster. Eigenlijk zou je dit werk zelfs met zijn tweeën moeten doen." Sinds ze een vergoeding voor het werk krijgt, is haar moti vatie alleen maar toegeno men. „Je slaat toch minder eens een keer over. Het zou zonde zijn als de vergoeding weg zou vallen. Toch zal ik altijd wel betrokken blijven bij de speeltuin. Mijn man heeft nog geholpen bij het op knappen." Een verhoging van de entree biedt geen enkele oplossing. De kinderen betalen nu een kwartje per dag. Snoepgoed wordt eerder berekend in stuivers en dubbeltjes dan in kwartjes en guldens. Een bakje koffie voor de ouders van de spelende kinderen kost 60 cent. Open dag bij Zeeuwse trekpaardhouders KERKWERVE - 'Héla, hop, hou vast zo'. De boer spoorde de trekpaarden voor de ploeg nog eens aan, keek om zijn schouder en zag dat het goed was. Die pe rechte voren hadden ze samen getrokken. Nog een paar dagen en dan lag de hele akker er zo bij. Tijdens de open dag van trek paardhouders, verenigd in de Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland, konden belangstellenden op twee plaatsen op Schóuwen-Dui- veland een kijkje nemen. Bij Van de Velde in Zonnemaire stond een trekpaard met een veulen. Die kwam niet in ac tie. Bij Van der Wekken in Kerkwerve waren trekpaar den aan het werk te zien. J. van der Wekken (67) com bineerde zaterdag onder een rustig herfstzonnetje het nut tige met het aangename. Met het omploegen van de akker was hij al een paar dagen be zig en eigenlijk was er iedere dag wel bekijks. Soms toe risten, maar meestal boeren uit de omgeving die zelf ook nog op een dergelijke 'am bachtelijke' wijze het land hadden geploeg, geëgd, ger ooid of ingezaaid. Een open dag leverde nauwelijks meer bezoekers op. Pas op ploegwedstrijden, waar hij recent nog als vijfde was geëindigd, was sprake van ruime belangstelling. „Een paar uur per dag ben ik deze weken wel bezig, ge woon als hobby. Da's ook goed voor de paarden. Dan blijven ze in conditie. Het is heerlijk rustgevend werk. En voor de rest heb ik toch niet zo veel meer te doen. Het bedrijf is nu van mijn zoon." Collectie Veertien was Van der Wek ken toen hij door zijn vader voor het eerst met twee paar den de akker werd opge stuurd. Tot zijn dertigste werd het land nog met be hulp van trekpaarden ge ploegd. Daarna deden de ma chines hun intrede. Vijf jaar geleden is hij als hobby weer met trekpaarden begonnen'. Zijn zoon had toen al een flinke collectie oude landbouwwerktuigen verza meld en zou het niet leuk zijn, was de gedachte, als daar ook daadwerkelijk wat mee gedaan werd. Van der Wekken bleek de techniek nog in zijn vingers te hebben. „Het is een kwes tie van de paarden mennen en de ploeg afstellen. Als jé dat goed kunt, hoef je niet veel meer te doen dan meelo pen om rechte voren te krij gen. En een kaarsrechte voor dat is net zo iets als een mooi doelpuntmaken met voet bal. Daar kun je erg tevreden over zijn." Zoon Bart kijkt van afstand toe. Hij loopt zelf ook wel eens achter de ploeg, maar zeker niet op een open dag. „Ik kan nog niet zo goed draaien op het eind. Dat heb ik nog niet onder de knie. En ik zit ook nog te veel te zeu len aan die ploeg. En dan zien die oude boeren uit de omge ving het, en die vinden het maar niks." Claudia De paarden, fors gebouwd, luisteren naar de namen Claudia en Mirna. Claudia stond op de veemarkt in Utrecht. Op twee jarige leef tijd zou ze verkocht worden voor de slacht. Voor bijna 2,5 duizend gulden werd ze daar voor behoed. Mirna werd ge kocht op een markt in Gel derland. „Ze konden nog niks toen we ze zo'n vijf jaar geleden kochten. Dat hebben we ze zelf moeten leren. Maar ze stonden in één middag voor de wagen en dat is wel eens anders." Het trekpaard met veulen'van familie Van de Velde uit Zon nemaire hoefde tijdens de open dag niet in actie te komen. (Foto: Marijke Folkertsma) Kleurplaatwedstrijd Burghse Schoole BURGH-HAAMSTEDE - Arthur den Haan (12) uit Ellemeet heeft in zijn leeftijdsgroep dé kleurplaat wedstrijd van Museum de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede gewonnen. Zaterdag werden in bakkerij De Soete Suikerbol de prij zen uitgereikt. De Haan was een van de twee prijswin naars die afkomstig waren van Schouwen-Duiveland. Ulco Schoots uit Burgh was de andere. De overige winnaars kwa men van buiten het eiland. Zij hebben schriftelijk be richt gekregen en mogen hun prijzen, over het algemeen boeken, afhalen. Als dit niet mogelijk is, worden ze opge stuurd. De kleurplaten wa ren verkrijgbaar bij de ten toonstellingen 'Hazen en konijnen' en 'Vlinders' die dit jaar in het museum zijn gehouden. De meeste prijs winnaars hadden hun kleur plaat met potlood inge kleurd. Eeii enkeling viel met viltstiften in de prijzen. In De Soete Suikerbol wer den de aanwezigen, die op Den Haan na allemaal-met een tweede prijs werden ge waardeerd, getracteerd op li monade met gebak. Zo'n ze ven kinderen waren bij de prijsuitreiking aanwezig. De winnaars zijn: 4 en 5 jaar: Sjef van Gestel (Tilburg) en Lasse Lemmer (Vaals), 6 en 7 jaar: Ulco Schoots (Burgh) en Mariska Bolten (Hilversum), 8 jaar: Eline Bolten (Hilver sum) en Marleen ter Linden (Enkhuizen), 9 en 10 jaar: Mi- raim Kolpa (Rotterdam) en 12 jaar: Arthur den Haan (El- lemeet). ONGEVAL GOES - Bij een verkeerson geval in Goes zijn twee licht gewonden gevallen. Een 36- jarige inwoonster van Middelburg die linksaf wilde slaan, verleende geen voor rang aan een tegemoetko mende personenauto, die werd bestuurd door een 38- jarige inwoner van 's-Gra- venpolder. BRAND DREISCHOR - Bij dieren speciaalzaak Bodbijl in Drei- schor is vanmorgen brand uitgebroken. Volgens een woordvoerder van de politie waren er ten tijde van het uitslaan van de brand geen mensen in het pand. Nie mand raakte zodoende ge wond. Ten tijde van het ter perse gaan van deze krant waren de nabluswerkzaam- heden bij de winkel aan de Bogerdweg 48 nog in volle gang. DORPSRADEN DREISCHOR - De dorpsraad van Dreischor houdt morgen, dinsdag, een vergadering in het Dorpshuis. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Woensdag 29 oktobef komt de dorpsraad van Zonnemai re bijeen. Ook deze vérgade- ring. in het Dorpshuis al daar, begint om 20.00 uur. Advertentie diverse smaken Maximaal 12 flesten per klant (inchiuel grain lies) 00^99 RUNDERGEHAKT 500 gram NUiw NU €SM KEUKENROLLEN ?A pak a 2 rollen van I Gemaakt van recycled papier ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 27 oktober Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national in de Gereformeer de kerk. 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national in de Gereformeer de kerk. 19.00-20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national bij familie Van Damme aan de Zwaneburg- sêweg 12.19.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Mossel- en bingobijeen komst voor zestig-plussers in het Rehoboth aan de Oost straat. 17.00 uur. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Seminar 'U en de Euro', Theater Mondragon. 20.00 uur Brouwershaven Spelmiddag. Recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad. Dorpshuis, 20.00 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty International aan de Dr. Wortmanstraat 21.10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkander in het verenigings gebouw. 19.30 uur. Woensdag 29 oktober Kreaclub in het MFC. Van 13.30 tot 15.30 uur. Thema-avond 'U en de euro'. Mondragon. 19.30 uur. Renesse Kennismakingsmiddag bow- lingsportjeugd. Bowling Re nesse. 14.00 uur. Brouwershaven Optreden Elvira Vos. Recreatiezaal Poortershof. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad van Zonnemaire in het dorps huis. 20.00 uur. Bruinisse Informatieavond van La Le- che League over de kraam tijd bij Diana Ista aan de Dijkstraat 10. 20.00 uur. Donderdag 30 oktober Zierikzee Jaarlijkse najaarsbazar van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging Tessel- schade-Arbeid Adelt in het Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.00 uur. Lezing: 'De mooiste dorpen van Zeeland'. Multifunctio neel Centrum. 19.30-21.30 uur. Nieuwerkerk Openbare dorpsraadverga dering in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 31 oktober Zierikzee Eenvoudige kookcursus voor mannen (bij voldoende deelname). De Lichtboei. MFC. 19.00-21.00 uur Korenavond in de St. Willi- brorduskerk. 20.00 uur. Ouwerkerk Optreden showgroep Fake. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Officiële opening CJV-ge- bouw. Molenstraat. 20.00 uur. Zaterdag 1 november Zierikzee Start workshop dromen. De Lichtboei. MFC. 10.00-16.00 uur. Israëlische dans met Gert-Jan van Ammerkate. De Driehoek. Van 13.00 tot 17.00 uur. 'Madame De Sade' door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Bluesnight met Julian Sas Band en Blue Print. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Officiële afsluiting tentoon- stellingsserie Een ongeken de schittering. De Bewaer- schole. 15.00 uur. Brouwershaven Lampionoptocht. Verzame len bij muziektent Markt. 18.45 uur. Bruinisse Open huis nieuw onderko men CJV. Molenstraat. 10.00 tot 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3