Hartziekten vooral in Oosten Drama in Herstal BMW kanshebber op aankoop Rolls-Royce Justitie wil grondige aanpak beursschandaal Veel files in ochtendspits Handel nazimateriaal in kazernes Duitsland Milieudefensie bezet Rijksluchtvaartdienst Prestigeuze fabriek te koop Vierde verdachte op de hielen Havenwerkers blokkeren Erasmusbrug Rotterdam WATERSTANDEN Volgens Atlas van Sterfte in Europa van RIVM Nederlander vermoord op de Filipijnen Ontsnapte gevangene weer gepakt Coupplegers in de gaten Hogere omzetten in mode Schandaal breidt zich uit Uitbreiding van Schiphol Krokodil dertien jaar in huis 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Rolls-Royce, de Britse fabrikant van luxe personenwagens, is te koop. Ei genaar Vickers heeft dit maandag laten weten. Het bedrijf sprak tot voor kort steeds tegen de produc tie van Rolls-Royces en Bent- leys te willen verkopen, hoe wel het wel bezig was zich te concentreren op zijn defen sie-activiteiten (pantserwa gens) en de productie van vliegtuigmotoren. De Duitse autoproducent BMW is een grote kansheb ber om Rolls-Royce te kopen. Kortgeleden besloten de twee al te gaan samenwer ken. BMW zou de motoren voor de luxe auto's gaan le veren. Mercedes, Ford en Ferrari zouden zich volgens ingewijden ook als koper kunnen opwerpen. BMW werkt al mqt Vickers samen bij de fabricage van vliegtuigmotoren. De vlieg tuigmotoren dragen ook de naam Rolls-Royce, maar die divisie heeft niets te maken met de autodivisie. Vickers heeft het recht om het ge bruik van die naam door der den te verbieden. Rolls-Royce draait met winst, maar hoe groot die is maakt Vickers niet bekend. In het derde kwartaal dit jaar zijn er 1396 Rolls-Royces en Bentleys verkocht tegen 1278 in het derde kwartaal van vorig jaar. De sterkste verkoopgroei, 29 procent, deed zich voor in Groot-Brit- tannië. Rolls-Royce krijgt in de toe komst mogelijk concurrentie van Mercedes. Deze autofa brikant werkt aan een auto die groter en sterker wordt dan zijn huidige grootste mo del. Een prototype van de au to staat op het ogenblik on der de vooroorlogse merknaam Maybach op de autotentoonstelling van To kio. AMSTERDAM (ANP) - Justitie trekt voortvarend het net verder aan rond het schandaal op de Amster damse effectenbeurs dat vrijdag aan het licht kwam. Het Openbaar Ministerie eis te maandag voor de recht bank in Amsterdam dat het commissionairshuis Leem huis Van Loon onder cura tele komt te staan. Hoofdverdachte H.V., direc teur bij het kantoor, is maan dagochtend met twee van zijn medewerkers voorgeleid aan de officier van justitie en later op de dag waarschijn lijk al aan de rechter-com- missaris. Justitie zit een vierde verdachte, die ver moedelijk in het buitenland is, nog op de hielen. De Amsterdamse beurs was in het weekeind met aller macht bezig de onrust in de beleggerswereld in te dam men en de handel maandag zo normaal mogelijk te laten verlopen. Een vergeefse po ging -zo leek maandagmor gen- want de beurs schoot al kort na de opening fors om laag met dik twintig punten. Leemhuis Van Loon heeft in allerijl een directiewisse ling doorgevoerd. Naast V. is ook directeur J. Leemhuis vervangen. V. en twee van zijn medewerkers werden vrijdag, aangehouden. Zij staan onder verdenking van betrokkenheid bij een crimi nele organisatie. Zij zouden zich hebben schuldig ge maakt aan misbruik van voorwetenschap, het geven van steekpenningen, heling, oplichting, valsheid in ge schrifte en belastingfraude. ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer honderdvijftig werknemers van de havenpools in Amsterdam en Rotterdam hebben maandagochtend kort na tien uur de Erasmusbrug geblokkeerd. Er vonden enkele korte schermutselingen plaats, on der meèr met een trambe stuurder. Deze reed achter uit, waarbij de tram ontspoorde. De politie zetten paarden in om de orde te her stellen. Zo'n tweehonderd werkne mers van de havenpools in Rotterdam en Amsterdam verzamelden zich bij de rechtbank in Rotterdam om de ontslagzaak van J. Tous- saint bij te wonen. De voor zitter van de ondernemings raad van de Rotterdamse ar beidspool SHB voerde vori ge week actie, ondanks een verbod daartoe van de rech ter. Slechts twintig werkne mers mochten de rechtszaal binnen. De rest moest buiten blijven. Zij trokken daarop naar de Erasmusbrug. De Rotterdamse havenpool kampt met een verlies van een miljoen gulden per maand en wil het aantal full time arbeidsplaatsen flink beperken. De pool in Am sterdam is al failliet. LUIK (ANP) - Een Belgische vrouw heeft zondag zelfmoord gepleegd door in Herstal, ten noorden van Luik, in het Albertkanaal te springen. Daarbij nam ze haar twee kleinkinderen van 3 en 6 jaar oud met zich mee. De drie kwamen door ver drinking om het leven. Over de preciese omstandig heden van het familiedrama tast de Belgische politie nog in het duister. In de woning van de vrouw vond de politie een afscheidsbrief waarin ze te kennen gaf dat ze zelf moord wilde plegen. De vrouw schreeft verder dat ze haar kleinkinderen met zich mee zou nemen. Volgens de politie was de vrouw zwaar aangeslagen door de zelf moord van haar zoon, de va der van de kleinkinderen, een jaar eerder. Sinds zijn dood leefden de kinderen bij hun moeder. De vrouw bracht hen echter geregeld naar de ouders van haar gestorven echtgenoot. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 okt. 01.35 154 07.40 -112 13.55 145 19.55 -132 ROOMPOT BUITEN 28 okt. 00.10 152 06.30 -104 12.30 142 18.45 -126 BRUINISSE 28 okt. 01.30 165 07.45 -118 13.50 155 20.05 -139 WEMELDINGE 28 okt. 01.35 173 07.40 -124 14.00 164 20.00 -146 Springtij". 2 november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 BILTHOVEN (ANP) - In Oost-Europa sterven vijf keer zoveel mensen aan een hartaanval als in West- Europa. In Nederland was al bekend dat het aantal hartaanvallen toeneemt richting Duitse grens. Nu blijkt dat deze trend over de landsgrenzen doorzet. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) presenteerde maan dag samen met de Wereldge zondheidsorganisatie WHO de zogenoemde Atlas van Sterfte in Europa. Hierin zijn de cijfers verwerkt van zestien doodsoorzaken in 1980, 1981, 1990 en 1991. De Sterfte-Atlas brengt dus ook in kaart hoe het aantal sterf gevallen per doodsoorzaak in een bepaald gebied is ver anderd. Volgens epidemo- loog G. Doornbos van het RIVM zijn vooral de cijfers van de hart- en vaatziekten opvallend. ,,Je ziet als het ware het voormalige IJzeren Gordijn door het aantal har tinfarcten lopen. Ook een aantal andere doodsoorzaken laat in de vroegere Oostblok-landen een hoger sterftecijfer zien. De onderzoekers vermoeden dat dit te maken heeft met de medische voorzieningen en de levensstijl in die landen. „Het is nog te vroeg om aller lei conclusies te trekken. Maar het is duidelijk dat ie mand die een hartaanval heeft gehad goed behandeld moet worden, anders sterft hij eerder. We vermoeden dat dat wel iets met de cijfers van Oost-Europa te maken heeft." Een andere oorzaak voor de hogere sterftecijfers is vol gens Doornbos dat Oost-Eu ropeanen meestal ongezon der leven dan West-Europeanen. Belangrij ke oorzaken voor hart- en vaatziekten zijn verkeerde voeding, weinig bewegen, ro ken en overmatig alcoholge bruik. Vooral dat alcoholge bruik zou het sterftecijfer beïnvloeden. „In Rusland wordt op dit mo ment zo ontzettend veel ge dronken, dat het niet ver wonderlijk is dat daar meer mensen aan een hartaanval sterven." Longkanker Niet alle doodsoorzaken la ten een karakteristiek pa troon zien met een toename van sterfte in de richting van bepaalde gebieden. Zo lijken de cijfers van longkanker be trekkelijk willekeurig over het Europese continent ver deeld. Naast Oost-Europa zijn in de onderzoèksjaren ook in Schotland, Nederland en Tsjechië veel mensen aan longkanker overleden. Totaalbeeld Het is voor het eerst dat de sterftecijfers van alle Euro pese landen zijn samenge voegd tot een totaalbeeld. Het belang hiervan is dat de regionale verschillen van doodsoorzaken nu dwars door de landsgrenzen heen kunnen worden geregis treerd en onderzocht. MANILLA (AFP) - Een 57-ja- rige Nederlander is in de nacht van zondag op maan dag in zijn woning nabij de Filipijnse hoofdstad Manilla vermoord. Volgens de politie is Josep- hus Cornelius Mutsaers, van beroep deviezenhandelaar, neergestoken door dieven die een onbekende hoeveel heid Amerikaanse dollars en Filipijnse pesos hebben mee genomen. Volgens een poli tiechef waren op de handen van het slachtoffer steek wonden zichtbaar. Dat zou erop wijzen dat hij zich tegen de overvallers heeft ver weerd. Mutsaers, afkomstig uit Amsterdam, was ge trouwd met een Filipijnse vrouw. Een dienstbode vond zijn lichaam kort na midder nacht. DORDRECHT (ANP) - De 28- jarige TBS-veroordeelde die maandag in het Paleis van Justitie in Den Haag aan zijn bewaker ontsnapte, is zater dagmiddag in Dordrecht aangehouden. De Hagenaar werd op win keldiefstal betrapt bij een supermarkt aan de Voor straat in Dordrecht. Hij ver klaarde dat zijn geld op was. Daarom wilde hij spullen stelen uit het magazijn van de winkel. De man zit sinds eind vorig jaar in Groningen vast voor diefstal en bedreiging met geweld. In Den Haag moest hij voorkomen voor het al dan niet verlengen van zijn TBS. De veroordeelde is te ruggebracht naar de Van Mesdagkliniek in Gronin gen. TWEEDODEN VEENENDAAL (ANP) - Door een frontale botsing op de N233 tussen Veenendaal en Rhenen zijn zondagavond twee mannen om het leven gekomen en raakte een derde man zwaargewond. De slachtoffers zaten in twee personenauto's die door nog onbekende oorzaak tegen el kaar reden. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse ambassade in Su riname heeft opdracht het lot van de vermeende coupple gers op de voet te volgen. Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken sluit niet uit dat de door de partij van Bouterse gedomineerde Su rinaamse regering, een bin nenlandse vijand wil creë ren. Een nog onbekend aantal mensen werd zaterdagavond in Paramaribo door de poli tie opgepakt op verdenking de regering omver te willen werpen. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken is nog steeds niet duidelijk wie de verdachten zijn en wat zij bekend hebben. Van Mierlo wil in afwachting van harde informatie op dit moment niet verder op de zaak in gaan. SCHIETPARTIJ AMSTERDAM (ANP) - Bij een schietpartij in Amster dam is maandagochtend een nog onbekende man om het leven gekomen. De politie heeft één arrestatie verricht. De modewinkels in het midden- en kleinbedrijf hebben in de eerste negen maanden van dit jaar een omzetstijging geboekt van bijna 5 procent. Het grootst is de stijging van de omzet bij de winkels in sportartikelen, namelijk 8 pro cent. Deze positieve'cijfers zullen maandag worden ge presenteerd door voorzitter Betty van Arenthals-Kramer Freher van de Vereniging Mitex. Zij zal dat doen bij de start van de jubileumactiviteiten van de branchevereni ging Mitex die in 1998 vijftig jaar-bestaat. Naast het toe genomen consumentenvertrouwen is volgens Van Arent- hals ook de groeiende belangstelling van de consument voor mode een belangrijke reden voor de omzetstijging. DRIEBERGEN (ANP) - De eerste werkdag na de herfstvakantie was het direct raak: in de ochtend spits stonden maandag tientallen files met een tota le lengte van 350 kilometer. „Uitzonderlijk veel, zelfs voor een maandagochtend", aldus de landelijke verkeers politie in Driebergen. De op stoppingen werden mede veroorzaakt door enkele on gevallen. Op de A2 (Den Bosch-Amsterdam) ontstond een rij van 35 kilometer tus sen het knooppunt Deil en Breukelen. Oorzaak was een gekantelde vrachtwagen met zand bij Maarssen. Ook op de A15 (Gorinchem-Europoort) was het een chaos. Doordat er bij een ongeval olie op het wegdek was gekomen, moes ten twee rijbanen worden af gesloten. Resultaat: een file van twintig kilometer. Bij de ongevallen vielen geen slachtoffers. RIJSWIJK (ANP) - Het schandaal over nazi-acti viteiten binnen hef Duitse leger breidt zich uit. In een aantal kazernes vindt een actieve handel plaats in rechts-radicaal materiaal, zo schrijft de krant Berliner Zeitung maandag. Bovendien worden teksten van extreem-rechtse orga nisaties en partijen als de Wiking-Jeugd en de neo-na- zipartijen NPD en DVU binnen de kazernes ver spreid. De krant beroept zich op de uitspraken van een voormalige officier die te maken had met een re cent opgedoken videoband met nazi-materiaal. Vol gens hem hebben superieu ren de verspreiding van het materiaal getolereerd of zich zelfs actief met de han del beziggehouden. Vorige week dook de oms treden videoband op waar op het schokkende gedrag van soldaten te zien was: militairen brengen de Hit lergroet, schelden op joden en doen de verbranding van lijken in vernietigingskam pen na. Zeker acht militai ren van een bataljon uit de deelstaat Saksen waren bij de opnames betrokken. Opspraak Het Duitse leger kwam eer der dit jaar al in opspraak door een vergelijkbare vi deo van hetzelfde bataljon. De opnames op de nieuwe band zijn ongeveer drie jaar oud. DEN HAAG (ANP) - Vijfentwintig actievoerders van Milieudefensie en de bewonersgroep Baanbre kers uit Haarlemmermeer hebben maandagochtend om tien uur het directoraat-generaal van de Rijks luchtvaartdienst op het ministerie van Verkeer en Waterstaat bezet. De actie ging gepaard met veel ru moer. De actievoerders hebben zich in de gang van het directo raat aan elkaar vastgeke tend. Ze zitten ook vast aan twee grote boxen die een hoop lawaai en rook produ ceren. Het is vrijwel onmoge lijk voor de ambtenaren nog te werken. Buiten hangt een spandoek met de tekst „Houdt Nederland leef baar". De organisatie wil hiermee protesteren tegen de mogelij ke uitbreiding van Schiphol. Volgens Milieudefensie gaat de overheid veel te laks om met het milieu, en moet dat steeds wijken voor economi sche groei. Naar verwachting zal het ka binet besluiten dat de lucht vaart in Nederland verder kan groeien, mits het milieu niet te veel schade lijdt. Vol- .gens Milieudefensie zijn de grenzen al lang overschre den. De organisatie heeft zich, naar eigen zeggen, tot nog toe constructief opge steld in het debat over de toe komst van de luchtvaart. Standpunt Het huidige kabinet zal bin nenkort een standpunt bepa len over de groei van de luchtvaart. Wordt groei toe gestaan, dan zal het volgende kabinet besluiten waar dat kan. Suske en Wiske DE MOMPELENDE MUMMIE" door Willy Vandersteen Daarenboven kan Dims! u besthermen te- gen de peearen van de junpte. J Haha! tloet dit ouderêmsjepensioneer- óe ons best hermen I Vel over hel been en at lang met meerjarig Dat at hoort thuis in een rusthuis uitgedroogd gevat hoort z<L voor hoogbejaarden Verwachting t/m vrijdag 31 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht z.oost 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -1 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht z.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 07.28, onder 17.18 Maan op 04.03, onder 16.27 Nieuwe maan: 31 oktober (11.02) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De winterjas aan, de verwar ming hoog, dat is waar de temperatuur ons de komende dagen toe dwingt. Van nacht koelt het onder een heldere ster renhemel fors af. Het komt tot zo'n 4 gra den onder nul. Alleen vlak" bij zee is het wat minder koud. Morgen kruipt de temperatuur langzaam op om 's middags even het maximum van 7 graden aan te tippen. Dat is dan 5 graden onder het gemiddelde voor eind oktober en met recht koud te noemen. Maar er is een zoete troost. En dat is de zon die morgen bijna onafgebroken schijnt. Verder waait er een zwakke tot matige oostenwind, kracht 2 tot 3, aan de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust waait het vrij krachtig, 5 bft. Na morgen houden we koud en droog weer. Het is meestal helder, al komen er later in de week meer wolken. LONDEN (DPA) - Onge veer dertien jaar lang heeft een Brits echtpaar een krokodil als huisdier gehouden. De 1,5 meter lange Amy genoot net zo veel vrijheid als ieder an der huisdier. Helaas kan zij niet lan ger bij haar baasjes blij ven," omdat het huis te klein is. Amy moet nu naar een te huis voor reptielen in Birmingham, aldus de Britse radiozender BBC zondag. De krokodil maakte deel uit van het gezin en sliep dikwijls aan de voeten van haar baas terwijl hij aan het werk was in zijn studeerkamer. Dat is in haar nieuwe omgeving onmogelijk. Amy protesteerde dan ook heftig tegen hgar verhuizing en beet bijna in de hand van de verzor ger die haar kwam opha len. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538- Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. tnlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/*% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2