Plompe Toren nog dit jaar open Anouk in Brouwershaven Stichting Dansz brengt Fighting Chance in Goes Boekhandel twee dagen stemlokaal Plattelandsvrouwen op bezoek in Benin Recital op piano door Tadeu Duarte Lanna Zeeland aan Zet motto Bedrij vencontactdagen Nieuw bestuur van de Kamer Excursie op Neeltje Jans EXPOSITIES VRIJDAG 24 OKTOBER 1997" NR 26271 9 In kader uitwisselingsproject WEMELDINGE - Henny van Maurik uit Wemeldin- ge en Jeannet Rijk uit Wolphaartsdijk zijn twee van de elf vrouwen die woensdag 29 oktober een werk bezoek brengen aan het Afrikaanse Benin. Vereniging Natuurmonumenten nog enkele weken bezig met inrichting BTJRGHSLTJIS - De renovatie en inrichting als be zoekerscentrum van de Plompe Toren bij Burgh- sluis is bijna klaar. De vereniging Natuurmonumen ten wil de toren nog dit jaar openstellen als bezoekerscentrum. De nieuwe koepel werd deze week bovenop de Plompe Toren geplaatst Zij bezoeken dit land in het kader van het uitwisselings project van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen (NBvP) met vrouwen uit Kandi. In september waren Beninese vrouwen hier te gast, nu begint het tegenbe zoek. De Nederlandse vrou wen gaan in Benin 'een kijk je in de keuken nemen', ze logeren bij de vrouwen thuis. Op het programma staan be zoeken aan landbouwprojec ten, aan initiatieven op het gebied van onderwijs, ge zondheidszorg en kredietver lening. Maar ook de vermarkting van landbouw producten, de relatie consu ment-producent, huwelijks- en erfrecht, taakverdelingen tussen mannen en vrouwen en de positie van vrouwen in de samenleving komen aan de orde. Ontwikkelingsverdrag Achtergrond van het project is het duurzame ontwikke lingsverdrag dat Nederland en Benin hebben gesloten. Alle thema's die in het werk bezoek ter sprake komen staan dan ook in het teken van: hoe geven de mensen in Benin, en dan in het bijzon der de vrouwen, vorm aan hun leven, aan hun leefomge ving, aan een duurzame sa menleving? 4 Na terugkeer in Nederland, op donderdag 13 november, staan vele spreekbeurten op het programma van de elf vrouwen. In plaatselijke af delingen van de NBvP, maar ook in scholen, gemeentera den en in het bedrijfsleven is belangstelling voor de erva ringsverhalen van de vrou wen. Draagvlak Zodoende vormt zich een breed draagvlak voor een an dere manier van samenwer ken tussen Nederland en een Afrikaans land. Niet meer een relatie van donor en ont vanger, maar een relatie die volgens de NBvP op gelijk waardigheid, wederkerig heid en participatie is ge stoeld. Dit zijn de drie kernbegrippen in het duurza me ontwikkelingsverdrag en in het uitwisselingsproject van de NBvP met de vrou wen van Kandi. „Een precieze datum weten we nog niet," zegt A. Boon, opzichter voor Schouwen- Duiveland van Natuurmonu menten. „Maar zeker is wel dat we de toren in december gaan openen." De vei*eniging heeft nog twee tot drie we ken werk aan de inrichting van het nieuwe bezoekers centrum aan de Oosterschel- de. Timmerlieden leggen mo menteel de laatste hand aan een nieuwe eikenhouten trap, die het vermolmde exemplaar moet vervangen. Deze week werd de nieuwe koepel bovenop de toren ge plaatst. Bouwbedrijf Bom uit Burgh heeft eerder dit jaar losse stukken metsel werk vervangen, evenals verweerde stenen. Verder werd de toren van boven tot onder opnieuw gevoegd. Het informatiecentrum in de vernieuwde Plompe Toren zal niet doorlopend worden bemand. Bezoekers die het gebouw betreden worden bij het openen van de deur door een sensor geregistreerd. Daarop gaat het licht aan en begint een zelfbladerend boek zijn verhaal over de his torie van het verdronken land van Koudekerke. Op de begane grond komt verder een lichtprojectie. De trap, waaraan lantaarns worden opgehangen, leidt naar de eerste en tweede eta ge. Daar staan vitrines opge steld, waar de bezoeker in teractief bezig kan zijn en Haar nieuwe album To gether Alone is voor een groot deel van de hand van Anouk zelf, in samenwer king met Bart van Veen. Fluid Conduction en Mood Indigo - het nummer dat vo rig jaar november als de buutsingle uitkwam - zijn composities van Golden Ear- ring-grootheden George informatie krijgt over getij denwerking en de vorming van schorren en slikken. Flora en fauna Nog hoger op het gebouw krijgt het publiek informatie over de flora en fauna aan de kustlijn en in het inlagenge- bied. „Op de toren is een an dere, zelfsluitende koepel ge plaatst," vertelt districtsbeheerder van Na tuurmonumenten G. de Groot. Die koepel biedt, vol gens hem, ook een goede voorziening om kinderen van het uitzicht te laten ge nieten. Hoe de openingstijden van de Plompe Toren eruit gaan zien, moet nog nader worden bepaald. Buiten het hoogsei zoen zal het informatiecen trum vermoedelijk niet elke dag geopend zijn. Verder wordt een sleutelbewaarder aangesteld. Die opent 's och tends en sluit 's avonds het gebouw en houdt zonodig tussentijds enig toezicht. Vertraging- De restauratie van de Plom pe Toren vergt ongeveer vier maanden meer tijd dan aan vankelijk verwacht. Bij de start van de werkzaamhe den, eind december 1996, werd optimistisch de datum van 7 juli 1997 genoemd waarop het werk zou worden opgeleverd. Volgens De Groot werd de vertraging Kooymans en Barry Hay. Daarnaast is er werk terug te vinden van onder Frank Ca- rillo. Nobody's wife is Anouk's tweede single. Zij liet op ver schillende festivals al van zich horen. In Brouwersha ven neemt ze de plaats in van King Pleasure the Bis- veroorzaakt door de eiken houten trap in de toren. Eerst werd gedacht dat de spil van de trap nog voldeed en dat kon worden volstaan met het vervangen van de vermolm de delen. „Maar in de loop van de restauratie bleek, dat de twee bovenste delen hele maal vervangen moesten worden," zegt De Groot. „Nou is een ijzeren trap ma ken niet zo moeilijk, maar cuit Boys die aanstaande za terdag hun opwachting zou den maken. Dit concert gaat door omstandigheden niet door. Happy Seals Op zaterdag 22 november staat in het Tonnenmagazijn een optreden geprogram meerd van de multinationale band Happy Seals. Anouk wordt voorafgegaan door een support act. gaat het om mensen die in de schaduw van zichzelf leven. De vraag is of ze ooit uit de bescherming van hun eigen of andermans schaduw kun nen komen. Deze choreogra fie wordt gedanst door een aantal ex-Danszers. Zij zijn speciaal voor het jubileum programma de studio inge gaan om nog eenmaal aan een productie van Dansz mee te werken. Problemen Annelies Beekman heeft zich in haar tweede choreografie laten inspireren door alle daagse problemen en de ma nier waarop de mens deze het hoofd biedt. Saskia de Schip per maakt haar debuut met 'Even evenwicht'. Het twist punt van de weegschaal, al tijd op zoek naar evenwicht en harmonie... in jezelf en ook met anderen. In de choreografie van Vera Sorber staat de strijd tussen lichaam en geest centraal. Martine van Dijk, eveneens een debutant, maakt de abstracte choreografie 'Thoughts'. De opvoering in de Prins van Oranje begint zaterdag 29 no vember om 20.00 uur, zondag 30 november om 15.30 uur. Verder is 'Fighting Chance' 1 november te zien in De Sten- ge in Henkenszand (try-out) 8 november in het Zuidland- theater in Terneuzen (pre mière), 15 november in de Stadsschouwburg in Middel burg en 22 november in het Arsenaal Theater in Vlissin- gen. Deze voorstellingen be ginnen alle om 20.00 uur. Voor reserveringen: 0118- 659659. een eikenhouten vergt spe cialisme." De renovatie kost 450.000 gulden. Het overgrote deel hiervan wordt door de rijks overheid betaald. Wethouder C. Veerhoek heeft in Den Haag 130.000 gulden los we ten te peuteren uit de pot 'zu re regen'. De Juniorkamer Schouwen-Duiveland draagt 32.500 gulden bij, evenals de Eén keer per jaar kunnen de lezers zelf aangeven welk boek in hun visie een prijs verdient. Op genoemde da gen kunnen zij in meer dan 600 winkels en bibliotheken in heel Nederland hun voor keur kenbaar maken. Ieder een van zestien jaar en ouder kan in winkel of bibliotheek terecht in een heus stemhok je, compleet met rood pot lood en een 'kandidatenlijst'. Genomineerd zijn vijftien ti tels. Boeken van onder ande ren Anna Enquist, Joop Braakhekke, Geert Mak, do minee Nico ter Linden, Youp van 't Hek en Michel Montig- voormalige gemeente Wes- terschouwen. Verwaarloosd De toren was sinds maart 1994 gesloten vanwege de deplorabele toestand waarin hij verkeerde. Door een com petentiestrijd tussen ge meente en de Dienst Domei nen is het monument nac. Lezers kunnen ook een titel van eigen keuze invul len. Het winnende boek ont vangt de Trouw Publieks prijs voor het Nederlandse Boek 1997, bestaande uit een geldbedrag van 15.000 gul den, een sculptuur van Je roen Henneman en de titel Boek van het Jaar. Daarnaast wordt een specia le eenmalige Trouw Pu blieksprijs boekenbon ge maakt ter ere van de winnaar. De uitslag van de verkiezing wordt woensdag 5 november op televisie be kend gemaakt: 22.30 uur, Ne derland 1. (Foto: Marijke Folkertsma) jarenlang verwaarloosd. Uiteindelijk kwam de toren vorig jaar in het bezit van de voormalige gemeente Wes- terschouwen. De gemeente Schouwen-Dui veland, de huidige eigenaar van het object, coördineerde de restauratie. Natuurmonu menten is als gebruiker van het gebouw verantwoorde lijk voor de inrichting. MIDDELBURG - Als gevolg van de wijziging van de Wet op de kamers van koophan del en de fusie van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel (KvK) en de KvK Midden- en Noord-Zee land telt de Zeeuwse kamer vanaf 1 januari 1998 dertig leden. De Zeeuws-Vlaamse KvK telt op dit moment nog twaalf leden en de KvK voor Midden- en Noord-Zeeland vierentwintig. De benoe mingsprocedure voor de nieuwe dertigkoppige kamer is al in gang gezet. Verschil lende organisaties die aan het bedrijfsleven zijn gekop peld dragen mensen aan. Het dagelijks bestuur van de nieuw te vormen Zeeuwse KvK bestaat uit zes perso nen. Tot nu toe werd het db als bestuur aangeduid. Vol gens pr-functionaris J. Maas zal de fusie op korte termijn weinig merkbare verande ringen voor de ondernemer opleveren. Zo blijft naast het hoofdkantoor in Middelburg ook de vestiging in Terneu zen bestaan. Intern veran dert wel veel. Ondersteunen de afdelingen zullen in Middelburg worden gecon centreerd. NEELTJE JANS - Op initia tief van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap wordt zondag 2 november een excursie door de duinen van Neeltje Jans gehouden. Veel vogels volgen op hun trek naar het zuiden de kust. Neeltje Jans vormt daarin een belangrijke schakel. Een aantal vogels overwintert ook in Zeeland. De platen in de Oosterschelde zijn een pri ma voedselbron en bij hoog water verzamelen de vogels zich bijvoorbeeld op het vo geleiland bij Neeltje Jans. De vogelkijkhut is niet be reikbaar, maar wellicht la ten de trekvogels zich zien bij het duinmeertje. Wie een verrekijker heeft, doet er verstandig aan deze mee te nemen. De excursie vertrekt om 14.00 uur vanaf de betaal de parkeerplaats van Water land Neeltje Jans bij het bord van de natuurorganisa ties. Deelnemers hoeven zich niet vooraf aan te melden. DANSAVOND GOES - Vriendenkring Ka- pasi houdt zaterdag 1 novem ber een ontmoetingsavond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar. Belangstellenden kun nen vanaf 21.30 uur terecht in wijkcentrum De Spinne in Goes. Op 31 oktober in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De Culturele Commissie Brouwerhaven heeft voor vrijdag: 31 oktober een recital door de Braziliaanse pianist Tadeu Duar te Lanna op het programma staan. In het voormalig stadhuis van Brouwershaven voert Lanna werken uit van Van Beethoven, Ravel, Villa- Lobos, Berg, Fernandez, Debussy en Krieger. Een aantal klassieke, Brazili- aansev pianostukken wor den maar zelden uitgevoerd in Nederland. Europa Tadeu Duarte Lanna begon al op jeugdige leeftijd met pianospelen. Na zijn studie aan de Federale Universi teit kreeg hij van de Brazi liaanse regering een beurs om in Europa verder te gaan studeren. Aan het Conservatorium van Maas tricht behaalde hij zijn so listen- en kamermuziekdi- ploma's. Zijn opleiding werd voltooid door privé- lessen van Vlado Pelrmu- ter, Eliana Rodrigues, Hans Leygraf en Franco Scala. Concertgebouw Zowel als solist als met en sembles trad Tadeu Duarte op in bèlangrijke concertza len als Het Concertgebouw en de Doelen en in het bui tenland in Londen (St. Mar tin in the Fields), Athene en Parijs. Vorig seizoen con certeerde de in Nederland woonachtige Brazilaan on der meer in het Concertge bouw als onderdeel van de Mahlerherdenking. Het recital in Brouwersha ven begint om 20.00 uur. Kaarten zijn v.anaf een half uur voor het concert be schikbaar. Vier Schouwen-Duivelandse deelnemers ROOSENDAAL - Zeeland aan Zet. Dat is het motto van de Bedrijvencontactdagen West-Brabant, die van 4 tot en met 6 november in Roosendaal worden gehouden. De Schouwen-Duivelandse deelnemers zijn: de gemeente, Kort en Verton Architekten, ge rechtsdeurwaarder M. Buys en Top Shot (videopro ducties), alle uit Zierikzee. Zij presenteren zich tesamen met zesentwintig andere Zeeuwse bedrijven/organi saties in het Zeelandpavil joen. Gedeputeerde D. Bruinooge opent dit pavil joen op 4 november om streeks 19.15 uur. Hij geeft daarmee de aanzet tot drie beursdagen waarin de zake lijke relaties tussen Brabant en Zeeland centraal staan. Intensiveren Voor Zeeuwse bedrijven is West-Brabant een interes sant afzetgebied. Veel Zeeuwse ondernemingen zijn daarom actief in Brabant. Naast het intensiveren van de contacten met het Bra bantse bedrijfsleven, willen de bedrijven en organisaties tonen dat Zeeland meer is dan een provincie voor re creanten en toeristen. Zeeland biedt volgens de Ka mer van Koophandel een zee aan mogelijkheden voor on dernemers uit Brabant. Vol gens deze organisatie kent Zeeland de problemen niet van de omringende verstede lijkte gebieden, waar de be volking talrijk is, de steden en wegen tijdens de spits uren verstopt raken en open ruimte een schaars goed is, Zeeland heeft die ruimte wel, meent de Kamer: voor uitbreiding van bedrijvig heid, voor nieuwe zeehavens, voor natuur en om te wonen Initiatief Het Zeelandpaviljoen is een initiatief van de provincie, zes Zeeuwse gemeenten, waaronder Schouwen-Dui veland, Zeeland Seaports en de Kamer van Koophandel in Middelburg. De Bedrijvencontactdagen vinden plaats in Evenemen tencentrum Leysdream op 4 november van 19.00 tot 22.00 en 5 en 6 november van 15.00 tot 22.00 uur. HENK BINNENDIJK ZIERIKZEE - Henk Binnen dijk van de Evangelische Omroep houdt zondag 2 no vember een inleiding tijdens de samenkomst van de Chris tengemeente Zierikzee. Alle belangstellenden zijn om 10.00 uur welkom in het MFC aan de De Huybertstraat in Zierikzee. Zaterdag 29 november BROUWERSHAVEN - In het Tonnenmagazijn in Brouwershaven heeft zaterdag 29 november een concert plaats van dé Nederlandse Anouk. Amateurdansgezelschap bestaat twaalfeneenhalfjaar GOES - In het kader van haar twaalfeneenhalfjarig bestaan voert het Zeeuwse amateurdansgezelschap Stichting Dansz 29 en 30 november de voorstelling 'Fighting Chance' op in de Prins van Oranje in Goes. Stichting Dansz is opgericht in 1984 in Goes. De artistieke leiding is sinds die tijd in handen van de choreografe/ dansdocente Lia Sorber. De groep biedt getalenteerde dansers de mogelijkheid po diumervaring op te doen en te werken met verschillende choreografen in diverse dansstijlen. Ambities van dansers om als choreograaf aan de slag te gaan, kunnen bij de groep worden verwe zenlijkt. In de productie 'Fighting Chance' is geen sprake van een rode draad, een centraal thema. De choreografieën staan on afhankelijk van el kaar in een avondvullende voorstelling. Lia Sorber maakt 'Fighting Chance', over het streven van mensen naar succes. Wel ke hoogte op de ladder van succes geeft de mensen ge luk?. In 'Shadow duplica tion', eveneens van Sorber, Stichting Dansz voert in verband met haar bronzen jubileum de voorstelling 'Fighting Chance' op in Goes. (Foto: Wim Oranje) In kader verkiezing Publieksprijs ZIERIKZEE - Boekhandel De Vries in Zierikzee wordt twee dagen lang stemlokaal en wel op vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 november. Dit in het kader van de verkiezing van de Trouw Publieksprijs voor het Nederlandse boek. D66-raadslid J. van der Veer gaat als eerste zijn stem uitbrengen. I Tot en met zaterdag 25 oktober Renesse Bronzen beelden en schilderijen Abdijcol lectief. Dorpshuis. Dagelijks 10.00-17.00 uur. Tot en met zondag 2 november Renesse Nostalgisch speelgoed. Museum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 5 oktober en 2 novem ber van 12.00 tot 16.00 uur. Tot maandag 3 november Burgh-Haamstede Foto-expositie Langs de deur. Bibliotheek De Schutse. Maandag 3 november tot maandag 24 november Zierikzee Zierikzee Bruinisse Zierikzee Zierikzee Foto-expositie Langs de deur. Bibliotheek De Stolpe. Tot en met donderdag 27 november Foto-collectie 'Schilderingen'. Galerie Galerij, Hatfieldpark 2. Op schooldagen van 09.00 tót 16.00 uur. Dinsdag 25 november tot maandag 15 december Foto-expositie Langs, de deur. Biblio theek De Zaete. Toten met woensdag 31 december Foto's leden Fotogroep Schouwen-Duive land. Corneliastichting. Dagelijks 08.00- 20.00 uur. Tot en met dinsdag 6 januari Potloodtekeningen Leendert van der Pool. 't Lange Uus, Havenpark. Expositie geopend tijdens winkeltijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9