Tekort Onderdak gegroeid Open huis Jannewekken 19 - KPLAATI Bittere waarheid school Sportvisser klaagt over visstand Oosterschelde Bestuur van beherende stichting blijft aan in afwachting van ontwikkelingen Vrijdag 31 oktober officiële opening Opening de Saele 3,6 miljoen voor sanering INGEZONDEN STUKKEN ZEEUWS VLEGELBIER nu ook verkrijgbaar in uw dorpshuis en theater VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 NR 26271 5 ZIERIKZEE - Het begrotingstekort van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland, beheerder van Onderdak, bedraagt 428.000 gulden. Dat is ruim 35.000 gulden meer dan vorig jaar. Onder meer de ta nende interesse voor het verenigingsleven is daar oorzaak van. Secretaris A. den Reijer ziet zeker toe komst voor Onderdak. B&W hebben met de begro ting ingestemd. Het negatieve saldo over de begroting van 1997 bedroeg 391.000 gulden. Een ontwik keling overigens die niet uniek is voor deze Zierikzee- se sportaccommodatie, het gaat om een landelijke ten dens. ,,Het sporten in vereni gingsverband loopt terug. In de huidige tijd willen men sen niet meer gebonden zijn aan bijvoorbeeld sporten op bepaalde tijden. Ze willen gaan sporten wanneer het ze uitkomt," beschrijft Den Reijer de tendens. Deze uitleg wordt bevestigd door de populariteit van een sport als aquajoggen. Deel nemers aan de cursus kunnen op verschillende tijden aan de slag. „Dat loopt als een trein," aldus Reijer. Ook de sportcentra die elders in het land verrijzen, zijn een teken aan de wand. Complete ge zinnen meldden zich bij der gelijke centra aan en bedrij ven - op tijden dat het hen uitkomt - één van de sporten die wordt aangeboden. „Zoiets is hier niet mogelijk, daar is de gemeenschap so wieso al te klein voor. Maar wij hebben ook een sociale taak. Onderdak moet voor iedereen toegankelijk zijn en het lidmaatschap van die commerciële centra kost na tuurlijk enorm veel." Bovendien zijn de kosten fors gestegen in de afgelopen jaren. In 1973 lag het gasge- bruik van Onderdak op 266.000 kuub. Daarvoor telde de stichting 24.000 gulden neer. Door allerlei energie zuinige aanpassingen werd het gasverbruik gereduceerd tot 188.000 kubieke meter 1996. De kosten die hieraan verbonden zijn, bedragen nu echter ruim een ton. Volgens Den Reijer is er voor Onder dak in de toekomst echter ge noeg overlevingskans. „Maar de gemeente moet wel dat bedrag willen neerleggen en die hebben natuurlijk ook een grens. En om je hoofd bo ven water te kunnen houden, moet je op den duur ook in vesteren," blikt Den Reijer vooruit. Uitstraling Daarbij denkt hij vooral aan de uitstraling van de accom modatie bij binnenkomst in de centrale hal en de voorzie ningen - zoals kledingkluizen - in de nevenaccommodaties van het zwembad. Wat het zwembad betreft denkt hij in eerste instantie eveneens vooral aan het uiterlijk as pect. Onderdak ontbreekt het aan sensationele nieu wigheden, maar dat blijkt uiteindelijk nog niet eens zo nadelig te zijn. „Dat is name lijk de makke van recreatie parken; mensen raken snel Mensen lijken steeds minder interesse te hebben in het sporten in clubverband. Een accommodatie als Onderdak is van die in dividualisering de dupe. (Foto: Joop van Houdt) gewend aan wat er is. Ze wil len steeds meer en sneller en hoger. Nu zie je ook weer een categorie mensen die gewoon ergens rustig willen kunnen zwemmen." Wat de vernieuwingsplan nen voor Onderdak betreft kan de secretaris weinig uit sluitsel geven. „Het klinkt misschien wat plastisch, maar ik denk dat je niet over je éraf moet regeren." Daar mee doelt Den Reijer op de plannen die er bestaan voor een samenwerkingsverband tussen het Zierikzeese On derdak, Dol-Fijn in Nieuwer- kerk en het sport- en recre atiecentrum Westerschou- wen in Burgh-Haamstede. Een adviesgroep buigt zich over de mogelijkheden tot samenwerking. Een nog op te richten klankbordgroep zal in de verdere uitwerking nauw worden betrokken. Het bestuur van de stichting heeft zich bereid verklaard aan te blijven tot meer duide lijkheid bestaat over de toe komst van het bestuur. „Een aantal van ons is al vijfen twintig jaar bij Onderdak betrokken en hebben het al die tijd gerund. Dan wil je het ook graag netjes overdra gen." Het huidige dagelijks bestuur van Onderdak be staat uit voorzitter wethou der P. Berrevoets - Ringel- berg, secretaris Den Reijer, penningmeester L. Becu, vi- cevoorzitter C. Legemaate en leden C. Hoorweg en A. de Vlieger. EXPOSITIE HEINKENSZAND - In het gemeentehuis in Heinkens- zand is tot en met 7 novem ber een expositie te bezichti gen van .negen ontwerpen van Zeeuwse architecten die deelgenomen hebben aan de ontwerp-prijsvraag 'De Zak'. De opdracht was het maken van een ontwerp in hét kader van 'landschappe lijk bouwen'. Burgemeester van Borsele, J. Mandos maakt vrijdag 31 oktober om 14.00 uur het winnende ont werp bekend in het gemeen tehuis in Heinkenszand. MAGNETRON OOSTKAPELLE - De Stich- ting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon in Oostka- pelle geeft maandag 17 en 24 november de cursus 'Ge bruik van de (combi)-magne- tron'. De cursus bestaat uit twee lessen van drie uur. Na een korte theoretische inleiding over de basisprincipes van de magnetron is er gelegen heid voor praktische oefe ning. Er wordt gekookt, ge bakken en gegrild. De lessen worden gegeven van 17.30 tot 20.30 uur in het gebouw van Oranjezon aan de School straat. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding; telefoon 0118-581507. SUBSIDIE BOD MIDDELBURG - Het Breed Overleg Deltawateren (BOD) kan over dit jaar en de twee volgende een provincia le subsidie tegemoet zien van in totaal 60.000 gulden. In het BOD (16 organisatie) zijn onder andere vertegen woordigd, de belangenver eniging Duikondernemend Zeeland, de Nederlandse ver eniging van Toerzeilers en de Bootvisvereniging Zuid west Nederland. Het BOD is een aanspreekpunt voor de waterrecreatie in Zeeland en is gesprekspartner in overleg met diverse overheden en maatschappelijke organisa ties. KLAVERBLAD GOES - Stichting het Klaver blad in Goes krijgt dit jaar een extra subsidie van de provincie van 140.000 gul den. Deze bijdrage is bedoeld voor het verdere uitbouw en versterking van de organisa tie. Het Klaverblad is de over koepelende organisatie voor Zeeuwse ouderenverenigin gen. Met de extra bijdrage komt de totale subsidie voor 1997 op 1.173.000 gulden. Tevens krijgt de stichting een structurele verhoging in de bijdrage voor de huisves tingslasten van 2.500 gulden. ZIERIKZEE - Het pand Jannewekken 19 wordt vrij dag 31 oktober officieel geopend. Belangstellenden kunnen tussen 16.15 uur en 20.00 uur het pand be- zichtingen. Voorafgaand aan het 'open huis' vindt er een bijeen komst plaats voor genodig den. Deze wordt gehouden in Mondragon. Wethouder D. van der Wekken van onder wijs en vertegenwoordigers van gebruikers van het pand zullen daar korte toespraken houden. Om 16.00 uur zal de officiële openingshandeling worden verricht. In januari is gestart met de renovatie van het oude on- derwijspand Jannewekken 19. Voorheen hadden Ooster- schelde- en Zeelandcollege (volwasseneneducatie) hier hun zetel. Deze onderwijsin stellingen zijn inmiddels ge fuseerd in het ROC-Zeeland. Het ROC behoudt zijn werk plek aan het Jannewekken. De twee nieuwe gebruikers, peuterspeelzaal Harlekijn en Noordzelke (voortgezet spe ciaal onderwijs), maakten voorheen beiden gebruik van gebouwen die niet meer vol deden aan de eisen. Met het verbouwde pand heeft Schouwen-Duiveland een bundeling van instellingen op het gebied van onderwijs in het centrum van Zierikzee gerealiseerd. Lift De renovatie van het gebouw betrof een nieuw cv-installa- tie, geluiddempende pla fonds op de bovenverdie ping, aanpassingen qua ruimte in de lokalen, een nieuwe overblijfruimte, ver vanging van oude kozijnen en een aangepaste kookruim te. Een invalidelift wordt nog aangebracht. Om de renovatie is veel te doen geweest omdat de kos ten ruim vier ton hoger ble ken dan van te voren was be groot. Dit kostte wethouder Van der Wekken bijna zijn functie. ZUINIG STOKEN ZIERIKZEE - Ook Schou- wen-Duiveland doet mee aan de actie 'Zuinig stoken'. Daarom heeft de gemeente nog deze maand een speciale meterkaart verspreid onder haar inwoners. Vanaf zaterdag 1 november kunnen deelnemers daar hun gas-, water- en electriciteits- verbruik noteren. Met de energiebesparingskaart wil de gemeente Schouwen-Dui veland een bewust energie verbruik bevorderen. De ac tie, die opgezet is door EnergieNed, moet uiteinde lijk leiden tot een zuiniger gebruik. De actie 'Zuinig stoken' duurt tot 29 maart. Wie mee doet aan de actie maakt kans op een prijs. Inwoners die geen meterkaart hebben ont vangen, kunnen deze opha len bij het gemeentehuis, de servicepunten in Bruinisse en Burgh-Haamstede of het informatiepunt in Brouwers haven. FOTO JOOP VAN HOUDT l__ 1 I 1— VI I Zeventien reacties kwamen er op de redactie binnen naar aanleiding van het Zoekplaatje in de krant van vrijdag 17 ok tober. Alle inzenders konden moeiteloos de locatie benoe men. De Roggeplaat, Schouwenbank en Zeehondenplaat in de Zierikzeese wijk Poortambacht werden unaniem herkend. Een opvallend aantal schrijvers blijkt bovendien te wonen in één van - of in de directe omgeving van - de gefotografeerde huizen. Er kwamen dit keer maar vier briefkaarten van men sen die buiten Zierikzee wonen binnen, waaronder ééntje uit Amsterdam. Uit de stapel goede inzendingen werd de brief van Martijn bij de Vaate getrokken. Hij woont - uiteraard - in de Wielingen- straat in Zierikzee. De winnaar krijgt de cadeaubon van vijf entwintig gulden zo snel mogelijk toegestuurd. Wie meent te weten waar fotograaf Joop van Houdt het zoekplaatje van deze week heeft gemaakt, kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1. 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kun nen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee worden gedeponeerd. Inzendingen moeten voor woensdag 29 oktober 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. KOFFIECONCERT GOES - Margot Kalse (zang) en haar zus Wilma Kalse (piano) verzorgen zondag 2 november het eerste koffie concert van dit seizoen in de Muziekschool in "Goes. Mar got heeft een liedrepertoire opgebouwd van Mozart tot in de twintigste eeuw. Wilma behaalde in 1988 het Staats examenpiano. Naast klassie ke muziek speelt zij ook Klezmermuziek en joodse liederen op piano en accor deon. Het concert in de Muziek school aan de Van de Spiegel straat is van 12.00 tot 13.15 uur. ROUWBEGELEIDING AARDENBURG - In Hotel Conferentiecentrum De El- derschans in het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg wordt op 3, 4 en 5 december de cur sus Stervens- en Rouwbege leiding gegeven. De oplei ding is bedoeld voor mensen die door. hun vrijwilligers werk en/of hun beroep in contact komen met ongenee slijk zieken, stervenden en rouwenden. Gewerkt wordt vanuit de ervaringen van de deelnemers. De cursus begint woensdag 10.00 uur en duurt tot vrijdag 16.00 uur. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 0117- 492292. OOSTERLAND - Servicewo- ningencoinplex de Saele in Oosterland is gereed. De offi ciële opening staat voor vrij dag 21 november gepland. Mevrouw I. Dekker van de Stichting Oosterschelde Thuiszorg verricht om 15.00 uur de openingshandeling. Alle 41 woningen zijn ver huurd en van het servicecen trum in het complex wordt zowel door bewoners als zorg- en dienstverlenende in stanties volop gebruik ge maakt. GOES - Minister M. De Boer van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieube heer heeft 3,6 miljoen gulden beschikbaar gesteld voo de sanering van de Vest in Goes. Het geld, dat volgend jaar kan worden besteed, is af komstig uit het budget voor sanering van regionale wa terbodems. Het provinciaal bestuur sluist het, na goedkeuring van de uitvoeringsplannen, door naar beheerder Water schap Zeeuwse Eilanden. De redaclie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Wat een knap gedicht van Jo- see de Vos over Binnen de Veste. Dat dit geen poëtische gedachten zijn maar bittere waarheid, weten de meeste raadsleden niet eens. Als men in het buitenland zo'n school zou ontdekken, werd er gelijk een actie voor ge houden. Hier nemen ze niet eens de moeite om te komen kijken! De daken zijn steeds lek, dus emmers in de klas. De kleu ters zaken door het rottende WC-vloertje en de WC's stin ken alsof ze nog nooit zijn schoongemaakt. De noodlo- kalen zijn zo klein, dat de ene leerling bij de andere in zijn nek zit te hoesten, diezelfde lokalen zijn 's zomers snik heet en 's winters vaak zo koud dat de kinderen hun jas aanhouden, maar dat ligt deels weer aan de CV-instal- latie die hoognodig aan ver vanging toe is. Er mogen geen spijkers in de muren omdat er dan asbest vrij komt. Groep 6 zit op zolder omdat er te weinig lokalen zijn. Het keukenblokje van 1,20 meter in het leerkrach- tenverblijf valt spontaan uit elkaar, enzovoort. Dit zijn allemaal slechte om standigheden waar niet al leen onze kinderen mee te maken hebben, maar ook de leerkrachten. Zij lopen 's morgens met emmers water te sjouwen en WC's te dwei len of een monteur te regelen voor de CV. Zij moeten hier onder nog vrolijk en gemoti veerd blijven werken ook en dat doen ze toch maar! Dat blijkt uit de goede scores van diverse toetsen en de gróei van het leerlingenaantal. Toch twijfelen de heren van de gemeente of het wel ren dabel is om geld in onze school te steken. Wethouder van Onderwijs wil wel, maar wordt door enkele van zijn collega's nauwlettend in de gaten gehouden. Hij mag ons dubbeltje niet voor een kwartje aanzien als het de ei gen inwoners betreft. (MFC en Jannewekken zijn hun geld trouwens wel waard met zoveel tevreden gebrui kers.) Nee, dan het Transferi um, wat zoveel geld extra wil reserveren voor gratis voor zieningen voor toeristen. Die brengen immers geld in het laatje. Ook het nieuwe ge meentehuis voor de heren zelf mag wel extra geld kos ten om prettig te kunnen werken. Toe, burgemeester, kom eens kijken met uw 'gevolg' op Binnen de Veste en laat uw ambtsketen van 12.000 gul den maar thuis, een ketting van paperclips past beter bij onze entourage. NELLEKE VAN IERSEL Zierikzee Naschrift redactie: Met deze brief is de discussie over Bin nen de Veste gesloten zolang er geen nieuwe standpunten of ontwikkelingen zijn. BURGH-HAAMSTEDE Lezingen Beroepsfotograaf Frank Husslage geeft vanaf 13 no vember in dorpshuis De Schutse een serie lezingen met als titel 'Reizigers over reizen: Oost-Afrika'. De on derwerpen die aan de orde komen zijn: Oost-Afrika van Aap tot Zanzibar: een intro ductie van een nietsvermoe dende Nederlander; Oost- Afrikaanse natuur: bergen en beesten, Oost-Afrika en de Masaï-cultuur. De lezin gen zijn 13 en 27 november en 11 december, van 13.30-15.30 uur. Het gaat om een initia tief van de Zeeuwse Volks universiteit. Voor nadere in lichtingen of aanmeldingen: telefoon 0118-634800. BROUWERSHAVEN Lampionoptocht Drumband Apollo en majo- rettenvereniging Apollo houden zaterdag 1 november een lampionoptocht. Belang stellenden kunnen zich om 18.45 uur verzamelen bij de muziektent op de Markt, waar gratis lampions ver krijgbaar zijn. Het vertrek is om 19.00 uur. BRUINISSE Kraamtijd Borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt woensdag 29 oktober een in formatie-avond in Bruinisse. Aan de orde komt de kraam tijd. Met alle vragen over de ze tijd - en ook andere vragen - kunnen aanstaande en voe dende moeders terecht. De bijeenkomst heeft vanaf 20.00 uur plaats bij Diana Ista, Dijkstraat 10 in Brui nisse. Meer informatie is te verkrijgen bij483425. THOLEN (ANP) - Rijkswaterstaat gaat onderzoek doen naar de visstand in de Oosterschelde. Aanlei ding daarvoor zijn klachten van sportvissers over een drastische terugloop van vangsten. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) vermoedt dat de te rugloop een effect is van de aanleg van de stormvloedke ring. „Wanneer mensen vroe ger vanaf een sportvisboot visten hadden ze een emmer tje vis. Tegenwoordig heb je geluk als je vijf vissen mee naar huis neemt", aldus re gioadviseur M. Hensen van de NWS. Volgens woordvoerder C. Storm van rijkswaterstaat hebben evaluaties na aanleg van de stormvloedkering weinig aan het licht gebracht over de visstand in de Oos terschelde. Wanneer en hoe een nader onderzoek daar naar wordt uitgevoerd kan hij nog niet zeggen. Geen last De beroeps visserij, die met netten vangt, blijkt geen last te hebben van een lagere vis stand. De problemen doen zich voor bij degenen die met aas vissen, zoals de sportvis sers. Advertentie ZIERIKZEE MFC Multifunctioneel Centrum, De Huijbertstraat 35 Theatercafé Mondragon. Oude Haven 13 KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudendc. Beatrixstraat 1 BROUWERSHAVEN Het Tonnenmagazijn. Haven Noordzijde 38 OUWERKERK Het Dorpshuis, Ring 42 BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis „De Schutse"", Julianastr. 22 BRUINISSE 't Durps'uus/kantinc De Vanger. Molcnstr. 52

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5