'Gezellig geschiedenis ontdekken' Gemeente ziet niets in roep om noodlokaal Rampenplan is klaar Ruim drie ton voor gemalen in riolering AGENDA Maximum snelheid in de bebouwde kom omlaag Drukke commissie naar het MFC Geen vergaderingen in kantine gemeentehuis ZMF ontvangt ruim veertig mille duurzame landbouw Zeven leden van de NJBG op bezoek op Schouwen-Duiveland jaloezieën Geen 'yellow cabin' voor de Kirreweie VRIJDAG 24 OKTOBER 1997 NR 26271 Schouwen-Duiveland blijft niet achter ZIERIKZEE - Op steeds meer wegen binnen de be bouwde kom zal de komende jaren niet harder gere den mogen worden dan dertig kilometer per uur ge middeld, en buiten de bebouwde kom niet harder dan 60. Dat staat in het Regionaal Werkplan Ver keersveiligheid Zeeland 1998. Schouwen-Duiveland blijft niet achter. De snelheid waarmee bestaande 30-kilo- meterzone's worden uitge breid of nieuwe worden inge voerd, hangt echter sterk af van het beschikbare budget. ,,Want met alleen twee bor den plaatsen ben je er niet," stelt wethouder C. Veerhoek van. verkeer. „Als je de snel heid aanpast, moet je ook in het straatbeeld maatregelen nemen. Asverleggingen, drempels en bussluizen zijn nodig om automobilisten ook te dwingen zachter te rij den." Tijdens de kernbezoeken op Schouwen-Duiveland merk te het college van B&W dat de verkeersveiligheid een hot item was. Veerhoek: „Onder de bevolking is er een draagvlak. Nu moet ik bij mijn andere collegeleden er nog geld voor zien te ver garen." Het rijk geeft een subsidie van 10.000 gulden per kilo meter waarop de 30-kilome- terzone wordt ingevoerd. Volgens Veerhoek niet meer dan een druppel op een gloei ende plaat in vergelijking met de werkelijke kosten. De maatregelen die Schou wen-Duiveland op dit gebied gaat nemen worden vastge legd in het verkeers- en ver voersplan voor 1998. Uiteindelijk wil het rijk dat overal in Nederland binnen de bebouwde kom een maxi mum snelheid zal gelden van 30 kilometer per uur. Die be paling zal echter pas in de volgende eeuw van kracht worden. ZIERIKZEE - Zoals je de visite niet in de keuken laat zitten, zo willen B&W geen commissieverga deringen houden in de kantine van het gemeente huis. De vaak drukbezochte commissie Ruimte lijke Ordening kan in het MFC worden gehouden. Het dagelijks gemeentebe stuur gaat met dit plan naar de politiek. De plaat sen waar de raadscommis sies moeten vergaderen, staan al een tijdje ter dis cussie. De vergaderingen van de vaak goed bezochte commissie Ruimtelijke Or dening en Economische Za ken worden tot op heden in Mondragon gehouden. Maar dat is vrij duur. On der meer vanwege de huur van een geluidsinstallatie kost dat gemiddeld 3000 gulden per keer. De andere vergaderingen worden in het oude stadhuis van Brouwershaven gehouden. Vanuit de politiek kwam de wens om voortaan maar in de kantine van het ge meentehuis te vergaderen. Ruimte zat en het is boven dien een stuk goedkoper. Maar al snel werd duidelijk dat er dan ook een geluids installatie moet komen en dat er bovendien een rol luik nodig is om de keuken uit het zichts- en geluids veld te houden. De gemeenteraad kwam er niet uit. Vandaar dat B&W nu de knoop doorhakken en met een voorstel komen. Brouwershaven blijft ver gaderlocatie want de stad ligt centraal, de kantine van het gemeentehuis is niet representatief en bo vendien is bij de herinde ling afgesproken dat er in meerdere woonkernen ver gaderd zou worden. MFC Voor dé drukke RO-verga- deringen stellen B&W- voor om die voortaan maar te houden in het MFC. Dat ge bouw is tenslotte groot ge noeg en ook in eigendom van de gemeente. En die rolluiken in de kan tine? Die mogen er van B&W ook komen zónder dat er vergaderd wordt. Het nieuwe voorstel wordt in de vergadering van de com missie Algemene en Interne Zaken (in Brouwershaven) getoetst aan de politieke gevoeligheden. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) ontvangt van de provincie een bijdrage van 46.250 gulden voor het aanstellen van een medewer ker voor het project Duurzame Landbouw. Doelstelling van het project is het initiëren en ondersteu nen van initiatieven op het gebied van duurzame land bouw in Zeeland. Het project houdt in: het ontwikkelen van een visie hoe duurzame landbouw er in Zeeland uit kan zien en het aangeven van mogelijkheden hoe dit be reikt kan worden, het nemen van initiatieven om het mestprobleem aan te pakken en het gebruik van bestrij dingsmiddelen terug te drin gen en het ondersteunen van initiatieven die perspectief rijk zijn binnen de visie op duurzame landbouw. Ge dacht kan worden aan bij voorbeeld milieuvriendelij ke producten, agrarisch natuurbeheer en ecoboeren. Een groot deel van de pro jectkosten bestaan uit de loon- en overheadkosten van een tijdelijk aan te stellen projectmedewerker. Verder bestaan de kosten uit het or ganiseren van veldsymposia, het uitgeven van een brochu re en het organiseren van bij eenkomsten. De totale kos ten bedragen 252.000 gulden. De subsidieaanvraag in het kader van plattelandsver nieuwing bedraagt de helft; 92.500 gulden is inmiddels gehonoreerd. De ZMF draagt 16.875 gulden bij. De provincie heeft veel waardering voor het initia tief van de ZMF. Zij vindt het van essentieel belang dat vanuit de milieubeweging wordt meegedacht aan de concretisering van platte landsvernieuwing, waarbij de mestproblematiek, het be strijdingsmiddelen- en ener giegebruik een rol spelen. ZIERIKZEE - Het rampenplan Schouwen-Duive land is klaar. In het plan staat precies be schreven hoe instanties als de brandweer, de ambulan cedienst, het waterschap en de politie moeten handelen bij bijvoorbeeld een groot ongeluk. Iedere gemeente is verplicht zo'n rampenplan te hebben en het dient bij ieder incident te worden toegepast. In de toekomst zal de werking van het plan ook een keer getest moeten worden. Voordat het rampenplan is opgesteld, heeft de gemeente goed onderzocht welke onge lukken er mogelijk zouden kunnen gebeuren op Schou wen-Duiveland. Daarbij zijn ook de omstandigheden on derzocht die de bestrijding van rampen kunnen bemoei lijken. Deze onstandigheden zijn geïnventariseerd door de Re gionale Brandweer Zeeland. Vrijdag 24 oktober Oosterland Lampionoptocht. Start bij school Van de Abeelestraat. 19.15 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee Open dag Bettewaarde. Deltastraat 45. 10.00 tot 16.00 uur. 'Madame De Sade' door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Kerkwerve Dag van het werkend trek paard bij B. van der Wek ken, Heuvelsweg 3. Van 13.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Prijsuitreiking kleurwed- strijd in Burghse schoole. 11.00 uur. Bokbieravond in Jongeren centrum Big S. 20.00 uur. Renesse Inzameling oud papier. Con tainer aan de Dreef. 10.00- 11.00 uur. Triplum-concert door Jaap de Wit en Sietse van Wijger- den (orgel en clavecimbel). Jacobuskerk. 20.15 uur. Zonnemaire Dag van het werkend trek paard bij St. van de Velde, Noord Bosweg 3. Van 13.00 tot 16.00 uur. Seniorendag. Dorpshuis. 9.30-12.00 uur en 13.30-17.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier. Ge bouw Salem, Molenstraat. 9.30-11.00 uur. Lampionoptocht om zomer uit te luiden, vanaf het plein bij het dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse TROS Drive-in show. 't Dorpsuus. 20.00 uur. Zondag 26 oktober Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. Vanaf 13.00 uur. Lezing over yoga Chikitsa door Bharathi Devi. MFC. 14.00-16.00 uur. Maandag 27 oktober Zierikzee Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader kamer 78, gemeentehuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national in de Gereformeer de kerk. 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty Inter national in de Gereformeer de kerk. 19.00-20.30 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national bij familie Van Damme aan de Zwaneburg- seweg 12.19.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Mossel- en bingobijeen komst voor zestig-plussers in het Rehoboth aan de Oost straat. 17.00 uur. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Seminar 'U en de Euro', Theater Mondragon. 20.00 uur Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty International aan de Dr. Wortmanstraat 21.10.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Hervormde vrouwenvereniging Helpt Elkander in het verenigings gebouw. 19.30 uur. Woensdag 29 oktober Zierikzee Kreaclub in het MFC. Van 13.30 tot 15.30 uur. Renesse Kennismakingsmiddag bow- lingsportjeugd. Bowling Re nesse. 14.00 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad van Zonnemaire in het dorps huis. 20.00 uur. Bruinisse Informatieavond van La Le- che League over de kraam tijd bij Diana Ista aan de Dijkstraat 10. 20.00 uur. Voorrang De Bulke en Zuidwellehrug ZIERIKZEE - Ruim drie ton is nodig voor renovatie van gemalen en drukriolering in Brouwershaven, Eikerzee, Scliuddebeurs en Zierikzee. Het geld is ge reserveerd. De gemalen bij de voormalige camping De Bulke in Brouw en bij de Zuidwellebruig in Zie rikzee komen het eerst aan de beurt. Het gemaal bij De Bulke is volledig versleten. Slopen en vervangen is goedkoper dan repareren. Voor 27.000 gul den kan een nieuwe installa tie worden gekocht. Het in stalleren ervan gaat 10.000 gulden kosten. Het gemaal bij de Zuidwelle- brug in Zierikzee voert het vuile water van de binnen stad af. De besturing van de drie pompen is kapot ge weest en provisorisch gere pareerd. Maar dat werkt niet goed. De pompen slaan te laat aan. In droge perioden staat het afvalwater te lang stil, waardoor de vaste stof fen bezinken. Dit leidt tot verstoppingen en stankover last in de Gravenstraat en Zuidwellestraat. Voor 33.240 gulden moet er een nieuw besturingssys teem komen, dat alvast klaar is voor toekomstige centrale besturing. Het oude systeem kan nog enige tijd dienst doen in het gemaal van de Zuidhoek, dat zo'n voorziening nog niet heeft. Omdat er ook hemelwater op wordt geloosd, werkt de drukriolering van vijftien gemalen in Eikerzee niet goed. Gevolg van deze lozin gen is dat het systeem al snel hoogwater-alarm geeft en nooduitlaten open zet. Ge volg daarvan is weer dat ver schillende minicampings niet meer op het riool kunen lozen en aanzienlijke hoveel- heden feacaliën in het opper vlaktewater tercht komen. Er dienen ook twee verdeel kasten te worden vervangen. Alles bij elkaar gaat dat 75.560 gulden kosten. In het gemaal van de Put- meet in Scharendijke moet de capaciteit worden ver groot. De voormalige ge meente Middenschouwen schatte de kosten op 38.000 gulden. In Schuddebcurs aan de Donkerweg moet de pompcapaciteit juuist wor den teruggebracht. Boven dien is het gemaal aan reno vatie toe. Voor ruim 33.500 gulden kan dat werk worden gedaan. Onderhoud van het gemaal aan de Grachtweg in Zierikzee wordt te duur om dat het spul is verouderd. Net als aan bij de Zuidwelle- brug is ook hier een nieuw besturingssysteem nodig. Maar dat kan voor 23.500 gul den. Burgemeester en wethou ders stellen de gemeenteraad eind november voor om de benodigde 305.000 gulden be schikbaar te stellen. Daar voor wordt de raadscommis sie Openbare Werken en Milieu om advies gevraagd. Advertentie van: luxaflex, melchior. eet. 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 ZIERIKZEE - De geschiedenis ontdekken door be zig te zijn én bovenal heel veel gezelligheid. Dat is het doel dat de leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis (NJBG) nastreven. Zeven leden van de afdeling West-Brabant/Zeeland brachten gis teren en vandaag door op Schouwen-Duiveland. Bepakt en bezakt arriveer den de ondernemende leden donderdagmiddag bij het ZWN-busstation in Zierik zee. Vijf leden uit Brabant en twee uit de Zeeuwse provin cie bleken zich te hebben aangemeld. In leeftijd varië rend van twaalf tot en met tweeëntwintig jaar en veelal onbekenden voor elkaar. Geen probleem, want de ge meenschappelijke interesse voor geschiedenis schept een band. De rugzakken en weekend tassen werden in een auto ge laden en de club trok aanslui tend volop kletsend de historische binnenstad in. Onder leiding van de in Kerkwerve geboren Martine Hanse - die de functie van pr- vrouw voor de NJBG-afde- ling vervult - kregen de leden meer te horen over de achter gronden van Zierikzee. Maandelijks staat er een uit stapje op het programma. Hanse, die in Tilburg aan de lerarenopleiding geschiede nis studeert, nam dit keer de invulling op haar schouders. Ze stelde een gevarieerd pro gramma samen, op basis van de kennis die ze van de regio heeft. Een lezing over de wa tersnoodramp, het vertellen van Zeeuwse sagen en legen des bij de open haard, een be zoek aan Slot Haamstede en aan de Burghse schoole wa ren enkele van de activitei ten die ze had uitgezet. De combinatie tussen geschiede nis en gezelligheid blijkt geen moeilijke te zijn. „Eigenlijk alles is geschiede nis. We gaan dadelijk bij voorbeeld langs café de Vlin der, daarin zit een prachtig ouderwets plafond. Maar na tuurlijk drinken we als we daar zijn ook een drankje," licht Hanse de opzet toe. Om een ander voorbeeld te ge ven: het bezoek aan Haam stede werd met een picknick en duinwandeling gecombi neerd. BURGH-HAAMSTEDE - De openbare basisschool de Kirreweie in Burgh-Haamstede krijgt niet de ge wenste noodoplossing voor het ruimtegebrek in de school. De school had gevraagd om een 'yellow ca bin', een verplaatsbare noodruimte, om zo een extra lokaal beschikbaar te hebben. De Kirreweie kampt al van af 1995 met ruimteproble men. Steeds meer algemene ruimtes binnen het gebouw werden sindsdien als leslo kaal in gebruik genomen. Zo werden het handenarbeidlo- kaal, de info/computerruim te en de grote ruimte al opge offerd. Momenteel zijn er voor acht groepen zes 'echte' lokalen beschikbaar. In een brief aan het college van B&W schrijft de school leiding onder meer: „De gan gen kunnen tijdens de les uren in feite niet betreden worden zonder overlast te veroorzaken. De omstandigheden zijn zo slecht dat we onmogelijk kunnen spreken van een kwalitatief verantwoorde wijze van lesgeven. En wij weten niet hoe wij dit moe ten verkopen aan de ouders van onze leerlingen." Het liefst had de school het noodlokaal komende maan dag, de eerste lesdag na de herfstvakantie, al in gebruik genomen. Oplossen Volgens de gemeente valt het echter allemaal wel mee met het ruimtegebrek. Zij wijst er op dat ondanks verzoeken van de school, door de voor malige gemeente Wester- schouwen geen verzoek om meer huisvesting bij het mi nisterie is ingediend. Boven dien denkt de gemeente dat de problemen zichzelf oplos sen omdat de school volgend jaar al minder lesgroepen heeft. Als oplossing heeft de ge meente voorgedragen twee groepen van de Kirreweie te huisvesten in het gebouw van de voormalige openbare basisschool de Schelphoek. Ook de AZC-leerlingen die nu gebruik maken van het Kleuterbosje zouden naar de Schelphoek moeten verhui zen. Hierdoor komt ook dat ge bouw vrij voor leerlingen van de Kirreweie. Tenslotte kon er nog een lokaal gevor derd worden van de christe lijke basisschool Onder de Wieken. Die school heeft na melijk een lokaal over. De Kirreweie vindt de voor stellen van de gemeente ech ter niet bespreekbaar. De school zoekt verder naar een ,eigen noodoplossing. D'e schoolleiding uan de Kirreweie zoekt zelf verder naar een oplossing voor het ruimtepro bleem. (Foto: Marijke Folkertsma) Hanse geeft aan het belang rijk te vinden iets in deze re gio op te zetten. „Zeeland telt relatief weinig leden en de bereikbaarheid met het openbaar vervoer is hier - ze ker in de weekenden - slecht. Terwijl ik Zierikzee bijvoor beeld een schitterende stad vind." Hoewel zij zelf een echte Schouwen-Duiveland- se is, geniet ze net zo hard van het NJBG-kamp. ,,'t Blijft leuk, want toen ik in de bibliotheek aan het strui nen was, kwam ik toch nog genoeg onbekende dingen te gen." De Kerkwerfse werd van jongsaf aan door het verle den aangetrokken, mede door de geschiedenislessen tijdens haar schooltijd op de RSG. Op haar zestiende - ze is nu tweeëntwintig - sloot ze zich aan bij de NJBG. Toch draait het lidmaatschap van deze club niet automatisch uit op een studie in die rich ting. „Nee hoor. Voor de meesten is dit gewoon een hobby, verder niet." En dat blijkt wel uit de reactie van de 13-jarige Jaap Robben uit Oosterhout, als het groepje historici de eerste stappen richting binnenstad zet. „Hé, oorlögsgraven, gaan we daar kijken?," roept hij met een oog op het naast het bussta tion geleden kerkhof. Jaap is sinds twee jaar lid, omdat hij geschiedenis leuk vindt. „Het enige waarmee ik tot nu toe ben meege- weest, was een kamp experi mentele archeologie. Dat was echt leuk, volgens mijn moeder heb ik nog steeds heimwee," aldus de jeugdige enthousiasteling. De NJBG telt landelijk achthonderd leden en is in verschillende regionale afdelingen opge deeld. De afdeling West-Bra bant/Zeeland telt zestig le den. Elke afzonderlijke afdeling kent haar eigen be stuur. Bovendien zijn er een zestal werkgroepen actief. Deze houden zich met één Het eerste historische bouwwerk troffen de clubleden aan vlakbij het busstation in Zierikzee. (Foto: Marieke Mandemaker) specifiek onderwerp bezig zoals religie, kastelen en zelfs bierbrouwerijen. Aan activiteiten geen ge brek. Naast excursiekampen - zoals deze op" Schouwen- Duiveland - worden opgra vingskampen georganiseerd. In binnen- en buitenland kunnen leden helpen bij ar cheologische opgravingen. De experimentele archeolo- giekampen houden in dat er gedurende een aantal dagen volgens de gewoonten van vroegere tijden wordt ge leefd. En dan zijn er nog be zoekjes aan musea of bijzon dere bouwwerken. Een dure club oni lid van te zijn? „Je moet dat naar je ouders toe een beetje goed zien te bren gen. Gewoon vertellen wat je er allemaal wel niet van leert," motiveert Hanse. De club is voor jongeren van twaalf tot zesentwintig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3