CD Bruinvissen Marco en Roy beide nog steeds in leven Zeilen in de taal 'VA <§- Bettewaarde bv Zwaargewonde man na bedrijfsongeval r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j ZAT. 25 OKT. OPEN DAG AANKOOPBON IS LOT Mode Kwaliteit Verton Pasvorm fak Schoenen Brand in Bruinisse Zeelandbrug afgesloten Geuzenschip is gezonken Dorpsraad Nieuwerkerk in vergadering bij een HEBBENR0Y EN MARCO 00K VERVOERSPROBLEMEN? dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE gijRC DONDERDAG 23 OKTOBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26270 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 bestratingsmaterialen tuinartikelen VAN 10.00-16.00 UUR nieuwtjes, aanbiedingen, skelteren fotoexpositie - uitslag wedstrijd 15.30 uur BETTEWAARDE BV Deltastraat 45 4301 RC Zierikzee, tel. 42.00.06 Zeelandia in Zierikzee hecht meer waarde aan eigen vervoer Distri-centrum Zeeland REIMERSWAAL - Een regionaal distributiecen trum (RDC) bij Rilland lijkt vooralsnog de beste op lossing om bevoorradingsproblemen in Zeeuwse steden en de druk van het vrachtverkeer op het pro vinciale wegennet het hoofd te bieden. Zeelandia is niet enthousiast over dit plan en hecht meer waarde aan eigen vervoer. Dat blijkt uit onderzoek van de Adviesgroep voor verkeer en vervoer. De provincie wacht initiatieven van de markt af. In het onderzoek zijn zowel overheid, vervoerders, ver laders als winkeliers betrok ken. Van de aangedragen oplossingen voor het bevoor radingsprobleem bleek de voorkeur van de meeste par tijen naar een multifunctio neel RDC uit te gaan. Met na me landelijke vervoerders en verladers zien hier voordeel in. Voor landelijke vervoer ders waarvoor Zeeland als uithoek geldt, is het voorde lig om vrachten voor dit ge bied op een vast punt af te ge ven. Regionale vervoerders ■plukken van dit concept op hun beurt de vruchten. Door het aanbod van pakketten van vervoerders en verladers van buiten Zeeland, ontstaat er een extra markt binnen de branche. De Zeeuwse verladers zijn minder enthousiast. Uit ge sprekken met een viertal be drijven, waaronder het Zie- rikzeese Zeelandia, blijkt dat zij weinig mogelijkheden zien in overdracht van goede ren aan een beroepsvervoer der of in gebruikmaking van een distributiecentrum - in welke vorm dan ook. Wat Zeelandia betreft heeft dat een aantal redenen, zo meldt het rapport. Het bedrijf on dervindt weinig vervoers problemen door de vroege le vertijden en beschouwt eigen vervoer bovendien nadruk kelijk als toegevoegde waar de aan het product. De ver trouwensrelatie tussen klant en chauffeur en de product kennis van chauffeurs zijn daar kenmerken van. Boven dien is eigen vervoer handig wanneer er extra zendingen nodig zijn en wanneer ge dacht wordt aan zorg voor onder meer hygiëne Wat winkeliers betreft kle ven er aan een RDC volgens de onderzoekers meerdere pluspunten. Opslag per me ter is goedkoper, de bevoor rading wordt geconcentreerd en er kan gedacht worden aan extra dienstverlening binnen het distributiecen trum. Als voorbeelden wor den uit- en ompakactivitei- ten en stickeren genoemd. Gezien door de bril van de overheid geldt het indam men van milieuhinder en van de aantasting van histori sche binnensteden als posi tieve kant. Vervolgonderzoek De aanbeveling die het on derzoeksteam doet, is ver volgonderzoek op te starten met betrekking tot een RDC. Zierikzee geldt als bijzonder moeilijk bereikbare plaats. Een efficiëntere aanlevering van goederen zou daar mogelijk veran dering in kunnen brengen. (Foto: Marijke Folkertsma) Nader onderzocht moet wor den welke goederen - en in welke omvang - in aanmer king komen voor overslag en ook welke extra marktmoge- lijkheden er voor een derge lijk centrum zijn. Naast overslag en regionaal ver voer kan een RDC mogelijk heden bieden met 24-uurso- penstelling, het opslaan van voorraden van winkeliers en nevenactiviteiten als sticke ren. Meer inzicht moet daar naast worden verkregen in de partijen die gebruik wil len maken van zo'n verza melpunt en in partijen bereid zijn te investeren. Ook eventuele betrokken heid van de overheid is de moeite van onderzoek waard. Bovendien zou de door be trokkenen aangehaalde loca tie Rilland nader moeten worden bekekeri. Als voor deel van dit punt wordt onder meer de combinatie autosnelweg A58, spoorver binding en de nabijheid van andere autosnelwegen aan gehaald. De beschikbaarheid en ontwikkeling van het be drijfsterrein bij Rilland speelt eveneens een rol. De opdracht die de basis vormt van het verschenen rapport is afkomstig van provincie en Rijkswaterstaat. Actie Hijs het zeil in de mast' ZIERIKZEE - In deze extra aflevering van een serie over de Museumhaven en de klipper Mijn Genoegen staat de taal centraal. Dankzij ons ma ritiem verleden is die doorspekt met zeiltermen. Het ligt voor de hand dat in onze taal veel gezegden en spreekwoorden zijn geslo pen die uit'de scheepvaart afkomstig zijn. Ze worden vaak gebruikt, terwijl we er eigenlijk zelden bij stil staan waar zo'n uitdruk king vandaan komt. De meeste zijn zeer alle daags. Bijvoorbeeld. 'Een oogje in het zeil houden', 'De wind van voren krij gen' of - als het niet mee valt: 'Veel tegenwind krij gen'. Als het iemand erg heeft meegezeten daarente gen, zeggen we: ,,Het gaat hem voor de wind." Wat minder vaak bezigen we de uitdrukkingen: 'Je huik naar de Wind hangen', 'Iemand de loef afsteken' of 'Een tegenwindse koers va ren.' Bijna exotisch zijn de gezegden: 'Met opgestoken zeilen', 'Wat je niet beste- vent, kun je ook niet bezei len' en vooral deze: 'Een vrouwenhaar trekt meer dan een bramzeil'. De Vrienden van de Muse umhaven bedachten er zelf ook een: 'Zonder zeilen kun je niet zeilen.' En die heeft betrekking op de klipper Mijn Genoegen die ontdaan van haar grootzeil in de Mu seumhaven van Zierikzee ligt. De vereniging Vrienden van de Museumhaven pro beert 10.000 gulden bijeen te brengen voor een nieuw grootzeil voor de klipper Mijn Genoegen. Het bank nummer van de actie is: ING Zierikzee 65.63.01.198 ten gunste van Restauratie fonds Zeilen Museumha ven. De actie Hijs het zeil in de mast heeft tot op heden 4350 gulden opgebracht. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS BRUINISSE - Op het terrein van Rijkswaterstaat aan de Werkhavenweg in Bruinisse zijn dinsdagmiddag rond 12.30 uur circa tweehonderd houten en kunststoffen bermpaaltjes door brand ver loren gegaan. Bovendien raakte een aan hangwagen die in de buurt stond geparkeerd zwaar be schadigd. Onduidelijk is hoe de brand is ontstaan. De Bru- se brandweer was snel ter plaatse. ZIERIKZEE - In de nachten van 3 op 4 en van 10 op II no vember is de Zeelandbrug af gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Tijdens deze nachten, in bei de gevallen gaat het om de nacht van maandag op dins dag, is de brug gestremd van middernacht tot 5.00 uur 's ochtends. Er wordt gewerkt aan de voegverbindingen. Bij slecht weer worden de werkzaamheden een nacht uitgesteld. Zenders laten na twee dagen positief beeld zien NEELTJE JANS - De bruinvissen Marco en Roy zijn uit elkaar. Nadat ze dinsdag het drijvende bassin van Neeltje Jans verruilden voor hun vrijheid, zijn de twee dolfijnen na een halve dag uit elkaar ge gaan. Zenders geven op de honderdvijftig meter nauwkeurig aan hoe het met het tweetal gaat. Ze be vinden zich op ongeveer vijftien kilometer van de plek waar zij werden losgelaten. Een hoopvol beeld, meldt het dolfinarium. Na de. eerste paar uren samen te hebben doorgebracht, gingen Marco en Roy ieder hun eigen weg. Vermoed wordt dat zij el kaar in de jacht op vis uit het oog zijn verloren. De bruin vissen werden zo'n tachtig kilometer ten noorden van de Waddeneilanden uitgezet. Marco bevindt zich momen teel circa vijftien kilometer ten zuidoosten van dit punt en Roy op even verre af stand, maar dan in zuidwes telijke richting. Aan de be wegingen die tot nu toe zijn geregistreerd, valt af te lezen dat de bruinvissen zich voor alsnog prima lijken te red den. De betrokkenen kunnen even rustig ademhalen. Gro te vraag was of de twee dol fijntjes in staat zijn zichzelf van voedsel te voorzien. De zendersignalen lijken posi tief te zijn. Het feit dat Mar co en Roy met kleine bewe gingen rondzwemmen, duidt op foerageergedrag. Ook van belang was de vraag of de bruinvissen bij elkaar blij ven. Wanneer dit laatste het geval is, wordt het groepsge wijs uitzetten - om stress on der de dieren zoveel moge lijk te beperken - toekomstig beleid. Het feit dat het duo de eerste paar uur samen is gebleven, wordt door de on derzoekers van Dolfinarium dan ook positief geïnterpre teerd. De resultaten zijn niet alleen belangrijk voor de aanpak van de dolfijnenopvang in Dolfinarium Harderwijk, maar zijn ook van internatio naal belang. „Lukt dit dan kunnen we dolfijnensoorten die met uitsterven worden bedreigd naar een baai over brengen, daar laten voort planten en later - als de vis serijproblemen zijn opgelost - weer uitzetten," zegt re- search-bioloog van het dolfi narium R. Kastelein. Tot nu toe is niet zeker of dol fijnen die in gevangenschap opgroeien wel in staat zijn de wildernis weer in te gaan. Marco en Roy hebben nu twee seizoenen in het uit wenbassin van Neeltje Jans doorgebracht. Vorig jaar bleek het nog te vroeg het tweetal hun vrijheid te ge ven. De beesten bleken on voldoende in staat levende vis te vangen. Dankzij de grote toevoer van verse vis dit jaar hebben Roy en Marco echter goed kunnen oefenen. De zenders - apparaatjes van 150 gram - waarmee beide bruinvissen zijn uitgerust, zijn aan de vin bevestigd met een kunststof pin. Het meta len moertje roest geleidelijk door, zodat de dolfijnen na één a twee maanden de zen ders verliezen. De NO AA sa telliet vangt deze signalen op en de medewerkers van het dolfinarium kunnen zo dage lijks de reisgegevens van Roy en Marco aanvragen. Samen met zijn collega's pakt Ron Kastelein (met pet) Roy in natte doeken. Dat deden ze niet in alle stilte: de bruinvissen blijken populair te zijn. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De geuzen van Brielle zitten zonder schip. De Prince Admira- el, een replica van het zeilschip waarmee de geuzen in 1572 de Span jaarden uit Den Briel verjoegen, is namelijk in de nacht van woensdag op donderdag gezonken. Van het schip, dat deze zomer tijdens het Patri ciërs- en Piratenfpstival de Zierikzeese Museum- javen aandeed, steekt al leen de mast nog boven het water van de Brielse haven uit. Waarom De Prince Admirael zonk is nog niet bekend. De Prince Admirael speelt ieder jaar op 1 april een prominente rol bij de „bevrijding" van Den Briel. Aan boord zit ten de geuzen, de verzets strijders van de Tachtig jarige Oorlog, de strijd van de toenmalige Ne derlanden tegen de Spaanse overheersing. De replica werd in 1980 gebouwd. Het schip doet regelmatig mee aan festi viteiten op diverse plaat sen in het land. Het wordt nog vandaag ge licht. De hoogste vrijheid is de hoogste gebondenheid. Wisselend bewolkt HET WEER Wisselend bewolkt en in de noordelijke kustprovincies een enkel buitje. Minimumtemperatuur omstreeks 3, middagtemperatuur ongeveerIO graden. Noordwestenwind, matig, kracht 3 tot 4, langs de kust en op het IJsselmeer vrij krachtig, 5. 2 WATERPRIJS Er zijn flinke verschillen in de prijs van het water per regio, concludeert Consumentenbond na onderzoek. 3 GELUK J. Geluk uit Schuddebeurs staat op de WD-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. 5 GEMEENTEHUIS Stad en Lande maakt zich zorgen om de locatie voor het nieuwe permanente gemeentehuis. 7 VOETBAL Schouwen-Duivelandse RBC-spelers hebben vertrouwen in assistent-trainer Hellendoorn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NIEUWERKERK - Een 56-jarige man uit Middelhar- nis is dinsdagmiddag bij het lossen van granieten platen op het terrein van Timmerman Natuursteen in Nieuwerkerk bekneld geraakt. De man ligt ern stig gewond in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Het ongeluk gebeurde om streeks 14.00 uur. De vier granietplaten, met een to taalgewicht van vijf ton, kantelden tijdens het om hooghijsen. De werknemer raakte hierdoor bekneld tus sen plaat en vrachtwagen en liep inwendig letsel op. In zorgwekkende toestand is de man per ambulance naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. Van daaruit werd hij overge bracht naar Rotterdam. Zijn toestand is nog steeds ern stig. Arbeidsinspectie en po litie hebben een onderzoek ingesteld. Volgens een poli tiewoordvoerder is er voor zover nu bekend geen sprake van verwijtbaar gedrag van de werkgever. Het onder zoek is nagenoeg afgerond. NIEUWERKERK - De initiatiefnemers van dorps raad Nieuwerkerk, die medio januari 1998 officieel van start gaat, houden donderdag 30 oktober een openbare vergadering voor inwoners van het dorp en buitengebied. Aan de orde komen onder werpen die de dorpsraad in oprichting in ieder geval onder de aandacht van het gemeentebestuur wil bren gen. Zoals toren verlichting, jeugdvoorzieningen en bouwmogelijkheden in de toekomst. Ook de actuele stand van zaken met betrek king tot zwembad, peuter speelzaal en plantsoenonder- houd komt aan bod. De acht initatiefnemers zijn afkom stig uit diverse geledingen. Zij zijn niet automatisch leden van de dorpsraad. Pas eind november zal de dorps raad officieel worden geko zen. De Nieuwerkerkers worden nog geïnformeerd. De vergadering heeft plaats in Ons Dorpshuis en begint om 20.00 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische af schrijving a 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb. datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I j I I I I I I I I i j I I I I bank-/gironummer vermelden: II III IL-J lI I Ü2Ü Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee. 4 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1