Leren dansen van Zaïrese beroemdheid Iconen, Italiaans en gemeentebestuur r W KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE" NIEUWSBODE Winnaars van reischeque Lessen ski-fitness in Burgh-Haamstede Volkswagen Caddy 'bestelauto van jaar' Programma Radio Schouwen-Duiveland SPORTSPONSOR Cursus Afrikaans dansen in obs 't Kofschip in Zierikzee dé krant van schouwen - duiveland! p Elke woensdag naast De Schutse WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD J07.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag .09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 InfoXactualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Allé remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). Het team B1 van de sportvereniging Renesse wordt gespon sord door discotheek Picalle in Renesse en koeriersdienst L- Welbers uit Ellemeet. Deze bedrijven voorzagen de voetballers van een nieuw te nue. Advertentie I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 I KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 I HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 I HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr I Adres Postcode Plaats: I Telefoon Geb. datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie m Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE - In Zaïre maakte hij deel uit van het Ballet National du Zaïre en is hij nog steeds een beroemdheid op het gebied van dans en muziek. Vanaf woensdag 29 oktober geeft chore ograaf, danser, componist, muzikant en asielzoeker Jacques Tubangisa uit Zaïre in Zierikzee een cursus Afrikaans dansen. Belangstellenden daarvoor kun nen terecht in basisschool 't Kofschip aan de Schel- destraat in Zierikzee. Jacques Tubangisa vluchtte in 1995 uit het dictatoriale Zaïre, nadat hij uit de gevan genis was ontsnapt en hem, naar zijn zeggen, een wisse dood voor ogen stond. ,,De le den van het Nationale Ballet werden gedwongen voorstel lingen samen te stellen en uit te voeren ten gunste van het regime. De sympathie van een groot deel van de groep ging echter uit naar de oppo sitie, terwijl sommige leden zelfs aktief waren tégen de bestaande regering. Daarom werd een aantal van ons op gepakt en gearresteerd", al dus de danser. Muzikaal familie Momenteel verblijft hij in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede in af wachting van zijn asielaan vrage. Jacques Tubangisa is afkomstig uit een zeer muzi kale familie. Zijn vader speelt gitaar, terwijl zijn moeder zangeres is in een koor. Zijn broer is, evenals Jacques Tubangisa zelf, een muzikale beroemdheid. Hij maakt deel uit van de beken de band Lokua Kanza en speelde met de groten der aarde in vele landen. Jacques Tubangisa ontwik kelde vooral zijn danstech- niek. Dansen is een wezen lijk onderdeel van de Zaïrese cultuur. Ons gezin woonde vlak bij de school van het Na tionale BalletOp mijn acht ste ging ik daar al kijken naar de repetities van de dansers. Alle bewegingen die ik zag deed ik thuis na." La ter richtte een, uit Nederland afkomstige, werknemer van Philips een dans- en muziek gezelschap op voor kinderen, dat werd begeleid door lera ren en medewerkers van het Nationale Ballet. Hier werd Jacques Tubangisa lid van. Na de middelbare school ging hij naar het Conservato rium met gitaar als hoofd vak. Optredens ,,Drie jaar later kwam ik bij het Nationale Ballet terecht, waar ik behalve danstech- nieken ook verschillende percussie-instrumenten leer de bespelen, waaronder tam tam, marimba en typische Afrikaanse instrumenten als de Kinoubi (een soort harp) en de likembe (een plat snaarinstrument zonder hals)." Een groot aantal ja ren trad hij met het National Ballet du Zaïre op in binnen- en buitenland. Doordat hij les kreeg van balletgroothe den als Maurice Béjart, ver wierf Jacques Tubangisa een grote kennis van zowel Afri kaanse als Westerse dansen. Daarom weet hij heel goed de verschillen aan te geven tus sen de Westerse en de Afri kaanse manier van dansen. ,,De Afrikaanse manier van dansen is natuurlijker. Er ligt veel nadruk op het lopen als basisbeweging. Het con tact van het lichaam met de aarde is essentieel en dans- Jacques Tubangisa is in Zaïre een beroemdheid op het gebied van dans en muziek. (Foto: Marijke Folkertsma) vormen worden geaccentu- de Afrikaanse dans uiterst eerd met ritme. Ritme is in belangrijk, want het leven is ritme. Ritme zit in alles en komt steeds weer terug", legt Tubangisa uit. In het asielzoekerscentrum in Winterswijk, waar Jac ques Tubangisa eerst ver bleef, gebruikte hij zijn capa citeiten als dansleraar door een speciale en zeer populai re cursus dansen te geven aan kinderen van vier tot acht tienjaar. Herkenning Behalve ritme en beweging stond daarbij het herkennen van Westerse en Afrikaanse ritmes centraal. Behalve cur sisten trokken de lessen we kelijks ook veel kijkers. In Zaïre zelf gaf Jacques Tuban gisa les aan de Alliance Fran- caise en richtte hij een eigen groep op, bestaande uit dan sers en percussionisten. Als gitarist en percussionist is Jacques Tubangisa te horen op de plaat van de groep Ebo- wassa. Over de cursus Afrikaanse dansen die hij gaat geven in de Zierikzeese openbare ba sisschool 't Kofschip heeft Jacques Tubangisa vrij vast omlijnde ideeën. „Mijn be doeling is om de cursisten de Afrikaanse dansbasis aan te leren, omdat daarmee ook de specifieke dansen van be paalde landen kunt worden aangeleerd. Hoewel Afri kaanse landen als Zaïre, Congo en Senegal allemaal hun specifieke dansen heb ben, is de basis universeel. Een basis, die wordt ge vormd door het lopen en het ritme." Niet moeilijk Het gaat volgens Jacques Tu bangisa om een luchtige en beslist niet moeilijke cursus, die voor iedereen toeganke lijk moet zijn. Basispassen en basisfiguren worden voorgedaan, waarna de cur sisten moeten proberen deze basisbewegingen over te ne men. Tijdens de lessen is ook ruimte voor improvisatie, begeleid door zang en ritme. Hoewel de cursus groepsge wijs wordt gegeven, geeft de Zaïrese danser waar nodig extra begeleiding. Uit de praktijk weet hij dat Europeanen soms moeilijk hun hartslag kunnen beheer sen, omdat ze op een bepaal de manier gestresst zijn. Door vertragingen in de be wegingen van de Afrikaanse dans in de motoriek van het lopen en het ritme van deze beheersing goed mogelijk", aldus Jacques Tubangisa. Het lijkt erop dat het beoefe nen van de Afrikaanse dans stressremmend kan werken en daarom, behalve ontspan nend, ook goed is voor de ge zondheid. Professionele jongen Ook Evianne de Kup uit Dreischor, die Jacques Tu bangisa begeleidt met het or ganisatorische gedeelte van de cursus, is enthousiast over de cursus in 't Kofschip. „Jacques is een zeer profes sionele jongen met duidelij ke én omlijnde ideeën over dansen en een goede leraar." Bij voldoende belangstelling is het de bedoeling om ook een cursus voor kinderen op te zetten. De danscursus voor volwassenen is gepland op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Bij voldoende belangstelling wordt een tweede avond ge pland. De, cursisten betalen per les en hoeven niet te beta len wanneer zij een keer niet komen. Dat houdt tevens in kan iedereen in een wille keurige week kan beginnen met de lessen, die tot de zo mer doorlopen. Nadere in lichtingen via telefoon 401249. NIEUW BESTUUR MKB ZEELAND MIDDELBURG - Het Mid- den- en Kleinbedrijf (MKB) Zeeland presenteert dinsdag 28 oktober zijn nieuwe be stuur in de Schouwburg van Middelburg. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door oud wielrenner Gerrie Knete- mann. De huidige wieler- bondscoach geeft zijn visie op het ondernemerschap. Commissaris van de Konin gin W. T. van Gelder en H. van den Hul, vice-voorzitter van MKB-Nederland leiden de bijeenkomst in. Het nieu we bestuur ontvouwt zijn ideeën en plannen voor de toekomst. G. A. Huis in 't Veld, algemeen directeur ING Bank Zeeland belicht het ondernemen in Zeeland. Aanvang 19.00 uur. Belang stellenden kunnen zich aan melden bij de ING Bank Zee land in Goes, telefoon 0113-241557. BOKBIERAVOND ZIERIKZEE - De merken dames- en herenkleding:, die worden verkocht bij Van Geesbergen Mode in Zierikzee, stonden centraal bij een wedstrijd waar aan mensen konden deelnemen die in deze winkel inkopen deden. Vorige week trok notaris J. C. G. M. Bei j sens de win naars van de beide hoofdprij zen. De gelukkigen waren M. A. Gaanderse-Schoof uit Scharendijke ,die een reis cheque ter waarde van 2000 gulden won en A. K. Schot uit Zierikzee, die gelukkig werd gemaakt met een reis cheque van 500 gulden. De prijzen werden hen in de modezaak overhandigd door de eigenaresse van Van Gees- bergen Mode Ingrid Deurloo, in gezelschap van een verte genwoordigster van reisbu reau Van Oeveren, Martine Wakkee. BURGH - HAAMSTEDE - In de gymzaal naast De Schutse in Burgh-Haamstede is elke woensdag van 19.30 tot 20.30 uur ski-fitness. Deze vernieuwde fitnesscur sus is een initiatief van de Nederlandse Ski Vereniging en wordt vanaf september gehouden op circa tweehon derdvijftig plaatsen in Ne derland. Onder het motto Ben jij al een beetje Sneeuw- fit wordt geprobeerd deelne mers meer uit hun winter sportvakantie te laten halen. Met een betere conditie neemt het risico van spier pijn en blessures af. In Burgh-Haamstede wordt de cursus Sneeuwfit gegeven door docent/coördinator Jack Boon. De Sneeuwfit-do- centen zijn opgeleid door de Nederlandse Ski Vereniging en deze opleiding geldt als er kend diir het ministerie van WVC. Boon ziet toe op een verantwoorde trainingsop- bouw en brengt de vorderin gen van de deelnemers in kaart. Behalve de lichamelij ke voorbereiding op de win tersportvakantie wordt in formatie gegeven over nieuwe materialen, ski-on derhoud en het waxen van ski's. BURGH-HAAMSTEDE Jongerencentrum 'Big S' houdt zaterdag 25 oktober een bokbieravond. De inrich ting van het centrum zal zijn afgestemd op het historische verhaal van bokbier. Het is het laatste bier, dat uit het vat kwam en zodoende lek ker lang gerijpt had. De naam van bokbier komt voort uit vervlogen tijden toen er nog een bok voor de kar stond, met daarop de va ten bier. Het lokaal van 'Big S' is vanaf 20.00 uur geopend. VERKOPING BRUINISSE - Het Welfare Werk van het Rode Kruis, af deling Bruinisse, houdt don derdag 23 oktober eèn grote verkoping in verzorgingste huis In 't Opper aan de Dok ter de Kockstraat in Bruinis se. Aangeboden worden ver schillende artikelen, zoals sokken en tafelkleden. Ook zijn er allerlei snuisterijen en lekkernijen verkrijgbaar. Verder kunnen bezoekers proberen de beroemde peren boom van Cobie op te kopen en voor kinderen vindt een verloting plaats. De verko ping duurt van 14.00 tot 17.00 uur. BAZAAR ZIERIKZEE - De Algemeen Nederlandse Vrouwenver eniging Tesselschade-Arbeid Adelt (TAA) houdt donder dag 30 oktober haar jaarlijk se najaarsbazaar in het Bur gerweeshuis in Zierikzee. TAA schenkt - van de op brengsten - een bijdrage in de studiekosten aan Nederland se vrouwen. De bazaar is geo pend van 10.30 tot 15.00 uur. Op de foto van links naar rechts Martine Wakkee van reisbureau Van Oeveren, M. A. Gaan derse-Schoof, A. K. Schot en Ingrid Deurloo van Van Geesbergen Mode. (Foto: Marijke Folkertsma) Activiteiten Zeeuwse Volksuniversiteit ZIERIKZEE - Iconen, de relatie tussen het gemeen tebestuur en zijn inwoners, Italiaans en fietsrepara- ties. De onderwerpen van de lezingen en cursussen, die de Zeeuwse Volksuniversiteit de komende we ken in Zierikzee organiseert, zijn zeer divers. Het betreft een lezing over iconen die dinsdag 4 novem ber wordt gehouden in de Re gionale Scholengemeen schap Professor Zeeman en begint om 19.30 uur. Ook het onderwerp 'de relatie tussen het gemeentebestuur en zijn inwoners, bekeken vanuit diverse aspecten' betreft een lezing. Ze wordt donderdag 6 november gepresenteerd in het Stadhuis aan de Meel- straat in Zierikzee door bur gemeester J. Asselbergs. Hij gaat onder meer in op de positie van het gemeentebe stuur en zijn bevoegdheden en verantwoordelijkheden. Deze lezing wordt georgani seerd in samenwerking met SKW De Lichtboei. Op dins dag 4 november wordt inde RSG Professor Zeeman een cursus Italiaans gepresen teerd. Het betreft een ken- nismakingsbijeenkonïst. De cursus zelf begint op 11 november. Op woensdag 5 november start een cursus fietsreparatie, die wordt ge houden bij Centerpoint in de Meelstraat en begint om 20.00 uur. Behandeld worden onder meer de maten van fra me en wielen, aandrijving, remmen, verlichting en ge reedschap. Nadere informatie over al deze activiteiten via tele foonnummer 0118-634800. BROUWERSHAVEN - De Volkswagen Caddy is uit geroepen tot 'Bestelauto van het Jaar 1997/1998.' De verkiezing is een initiatief van het vakblad Auto mobiel Management. Op Schouwen-Duiveland is de auto te zien bij Volkswagendealer autobedrijf Sla ger in Brouwershaven. Bij de verkiezing 'Bestelauto van het jaar' wordt naar een aantal factoren gekeken, zo als bijvoorbeeld service. De jury is van mening dat de Volkswagen-organisatie een goede naam opbouwde in de bedrijfswagen-sector. De di verse modellen staan bekend als degelijk en betrouwbaar. Verder beschikt Volkswagen over een dicht netoverk van servicepunten en een goed functionerende noodhulp- dienst. Andere belangrijke punten voor de jury waren de gunsti ge leaseprijzen van de Volks wagen Caddy, de gunstige verbruikscijfers van de die selmotoren en het repara tie/onderhoudscontract. De jury vond de asymmetrische achterdeuren, die het laden en lossen vergemakkelijken, doordacht en praktisch. De Volkswagen Caddy kwam begin 1996 op de Ne derlandse markt. De Caddy is leverbaar in een bestelwa gen- en een kombi-uitvoe- ring. Als bestelwagen wordt de Caddy met name gebruikt voor transport van kleine goederen. De kombi-versie verenigt de grote laadruimte van een bestelauto met het comfort van een ruime li mousine. De Volkswagen Caddy is leverbaar met twee benzinemotoren en drie die selmotoren. Volkswagen Caddy 'Bestelauto van het Jaar 1997/1998'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3