Ouders trots op doctorandi Zeeuws Christendom is vooral gevarieerd Waar moet dit heen? Provincie verwijdert reclameborden A58 Waddenvereniging wil verbod kokkelvisserij Haamsteedse familie Van der Neut herbergt vier onverwachte 'studiebollen' Wandeling door Meeuwenduinen Voorlichting over stotteren Tegen duizend gulden per bord Aan vooravond Waddenconferentie KERKBERICHTEN INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS DINSDAG 21 OKTOBER 1997 NR 26269 5 BURGH-HAAMSTEDE - Cor (53) eii Lietie (50) van der Neut uit Haamstede hebben reden om trots te zijn op hun vier kinderen. Geweldige studiebollen leken het niet te worden, maar in augustus van dit jaar studeerde ook de jongste telg af aan de univer siteit. Vier kinderen (drie doctorandussen en één meester in de rechten) en alle vier afgestudeerd na de lange schoolweg via mavo, havo en atheneum. „Het was altijd kantje boord dat ze een klas verder kon den. Dan is het verrassend dat ze uiteindelijk toch alle vier op de universiteit te rechtkomen", aldus een blije Lietie. Neem Cor junior (30). Op de kleuterschool wilde de juf frouw hem al een klas over laten doen, maar uiteinde lijk sloot hij het atheneum af met een heel hoog cijfer voor wiskunde. Tot en met de ha vo zijn slechtste vak. Cor haalde zijn propedeuse in diensttijd en studeerde in 1996 als econoom af aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Gerrit (29) was 21 toen hij in de examenklas van het vwo zat. Vanwege zijn lengte en zijii leeftijd werd hij door brugklassers als docent aan gezien. Eigenlijk moest hij zijn examen nog overdoen ook, maar hij koos voor de moeilijke weg van een toela tingsexamen. Als psycho loog verliet hij in 1994 de uni versiteit van Leiden. Rachel (28) wilde het liefst schoonheidsspecialiste wor den, maar toen ze eenmaal het vwo had afgerond, had ze daar weinig trek meer in. Ze sloot haar rechtenstudie in Rotterdam af in 1995. Margje (26) wilde volgens haar ouders niet achterblij ven bij haar broers en zus. Ze haalde het vwo-examen niet, maar kwam via een toela tingsexamen op de Erasmus Universiteit. Daar studeerde ze in augustus van dit jaar af als beleidsmanager in de ge zondheidszorg. Weinig diploma's Zelf hebben Cor en Lietie niet gestudeerd. „Maar dat is juist de reden geweest, dat ik het zo stimuleerde. Want op mijn eigen werk ervoer ik dagelijks hoe moeilijk het is om met weinig diploma's er kend te worden", aldus Cor. Nu zijn kinderen de papieren wel hebben wil Cor niet dat ze er mee te koop lopen. „Ze mogen nooit gaan dwepen met hun diploma of hun ti tels. Het gaat er niet om wat je bent, maar om het werk dat je levert. Ik wil geen ar rogantie. Dat heb ik teveel meegemaakt." Cor heeft vanaf het begin ge poogd een systeem te vinden om zijn kinderen te stimule ren. Dat vond hij uiteinde lijk in het maken van grafie ken. De prestaties van de vier kinderen waren zo in één oogopslag te overzien. Dat was ook de graadmeter voor een extra zakcentje. „Ik beloonde ze het best als ze hun zwakste cijfers wisten op te halen. Ondertussen zorgde ik er natuurlijk wel voor dat ze ongeveer alle maal evenveel kregen. Maar dat hadden ze zelf niet door." Zakgeld kregen de kinderen Van der Neut niet. Ze konden het verdienen door naar school te fietsen. Van Haam stede naar de christelijke Lietie en Cor van der Neut zijn trots op hun vier afgestudeerde kinderen. „Het leken geen studiebollen. *(Foto: Marijke Folkertsma) mavo in. Zierikzee en later naar de RSG. Dat geld werd uitgespaard op de reiskos tenvergoeding. Bovendien verdiende iedereen wat bij met bijbaantjes. Zo brachten Gerrit en Rachel nog een tijd de Zierikzeesche Nieuwsbo de rond in Renesse. Zin En hadden de kinderen dan altijd evenveel zin? Lietie: „Welnee. Maar we hebben ze altijd voorgehouden dat zo lang ze nog niet zeker wisten wat ze wel wilden doen, ze door moesten gaan met le ren. Cor: „Gerrit wilde bij voorbeeld nooit studieboe ken mee op vakantie, maar toen hij eenmaal psychologie studeerde was de auto te klein voor zijn boeken." Volgens Lietie en Cor moe ten ze voor de buitenwacht altijd strenge ouders hebben geleken. „Maar dat is niet zo. We probeerden op onze ma nier de kinderen te stimule ren. De kunst is dan om ze zo te sturen, dat ze nog wel van je blijven houden. Dat is ge lukt. Tot hun 25e gingen de kinderen bijvoorbeeld nog met hun ouders mee op va kantie. Dat geeft toch Wel aan dat de band altijd goed is geweest." Buikpijn De beide ouders prijzen zich vooral gelukkig dat hun kin deren altijd goed met elkaar hebben kunnen opschieten. Zo goed zelfs dat ze op een ge geven ogenblik alle vier in hetzelfde Rotterdamse ap partement woonden. Lietie: „Ze hielpen elkaar altijd ont zettend goed." En als dan een van de vier kinderen weer voor een ten tamen stond, dan bleek als het er echt op aankwam va der Cor het meest zenuwach tig. Lietie: „Uiteindelijk was hij het die altijd buik pijnhad." WESTERSCHOUWEN - Op stap in de Meeuwenduinen op westelijk Schouwen-Dui- veland. Dat kan woensdag 22 oktober gedurende een twee uur durende wandeling. Gidsen van Staatsbosbeheer nemen deelnemers mee naar de het meest westelijk deel van het duingebied in de re gio. De ruwe schoonheid van de Meeuwenduinen wordt door de natuur bepaald, zon der dat de gemeente daar een hand in heeft. De Meeuwen duinen zijn voor publiek ge sloten omdat de flora en fau na daar storingsgevoelig is. De wandeling vertrekt om 13.30 uur vanaf de uitkijkto ren aan het eind van de A. van der Weijdeweg in Wes- terschouwen en duren zo'n twee uur. Deelnemers kun nen zich aanmelden bij VW Schouwse Kust in Haamste de: 651513. ZIERIKZEE - In het kader van de Nationale Stotter- week heeft donderdag 13 no vember in peuterspeelzaal Kwibus in Zierikzee een voorlichtingsbijeenkomst over stotteren plaats. De Nederlandse Federatie Stotteren houdt vijftig van dergelijke bijeenkomsten door het hele land. In Neder land zijn 150.000 tot 200.000 mensen die stotteren. Een groot deel hiervan is van jeugdige leeftijd. De bijeen komst in Zierikzee is dan ook bedoeld voor ouders en de omgeving van jonge kinde ren in de leeftijd van twee jaar. De voorlichting wordt gegeven door een logopedist of stottertherapeut, samen met een volwassen stotte raar en een ouder van een stotterend kind. Vroegtijdig onderkennen en begeleiden wordt als belangrijk gezien om chronisch stotteren te voorkomen. Onder meer de vraag wanneer hulp moet worden gezocht, komt tij dens deze avond aan de orde. De voorlichting duurt van 20.00 tot 21.30 uur. Opgeven is mogelijk via: 416804. DANCE PARTY GOES - In 't Beest in Goes vindt zaterdag 1 november een Super Hero Dance Party plaats. Bezoekers kunnen zich uitleven op de diverse soorten muziek van de disk jockeys: van funk tot soul, van hip-hop tot drum'n bass en van trance tot dance. De party begint om 21.00 uur. DREISCHOR - Traditiegetrouw geldt Tholen als ge bied waar 'zwaardere' gereformeerden veel invloed hebben. Schouwen kent, als tegenhanger, dorpen waar mensen juist vanouds vrijzinnig zijn. Ouwer- kerk en Dreischor zijn daar voorbeelden van. Hoe het christendom in Zeeland zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld, is te lezen in deel dertiep van Ach Lieve Tijd. Duidelijk wordt dat het christendom zich in Zeeland in vele verschillende richtin gen heeft ontwikkeld. Meer dan twintig eeuwen geleden vereerden de weinige bewo ners van Zeeland goden met namen als Hurtrga, Iseneu- caega en Hludana. Op deze boeiende namen na, is er over deze goden niets be kend. Nehalennia, de godin die schippers tijdens hun ge vaarlijke tochten bescherm den, is hierop de enige uit zondering. Resten van de tempels die aan deze godin waren gewijd, zijn terugge vonden voor de kust van Domburg en in de Ooster- schelde ter hoogte van Co- lijnsplaat. In de tijd van de Romeinse overheersing wer den aan dit godenrepertoire nog enkele Romeinse goden toegevoegd. Na het vertrek van de Romei nen rond het jaar 300 bleven de Zeeuwse eilanden bijna onbewoond achter. Volgens de overlevering zou de zende ling Eligius in 649 een kerk in Aardenburg hebben ge sticht. Meer zekerheid be staat er over zendeling Willi- brord. Hij bestookte de bewoners van de Lage Lan den vanaf 695 met de bedoe ling hen te kerstenen. Omstreeks 1300 had de kerk zich overal in Zeeland geves tigd, overigens pas vanaf 1559 met een eigen bisschop. In diezelfde eeuw ontstonden er, onder invloed van hervor mers als Luther en Calvijn, nieuwe kerken. Doordat meer mensen konden lezen, verspreiden nieuwe ideeën zich sneller. Het calvinisme bleek op veel aanhang te kunnen rekenen. De katho lieken, aangespoord door de Spaanse hertog van Alva, de den nog een poging deze ont wikkeling te stoppen. De cal vinistische gemeenten gingen als reactie daarop on dergronds. Nadat de Zeeuwen hiertegen in opstand kwamen, ontwik kelde Zeeland zich ver bluffend snel tot calvinis tisch gebied. Vanuit dit startpunt hebben zich vele verschillendebloedgroepen ontwikkeld. Één van de be wegingen is de Nadere Refor matie. Hoofdman van deze beweging was Willem Teel- linck (1579 - 1629), aanvanke lijk predikant in Haamstede. Hij stond een duidelijk in da den blijkend christenleven na, waar zelfbeheersing en huisgodsdienst pijlers van waren. Het feit dat de meeste Zeeuwse predikanten en veel kerkenraadsleden geduren de de zeventiende eeuw aan hangers waren van de Nade re Reformatie, heeft de Zeeuwse geloofsbeleving diepgaand beïnvloed. „Er zijn nog steeds maar weinig streken in Nederland waar men zich zo algemeen aan de zondagsheiliging houdt," stellen de samenstellers van Ach Lieve Tijd. Bovendien zijn door de nadruk die er ligt op normen, maar weinig Zeeuwse gereformeerden wezenlijk geïnteresseerd in dogmatische vragen. „Het beschavingsoffensief van de Nadere Reformatie richtte zich steeds meer op de bui tenkant van de moraal, al was dat nu juist niet wat Teelinck en de zijnen be doeld hadden," aldus het tijdschrift. De Sint-LieVens Monsterkerk in Zierikzee ging op 7 oktober 1832 in vlammen op. De plaatse lijke schilder J. Korsten had even daarvoor het interieur van de kerk op doek vastgelegd. Foto: Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg) MIDDELBURG - Het wordt de provincie ernst met het opruimen van illegale reclameborden langs de weg, te beginnen bij de A58. Borden die er nu nog staan, worden a raison van duizend gulden verwijderd. Sinds 1 mei is het in de Pro vinciale Milieuverordening niet meer toegestaan recla meborden te plaatsen bui ten de bebouwde kom. Vrij stelling wordt verleend voor ANWB-borden. Ver der kunnen gemeenten ver gunning verlenen voor re clame-uitingen op bedrij venterreinen. Maar langs de A58 wordt het nu ernst. Na de bekend making in juli stonden er nog 110 reclameborden. Na de eerste aanzegging van gedeputeerde staten waren er daar nog 22 van over. Mo menteel staan er nog veer tien, waarvan sommige zijn platgelegd en andere waar van de constructies nog oyereind staan. Ook die moeten nü weg. Dat doet de provincie tegen een gemid delde kostenvergoeding van 1000 gulden, exclusief BTW. De deurwaarder komt het bedrag innen. Waterschap Na de A58 pakt de provin cie dé illegale borden aan op de overige Zeeuwse we gen buiten de bebouwde kom. Op de lijst van aan schrijvingen van de afde ling Landelijk Gebied en water prijken de namen van het waterschap De Zeeuwse Eilanden en Par tycentrum De Merelhoeve. HARLINGEN (ANP) - De Waddenvereniging wil dat de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee wordt verboden. Het vissen op kokkels be moeilijkt de terugkeer van mosselbanken en zeegrasvel den, en heeft andere schade lijke effecten op de natuur. De Waddenvereniging heeft de kwestie maandag tijdens de Küstentag 1997 in het Duitse Stade aangekaart met Duitse en Deense zusterorga nisaties. Zij doen hun oproep aan de vooravond van de achtste drielanden-rege- ringsconferentie over de be scherming van de Wadden zee, die dinsdag en woensdag wordt gehouden. Nederland moet een voor beeld nemen aan Duitsland en Denemarken, vindt de Waddenvereniging. In Duits land is kokkelvisserij verbo den, in Denemarken mag het slechts in een afgebakend ge bied. Scholeksters Als Nederland vergelijkbare maatregelen neemt, zal dat ook vogels goed doen. Schol eksters en kanoetstrandlo- pei's bijvoorbeeld zijn voor hun dagelijkse voedselbe- hoefte aangewezen op schelpdieren. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donder dag 23 oktober, 19.30 uur ds. J. J. van Eckeveld, Zeist. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Vrijdag 24 oktober, 14.45 uur huwelijks bevestiging. ds. G. J. N. Moens. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Mijn kinderen zitten op Bin nen de Veste qua huisvesting absoluut niet de beste Want een regenachtige nacht heeft veel water in de klas gebracht Zowel in groep zes als in één konden we niet om het water heen De emmers stonden in de blokkenhoek en de gemeente was weer eens zoek Er wordt al jaren gepraat en steeds opnieuw beraad Ook al zakken leerlingen door de vloer het deert de gemeente geen moer Want zij hebben een mooi ge bouw dat miljoenen guldens kos ten zou Miljoenen en dat voor een paar jaar want dan is het nieuwe ge meentehuis klaar Wat is het toch oneerlijk ver deeld ach, het schooldak wordt wel geheeld Maar wij hebben liever nieu we lokalen zodat we bij regen niet lan ger balen Ik hoop dat mijn zoontje het mee maken mag het zal wel niet als het aan de gemeente lag JOSEE DE VOS Zierikzee ZIERIKZEE Vergaderingen PvdA Tijdens de openbare fractie vergaderingen van de PvdA van de gemeenteraad Schou- wen-Duiveland worden de agenda's besproken van de naderende commissieverga deringen en de raadsverga dering. Vrijdag 7 november staan de commissies MA en GGZ/RO en EZ op het pro gramma. Vrijdag 21 novem ber is het de beurt aan de commissies AIZ, EC en GGZ/OW en Mil. Ook de agenda van de raadsvergade ring van 27 november komt aan bod. Vrijdag 28 novem ber worden de commissies MA en GGZ/RO en EZ be sproken. Alle PvdA-verga deringen hebben plaats in vergaderkamer 78 in het ge meentehuis in Zierikzee. Maandag 15 december staat een vergadering om 19.30 uur gepland. Tijdens deze bijeen komst komt de agenda van de raadsvergadering van 18 december aan bod. Bezoek PvdA De fractie van de Partij van de Arbeid (PvdA) van de ge^ meenteraad van Schouwen- Duiveland brengt vrijdag 24 oktober een bezoek aan het podium voor muziek en theater Brogum in Zierikzee. De fractieleden hebben een oriënterend gesprek met het bestuur van Brogum over zijn toekomstvisie en de ont wikkeling van de podium kunsten qjr Schouwen-Dui- veland. Yoga Yoga-lerares Bharathi Devi geeft zondag 26 oktober in het MFC in de De Huybert- straat een lezing over yoga Chikitsa. Ook zijn er demon straties. Yoga Chikitsa is volgens de yoga-lerares de meest effectieve medische praktische yoga-therapie. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.00 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 414018. Open huis Het Israël Produkten Cen trum bij mevrouw H. Deur- loo aan de Driekoningenlaan 23 in Zierikzee houdt donder dag 23 oktober open huis. Be langstellenden kunnen tus sen 14.00 en 19.00 uur producten uit de najaarscata logus bekijken. Er zijn veel nieuwe artikelen als handge maakte kaarsen, koperwerk en sieraden, huidverzor gingsproducten, bestek, cd's- en wijn. Voor nadere inlich tingen: telefoon 417758. Symbolen De Interkerkelijke Werk groep Zierikzee houdt don derdag 6 november een bij eenkomst in de Korpszaal van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee. De avond zal gaan over toe passing van voorwerpen en symbolen in de liturgie. Ds A. Jobsen en pastor R. van Bronswijk zullen een inlei ding verzorgen. Het aan—' vangstijdstip is 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Lezing overgang De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 22 oktober vanaf 20.00 uur een bijeen komst in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven. Dr. P. Lamping, gynaecoloog in Deventer, geeft die avond een lezing over vrouwen in de overgang. Lamping doet dit regelmatig en het valt '- hem daarbij op dat mensen eigenlijk te weinig weten over deze levensfase. Wan neer vrouw en partner - stelt hij - meer over deze fase we ten, worden klachten beter bespreekbaar en zal de vrouw ook minder snel voor zeur worden uitgemaakt. Vrijdag 7 november houdt de handwerkcommissie van de NBvP een workshop patchw ork in De Vroone in Kapelle. Deze workshop duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Deelne mers moeten hun eigen mate riaal hiervoor meenemen. Voor meer informatie en aanmelding kan contact wor den opgenomen met Mies Dekker: 0117-452371. NOORDWELLE Uitstapje NBvP Veertig dames van de afde ling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen (NBvP) maakten on langs een uitstapje naar Den Haag. Daar werd een bezoek gebracht aan de Tweede Ka mer en de Ridderzaal, waar dé dames een rondleiding kregen. Het bezoek aan Den Haag werd afgerond met het bekijken van Panorama Mes dag. Woensdag 22 oktober staat in het dorpshuis van Renesse de thema-bijeen komst 'Omgaan met kritiek' gepland. Aanvang 19.30 uur. NZ LLJ LU OZ I— UI Herfst 1977 Vriendschap, verliefd zijn en houden van; dat kun je niet spelen Dat zijn gevoelens die je graag met die ander zou delen Helaas zijn die gevoelens niet altijd wederzijds en heeft die ander niet voor jou gekozen Zodat jij met de doornen zit en die gelukkige rivaal met de rozen Dat is geen reden om te treuren, want er komt een tijd dat alles bloeit en gaat geuren Peet Olreim Zierikzee (bij wijze van uitzondering onder pseudoniem, red) Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worderi vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver ol schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5