ybE 'Zo veel volk op onze receptie niet verwacht' VLIEGER 3 l4 lj|~- Leven van de wind ZIERIKZEESCHE plu NIEUWSBODE W Oproer Zierikzee krijgt waarschijnlijk vervolg J. Geluk op WD-lijst van Kamer Burgh niet los van Haamstede op ons kunt u rekenen KOMEN KLEINVERBRUIKERS DELTA NU NIET IN OPROER? dé krant van schouwen - duiveland! SCHUDDEBEURS - Ing. J. Geluk uit Schudde- beurs staat op de ont- werp-kandidatenlijst VVD als negentwintigste genoteerd. Daardoor komt hij in aanmerking voor een ze tel in de Tweede Kamer. •Op 31 januari 1998 wordt - tijdens de honderste al gemene vergadering in Papendal - deze kandida tenlijst definitief vastge steld. Geluk vervulde eerder al een rol als statenlid in onze provincie. De VVD heeft momenteel 31 ze tels in de Kamer. ZIERIKZEE - Burge meester en wethouders voelen er niets voor om Burgh los te koppelen van Haamstede. Ondernemers en inwo ners deden deze sugges tie tijdens een van de kernbezoeken die het ge meentebestuur begin dit jaar heeft gebracht. His torische, sociale en maat schappelijke redenen zouden hiervoor pleiten. Maar B&W gaan hier niet op in omdat scheiding van de twee bebouwde kommen nogal wat voe ten in de aarde heeft. Zo moeten alle adressen worden gewijzigd in de Gemeentelijke Basis Ad ministratie en verande ren de postcodes. Verder moeten alle inwo ners worden aangeschre ven. Tenslotte dienen al lerlei instanties op de hoogte te worden ge bracht. Al met al heeft het college om prakti sche redenen besloten de beide kernen niet te splitsen. Dat staat in de Gemeentekrant die deze week wordt verspreid. vtwv 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 - 64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Perioden met zon HET WEER 11 j Vannacht weinig bewolking en min. temp. van 6 graden aan zee tot -jl rond het vriespunt plaatselijk in het y^/^V/Tvs binnenland. Overdag perioden met v—4 zonMiddagtemp. ongeveer 12 f j graden. Weinig wind, kracht 3 \_y of minder, meest uit oostelijke richtingen. ZIERIKZEE - In deze laatste aflevering van de serie over de klipper Mijn Genoegen vertellen de Vrienden van de Museumhaven iets over tuigage en de samenstelling van zeilen. De benaming lijktouwen is weer zo'n voorbeeld van lang vervlogen tijden. Deze touwen worden bij ouder wetse zeilen aan de rand van de zeilen aangebracht. Die lijktouwen bestaan uit maniilla of hennep. Als al ternatief heeft men bij voorzeilen staaldraad ge bruikt. Ieder grootzeil op een zeil jacht heeft een profielnaad op het onderlijk, deze wordt gebruikt om extra bolling van het zeil te heb ben. Dat is weer typisch zo'n overblijfsel uit de oude tijd. Wist u overigens dat er na drie weken wedstrijd zeilen de zeilen zodanig ge krompen zijn dat ze te plat werden om de gebruikelij ke voortstuwing te hebben. Als oplossing werd er een extra zeil onder het groot zeil aangebracht, dat in het midden van de totale lengte circa 25 centimeter breed is. Men noemt dit extra zeil druppel, later werd ook de naam onderbroek gebruik De huidige jachtzeilmake- rij verwerkt nu alleen nog maar kunststofzeilen. Het katoenen zeil is niet meer te krijgen. Kunststof heeft een aantal plezierige eigen schappen: krimpt niet, is licht, is duurzaam, neemt geen water op. Daarbij komt nog dat kunststof zei len goedkoper in aanschaf zijn; zo zullen de Friese skütjes vanaf 1998 met kunststof bruine zeilen va ren. Zo kun je dus met recht spreken dat je 'van de wind leeft', aldus zeilmaker Theo Leeuwestein van Lion Sails Holland in Kats. De vereniging Vrienden van de Museumhaven pro beert 10.000 gulden bijeen te brengen voor een nieuw grootzeil voor de klipper Mijn Genoegen. Het bank nummer van de actie is: ING Zierikzee 65.63.01.198 ten gunste van Restauratie fonds Zeilen Museumha ven. De actie Hijs het zeil in de mast heeft tot op heden 4200 gulden opgebracht. A i"L xflii buijs iim BELASTINGADVISEURS ACCOUNTANTS fiscale adviezen, belastingaangiften, bedrijfseconomische begeleiding, jaarrapportages, administraties Groeneweegje 13E Postbus 170 4300 AD Zierikzee Tel. 0111-417490 Fax 417296 AUTOSCHADE ZIERIKZEE - Een 31-jarige inwoner van Zierikzee deed gisterenochtend aangifte van doorrijden na aanrij ding. De man had kort daarvoor zijn auto geparkeerd op het parkeerterrein achter Albert Heijn in zijn woonplaats. Bij terugkeer bleek het portier aan de bestuurderskant flink te zijn ingedeukt. VERNIELINGEN BRUINISSE - Op het kerk- hof van Bruinisse zijn ver nielingen gepleegd. Gister avond werd de schade gemeld bij de politie. Vermoedelijk hebben kleine kinderen de vernielingen aangericht. Enkele naam plaatjes zijn verwisseld en ook witte sierstenen veran derden van plaats. De plant soenendienst herstelt de schade. ZIERIKZEESCHE ;r,tOWSE B/Bi/0 DINSDAG 21 OKTOBER 1997 1 536 JAARGANG NR 26269 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1.797-1889 SFEERVERLICHTING Bestuur Zierikzeese Ondernemers Centrale wil permanente sfeerverlichting in Zierikzeese straten. 5 'STUDIEBOLLEN' Haamsteedse familie Van der Neut herbergt vier onverwachte 'studiebollen'. 6 VOLLEYBAL Bruse damesploeg Kwiek verliest van medekoploper VCO/Ervea. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Openluchtspektakel in de zomer ZIERIKZEE - Als het aan de gemeente Schouwen- Duiveland ligt, krijgt het theaterstuk 'Oproer van Zierikzee, 1472' een vervolg als openluchtspektakel. In de maand juni van het volgend jaar zou het stuk vier keer opgevoerd moeten worden. Zierikzee viert dan het bezit van 750 jaar stadsrechten. Het oog is op vier zaterdagen in de maand juni gevallen omdat de opvoering een ex tra lokkertje kan zijn voor toeristen. In de maanden juli en augustus zit Schouwen- Duiveland al vol met vakan tiegangers. Bovendien kan er dan makkelijker een be roep worden gedaan op de vele vrijwilligers die voor het spektakelstuk nodig zijn. In juli en augustus zijn veel van hen op vakantie. In november en december van vorig jaar is het 'Oproer van Zierikzee, 1472' al enkele keren opgevoerd in de Con certzaal van Zierikzee. Dat leidde toen tot lovende kri tieken. Het oorspronkelijke stuk is inmiddels aangepast aan een buitensituatie en herschreven. De Museumha ven, de Beuze en de stads poorten zouden als decor moeten dienen. Van het college van B&W krijgt het 'Oproer' alle steun. Wethouder C. Veer- hoek: ,,De opvoering ervan kost veel geld. Ik ben bezig die gelden te verzamelen." Zijn vorderingen zullen vol gende maand worden bespro ken in de commissie Econo mische Zaken. De extra kosten voor een openlucht-uitvoering zitten vooral in de aankoop van kostuums en het bouwen van tribunes. Veerhoek sluit niet uit dat, indien de financie ring voor het plan rondkomt, het 'Oproer' ook in 1999 en 2000 nog opgevoerd kan wor den. Smeekbede Het oproer van 1472 is een van de meest opzienbarende en betekenisvolle gebeurte nissen uit de geschiedenis van de stad Zierikzee. Nadat de belastingen werden ver hoogd, kwamen de inwoners in opstand. Hertog Karei de Stoute grijpt in en dreigt de stad in de brand" te steken. Met een smeekbede van de bevolking aan de hertog blijft de stad gespaard. Het verlies van privileges en het verwijderen van de poort deuren wordt voor lief geno men. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een'abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving èf 19,00 i KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving èf 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr. Adres I Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:j Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I J I j 1 J I I j J f J j I bank-/gironummer vermelden: II III lI 1I 1I II lI II 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. zZN 1 Garantie voor kleinverbruikers tot en met het jaar tweeduizend Rem op tarieven Delta MIDDELBURG - De NV Delta Nutsbedrijven garan deert dat zij de tarieven voor de kleinverbruiker tot en met het jaar 2000 niet sterker laat stijgen dan de prijsindex voor de gezinsconsumptie. Als de be drijfsresultaten tegenvallen wordt dat niet ver haald op de kleinverbruikers. Het huwelijk komt na de liefde, gelijk de rook na de vlam. 2 ARBEIDSMARKT Volgens een studie van de universiteit van Maastricht ontstaat komende vijf jaar krapte op arbeidsmarkt. Dat staat in het onderne mingsplan 1998-2000 van Del ta. Het nutsbedrijf berekent eventuele stijgingen van brandstofprijzen en de'Regu lerende Energie Belasting wél door in de tarieven en voor 1998 wordt ook een mi lieu-toeslag van 1,5 procent gehanteerd. Delta maakte in 1997 een winst van bijna 22 miljoen gulden en verwacht dat deze in 1998 is opgelopen tot 26,6 miljoen en in 1999 uitkomt op 34,5 miljoen. De winst in het jaar 2000 wordt geschat op 36,7 miljoen. Del ta verwacht dat' de omzet gaandeweg stijgt naar ruim 850 miljoen gulden. De rijksoverheid werkt aan een nieuwe Electriciteitswet en de meest in het oog sprin gende doelstelling daarin is het liberaliseren van de leve ring van elektriciteit. Vrij vertaald: Delta krijgt con currentie van andere maat schappijen die ook stroom gaan verkopen. Wat de ge middelde consument daar in de toekomst van gaat mer ken is volgens Delta nog niet te zeggen. De concurrentie strijd zal zich volgens het nutsbedrijf eerst en vooral toespitsen op de levering van stroom aan grootverbrui kers. Op langere termijn ge zien verwacht Delta dat die liberalisering ook doorge voerd gaat worden op het ge bied van de levering van gas en water. Voor de grote (industriële) klanten komt er oók goedko per gas. In 1996 liep het hoofdcontract van Delta met gasleverancier Gasunie af en werd niet verlengd. Totdat Delta eind 1998 de beschik king krijgt over dat goed kopere aardgas - dat vanuit het Engelse Bacton en het Belgische Zeebrugge via een 'Interconnector' wordt aan geleverd - wordt nog wel gas afgenomen van de Gasunie. Toenemen De afzet van aardgas blijft volgens Delta de komende jaren flink toenemen: van de vervrachte 507 miljoen ku bieke meter in 1997 tot 650 miljoen kubieke meter in het jaar 2000. Die toename komt volgens Delta vooral op het conto van warmtekrachtcen trales. Het nutsbedrijf ver wacht dat het gemiddeeld verbruik van kleinverbrui kers met anderhalf procent daalt. Voor de komende jaren ver wacht Delta een ongeveer ge lijk blijvende afzet van elek triciteit. Verwacht wordt dat het werk aan de Westerschel- detunnel zal zorgen voor een tijdelijke toename van het electriciteitsgebïuik. Voor wat betreft de afzet van water gaat Delta uit van een toename van zes procent of- Tot en met het jaar 2000 worden zet Delta de rem op de tarieven voor de kleinverbruiker. Als de brandstofprijs hoger wordt en de Regulerende Energie Belasting stijgt, wordt dat wél in de tarieven verwerkt. (archieffoto) wel drie miljoen kubieke me ter in de komende drie jaar. Die toename komt vporal voor rekening van de groot verbruikers. De kleinver bruikers' gaan, zo verwacht Delta, in de toekomst één procent minder water ge bruiken. Het gemiddeld aan tal bewoners per aansluiting is gedaald en -apparatuur als vaatwassers, wasmachines en dergelijkezijn zuiniger geworden. In de toekomst gaat Delta zich behalve de levering van Gas, water en elektriciteit en het exploiteren van het ka belnet door dochter Zekatel ook bezig houden met de ont wikkeling van duurzame energie (windmolenparken), afvalwaterzuivering, afval- behandeling en bedrijfsrei- niging. Het nutsbedrijf wil ook haar technische know how gaan verkopen in dé vorm van technische en administratie ve ondersteuning van andere bedrijven. Ook gaat Delta deelnemen in andere onder nemingen. Genoemd wor den: Delta Afvalwater, Banjaard Eco Leisure, Me- diakabel, Zeka Tel multi Communicatie, Enertel en diverse warmte-krachtin- stallaties. Echtpaar Van den Ouden - Quaak viert diamanten feest: NOORDGOUWE - Na drie jaar verkering traden M. van den Ouden(85) en mevrouw A. Quaak(83) in 1937 het huwelijk. Gisteren vierde het echtpaar de in middels zestigste verjaardag van deze verbintenis. Dat deden ze met een receptie in restaurant-Van de Weijde in Noordgouwe. ,,Zo veel volk had ik niet verwacht," beschrijft mevrouw Van den Ouden- Quaak de feestelijke bijeenkomst. In Noordgouwe, het dorp dat sinds vijftig jaar de woon plaats is van het echtpaar Van den Ouden, kon nie mand om de feestelijke ge beurtenis heen. In de nachte lijke uren voorafgaand aan de huwelijksdag versierden de kleinkinderen het huis van het diamanten echtpaar aan de Dr. Wortmanstraat met slingers. Maar het werkelijke feest speelde zich in het nabij gele gen restaurant Van de We ijde af. Gedurende twee uur op maandagmiddag was ie dere belangstellende wel kom op de receptie. Aansluitend dineerden alle familieleden gezamenlijk in hetzelfde etablishment. „Niet alleen kinderen en kleinkinderen, maar ook de broers en zussen. Want het is maar ene keer dat je zestig jaar bent getrouwd," vindt mevrouw Van den Ouden. Ze leerden elkaar in Zierik zee op straat kennen. Tijdens schafttijd en op weg naar werk of huis kwam het twee tal elkaar met grote regel maat tegen. „Toen zijn we een keer samen naar de Paar denmarkt geweest." Ook bij de heer Van den Ouden is de herinnering aan dat prille begin nog zeer levendig. „Ze was erg aantrekkelijk, dus ga je kennismaken en dan loopt eigenlijk alles van zelf." Vijftig jaar geleden trokken ze naar Noordgou we, waar de heer Van den Ouden een betrekking als knecht kreeg. Nog later ging hij werken bij een aannemer in Holland. Daarvoor moest hij elke week van huis. Maar zelfs op die periode kijkt het duo met plezier terug. De twee zonen van het dia manten bruidspaar („We hebben ook heel makkelijke kinderen," constateert pa Van den Ouden) wonen bei den in de buurt. Bovendien brachten deze zonen nog eens vijf kleinkinderen in het al drukke familie- en vrienden leven in. Gezamenlijk be zorgden zij het echtpaar gisteren een kostbare herin nering. „Onvergetelijk. Ik had glad niet zoveel volk ver wacht," aldus mevrouw Van den Ouden. Op naar het ze ventig jarig huwelijksfeest? „Voorlopig beginnen we weer aan de nieuwe tien jaar. Maar we moeten nog even af wachten of het lukt," aldus de heer Van den Ouden. Beiden verkeren nog steeds in goede gezondheid. Zelfs het soppen van het huis houdt me vrouw Van den Ouden nog steeds in eigen hand. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1