Hakken en ïn zagen in duinen Duinoord kan tweede Sara nog niet kopen Opbrengst van projecten voor de Derde Wereld Lessen ski-fitness in Burgh-Haamstede 'Wonen en Wensen' in de Zeelandhallen 'De Dammenroute moet snel aangelegd worden' Uitgave bloemlezing van Ad Leij dekkers Overzicht van provincie Ruim baan maken voor zeldzame vegetatie Bokbieravond in 'Big S' WD bijeen Elke woensdag naast De Schutse Van 22 t/m 26 oktober REAP in brief aan minister: KERKBERICHTEN Kooplust op bazaars viel tegen 'Leuke diengen vö de mensen' BRUINISSE - De Werkgroep Ontwikkelingssamen werking Bruinisse, die vorig jaar 1760 gulden aan provinciale subsidie ontving, heeft 7000 gulden op gebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Er moet een kale duinval lei ontstaan ter hoog te van het Verklikkerlicht in de duinen in Burgh-Haamstede. Een soort weiland, dat ruimte biedt aan zeldzame vegetatie als de Moeras- wespenorgis, de vleeskleurige Ocgis en de Parnas- sia. Deelnemers aan de werkgroep Actief Terreinbeheer bewerken een grote boomstronk. (Fo\ Deze organisatie steunt niet alleen op inwoners van Bru, maar berust ook op de inzet van andere inwoners van de voormalige gemeente Duive- land. Zo .kent ook de Ooster- landse markt een stand van deze werkgroep. De provincie heeft de lijst op brengsten van alle organisa- t ies die zich richten op fonds werving ten behoeve van projecten in de Derde Wereld -en die subsidie hebben ge kregen van de provincie - aan de commissie Welzijn bekend gemaakt. Benadrukt wordt dat niet al leen fondswerving - maar ook voorlichting en bewust wording deel uitmaken van de doelstellingen van de ver schillende organisaties. Ook traditie en de mate van inzet- Deze vernieuwde fitnes scursus is een initiatief van de Nederlandse Ski Vereni ging en wordt vanaf sep tember gehouden op circa tweehonderdvijftig plaat sen in Nederland. Onder het motto Ben jij al een beetje Sneeuwfit wordt ge probeerd ^deelnemers meer uit hun wintersportvakan tie te laten halen. Met een betere conditie neemt het risico van spierpijn en bles sures af. In Burgh-Haamstede wordt de cursus Sneeuwfit gege ven door docent/coördina tor Jack Boon. De Sneeuw- fit-docenten zijn opgeleid door de Nederlandse Ski Vereniging en deze oplei ding geldt als erkend diir het ministerie van WVC. Boon ziet toe op een verant woorde trainingsopbouw Het aanbod op de beurs is veelzijdig. Alles wat van pas kan komen in en rond de wo ning is op de beurs te bezich tigen; van keukens, meube- 1 n, kunst en kleding, tot voeding, sport- en tuinattri- but.en. Negentien professio nele modellen showen de ni- uwste najaars- en winter mode van diverse modeza ken en boetieks. Ook positie- kinder-, wintersport- en andere sportkleding wordt gemond op de Grand Boule- Dat blijkt uit een brief van de stuurgroep aan de vaste kamercommissie Verkeer en Waterstaat. In die brief stelt de stuurgroep - waarin een gCoot aantal organisaties en instellingen vertegenwoor digd is - dat Walcheren 'let- terlijk en figuurlijk' links dreigt te blijven liggen als de Dammenroute niet tijdig wordt gerealiseerd. „Uitstel zal uiterst nadelige conse quenties hebben voor de ont wikkeling van de regionale werkgelegenheid in met na- mc het Vlissingse havenge bied Deze staat toch al zwaar onder druk vanwege een aantal reorganisaties bij grote industriële bedrijven," aldus de stuurgroep. Een ander argument vóór baarheid van vrijwilligers bepalen de hoogte van de subsidie en van de binnenge haalde gelden. Woord en Daad De hoogste opbrengst werd binnengehaald door vier co- mité's van de Stichting Re formatorische hulpactie Woord en Daad. Zij haalden ruim 190.000 gulden binnen. De provincie steunde de or ganisatie in de kosten met een bedrag van 7450 gulden. SOS Kinderdorpen haalde ruim 19.000 gulden binnen en kreeg van de provincie ruim 2000 gulden subsidie. Ge steund door de provincie met 2800 gulden wist ZOA Zee land ruim 62.000 gulden bin nen te halen. en brengt de vorderingen van de deelnemers in kaart. Behalve de lichamelijke voorbereiding op de win-^ tersportvakahtie wordt in formatie gegeven over nieuwe materialen, ski-on derhoud en het waxen van ski's. Conditie Sneeuwfit is ontwikkeld als voorbereiding op zowel skiën als langlaufen. Deel nemers werken aan het op bouwen van de algemene conditie, maar ook aan trai ning van spieren die speci fiek tijdens het winterspor ten worden gebruikt. De lessen richten zich op uit houdingsvermogen, kracht lenigheid, snelheid en be hendigheid. vard Zélande Negentig pro cent van de Nederlanders brengt zijn vrije tijd in huis door. Volgens de initiatiefne mers van de beurs is het dus belangrijk dat het huis op zo'n manier ingericht wordt dat de eigenaar zich thuis voelt. De openingstijden zijn; woensdag, donderdag en' vrijdag van 14.00 tot 22.00, zaterdag van 12.00 tot 22.00 en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. snelle aanleg van de Dam menroute is de verkeerspro blematiek in en rondom Mid delburg. Vooral in de zomermaanden is volgens de stuurgroep de verkeersdruk van dien aard dat de binnen stad van Middelburg zowel als de recreatiegebieden én bedrijfsterreinen erbuiten uitermate slecht bereikbaar zijn. Uitstel van de aanleg van de Dammenroute gaat volgens de stuurgroep ten koste van de kansen voor economische ontwikkeling van Midden- en Noord-Zee land. De stuurgroep roept in de brief de vaste kamercom missie op haar invloed aan te wenden om de minister te be wegen de aanleg van de Dam menroute niet uit te stellen. Daarom togen deelnemers aan de werkgroep Actief Ter reinbeheer, onderdeel van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, zater dagochtend aan het einde van de J. J. Boeyesweg de duinen in om op die veraf ge legen locatie te gaan hakken en zaggen. Het prachtige herfstweer kregen ze daarbij cadeau. „Inderdaad," zegt coördina tor Henk Dalebout, „het was eigenlijk gewoon te warm, gezweten dat we hebben." Er moest dan ook flink worden aangepakt. De duinvallei is begroeid met tal van door nen, vlieren, braamstruiken en dergelijke. Het gaat om zware boomstronken, die al leen met behulp van een lier verwijderd kunnen worden. Als de stronken eruit getrok ken zijn, moeten ze natuur lijk ook nog in stukken wor den gezaagd. Geduld Zaterdag kwamen er veer tien deelnemers, onder wie vier leden' van de Jeugd Na tuurstudie, op dit karwei af. In overleg met de Stichting LandschapsbeheerZeeland (SLZ) was gekozen voor de duinvallei ter hoogte van het Verklikkerlicht. De SLZ zorgt voor het reguliere on derhoud, maar kan wel enige hulp gebruiken in het stre ven hier een open duinvallei te creëren. De werkgroep Ac tief Terreinbeheer wilde die hulp in het kader van de Een Sara is een tillift waar zowel verzorgers als diverse bewoners grote behoefte aan hebben. Zo'n Sara kost ech ter 6.000 gulden en zover reikt het budget voor bijzon dere uitgaven op het ogen blik niet. De kooplust op de verschil lende rommelmarkten en ba zaars zaterdag in de regio viel nogal tegen. De bazaar ten behoeve van de restaura tie van het orgel van de Her vormde Gemeente in Brui-- nisse bracht 4.700 gulden op. Dat is minder dan andere ja ren en ook het aantal bezoe kers bleef onder de verwach tingen. Bij de rommelmarkt van de Vrijzinnige Gemeente Zie- rikzee onder de Beuze meld den de eerste belangstellen den zich al om kwart over zeven, maar de verkoop ging toch, volgens afspraak om acht uur pas van start. On danks die vroege toeloop reikte de netto-opbrengst aan het einde van de dag niet hoger dan 2.700 gulden. Scri ba D. Groenendijk toonde zich daar overigens niet onte vreden over. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het dak van de Gasthuis- kerk, die in het jaar 2000 moet gaan plaatsvinden en maandelijkse acties graag bieden. Er zal overigens geduld voor nodig zijn om de doelstelling gerealiseerd te zien. Het schonen van de betreffende duinvallei duurt, volgens Dalebout, nog ongeveer twee jaar. En voordat genoemde zeldzame vegetatie hier tot wasdom komt, verstrijkt er nog minstens acht jaar. Ove rigens schat hij de kansen voor de Parnassia en de twee soorten Orgis hoog in, want alle drie de soorten komen ook al voor in de duinvallei die op enige afstand ligt voor de vallei, die nu wordt uitge dund. Ruimte is de belang rijkste voorwaarde voor de groei van deze vegetatie. Ingrijpen van buitenaf is oorzaak van de dichte be groeiing, vertelt Dalebout. Dat ingrijpen voert terug naar de jaren dertig toen er al werd begonnen met het onttrekkén van water aan de Zeepeduinen. „Als de dras sigheid weg is, krijgen aller lei boomsoorten kans om uit te groeien," aldus de coördi nator. Medewerking Op de vraag wat er gebeurt als je helemaal niks zou doen in de duinvallei, de natuur dus zijn gang liet gaan, ant woordt hij; „Dan wordt de hele vallei eerst overwoe kerd door kruidwilgen en na heel veel jaren ontstaat er dan 'een loofbos." Het feit waar zowel rechtzinnige als vrijzinnige groepering een bijdrage aan dient te leve ren. Veiling Een ludiek onderdeel tijdens de bazaar in Duinoord was de antiekvieling, 's ochtends om elf uur en 's middags om twee uur. Veilingmeester D. Dool wierp al zijn talenten in de strijd de mensen tot kopen aan te zetten. Ook hij werd geconfronteerd met enige te rughoudendheid. Dool kon evenwel zulke mooie spullen tegen zulke spotprijzen aan bieden, dat velen toch moes ten zwichten. Een complete eetkamerset in prima staat bijvoorbeeld voor maar dertig gulden. „Ik koop hem," zei één van de be zoeksters: „volgend jaar is er wel weer een neef, die op ka mers gaat wonen." Voor een antiek odeurflesje werd gretig over en weer ge boden. Het leverde uiteinde lijk 41 gulden op. Een was machine ging voor dertig gulden van de hand, maar een gasfornuis voor twintig gulden bleef staan. „Als je niks aan de muur hebt hangen, is dit toch schit- echter, dat de grond hier mo gelijkheden biedt voor zeld-, zame duinvegetatie, moedigt volgens hem aan de natuur juist een handje te helpen. Dalebout is best tevreden met de opkomst van veertien medewerkers zaterdag. In to taal telt de werkgroep Actief Terreinbeheer 23 sympathi santen. Er is sprake van een los/vaste verbintenis, er be staat geen lidmaatschap. Wie zin heeft komt en wie de ene keer niet kan, gaat de vol- terend," probeerde Dool een oud schilderijtje voor een rijksdaalder verkocht te krijgen. Uiteindelijk ging het voor een gulden van de hand. De bazaar bood tal van huishoudelijke artikelen, oude boeken en platen, maar ook zelfgemaakte artikelen van de bewoners van Duin oord. Ook waren er plantjes en mooi opgemaakte herfst- stukjes te koop. Uit de gang stegen zoete geuren op van poffertjes en pannenkoeken. Er kon geraden worden naar het gewicht van een grote mand met aardappelen en in de collectebus in de hal kon den ook nog donaties voor Sara worden gestopt. In Duinoord heeft men slechts één tillift en dat blijkt in de praktijk wat wei nig. „Je moet hem nu steeds van de ene afdeling naar de andere afdeling halen. Met twee Sara's zou het gemak kelijker werken zijn, aldus één van de medewerksters. Met" een tillift kunnen men sen, die slecht ter been zijn, op eenvoudige wijze uit en in bed of hun stoel worden ge tild. Het gebruik ervan is derhalve zowel voor de ver zorgende als voor de bewo ner prettiger dan wanneer het op spierkYacht aankomt. Hoewel de opbrengst van ba zaar en antiekveiling nog niet toereikend is voor de aanschaf van de tweede Sa ra, zien bewoners, medewer kers en vrijwilligers terug op een goed geslaagd evene ment met veel gezelligheid. gende keer weer eens. Lang niet alle deelnemers zijn ook lid van de Natuur- en Vogel wacht. „Specifieke kennis van de natuur is echt niet nodig," benadrukt Dalebout. „Je kunt hier als leek naartoe ko men en wat er gedaan moet worden, leer je eigenlijk spe lenderwijs." De vrouwen zijn meestal in de minderheid. Dat is niet zo verwonderlijk, vindt hij, Samensteller van het boekje is dialectkenner Joop van Loo en kunstenares Saskia Eggink verzorgde de illustra ties. De op 27 juni 1995 overleden Ad Leijdekkers verzorgde ja renlang 't Zêêuwse 'oekje in de Zierikzeesche Nieuwsbo de. Hij schreef met een be schouwend oog over de din gen, die hij had meegemaakt. „Zo nu en dan," zo vertelt hij in een van zijn verhalen: „sta ik op de planken. Niet als co- mediant of toneelspeler, maar dan lees ik voor - om het maar eens deftig te zeg gen - uit eigen werk. Meer dan een tafel en een stoel, een glaasje water en eventueel een microfoon heb ik niet no dig, Ik voer de mensen mee naar het verleden, hun jeugd. Dat geeft ouderen een feest van herkenning. Maar jonge mensen voelen zich er ook door aangesproken, omdat het over hun wortels gaat." Serie De bloemlezing maakt deel uit van een serie van drie boekjes in Zeeuws dialect als vervolg op de succesvolle Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ferwerd: J. Tadema, kandidaat te Schoonebeek; te Krimpen aan den IJssel (b.w.): J. H. Lammers te Benthuizen; te Capelle aan den IJssel (wijk- west): F. van Roest te Kam pen. Aangenomen naar Wierin- germeer: R. van Dam, kandi daat te Zeist; naar Katwijk aan den Rijn (wijk 2): J. Smit te Bruinisse; naar Nieuwen- dijk: T. J. Korten, kandidaat te Klaaswaal. Bedankt voor Lunteren: L. W. Ch. Ruijgrok te Middel- harnis; voor Nieuweroord- Noordscheschut: A. D. Poort man te Nieuw-Stadskanaal; voor Lekkerkerk (Het Ven ster): W. Arkeraats te Wer kendam; voor Schoonhoven: D. Breure te Wilnis. Beroepbaar: ds. W. P. Jans sen, Borg Ekenstein 97, 7608 GX Almelo, telefoon 0546- 872977. want af en toe is het fysiek nogal zwaar werk. Elke maand wordt er een project gekozen om te gaan hakken en zagen. Zelden wordt het afgezegd. „Een keertje bij Flaauwers geloof ik, toen het ontzettend hard regende, maar vorig jaar is het bij negen graden vorst zelfs nog doorgegaan." Om negen uur wordt er met het werk begonnen, tussen tijds zorgt Dalebout voor koffie met cake, boterham- 'Week van het Zeeuws dia lect' vorig jaar. Duidelijk werd dat er veel belangste- ling is voor het Zeeuws dia lect. De andere twee boekjes, die in deze serie worden uit gegeven, hebben als titel: 'Bie ons op de klapbanke' en 'Rumpels'. 'Bie ons op de klapbanke' is geschreven door Rien de Jonge, die als 'Jilles de Puut' amusements programma's verzorgde met conferences en liedjes. Het boekje bevat dan ook verha len, gedichten en liedjes op bekende melodieën, die ui termate geschikt zijn om tij dens feesten voor te dragen. De bundel 'Rumpels' gaat over Zeeuwse verhalen: zo wel verzinsels als waarhe den. Hierin staan verhalen van Izaak Kwekkeboom, Je anne Kwekkeboom-de Wil de, Jopie Minnaard-Verhe- ijke en Rinus Verheijke. Een van de verhalen heet 'Stap pend as een pèèrd' en is een spookverhaal dat zich af speelt in de Poel onder Goes. Het gaat om drie zeer ver schillende boekjes in Zeeuws dialect, die volgens uitgever Jan Bruijns 'vooral leuk zijn om te lezen.' Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn als geestelijk verzorger van het Ziekenhuiscentrum Apel doorn: mevr. drs. J. E. Schut- Klunder, kandidaat te Apel doorn, die dit beroep heeft aangenomen; te De Krim (Ov.): mw. drs. D. Boersma, wonende te Leek, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen naar Breda: drs. W. Bisschop te Geleen. Beroepbaarstelling: mw. drs. A. R. van der Honing, Bovenmaatweg 295, 1274 RJ Huizen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Mariënberg: J. van Tuil te Nieuwleusen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Randburg (Z. Afrika): J. Kareis te Oude- mirdum. Bedankt voor Rotterdam- Alexanderpolder: H. Paul te Oostkapelle. Marieke Mandemaker) men moeten de deelnemers zelf meebrengen en meestal vindt men het rond 14.00 uur welletjes. Zaterdag was er op dat tijdstip ongeveer twee honderd vierkante meter duinvallei uitgedund. „Ja en dat voel je dan 's •avonds toch nog wel aan je spieren hoor," zegt Dale bout. Wie ook eens wil mee doen met Actief Terreinbe heer kan contact met hem opnemen, telefoonnummer: 692535. BURGH-HAAMSTEDE Jongerencentrum 'Big S' houdt zaterdag 25 oktober een bokbieravond. De inrich ting van het centrum zal zijn afgestemd op het historische verhaal van bokbier. Het is het laatste bier, dat uit het vat kwam en zodoende lekker lang gerijpt had. De naam van bokbier komt voort uit vervlogen tijden toen er nog een bok voor de kar stónd, met daarop de va ten bier. Het lokaal van 'Big S' is van af 20.00 uur geopend. GOES - De VVD-Kamercen- trale Zeeland houdt maan dag 27 oktober een centrale vergadering in de Prins van Oranje in Goes. De vergade ring begint om 19.45 uur. 4 Aan de orde komt onder meer een bestuursverkie zing. Mevrouw L. van Wegen - den Horn heeft te kennen gegeven haar bestuurslid- functie niet langer te kunnen combineren met de porte feuille jongerenbeleid en vrouwen in het dagelijks be stuur van de Kamercentrale. Het bestuur draagt mevrouw C. Schönknecht - Vermeulen voor als lid van het db. Na het huishoudelijk deel van de vergadering zal gedepu teerde J. Hennekeij spreken over provinciale aangelegen heden. ARTEMIS MIDDELBURG - 'De oorbel- len van de minister.' Dat is de titel van de Artemeeting die vrijdag 31 oktober bij Ar temis, buro voor vrouwen hulpverlening in Middelburg plaatsvindt. Agnes Verbiest, taalfilosoof en docent aan de Rijksuniversiteit van Lei den, gaat met de deelnemers op zoek naar manieren waar op vrouwen de stereotiepe beeldvorming kunnen door breken met hun taalgebruik. De bijeenkomst aan de Kou- dekerkseweg 133 begint om 15.30 uur. EXPOSITIE GRIJPSKERKE - In boerde- rijgalerie 'de Osseberg' wordt van 3 tot en met 29 no vember een expositie gehou den met etsen en hout druk ken van Corrie Baas en beelden van Hansje den Hol lander. Deze tentoonstelling is geo pend van maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en na telefonische af spraak: 0118-625284. BURGH - HAAMSTEDE - In de gymzaal naast De Schutse in Burgh-Haamstede heeft elke woensdag van 19.30 tot 20.30 uur ski-fitness plaats. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt van woensdag 22 tot en met zondag 26 oktober de achtste gezins- en huishoudbeurs Wonen en Wensen '97 ge houden. MIDDELBURG - De Stuurgroep Regionaal Econo misch Actieplan Midden- en Noord-Zeeland (REAP) is niet blij met het voornemen van de minister A. Jorritsma om de aanleg van de Dammenroute op Walcheren uit te stellen tot het jaar 2002. De bazaar in verzorgingscentrum Duinoord bood onder meer een ruime keus in oude boeken. (Foto: Marieke Mandemaker) BURGH-HAAMSTEDE - Met de opbrengst van 3.000 gulden van de bazaar en de antiekveiling za terdag in verzorgingscentrum Duinoord in Burgh- Haamstede kan nog geen tweede Sara worden aan geschaft. ZIERIKZEE - 'Leuke diengen vd de mensen' is de ti tel van de bloemlezing van Ad Leijdekkers, die van af 8 november verkrijgbaar zal zijn. Het boekje wordt uitgegeven door De Koperen Tuin in samen werking met de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. I 4.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6