Personeel middelpunt in fotoboek over RTM ZOEKPLAATJE Mosselzaadvisserij is erg vlot verlopen Toneelgroep Wederzijds verrast VB Ó-leerlingen Bevlogen kwajongens Madame De Sade in MFC Observatiehut Philipsdam is mijlpaal in natuurgebied Krammer-Volkerak STREEKNIEUWS RECENSIE Door Theatergroep Zierik VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 NR 26267 Vogelkijkhut met allure PHILIPSDAM - „Een echte aanwinst voor Zeeuwse vogelaars," typeert hoofd voorlichting van het Zeeuwse Landschap C. Jacoiusse de voltooide voge lobservatiehut aan de Philipsdam. Donderdagmid dag had de officiële opening plaats van deze twee verdiepingen tellende post. Aansluitend werd een contract bekrachtigd met het Zierikzeese Zeelandia. Dit bedrijf adopteert de natuurgebieden in het Krammer-Volkerak voor een periode van drie jaar. De vogelobservatiehut geldt als bijzonder voor Neder land, iets dat grotendeels te danken is. aan de vorm. Het is een hut die - gezien vanaf de nabij gelegen uitkijktoren - de contouren blijkt te heb ben van een vogel. Boven dien is het de enige hut in Ne derland die twee verdiepingen telt. De bezoe ker kan via een trapje afda len naar de 'kelder'. De kijk gaten op dit niveau bieden zicht vlak over het water. „Dat is heel anders dan wan neer je hoger zit. Je zit veel meer tussen de vogels en je kruipt als het ware in die vo gelhuid. Een heel aparte er varing," vindt Jacobusse. Het tweede niveau ligt zo'n anderhalve meter hoger en biedt de vogelaar weer een heel ander perspectief. Bovendien heeft de observa tiehut kijkgaten rondom. Niet alleen het water en het - voor de hut gelegen - broedei- land zijn vanuit de hut te ob serveren, ook het aan de ach terkant gelegen rietland, bosschages en een duinval- lei-achtig gebied zijn onopge merkt bespiedbaar. „We wil len vlakbij de hut ook een oeverzwaluwwand maken. Zo'n steile afgraving in een insectenrijk gebied trekt de oeverzwaluw aan. Vanuit de hut heb je op al die zaken heel goed zicht." En dat is een genot voor de ware voge laar, want - zoals Jacobusse zelf zegt - dat is „best een gek volkje". „Ze komen vanaf de Veluwe hiernaartoe gereden als er een of andere gekke piet is te zien." Beroemd De hut is gemaakt van een duurzame houtsoort, die wei nig onderhoud vergt en als natuurvriendelijk geldt. Het is niet het goedkoopste soort bouwsel, maar dat heeft een reden. „Op een plek waar veel vogelaars komen, zet je ook de beste hut neer," moti veert Jacobusse. De Philips dam is beroemd in Neder land en wordt ook wel als vogelboulevard aangeduid. „Op zo'n gewone dag als deze neem je nog zo zeventig tot tachtig verschillende soorten waar." Dat het gebied Kram mer-Volkerak zo bij vogels in trek is heeft onder meer te maken met de ligging. Het gebied geldt als knooppunt waar het zoute water van Oosterschelde en Grevelin- genmeer en het zoete water van Krammer samenkomen. Hoofd voorlichting van het Zeeuws Landschap C. Jacobusse bij de vogelobservatiehut aan de Philipsdam (Foto: Marijke Folkertsma) Onder meer te zien zijn aal scholvers, reigerachtigen, de slechtvalk en sinds kort is zelfs de lepelaar - na vijfhon derd jaar afwezigheid - weer in dit gebied terug. Een nog te plaatsen stereoviewer biedt de bezoekende vogel liefhebber ook zicht op de kenmerken van het gebied in een andere seizoen. De natuurgebieden in het Krammer-Volkerak zijn voor een periode van drie jaar door de Koninklijke Zeelandia geadopteerd. Het adoptiegeld wordt gebruikt als bijdrage in de beheers kosten. „De reden voor ons om zoiets te doen, is dat we niet alleen maar bezig willen zijn met productie. We willen ook iets bijdragen aan dé werk- en woonomgeving," licht Zeelandia-directeur H. Doeleman toe. Volgens Jaco busse omvat de geadopteer de grond zeshonderd hectare. „Het is niet alleen het geld," vindt hij. „Zo'n bedrijf zorgt er ook voor dat mensen op de werkvloer hierbij betrokken raken." Als tegenprestatie verzorgt de stichting Het Zeeuwse Landschap lezingen en excursies. BRTJINISSE - De eerste periode van de najaars- zaadvisserij op de Wadden zee is afgelopen week op rolletjes verlopen. In totaal 62 vaartuigen lie ten dinsdag (de eerste visdag) 67.000 ton zaad» halfwasjes en consumptiemosselen uitmeten. Het weektonnage bedroeg in totaal 94.000 ton. Geluk kig ging de wind (eerst nog kracht vijf tot zes) 's mor gens liggen, waardoor na- genoeg de hele dag onder gunstige weersomstandig heden kon worden gevist. Bestekken waar de zwarte schelpdieren goed in de korren liepen waren het Verversgat, het Molenrak, het Zwin en de Javaruggen. De TH 4 verscheen even na half twee als eerste bij het meetschip WON 3 in het Vlieter. De lading van de v Tholenaar bevatte 673 ton. In totaal 29 vaartuigen kwamen hier in de loop van de middag bij ladingmeter J. Fraanje langszij. Zijn collega F. Zoeteweij aan boord van het meet- schap Omega in het Inschot begroette 33 vaartuigen. Grote mossels werden ge richt gezocht en gevonden door de BRU 14, BRU 26, YE 56 (ruim 2.00(yton), YE 88 (700 ton) en YE 157 (dik 700 ton). Een fiks aantal la dingen werden naar de Oos terschelde getransporteerd, waarvan enkele partijen per as. Woensdag en don derdag werd het resterende deel van het quotum gevan gen. In goed overleg met ambte naren van LNV en de sector heeft de PO-Mossel dertien kweekbedrijven bereid ge vonden mee te werken aan een spaarquotum. De be doeling is dat deze 'pio niers' gezamenlijk 18.000 ton van de 300.000 beschik bare tonnen mosselzaad la ten overstaan tot komend voorjaar. Aan de hand van inventarisaties probeert men op deze wijze zicht te krijgen op het stormverlies in de diepe delen. „Volgend jaar kunnen we dan wel licht een trend afleiden", aldus PO-secretaris mr. H. J. van Geesbergen. ZIERIKZEE - „De hel is overal," zegt grootmoeder, die minder dement blijkt, dan wordt verondersteld. Schrijver Ad de Bont van het toneelstuk 'De dochter van de boevenkoning' moet door Sartre geïnspi reerd zijn geweest om tot deze uitspraak te komen. Toneelgroep Wederzijds uit Amsterdam verraste donder dag de brugklassers van het VBO op de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland in Zierikzee met een voor stelling van deze nieuwste productie. Wederzijds heeft al enkele seizoenen veel suc ces met opmerkelijke pro ducties als 'Mirad, een jon gen uit Bosnië', 'Brand weermannen' en 'Hitier'. Deze toneelgroep uit Amster dam maakt voorstellingen voor zowel het basis- als het middelbaar onderwijs. Bij de SG Schouwen-Duiveland zijn ze een graag geziene gast. Adjunct-directeur P. Verschure neemt vrijwel elk seizoen wel een voorstelling van Wederzijds af uit het po diumaanbod voor de scholen van de Stichting VMC. Dit keer ging dat op basis van goede ervaringen, want 'De dochter van de boeven- koning' werd donderdag pas voor de tweede keer opge voerd. Artistiek leider en huisschrijver Ad de Bont was er persoonlijk bij aan wezig. Soms regisseert hij zijn stukken ook zelf, maar dit keer had hij zijn werk uit handen gegeven aan regis seur Aike Dirkzwager. 'De dochter...' blijkt een flitsende komedie over de slechtheid van de mensen. Het verhaal draait om Doek je, de dochter van een koning en een koningin, die zich ge dragen als beestachtige cri minelen: ze stelen, kopen ge zagdragers om, verkopen hun kinderen, dumpen de de mente grootmoeder in het bos en meer van dat soort za ken. Een rechter, die zelf ook niet zuiver op de graat is, spreekt uiteindelijk het von nis uit over deze slechteriken en wordt zelf koning. „De hel is overal," constateert oma. Maar...Doekje, met haar gouden hart, trekt de wereld in en biedt dus nog een sprankje hoop. Opvallend was de grote concentratie waarmee de brugklassers de ze voorstelling van ongeveer anderhalf uur volgden. Re den voor Verschure te beslui ten Wederzijds op maandag 27 oktober te laten terugko men om de voorstelling ook voor de leerlingen van klas twee te laten spelen. ZIERIKZEE - Directeuren in het pak en personeels leden in ketelpak of uniform. Het laatste deeltje in de vijftiendelige boekenreeks over de RTM stoom tram is zojuist verschenen. Bas van der Heiden, die verantwoordelijk was voor de samenstelling van dertien uitgaven nam ook de zorg op zich voor dit laatste deel. Het personeel staat in zijn keuzes cen traal. Het vierentachtig pagina's tellende boekje bevat dan ook hoofdzakelijk foto's met mensen. Mensen die ooit be trokken waren bij de activi teiten van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. Zo als onder meer de recent overleden oud-directeur RTM H. van Zuylen, die tot aan zijn dood in Nieuw- Haamstede woonde. Het fo toboek verhaalt over het di recteurschap van Van Zuylen. Hoe hij in 1940 bij toeval met het bedrijf in aan raking kwam en hoe hij opk lom van inspecteur in alge mene dienst tot waarnemend directeur en tenslotte - medio 1949 - tot directeur. „Met weinig financiële middelen wist hij het bedrijf gaande te houden, ondanks tegensla gen te moderniseren en haar activiteiten uit te breiden," blikt Van der Heiden op de geschiedenis terug. Van Zuy len bleef deze functie vervul len tot juli 1977. Daarna gaf hij de hamer over aan J. Deïst. Niet lang daarna - fe bruari 1978 - fuseerde de RTM met een aantal andere vervoersbedrijven. Het re sultaat hiervan is de beken de ZWN. In het boekdeel wordt ook een blik geworpen op de verandering die door de jaren heen in activiteiten plaatsvond. Niet alleen de leidinggevende mensen zijn daarbij in beeld gebracht. De uitgave geeft een breed over zicht van de banen die er bij de RTM beschikbaar waren. De maatschappij, die in 1878 werd opgericht en vanaf 1998 haar werkzaamheden verleg de naar de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, maakte zich sterk voor stoomtram-, veer- en naderhand ook bus diensten. Op de gepubliceer de foto's zijn alleen de men sen die betrokken waren bij de stoomtram te zien. „Voor velen van hen was dit werk een belangrijk deel van hun leven. Zij beschouwden de RTM als eigen bezit," conclu deert Van der Heiden. In het boek zijn ook foto's te rug te vinden waarop Schou- wen-Duivelandse locaties uit ^het verleden staan afge beeld. Onder meer van Zij- pe, Brouwershaven en Noordgouwe zijn beelden be waard gebleven. Één van de foto's toont een in de sneeuw vastgelopen locomotief. De foto werd in 1927 genomen in de buurt van het voormalige tolhuisje bij Brouwersha ven. Ook de chef van de afde ling Weg en Werken, A, Groe nendijk uit Zierikzee, wordt door de samensteller ge noemd. Het boek De stoom tram en het personeel is ver krijgbaar bij de boekhandel. FOTO JOOP VAN HOUDT Het Zoekplaatje in de krant van vrijdag 10 oktober leverde niet zo gek veel reacties op. Er kwamen 14 inzendingen. Twee van de inzenders zijn door Joop van Houdt op het verkeerde been gezet, zij meenden de dorpsring van Noordwelle op de foto te herkennen, maar dat was niet het geval. Het ging in werkelijkheid om de oude Dorpsweg met een gedeelte van het dorpsplein en de Nederlands Hervormde kerk in Seroos- kerke: 'Een dorp zonder school en zonder winkel, aldus één van de inzenders Ook de Dorpshuisstraat en de Zandweg zijn op de fot te zien. Uit de goede inzendingen werd die van N. m. fokker, Nieuwe Haven 133, 4301 DL Zierikzee getrokken. De winnaar krijgt de cadeaubon van 25 gulden zo snel mogelijk toegestuurd. Wie meent te weten waar fotograaf Joop van Houdt het plaatje van deze week heeft gemaakt, kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 22 okto ber 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. ZIERIKZEE Bazaar De Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging Tessel- schade-Arbeid Adelt (TAA) houdt donderdag 30 oktober haar jaarlijkse najaarsba zaar in het Burgerweeshuis in Zierikzee. TAA schenkt - van de opbrengsten - een bij drage in de studiekosten aan Nederlandse vrouwen. De bazaar is geopend van 10.30 tot 15.00 uur. Wie meer over de vereniging wil weten kan contact opnemen met L. van Daalen - van den Bergh: 417134. KERKWERVE NCVB De NCVB afdeling Kerkwer- ve hield woensdag een leden vergadering, tijdens welke twee vertegenwoordigsters van Welzorg Careprodukt in Rotterdam een inleiding ver zorgden. Zij toonden ook allerlei hulp middelen die gebruikt kun nen worden bij lichamelijke ongemakken zoals aange past bestek, steunkousen, in- continentiemateriaal en der- gelijke. Ook konden de leden hun bloedsuiker laten meten. De volgende NCVB vergade-, ring wordt gehouden op 19 november. RENESSE Postagentschap Het postagentschap aan de Zeeanemoonweg heeft van 20 tot en met 31 oktober gewij zigde openingstijden. Het kantoor is in deze periode van maandag tot en met za terdag van 9.00 tot 12.00 uur geopend. De postbussen zijp ook allden tijdens deze ge- wijzigde openingsuren be reikbaar. Ali Pankow Overdrijfhet vijfde avondvullende programma van cabaretduo Lebbis en Jansen (Hans Sibbel en Dolf Jansen), onder regie van Koos Terpstradonderdag avond in Theater Mondra- gon in Zierikzee. „Make the world a better place," met die boodschap starten Lebbis en Jansen hun gloednieuwe programma. 'Overdrijf' luidt de titel en dat dekt aardig de lading. Hans Sibbel en Dolf Jansen pretenderen niet de wereld te zullen verbeteren. Veel verder dan overal tegenaan schoppen, komen ze niét. Ze doen dat echter met zoveel bevlogenheid, dat je als toe schouwer best even wilt na denken over hun aanklach ten. Relativeren is Lebbis en Jansen gelukkig niet vreemd. Ze steken ook de hand in eigen boezem en dat biedt aardig tegenwicht te gen mogelijke overdrijving. Overigens valt dat laatste best mee. Ze hebben mis schien wel gelijk, dat je als vluchteling wel heel erg wanhopig moet zijn om asiel te zoeken in een land waar vijf keer per week Peter-Jan Rens op televisie is. Lebbis en Jansen maken hun beloften waar. 'Overdrijf' gaat over nu, over mij, over u, over hen en over de we reld. Veel actualiteit en prik kelende vragen: bestaat er een Fiat-Uno, een rode, die 190 km per uur kan rijden en een Mercedes van de weg kan duwen? Hoe vergaat het Jan maat straks vier weken in de gevangenis? Sturen we alle vluchtelingen weg als Bol- kestein in hongerstaking gaat? Was Nederland in 1943 voor Koningin Wilhelmina net zo veilig als Iran nu voor teruggestuurde vluchtelin gen? Lebbis en Jansen zijn (nog steeds) kwajongens. Vorm geving en regie sluiten goed aan bij dat imago. De quasi nonchalante presentatie wekt de indruk, dat alles ter plekke wordt bedacht, maar de snelle wisselwerking ver raadt een uitgekiend con cept. Overigens staat dit duo ook improviserend zijn man- netje. Ze dagen het publiek herhaaldelijk uit tot een dia loog. Maar de toeschouwers, wijs geworden door ervarin gen met De Jonge van Van 't Hek, houden zoveel mogelijk de kaken op elkaar. Nou ja, die ene mevrouw wilde wel toegeven dat ze in Schudde- beurs woont. In welke ge: meente dat ligt? Mevrouw had geen flauw idee. Met een dubbelspraak over het geldverslindend Euro^ parlement stijgen Lebbis en Jansen tot sublieme hoogte. Af en toe dreigt er een dipje in het programma als er wat al te veel tijd wordt genomen om naar de clou toe te wer ken, maar daar staat dan weer snel veel scherps tegen over. Waardering voor het CDA bijvoorbeeld dat einde lijk heeft ontdekt, dat je 'sa menleven niet alleen doet' Emoties op micro-formaat krijgen een plek in een mooi liedje, waarin Dolf Jansen zijn prille vaderschap be zingt, een schrijnend lied over Koos, die zo blij is en een gedicht, wat Jansen graag zou schrijven als hij dichter was. 'Overdrijf' vertoeft nog in de pioniersfase, de wisselwer king kan nog wat gesmeer der, het tempo is nog niet ge durende de hele avond even hoog, maar het is niet over dreven nu al vast te stellen, dat deze productie toch een seizoentopper voor Lebbis en Jansen wordt. Scène uit Madame De Sade met vlnr. Anna van den Berg, Co- ra Hoogstrate en Rieneke van der Wielen. ZIERIKZEE -Theatergroep Zierik voert op de zater dagen 25 oktober, 1 en 8 november het toneelstuk Madame De Sade van Yukio Mishima op in het MFC in Zierikzee. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Markies De Sade is, door toe doen van zijn schoonmoeder (Anna van den Berg), in de gevangenis terecht gekomen. Hij wordt veroordeeld tot de dood door onthoofding. Dat gaat ook Madame de Mont- reuil te ver. Zij roept de hulp in van Gravin de Saint-Fond (Lies Hanse), een dame met een zeer losse moraal en van Barones de Simiane (Cora Hoogstrate), een godsdienst waanzinnige om het vonnis nietig te laten verklaren. Gedurende de achttien jaar die hierop volgen, probeert Renée (Rieneke van der Wie len), dochter van Montrieul en echtgenote van De Sade, haar man uit de gevangenis te krijgen. Haar moeder zet juist alles in het werk om hem daar te houden. Anne (Netty van Vossen), het zusje van Renée, fladdert als een vlinder van bloem tot bloem en laat zich gemakkelijk voor het karretje van haar moeder spannen. De dienst bode Charlotte (Margaret van Velthoven)hoort, ziet en zwijgt. Intriges In een spel van intriges, lief de, haat, verraad en manipu laties proberen de zes vrou wen hun doel te bereiken. Vreemd genoeg hebben ze al le zes één ding gemeen: stuk voor stuk zijn ze gefasci neerd door de Markies De Sa de en hebben in het geheim hun fantasieën. Op de foto vlnr.. Anna van den Berg, Cora Hoogstrate en Rieneke van der Wielen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5