1 Deskundige moet Zevibel van weerwoord voorzien ISkerüs Zorgen om komst 'zware' bedrijven aan Straalweg Vrachtwagens weg uit bebouwde kom Staatsbosbeheer dunt Boswachterij flink uit Werkgevers winnen gehandicaptenpri j s Open dag didgeridoo Bolle OTOR karpetten 11 gesloten .AGENDA VRIJDAG 17 OKTOBER 1997 NR 26267 ~wm Om meer ruimte te creëren WESTENSCHOUWEN - Staatsbosbeheer is begon nen met het uitdunnen van een gedeelte van het den nenbos in de BoswachteriyWesterschouwen. Er zal 1100 vierkante meter hout worden geoogst. De werkzaamheden zullen tot december duren. De Boswachterij Wester- sehouwen is het grootste bos van Zeeland en heeft een op pervlakte van bijna 300 ha. Het bos bestaat voor het grootste gedeelte uit Oosten rijkse en Corsicaanse den nen. Dit naaldbos is tussen 1921 en 1942 ingeplant om het verstuiven van de duinen te gen te gaan. De eerste bomen zijn nu ongeveer 75 jaar oud en nog steeds niet helemaal uitgegroeid. Eens in de vijf tot acht jaar wordt een bepaald gedeelte van het bos uitgedund zodat de overblijvende bomen meer ruimte krijgen en dus door kunnen groeien. Deze cyclus wordt steeds herhaald totdat de bomen hun volle wasdom hebben bereikt. Mo menteel wordt er gedund in het middengedeelte van de boswachterij. Zonnestralen Door het uitdunnen ontstaat niet alleen meer ruimte voor de overblijvende bomen, maar doordat de zonnestra len de bodem kunnen berei ken waardoor de grond opge warmd wordt, kunnen allerlei, soms al jaren in de grond liggende zaden van bo men, struiken en kruiden ontkiemen. Het vrij eenzijdi ge dennenbos krijgt daar door een gevarieerder beeld met struiken en kruiden. De kruin en de takken van de gevelde bomen blijven in het bos achter en leveren zo voedsel en schuilgelegenheid aan allerlei dieren, insecten, planten en parasieten. Staatsbosbeheer is ook bezig met het geleidelijk omvor men van het bos van naald bos naar een meer gevarieer der bos met loofhout. Het uitdunnen gebeurt met een grote zelfrijdende hout- oogstmachine. Deze machine pakt de boom in zijn geheel vast, zaagt in één handeling de boom af, ontdoet de stam van zijtakken en zaagt de stammen af op de gewenste lengte. Een bijkomend positief ef fect van deze manier van oog sten is dat de bosbodem door de wielen van de machine wordt omgewoeld. Door het los maken van de grond wor den veel zaden gestimuleerd om te ontkiemen. De nu uit te dunnen dennen hebben gemiddeld een dus danige diameter dat ze aan gemerkt kunnen worden als zaaghout en brengen daar door een hogere prijs op. De machine in de Boswachterij Westerschouwen is in actie te zien voor iedereen, die daar belangstelling voor heeft. MIDDELBURG - De Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie Gehandicapten 1996 is gewonnen door de Zeeuwse werkgevers, die bereid blijken men sen met een handicap een volwaardige arbeids plaatsen te bieden. Dit heeft de jury van de in- tegratieprijs vandaag in Middelburg bekend ge maakt. De gemeente Schou wen-Duiveland grijpt hier mee weer naast de prijzen. Zij was wederom genomi neerd voor de inrichting en aanpassing van het stad spark Kaaskenswater in Zierikzee voor blinden en slechtzienden. In 1996 zijn meer dan 120 mensen met een handicap geplaatst bij ruim vijftig verschillende Zeeuwse be drijven, met name in het midden- en kleinbedrijf, enkele zorginstellingen en een enkele gemeente. De ju ry is onder de indruk van dit grote aantal gehandi capten dat op relatief korte termijn een betaalde ar beidsplaats heeft kunnen verwerven. Vijfentachtig procent van de VSO/MLK- schoolverlaters in Zeeuws- Vlaanderen vindt een be taalde baan op de reguliere arbeidsmarkt. Dit is de hoogste score van geheel Nederland. Er worden drie projecten als voorbeeld ge noemd op de terreinen van arbeidsoriëntatie en -inte gratie op Walcheren, leer- en werkprojecten in Zeeuws-Vlaanderen en de arbeidsintegratie van ver standelijk gehandicapten in geheel Zeeland. De Stichting Bernadette Scoutinggroep in Goes ein digde op de Tweede plaats. De groep is als eerste in Zeeland gestart met het aannemen van gehandicap te kinderen. Derde werd tennisvereniging 't Halve Maantje in Goes. Zij heeft rolstoeltennis mogelijk ge maakt door het aanbieden van lessen en de accommo datie geschikt te maken. De prijs is een erkenning voor een persoon, instantie of organisatie die zich in 1996 verdienstelijk heeft gemaakt voor de integratie van mensen met een handi cap in de Zeeuwse samenle ving. GOES - In Studio Free aan de Oude Vischmarkt in Goes wordt zondag 26 oktober van 10.00 tot 17.00 uur een open dag voor de didgeridoo gehouden. Het programma bestaat uit workshops voor beginners en gevorderden onder lei ding van didgeridoospeler Jan Terpstra, dreamtime- concerten, verkoop van on der meer originele Australi sche didgeridoo's en infor matie over cursussen. De open dag is van 10.00 tot 17.00 uur. Voor nadere inlich tingen of aanmelding voor de workshop: telefoon 0113- 233278 (na 18.00 uur). Advertentie a.s. zaterdag 18 oktober: Knaagdierspecialist aanwezig om al uw vragen te beantwoorden Demonstratie HopeFarm hondenvoer en knaagdierkorrels DIER&TUIN Grevelingenstraat 15 Zierikzee (naast de Aldi/Super) Belangenorganisatie krijgt provinciale subsidie voor aantrekken bioloog Door het toekennen van subsidie voor het aantrekken van een bioloog onderkent de provincie het belang van de schelpdier visserij in Zeeland. (Archieffoto) BRUINTSSE - De belangenvereniging voor de Zeeuwse visserij Zevibel zal ook komend jaar ge bruik maken van een zeebioloog. Die moet de ver eniging bijstaan in de komende discussies met on der andere de vogelbescherming en de Waddenvereniging. Voor de vacature is door de pro vincie maximaal dertigduizend gulden subsidie toe gezegd. Momenteel wordt door ver schillende belangengroepen uit de wereld van natuur en milieu onderzoek uitge voerd. Met name op het ge bied van de ontwikkeling van mosselbanken, zeegras en voedselbehoefte van vo gels wordt veel nieuwe ken nis gegenereerd. Die infor matie wordt door de natuur- en milieubeweging gebruikt om te pleiten voor verdere beperking van de (schelp- dier)visserij. Zevibel wil goed op de hoog te blijven van de nieuw ver gaarde kennis. De voor de schelpdiersector relevante gegevens uit de onderzoeken moeten verzameld worden en op de bevindingen, con clusies en aanbevelingen zal een op schrift gestelde reac tie moeten komen. Een zeebioloog is volgens Ze vibel de aangewezen persoon voor dit werk. Met hem hóópt de belangenvereniging de deskundigheid in huis te halen die ze zelf niet bezit. ,,Want natuur- en milieuor ganisaties kunnen een uit slag van een onderzoek wel een richting op sturen die ze zelf wensen. Een zeebioloog kan beter controleren of de conclusies uit die onderzoe ken daadwerkelijk klop pen," stelt Zevibel-secretaris H. van Geesbergen. „Institu ten als de vogelbescherming en de Waddenvereniging hebben bovendien makkelij ker toegang tot onderzoeks bureaus. Maar wij willen een gelijke partij zijn in de dis cussie die gevoerd gaat wor den naar aanleiding van bij voorbeeld de Structuurnota Zee- en kustvisserij. Het is van Zeeuws belang dat de schelpdiervisserij op een goede manier uit de evalu atie komt." Voorlichtingsmateriaal De nieuwe medewerker zal met name worden belast met het schrijven van een evalu atierapport over de gevolgen van het Beheersplan Kust visserij. Dit moet worden af gestemd met de schelpdier sector. De politiek en de natuur- en milieubeweging moeten vervolgens geïnfor meerd worden. Daarnaast moet er professioneel voor lichtingsmateriaal worden gemaakt in verschillende ta len. De nieuw aan te stellen bio loog moet per 1 december 1997 voor een jaar in dienst komen. Een subsidie-aan vraag bij de provincie Zee land is inmiddels gehono reerd. Deze neemt de helft van het salaris voor haar re kening. Ook het afgelopen half jaar werd Zevibel al bijgestaan door een biologe: Esther Turnhout. Haar salaris werd echter betaald door het Pro ductschap Vis en niet via overheidsgeld. Zij beëindigt haar werk, omdat ze hoopt te promoveren aan de universi teit. Subsidie Door het toekennen van de subsidie onderkent de pro vincie het belang van de schelpdiervisserij in Zee land. Ongeveer 950 mensen zijn direct en indirect werk zaam in de schelpdiersector. De omzet van de visverwer- kende industrie en visgroot- handel bedroeg vorig jaar 350 miljoen gulden. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat vrachtwagens op korte termijn verbieden om in de bebouwde kom te parkeren. De commissie ruimtelijke ordening schaarde zich gisteren geheel achter het plan. Het verbod geldt overigens voor alle wagens langer dan zes meter en hoger dan twee meter veertig. Dus ook bus sen vallen onder de nieuwe bepalingen. Het verbod geldt voor de kernen Brouwersha- Advertentie iil! van: van besouw, kinast atelier, carpet sign, I etc. 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 ven, Renesse, Zierikzee (cen trum), Nieuwerkerk, Ooster- land, Burgh-Haamstede, Westenschouwen en Bruinis- se. Het college sluit boven dien niet uit dat ook in de kleinere kernen in de toe komst een parkeerverbod zal gelden. Tot nog toe is daar echter nog geen sprake ge weest van een overlastsitu atie. Het vrachtverkeer zal door middel van borden wor den gewezen op het parkeer verbod. De gemeente wil dan tevens, aangeven waar dan wel geparkeerd mag worden. Het college acht het huidige voorstel beter dan een ver bod per straat, omdat dan het probleem slechts ver schoven wordt. KINDERKOOR NlEUWERKERK - In Nieu- werkerk wordt een kinder koor opgericht. Het is de be doeling woensdag 29 oktober met de repetities te begin nen. Op het repertoire staan psalmen, gezangen en geeste lijke liederen. Het koor staat onder leiding van Peter Wil deman. De repetities worden elke woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur gehouden in verenigingsgebouw Salem aan de Molenstraat in Nieu- werkerk. Kinderen in de leeftijd van zes tot en met vijftien jaar kunnen zich op geven via telefoonnummer 642310. Advertentie service Gespecialiseerd in Reparatie en onderhoud Verkoop van onderdelen Snelle service maandag 20 oktober wegens bezoek MotoRAI r\ VISSERSDfJK -42 4301 ND ZIERIKZEE TEL 01) 1-421664 A\-<0 ZIERIKZEE - In de commissie ruimtelijke ordening is gisteren beroering ontstaan over het nieuw aan te leggen bedrijventerrein aan de Straalweg in Zierik zee. Vooral GroenLinks maakt zich zorgen om de aard van de bedrijven die zich op het terrein zouden kunnen vestigen. ,,Ik ben ernstig geschrokken," al dus H. de Vries, commissielid namens Groen Links. Het collegevoorstel spreekt duidelijke taal. „Doordat het bedrijventerrein op rela tief grote afstand van be staande woningbouw is gele gen', kunnen 'zware' bedrijven worden toegelaten die ernstige milieuhinder veroorzaken." Volgens H. de Vries, die haar persoonlijk standpunt van morgen middels een brief aan de redactie nog eens toe lichtte, heeft geen van de commissieleden zich ver diept in de consequenties van het voorstel. Zij wijst er op dat een munitieopslag plaats, een raffinaderij en chemische industrie tot de mogelijkheden behoren, „En dat op nog geen kilometer van een woonomgeving." De Vries in haar brief: „De wet houder heeft weliswaar toe gezegd dat er uiterst zorgvul dig omgesprongen zal worden met de toelating, maar de huidige formulering laat op wettelijke gronden ruimte voor ieder bedrijf. Daar kan een gemeente nau welijks iets aan veranderen. Is een bedrijf eenmaal geïn stalleerd, dan zijn de moge lijkheden om het weer weg te krijgen nihil." Volgens wet houder Veerhoek zijn de be drijven die op de Straalweg komen, niet van een ander kaliber dan die op de Zuid hoek. Veerhoek: „Er is niets nieuws onder de zon." Signaalkleding valt op. Dat is van belang voor mensen, die langs of aan de wegen wei ken. De Arbowet schrijft het dragen van sig naalkleding dan ook dwingend voor. De me dewerkers van de civiel-technische dienst en de cultuur-technische dienst van de gemeente Schouwen-Duiveland namen donderdagmid dag in de kantine van het gemeentehuis hun opvallende bedrijfskledij in ontvangst. Eer der dit jaar kregen de medewerkers van de afdeling Reiniging al hun oranjekleurige sig naalkleding aangeboden. De pakken voor de afdeling cultuur-techniek zijn oranje met groen, die voor civiel-techniek oranje met blauw. Ze zijn - in twee uitvoeringen voor winter en zomer - gemaakt van een combina tie van polyester en katoen. De signaalkle ding is geleverd door de firma Mol-Agro uit Schuddebeurs. Met de aanschaf van pakken en kledingkasten en aanverwante accessoi res is een bedrag van circa 100.000 gulden ge moeid. Vrijdag 17 oktober Zierikzee Kinderhouseparty. Podium voor muziek en theater Bro- gum. 19.00 - 23.00 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnige Gemeente. Onder de Beuze. 8.00 uur. Herfst-doedag kinderboer derij de Punt. ScheldestraaL 13.00-15.30 uur. Komedie 'Slippers'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Smartlappengala. Podium voor muziek en theater Brogum. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Actief Terreinbeheer verwij dert ongewenste begroeiing Verklikkerduinen. Verzamelen bij slagboom Duinhoeve, Jonge Jan Boeijesweg. 9.00 uur. Bazar en antiekveiling in verzorgingscentrum Duin oord. 10.30 tot 15.30 uur. Renesse Hypotheek-adviesdag. ING Bank. 10.00 tot 14.30 uur. Bruinisse Bazar Hervormde Gemeen te. Verenigingsgebouw Dee- straat. 9.00-13.00 uur. Zondag 19 oktober Haamstede Taizédienst, Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee Start Zwemvierdaagse. On- derdak. 7.00-12.00,18.00- 20.00 uur. Openbare steunfractiever'ga- dering GroenLinks. Gemeentehuis, kamer 74 (achteringang). 19.30 uur. Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur. Dinsdag 21 oktober Burgh-Haamstede Lezing over tuinvijvers door Groei Bloei in de Gerefor- meerde kerk. 19.30 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Bijeenkomst Schouwse ge nealogen in het stadhuis van Zierikzee. 19.00 uur. Informatiebijeenkomst oveï de Tante Agaath Regeling (TAR) in Theater Mondragon in Zierikzee. 20.00 uur. Renesse Bijeenkomst plattelands vrouwen Noordgouwe over het onderwerp omgaan met kritiek. 19.30 uur. Bruinisse CJV-filmmidddag, CJV- clubgebouw in Molenstraat. 13.00 uur. Openstelling Oudheidkamer en Visserijmuseum met de monstratie bolussen bakken of mosselen koken. 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 23 oktober Zierikzee Dagje uit naar het bakkerijmuseum vanuit de Paternoster. 14.15 uur. Genealogie-avond. Stadhuis, Meelstraat. 19.00 uur. Thema-avond Leren leven met verliezen! MFC. 19.15 uur. Burglisluis Natuurvaartocht over de Oosterschelde.Vanaf steiger. 13.30 uur. Vrijdag 24 oktober Zierikzee Praise-aerobic voor kinde ren in het gebouw van het Leger des Heils aan de Post- straat. 14.00 -15.00 uur. Oosterland Lampionoptocht. Start bij school Van de Abeelestraat. 19.15 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee 'Madame De Sade' door Theatergroep Zierik. MFC. 20.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3