19,95 V A Wolken boven Schouwen-Oost Komst van biologisch centrum van de baan i r Kastan j ebomen verhuizen -'Vikcj Over zeilen gesproken Genetische manipulatie Strandtent moet direct gesloten en verwij derd r ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE A buijs op ons kunt u rekenen Mode Kwaliteit Pasvorm Blunder gemeente Hartstilstand bankovervaller IS ER MET DE PROVINCIE GEEN LAND TE BEZEILEN? dé krant van schouwen - duiveland mm I ZIERIKZEESCHE ''ÖQf:ni icO VRIJDAG 17 OKTOBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26267 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 £L> JSfeJI ja nu voor maar Geldig tot 25 okt Landinrichtingsproject gaat naar de zin van de provincie iets te voortvarend KERKWERVE - De voortgang van het landinrich tingsplan Schouwen-Oost gaat de provincie iets te hard. Hoewel het project in opdracht van de provin cie zelf is opgestart zijn er nu signalen dat de provin cie het beschikbare geld eerst in andere projecten wil steken. Dat bleek tijdens de vergadering woens dag van de Landinrichtingscommissie Schouwen- Oost. „Dit stemt mij somber. Dit is een lelijk probleem. Het kan toch niet zo zijn dat de pro vincie een club aan het werk zet maar als puntje bij paal tje komt niet met geld over de brug wil komen," reageer de commissielid P. de Koey- er op het nieuws. Ook colle ga-commissielid R. van der Wekken liet zijn verontrus ting blijken. „Wat houdt .dat dan in? Betekent dat dat er plannen doorgeschoven moe ten worden of betekent het dat wij hier voor niets zit ten?" wilde hij van commis sievoorzitter A. de Haan we ten. Zij reageerde op de woorden van De Koeyer en Van der Wekken met de opmerking dat er snel duidelijkheid moet komen over wat de pro vincie nu precies wil. „We moeten hier ambtelijk goed naar kijken. En we moeten om tafel gaan zitten met de verantwoordelijke gedepu teerden (Hennekeij en De Kok. red.) om helderheid te krijgen." Plicht Commissievoorzitter De Haan is vooralsnog niet in paniek, maar wel waak zaam. Het zou haar, zo ver klaart zij desgevraagd, hoge lijk verbazen als de provincie voor wat betreft Schouwen-Oost echt pas op de plaats zou maken. De Haan onderkent dat het bij zonder hard gaat met het pro ject, maar dat is voor haar in ieder geval geen reden om op de rem te trappen. „Wij heb ben deze opdracht van de provincie gekregen en dat schept voor de provincie ver plichtingen," aldus De Haan. „Tot dusverre hebben wij ook steeds de steun van de provincie gekregen voor de plannen en wij hopen dat dat ook zo blijft. Het zou niet goed zijn als we nu met op onthoud te maken zouden krijgen." De provincie zou, zo bleek tijdens de vergadering, voor al op het gebied van de aan pak van de verkeersstruc- tuur liever eerst andere projecten dan Schouwen- Oost uit willen voeren. „Dus moeten wij gedeputeerde Hennekeij als dat nodig mocht zijn ervan overtuigen dat wat wij willen op het ge bied van de verkeersstruc- tuur op Schouwen-Duive- land echt nodig is," stelt De Haan. De kosten van uitvoering van het landrinrichtingplan zijn begroot op ruim 37 mil joen gulden. Van de provin cie wordt financiële steun ter hoogte van 3,8 miljoen gul- Hoog op het verlanglijstje van de Landinrichtingscommissie voor de herinrichting van Schouwen-Oost staat de aanleg van vrijliggende fietspaden, zoals op de foto het fietspad langs de Vroonweg tussen Renesse en Haamstede. (Archieffoto) den verwacht. Verdere bij dragen worden gevraagd aan de gemeente Schouwen-Dui- veland (1,2 miljoen), Water schap Zeeuwse Eilanden (4,9 miljoen), Staatsbosbeheer (7,5 miljoen), Natuurmonu menten (9,5 ton) en Natio- naalpark Oosterschelde (3,5 ton). De resterende 18,9 miljoen moet uit de beurs van verschillende andere (rijks)instanties komen. Veiligheid In het landinrichtingsplan wordt veel aandacht besteed aan natuurontwikkeling, maar ook aan verbetering van de verkeersveiligheid. Aanpassing van een flinke rij kruispunten staat op het verlanglijstje, evenals de no dige kilometers aan - nieuw aan te leggen - fietspad. Wat commissielid R. van der Wekken betreft moeten al lereerst fietspaden worden aangelegd die de veiligheid •vergroten voor de school gaande jeugd. Pas als dat ge regeld is komen wat hem be treft de voorgestelde recre atieve fietspaden in beeld. Tijdens de vergadering werd gepleit voor een fietspad over en niet - .zoals in het concept voorontwerpplan Schouwen-Oost voorgesteld wordt - parallel aan de De- lingsdijk. Toegezegd werd de mogelijkheden daarvoor te zullen bekijken. ZIERIKZEE - In deze zesde aflevering van een serie over de Museumhaven Zierikzee en de klip per Mijn Genoegen iets over de soorten zeilen die een schip kan voeren. De klipper Mijn Genoegen heeft (gelukkig) slechts één mast, waaraan drie zeilen: het grootzeil, de fok en de kluiver. In de 'goede oude tijd', toen de wereldzeeën nog door wol- en theeklip pers werden bevaren, was dat wel even anders. Deze vrachtklippers werden 'volschepen' genoemd om dat de masten inderdaad een vol zeilplan voerden om de zwaarbeladen schepen genoeg snelheid te kunnen geven. De meeste klippers hadden drie masten, die sa men wel vijfentwintig zei len konden dragen. Een zin uit een lied dat op Schou- wen-Duivelandse scholen werd gezongen illustreert dat zo'n zeilplan knap inge wikkeld kan zijn: „Al die stengen en touwen, kun je niet het oog op hou'en." De vereniging Vrienden van de Museumhaven pro beert 10.000 gulden bijeen te brengen voor een nieuw grootzeil voor de klipper Mijn Genoegen. Het bank nummer van de actie is: ING Zierikzee 65.63.01.198 ten gunste van Restauratie fonds Zeilen Museumha- A iim BELASTINGADVISEURS ACCOUNTANTS fiscale adviezen, belastingaangiften, bedrijfseconomische begeleiding, jaarrapportages, administraties Groeneweegje 13E Postbus 170 4300 AD Zierikzee Tel. 0111-417490 Fax 417296 Lezing door Jan Storms MIDDELBURG - Jan Storms, dichter en activist te gen genetische manipulatie houdt zondag een lezing voor de Spirituele Sociëteit Zeeland in Middelburg. Storms is tevens hoofd van het wetenschappelijk bureau van de Natuurwetpartij. Vanuit die functie onder neemt hij zijn kruistocht te gen de gevaren die ons vanwege de genetische mani pulatie zouden bedreigen. Volgens hem is die bedrei ging levensgroot in ons dage lijkse leven aanwezig. De lezing wordt gehouden in de Stadsschouwburg aan het Molenwater in Middelburg. De lezing begint om 10.30 uur. ZIERIKZEE - Er komt vrijwel zeker geen biologisch centrum op Schouwen-Duiveland. Donderdag ble ken de commissieleden wel voor de komst van zo'n centrum, maar wilden op de PvdA en de RPF na, de partijen niet aan de voorwaarden van de initiatief nemer voldoen. De stichting Praktisch Biolo gie Onderwijs in Leiden wil aarï de Platteweg in Zierik zee een onderzoek- en onder wijscentrum onderbrengen. Vanuit die lekatie zouden zes proeflocaties op de Ooster schelde kunnen worden bes treken. Studenten zouden daar dan onderzoek doen naar bijvoorbeeld het kreef tenbestand, kunstmatige rif fen of de voortplanting van inktvissen. Daarnaast zou het centrum moeten fungeren als duik centrum voor sportduikers. De belangrijkste voorwaar de voor initiatiefnemer B. van den Bergh was de moge lijkheid om in het pand aan de Platteweg in Zierikzee 24 slaapplaatsen te creëren. Dat stuitte op groot, verzet bij de commissieleden. Die vrees den voor een toenemende verkeersdrukte en wezen op soortgelijke plannen van de familie Van der Wekken die ook nog steeds geen toestem ming heeft gekregen. „Een prachtig plan, maar op de verkeerde locatie", was de overheersende mening. Een pleidooi van wethouder C. Veerhoek die stelde dat de gemeente juist trots zou moe ten zijn dat zo'n onderwijsin stelling op Schouwen-Duive land wil zitten, kon de commissieleden niet op an dere gedachten brengen. Niet mogelijk „Zonder overnachtingsmo gelijkheid is het biologisch centrum niet mogelijk", stelt Van den Bergh. „Er zijn in komsten nodig om de exploi tatie rond te krijgen. Van den Bergh kan het pand aan de Platteweg relatief goedkoop betrekken, omdat het eigendom is van zijn ou ders. Een andere locatie heeft hij daarom niet op het oog. Op de Markt in Brouwershaven vond donder dagmiddag een opmerkelijke verhuizing plaats. Twee kastanjebomen van respectabe le leeftijd werden met behulp van een kraan verkast naar een andere locatie. De verhuizing heeft alles te maken met de herinrichting van de Markt, die na vele jaren overleg uiteindelijk van start is gegaan en eind januari gereed moet zijn. De totale kos ten van de herinrichting bedragen 7,5 ton. De verhuizing van de twee kastanjebomen vergde kracht en precisie. Op de nieuwe Markt wordt een middenplateau gecreeërd, dat wordt opgesierd met in totaal zes kastan jebomen. Op de foto: een „van de kastanjebo men wordt geïnstalleerd op zijn nieuwe plek op de Markt. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het beroep van de gemeente Schouwen- Duiveland tegen het provin ciale verbod op de hoogbouw van Aqua Delta in Bruinisse is door de Raad van State on gegrond verklaard. Niet op inhoudelijke gron den, maar vanwege een amb telijke blunder. De gemeente verzuimde op tijd de griffie rechten te betalen. „Dit bete kent niet dat we in de proce dure uitgeschakeld zijn, maar we zijn nu alleen nog als derde belanghebbende in de strijd. Het is wel knullig", aldus wethouder C. Veer hoek. Aqua Delta wil het bunga lowpark graag uitbreiden. Onder andei*e met een woon toren. Daar verleende de provincie echter geen toe stemming voor. De gemeente ging hiertegen in beroep. Eerst bij de provincie en ver volgens bij de Raad van Sta te. GOES (ANP) - Een verdachte van een bankoverval donder dagochtend in Westdor'pe is tijdens zijn aanhouding later die dag getroffen door een hartstilstand. De man kon echter met suc ces worden gereanimeerd. Hij is in kritieke toestand opgenomen in het ziekenhuis in Goes. Twee gemaskerde mannen maakten onder be dreiging van vuurwapens in een bank aan de Molenstraat een aanzienlijk, nog onbe kend, bedrag buit. Later hield een arrestatieteam de verdachten aan in een bank gebouw aan de Grote Markt in Goes. In het politiebureau raakte één van de mannen zo over stuur dat hij een hartstil stand kreeg. BEDRIJFSONGEVAL ELLEWOUTSDIJK - Een werknemer van een aanne mingsbedrijf raakte woens dag met zijn vingers beklemd tijdens werkzaam heden aan een pijpleiding van Dow Chemical in Elle- woutsdijk. Wanner wij over dun ijs rijden ligt onze veiligheid in onze snelheid. Overwegend zonnig HET WEER Vannacht opklaringen en minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Overdag overwegend zonnig en middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zuidelijke wind, matig, kracht 3 tot 4. 2 STAKINGEN Problemen havenpoofs leiden tot stakingen in havens Rotterdam en Amsterdam. 3 ZEEBIOLOOG Zevibel krijgt subsidie van de provincie voor het aantrekken van een zeebioloog. 5 OBSERVATIEHUT Observatiehut Philipsdam mijlpaal in natuurgebied Krammer-Volkerak. 9 HANDBAL Moeizame voorbereiding handbalvereniging Delta Sport door vertrek enkele spelers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Reactie op uitspraak rechter RENESSE - J. Kristelijn, eigenaar van strandtent 'Zomerzon' bij strandovergang Kijkduin in Renesse wordt vanmiddag door de gemeente Schouwen-Dui veland gesommeerd de exploitatie van deze strand tent per direct stop te zetten en meteen met de ver wijdering van het etablissement te beginnen. Uiterlijk op woensöag 22 ok tober om 17.00 uur moet 'Zo merzon' weg zijn. „Als hij aan die sommaties geen ge volg geeft, zullen wij de ex ploitatie stop zetten en des noods met assistentie van de politie de strandtent verwij deren," zegt wethouder C. Veerhoek. Het optreden van de gemeen te is een directe reactie op de uitspraak van de bestuurs rechter in Middelburg, die vanochtend het verzoek van Kristelijn om ontheffing op een eerdere aanzegging tot sluiting van de gemeente af wees. „Daarmee is de bestuurs dwang weer van kracht," concludeerde Veerhoek en hij begon direct met het op stellen van een brief aan Kristelijn. Deze kreeg de strandtenthouder vanmid dag om 13.00 uur aangebo den. Een kopie ervan ging naar zijn advocaat. Uitspraak „Uitspraak is uitspraak," reageerde Kristelijn vanoch tend nadat hij van de betrok ken ambtenaar telefonisch te horen had gekregen, dat hij vanmiddag de tent moet ont ruimen en met de verwijde ring moet beginnen. Niet bekend Betrokkenen zijn, volgens Kristelijn, niet bekend met de materie, waardoor de zaak nu escaleert. Hij betreurt het 'Zomerzon' op deze wijze te moeten slui ten en zegt dat ''de mensen niet te kunnen- uitleggen.' „De tent zit hier altijd vol, er is schreeuwende behoefte aan deze voorziening." Juist niet Op de vraag of Veerhoek nog heeft overwogen Kristelijn tot na de herfstvakantie de tijd te gunnen, antwoordde hij: „Juist niet. Dat kunnen we niet maken tegenover de andere strandtentexploitan ten, die zich wel aan de af spraken houden." Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: U MAAND abonnement met automatische afschrijving öf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving èf 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 0/184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank -/gironummer vermelden; I Ü2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, r.1 a Inn 1 let Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee, im ^i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1