Presentatie uitgaven en 'Zeeuwen te water' Herfst-natuurvaartocht over de Oosterschelde Grevelingensluis langer open Weemoed Doorschenken dronken klant wordt verboden Ondanks info beperkt gebruik huursubsidie Verdachte moord Robin Bogers blijft ontkennen Aanscherping van drankwet Staatssecretaris verdeelt geld over de grote steden Dertig procent vraagt niet aan 'Ik hen ten onrechte veroordeeld' Met Gidsendienst Zeeland In afwachting van voorjaarsdiscussie over nieuw beleidsplan Bijdrage aan korenmolen Oosterland Naaktzwemmer» Sportfondsenbad Vlissingen i 1 S DONDERDAG 16 OKTOBER 1997 NR 26266 7 DEN HAAG (ANP) - Kroegbazen en discotheekhou- ders die alcohol blijven schenken aan mensen die al dronken zijn, kunnen binnenkort rekenen op een fikse boete. Minister Borst van Volksge zondheid gaat de bestaande regelgeving zodanig aan scherpen dat dronkenschap in horecagelegenheden beter wordt tegengegaan. Ook komt ze met maatregelen voor de verkoop van alco- pops in supermarkten. -De minister wil zo de agressi viteit .zoals we de laatste tijd helaas veel hebben ge zien" verminderen. Borst deed haar uitspraken bij de presentatie van de landelijke campagne Ben jij sterker dan drank? De campagne treedt in de voetsporen van de be kende slogan Drank maakt meer kapot dan je lief is, en richt zich vooral op jongeren. De minister zei bij de start van de voorlichtingscampag ne woensdag dat de huidige code, die het doorschenken bij dronkaards verbiedt, niet werkt. Borst constateert dat de horeca bij ëen systeem van zelfregulering kennelijk niet in staat is om excessief alcoholgedrag tegen te gaan. Alcopops Borst kondigde ook maatre gelen aan tegen de zogenoem de alcopops. Deze populaire alcoholische drankjes die specifiek op de jeugd zijn ge richt, staan in sommige su permarkten nu nog naast de frisdrank. De minister vindt dat ze daar niet thuishoren. Totaalbedrag van 200 miljoen gidden AMSTERDAM (ANP) - Van de 200 miljoen die het kabinet voor dit jaar en volgend jaar extra in petto heeft voor de grote steden, gaat 26 miljoen naar Amsterdam, 26 miljoen naar Rotterdam en 24 miljoen naar Den Haag. Staatssecretaris Kohn- stamm van Binnenlandse Zaken maakte donderdag bekend dat de 25 steden, waarop het grote-stedenbe- leid van toepassing is, circa 280 projecten hebben inge diend ten laste van deze subsidiepot. Van het geld is inmiddels 116 miljoen toe gewezen aan negentien ge meenten. De steden die nu buiten de boot vallen, waaronder Utrecht, Eind hoven en Maastricht, ko men bij een volgende ronde in aanmerking. Het gaat bij deze subsidie om verbetering van de eco nomie, zoals het uitbreiden van bedrijfs- of winkel ruimte, en om het opkrik ken van achterstandswij ken. In Rotterdam gaat het bij voorbeeld om het opknap pen van het winkelcentrum Oud Charlois. In Tilburg, dat 6,4 miljoen krijgt toebe deeld, gaat het om het Vee marktkwartier. Daar komt niet alleen bedrijfsruimte voor startende onderne mers, maar ook een kunst hal die ruimte moet bieden aan een rockacademie. RIJSWIJK (ANP) - Woningbouwverenigingen stop pen veel energie in het informeren van mensen over hun huursubsidie-mogelijkheden. Een gebrek aan informatie is dus niet de reden waarom ruim 30 pro cent van de mensen die recht hebben op huursubsi die, daar geen gebruik van maakt. Dat is de conclusie van een onderzoek uitgevoerd door de Nationale Woningraad en de overkoepelende club van woningbouwverenigingen, de NCIV. De werkelijke reden waarom mensen geen huursubsidie aanvragen terwijl ze er wel recht op hebben, ligt volgens de onderzoekers meer in de persoonlijke sfeer. Zo voelen ouderen zich vaak te trots om financiële hulp te vragen. Verder weten de meeste men sen wel dat huursubsidie be staat, maar beseffen ze niet dat ze er zelf gebruik van kunnen maken, aldus het on derzoek. Dit probleem kan worden opgelost door de hulp van uitkeringsinstan ties in te roepen, vindt NWR- voorzitter Van Velzen. ,,De politiek zou moeten beslui ten om de bestanden van de inkomensgegevens en de wo ningbouwverenigingen te koppelen. De uitkeringsin stanties kunnen de mensen die recht hebben op huursub sidie dan gericht benade ren", aldus Van Velzen. Een andere idee om het pro bleem te verkleinen is het ne gatieve imago van huursub sidie te verbeteren. De overheid zou de TV-spotjes persoonlijker en wervender moeten maken, aldus de on derzoekers. De aanleiding voor het on derzoek van de NWR en de NCIV is de onlangs gepresen teerde armoedemonitor. Daarin stelt het Sociaal en Cultureel Planbureau dat on geveer 300.000 huishoudens geen gebruik maken van huursubsidie terwijl ze daar wel recht op hebben. Onder andere vanuit de politiek kwam de kritiek dat de wo ningbouwverenigingen hun huurders te weinig informe ren. DEN BOSCH (ANP) - De overbuurvrouw van de ver moorde peuter Robin Bogers blijft ook in hoger be roep ontkennen dat ze het 3-jarig meisje heeft ver moord. ,,Ik vind dat ik ten onrechte ben veroordeeld", zo hield de verdachte het hof in Den Bosch donderdag voor. Op 5 maart veroordeelde de rechtbank in Breda de 29-ja- rige vrouw uit Breda tot tien jaar gevangenisstraf voor het doden van Robin Bogers. Er was levenslang geëist. Zo wel het Openbaar Ministerie als J. zijn tegen de uitspraak in beroep gegaan. De overbuurvrouw wurgde Robin volgens de rechtbank op 24 april 1996 en stopte haar lijkje vervolgens in een vuilniszak en gooide die in een vuilcontainer. Op de stortplaats vond de politie later een schoentje met delen van het voetje van Robin. De politie hield in deze zaak veel verschillende verdach ten aan, door toedoen van de buurvrouw. Ze wees steeds weer andere schuldigen aan. Omdat ze de laatste was bij wie Robin levend was ge zien, bleef zij echter de be langrijkste verdachte. In de negen maanden dat de vrouw voor de zitting in maart vastzat, veranderde zij steeds haar verklaringen. Na aanvankelijke ontken ningen bekende ze in augus tus vorig jaar. BURGHSLUIS - Het schip Breeveertien maakt don derdag 23 oktober een herfst-natuurtocht over de Oosterschelde. De Gidsendienst Zeeland verleent medewerking aan deze tocht. MIDDELBURG - In de filmzaal van het provincie huis in Middelburg worden donderdag 30 oktober deel vijf en zes van de cultuurhistorische boeken- reeks over recreatie en cultuurhistorie gepresen teerd. Vogels, zeehonden, ribkwal letjes, schelpenbanken, mos selpercelen, mammoetkie- zen, Nehalenniastenen, lichtopstanden en wierenzo nes zijn onderwerpen, die ter sprake kunnen komen bij de ze vaarreis. Het succes van de tochten de afgelopen zo mer is aanleiding om ook tij dens de herfstvakantie een dergelijke tocht te maken. De Breeveertien vertrekt om 13.30 uur vanaf de, grote stei ger bij Burghsluis en is daar omstreeks 18.00 uur terug. In een rustig tempo wordt naar de Schelphoek gevaren en rondom een groot deel van de Roggenplaat. Vanaf het dek kunnen de passagiers de Oos terschelde beleven aan de hand van de verhalen en toe lichting die de gids geeft bij alles wat te zien is, boven en onder water. Met een klein kruisnet wordt de onderwa terwereld naar boven ge haald om in glazen bakken nader te bekijken. Aan de hand van kaarten en teke ningen worden zaken toege licht over de prehistorie, verdwenen dorpen, delta werken enzovoort. De Gid sendienst adviseert de deel nemers warme kleren aan te doen en een verrekijker mee te nemen. Met een verrekij ker kunnen de passagiers de verschillende soorten vogels observeren en met een beetje geluk ook een stel zeehonden op een zandbank zien. Wie wil deelnemen aan deze tocht, dient vooraf te reser veren via telefoonnummer: 06-53535297 of 414309. Bovendien zal ook de ten toonstelling Zeeuwen te wa ter aan de aanwezigen ge toond worden. Deze expositie is opgezet naar aanleiding van de 350-jarige herdenking van de vondst van tempelresten in de dui nen bij Domburg. De gevon den altaren waren opgezet om de Romeinse - tamelijk onbekende - godin Nehalen- nia te eren. Ook de tempel- resten die in 1970 voor de kust van Golijnsplaat 'zijn aangetroffen, maken deel uit van de expositie. Deze vond sten zijn sléchts enkele van de sporen die de Romeinen in Zeeland hebben achtergela ten. Dat blijkt ook in de uitgave 'De Romeinen in Zeeland, onder de hoede van Nehalen- nia'. Dit boekje is het zesde deel in een reeks die is opge zet rondom het thema recre atie en cultuurhistorie. J. Trimpe Burger schreef deze aflevering, die geldt als eer ste overzicht voor het 'grote publiek' van de sporen die de Romeinen in de Zeeuwse pro vincie hebben achtergelaten. 'Zilt en zoet, sporen van wa tergebruik in Zeeland' ge schreven door J. Kuipers, is de vijfde aflevering in die zelfde reeks. Centraal in deze publicatie staat het dagelijks gebruik van water en de ar cheologische, historische en landschappelijke sporen daarvan die in Zeeland zijn te onderscheiden. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Gedeputeerde G. de Kok zal beide boekjes in ontvangst nemen. Rond 15.30 uur is de presentatie afgelo pen. OOSTERLAND - De provin cie Zeeland stelt een finan ciële bijdrage van maximaal 51.500 gulden beschikbaar voor de restauratie van de korenmolen in Oosterland. Die bijdrage van de provin cie komt neer op 25 procent van de subsidiabele restau ratiekosten, die geraamd worden op 206.000 gulden. Als voorwaarde voor de pro vinciale subsidie geldt, dat de restauratie van de molen in Oosterland uiterlijk op 31 december 1999 uitgevoerd moet zijn. De korenmolen is eigendom van de Stichting 'Der Heerlijkheden Ooster land, Sirjansland en Ooster- stein.' VLISS1NGEN In het kader van de Open Naturistische Zwem(uren)wcek kunnen be langstellenden zondag 2 no vember van 18.00 tot 19.00 uur naaktzwenimen in het Sportfondsenbad in Vlissin gen. Om meer bekendheid aan het naaktzwemmen te geven houdt de Nederlandse Fede ratie van Naturistenvereni gingen van 25 oktober tot en met 2 november de Open Na turistische Zwem(uren)- week. Het motto is: 'poede len in je nakie, daar kikker je van op'. OUDDORP - Er komt een grotere doorstroming van Noordzeewater naar het Grevelingenmeer. Deze be lofte deed beleidsmedewerkster waterbeheer van Rijkswaterstaat N. Houtekamer woensdagavond tijdens de belanghebbendenbijeenkomst van het Natuur- en Recreatieschap de Gre veling en in het be zoekerscentrum op de Punt in Ouddorp. Rond de jaarwisseling lan ceert Rijkswaterstaat het nieuwe waterbeheersplan. ,,De plannen gaan in de rich ting van meer uitwisseling met de Noordzee dan nu het geval is. Hoeveel precies, daar kan ik nog geen uit spraak over doen. Daar moet de directie nog een beslissing over nemen," vertelde Hou tekamer aan het aanwezige publiek. Rijkswaterstaat komt met dit plan tegemoet aan de wensen van groepen gebrui kers van het Grevelingen meer, zoals die onder meer geuit zijn tijdens discussie bijeenkomsten in februari van dit jaar. Betrokkenen konden in twee sessies hun wensen, ervaringen en ideeën ten aanzien van het toekomstig waterbeheer tot uiting brengen. In mei wer den een aantal van die sug gesties nog eens diepgaander bediscussieerd. „We hebben inmiddels onderzocht welk effect het langer openhouden van de spuisluis heeft op de waterkwaliteit. Voor de vis- trek levert dat een zeer groot voordeel op. Met name wan neer die openstelling in het voorjaar gebeurt," licht Houtekamer desgevraagd toe. Niet alleen sportvissers, maar ook bootbezitters kre gen een prettige mededeling te horen. Vicevoorzitter van het schap gedeputeerde J. van Zwieten meldde dat de dagelijks besturen van de schappen Grevelingen en het Veerse Meer beide akkoord zijn gegaan met een uitwis selbare jaarkaart. „Het is nog niet officieel geïnstitu tionaliseerd, maar als het goed is wordt het vlaggetje voortaan wederzijds geldig op de Grevelingen en het Veerse Meer." Van Zwieten typeerde de zo mer van 1997 als een wissel vallig seizoen, iets dat tot ui ting komt in het aantal bezoekers op en rondom de Grevelingen. „Er zijn nog geen cijfers bekend, maar we denken dat het aantal bezoe kers een fractie lager ligt dan het normale gemiddelde aan tal." Ook voor de watersport bleek 1997 geen topper te zijn. „In 1996 - en toen was het weer ook minder - lag het aantal sluispassages 14,5 procent lager dan in 1995. We hebben niet de indruk dat dat dit jaar beter was." Vol gens Van Zwieten gaat het hier overigens om een lande lijke tendens. Positieve cijfers Schapsdirecteur J. Lodders belichtte het financiële plaatje van het voorbije zo merseizoen. Hoewel de op brengsten van parkeergel- den nog niet volledig zijn geïnd, kon hij positieve cij fers opsommen. Tot en met september heeft het parkeer beleid een bedrag van 320.000 gulden binnenge bracht. Dat is 25.000 gulden meer dan vorig jaar. „We verwachten volgend jaar 400.000 gulden aan parkeer- geld binnen te krijgen en ho- Van inrichtingsbeleid maa/ct het schap een overstap nadr exploitatiebeleid. Grote vraag is of en gegenereerd uit het Grevelingengebied. pen met de kosten onder de 200.000 gulden te blijven. Dat is toch een redelijk ren dement," aldus Lodder. In afwachting van het eerste concept van het nieuwe be leidsplan lieten maar weinig belanghebbenden van zich horen tijdens deze openbare vergadering. Het afgelopen jaar gold in praktisch op zicht als het laatste jaar van de herifirichting van het Gre velingenmeer. „Nu breekt er een nieuwe fase aan waarin we overstappen op exploita- tiebehefer," vatte Van Zwie ten nog eens samen. De uitgangspunten voor deze nieuwe beheersvorm zijn nog in de maak. Volgend voor jaar wordt het nieuwe be leidsplan in concept naar buiten gebracht. Hierin staan de lijnen uitgestippeld voor de aanpak van het ge bied in de komende tien jaar. Pas dan zal het Natuur- en Recreatieschap middels een extra bijeenkomst in discus sie gaan met de belangheb benden en gebruikers. Vliegveld Als enige inspreker meldde zich Cathy Westdorp van het Voorlopig Actiecomité Goe- ree-Overflakkee. Zij deed een dringend beroep op het bestuur van het schap zich tot het uiterste te verzetten tegen de vliegveldplannen voor Goeree-Overflakkee, in hoe er meer geld kan worden (Foto: Joop van Houdt) het belang van natuur en re creatie in de Grevelingen. „Wanneer je zelf in de lucht zit realiseer je je dat een vliegveld op Goeree-Over flakkee in feite een vliegveld in de Grevelingen is," pleitte Westdorp. Eind oktober brengt het schap een in spraakreactie uit aan gede puteerde staten .van Zuid- Holland. Van Zwieten gaf aan dat over de inhoud van deze reactie nog moet wor den besloten. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7