2000 is goudmijn juristen Apotheker moet kiezen voor commercie of zorg Wereldmarkt is geen bedreiging landbouw Burgeroorlog Afrika lijkt alweer voorbij Lawaai rond Schiphol kan 50 procent minder Dagbladen berichten eensgezind over sport Tïlburgers betrokken bij heli-ontsnapping Rabotopman Wijffels Overwinning Cobra-milities Volgens luchtvaartlaboratorium Gedetineerden ontsnappen WATERSTANDEN Schadeclaims na computerstoringen bij aanvang nieuw millennium Aanbeveling onderzoekers Universiteit Nijenrode Een derde ruimte voor voetbal Drie arrestaties verricht Pistool af in schoolklas Fiets is niet van Leonardo 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ARNHEM (ANP) - De wereldmarkt is niet langer een bedreiging voor de Nederlandse en Europese landbouw. Dat komt omdat er de laatste jaren geen sprake meer is van een overschotmarkt, maar juist van een tekortmarkt. Dat zei de voorzitter van de hoofddirectie van de Rabo bank, Wijffels, woensdag tij dens een symposium over de toekomst van de landbouw georganiseerd door het Agra risch Dagblad. Volgens de Rabotopman is er op dit moment sprake van evenveel vraag als aanbod van granen (het belangrijk ste voedselgewas) op de we reldmarkt. Dat is jaren niet het geval geweest. Deze evenwichtssituatie is ontstaan door de groeiende, wereldbevolking en door de stijgende welvaart die zich met name uit in meer vraag naar voedingsmiddelen. Wijffels sluit zelfs niet uit dat er een tekort kan ont staan. ,,We leven van oogst tot oogst. De voorraden zijn steeds kleiner." Bij eventu ele natuurrampen of kli maatveranderingen, onder meer als gevolg van ,,E1 Ni no", is volgens de Rabo-di- recteur de kans op tekorten zeer groot. Te weinig aandacht Hij vindt dat het onderwerp in de Nederlandse publieke opinie veel te weinig aan dacht krijgt. Voor de Neder landse agrarische sector biedt deze wereldmarktsitu atie vele kansen, meent Wijf fels. ,,Ik kijk veel minder somber naar deze sector dan vijf jaar geleden, In Europa is de situatie ech ter heel anders. Daar is spra ke van stagnerende vraag en dus van overproductie. Daar om zullen Nederland en de Europese Unie zich meer moeten richten op de wereld markt, aldus de bankdirec teur. BRAZZAVILLE (RTR/AFP) - De burgeroorlog in Congo-Brazzaville lijkt voorbij. Zowel de Verenig de Naties als de Verenigde Staten erkennen dat de troepen van oud-president Sassou Nguesso de over winning hebben behaald. De verdreven president Lis- souba verzette zich donder dag echter tegen het idee, dat hij de strijd al verloren heeft. In een vraaggesprek met de Franse radio gaf Lissouba aan de strijd te willen voort zetten. De Cobra-milities van Sas sou Nguesso namen woens dag met steun van Angolese troepen de zuidelijke haven stad Pointe-Noire in. Dins dag zeiden de Cobra's het grootste deel van de hoofd stad Brazzaville in handen te hebben. De Veiligheidsraad dringt niet meer aan op een wape nembargo tegen Congo-Braz zaville. Washington, dat het plan voor een vredesmacht 9 had getorpedeerd, ziet wel een rol voor de VN wegge legd. „Er moet nu worden ge keken naar een proces om verkiezingen te organiseren en de democratie te herstel len", zei woordvoerder Ja mes Rubin van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Geïrriteerd Washington is geïrriteerd door de inmenging van Ang ola, dat het afgelopen week einde met zo'n duizend solda ten en pantserwagens vanuit de enclave Cabinda Zuid- west-Congo binnenviel. In Pointe-Noire, de „oliehoofd stad" van het land, heerst een gespannen rust. AMSTERDAM (ANP) - Het lawaai van vliegtuigen die Schiphol aandoen, kan op lange termijn met 50 procent dalen. Daarvoor is een combinatie van technische aanpassingen en andere manieren van aan- en uitvliegen nodig. Dat blijkt uit een prognose van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) in Amsterdam. Het NLR verwacht dat het lawaai op de luchthaven met 20 procent kan afnemen door stillere vliegtuigmotoren. Daarnaast kan geluidsver mindering worden bereikt door bij voorbeeld de verde re ontwikkeling en invoe ring van boordapparatuur die de juiste baan voor het toestel uitrekent en meer hulpmiddelen voor de ver keersleiding. Hetzelfde geldt voor aanpassing van start procedures en aanvliegrou tes, zoals het aanvliegen in glijvlucht. Probleem met deze manier van aanvliegen is dat de ver keersleiding om veiligheids redenen, langere tijd dan normaal wil hebben tussen het landen van de toestellen. Het NLR onderzoekt volgens ir. L. Erkelens nu verbeterin gen van de glijvlucht, zodat die op den duur ook in de drukkere uren kan worden uitgevoerd. GRONINGEN (ANP) - Twee TBS-gedetineerden zijn woensdagavond ontsnapt uit de Van Mesdagkliniek in Groningen. Een enkele uren durende zoekactie van de politie in de omgeving leverde niets op. Het tweetal was donderdag ochtend nog voortvluchtig. Volgens de politie klommen de mannen rond tien uur over de muur van de kliniek en zwommen ze vervolgens de gracht over. De politie kamde de omgeving uit met behulp van honden, maar dat leverde voor zover bekend geen spoor op van de twee ontsnapte TBS-gedetineer- den. Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meieocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I7 okt. 05.05 186 10.45 -121 17.20 178 23.10 -147 ROOMPOT BUITEN 17 okt. 03.00 216 09.15 -130 15.20 210 21.40 -158 BRU1N1SSE 17 okt. 05.40 196 10.50 -1)1 18.00 186 23.10 -158 WEMELDINGE 17 okt. 05.00 214 10.50 -139 17.10 209 23.15 -164 Springtij: 18 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 RIJSWIJK (ANP) - Deskundigen doen er alles aan bij overheid, gezondheidszorg, bedrijfsleven en an deren te voorkomen dat de computers bij het aan breken van het jaar 2000 op 'tilt' gaan. Er dreigt gro te schade en dus ook grote schadeclaims. Prof.mr. H. Franken voorziet in het Rechtsgeleerd Magazijn dat het millenniumprobleem een goudmijn wordt voor juristen. Het kabinet heeft inmiddels een Millennium Platform op gericht, dat met een actie plan moet komen, maar de regering gaat ook juridisch advies vragen over het pro bleem van de aansprakelijk heid. Een adviesbureau heeft al becijferd dat met het in or de maken van de computers een bedrag van drie- a vijf honderd miljoen gulden ge moeid zal zijn. Over de om vang van schadeclaims is nog niets te zeggen. Veel computersystemen ge ven 2000 aan als het jaar 00. Daardoor dreigen allerlei be rekeningen spaak te lopen, bijvoorbeeld van de uitke ringen van levensverzeke ringen, de houdbaarheid van bederfelijke waar, en drei gen apparaten uit te vallen, hetgeen fatale gevolgen zou kunnen hebben in bijvoor beeld de gezondheidszorg. Gebakken peren De gebruiker zit met de ge bakken peren, zo blijkt uit het artikel van Franken. Wie moet hij aanspreken? Bij de levering van sotftware zijn doorgaans veel partijen be trokken - van ontwerper tot toeleverancier - en er zijn tal van uiteenlopende contrac ten over bijvoorbeeld onder houd. Bovendien wordt veel software geïmporteerd en kan men te maken krijgen •met buitenlands recht en de buitenlandse rechter. IJkpunt Bij productenaansprakelijk heid staat de vraag centraal of op het moment dat de spul len werden geleverd redelij kerwijs te voorzien was dat problemen kunnen ontstaan. Franken suggereert dat uit gegaan kan worden van leve ringsjaar 1990 als ijkpunt. Voor die tijd kon het pro bleem niet redelijkerwijs voorzien worden. Hij komt op dat jaartal aan de hand van de afschrijvingstermijn van apparatuur met compu ters, doorgaans vijf tot tien jaar. Als dat uitgangspunt wordt aanvaard, wordt een groot aantal procedures voorkomen, aldus Franken. Genoeg werk Maar er blijft voor de juris ten genoeg werk over. Over de uitleg van garantiebepa lingen en de inhoud van on- derhoudsovereenkomsten zal nog het nodige gekrakeel ontstaan. Apothekers moeten kiezen tussen het vrije ondernemersschap of een rol als zorgverlener. (Foto: Joop van Houdt) BREUKELEN (ANP) - Apothekers moeten een duidelijke keuze maken: of zij worden een com merciële onderneming of zij vallen onder de zorg sector. Op dit moment eten apothekers van twee walletjes. Zij genieten van het vrije ondernemer schap maar hebben tegelijkertijd een gegaran deerd inkomen als zorgverlener. Dit stelt de aan de Universi teit van Nijenrode gelieerde onderzoekorganisatie NYF- ER in een rapport over het reduceren van de kosten in de gezondheidsorg. De organisatie wil zo snel mogelijk een einde maken aan de dubbelrol van apo thekers. Daarmee zouden de kosten dalen. In het rapport Geneesmid delen: handel of zorg? be schrijft NYFER de twee soorten apothekers in de toekomst. Aan de ene kant de vrije ondernemer die vooral handelt in medicij nen. Deze heeft geen "norm inkomen meer. Aan de andere kant de zorg verlener die als belangrijk ste taken voorlichting en medicatiebewaking heeft en geen kortingen of bonussen meer heeft. Behalve een op een andere leest geschoeide apotheker, pleit NYFER voor het in stellen van een nationaal prijsagentschap om de kos ten van middelen meer te re guleren. Deze onafhankelijke organi satie zou de prijzen moeten bewaken. Volgens NYFER heeft prijsregulering in an dere Europese landen ge leerd dat daarmee de kosten van de medicijnen bedui dend worden gedrukt. Concurrentie NYFER ziet verder moge lijkheden om onderlinge concurrentie onder apothe kers te vergroten. Het on derzoeksbureau is voorstan der van nieuwe vormen van distributie, zoals via postor derbedrijven. Volgens NYFER heeft de branche tot nu toe ontwik kelingen in die richting te gengehouden. De politiek kan zich er dankzij de nieu we Wet op de geneesmidde- lenprijzen intensiever mee bemoeien. UTRECHT (ANP) - Anders dan vaak gedacht, be staat er geen typische" Telegraaf-, Volkskrant- Trouw- of regionale sportjournalistiek. De schrijfstijl verschilt on derling nauwelijks en de se lectie van onderwerpen is vrijwel overal hetzelfde. De dominantie van voet bal, mannensport en top sport is bij alle kranten ve le malen groter dan het aantal beoefenaars recht vaardigt. Dit blijkt uit onderzoek waarop P. Duijvestijn vrij dag afstudeert aan de facul teit Sociale Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Duijvestijn bla derde voor zijn studie tus sen december 1995 en febru ari 1996 in een groot aantal landelijke en regionale dagbladen. Voetbal slokte in de onder zochte dagbladen niet min der dan een derde van alle sportredactionele ruimte op. Schaatsen (gemiddeld 13 procent) en tennis (5 pro cent) volgden op de tweede en derde plaats. De zogehe ten breedte- en recreatie sport blijft grotendeels bui ten beeld, de jeugd- en gehandicaptensport vult met uitzondering van de WUGO-bladen nauwelijks de kolommen en ook vrou- wensport kan niet rekenen op grote aandacht. Schrijfstijl De schrijfstijl verschilt on derling nauwelijks, stelde de onderzoeker vast. Kriti sche oordelen worden door gaans met argumenten om kleed, de sportwereld wordt met behoorlijke dis tantie tegemoet getreden en van partijdigheid of sen satiebelustheid is nauwe lijks sprake. De Telegraaf is in de ogen van Duijve stijn „het meest emotioneel betrokken en chauvinis tisch." SITTARD (ANP) - De politie heeft afgelopen maan dag drie Tilburgers in die stad aangehouden op ver denking van mogelijke betrokkenheid bij de mis lukte ontsnappingspoging vorige maand uit de Sittardse gevangenis De Geerhorst. Een woordvoerder van de po litie in Sittard wilde donder dag geen nadere gegevens verstrekken over de mogelij ke rol het drietal bij de fatale ontsnapping per helikopter heeft gespeeld. Op 18 september probeerde de onervaren helikopterpi loot M. uit Bussum een Co lombiaanse drugsbaron uit de gevangenis -te halen. Bij die poging stortte de heli op de luchtplaats van De Geer horst neer en ontplofte. M., die eerder met de Colombi aan gevangen zat, werd daar bij gedood. Volgens de advocaat van één van de verdachten wordt het drietal verdacht van diefstal van de helikopter in België en van het vervoer ervan op een vrachtwagen naar een bos in Sittard. Daar is de he likopter een dag voor de ge plande vluchtpoging ver stopt. EINDHOVEN (ANP) - Tij dens een gastles op het Penta College in Eindhoven is woensdag het pistool van een politieagent afgegaan. De agent verzorgde een gast les die onder meer ging over geweld en het politiewerk. Daarbij wilde hij zijn wapen demonstreren. Door een fout tijdens de vaste procedure voor het ontladen van zijn pistool ging het wapen af. De agent had uit voorzorg een veilige positie en richting ge kozen, zodat de kogel in de muur schoot. Niemand raak te gewond. Het is gebruike lijk dat agenten met een gela den wapen de klas in gaan voor een gastles, omdat de lessen tijdens de normale dienst wordt gegeven. Een woordvoerder van de politie verwacht dat de procedures wel opnieuw besproken zul len worden. ROLLING STONES FRANKFURT (RTR) - The Rolling Stones leggen de laatste hand aan een autobio grafie over hun 35-jarig be staan. Het boek, dat „Life on the Road" gaat heten, zal volgend jaar oktober uitko men. Suske én Wiske 'DE MOMPELENDE MUMMIE'' door Willy Vandersteen Menners m de min heiben een nieuw koperndtr onléekt rond helderp Si nek ten noordoosten m de huidige mén. Due ontdekking zoo kunnen re- sulleren in nieuw Messingen en in de de per In He m de ptosis tbke be ukers, onze broeders I Verwachting t/m maandag 20 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuid 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. Zon op 08.09, onder 18.41 Maan op 19.49, onder 09.29 Laatste kwartier: 23 oktober (06.49) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De vooruitzichten zijn goed. In het weekeinde kunnen we van fraai herfstweer genieten. De zon zal zich niet onbetuigd laten en het blijft droog. En niet onbelangrijk: de mid- dagtemperatuur gaat omhoog en komt rond de 17 graden uit. Het ziet er echter wel naar uit dat het mooie weer een kort leven beschoren is. De komende anderhalve dag is het nog niet zover. Van het westen uit wordt de bewolking geleidelijk dikker. Van avond valt er in het westen al wat motregen en vannacht en morgen ochtend kan er overal wat regen of motregen vallen. De temperatuur daalt komende nacht naar ongeveer 4 graden in het noordoosten en 8 graden langs de kust. Morgen begint de dag met overwegend veel bewol king en plaatselijk (mot)regen. In de loop van de dag wordt het droog en in de middag klaart het van het zui den uit op. De temperatuur is dan opgelopen tot circa 12 graden. De zuidelijke wind is meest zwak tot matig. De inzet tot verbetering krijgt zaterdag een vervolg. Met geregeld zon en 17 graden lijkt het een aange name dag te worden. LONDEN (AFP) - Leo nardo da Vinci is niet de uitvinder van de fiets. De tekening van een tweewieler op een van zijn manuscripten zou het werk zijn van een Ita liaanse monnik uit de ja ren zestig. De schets van van de fiets, compleet met trap pers en ketting, is in 1974 ontdekt op een dichtge plakt vel papier dat aan Da Vinci had toebe hoord. Destijds werd aangenomen dat het ge tekend was door een leer ling, op basis van een verloren gegane schets van de meester zelf. De kunsthistoricus Carlo Pedretti van de Univer siteit van Californië zegt de schets al in 1960 te hebben bestudeerd, toen hij de vastgeplakte vel len mocht onderzoeken. Hij zag wel twee cirkels en een paar strepen er door, „maar dat leek in niets op een fiets". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma Vm vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2