Beter Wonen in woonwagens Reclamefolder? Adviesgroep liggeld Miljoenenjacht na anderhalf jaar weer terug in het water I ZIERIKZEESCHE ffi i i NIEUWSBODE i Slapend (z)onderzeil Cadeautje ondernemers aan gehandicapte groep En m naar Imabo voor de grootste collectie tegels en professioneel advies. •A) Woningbouwcorporaties in overleg over overname standplaatsen woonwagenkampen Van Pijkeren V Van Leeuwen 'Voor ons was dit karwei grote uitdaging' Kwekerij van hennep ontdekt Botsing door suikerziekte L#iO Imabo maakt het waar TREKT BETER WONEN STRAKS DE WIJDE WERELD IN? dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (DBER 1 997 1 53e JAARGANG NR 26266 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1 889 ZIERIKZEE - De woningbouwcorporaties van Wal cheren en de Oosterschelderegio onderhandelen met het woonwagenschap over mogelijke overname van de woonwagenstandplaatsen. „Bodemverontreini ging en exploitatieberekening zijn de grootste ob stakels in het overleg," aldus Beter Wonen- direc teur Ph. van Doorne. Door de combinatie van wo nen en werken op hetzelfde terrein zijn een aantal van de gronden waar woonwagen kampen zijn gevestigd - dat is althans de verwachting - vervuild. De woningbouw corporaties zijn alleen bereid tot overname van schone gronden. Hoe het er op dit punt voor staat met de kam pen in Bruinisse en Zierikzee is niet duidelijk. ,,Maar zelfs als dat hier niet geldt; de cor poraties binnen de Ooster schelderegio en Walcheren trekken graag één lijn," licht Van Doorne het uitgangs punt bij de onderhandelin gen toe. Exploitatie Ook ten aanzien van de ex ploitatie bestaat op dit mo ment onduidelijkheid. ,,De criteria aan de hand waar van de exploitatie moet wor den berekend, moeten nog nagezocht. Wij wachten op antwoord van het Waarborg fonds, die dat in onderzoek heeft." De huurderving valt in woonwagenkampen hoger uit. Dit heeft te maken met onder meer hogere aanleg- kosten van een kamp en duurzaamheid van de wa gens. .Wonderlijk is dat het Waarborgfonds daar - en dat geldt landelijk - tot nu toe nog geen standpunt over heeft ingenomen. Dat zegt iets over hoe anders de situ atie is," meent Van Doorne. Woonwagenschap Op dit moment worden alle standplaatsen in het be treffende gebied door het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland beheerd. De huurwoonwagens - en dat is op Schouwen-Duiveland een beperkt aantal - zijn in handen van de gemeente. In het woonwagenkamp van Bruinisse gaat het om drie van de zes wagens. Het Zie- rikzeese kamp telt twee huurwoonwagens op een to taal van tien. De woningbouwcorporaties streven hoofdzakelijk naar overname van standplaatsen waar huurwoonwagens op staan. ,,Wat de standplaat sen betreft waar koopwoon wagens op staan zeggen wij: verkoop die aan de eigenaar van de wagen. Het idee van een trekkende bevolking is toch al een beetje verlaten. Het gaat nu veel meer om het wonen in familieverband," beschrijft de Beter Wonen-di recteur de huidige tendens. Pas als er overeenstemming met het schap wordt bereikt, kan er ook verder met de ge meente worden gesproken. Volgens Van Doorne zijn er op korte termijn nog geen Van de tien wagens op het woonwagenkamp aan de Klerksweg in Zierikzee gaat het in twee gevallen om huurwoonwagens. In Bruinisse wordt de helft van de zes wagens gehuurd. (Foto: Marijke Folkertsma) veranderingen te verwach ten. Andere opties zijn vol gens hem bijvoorbeeld dat het woonwagenschap de standplaatsen verkoopt aan gemeenten of wellicht de si tuatie dat het woonwagen schap blijft bestaan. ,,En la ten we voorop stellen dat als we één keer zover zijn dat overdracht in bééld komt, er direct overleg volgt met de betrokken bewoners De afschaffing van de Woon- wagenwet per 1 januari 1998 wordt vooralsnog uitgesteld, iets dat zich j al een aantal keer eerder heeft voorge daan. Ook over de nieuw ge prikte datum juli volgend jaar zijn al weer twijfels ge rezen. Met de afschaffing van de Woonwagenwet wil het kabi net af van het uitgangspunt een speciale behandeling voor een specifieke doel groep te hanteren. De regels voor alle inwoners van Nederland, zo is de gedachte, moeten hetzelfde zijn. Deze normaliseringsgedachte geldt onder meer op huisves- tingsgebied. In de eerstvol gende vergadering van de commissie maatschappelijke aangelegenheden, die ge pland staat op maandag 10 november, informeert wet houder volkshuisvesting C. Veerhoek de commissieleden over de actuele stand van za ken met betrekking tot de overdracht. ZIERIKZEE - In de vijfde aflevering van een korte serie over zeilen, de Museumhaven en de klipper Mijn Genoegen, dit keer het relaas van Zierikzeese mosselvissers zonder zeil. Wim Schot (70) is als der tienjarige bij zijn vader aan boord gekomen. Dat was in 1940. De mosselvissers wa ren gebonden aan hun per celen, waardoor ze relatief korte stukjes moesten va ren. Zodoende stapten ze al» snel over op motoren. Die waren toen echter nogal storingsgevoelig en daarom werden de zeilen nog vaak gebruikt. Wims vader en zeker zijn groot- en overgrootvader hebben niet anders gekend dan mosselvissen onder de bruine, katoenen zeilen. Wim heeft het volgende verhaal vaak moeten aan horen. Grootvader en zijn vader Ben zeilden, komende van het wad over de Zuiderzee huiswaarts. Dat moet in 1907 zijn geweest, want Ben was nog een jongetje van elf jaar. Het waren ver moeiende dagen geweest en pa zei tegen Ben: ,,Zie je dat lichtje daar? Dat is Marken. Stuur daar precies op aan. Ik ga een paar uurtjes sla pen." Waarop hij het voor onderkotje in dook. Ben kreeg een eindje touw in handen dat aan de andere kant om zijn vaders been zat gebonden. ,,Bij het min ste of geringste geef je een ruk aan het touw," was de boodschap. Ze zijn veilig in Marken aangekomen, zonder ruk en zonder zeil....Dat waren nog eens tijden. De vereniging Vrienden van de Museumhaven pro beert 10.000 gulden bijeen te brengen voor een nieuw grootzeil voor de klipper Mijn Genoegen. Het bank nummer van de actie is: ING Zierikzee 65.63.01.1.98 ten gunste van Restauratie fonds Zeilen Museumha ven. De opbrengst van de actie is te zien op Nieuws bode TV. Recht door zee met „Mijn Genoegen" en ADVOCATEN Kantoor Zierikzee Engelse Kade 2 Postbus 3 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111-415151 Fax 01 lf-412244 Een eerste oriënterend gesprek, na afspraak, is koscelpos Kantoor Tholen Vossemeersepoort 6 Poscbus 24 4690 AA Tholen Telefoon OI66-60SOOO Fax 0166-604455 OUDDORP - Het Natuur- en Recreatieschap de Gre- velingen stelt een adviesgroep in die zich zal buigen over de liggeldregeling. Zo maakte vicevoorzitter J. van Zwieten gisteren bekend tijdens de openbare vergadering van het schap. Het dagelijks bestuur van het schap heeft twee weken geleden tot deze maatregel besloten als reactie op de problemen die jachthavenbe heerders ondervinden met de liggeldregeling. In gesprek ken heeft de watersporttak de wens geuit in ieder geval mee te mogen praten over wat er met het geïnde geld gebeurt en over de wijze van inning. Van Zwieten liet zich in positieve bewoordingen uit over de werking van de liggeldregeling. ,.Het heeft geen problemen opgeleverd, gezien de ervaringen van de toezichthouders en het aan tal bekeuringen. ZIERIKZEE - Na een reparatie die anderhalf jaar in beslag nam is dinsdag het kapitale zeiljacht Pandi - met als thuishaven Numansgors - in Zierikzee weer te water gelaten. „Voor ons was het een uitdaging," vertelt J. Roggeband van Burcksen Watersport Ser vice uit Zierikzee. „Een karwei op die schaal had den wij nog nooit eerder gedaan." Het begon allemaal ander half jaar geleden in de haven van Breskens. De toenmalige eigenaar wilde het enkele miljoenen kostende schip uit water laten halen om het klaar te laten maken voor een tocht naar de Caribbean. De operatie liep mis. Nadat het 24 ton wegende jacht en kele meters boven het water was getild zwenkte de kraan om het schip aan land te brengen. Tijdens die ma noeuvre begon de kraan te kantelen en was er geen hou den meer aan. Het schip viel op de kant, kreeg vervolgens de kraan over zich heen, en stortte in het water om on middellijk te zinken. Twaalf uur lang lag het schip op de bodem van de haven en toen men er eenmaal in ge slaagd was om het zwaar be schadigde schip weer op de wal te krijgen bleek welk een ravage was aangericht. De schade werd door de ver zekering geschat, op meer dan een miljoen gulden. De toenmalige eigenaar zag af van herstel. Een klant van Burcksen kocht het zwaar beschadigde schip en gaf de Zierikzeese firma opdracht het te herstellen. Geen gering karwei. ,,Er za ten vier grote gaten in de scheepsromp," vertelt Rog geband. „Verder was 'alle betimmering aangetast en moest het electrische sys teem compleet vervangen worden net als de computer apparatuur." Vervanging van de computerapparatuur werd door het Zierikzeese bedrijf uitbesteed bij een daarin gespecialiseerd be drijf. Zelf stortte de firma Burcksen zich op het ver nieuwen van de betimmering en het herstel van de scheeps wand. Dat laatste was geen eenvou dige klus. De wand van het Standfast jacht is opge bouwd via een sandwich-con- structie. Een polyester bin nenwand van 6 millimeter dik, twintig millimeter iso latiemateriaal en vervolgens een buitenwand van 6 milli meter polyester. Geen kwes tie van even snel een gat dichten. „Dat moet laagje voor laagje weer opgebouwd worden," aldus Roggeband. „Dat is heel arbeidsinten sief." Het jacht is nog niet hele maal zeilvaardig. Rogge band schat dat het nog wel zo'n drie a vier maanden zal duren eer het schip weer he lemaal in oude luister her steld is. Het bijna 17 meter lange en vijf meter brede zeiljacht moet nog van een nieuwe mast voorzien wor den, want ook die legde bij het ongeluk in Breskens het loodje. Als dat allemaal voor elkaar is geeft de nieuwe ei genaar, een zakenman uit Numansgors, het schip een tweede kans: er staat een reis naar de Caribbean gepland. Met een zware kraan werd het jacht gezet in het element waar het thuishoort: het water. (Foto: Marijke Folkertsma BRUINISSE - De politie heeft dinsdagochtend het woonwagenkamp in Bruinis se onderzocht. Naast een hen nepkwekerij werd daar een gestolen auto aangetroffen. De politie Schouwen-Duive land stelde - in samenwer king met collega's uit Goes en Middelburg - het onder zoek in omdat vermoed werd dat er in het woonwagen kamp hennep werd ge kweekt. In vier schuren troffen zij professioneel in gerichte kwekerijen aan met daarin ongeveer 1300 jonge nog niet volgroeide planten. Bovendien liep de politie een gestolen auto, die gedeelte lijk ontmanteld was, tegen het lijf. Vier mannen zijn aangehou den. Drie op verdenking van het kweken van hennep en één man op verdenking van heling van de auto. De vier verdachten zijn ingesloten voor ander onderzoek en ver hoor. HAAMSTEDE - Een 76-jari- ge man uit Haamstede is dinsdag op de Kraaijenstein- weg in zijn woonplaats in botsing gekomen met drie voertuigen als gevolg van een suikerziekte-aanval. Hij werd onwel toen hij 's morgens in de richting van Zierikzee reed en verloor daardoor de macht over het stuur. Zijn voertuig kwam in de rechterberm terecht en schoot daarna over de hoofd rijbaan naar de linkerberm. De man schoot daarbij tus sen twee bestelauto's door, die bestuurd werden door een 39-jarige inwoner van Ameide en een 48-jarige man uit Metslawier. Beide voer tuigen werden geraakt. De Haamstedenaar reed vervol gens verder door de linker berm en reed daarbij tegen een achter de bestelwagens rijdende ZWN-bus. Alle betrokken voertuigen liepen lichte materiële scha de op. De bejaarde automobi list werd eerste hulp ver leend door het snel ter plaatse zijnde ambulance personeel en de huisarts en is vervolgens naar zijn woning gebracht. DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 Het beste huis is datgene, dat niets overtolligs verlangt en niets nodigs mist. Pittacus Eerst wat regen HET WEER Gedurende de nacht en ochtend wolkenvelden en plaatselijk wat regen of motregen. Min. temp. van 4 graden in het noordoosten tot 8 langs de kust. In de loop van de dag droog en van het zuiden uit opklaringen. Middagtemp. van 12 tot 16 graden. Wind zuidelijk, zwak tot matig, 3. 2 APOTHEKEN De apotheken moeten kiezen tussen commercie of de zorgsector. 3 VW's De WV-kantoren in Zierikzee ën Renesse staan aan de vooravond van een verhuizing. 5 FIETSEN Fietsen aan de kust vergt nog een aantal belangrijke voorzieningen. 9 KEGELEN Zierikzeese Kegelclub Sans Souci viert het honderdjarig bestaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHARENDIJKE - De Zeeuwse dag-attracties, waaronder drie ondernemers op Schouwen-Duive land, bieden een gratis bezoek aan aan de groep Duitse gehandicapte vakantiegangers die afgelopen weekend met discriminerende leuzen is geconfron teerd. Schouwen-Duivelandse deel nemers aan deze actie zijn Pannenkoekmolen de Graan halm in Burgh-Haamstede, Waterland Heelt je Jans en Aquadome in Scharendijke. Zij doen dit om aan te geven hoe zij het incident betreuren en om te benadrukken dat de behandeling van toeristen ook anders kan. Het groepje gehandicapten uit Mülheim trof zondag na cafébezoek in Koudekerke de twee busje waarmee ze reist beklad aan. Op de busjes, die geparkeerd stonden op het dorpsplein, waren discriminerende leu zen aangebracht. Advertentie Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 Fax: 0187 484210 Middelharnis Openingstijden: ma t/m vrij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12X0 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland. met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 Q KW ART AAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102.00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 (k ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Ngam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: Geb.datum:. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: «aC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1