Dorpsblad Aollegaertje twintig jaar op de mat Van twee salonwagens tot een regiokantoor Herfsttocht en rondrit langs de elzenmeten DEURLOO F 2000,- EXTRA Instuif bij Kidsclub Oktober- aanbieding Timberland boot i HET mmiEUWSBLA WOENSDAG 15 OKTOBER 1997 Jubileum in Ouwerkerk INTER'/WEUBEL Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Tel. 011 I -456161 OUWERKERK - ,,'t Aollegaertje is een dorpskrant die al twintig jaar in Ouwerkerk en ver daarbuiten wordt gelezen. Vanaf het begin is het ook een kran tje waaraan iedereen in het dorp meewerkt." Dat zegt Riet Kuijper-Vijverberg uit Ouwerkerk naar aanleiding van het twintigjarig bestaan van dorps krant 't Aollegaertje. Dit jubileum werd zaterdag gevierd met een ballonnenwedstrijd en de uitgave van een speciaal jubileumnummer. Tijdens de redactievergade ring in maart van dit jaar kwam het 20-jarig bestaan voor het eerst ter sprake en werden ideeën bedacht om het jubileum te vieren. Be halve een ballonnenwed strijd voor de kinderen tot twaalf jaar bij, de schuur van P. Vijverberg leek het de re dactie een leuk idee om een aantal oud-medewerkers herinneringen te laten opha len en die op te tekenen in een speciaal jubileumnum mer van 't Aollegaertje. Toen bleek opnieuw dat de dorps krant van Ouwerkerk leeft, want veel mensen reageer den enthousiast. In het café Uit hun herinneringen blijkt dat in augustus 1977 een groepje dorpelingen, bijeen in Café Vijverberg, op het idee kwam om het wel en wee van verenigingen, kerk en particulieren uit het dorp te beschrijven in een dorps krant. Verenigingen, scho len, particulieren en ook de dominee werden benaderd en iedereen reageerde posi tief. Men was zelfs zo enthou siast dat een eerste uitgave van 't Aollegaertje reeds in oktober van dat jaar het le venslicht zag. Jo Hage, Caty Kuijper, Ali Pankow, Jan Koppert, Eugè- ne Totté, Stoffel Hildebrand, Bonne Brouwer. Het zijn slechts enkele namen van de mensen die in het eerste uur (en in de meeste gevallen ook jaren daarna) verantwoorde lijk waren voor de verschij ning van de dorpskrant. Hierover valt in de jubileu muitgave het nodige te lezen. Ook Riet Kuijper weet nog hoe de eerste exemplaren van 't Aollegaertje werden vervaardigd op een tweede hands stencilmachine. La ter werd in samenwerking met de school nieuwe appa ratuur gekocht, die daar ook mocht staan", weet zij. Mo menteel worden de 380 exem plaren van 't Aollegaertje ge drukt bij een bedrijf in Bruinisse. Informatieverwerking Terwijl de technische uitwer king van 't Aollegaertje in de loop van de jaren de nodige veranderingen onderging, bleef de informatieverwer king van het blad hetzelfde, 't Aollegaertje heeft daar door nog steeds het karakter van een dorpsblad, waarin van alles over Ouwerkerk en het daarbij behorende ver enigingsleven te lezen is. „Het is niet voor niets dat wij ook veel 'postabonnees' hebben. Oud-inwoners van het dorp die zijn verhuisd naar andere plaatsen, waar onder Utrecht en zelfs Enge land. Zij willen onze dorps krant nog steeds lezen, zodat ze kunnen volgen wat in 'hun' dorp gebeurt." Overigens is het woord.abon nee wat misplaatst, want al leen de postabonnees betalen abonnementsgeld. Voor de dorpsbewoners was de dorpskrant vanaf het begin gratis. „De krant bedruipt zichzelf door middel van do naties, giften en advertenties en de jaarlijkse verkoop van de arfiaryllisbollen", vertelt Riet Kuijper. Censuur „Wat betreft de inhoud van de krant kwam het al die ja ren nauwelijks voor dat de redactie een vorm van cen suur moest toepassen. In principe moet iedereen copij kunnen inleveren waarvan men denkt dat ze leuk is voor de krant. We corrigeren de ingeleverde teksten niet eens op taal- en spelfouten. Eén keer werd ingegrepen toen een ingezonden tekst werke lijk beledigend was voor een andere dorpsbewoner. Beslo ten werd dat stuk niet te plaatsen", aldus Riet Kuij per. Dat Ouwerkerk minder streng gelovig is dan menig een denkt blijkt onder meer uit het verloop van één van de vaste rubrieken in 't Aol legaertje; de 'Pastoriepraat'. Aanvankelijk werd deze ru briek geschreven door Mar tin Rouw, die later werd op gevolgd door dominee Otten. Zowel de inhoud van de stuk jes als de preken van deze do minee jverden zo autoritair gevonden dat zijn rol in het dorp maar kort duurde. „In tegenstelling tot van wat veel mensen denken is Ou werkerk een behoorlijk vrij gevochten gemeenschap met maar één-kerk, maar veel saamhorigheid", vertelt Riet Kuyper hierover. Dominee Otten werd opgevolgd door dominee Kuin, een man die Ouwerkerk al kende als pre dikant ten tijde van de wa tersnoodramp. Ronselen Wat in al die jaren niet veel veranderde was de manier waarop 't Aollegaertje zijn gestalte kreeg. Het 'ronse len' van kopij en stukken die op het laatste moment bin nenkomen vormt een ken merk van 't Aollegaertje, dat vanaf dë beginjaren aanwe zig was. Nog altijd maakt een handvol geestdrifige me dewerkers op één avond in de maand een Aollegaertje van de copij, die wordt inge leverd op een centraal inle- veradres. De krant wordt veel gelezen en gaat van hand tot hand, niet alleen in Ouwerkerk maar tot ver daarbuiten. „Laatst zat ik eens te tellen, en toen kwam ik tot 22 vrij willigers, die op de één of an dere manier zijn betrokken bij de totstandkoming van de dorpskrant. Het betreft dan niet alleen de mensen van de redactie, maar ook vrijwilligers die bezig zijn met het invouwen en nieten van de dorpskrant en de ver dere distributie daarvan. Ik ben hen allemaal heel dank baar. Ik vond het ook leuk om tijdens een hoorzitting van de gemeente in Ouwer kerk te zien dat zelf de wet houder ons krantje had. Want de vrijwilligers zetten zich helemaal in voor het brengen van leesplezier. Als het aan ons ligt gaan we daarmee door tot het volgen de jubileum," aldus Riet Kuijper. Ter gelegenheid van het jubileum lieten kinderen afgelopen zaterdag ballonnen op. (Foto: Marieke Mandemaker) Aannemingsbedrijf Van Gelder vestigt zich definitief op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Twee salonwagens die werden neerge zet bij een schuur in Den Osse nabij Brouwershaven. Dat was bijna tien jaar geleden het eerste onderko men van aannemingsmaatschappij Van Gelder BV op Schouwen-Duiveland. Het tachtig jaar oude be drijf dat in heel Nederland actief is met de aanleg van riolering, straatwerken, groenvoorzieningen, kabels en leidingen, opende vrijdag op het Zierik- zeese bedrijventerrein Zuidhoek een regiokantoor. Initiatief Stalhouderij 't Haam BURGH-HAAMSTEDE - Stalhouderij 't Haam in Burgh-Haamstede maakt in samenwerking met Staatsbosbeheer in en rond de herfstvakantie diver se herfsttochten en rondritten langs de elzenmeten in de Westhoek. THERAPEUTISCH ZWEMMEN HEINKENSZAND - Thera- peutisch zwemmen voor reu mapatiënten. Over dit onder werp houdt de heer Provoost woensdag 15 oktober een le zing in De Stenge in Hein- kenszand. Provoost is mede werker van de kuurafdeling van zwembad De Parel in Domburg. Hij illustreert zijn lezing met een film over ku ren in De Parel. De bijeen komst is een initiatief van de Reumapatiëntenvereniging Midden-Zeelahd en begint om 19.30 uur. CJ V-FILMMIDDAG BRUINISSE - Peter Pan en Richie Rich zijn de titels van twee kinderfilms die woens dag 22 oktober worden ver toond in het clubgebouw van het CJV aan de Bruse Molen straat. Het betreft een initia- tief van de CJV Bruinisse. De filmmiddag begint om 13.00 uur met de film Peter Pan en wordt om 15.00 uur vervolgd met de rolprent Richie Rich, een heel rijk jongentje dat een eigen Mac Donalds heeft, maar geen echte vrienden. EXPOSITIE WISSENKERKE - In Galerie De Praktijk aan de Voor straat in Wissenkerke is van zaterdag 18 oktober tot zater dag 29 november werk te zien van drie exposanten. René de Jong uit Dordrecht stelt schilderen en objecten ten toon. Monique Elenbaas- Macquer uit Nieuw-Vennep en Gerard van Grieken uit Breskens exposeren aquarel len. De presentatie is zater dag 18 oktober van 15.00 tot 18.00 uur. René de Jong houdt om 16.00 uur een korte voordracht over zijn thema 'Mineralen'. De galerie is vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur geopend en na afspraak via telefoon 0113- 373535. Advertentie Super You trendshop Grote Kade 42a Goes, tel. 0113-228821 Een gebeurtenis die tevens de officiële vestiging symbo-. liseerde van Van Gelder in' Zeeland. De vlag, die de be drijfsnaam op het nieuwe kantoor bedekte, werd daar om weg getrokken door de commissaris van de koningin in Zeeland W. T. van Gelder. „Ik heb me ook door de naam van uw bedrijf laten verlei den een rol te spelen bij de of ficiële opening," aldus de commissaris. Hij is geen fa milie van de vroegere, in middels overleden, eigenaar H. van Gelder, wiens naam het bedrijf draagt. De commissaris toonde zich verheugd omdat mét de offi ciële komst van Van Gelder de werkgelegenheid, die het bedrijf schiep, wordt bevesr tigd en in de komende jaren nog kan groeien. „Door het leveren van kwaliteit heeft u de afgelopen jaren een aar dig segment veroverd van de markt in zuidwest Neder land." Vaak betrof het werk waarvoor Van Gelder BV op dracht kreeg van gemeente lijke of provinciale overhe den, maar ook particulieren wisten het bedrijf te vinden. Zo realiseerde Van Gelder BV onder meer de bestra- tingswerken van het transfe rium in Renesse, de aanleg en het onderhoud van de sport velden van approach golf baan De Molenberg in Burgh en de sierbestrating en tuin aanleg bij hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. „Maar .Port Zélande was voor ons de opening van Zeeland," ver telde districtsdirecteur ing. W. Dijkstra. De aanleg van dit vakantiepark aan de Brouwersdam werd inder tijd gecoördineerd vanuit de twee salonwagens in Den Os- se. Veertig mensen In 1995 verhuisde het kan toor naar een ander tijdelijk onderkomen; het bedrijfs verzamelgebouw van Beter Wonen aan het Groene Weeg- je in Zierikzee. Daar werd de beslissing genomen om in Zierikzee een vast Zeeuws regiokantoor te realiseren. In juli van dit jaar verhuisde het bedrijf naar het nieuwe onderkomen dat vrijdag offi cieel werd geopend. Momen teel werken bijna veertig mensen in vaste dienst van uit dit Zeeuwse regiokan toor. Zij zijn actief in heel zuidwest Nederland. Algemeen directeur van Van Gelder Hattum Beheer BV E. van de Poll vertelde dat zij goed zijn voor een jaaromzet van 25 miljoen. „Wij zijn een aannemingsmaatschappij met toekomstvisie die mee gaat met zijn tijd." Het be drijf is via haar vele regio kantoren verspreid over heel Nederland. Het wordt geleid vanuit twee hoofdkantoren: Kabelleidingen en Montage werken in Hattum en Aanne mingsbedrijf dat in Ouddorp is gevestigd. Het bedrijf be trekt haar vakmensen van uit een eigen bedrijfschool, die werd genomineerd als het beste leerbedrijf van 1996. Advertentie BIJ DE ZIERIKZEESE AUTO DEALERS Auto Adria Goedbloed Auto's Autobedrijf Braai BV Autobedrijf Legemaate Autobedrijf Cees v/d Wekken BV Automobielbedrijf de Nobelpoort k Op de donderdagen 16 en 23 oktober worden speciale middagprogramma's aange boden. Om 13.30 uur worden de deelnemers ontvangen in de excursieschuur aan de Kraayesteinweg bij de in gang van de boswachterij Westerschouwen. Daar wordt een beeld geschetst van de activiteiten van Staatsbosbeheer in de West hoek. Om 14.00 uur begint een rondleiding door het mooie herfstbos onder leiding van een gids. Na de wandeling De kinderen kunnen dan kennismaken met een nieu we bewegingsactiviteit. Doel is kinderen op een leuke en verantwoorde manier te laten bewegen. In de lessen wordt gewerkt met verschillende thema's waardoor kinderen uitge daagd worden om te bewe gen. Met deze aansporing gaan kinderen op in het spel. waardoor bewegingstechnie ken als vanzelfsprekend worden uitgevoerd. Volgens de initiatiefnemers van de% Kidsclub verbeteren daar door de motorische vaardig heden en worden ook creati viteit en inventiviteit gestimuleerd. „He{ bewegen op jonge leef tijd heeft een positieve wer king op een gezonde levens stijl in het verdere leven. Het vroegtijdig starten, verbe tert en handhaaft een goede lichaamssamenstelling en staat de paardentram of de huifkar - afhankelijk van het aantal deelnemers - gereed voor een rondrit door de om geving. Omstreeks 16.00 uur eindigt dit middagprogram ma bij de excursieschuur. Elzemetenrit Op vrijdag 17 oktober wordt een rondrit gemaakt langs de natuurhistorische elzenme ten in de Westhoek onder lei ding van een IVN natuur- gids. Na afloop kunnen de conditie. De kansen op bles sures nemen af en het herstel verloopt sneller," aldus ver meldt het programma voor de instuif. De lessen zijn aangepast aan de lichamelijke en geestelij ke ontwikkeling van het kind Er ontstaat een speel/leer situatie waarbij de individuele ontwikkeling centraal staat. Naast bewe gen leren de jonge kinderen bijvoorbeeld tellen, kleuren te herkennen en dieren na te bootsen en de oudere kinde ren bijvoorbeeld dansen, coördinatie en uithoudings vermogen verbeteren. De instuif wordt gehouden voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar van 13.30 tot 14.15 uur; voor kinderen van 7 tot en met 9 jaar van 14.30 tot 15.15 uur en voor kinderen van 10 tot en met 12 jaar van 15.30 tot 16.15 uur. deelnemers aan deze rit bij molen De Graanhalm - met korting op de normale prijs - een pannekoek naar keuze nuttigen. De elzenrondrit* gaat om 10.30 uur vanaf de Panne- koekmolen van start en ein digt daar omstreeks 13.00 uur. Op woensdag 22 oktober kan er bij voldoende aantal deelnemers, vanaf 14.00 uur met de paardentram of huif kar, vanaf het VW-kantoor in Haamstede een nostalgi sche rondrit van circa een uur worden gemaakt. Belangstellenden kunnen voor opgave van deelname aan deze herfsttochten te recht bij het WV-kantoor in Haamstede, telefoonnum mer: 651513. GENEALOGEN ZIERIKZEE - De Schouwse genealogen komen woensdag 22 oktober bijeen in het Stad huis aan de Meelstraat in Zie rikzee. Spreker is gemeentearchiva ris H. Uil. De bijeenkomst stond aanvankelijk een dag later gepland. Wegens om standigheden is de datum verschoven. Het aanvangs- tijdstip blijft 19.00 uur. De avond is toegankelijk voor iedere genealogielief hebber. SHOWGROEP FAKE OUWERKERK - Showgroep Fake verzorgt vrijdag 31 ok tober een optreden in het dorpshuis van Ouwerkerk De titel van het programma is: 'Zo goed als nieuw, op nieuw'. De showgroep staat bekend om bandparodie, een show met meer dan 250 ver kleedpartijden, humor en dans. Na afloop kan gedanst wor den op live muziek. De orga nisatie is in handen van de Culturele Vereniging Ou werkerk. Het optreden be gint om 20.00 uur. t De Commissaris van de koningin in Zeeland W. T. van Gelder opende het nieuwe regiokan toor van aannemingsynaatschappij Van Gelder in Zierikzee door het wegtrekken van de vlag die de naam van het bedrijf bedekte. (Foto: Marieke Mandemaker) f Woensdag 22 oktober ZIERIKZEE - De Kidsclub van Life Line Gezond heidscentrum aan de Hem in Zierikzee houdt woen- dag 22 oktober een instuif voor kinderen in de leef tijd van 4 tot en met 12 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1