Urker blijmoedig bajes in zo,.. LAAGSTE PRIJS ^/TOPKWALITEIT DINSDAG 14 OKTOBER 1997 NR 26265 7 188 dagen celstraf voor 'Robin Hood' wegens aandeel in visfraude URK - De Urker Geert Nentjes (60) heeft zich vorige week bij de justitiële inrichting in Heerhugowaard gemeld voor een gevangenisstraf van 188 dagen. De roemruchtige heftruckchauffeur uit de tachtiger ja ren werd gevonnist in verband met zijn aandeel in het wegwerken van illegale vis eind jaren tachtig. Zijn bedrijf heette Neboma. In een met cowboy trekjes ge lardeerd verhaal doet Nen tjes in het plaatselijk nieuwsblad Het Urkerland, dat in de vissersenclave huis- aan-huis (en ver daarbuiten) verschijnt, zijn memoires uit de doeken. Opvallend ge noeg doet hij dat met plezier. Geen enkele spijt zegt de voormalige vishandelaar in 'grijze' zeevruchten te heb ben van hetgeen hij heeft ge daan. Alleen een AID-be- ambte slaan. Nee, dat had hij achteraf beter niet kunnen doen. ,,Heb ik ook mijn excu ses voor aangeboden en daar ben ik voor gestraft", bekent hij. Zegeningen Zichtbaar berustend vertelt Nentjes: ,,Ik ga de bajes in. Mijn advocaat Moszkowicz zei: Geert, nou moet je maar stoppen. Jij hebt in zes jaar gedaan wat een ander in 25 jaar doet. Dat houdt geen mens vol." Nentjes weet wat hem te wachten staat. Tij dens het vooronderzoek ver bleef hij ook al drie keer tien dagen achter de tralies. Wat heeft deze meest bespro ken Urker nu op zijn kerf stok? We schrijven 1989. Jus titie en de AID houden een ongekende razzia om illegale vis op te sporen. Vis die in die tijd met de regelmaat van de klok in het 'grijze' han delscircuit verdween. De Ur- kers manifesteerden zich 'hyperstandvastig' in hun opvattingen. Vis die je eer lijk hebt gevangen zijn 'zege ningen' en mag je niet over boord gooien. Dat is 'zunde'! Spin Door het feit dat de visvang sten groter waren dan de vangstrechten (quota) ont plooide de directeur van het inmiddels opgeheven hef- truckbedrijf zich als een spin in het web van de aanvoer en de afzet van gequoteerde vis soorten. Nentjes wist altijd raad en speurde constant naar mazen in de wet. En als er geen mazen waren zocht hij een andere oplossing. Soms buiten de wetGeert Nentjes is de laatste die dat zal ontkennen. De Urker vis sers konden hun vis lossen en verkopen en hij zorgde voor de rest. Heel Urk, inclusief het gemeentelijke afslagbe- drijf, kon met deze gang van fcaken goed uit de voeten. En niemand wist eigenlijk pre cies hoe de vork in de steel zat. Geert Nentjes wel. Het eind van het liedje is dat de FIOD een aanslag van 3,5 miljoen gulden in Nentjes brievenbus heeft laten bezor gen in verband met niet be taalde BTW-gelden. Nentjes wordt er niet koud of warm van. ,,Ik heb gezegd, dat ik honderd gulden wil betalen en geen cent meer. Nee, daar kan ik me niet druk om ma ken. Ze bekijken het maar, ik heb betaald wat ik moest betalen." Rilling-en Tot op heden krijgen justitie, de AID en de FIOD nog ril lingen over de rug als ze aan de grijze markt terugdenken. Geert Nentjes niet. Smake lijk lacht hij om de stunts die in die tijd werden uitge haald. Het is gebeurd dat ter wijl de AID-ambtenaren om de tuin werden geleid de vangst van een kotter werd afgevoerden de schipper daarna 70.000 gulden kreeg uitbetaald. In het bewuste artikel vertelt Nentjes hier over een smeuïg verhaal. ,,A1 verdien ik er niets aan, dan zou ik het nog doen", verklaarde Nentjes aan de vooravond van een half jaar verblijf achter de tralies. Nuchter zegt hij: „Ik ben een makkelijk mens, ik red het wel." Het enige wat hij mee neemt is een tasje kleding en - om zijn tijd niet te verbeu zelen - honderd preken op cassetteband. Vrienden Nentjes onthulde zijn per soonlijke besognes op de dag dat hij zestig werd. De pagi na wordt gecompleteerd met een foto waarop duidelijk is te zien dat aan zijn linker hand drie vingers groten deels ontbreken. Nentjes letterlijk: „Mijn vrienden van nu kan ik op deze hand tellen. En je ziet hoeveel vingers ik ben kwijt geraaktMaar toen was ik wel goed als ze een probleem hadden. Al was het midden in de nacht: bel Geert maar. En het klopte. Ik kwam mijn bed uit en loste de problemen van de visserman op. Waar om? Ik denk omdat het moest, we konden niet an ders. Alles wat ik deed, deed ik voor de visserman. Ja, ik weet wel dat ik er zelf niet minder van geworden ben, maar ook niet veel beter. Ik weet ook dat als ik de deur van de gevangenis achter me dicht doe, ik daar alleen sta." Nentjes vrienden uit de fa meuze glorietijd zijn volgens zijn zeggen veel vergeten. Toen eens een ambtenaar van de Algemene Inspectie Dienst (AID) werd ontslagen omdat hij met de vissers zou hebben samengewerkt stelde de directeur van Neboma voor om de advocaat die de ambtenaar in de arm nam te betalen. Een reder reageerde toen spontaan. Ik betaal de helft, 33.000 gulden. Zo ge zegd, zo gedaanDat is ver leden tijd. Nentjes gaat zijn straf zon der morren uitzitten, alhoe wel hij zich liever productief zou maken, bijvoorbeeld als nachtwaker in een zieken huis. Van het doelloos zitten in 'de bak' wordt volgens hem niemand wijzer. Het eerstvolgende half jaar hoopt hij daarom zoveel mo gelijk rustig door te brengen onder meer met zingen, want dat doet hij graag. Post Mogelijk krijg je daar post ter bemoediging?, klonk de slotvraag. Nentjes rekent er niet al te veel op, maar wacht af. Niet zonder sentiment be sluit hij: „Na dit verhaal kan in ieder geval niemand meer zeggen; machtig Geert, had dat nou "effen tegen me ge zegd! „Mijn vrienden van nu kan ik op deze hand tellen." (Foto: Het Urkerland) t-f mtB*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7