VAC met gemeente in zee In vakanties gratis openbaar vervoer Kas Kadaster leeg Blijspel-topper 'Slippers' ook in theater Mondragon DICHTERS STREEKNIEUWS Begroting van transferium gaat met twee ton omhoog Vrouwen Advies Commissie richt zich op vele aspecten van het wonen Op excursie met Staatsbosbeheer Expositie van Abdijcollectief KERKBERICHTEN Voor verplaatsing Scheldegroep Eurodelegatie PvdA op bezoek in Vlissingen Voorstel Delta Anders Zaterdag 18 oktober DINSDAG 14 OKTOBER 1997 NR 26265 5 ZIERIKZEE Herfst-doedag Kinderboerderij de Punt aan de Scheldesti-aat houdt zater- g 18 oktober een herfst- doedag. Het evenement is be doeld voor kinderen van drie tot en met twaalf jaar, die lid zijn van de Punt. Het thema is 'Bijen'. Kinderen kunnen zich verkleden als bij, ho- ningwafels bakken en zelf knutselen. Een imker vertelt over zijn werkzaamheden. De herfst-doedag is van 13.00 tot 15.30 uur. Belangstellen de leden kunnen zich opge ven via telefoonnummer 417179. Praise-aerobic In het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee wordt vrijdag 24 oktober praise-aerobic voor kinderen gegeven. Het bewe gingsuurtje, dat plaats heeft tussen 14.00 en 15.00 uur, is bedoeld voor kinderen tus sen de vier en twaalf jaar. Meer informatie is te verkrij gen via het Leger des Heils: 417483. Rommelmarkt De Vrijzinnige Gemeente Zierikzee houdt zaterdag 18 oktober haar jaarlijkse rom melmarkt onder de Beuze. Er worden naast huishoudelij ke spullen en boeken, ook zelfgemaakte producten en bloembollen verkocht. De verkoop begint om 8.00 en duurt tot 16.00 uur. De op brengst is bestemd voor de restauratie van het dak van de Gasthuiskerk, die in het jaar 2000 plaats zal vinden. BURGH-HAAMSTEDE Bazar Duinoord Verzorgingscentrum Duin oord aan de »Kloosterweg houdt zaterdag 18 oktober een bazar. Er is een rommel markt en een veiling van an tiek. Voor de kinderen zijn er verschillende activiteiten. De inwendige mens kan ver sterkt worden met onder meer pannenkoeken, soep, broodjes, koffie en limona de. De bazar begint om 10.30 en duurt tot 15.30 uur. Groei Bloei Op dinsdag 21 oktober heeft Groei en Bloei - oftewel de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de - een bijeenkomst gepland in de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede. Tijdens deze ontmoeting wordt een lezing gehouden over tuinvij- vers. Deze lezing wordt ver zorgd door H. Alblas uit Hoogvliet. De bijeenkomst begint 19.30 uur. Klaverjassen Klaverjasvereniging Haam stede houdt zaterdag 8 no vember een open klaverjas- wedstrijd met loterij in dorpshuis De Schutse. Deel nemers dienen 19.30 uur aan wezig te zijn. Om 20.00 uur gaat de wedstrijd van start. Inschrijven voor deelname kan tot uiterlijk zaterdag 1 november bij Rinus Verse- put: 653628/651401. RENESSE Rode Kruis De Rode Kruisafdeling Schouwen-Westhoek staat komende woensdag op de ex tra weekmarkt in Renesse. Van 8.30 uur tot 13.30 uur kunnen er bij de kraam van het Rode Kruis handwerkar- tikelen worden gekocht. SIRJANSL'AND Reformatorisch Kontakt Het Reformatorisch Kontakt Schouwen-Duiveland houdt donderdag 16 oktober haar eerste vergaderavond. Dat" doet ze in de grote zaal van de kerk in Sirjansland vanaf 19.45 uur. Van Estrik, Neder lands Hervormd predikant in Goedereede, geeft een in leiding over de belijdenisge schriften. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. BRUINISSE Bejaarden op stap De bejaardensoos van mei- vrouw Ijzelenberg-Olree in Bruinisse maakte vorige, week een uitstapje naar Pa viljoen De Vierbannen in Ou- werkerk. 's Middags om 15.30 uur werd in kolonne het vissersdorp verlaten. Me vrouw Ijzelenberg doet in dichtvorm verslag. ,,Bij het najaarsreisje zeggen wij. Uit en thuis, lekker dichtbij huis. Zo ook nu. Half vier vertrokken we van Bru. Per sonenauto's stonden al klaar. Starten dus en rijden maar. Het weer werkte niet mee, maar een goed humeur- brengt iedereen zelf mee. Langs polderwegen de lanen op. Bij de Vierbannen* was het stop. En eenmaal op je ge mak. Kwam de koffie met gebak. Gezelligheid, een glaasje tussendoor. Paulien bracht een Zeeuws stukje ten gehoor, 't Was laat eer je het wist. Het diner werd opge dist. Alles prima voor el kaar. Lekker eten en smul1 len maar. U weet, er is een tijd van komen en gaan. Dus opstaan maar en de jassen aan. Tevreden en zeer vol daan ook nu. Gingen we door de regen naar ons Bru. RENESSE - De begroting van het transferium in Rer nesse gaat in 1998 met ruim twee ton omhoog. Wet houder C. Veerhoek stelt dat het hier niet om een te kort gaat, maar dat voor volgend jaar een andere manier van kostenberekening is toegepast. De gemeente Schouwen-Dui veland past voor volgend jaar een productbegroting toe. Dat betekent dat ook kostenposten als groenon derhoud, afvalverwerking, verlichting en zelfs de aanleg en onderhoud van fietspaden in de directe omgeving van het transferium meebegroot worden. Voorheen was dit nog niet het geval. Veerhoek: ,,We willen een product maken waarvan we precies alle input en output kunnen vaststellen. Dan pas krijgen we een beeld van de werkelijke kosten. Het transferium is het eerste pro ject dat we op deze manier gaan berekenen. In de toe komst gaat dat vaker gebeu ren." De uitslag van de pas gehou den enquête onder gebrui kers van het transferium is overigens nog niet bekend. Veerhoek verwacht dat hij de reslutaten binnen enkele weken openbaar kan maken. Waarheid Waarheid is soms zacht en lief, dan weer zo bikkelhard. Bekruipt ons ook met grote grief, heeft hieraan eigen part. Waarheid boort soms in het hart, balsemt dan weer verse wond. Zo heeft het al gevoel getart, wat ons aan wanhoop bond. Waarheid blijkt soms vaste rots, eens kwam het rein op aard Het heeft ook vaak een eigen trots: wat is ons waarheid waard P. C. Noordhoek Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. YVESTENSCHOUWEN - Op initiatief van Staatsbosbe heer wordt vandaag, dins dag, een wandeling gehou den door de Boswachterij Westerschouwen. Morgen staat een excursie door de Meeuwenduinen gepland. Deelnemers aan de wande ling door de boswachterij kunnen genieten van de herfstgeuren en de herfst kleuren van bijvoorbeeld de paddestoelen en vers ge zaagd dennenhout. De gids vertelt over het ontstaan van het gebied en het beheer dat thans door Staatsbosbeheer wordt gevoerd. De excursie begint om 10.00 uur bij de ex- cursieschuur bij de boswach terij aan de Kraaijenstein- weg 140. De ontdekkingstocht door de Meeuwenduinen voert door een dynamisch duingebied waar de natuurelementen vrij spel hebben. Er zijn gro te stuifplekken en met duin doorn en helmgras begroeide duintoppen. De wandeling begint om 13.30 uur vanaf de uitkijktoren aan het eind van de A. van der Weijdeweg bij Burgh-Haamstede. Be langstellenden kunnen zich voor beide excursies aanmel den bij VW Schouwse Kust in Burgh-Haamstede, tele foon 651513. RENESSE - Vijf beeldende kunstenaars van het Abdij collectief uit Middelburg ex poseren van maandag 20 ok tober tot en met zaterdag 25 oktober in het dorpshuis in Renesse. Het Abdijcollectief bestaat uit: Emmy Alma (Renesse), Marjan van Puyvelde (Burgh-Haamstede), Steijn Eysbroek (Vlissingen) en El len van den Hoek en Annie Walraven, beiden uit Middel burg. Zij stellen bronzen beelden en schilderijen ten toon. De expositie is dage-, lijks van 10.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donder dag 16 oktober, 19.30 uur ds. F, Harinck. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Vrijdag 17 oktober, 19.30 uur ds. T. Klok, bediening Heilige Doop. VLISSINGEN - Een PvdA-delegatie van het Euro pees Parlement brengt vrijdag 17 oktober een werk bezoek aan Vlissingen. Centraal in het programma staat de verplaatsing van de Koninklijke Schelde Groep (KSG). De delegatie bestaande uit H. d'Ancona, F. Castricum, P. Dankert, M. van Putten en J. M. Wiersma bezoekt om 11.00 uur Zeeland Seaports in Vlissingen-Oost. Zij krij gen een korte inleiding over de ontwikkeling van de ha vens en de industriële bedrij vigheid. Vervolgens volgt een korte rondrit over het terrein en langs de toekom stige locatie van de Konink lijke Schelde Groep. Verder heeft de PvdA een ge sprek met de raad van be stuur van de Koninklijke Schelde Groep. Gesproken zal worden over de verplaat sing van de KSG uit de oude binnenstad naar een locatie in Vlissingen-Oost en de per spectieven die dit biedt voor de herinrichting van de bin nenstad. Discussie In de Belgische Loodsen So ciëteit aan de Boulevard de Ruyter heeft van 17.00 tot 19.00 uur een openbare bij eenkomst plaats. Hierin wordt kort teruggeblikt op het werkbezoek. Verder is er gelegenheid tot discussie met de leden van de PvdA-Euro- delegatie over algemene Eu ropese onderwerpen. Ook kan een persoonlijk gesprek met hen plaatsvinden. BURGH-HAAMSTEDE - De busverbindingen tus sen de Kop van Schouwen en Vlissingen en de Kop van Schouwen en Goes zouden in de vakantieperio des gratis toegankelijk moeten zijn. Dat vindt de statenfractie Delta Anders. De fractie pleitte in de verga dering van de statencommis sie Waterstaat en Verkeer voor deze vorm van gratis openbaar vervoer. De partij wees erop dat in het Belgi sche Hasselt, waar het open baar vervoer gratis is, aan zienlijk kon worden bespaard op de aanleg van nieuwe wegen en wil dat wordt onderzocht of dit ook hier haalbaar is. Delta Anders denkt dat dat het geval is, omdat de drukte op de Zeeuwse wegen in de vakantieperiode het grootste is..Buiten deze periode is de capaciteit van de Zeeuwse wegen voldoende." Doordat de scholen zijn gesloten is in de vakantieperiode in bus sen en treinen juist meer plaats voor recreanten. De kosten van gratis open baar vervoer op de lijnen van Burgh-Haamstede naar res pectievelijk Vlissingen en Goes en van Goes naar Vlis singen zouden volgens Delta Anders mee kunnen vallen. „We praten over twaalf pro cent van het jaar op 25 pro cent van de lijnen. Dat bete kent ongeveer een half miljoen." De fractie denkt dat er reële mogelijkheden zijn om dit bedrag op te bren gen omdat maatregelen om de piekdrukte op te vangen door het gratis openbaar ver voer overbodig worden. „Gratis openbaar vervoer kan de inwoners van Zeeland op een positieve manier ken nis laten maken met bus en trein en levert een positieve bijdrage aan het imago van toeristisch Zeeland." GROENLINKS ZIERIKZEE - De steunfrac* tie van GroenLinks verga dert maandag 20 oktober in het gemeentehuis in Zierik zee over actuele gemeentelij ke zaken. De vergadering in kamer 74 begint om 19.30 uur. Belangstellenden zijn welkom. BURGH-HAAMSTEDE - Het provinciaal bestuur van de Vrouwen Advies Commissies (VAC's) viert dit jaar zijn 25e verjaardag. De VAC Schouwen-Dui veland is twee jaar jonger eu gaat dus ook al wat jaartjes mee. Nog steeds zitten de leden van de VAC echter boordevol plannen. Hoog op hun wensenlijst- je staat een intensievere samenwerking met de ge meente genoteerd. De kennis die de twaalf le den van de VAC Schouwen- Duiveland bezitten, willen ze zo effectief mogelijk inzet ten en een nauwe samenwer king met de gemeente biedt de beste mogelijkheden daartoe. „Heel concreet zou den we een eigen ruimte wil len hebben in het nieuwe ge meentehuis. De lijnen zijn dan korter, we kunnen ons archief daar onder brengen en we zouden op die locatie bijvoorbeeld één keer in de twee weken zitting kunnen houden voor de bevolking van Schouwen-Duiveland," schetst voorzitster O. Immer zeel de voordelen van een dergelijke constructie. Deze wensen zijn inmiddels ken baar gemaakt aan het ge meentebestuur. Contacten met de gemeente - en dan vooral met een aantal van de voormalige gemeen ten - zijn niet nieuw. De VAC is in het verleden al regelma tig door de gemeente inge schakeld als adviesorgaan bij nieuwe ondernemingen, zoals onder meer bij de bouw van het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee. Op aandringen van de VAC werd toentertijd de conciër geruimte veranderd, met als gevolg dat het toezicht op de ingang groter werd. De organisatie streeft er naar de kwaliteit van het wo nen te bevorderen en de le den streven die doelstelling na in de breedste zin van het woord. Zij geven advies in de aanloopfase van nieuw te bouwen of te renoveren wo ningen en brengen advies uit over de leefomgeving. Wat betreft dat laatste aan dachtspunt staat vooral de sociale veiligheid centraal. Bovendien wil de Schouwen- Duivelandse organisatie zich in de toekomst meer gaan richten op openbare ruimten. Want onder meer het tijdelij ke gemeentehuis kan de toets der kritiek van de VAC niet doorstaan. Zo zijn de ba lies daar veel te hoog voor rolstoelgebruikers en vol doet - gemeten aan diezelfde doelgroep - de entree ook ab soluut niet. „We werken echt vanuit praktisch oogpunt. Kijken steeds vanuit de praktijk naar gebouwen en naar de omgeving er omheen. Advies wordt uitgebracht aan alle betrokkenen. Dus gemeente, woningbouwver eniging en architect," licht secretaris I. Lansdorp - Loois het uitgangspunt toe. Al in de bestemmingsplanfa se proberen de dames van de VAC een vinger in de, pap te krijgen. In die fase kijken ze bijvoorbeeld naar de ligging van voorzieningen ten op zichte van een nieuw neer te zetten project. Vervolgens buigen ze zich over de bouw tekening en brengen een ad viesrapport uit. Tijdens bouwvergaderingen zit een afvaardiging van de advies groep aan de tafel met wo- Sinds een jaar of tien beheert mevroxiw I. Lansdorp-Loois het je leert er veel van. Je gaat veel bewuster kijken,vertelt zij. ningbouwvereniging en ar chitect. „En tenslotte, na een paar jaar, stellen we een woongeriefonderzoek in. Dan gaan we de boel nog eens bekijken vanuit de ervaring die de bewoners inmiddels hebben opgedaan." Behalve deze woningpoot stappen de VAC-vrouwen re gelmatig door één van de dorpen van Schouwen-Dui veland. Ze bekijken hoe het gesteld is met bijvoorbeeld straatverlichting en begroei ing en brengen ook op dat ge bied aan betrokken instan ties adviezen uit. Delta Nutsbedrijven legt verlich tingsplannen veelal tijdig aan de VAC voor. „Vaak wordt ons advies door de Delta opgevolgd," aldus Lansdorp. Hoewel Lansdorp en Immer zeel beiden enthousiast zijn over de sfeer binnen de groep staat de VAC zeker niet ge- secretariaat van de VAC. ,,Het lijk aan een gezelligheids club. Naast de werkzaamhe den wordt er door de leden ook heel wat gestudeerd. „Je hebt natuurlijk wel je be paalde interesse, maar die deskundigheid bouw je in de loop der jaren verder op. On der meer door het volgen van cursussen en regelmatig no digen we daarnaast een des kundige uit die komt praten. Bijvoorbeeld iemand van de brandweer die meer over een ontzettend leuke groep en (Foto: Marijke Folkertsma) preventie vertelt," somt Im merzeel op. Hoewel de adviezen van de VAC veelal niet ingrijpend zijn - „we houden ook reke ning met de portemonnee" -, is het praktisch nut veelal groot. „En het is soms heel eenvoudig. Bijvoorbeeld een balkon. Als je die nu bouwt, waarom doe je dat dan niet boven de .voordeur? Want dan heb je gelijk een afdak je." IS MIDDELBURG - De kas van het kadaster is leeg. Hierdoor kunnen verschillende landinrichtingspro jecten, die voor dit jaar op het programma stonden, niet worden uitgevoerd. Om welke werkzaamheden het gaat, kon een woordvoer ster van het kadaster niet zeggen. Het rijk heeft het landelijke budget voor het Kadaster dit jaar met zeven miljoen gulden verminderd. Vorig jaar kreeg het Kadas ter nog 30 miljo#i gulden. In de komende jaren moet er nog meer bezuinigd worden. Een verzoek tot subsidie, is door de Gedeputeerde Staten van de provincie echter afge wezen. De provincie voelt zich niet verantwoordelijk voor de problemen. Wel zegde GS toe dat de komende maanden op interprovinciaal niveau over het probleem zal worden ge praat. ZIERIKZEE - Het blijspel 'Slippers' van de bekende auteur Alan Ayckbourn wordt zaterdag 18 oktober opgevoerd in theater Mondragon in Zierikzee. Het stuk werd wegens succes geprolongeerd en doet nu met één van de extra opvoeringen ook Zierikzee aan. De voorstelling begint om 20.00 uur. ['Slippers' wordt dit keer op gevoerd door Hetty Ver hoogt, Gaston van Erven, Mary-Lou van Steenis en Hu- go Metsers III. Deze blijspel evergreen van Ayckbourn met als oorspronkelijke titel 'Relatively Speaking' werd drie keer eerder in Neder land door een professioneel gezelschap opgevoerd. Voor het eerst in 1967 bij Toneel groep Centrum. Toen met Mary Dresselhuys, Guus Hermus, Jeroen Krabbé en Ina van der Molen. Zes jaar later werd het stuk als vrije theaterproductie opgevoerd in vrijwel dezelfde bezetting. Alleen de rol van Ina van der Molen werd toen overgeno men door Willeke Alberti. Dertien jaar geleden bewees het stuk opnieuw z'n kracht in de uitvoering met Luc Lutz, Trins Snijders, Derek de Lint en Liz Snoyink. Start Aykbourn had nooit durven dromen dat zijn eerste to neelstuk de start zou beteke nen van een carrière als één van de meest succesvolle schrijvers van de laatste der tig jaar. Het stuk dat in Ne derland onder de titel 'Slip pers' dus zijn première beleefde, is inmiddels in hon derden uitvoeringen en met vele topbezettingen over de hele wereld te zien geweest. Eddy van der Schouw Theaterproducties vond het vorig jaar hoog tijd om het stuk opnieuw in Nederland op de planken te zetten. Het verhaal in dit blijspel is gebaseerd op één groot mis verstand: een jongen en een meisje willen met elkaar trouwen, maar er is één pro bleem: zij moet nog een eind maken aan de relatie met haar oudere vriend, van wie hij denkt dat het haar vader is. De oudere man denkt ove rigens dat de jongeman de minnaar is van zijn vrouw, die op haar beurt weer in de veronderstelling is, dat de jongeman een onbekende is en het meisje voor haar man werkt. Uiteindelijk blijkt een paar slippers onmisbaar om aan alle verwarring een eind te maken en weet Alan Ayck bourn op ingenieuze wijze al le lijntjes bij elkaar te laten komen. Kaarten voor 'Slippers' zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Theater Mondragon, tele foon: 412670. Scène uit 'Slippers' met vlnr: Gaston van ErvenMary-Lou van Steenis en Hugo Metsers III.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5