Forse uitbreiding fietspaden Drie jaar onderzoek voor RlVO Mosselzaad-spaarplan PO krijgt brede steun Afvalstoffenheffing ook voor bungalowbewoners Politie ver van werkplek in zomer op Schouwen AGENDA DINSDAG 14 OKTOBER 1997 NR 26265 3 Gemeente wekt onjuiste suggestie ZIERIKZEE - Het afval van vaste bewoners van bungalows in parken wordt, evenals nu nog bij aan leunwoningen het geval is, als bedrijfsafval aange rekend. Als de gemeente op zoek is naar extra geld kan ze dat beter uit die hoek halen dan bij aanleun woningen vandaan. Zo stelt - vrij vertaald - voorma lig directeur van de Reinigingsdienst J. Landman in een brief aan de gemeenteraad. .Misschien is het socialer de ze benodigde gelden te halen waar ze zijn, bijvoorbeeld bij de bewoners van bungalows in parken, waar het afval ook als bedrijfsafval wordt aangemerkt en waar nie mand over praat. De aantal len waarover men dan praat zullen vele malen het aantal aanleunwoningen bij Bor- rendamme overtreffen," al dus briefschrijver Landman. De ex-directeur Reinings- dienst Schouwen-Duiveland is het niet eens met de sug gestie van B&W van gemeen te Schouwen-Duiveland dat er in het verleden onjuist zou zijn gehandeld met betrek king tot de afvalstoffen heffing voor aanleunwonin gen. In de stukken van de laatste commissievergade ring grondgebiedzaken, openbare werken en milieu - op 9 oktober - staat letterlijk: „Door onbekende reden is toen met betrekking tot de aanleunwoningen de fout ge maakt door de reinigings dienst om niet gewoon per perceel een heffing te sturen, maar is er ten onrechte een collectieve aanslag opgelegd alsof het een bedrijfsaanslui- ting was." De voormalig directeur stelt vraagtekens bij die 'onbe kendheid' van reden. Hij denkt dat er zowel onder het personeel als via archief stukken te achterhalen moet zijn hoe deze heffing tot stand is gekomen. Hij blikt terug op e^n ver verleden waarin heffing alleen moge lijk was wanneer een inwo ner ook daadwerkelijk ge bruik maakte van de aangeboden ^diensten. Pro bleemgroep was de tweede woninggebruiker. Na de in voering van de Afvalstoffen heffing werd het mogelijk belasting op te leggen aan al le gebruikers van woningen. Of die al dan niet afvalstof fen ter inzameling aanboden, deed niet meer ter zake. Na deel van deze regeling was wel dat er geen bejaardenta rief meer mogelijk was. Bedrijf Om toch aan deze groep tege moet te komen, is er volgens Landman gekozen voor het aanslaan van bejaardenwo ningen als bedrijf, waardoor een aanslag reinigingsrech ten - voor het totale complex - kon worden opgelegd. Met nadruk stelt de briefschrij ver dat de reinigingsdienst ook keek naar de belangen van inwoners: „Zeker als het ging om groepen inwoners die afhankelijk waren van een uitkering of pensioen." Voorwaarde was echter wel dat de exploitant hiermee akkoord ging en meewerkte aan de doorbereking per be woner. 'Renesse is Renesse niet meer' RENESSE - Politiemensen van elders, die deze zomer op Schouwen-Duiveland assisteerden, wa ren soms een uur tot anderhalf uur onderweg om op de werkplek te komen. Dat staat vermeld in 'Del- tagolf', het personeelsblad van de politie Zeeland. Vol gens Kees Priem, chef werkeenheid Schouwen- Duiveland, wist men hier pas erg laat dat er vijftien mensen ter assistentie zou den komen. Daardoor was het moeilijk om voor deze mensen nog verblijfsac- commodatie te vinden en moesten sommigen ver van de werkplek worden onder gebracht. In de praktijk blijkt het ook lastig, dat mensen uit andere regio's hetBPS-sys- teem niet kennen. „Nog steeds heeft de Nederland se politie niet één en het zelfde netwerk en dat is bij samenwerking niet handig. Iets voor de toekomst," al dus Priem. Hij spreekt verder van een goed seizoen. „Het weer werkte mee, er waren geen echte uitspattingen of grote onderzoeken en het werk aanbod kon men goed aan." Voor wat Renesse betreft is het, volgens Priem, nog steeds een zaak van erg kort houden. Om al het on gewenste en het strafbare meteen te kunnen aanpak ken via het 'Lik-op-stuk' beleid, werden er steeds mi nimaal zes mensen in de nachtdienst ingezet. Priem geeft overigens aan, dat Renesse niet meer het Renesse van tien jaar gele den is. Na 1985 heeft er een verandering plaatsgevon den. „Waren heel veel cam pings in die tijd het verblijf voor duizenden jongeren, nu zijn het zowat allemaal campings die zich richten op het vakantiehoudende gezien. Er zijn nog wel groe pen jongeren, maar veel minder dan in die 'wilde' jaren," aldus de chef werk eenheid Schouwen-Duive land. KNEELE i 't Kan wê is vökomme wan neer 'n méns zöö tussen licht in donker achter de kachel zit, z'n hedachten dan vrom- me hae nae vroehere jaeren. Dat was noe aok 't heval bie Kneele van Saorel. Dat was 'n ouwe jonhe meid zöö asse dat noeme. Oe kan dat noe, oud in jonk? Dan was je op leeftied, in nog nie trouwd. Normaal trouwe de meeste mensen tussen de twintig in daertig jaer. Mê Kneele was net vuuftig wist, in nog nie trouwd. Ze aode nog nooit vast vree. Wê is 'n aeventjer uut wist. Mê dae was 't bie bleve. In toch was dat d'r ei- he schuld wist, want ze keek te ööhe. In dae aode ze laeterspiet van. Aol d'r broers in d'r zusters waere a lank trouwd, in ao de kinders. D'n énen meer as d'n aoren. In zöö doende aode zie d'r vaoder in moeder an d'r eihde brocht. Zie was d'n oudsten wist, in je weet in dien tied dan most je d'r êêst an. Noe dae was ze achter kom- me. In noe zat ze dae over nae te dienke, oe dat 't toen d'r nae toe hieng. In dat za'k jul- der noe in de êêst volhende stikjes is wat van vertaele. Julder wete ik neme meesta aore naemen. In binne d'r noe ménsen die d'r eihe an sproke voele dan zei dat zöö. Kneele d'r vaoder wêrrekte bie 'n boer in die z'n vrouwe stienhêr vö bekend dat ze slecht meiden kon ouwe. Op 'n keer zei dien boer: Sao rel zou dat meise van joe ier nie kunne komme vö stoep- meid. Bedoel jie Kneele? Ja ik weet nie oe at dat meise êêt. Mê ik bedoele dien lanhe dunnen. Ja, ja dat is Kneele. Mê die is nog vee te jonk om vö stoepmeid te spelen. Te jonk, laemen nie lache. Dae binne d'r wê minder as die van joe. De vrouwe zou ze hraeg ao. Dat behreep Saorel wê. Mê om noe dat meise deu die lui of te laete beulen, dae voel den nie vee vö. Mê dat durf den nie te zaen. Ja mê baes m'n vrouwe kan ze zaelf hoed hebruke. M'n ao 'n hroot uusouwen. Dat weet je, in Kootjer is nie zöö staerk. Je praeter mê over tuus. In ik wil 't zöö hauw meuhelijk wete, want de schoonmaek hae zöö behinne. In dien tied was 't zöö at d'n boer dae z'n zinnen op zet aode dat ]t dan meesta deu hieng. Om de doodheuwene rede, at dat meise van joe nie komt, dan kon jie meesta d'n dam uut. Snappe julder dat. In mee die hedachte hieng Saorel naer uus. WULLUM Conceptplan Schouwen-Oost en deel Strategisch Groenproject: De aanleg van een rotonde op de kruising Heuvelsweg-Kakkersweelweg maakt deel uit van de plannen, vervat in het con ceptplan Schouwen-Oost. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Een fietspad dwars door het land bouwgebied in Schouwen-Oost, een fietspad langs de watergang van Kerkwerve naar Prommelsluis en vrijliggende fietspaden langs de Delingsdijk. Een kleine greep uit het Concept-voorontwerp Schou wen-Oost en het oostelijk deel van het Strategisch Groen Project. Alles bij elkaar moet er al leen al voor aanleg van na tuurvriendelijke oevers en fietspaden 26 hectare in Schouwen-Oost op de schop. De voorstellen voor de aan leg van fietspaden varieert van paden langs bestaande wegen tot -bijvoorbeeld- op of langs een dijk. „Voor een recreatieve fietstocht is vooral het overgangsgebied van water naar land zeer aantrekkelijk. Recreatieve fietsroutes worden nog aan trekkelijker zodra er sprake is van een aansluitend net werk van fietspaden," aldus het voorontwerp. In het plan is dan ook een aanzienlijke lengte aan fietspaden opge nomen. Liefst willen de plannenma kers een doorgaand fietspad buitendijks langs de Ooster- schelde, maar er ontbreken nog een paar schakels. Daar om wordt voorgesteld om bij de Schelphoek een fietspad aan te leggen en een pad van af de Herenkeet naar de Boe- renweg. Dat zou alles bij el kaar een miljoen gulden kosten. In het voorontwerpplan wordt onderscheid gemaakt tussen drie soorten wegen: bovenlokale-, lokale- en de- tailontsluitingswegen. De N59 bijvoorbeeld, is een bo venlokale weg, ook wel stroomweg genoemd. Deze is reedsvoorzien van fietspa den en hetzelfde geldt voor lokale wegen -gebiedsont- sluitingswegen- als Lange Blokweg en Heuvelsweg. De Delingsdijk is ook een lokale weg, maar hier moet de fiet ser de ruimte delen met het autoverkeer. Niet lang meer, als het voor ontwerpplan Schouwen- Oost wordt uitgevoerd. Voorgesteld wordt parallel aan dijk vrijliggende fietspa den aan te leggen. Aan de zuidzijde zou dan een fiets pad tussen Schenkeldijk en Zuidernieuwlandweg moe ten komen waarna de fiet sers hun weg kunnen vervol gen via de Duijvendijkseweg en de Florisweg. Aanslui tend hierop moet een nieuwe verbinding gemaakt worden tussen de Zwaardweg en de kern Serooskerke. Aan de noordzijde zouden dan fiets paden tussen Serooskerke en de Schelpweg en tussen de Elkerzeeseweg en de Ring dijk moeten komen. Drukke (detailontsluitings- )wegen als Elkerzeeseweg, Zwaardweg en Langedijk zouden voorzien moeten wor den van een fietspad. Om het voor de fietsers nog veiliger te maken worden verschil lende kruisingen aangepakt: Elkerzeeseweg/Hoge weg, Zwaardweg, Taaijersweg, Zandweg/Brasweg, Lok- kersweg/Turelureweg, Lok- kersweg/Kakkelsweelweg, Kloosterweg/Kapelleweg en Kloosterweg/Hogeweg. Voor fietser en wandelaars komen er de Schouwsedijk bij de recreatieterreinen van Den Osse middengeleiders. Voor de schoolgaande jeugd die vanuit Brouwershaven naar Zierikzee moet wordt onderzocht welke maatrege len genomen kunnen worden om sluipverkeer van auto's over de Lokkersweg te voor komen. Prunjegebied Autoverkeer willen de plan nenmakers zoveel mogelijk uit natuurgebieden als het Prunjegebied weren. Daar om moeten er grote parkeer terreinen komen bij de vuil- stort aan de Hoosjesweg, Prommelsluis en Borren- damme. Gekeken wordt nog wat de mogelijkheden zijn om daar ook fietsenstallingen en spe ciale voorzieningen voor dui kers te realiseren zijn. Voor fietsers en wandelaars wordt natuurgebied goed toeganke lijk. „Wandelingen zullen mogelijk zijn in de Prunje en nabij Zierikzee. En de fietser kunnen ongestoord over de autovrije wegen rijden in de Prunje," schilderen de plan nenmakers de toekomstige situatie af. Gluurmuren Voor de natuurliefhebbers komen er verder gluurmuren en vogelobservatiehutten en het is de bedoeling dat op de voormalige stortplaats en de westpunt van de Suzanne Kisters Inlaag fraaie uit zichtpunten worden gereali seerd. Rijksinstituut wil Evaluatie Structuurnota verlengen BRUINISSE - Een verlenging van het evaluatie-on derzoek is het overwegen waard. Drie jaar onder zoek naar het ontstaan en verdere ontwikkeling van oude mossel- en kokkelbanken is volgens het Rijks instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) te weinig. Dat staat te lezen in de Jaar krant van het RIVO/ DLO. In 1998 staat ter discussie of sluiting van vijftien procent van de droogvallende platen in de Oosterschelde en 26 procent in de Waddenzee vol doende is. Een van de opties die dan aan de orde komt is een verdere sluiting van dro ge platen: in de Oosterschel de tot 25 procent en in de Waddenzee tot 40 procent. Het doel van het onttrekken van vangstgebieden voor schelpdiervissers is om de groeikansen voor het ont staan van oude mossel- en kokkelbanken en zeegras velden te verbeteren. Daar naast kunnen in schelpdier- arme jaren extra vangstbeperkingen worden opgelegd met als uitgangs punt het reserveren van 60 procent van de voedselbe- hoefte van vogels. De schelp diersector heeft op basis van eigen waarnemingen in de praktijk van meet af aan (1993) gezegd dat een paar jaar veel te kort is om een on derzoek aan verstrekkende konsekwenties te toetsen! Dynamisch Voor de evaluatie zijn ver schillende onderzoekspro gramma's opgezet. Nu al is volgens het RIVO duidelijk dat een periode van drie jaar te kort is om de gevolgen van de getroffen maatregelen goed in kaart te brengen. Niet alleen omdat de beoog de ontwikkeling van bepaal de biotopen een veel langere periode vergt, maar ook om dat in een dynamisch sys teem als de Waddenzee het toeval in belangrijke mate bepaalt hoe het gebied zich in drie jaar ontwikkelt. Zo wordt de broedval van mosselen en kokkels op de droogvallende platen in de afgelopen jaren als 'matig tot slecht beoordeeld'. Uitge zonderd dan de broedval van mosselen in 1994. De daaruit ontstane mosselbanken zijn echter tijdens een zware storm in het voorjaar van 1995 voor het grootste deel verdwenen. Ook de strenge winters van 1995/1996 en 1996/1997 drukken volgens de Jaarkrant een stempel op de ontwikkeling van de schelpdierbestanden. In de Waddenzee zijn veel kokkels doodgevroren. De mosselbanken hadden erg te lijden van kruiend ijs en de spisulabestanden in de kust zone ten noorden van de Waddeneilanden waren na de winter van 1995/1996 vrij wel verdwenen. Gevolgen „De vraag is in hoeverre de nu beschikbare kennis vol doende is om naast een be schrijving van de effecten in de evaluatieperiode aan te geven wat de gevolgen van het huidige beleid zijn op de langere termijn", schrijft het RIVO, temeer ook omdat het inventariseren van alterna tieve prooien voor vogels in schelpdierarme jaren nog niet eens heeft plaatsgevon den. BRUINISSE/ZIERIKZEE - „Op de PO-vergadering bleek er een breed gedragen voorkeur voor de moge lijkheid om te sparen. Een aantal leden heeft nog wat aarzelingen met de koppeling van het continu aanstaan van de black box." Scheepswerf Gebroeders Kooiman uit Zwijn- drecht heeft met de aflevering van de YE 18 de status van bouwer van rappe mosselkot- ters geprolongeerd. Het nieuwste pronkstuk van de Yerseker vloot werd onlangs overge dragen aan de gebroeders Adrie en Harte Ver- schuure. Voorafgaande aan de officiële over drachtsceremonie in dorpshuis De Zaete in Yerseke doorkliefde de snelle Johanneshet zilte Oosterscheldesop, met aan boord een groot aantal genodigden. Twee robuuste MTU-voortstuwingsmotoren staan garant voor een niet eerder vertoonde vaarsnelheid van 27 kilometer tot in het gunstige geval 30 kilometer per uur. Het casco van de YE 18 is vrijwel identiek aan de in aanbouw zijnde BR U 19 Cornelis Gerrit voor de firma De Ke- ijser uit Bruinisse. Volgens planning komt deze nieuwe aan winst voor de Bruse vissersvloot eind novem ber in de vaart. (Foto: Jacob de Ronde) Dat zei secretaris mr. H. van Geesbergen van de producen tenorganisatie voor de Ne derlandse mosselcultuur na de vergadering waarin het voorstel om het individuele mosselzaadaandeel tot het voorjaar te reserveren werd behandeld. Tijdens de bij eenkomst heeft RIVO/DLO- bioloog drs. M. van Stralen het doel en de uitgangspun ten van het nieuwe quote ringssysteem toegelicht. Door de kwekers zelf te laten kiezen welk deel van het zaadquotum men tot de voor- jaarszaadvisserij wil reser veren kan de beschikbare zaadvoorraad beter worden benut. Gebleken is dat lang niet alle kwekers over min der stormgevoelige (dieplig gende) kweekpercelen be schikken, zodat voor hen het gevaar bestaat dat de op brengsten uit de najaars- zaadvisserij met de eerste beste storm verloren gaat. Duidelijk is dat invoering van het creatief visplan 'en daarmee het anders hande len' niet nadelig mag zijn voor de bedrijfsvoering van individuele kwekers. Voor waarde is daarom dat het flexibel quoteringssysteem rechtsgeldigheid krijgt. „Het is kort dag. Als we het om praktische redenen dit najaar niet meer voor elkaar krijgen gaan we volgend jaar van start", aldus Van Gees bergen. SHOWGROEP FAKE OUWERKERK - 'Zo goed als nieuw' heet het programma waarmee showgroep Fake vrijdag 31 oktober naar Ou- werkerk komt. De groep biedt geen toneel of cabaret maar theater. Een programma met veel vaart, verkleedpartijen, bandparo- diën, humor en dans. Het avondvullende optreden is een initiatief van de Culture le Vereniging Ouwerkerk en vindt plaats in het dorps huis. Aanvang 20.15 uur. Dinsdag 14 oktober Zierikzee Start van de cursus moderne Nederlandse literatuur in RSG Professor Zeeman. 19.30-21.30 uur. Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur Dreischor Lezing over binnenhuisar chitectuur van de NBvP in het dorpshuis van Dreischor. 20.00 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Evangelisatiemiddag met voorstelling kindertheater 'Simon en Zo'. MFC. 14.00-16.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Introductie op de ZVU-cur- sus Filoseren over het ik in dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Haamstede Fietsexcursie langs zuidkust van Schouwen vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Renesse Handwerken-verkoping Ro de Kruis. Weekmarkt Renes se. 8.30-13.30 uur. Brouwershaven Bingo. Woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Informatie-avond Bouwwrn- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, nacht kleding en keukentextiel Stichting Adullam. Zaal kerk Stationstraat. 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Openstelling Oudheidkamer en Visserijmuseum met de monstratie bolussen bakken of mosselen koken. 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Themamiddag Thuiszorg PCOB. De Veste. 14.15 uur. Introductie op de ZVU-cur- sus Slowaaks aan het Janne- wekken 19 in Zierikzee. 19.30 uur. Cabaret Lebbis Jansen. Theater Mondragon. 20.00 uur. Lezing over de invoering van de euro in het MFC. 20.00 uur. Kerkwerve Openbare vergadering land inrichtingscommissie Schou wen-Oost in dorpshuis 't Zuudènde. 9.30 uur. Sirjansland Vergadering van het Refor matorisch Kontact Schou wen-Duiveland in de grote zaal van de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 17 oktober Renesse Hypotheek-adviesdag. ING Bank. 10.00 tot 14.30 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnige Gemeente. Onder de Beuze. 8.00 uur. Herfst-doedag kinderboer derij de Punt. Scheldestraat. 13.00-15.30 uur. Komedie 'Slippers'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bazar en antiekveiling in verzorgingscentrum Duin oord. 10.30 tot 15.30 uur. Renesse Hypotheek-adviesdag. ING Bank. 10.00 tot 14.30 uur. Bruinisse Bazar Hervormde Gemeen te. Verenigingsgebouw Dee- straat. 9.00-13.00 uur. Zondag 19 oktober Haamstede Taizédienst, Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee Start Zwemvierdaagse. On derdak. 7.00-12.00. 18.00- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur. Dinsdag 21 oktober Burgh-H aamstede Lezing over tuinvijvers door Groei Bloei in de Gerefor meerde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3