CDA kiest voor gezin Van Aartsen roept tuinders Westland op tot verhuizing Vrijwel gehele haven Amsterdam in staking Communisten Italië zijn terug in het gelid Jan Pronk kritisch over programma van PvdA Onderwijsbond zoekt steun salarisverhoging Na faillissement havenpool Regeringscrisis is voorbij Meergeld ontwikkelingshulp Verkiezingsprogramma 'Samenleven doe je niet alleen' Enquête brengt weerstand aan het licht Na verdieping Westerschelde Landbouw in Zeeland is tegen natuurherstelplan Weer lange file op A16 Ymm „tuin iiimiivuiiu HM" iiwirj Noorse vader verplicht vrij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - Vijfhonderd havenarbeiders hebben dinsdagmorgen het werk in de zeehaven van Amsterdam stilgelegd, na een stakingsoproep van de Vervoersbond FNV. Op één bedrijf na doen vol gens bondsbestuurder T. Ko- ningh alle havenbedrijven aan de staking mee. Aanlei ding voor de actie is het fail lissement van de havenpool, een soort uitzendbureau in de haven. Daardoor staan 315 mensen op straat. Om negen uur hebben vijf honderd havenwerkers zich als staker laten registreren. „Er is massaal gehoor gege ven aan onze stakingsop roep", riep Koningh to.t de stakers. Overslagbedrijf IG- MA was het enige van de der tien havenbedrijven waar dinsdagmorgen rond tien uur nog gewerkt werd. De actie voerders probeerden het ter rein op te komen, maar de hekken bleven gesloten. Uit eindelijk zijn ze via dek schuiten binnengeslopen. Ze proberen de havenwerkers te overtuigen van de noodzaak mee te doen aan de staking. Havenpoolers zijn 's och tends vroeg verschillende be drijven langs geweest om het vaste personeel dat niet met ontslag wordt bedreigd, over te halen mee te staken. Dat vormde geen probleem, al dus de aanwezigen in het ac tiecentrum. „We hebben zó verschrikkelijk gelijk, dat ze dat allemaal wel begrijpen", aldus één van hen. Wilde stakingen Het gaat in eerste instantie om een staking van 24 uur. Maandagmiddag waren er al wilde stakingen, na het mis lukken van het overleg tus sen werkgevers in de haven en de bonden. ROME (RTR/DPA) - De regeringscrisis in Italië is voorbij. De orthodoxe communisten hebben volgens partijleider Fausto Bertinotti een overeenkomst met de regering-Prodi bereikt. Bertinotti spreekt vandaag, dinsdag, later op de dag met Prodi in het Palazzo Chigi, de residentie van de premier. Maandag was al duidelijk dat de regering-Prodi een nieuwe kans krijgt. Berti notti zei 's avonds in een talkshow op de tv-zender RAI dat zijn partij de begro ting van de regeringscoalitie gaat steunen, maar dat er wel veranderingen zouden komen. Premier Prodi had eerder op de dag verklaard dat de par tijen in de regeringscoalitie dicht bij een akkoord zijn met de communisten, die de regering vorige week nog ten val brachten. Hij stelde dat er. in de begroting niets meer te veranderen valt. Wat de overeenkomst precies inhoudt is nog niet bekend. Maar waarschijnlijk gaat het erom dat Prodi een wet in dient voor de door de com munisten gewenste 35-urige werkweek, vermoedelijk met ingang van het jaar 2001. Dan kan Prodi zijn zin krij gen dat de begroting zo blijft als die was. Aansluiten President Scalfaro, die de af gelopen dagen de leiders van de partijen ontving, wilde graag vervroegde verkiezin gen voorkomen. Italië wil zich aansluiten bij de Econo mische en Monetaire Unie EMU, waarover de vijftien lidstaten van de Europese Unie begin mei volgend jaar besluiten. HILVERSUM (ANP) - PvdA-minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) vindt dat het huidige ontwerp-verkiezingsprogramma van zijn partij on voldoende geld uittrekt voor ontwikkelingssamen werking. Het budget, 0,8 procent van het bruto nationaal product, zou verhoogd kunnen wor den tot bijvoorbeeld 0,85 pro cent. In een uitzending van het Radio-1 Journaal sprak Pronk dinsdag van een „so ber" programma waar het de internationale samenwer king betreft. „De PvdA is in een moeilijke positie beland, omdat we de indruk wekken dat het wel goed is zo, maar dat is dus niet het geval", al dus Pronk. WD-leider Bolkestein be pleitte maandagavond tij dens een spreekbeurt in As sen nog een bevriezing van het huidige ontwikkelings budget (0,8 procent) totdat de norm van de Verenigde Na ties is bereikt (0,7 procent). Eerdere uitlatingen in deze richting van de VVD konden al rekenen op de kritiek van Pronk. De minister verklaarde voor de radio ook ontevreden te zijn over de asielparagraaf in het concept-verkiezingspro gramma van de PvdA. Bo vendien zou er aandacht moeten zijn voor de proble men rond internationale wa penexporten. GESTIKT ROME (AFP) - Zevenentwin tig jachthonden zijn gestikt in een vrachtruim van een chartervliegtuig van Alita lia, doordat een werknemer van de luchtvaartmaat schappij teveel dieren in de ruimte had ondergebracht. Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 okt. 03.30 182 09.15 -117 15.40 165 21.40 -150 16 okt. 04.20 186 09.55 -119 16.35 172 22.25 -149 ROOMPOT BUITEN 15 okt. 01.40 197 07.50 -119 13.55 183 20.20 -155 16 okt. 02.20 211 08.35 -125 14.40 200 21.05 -159 BRUINISSE 15 okt. 03.55 186 09.20 -127 15.05 171 21.45 -159 16 okt. 04.50 194 10.10 -130 15.40 178 22.30 -160 WEMELDINGE 15 okt. 03.25 205 09.25 -133 15.40 192 21.50 -166 16 okt. 04.10 212 10.05 -136 16.30 202 22.30 -167 Springtij: 18 oktober Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil in de komende ka binetsperiode twee miljard gulden extra inzetten voor gezinsbeleid. Dit gebeurt vooral in de vorm van koopkrachtondersteuning voor mensen met kinderen. Uiteindelijk moet de over heid 80 procent van de kosten van kinderen voor zijn reke ning nemen, zo blijkt uit hun dinsdag gepresenteerde ont werp-verkiezingsprogram ma „Samenleven doe je niet alleen" van de hand van vice- partijvoorzitter Lodders. Het programma gaat voor de komende kabinetsperiode uit van een behoedzame eco nomische groei van 2 procent per jaar en een financierings tekort van 1 procent in 2002. In dat scenario wil het CDA voor 7,35 miljard gulden be zuinigen om een vergelijk baar bedrag (7,6 miljard) in te kunnen zetten voor nieu we prioriteiten. De belangrijkste prioriteit voor nieuw beleid is het ge zinsbeleid. Het aljanger le vende idee van een coördine rend minister voor gezins- en familieaangelegenheden ver vult in het programma een vooraanstaande rol. Verder moet de hoogte van de kin derbijslag worden gekop peld aan de ontwikkeling van de lonen (en niet langer aan de prijsstijgingen)- en dient de kinderbijslag voor het eerste kind te worden verhoogd. Gezinnen die van een laag inkomen moeten rondkomen krijgen recht op een extra uitkering. Onder het gezinsbeleid val len ook extra uitgaven voor kinderopvang en het ver zachten vah de gevolgen van de Algemene Nabestaanden wet. Wat het CDA betreft moet iedere nabestaande recht hebben op 30 procent van het minimumloon. Het tweede hoofdthema in het CDA-program is het op lossen van knelpunten in de publieke sector: 1,6 miljard gulden extra voor de gezond heidszorg, 1,25 miljard voor het onderwijs en 1 miljard extra voor meer veiligheid (7000 agenten) op straat. Daarbij wil het CDA meer gewicht toekennen aan vrij willigerswerk en maatschap pelijke organisaties. Door al les héén speelt de wens van de partij naar een kleinscha liger, gezinsvriendelijker sa menleving. Verder trekt het CDA 1 mil jard gulden uit voor armoe debestrijding. Het gaat met name om het maximeren van de kosten voor wonen, ge zondheidszorg en gemeente lijke belastingen. Geen geld Bij de 7,6 miljard gulden aan nieuw beleid zit geen geld voor lastenverlichting voor burgers of bedrijven. Ook ziet het CDA geen ruimte om werk aan de onderkant van de arbeidsmarkt goedkoper te maken via lastenverlich ting voor werkgevers. In plaats daarvan moeten er meer mogelijkheden komen om te werken met behoud van uitkering. Dat moet wor den beloond door in beginsel tijdelijke toeslagen bovenop de uitkering tot 105-110 pro cent van het minimumloon. De toeslagen moeten op ter mijn oplopen tot 120-130 pro cent. Op deze manier moeten uitkeringsgerechtigden een opstapje krijgen naar de ar beidsmarkt. Doorgeschoten De commissie die het pro gramma heeft opgesteld vindt dat het paarse kabinet op diverse onderdelen van het sociale zekerheidsbeleid te ver is doorgeschoten. Eva luaties moeten uitwijzen of eerdere ingrepen in de Ziek tewet en de WAO geen one venredig negatieve effecten hebben gehad voor werkge vers en werknemers. Blijkt dat het geval te zijn, dan moeten zij (deels) worden te ruggedraaid. Bezuinigen Om het nieuw beleid te kun nen betalen, wil het CDA voor 7,35 miljard gulden be zuinigen. Het grootste deel hiervan moet komen uit effi ciënter werken bij de Rijks overheid (2,5 miljard gul den), de sociale zekerheid (1,25 miljard) en de gezond heidszorg (0,5 miljard). Verder kan het Rijk 600 mil joen gulden besparen door het afstoten van taken en nog eens 750 miljoen door het in schakelen van de particulie re sector bij de financiering van infrastructuur, meent het CDA. Sirjansland, waar druk wordt gebouwd, is een van de uitwijkmogelijkheden voor de tuinbouw van het Westland. (Foto: Marijke Folkerstma) DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen (land bouw) roept tuinders in het Westland op serieus te overwegen te verkassen naar een ander tuinbouw gebied in Nederland. Dit is nodig omdat er in het Westland onvoldoende ruimte is voor alle tuinders als ze willen voldoen aan de eisen van eem modern be drijf. Van Aartsen zei dit maandag tijdens een bijeen komst van de Kamer van Koophandel Haaglanden. Hij reageert op een enquête van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie waaruit is gebleken dat een deel van de Westlandse tuin ders niet bereid is te verhui zen. De minister vindt dit jammer. Tuinders zouden juist nu de kans moeten pak ken om te verhuizen, vindt hij. Zijn ministerie heeft na melijk in het kader van de totale herstructurering van de glastuinbouw vele mil joenen guldens beschikbaar gesteld. Vervoerders De bewindsman deed ook een oproep aan de vervoer ders in de tuinbouw. Vol gens de minister zijn veel vrachtwagens vaak maar voor de helft gevuld met producten. Vanuit milieu oogpunt zou het goed zijn de ze beladingsgraad te verbe teren, bij voorbeeld door samen té werken met ande ren, aldus de minister. GOES (ANP) - De georganiseerde landbouw in Zeeland is erop tegen om binnendijks natuur te herwinnen als compensatie van natuur die verlo ren gaat door de verdieping van de Westerschel de. Die onderdelen van een na tuurherstelplan voor de Westerschelde zijn tegen eerder' gemaakte afspra ken, schrijven de land bouworganisaties aan mi nister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Vorig jaar ontstond in Zee land een storm van protest, onder meer vanuit de land bouw, tegen plannen om door ontpoldering natuur te 'herwinnen. Jorritsma stelde daarop de Commis sie Westerschelde in om een natuurherstelplan samen te stellen dat wel breed zou worden gedragen. Die com missie heeft inmiddels een plan aan de minister voor gelegd met onder meer bin- nendijkse natuurcompen satie. De georganiseerde landbouw Zeeland wijst er de minister op dat bij het afstaan van landbouw grond onder het Natuurbe leidsplan eerder de voor waarde is gesteld dat de ko mende jaren geen extra grond meer voor natuur zou worden opgeëist. De LTO- raad Zeeland vindt dat eerst maar eens duidelijk moet worden hoe groot het natuurverlies door de vaar geulverdieping werkelijk is. Tot daar zekerheid over is kan volgens de raad vol staan worden met de bui tendijkse projecten uit het natuurherstelplan. Die maatregelen kosten 48 mil joen gulden en voldoen aan het verdrag tussen Neder land en België over de ver dieping. België stelt 44 mil joen gulden beschikbaar voor natuurcompensatie. Drie natuur- en milieuorga nisaties hebben minister Jorritsma al kenbaar ge maakt dat het natuurher stelplan wat hen betreft juist niet ver genoeg gaat. UTRECHT (ANP) - De onder wijsbond AOb heeft met in formele gesprekken en ver trouwelijke brieven gepro beerd om politieke steun te krijgen voor een salarisver hoging van leraren. Minister Ritzen van Onder wijs heeft de bonden eerder laten wéten geen geld te heb ben voor een loonsverho ging. De AOb hoopt nu via de fracties in de Tweede Kamer meer succes te boeken. De on derwijsbond meldde maan dag dat ze plannen heeft voor acties, omdat Ritzen zijn CAO-afspraken niet na komt. In de huidige CAO staat dat de minister zijn best zal doen een salarisver hoging bij het onderwijsper soneel te bereiken, wanneer de lerarenlonen erg achter blijven bij die van ambtena ren en werknemers in het be drijfsleven. DRIEBERGEN (ANP) - Ver keer over de A16 richting Rotterdam had dinsdag voor de tweede keer deze week te maken met een lange file. Een vrachtauto die ter hoog te van Hendrik Ido Ambacht in de brand was gevlogen, veroorzaakte in de ochtend spits een stremming van twee van de vier rijbanen. Om acht uur stond er een file van 13 kilometer. Maandag zorgde een gekantelde vrachtwagen voor een file van 26 kilometer. VERWIJZING RIJSWIJK (ANP) - Een kwart van de patiënten bij een specialist heeft geen ver wijzing van de huisarts. Ziektekostenverzekeraars en ziekenfondsen controle ren nauwelijks of patiënten wel naar de specialist zijn verwezen. Verzekeraars veronderstel den ten onrechte dat de huis arts maar zelden wordt ge passeerd. Dat blijkt uit gegevens van het Nederlands Instituut voor Onderzoek in de Ge zondheidszorg. Suske en Wiske Tr "DE MOMPELENDE MUMMIE'1 door Willy Vandersteen tlee, moor met hun reilende tentoon- I stelling over om kunst, hm Dion I mrije pleidooien mrnnrotk in I stetr nij de kuohjhe ptbruihen ton 1 de Bross Mining Company oon de hook Door om ben ik tr zeker ven dol die eompony de beidt heren je rongen i houdt, omdolri de publieke opinie tegen de min in het homos jopen Jj Verwachting t/m zaterdag 18 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 okt. Zon op 08.05, onder 18.45 Maan op 18.44, onder 06.46 16 okt. Zon op 08.07, onder 18.43 Maan op 19.15, onder 08.08 Volle maan: 16 oktober (05.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Stilletjes aan komt er wat rust in de atmosfeer en neemt het buiige herfstweer af. Vanavond en vannacht valt er vooral in het kustge bied nog een enkele bui. Het koelt af tot ongeveer 6 graden. Morgen over dag zien we nogal wat wolken, af en toe komt de zon ook wel door en het blijft op veel plaatsen gewoon droog. De middagtemperatuur ligt rond een frisse 13 graden. Daarbij waait een zwakke tot matige zuid westenwind, rond kracht 3, van nacht waait het aan de kust wat har der. Het drogere weertype zet donderdag door. Mogelijk valt er dan nog een bui. Maar vanaf vrijdag lijken de weergoden een aantal dro ge dagen in petto te hebben. Een prettige bijkomstigheid is dat de zon geregeld doorkomt en dat de tem peratuur omhoog gaat. In het week einde komen we zelfs ruim boven de 15 graden. RIJSWIJK (ANP) - Ze ven van de tien Noorse mannen die vader wor den, nemen in het eerste levensjaar van hun kind vier weken zorgverlof. Vier jaar geleden waren dat er nog maar vier van de honderd. De revolutie kwam tot stand onder een lichte vorm van over heidsdwang: vaders die niet een maand voor hun kind willen zorgen, kun nen het verlof niet over dragen aan de moeder. Noorse vrouwen krijgen na de geboorte van hun zoon of dochter 42 weken vrij met volledige door betaling van hun salaris of 52 weken met doorbet aling van 80 procent van hun loon. In 1993 werd de wet gewijzigd: vaders mogen vier van die 52 weken opnemen. Alleen in uitzonderlijke om standigheden kunnen ze hun maand overdragen aan de moeder. „Verba zingwekkend" noemen twee Noorse onderzoek sters de snelle ontwikke ling en de veranderde op vattingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Oeddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17,30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uuf - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/}% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2