Primeur meisjesteam T®PSC®RERS PROGRAMMA Favorietenrol deert Oranje niet in Champions Trophy kQ 4Q De Pupekop scoort weer gemakkelijk Slechtste weekscore in vijfde competitieronde Kampioen Bonanza verliest van rivaal 1 Nieuwe kans voorPapin VOETBAL Vijfhonderd surfers naar Grevelingen 2 - VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 NR 26263 Zierikzeeënaar Leon van der Wielen stapt (ook) over op klapschaats 'Liever pr dan natuuri j s' ZIERIKZEE - Terwijl de zomer nog maar net af scheid heeft genomen van 1997, heeft Leon van der Wielen al winterse gedachten. De Zierikzeese schaatser is al maanden in training voor een nieuw seizoen dat voor hem zondag 19 oktober met een wedstrijd in Den Haag begint. Dat het een ander jaar wordt - en niet alleen voor Van der Wielen - staat bij voorbaat vast. De klapschaats heeft Neder land en de harten van de rijders definitief veroverd. ,,Ik heb er wel vertrouwen in. Hij oogt goed. Ik heb hem een paar keer op het ijs zien staan," zegt vader Geert van der Wielen, in afwachting van zijn zoon die op woens dagavond altijd krachttrai ning in Kapelle heeft. De se nior kent zijn zoon als geen ander en zal het dus wel bij het rechte eind hebben. „Als ik tegen een pr (persoonlijk record, red.) aan kan rijden, ben ik tevreden," spreekt Leon van der Wielen later, gezeten op de bank van zijn ouderlijk huis, over de ver wachtingen met de klap schaats. Op zondag 5 januari zat Van der Wielen in het hetzelfde meubilair. Het huis aan de Calandweg puilde uit van fa milie, kennissen, vrienden en collega-schaatsers. De laatste groep werd als helden ontvangen want een dag te voren hadden ze de Elfste dentocht volbracht, de wed strijd die elke schaatser gereden moet hebben. Onvergetelijk Natuurlijk is deze ervaring voor Van der Wielen onver getelijk geweest, maar hem morgen weer rijden, lijkt net te veel gevraagd. „Ik heb lie ver een pr dan natuurijs," komt zijn huidige voorkeur niet evidenter aan het licht. Ergens is het wel begrijpe lijk dat Van der Wielen enige terughoudend ten aanzien van de 'tocht der tochten' in neemt. Na de Elfstedentocht heeft hij geen deuk in een pakje boter meer gereden. Twee keer werd de Zierikzeeënaar ziek en tobde hij met een on willige enkel, geen onbelang rijk gewricht voor iemand die zijn sport op smalle ijzers beoefent. „Daar heb ik lang mee gelopen. Ik ben tot juni daarvoor onder behandeling geweest." Van der Wielen trainde wel door. Meer dan fietsen doet een schaatser in de zomer niet. Zo'n twee a drié keer in de week en gemiddeld twee uur, legt Van der Wielen zijn sche ma voor. Vanaf juli rijdt hij naar Kapelle voor een krachttraining van ander half uur. Skeeleren is er voor hem niet bij. Dat doet Van der Wielen niet graag en fiet sen vindt hij leuker. „Voor de beweging is skeeleren wel beter. Conditioneel gezien kun je beter fietsen." Na het skeeleren heeft een schaatser het gevoel voor de eerste keer op het ijs te stappen om dat je met skeeleren niet goed kunt sturen. De eerste keer op de klap schaats dacht Van der Wielen ook even de weg kwijt te zijn. Al die prachtige verha len over die fantastische er varingen met die geweldige schaats waren aan hem niet besteed, terwijl twee collega rijders er meteen vandoor zoefden. „Wat is dit nu alle maal," vroeg Van der Wielen zich af. „Ik kon er glad niet op rijden." Wat bleek nu? De schaats was niet van rondin gen voorzien. Van der Wie len: „Ik heb er gauw een ron ding in laten zetten en reed er zo op weg." Voor een leek is moeilijk te begrijpen welke voordelen de klap- tegenover de gewo ne schaats heeft. Het komt er 'simpelweg' op neer dat de schaatser meer afzetmoge lijkheden heeft. „Je kunt met je punt afzetten. Ik denk dat daar de winst inzit," legt Van der Wielen uit, die dertien jaar met dezelfde techniek op een 'normale' schaats heeft geredèn. „Wie gaat de beste techniek op de klapschaats uitvinden? Dat weet nog niemand." Van der Wielen rijdt, onder vond hij zelf, ontspannener V Ook Leon van der Wielen kon er niet om heen. Hij ruilde de conventionele schaats in voor de inmiddels alom geprezen klapschaats. (Foto: Joop van Houdt) op de klapschaats. „Ik denk wel dat ik er harder op ga rij den. Mijn enige probleem is de start." Van der Wielen is nooit een beste starter ge weest. Hij verwacht niet dat hij pr's op de korte afstanden gaat rijden. Vanaf de 1.500 meter hoopt hij winst te boe ken ten aanzien van vorige seizoenen. Van der Wielen is niet de enige Zeeuw die met de nieuwe schaatsen zijn baantjes trekt. Corné Lepoe- ter (Wemeldinge) en Jaco' Lu- teijn (Kapelle) hebben ze ook. De klapschaats werd Van der Wielen in de schoot gewor pen door de (schaats)familie Van Grimsbergen uit Rijns burg, met wie Van der Wielen al jarenlang goede contacten onderhoudt. Een gesprek met kernploeglid Gianni Romme deed het laat ste restje twijfel van Van der Wielen als sneeuw voor de zon verdwijnen. „Dan weet ik genoeg. Niemand kan meer zonder." Na de wereld titel van Bob de Jong bij de jeugd, op de klapschaats, was iedereen in schaatsend Nederland overtuigd. De enige (bekende) schaatser die niet overstapt op de klap schaats is Henk Angenent, winnaar van de laatste Elf stedentocht. Van der Wielen geeft hem geen ongelijk om dat tijdens marathons de bochten worden uitgetrapt en je met de klapschaats meer dan anders met je punt afzet. Maar grote ongeluk ken vreest hij niet. „Wat kan er nu gebeuren?" Van der Wielen richt zich vooralsnog op de eerste wed strijd, zondag 19 oktober in Den Haag. De eerste mara thon volgt een dag later. Zijn doel: eerst kijken wat voor tijden er op de klapschaats mogelijk zijn. „In november ga ik naar Inzeil (voor een trainingsweek, red.) en voor de rest zie ik wel wat er op me afkomt." Een Elfsteden tocht? „Ik moet eerst inge loot worden." ADELAIDE (ANP) - Oranje kan er in Adelaide niet om heen. Het hockeyteam van Roelant Oltmans is de onbetwiste favoriet bij het jaarlijkse toernooi om de Champions Trophy, dat zaterdag begint. „Iedereen roept het, dus zal het wel zo zijn," sprak de succesvolle bondscoach don derdag laconiek na de eerste training in het fraaie Pines Stadium. Gezien de recente prestaties bij de grote evenementen is de rol van gebrandmerkte winnaar niet vreemd. Neder land was vorig jaar zowel bij de Olympische Spelen in At lanta als bij de Champions Trophy in Madras de beste ploeg. Vooral die laatste triomf in India was indruk- wekkend. Oranje bleek ook zonder het afgezwaaide su pertrio Delissen/Bovelan- der/Van den Honert tot grote dingen in staat. Kranten in Hongkong en Australië haakten de afgelo pen dagen gretig op die unie ke dubbelslag in. „Neder land is zonder concurrentie het sterkste team van de we reld. Bram Lomans is de bes te strafcornerspecialist en Teun de Nooijer heeft in alle opzichten veel weg van Den nis Bergkamp," zo analy seerde een Aziatische journa- list met kijk op hockey en voetbal. „Ik vind het prima al die ver halen," lachte Oltmans, sinds begin dit jaar in vaste dienst bij de hockeybond (KNHB). „Aan ons de taak om de hoge verwachtingen waar te maken. We willen en zullen onze topstatus niet verloochenen. Als we preste ren naar ons vermogen, komt het allemaal wel goed." Oltmans benadrukte dat de vorige strijd om de Cham pions Trophy, met de beste zes landen van de wereld, ei genlijk geen goede maatstaf was. „Het ging om een post- olympisch toernooi. De meeste ploegen waren tame lijk alternatief en experi menteel samengesteld. Wij hadden ook een ver nieuwd team. Maar wij had den in Madras minder aan passingen en tijd nodig om een hoog niveau te halen. Ik ben ervan overtuigd dat de tegenstand nu krachtiger is. Vooral van Australië en Duitsland verwacht ik veel." Vaste waarden Nederland mist in Adelaide twee vaste waarden. Doel man Ronald Jansen bleef thuis door een knieblessure, rechtsback Sander van der Weide kreeg rust van Olt mans. De talentvolle verde diger van Den Bosch speelde eind vorige maand met Jong Oranje het WK in Engeland. Niet Danny Bree (Pinoke), maar Sander van Heeswijk (Oranje Zwart) vervangt hem. Beiden zijn middenvel der bij hun club. Guus Vogels (HGC) moet Jansen in het doel doen vergeten. „Sander heeft dit jaar in Pa kistan en Duitsland al rechts in de verdediging gespeeld," legde Oltmans uit. „Dat deed hij uitstekend. Danny kan het ook heel goed. Maar ik gebruik hem liever op het middenveld. Als vliegende wissel komt hij zeker nog veel aan de beurt." De absentie van doelman Ro nald Jansen is zowel binnen als buiten het veld merkbaar bij Oranje. De routinier van Den Bosch is misschien wel de beste keeper van de we reld. Bovendien is hij een do minante persoonlijkheid. Met zijn verbale geweld pleegt hij iedereen scherp te houden. Of het nu op de trai ning, in een wedstrijd of aan tafel is. Die rol van aanjager, van boeman op zijn tijd, is bij Oranje iri Australië niet echt ingevuld. „Toch verwacht ik daarmee geen problemen," verzeker de Oltmans. „Vogels weet dat hij een deel van de coaching van Jansen moet overnemen. Bovendien krijgt libero Erik Jazet nu meer verantwoordelijkheid. Hij heeft zich dë laatste jaren in de hiërarchie onderge schikt gemaakt aan Jansen. Nu moet hij zich laten gel den." LENS (RTR) - Aanvaller Je an-Pierre Papin maakt kans op een plaatsje in de defini tieve Franse WK-selectie. Bondscoach Aimé Jacquet zei dit donderdag na een trai ning in Lens, voor het vriendschappelijke duel met Zuid-Afrika, aanstaande za terdag. Als gastland is Frankrijk automatisch ge plaatst voor de eindronde in 1998. „Het Franse elftal heeft er varing nodig," aldus Jac quet. „Papin is het symbool van een effectief Frans elf tal. Hij was het die met Can tona ons team liet draaien." Niels Gebraad y—HfebWlhtotVx* j 6&2&n??! "loetf 2n 5K?l*{lAbonflt rviertl dk-Oom pufec staK OfU ?K me Zierikzeese ploeg voortgekomen uitschoolvoetbal ZIERIKZEE - Sinds het begin van de voetbalcompe titie heeft Zierikzee een meisjesteam. Het is voor het eerst in het bestaan van de club dat een dergelij ke ploeg actief is. Met een elftal in Kloetinge zijn ze de enige in Zeeland. Het is niet zo dat Zierikzee nooit meisjesvoetballers heeft gehad want ze speelden al verspreid over de jongens elftallen. Omdat de trainer van de ploeg, Sjoerd Ennen- ga, een voetballende zoon bij Zierikzee heeft, informeerde hij bij het bestuur naar de mogelijkheid een meisjeself tal in de competitie te bren gen. Zo ging het balletje letterlijk en figuurlijk rollen en werd het team in een eilandelijke C-poule met jongensteams ingedeeld. In de allereerste competitiewedstrijd tegen Dreischor scoorde Zierikzee meteen en kreeg het er ook negentien tegen. Het aantal tegendoelpunten werd gaan deweg steeds minder: acht tien, acht en vijf. Ze ver liezen niet alles. Bij een toer nooi in 's-Heerenhoek wer den ze tweede. De eerste initiatieven tot een volledig meisjeselftal wer den bij het schoolvoetbal- toernooi in 1995 genomen. Als deelneemsters van de Jo- han Louis de Jonge school kwamen ze verder dan de jongens en raakten ze dolen thousiast. De animo luwde om een jaar later op te bloei en. Voor het schoolvoetbal- toernooi 1996 gingen de meis jes uit eigen wil trainen. Sinds Vorig jaar november zijn ze 'officieel' in training. Incident Trainer Ennenga wil dat het meisjeselftal niet op een inci dent is gebaseerd. Dit team moet, als het kan, doorgroei en naar een damesploeg. Hij haalt het voorbeeld van Kloetinge aan, waar Wisse de Kok het damesvoetal een zeer warm hart toedraagt. „Daar gaat het heel goed. Dat is mijn ideaalbeeld. Ik vind meisjesvoetbal heel ge zond en ze worden er een stuk weerbaarder van." Het meisjeselftal van Zierik zee, in de leeftijd van tien tot vijftien jaar, bestaat uit Est her Vaes, Emmily den Boer, Lotte Appeldoorn, Joanne Bouwman, Margaretha Oos terbroek, Ellen Bijzet, Ger tie Bin, Eline Nele, Nathalie Flohil, Jorinda Verhoek, Ina Oosterbroek, Sanne Ennen ga en Marleen Berrevoets. BELEM (RTR) - Het Brazili aanse elftal heeft donderdag tijdens een oefenwedstrijd een moeizame overwinning behaald op Marokko. Met twee late treffers van Denilson in de 80e en 89e mi nuut wist de wereldkam pioen de Marokkaanse tegen stand te breken. Marokko controleerde het duel in de eerste zestig minu ten. De ploeg was agressie ver en bleek beter op elkaar ingespeeld. Pas in de slotfase toonde Brazilië zijn klasse. Tien minuten voor tijd open de Denilson met een schot van 25 meter de score. BRUINISSE - Op het Greve- lingenmeer bij paviljoen Meerzicht zijn het komend weekeinde zo'n vijfhonderd surfers actief. Zij strijden om de Super 8 Junior Cup'97. Deze wedstrijd bij Bruinisse wordt door de organisatie ge afficheerd als 'het grootste surfevenement ter wereld'. De Junior Cup is een slalom wedstrijd voor de jeugd tot en en met achttien jaar. Er zijn vier categorieën: Super Grommets (tot en met 12 jaar), Grommets (13-15 jaar), Juniors (tot en met 18 jaar) en Girls (meisjes tot en met 18 jaar). De surfwedstrijd begint za terdag om elf uur. In het prij zenpakket zit onder meer een geheel verzorgde trainings week met wereldkampioen Björn Dunkerbeck in Gran Canaria. De Super 8 maakt deel uit van een internatio nale wedstrijdserie. De bes ten van iedere categorie gaan door naar de finale volgend jaar in Frankrijk. ZIERIKZEE - Twaalf voetbalploegen van Schou- wen-Duiveland scoorden afgelopen weekeinde in de vijfde competitieronde slechts vijftien doelpunten. Dit is het diepterecord van het seizoen 1997/1998 tot nu toe. In de derde competitier onde kwamen de voetballers uit op zeventien. Aanvoerder Martin Kiesenberg (ZSC) voegde er één aan zijn totaal toe, net als twee van zijn ach tervolgers, John van der Ha ve (Zierikzee) en Jan-Willem van Gent(MEVO). Martin Kiesenberg (ZSC) 8, John van der Have (Zierik zee), Jan-Willem, van Gent (MEVO), Niels van de Moezel (ZSC) 5, André van de Berge (Duiveland), Jacob van den Berge (Bruse Boys) 4, Remco van der Wekken, Eric Wijs man (MEVO), Serge van den Bos (Dreischor), Peter Wil- lemse (Bruse Boys), Jaco de Bruine (Duiveland), Dick van Splunder (Brouwersha ven) 3, Peter Messemaker (ZSC), Erik Bleiji (Bruse Boys), Anko van der Linde (DFS), Leon Gróenleer, Jan Heikamp, Eelco Berrevoets (MEVO), Peter Hillebrand. Jakkoo Brouwer (Ouwer- kerk). Jaap Brekelmans, Remido Dusic (Duiveland), Mathijs van Vulpen (Zonne- maire), Wilfred Nelissen, Ri chard Stouten, Elmar Verha- ge (WIK) 2, Erwin Theunisse, Peter van der Cingel, Jacky de Bruine (SKNWK), 37 spe lers met 1 goal, weckscorc: 15, totaalscore: 122. t Zaalvoetbalcompetitie Onderdak ZIERIKZEE - Ook in de tweede competitiewed strijd in de eerste klasse van het zaalvoetbal in sporthal Onderdak in Zierikzee heeft De Pupekop geen moeite gehad het net te vinden. De koploper versloeg woens dagavond in Zierikzee Auto bedrijf Van der Have met 9-3. De nummer twee, Sportsurf Jonker, besliste de strijd met De Gouwe Geit in zijn voor deel, 5-3. De Keien en Trinity kwamen eergisteren niet in actie en behouden net als De Pupekop hun ongeslagen sta tus. Vanity/Banjaard heeft in de tweede klasse de maximale score na twee partijen. Tegen Profile Tyrec RR had het daar wel een benauwde over winning voor nodig, 4-3. Uitslagen le Klasse Trinity - Studio "t Marklje J3-J Sportsurf Jonker - De Gouwe Geit 5-3 PTT - Toren Boys 4-6 Autobedr. v/d Have - De Pupekop 3-9 De Pupekop 2 2 0 0 6 17- 6 Sportsurf Jonker 2 1 1 0 4 11- 9- Trinity 1 1 0 0 3 13- 1 De Keien 1 1 0 0 3 4- 2- - De Gouwe Geit 2 1 0 I 3 7- 7'.*, Toren Boys 2 I 0 1 3 9- 12 WIK 1 0 1 0 1 6- 6 Café '1 Oekje J 0 0 J 0 2- 4 Autobedr. v/d Have 1 0 0 1 0 3- 9 Studio 't Marklje 1 0 0 1 0 1- 13 PTT 0 0 6- 10 2e Klasse Zeelandia 1 - Zeelandia II 6-4 Vanity/Banjaard Profile Tyrec RR 4-3 Stella Boys - SV Dreischor 1-5 Egelantier - FC Kerkwerve 2-0 Vanity/Banjaard 2 2 0 0 6 8- 4 Braber Groenv. 1 1 0 0 3 3- 0 Egelantier 1 1 0 0 3 2- 0 Zeelandia 1 1 1 0 0 3 6- 4 FC Kerkwerve 2 1 0 1 3 7- 4 Profile Tyrec RR 2 I 0 1 3 8- 7 SV Dreischor 2 1 0 1 3 7- 8 Garage Slager 1 0 0 J 0 3- 5 Zeelandia II 1 0 0 1 0 4- 6 Wearhouse 1 0 0 1 0 1-4 Stella Boys 2 0 0 2 0 1-8 Bowling in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Voor sommige teams aan de bowlingcompetitie in Burgh-Haamstede had het zomerreces duidelijk te lang geduurd. Binnen het eerste uur verloor kampioen Bonan za van Bouwbedrijf Braber, een oude rivaal. Stichting Renesse liet zich van zijn beste kant zien, want het naburige team Zeeuwse stromen kon het niet bolwerken. Het Schut tershof ontsnapte aan een smadelijke nederlaag tegen het Sportcentrum. Echt overtuigend was het niet. Naast een teamcompetitie wordt er dit jaar een indivi duele ranglijst bijgehou den. De eerste leider in dit klassement,is Leo Bolier van Bouwbedrijf Braber. Uitslagen: Braber - Bonan za 3-0, Forever Young - De Klepperstee 3-0, Zeeuwse Stromen - Stichting Renes se 0-3, Schuttershof - Sport centrum 3-0. Stand: 1. Bouwbedrijf Bra ber 3 punten, 763 pins; 2. Forever Young 3, 749; 3. Stichting Renesse 3, 735; 4. Schuttershof 4, 561; 5. Bo nanza 0, 740; 6. De Klepper stee 0, 691; 7. Zeeuwse Stro men 0 637; 8. Sportcentrum 0, 592. Individueel kampioen schap: 1. Leo Bolier (Bra ber) 6, 289; 2. Ben Heutink (Forever Young) 6, 276; 3. Jin'Zohier (St. Renesse) 6, 272; 4. Cock Boerefijn (Schuttershof) 6, 239; 5. Jo- landa Slaats (Braber) 5,281; 6. Victor Weert (Klepper stee) 5, 264. Vrijdag 10 oktober Basketbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, 19.00 uur: Coltof MEVO'80-Dynamo'70 (cadet ten), 20.30 uur: MEVO'80- Souburg (heren), MEVO'80- BV Vlissingen (dames). Tafeltennis Biggekerke, 20.00 uur: Big Smash-Scaldina (heren I). Zaterdag 11 oktober Biljarten Zierikzee, biljartcentrum Zierikzee, 20.00 uur: nacht van het biljart. Hockey Zierikzee, sportpark Ban- nink, 11.00 uur: HSD-Vlissin- gen (jongens 6E), 12.45 uur: HSD-Push B4 (meisjes B), 14.30 uur: HSD-Goes (jon gens A), uitwedstrijden DDHC-HSD (jongens C), Tempo A2-HSD (meisjes A). Zwart Wit 2-HSD (meisjes 8D). Korfbal Zierikzee, sportpark Ban- nink, 10.00 uur: All-Ready E- ONDO E, All-Ready A-Tjoba Ai. 13.00 uur: All-Ready 2- TOP 3, All-Ready-Schelde- vogels, uitwedstrijd: Storm vogels CM-All-Ready CM. Surfen Bruinisse, Paviljoen Meer zicht. Grevelingenmeer, 11.00 uur: Super 8 Junior Cup'97. Volleybal Uitwedstrijden: DVO- Kwiek (meisjes C), Switch '89-Kwiek (dames I), Rijn mond 2-Kwiek (meisjes B), MVC 3-Kwiek (dames 3), MVC-Kwiek (meisjes A2), DVO 3-Kwiek (heren 2), Rijn mond 5-Kwiek (heren I), MVC-Kwiek (dames II). Tafeltennis Zierikzee, sportzaal Raam straat, 10.30 uur: Scaldina-'t Zand 7 (jeugd I), Scaldina- Big Smash (jeugd II). Zondag 12 oktober Hockey Zierikzee, sportpark Ban- nink, 12.45 uur: HSD-Gilze Rijen (dames), 14.30 uur: HSD-Pelikaan B (veteranen A), uitwedstrijden: Zeven bergen 3-HSD (heren II), For- cial-HSD (heren I). Surfen Bruinisse, Paviljoen Meer zicht, Grevelingenmeer, 11.00 uur: Super 8 Junior Cup'97. Wielrennen Zierikzee, sporthal Onder dak, RTC Schouwen-Duive- land, 9.00 uur: sluitingsrit (75 kilometer). Maandag 13 oktober Schaken Zierikzee, UW-gebouw.- huishoudelijke competitie. 19.30: vierde ronde. Dinsdag 14 oktober Tafeltennis Zierikzee, sportzaal Raam straat. 20.15 uur: Scaldina- MZ 4 (heren II), Scaldina-'t Batje 3 (heren III). Woensdag 15 oktober Zaalvoetbal Zierikzee, sporthal Onder dak, 20.10 uur: WIK-De Keien, Wearhouse-Braber Groenv,, 20.50 uur: Trinity- De Pupekop, Zeelandia I-FC Kerkwerve, 21.30 uur: Toren Boys^Café 't Oekje, SV Drei- schor-Garage Slager. 22.10 uur: Autobedrijf Van der Ha- ve-Studio 't Marktje, Egelan- tier-Zeelandia II. Donderdag 16 oktober Badminton Uitwedstrijd: Zierikzee 4. Rillandia 2- Zaalvoctbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, 19.00 uur: ZV Haamstede-De Stulp/Scho- vers, 19.40 uur: Sukkelaar- Neffen d'Eule, 20.20 uur: Sportcentrum-AZC. 21.00 uur: Eetcafé Scharendijke- Fennet Boys, 21.40 uur. An-' kies Kadoshop-Soccer X, 22.20 uur: Delta Warenhuis- Mercedes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9