Meer werk Slachtofferhulp Kinderspeelplaats toe aan flinke opknapbeurt Gemeentelijke subsidie voor duurzaam bouwen Asfaltwerkzaamheden aan provinciale wegen Asielzoekers tijdelijk in hotel Driekoningen Weinig belangstelling inzien raadsstukken 's Avonds en 's nachts In nieuwe servicepunten gemeente Stichting vangt meer verkeersslachtoffers en vakantiegangers op Logboeksysteem gemeente moet verbetering brengen vitrages Dinsdagavond gratis inloopspreekuur Deloitte Touche 6 AGENDA 9 BROUWERSHAVEN - Wie in de toekomst bij het bouwen van huizen gebruik maakt van duurzaam (millieuvriendelijk) materiaal, kan een gemeente lijke subsidie tegemoet zien. Alle partijen schaarden zich gisteren, tijdens de commis sievergadering ruimtelijke ordening en millieu, achter de ondertekening van het Zeeuws convenant voor duurzaam bouwen. Dit con venant legt afspraken vast om millieumaatregelen te stimuleren. De meeste steun was er voor een subsidie per woning van circa 500 gulden. SGP/GPV- vertegenwoordiger P. van der Meide zag echter veel in een bijdrage die afhankelijk was van de grootte van het huis. Veel partijen konden daar wel wat in vinden. Wethou der Van de Velde echter niet. ,,Want dat is niet in alle ge vallen een eerlijk systeem." GOES - Op Zuid-Beveland, Tholen en Walcheren worden in oktober en november diverse provinciale wegen en fietspaden onder handen genomen. Op een deel van de N256 tus sen Goes en Zierikzee wordt een nieuwe asfaltlaag aange bracht. Het werk wordt in de week van 13 tot en met 17 ok tober uitgevoerd. Om het verkeer zo weinig mogelijk te hinderen, is gekozen voor werktijden tussen 20.00 en 6.00 uur. De week daarna vinden reparatiewerkzaam heden plaats aan de aanslui ting van de N256 op de A58. De fietspaden langs de weg Kapelle-Kruiningen (N289) krijgen in de periode van 13 tot en met 24 oktober een as faltlaag. Ter hoogte van Nis- se wordt de hoofdrijbaan van de N666 van nieuw asfalt voorzien. Het werk duurt van 3 tot en met 21 novem ber. Het verkeer tussen Ka- pelle en 's-Gravenpolder wordt twee weken omgeleid om een asfaltlaag te kunnen aanbrengen op de N666. Het werk duurt van 20 oktober tot en met 21 november. Het fietspad langs dezelfde weg, maar dan het gedeelte tussen 's-Gravenpolder en.Ovezan- de, krijgt ook een asfaltlaag. Dat karwei is voorzien tus sen 20 en 31 oktober. Tholen Op Tholen krijgt de N286 tus sen Sint Maartensdijk en Stavenisse nieuw asfalt op de hoofdrijbaan. Het werk is al begonnen en duurt tot en met 24 oktober. Op Walcheren worden twee fietspaden onder handen ge nomen. Dat tussen Domburg en Westkapelle (N287) wordt verbreed tot drie meter en de tegels worden vervangen door asfalt. De werkzaamhe den zijn al begonnen en du ren tot 7 november. Het fiets pad langs de N288 tussen Middelburg en Koudekerke krijgt nieuw asfalt. Het kar wei is gepland tussen 13 en 24 oktober. ZIERIKZEE - In hotel restaurant de Driekonin gen in Zierikzee zijn momenteel 35 asielzoekers ondergebracht. De vluchtelingen, die voorname lijk afkomstig zijn uit Afghanistan en Irak, ver blijven daar tot 20 oktober. Het gaat hier om een nood opvang voor mensen die in afwachting zijn van een plaatsing in een opvangcen tra. Pas als ze daar kunnen worden ondergebracht, kan begonnen worden met de procedure die moet bepalen of ze in Nederland mogen blijven of niet. De afgelopen twee maan den is het aantal asielzoe kers dat naar Nederland is gekomen sterk toegeno men. In vergelijking met het gemiddelde over de eer ste zes maanden is de in stroom van vluchtelingen met 50 procent gestegen. Het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA)' zitten sinds drie jaar al 36 asielzoekers. In Burgh- Haamstede is een Asielzoe kerscentrum. Daar verblij ven mensen die in afwachting zijn van zelf standige woonruimte dan wel een terugkeer naar het land van herkomst. heeft in korte tijd de nood opvang met 3000 plekken uitgebreid. Waarondér dus de 35 plaatsen in Zierikzee. In hotel restaurant Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee Minderjarig- De Stichting AZZ wil dit nhjaar in Zierikzee vier al leenstaande minderjarige asielzoekers onderbrengen. Het viertal heeft vanwege het feit dat ze minderjarig zijn een tijdelijke verblijfs vergunning gekregen. Pas als zij meerderjarig zijn, zal hun aanvraag in behande ling worden genomen. Met woningbouwvereniging Beter Wonen wordt onder handeld over geschikte woonruimte. BRUINISSE/BURGH-HAAMSTEDE - In de nieuwe servicepunten van de gemeente in de Rabobanken in Bruinisse en Burgh-Haamstede is respectievelijk geen of weinig belangstelling van mensen voor het inzien van de raads- en commissiestukken. Dat blijkt uit een registratie van de gemeente over de pe riode 17 september tot en met 6 oktober. In totaal 73 mensen maakten gebruik van de .dienstverle ning van het servicepunt in Burgh-Haamstede. Het ging daarbij om paspoorten (17), rijbewijzen (15), Uittreksels gemeentelijke basisadminis tratie (6), Europese identi teitskaarten (4) en voor di versen (31). De diversen kunnen uitgesplitst worden in: informatie over de Alge mene Plaatselijke Verorde ning (APV), afgifte eigen ver klaring, sticker nee/nee, inschrijving bevolkingsre gister, parkeervergunning, informatie over asbest, ver huizing naar andere gemeen te, dagvergunning venten en informatie over de wet voor zieningen gehandicapten (Wvg) Bruinisse In Bruinisse deden 67 men sen een beroep op het infor matieloket van de gemeente. Zij gingen naar het service punt voor rijbewijzen (20), paspoorten (14), uittreksels gemeentelijke basisadminis tratie (7), Europese identi teitskaarten (4) en diversen (22) als eigen verklaring, adreswijziging binnen ge meente, informatie over me dische urgentie, algemeen burgerlijk wetboek, onroe rende zaakbelasting, geboor teregister en pas 65. Luuc Smit:Mensen dié iets naars is overkomen in de samenleving kunnen dat het beste verwerken wanneer ze vanuit die zelfde samenleving iets goeds terug krijgenbijvoorbeeld in de. vorm van slachtofferhulp.(Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Een inbraak, een aanrijding, mishan deling. Mensen die worden geconfronteerd met der gelijke gebeurtenissen kunnen daarvan behoorlijk overstuur zijn. Bij de stichting Slachtofferhulp vin den zij een luisterend oor en praktische hulp. De vijf vrijwilligers, die op Schouwen-Duiveland actief zijn voor Slachtofferhulp, krijgen het steeds druk ker. Bureau Slachtofferhulp biedt begeleiding die een be langrijke steun in de rug kan zijn bij het verwerken van deze schokkende gebeurte nissen, zo blijkt in de prak tijk. Volgens de algemeen coördi nator van Slachtofferhulp Zeeland Luuc Smit is een verdubbeling nodig van het aantal mensen dat op Schou wen-Duiveland actief is voor de stichting. Dat komt om dat de afgelopen twee jaar het aantal hulpaanvragen sterk is gegroeid en de zwaarte van het werk toe nam. Onder meer omdat de slachtofferhulp aan toeris ten, die aanvankelijk werd opgezet als een apart project met een beroepskracht, door geldgebrek werd onderge bracht bij de reguliere Slachtofferhulp Verkeersongevallen Ook begeleidt de stichting sinds twee jaar aanzienlijk meer mensen die waren be-, trokken bij een verkeerson geval. Het gaat daarbij zo wel om mensen die daadwerkelijk slachtoffer werden van een aanrijding, als mensen die het ongeluk ongewild veroorzaakten en toeschouwers die van slag zijn door de hulp die ze ver leenden. „Door een project, dat werd opgezet met finan ciële steun van de Ministe ries van Justitie en Verkeer en Waterstaat worden al deze mensen door de politie met ons in contact gebracht," al dus Smit. Verder groeit het werk van Slachtofferhulp door een toe name van het aantal 'zware' misdrijven, waarvan men sen het slachtoffer worden. Vaak hebben deze mensen wat langer begeleiding nodig om te kunnen verwerken wat ze mee maakten. Ten slotte zijn meer vrijwilligers nodig omdat de stichting Slachtofferhulp opgenomen wil worden in het rampen plan van de gemeente. „Wanneer er een groter onge luk of ramp gebeurt, zoals de brand in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse, worden wij direct ingeschakeld. Maar we komen niet voor in het rampenplan, zodat altijd geïmproviseerd moet wor den. Eigenlijk zouden we moeten werken met een be- reikbaarheidsrooster en semafoons." Meer geld nodig Behalve meer vrijwilligers zegt Smit ook meer geld no dig te hebben dan het kwart je per inwoner dat de ge meente Schouwen-Duive land jaarlijks bijdraagt aan Slachtofferhulp in haar ge bied. Dat geld wordt onder meer gebruikt om de reis- en telefoonkosten te vergoeden die de medewerkers van Slachtofferhulp maken bij hun vrijwilligerswerk. De stichting Slachtofferhulp werd in 1989 opgericht in Middelburg en is sinds 1990 actief op Schouwen-Duive land. In die begintijd met één vrijwilliger want het aantal hulpaanvragen beperkte zich tot enkele per jaar. In middels melden zich in Zee land jaarlijks ongeveer 3600 mensen bij Slachtofferhulp. Behalve een luisterend oor bieden de vrijwilligers van Slachtofferhulp ook prakti sche hulp. Zij kennen bij voorbeeld alle instanties, die betrokken kunnen zijn bij de afhandeling van een onge luk. Goed luisteren Dat komt onder meer door de cursus die zij volgden als voorbereiding op hun taak. Volgens Luuk Smit is de be langrijkste eigenschap van een vrijwilliger van Slacht offerhulp dat hij goed kan luisteren. „De mensen moeten dit vrij willigerswerk niet gaan dóen vanwege de sensatie, maar omdat ze iets willen be tekenen voor anderen. Ver der is het van belang dat ze de privacy van de slacht offers respecteren. Dat komt onder meer tot uiting in het contract dat *e tekenen als medewerker van Slacht offerhulp. Daarin staat dat ze geheimhoudingsplicht hebben over hetgeen hun wordt toevertrouwd. Ontmoeting Het leuke aan het vrijwilli gerswerk voor Slachtoffer hulp is volgens Smit het 'ech te' contact dat ze hebben met mensen. „Bij mensen die van streek zijn omdat ze iets schokkends hebben meege maakt valt alle franje weg. Je ontmoet ze echt." De bege leiding die medewerkers van Slachtofferhulp geven duurt meestal twee a drie maan den, maar het kan ook veel korter of langer zijn. Belangstellenden die meer willen weten over het werk van Slachtofferhulp of zich willen aanmelden als vrij williger kunnen telefonisch contact opnemen via tele foonnummer 0118-636108. ZIERIKZEE - Het kinderspeelplaatsje aan het Zees terpad in de Zierikzeese wijk Poortambacht is drin gend aan een opknapbeurt toe. Dat was in septem ber 1996 voor het eerst aanleiding voor de ouders van Ruben Bos (2,5 jaar) een brief naar de gemeente te schrijven. Een briefwisseling volgde. Ruim een jaar later nog altijd zonder resultaat. Het speelplaatsje stelt wat apparaten betreft niet veel voor. Een houten speelhuisje en een glijbaan op een bete geld pleintje. Het is vooral de ligging, volgens moeder Jolanda, wat het pleintje tot ideale speelplaats maakt. De speelplaats is ingesloten door huizenblokken. De meeste kinderen hoeven de straat niet over te steken om er te komen. „Het leuke is dat alle kinderen daar sa menkomen. Zij vinden het ook niet leuk om altijd maar op het plaatsje bij hun moe der te moeten blijven. Maar ik vind het weer niet leuk als hij de straat over zou moeten steken." Reden voor de familie Bos bij de gemeente aan de bel te trekken. Met name de veer- toestellen - die tot begin dit jaar eveneens op het pleintje stonden opgesteld - baarden de ouders zorgen. „Het is niet alleen dat het er ver waarloosd uit ziet, maar ik was ook bang dat het kapot zou gaan. De veren van die hobbelpaarden bijvoorbeeld waren helemaal verroest." In een brief aan de gemeente, gedateerd 30 september 1996, maakten Ruben's ouders hun grieven kenbaar. Bovendien vroegen zij of het 'toestellen- park' met een schommeltje kon worden uitgebreid. Een keurige reactie volgde. Al lereerst een ontvangstbeves tiging en in tweede instantie een antwoordbrief. De ge meente erkende de gebreken en beloofde de speelplaats aan te pakken. Als sluitda- tum van de werkzaamheden werd 1 mei 1997 genoemd. Nu, oktober 1997, is er nog weinig gedaan. Begin dit jaar werden de veertoestel- len verwijderd en in het voorjaar is een gedeelte van het pleintje opnieuw be straat. „Ik had op z'n minst gehoopt dat ze het in septem ber nog af zouden maken, want nu heeft het eigenlijk geen zin meer. En dat vind ik zonde," geeft Jolanda aan. Gemeentelijk adviseur groenbeheer J. Doeswijk geeft desgevraagd aan van de problemen rond het speel plaatsje aan het Zeesterpad op de hoogte te zijn. „We heb ben een hele inhaalslag gele verd met alle speelplaatsen op Schouwen-Duiveland. Dit plaatsje vormt een beetje het sluitstuk. Het hekwerk kon niet meer op tijd worden neergezet, want toen brak de periode aan dat onkruidbe- strijding voorrang kreeg. En wat de veertoestellen be treft, die zijn besteld. Zodra ze bij ons binnen komen, worden die geplaatst." In het kader van het Besluit veiligheid speeltoestellen dat maart dit jaar van kracht werd, is de gemeente Schou wen-Duiveland op een nieuw systeem overgestapt. Behal ve een grondige inventarisa tie van alle speelplaatsen die de regio rijk is, wordt in de nabije toekomst een logboek voor elk afzonderlijk terrein opgestart. „Dan kun je bin nen heel korte tijd een goed overzicht krijgen van wat er op welke plaats al dan niet is gedaan," aldus Doeswijk. Dit logboekproject maakt volgens hem een einde aan dergelijk 'achterstallig on derhoud'. „Krijg je dan één telefoontje binnen, dan zoek je het direct na." Advertentie van: kendix, ploeg, création baumann, stuttgarter gardinen, I mira x, JAB, etc. j 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Advertentie Aanstaande dinsdagavond 14 oktober houdt Deloitte Touche te Zierikzee een gratis inloop spreekuur voor ondernemers die behoefte hebben aan advies op bedrijfseconomisch, administratief of fiscaal terrein. Bijvoorbeeld: oprichting B.V. of man-vrouwfirma start of (ver)koop van een onderneming investeringen/financieringen/pensioenen Tussen 17.00 en 21.00 uur bent u van harte welkom voor een gesprek met een van onze accountants of fiscalisten. U kunt ook vooraf bel len voor het maken van een afspraak. Zierikzee, Oude Haven 34. telefoon 0111-412 928. Het houten speelhuisje en de glijbaan zijn de enige twee objecten die nog over zijn op het plaatsje. Ruben is één van de vele buurtkinderen die er graag speelt. (Foto: Marieke Mande- maker) f 4 Ondernemend Alert ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS CONSULTANTS Vrijdag 10 oktober Zierikzee Oliebollenactie Kunst en Eer. Onderkomen Kaerse- makerstraat. 10.00 uur. Huis-aan-huis vanaf 18.00 uur. Ellemeet PvdA debat over recreatie. Dorpshuis Ellemeet. 20.00-22.00 uur. Vrijdag 10 oktober Oosterland Bijeenkomst Studievereni ging Schouwen-Duiveland. Vergaderzaal Gereformeer de Gemeente, St. Joostdijk. 19.45 uur. Zaterdag 11 oktober Westenschouwen Start van reeks paddestoe- lenontdekkingsspeurtochten vanaf de rotonde Westen- schouwen. 11.00 uur. Oosterland Uitvoering koren VZOS en Soli Deo Gloria. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Schuimparty. Jongerencen trum De Pul. 19.30 uur. Zondag 12 oktober Burgh-Haamstede Optreden van Doris Day en andere stukken in muziek café Brandenburgh. 15.00 uur. Brouwershaven Jazz-middag in Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee Introductie op de ZVU-cur- sus Russisch aan het Janne- wekken 19 in Zierikzee. 19.30 uur. Serooskerke Een kijkje in de keuken van- restaurant De Schelphoek in Serooskerke. 18.30 uur. Dinsdag 14 oktober Zierikzee Start van de cursus moderne Nederlandse literatuur in RSG Professor Zeeman. 19.30-21.30 uur. Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur Dreischor Lezing over binnenhuisarr chitectuur van de NBvP in het dorpshuis van Dreischor; 20.00 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Evangelisatiemiddag met voorstelling kindertheater 'Simon en Zo'. MFC. 14.00 -16.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Introductie op de ZVU-cur- sus Filoseren over het ik in dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Haamstede Fietsexcursie langs zuidkust van Schouwen vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Brouwershaven Bingo. Woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Informatie-avond Bouwwin- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, nacht kleding en keukentextiel Stichting Adullam. Zaal kerk Stationstraat. 19,30 tot 21.00 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Themamiddag Thuiszorg PCOB. De Veste. 14.15 uur. Introductie op de ZVU-cur- sus Slowaaks aan het Janne- wekken 19 in Zierikzee. 19.30 uur. Cabaret Lebbis Jansen. Theater Mondragon. 20.00 uur. Lezing over de invoering van de euro in het MFC. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3