$^'V Slalom op parallelwegen Scholieren kruipen in de huid van raadsleden Zeilen voor de wind Vier jaar cel voor incest r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ijLfr Van Pijkeren v Van Leeuwen 103-jarige in Borrendamme Boete voor te vroeg buiten zetten vuilnis College wil rechtsgelijkheid herstellen Hogere afvalheffing voor bewoners aanleunwoningen WORDT HET SLUIPEN EN SLINGEREN OF PLANKGAS OP DE N59? dé krant van schouwen - duiveland! 3<2_ioj ZIERIKZEESCHE -^^SUPXi VRIJDAG 10 OKTOBER 1997 153e JAARGANG NR 26263 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bruinisse, tel. 0111 -481207 Zierikzee, tel. 0111 -412639 Hindernissen moeten sliiipverkeer ontmoedigen ZIERIKZEE - Na tien jaar touwtrekken begint Rijkswaterstaat in de laatste week van oktober met de aanleg van snelheidsbeperkende maatregelen op de parallelwegen langs de N59. Deze worden nu door veel automobilisten als sluipwegen gebruikt, waar op bovendien vaak te hard wordt gereden. heid op de parallelwegen te ruggebracht wordt naar 50 kilometer. Dan mag de maxi mumsnelheid op de N59 wat mij betreft weer naar 100. Nu krijgen we een obstakel op de weg, daar hoeven automo bilisten nauwelijks hun gas pedaal voor los te laten. Al leen tractoren en sproeiwagens hebben er last van. En daar zijn die maatre gelen niet voor bedoeld. Bo vendien zijn maatregelen al leen niet genoeg. Het gaat om een goede en strenge con trole." Volgens wethouder C. Veer- hoek van verkeer en vervoer leidt dat tot gevaarlijke situ aties. „Het sluipverkeer moet ontmoedigd worden. Als deze maatregelen niet af doende zijn, komen er meer voorzieningen." De snelheidsbeperkende ob stakels worden aangebracht tussen Zierikzee en de kruis ingen met de Kapelleweg en de Zwanenburgseweg. Auto mobilisten worden aan beide kanten op één punt gedwon gen eerst naar rechts uit te wijken en na een meter of 50 weer naar links. De twee sla lombewegingen moeten de vaart van de voertuigen rem men. Fietsers kunnen wel rechtdoor rijden. G. van den Ouden-Zwart, die als raadslid van de voormali ge gemeente Duiveland, ja ren op maatregelen heeft aangedrongen, is blij dat er in ieder geval iets gebeurt. „Op inspraakavonden zijn al heel veel zinvolle oplossin gen aangedragen. Maar daar hing dan wel een prijskaart je aan." Veel vertrouwen in de bin nenkort uit te bouwen snel heidsremmers heeft ze niet. Van den Ouden, ook raadslid in de gemeente Schouwen- Duiveland: „Ik zou het liefst zien dat de maximumsnel- Nut Volgens een medewerker van Rijkswaterstaat heeft de zogenaamde 'wegasverleg- ging' op andere plaatsen zijn nut echter al bewezen. „We hopen dat hierdoor ook min der automobilisten van dé parallelweg gebruik maken. Als het niet werkt, kunnen we nog aanvullende maatre gelen nemen." Rijkswaterstaat sluit niet uit dat in de toekomst ook tussen Nieuwerkerk en Bruinisse snelheidsbeper kende en verkeersbeperken de maatregelen worden ge nomen. Men denkt dan aan bussluizen. Personenauto's zullen dan ook hier eer om- Aan beide kanten van de N59 komen op de parallelwegen tussen Nieuwerkerk en Zierikzee verkeersobstakels. (Archieffoto). weg moeten maken en bij het naderen sterk moeten rem men. Wethouder Veerhoek heeft binnenkort ook een vervolg gesprek met Rijkswater staat over de problemen op de Loensweg. Veel inwoners van Nieuwerkerk zien ook hier het liefst snelheidsbe perkende maatregelen. Veer- oplossing. „De echte oorzaak ligt in de aansluiting van de Kapelleweg op de N59. Het probleem is dat te veel auto mobilisten van die afslag ge- hoek denkt aan een andere - -!>ruik maken. Dat moeten we bemoeilijken. We moeten zorgen dat automobilisten die van Zierikzee komen niet meer óf minder makkelijk de Loensweg op kunnen rij den." Actie: Trek het zeil in de mast ZIERIKZEE - AI vele eeuwen is de wind een noodzaak om te kunnen zeilen. Was het vroeger zo dat men uitsluitend de wind als voortstuwing had, tegenwoordig is er altijd een hulpmiddel in de vorm van een motor. Even zovele eeuwen wor den er dus ook zeilen ge maakt. Men kan gerust stel len dat het vak van zeilmaker een van de oud ste beroepen ter wereld is. Gebeurde vroeger alles handmatig, nu heeft de ma chine ook daar zijn intrede gedaan. Voor het gemak on derscheiden we het hoofd- zeil (grootzeil) en het voor zeil. Het spreekt niet vanzelf dat deze op zichzelf staan, er wordt wel dege lijk op vorm gemaakt. Het voorzeil zuigt de wind aan, er orftstaat direct daar ach ter een spleet die een onder druk geeft naar het groot zeil. Was het tot dit jaar ook ka toen wat de klok sloeg, nu doet de kunststof zijn intre de. Katoenen zeilen zijn niet alleen arbeidsintensief om te maken, ook in het ge bruik zijn er nogal wat nadelen. Ze krimpen, wor den bij regen zo plat als een plank, zijn bij zwaar weer dan nauwelijks te hanteren en hebben een enorme vochtopname. Dit is de tweede aflevering van een korte serie over zei len en de rivierklipper Mijn Genoegen in de Museumha ven van Zierikzee. De uit 1939 stammende zeilen zijn deze zomer kapotgewaaid. De Vrienden van de Muse umhaven proberen 10.000 gulden bijeen te brengen voor een nieuw grootzeil. De actie heeft tot op heden 3000 gulden opgebracht. Recht door zee met „Mijn Genoegen" en A D Kantoor Zierikzee Engelse Kade 2 Postbus 3 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111-415151 Fax 0111-412244 V 0 C A T E N Kantoor Tholen Vossemeersepoort 6 Postbus 24 4690 AA Tholen Telefoon 0166-605000 Fax 0166-604455 Een eerste oriënterend gesprek, na afspraak, Is kosteloos MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 47-jarige inwoner van Schouwen- Duiveland wegens incest veroordeeld tot vier jaar cel. Tegen de man was drie jaaf geëist. Hij werd ervan ver dacht een jarenlange seksu ele relatie met zijn dochter te hebben gehad. De incest be gon toen het meisje 13 was en eindigde eind vorig jaar, toen de vrouw al midden in de twintig was. De zaak kwam aan het licht toen de dochter op 8 februari aankondigde het ouderlijk huis te willen verlaten om sa men te gaan wonen met haar vriend en er een ruzie tussen vader en dochter ontstond. Een dag later pakte de man zijn jachtgeweer en ontstond er de nodige heisa voor de deur van de woning waarin zijn dochter zich bevond. Toen de politie de dochter verhoorde over het gebeurde kwam de incest van haar va der boven water. Volgens de man was het een 'geheimpje' tussen hem en zijn dochter en had zijn dochter er nooit bezwaar tegen gemaakt dat hij zich aan haar vergreep. Projectgroepen mogen 2500 gulden besteden ZIERIKZEE - Aan den lijve laten ervaren hoe het is om politieke afwegingen te maken. Dat is de doel stelling van de 'Eigen Wijs Dag' op donderdag 13 no vember in Zierikzee. Scholieren van RSG Professor Zeeman en SG Schouwen-Duiveland kruipen een dag lang in de huid van de raadsleden. De 'Eigen Wijs Dag' is een project van de Stichting PJP (Politieke Jongeren Projec ten), dat gretig is opgepakt door de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland en het gemeentebestuur. Jaap Elenbaas,- functionaris van de Stichting Jeugd ver telt, dat hij samen met wel- zijnsambtenaar Corina van Vliet juist bezig was een pro ject te zoeken, dat jongeren wat meer bij de gemeentepo litiek kon betrekken. Het aanbod van de Stichting PJP sloot daar perfect op aan. Het project laat jongeren in de leeftijd van 14 tot 21 jaar zien hoe gemeentelijk beleid tot stand komt. Het is de be doeling dat de scholieren tij dens de 'Eigen Wijs Dag' zelf politiek bedrijven en inzicht krijgen in politieke en ge meentelijke besluitvor mingsprocessen. Aan het project in Zierikzee nemen vijftig leerlingen van de RSG Professor Zeeman (twee Havo-3 groepen) deel en tien van de Scholenge meenschap Schouwen-Dui veland. Donderdag 13 no vember belooft een inten sieve werkdag voor hen te worden. In theater Mondra- gon gaan ze de confrontatie aan met lokale politici, amb tenaren en belangenorgani saties. De deelnemers wor den in zes groepen ingedeeld: vijf projectgroepen en één persgroep. Burgemeester J. Asselbergs verricht om 9.15 uur de opening van deze dag. De gemeente neemt de kos ten van de 'Eigen Wijs Dag' voor haar rekening en stelt bovendien 2500 gulden be schikbaar voor een project, dat door de 'scholieren-ge meenteraad' het felst bepleit zal worden. Elke groep wordt begeleid door een medewerker van de Stichting PJP. Om de scho lieren bij de keuze van hun project te laten ervaren, dat aan elke wens een prijs kaartje hangt, worden er vragenuurtjes gehouden met de 'echte' raadsleden en met ambtenaren van de gemeen te. „Je kunt bijvoorbeeld wel ergens een lantaarn ge plaatst willen hebben, maar als je dan hoort dat die 13.000 gulden kost, zul je afwegin gen moeten maken," geeft Elenbaas als voorbeeld. De groepen zullen ter verde diging van hun project goed beslagen ten ijs moeten ko men. Afgewisseld door lunch en diner in restaurant Mon- dragon zullen zij zich de ge hele dag voorbereiden op de slag, die ze 's avonds moeten leveren. Vanaf 19.00 uur zit burge meester Asselbergs de 'scho lieren-raadsvergadering' voor. Vertegenwoordigers van de projectgroepen bear gumenteren dan hun keuzen voor de projecten, waar ze die 2500 gulden aan besteed willen zien. De vergadering is openbaar en tussentijds mag het publiek stemmen welke groep hun voorstel het beste heeft beargumenteerd. Die krijgt er twee zetels in de raad bij en de op één na beste één zetel. Tenslotte begint de onderlinge discussie en komt er een project als winnaar uit de bus, waar de 2500 gulden ook daadwerkelijk aan zal worden besteed. Aan elke voorziening hangt een prijskaartje. Een halfpipe bijvoorbeeld staat er niet voor 2500 gulden (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Mevrouw J. Simmers uit Zierikzee viert vandaag haar 103e verjaar dag. Burgemeester J. Assel bergs ging bij de jarige op be zoek. Johanna Isabella S rooband werd op 10 oktobei 1894 in Zierikzee geboren. Zij bleef die plaats haar leven lang trouw. Ze trouwde met J. Simmers en het echtpaar kreeg zeven kinderen, twin tig kleinkinderen en achten twintig achterkleinkinde ren. In 1985 overleed de heer Sim mers op 84-jarige leeftijd. Zijn weduwe besloot daarop te verhuizen naar zorgcen trum Borrendamme in Zie rikzee. Daar woont de 103-ja- rige nog steeds. ZIERIKZEE - Het te vroeg buiten zetten van bet vuilnis is een 43-jarige inwoonster van Zierikzee op een boete van 90 gulden komen te staan. In het kader van het afval- project werden donderdag avond en vrijdagochtend controles uitgevoerd door de politie in samenwerking met de afdeling reiniging van de gemeente Schouwen-Duive land. Hierbij werd speciaal gelet op het te vroeg of op een ver keerde manier aanbieden van het afval. Verschillende locaties waar afval te vroeg buiten was gezet werden be zocht, maar niet altijd kon achterhaald worden wie de dader was. POGING TOT INBRAAK RENESSE - De afgelopen nacht is er geprobeerd in te breken in het pand van surfs hop Jonker aan de Zeeane- moonweg in Renesse. De daders zijn zonder goede ren weg te nemen op de vlucht geslagen. Een zoek tocht van dc politie in de om geving heeft nog niets opge leverd. De recherche heeft een on derzoek ingesteld. Die zelf de weg niet weten, willen hem anderen wijzen. Wisselend bewolkt HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 9, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Westenwind, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7. Overdag sterk afnemende wind. 2 LANDINGSBAAN i Kabinet bereikt overeenstemming over vijfde landingsbaan op Schiphol. 3 SLACHT OFFERHULP De vijf vrijwilligers van de Stichting Slachtofferhulp krijgen het steeds drukker. 5 RESTAURATIE De eeuwenoude boerderij De Hooge Hoeve in Dreischor wordt in oude glorie hersteld. 9 SCHAATSEN Zierikzeeënaar Leon van der Wielen kiest ook voor de alom geprezen klapschaats. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BROUWERSHAVEN - Bewoners van aanleunwo ningen van verzorgingstehuizen moeten ii het ver volg de volle mep aan afvalstoffenheffing betalen. Momenteel is hun bijdrage via de servicekosten nog 100 gulden per jaar. Over twee jaar moet dat zijn op getrokken tot de 400 gulden die iedere zelfstandig wonende alleenstaande op Schouwen-Duiveland be taald. Dit collegevoorstel aan de commissie millieu vond gis teren in het stadhuis van Brouwershaven gehoor bij alle partijen. De gemeente raad zal hier op 30 oktober dus unaniem mee instem men. De verhoging wordt overigens stapsgewijs inge voerd. Komend jaar wordt eerst 200 gulden in rekening gebracht. Pas in 1999 volgt de aanslag van 400 gulden. Momenteel profiteren ver zorgingstehuizen als 't Opper in Bruinisse en Duinoord in Haamstede van het ongelijke tarief. Door voor het college nog on bekende reden heeft de rei nigingsdienst in het verle den bij aanleunwoningen de fout gemaakt om het tarief op afvalstoffen niet per per ceel te heffen, maar is een collectieve aanslag opgelegd. Hierdoor ontstond een ver schil van 300 gulden. Nu zegt het college dat mensen in een aanleunwoning net zo zelf standig wonen als andere al leenstaanden in bijvoor beeld het centrum van Zierikzee. „We moeten door bijten. Het is onze wettelijke plicht," aldus WD-wethou- der G. Van de Velde-De Wil de. Vrijwel alle partijen stelden overigens als voorwaarde dat de regeling tot kwijt schelding beter onder de aan dacht van de burgers moet worden gebracht. De wet houder stemde daar niet al leen mee in, maar wees ook op de grote stijging van het aantal aanvragen om kwijt schelding in de afgelopen pe riode. Overigens worden niet al leen de aanleunwoningen aangepakt. Ook bedrijfs ruimten waarin een woning is ondergebracht kunnen een zelfde verhoging van de af valstoffenheffing tegemoet zien. De gemeente gaat op dit vlak uitgebreid controleren. In totaal levert het de ge meente Schouwen-Duive land bij de huidige tarieven zo'n 150.000 gulden per jaar op. Honderdduizend gulden namens de aanleunwoningen en 50.000 gulden voor de be- drijfsaansluitingen. ~1 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving af 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving a ƒ184.00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden. ..Plaats: Geb.datum:. tSSf, Zend de bon irv open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1