Politiek worstelt met ethiek Sjako! en Capablanca? geven concert Brogum Herf sttochten door stalhouderij 't Haam Vervoersverbod rond Schoondijke opgeheven Visie op zakendoen Cursussen De Lichtboei Overleg over plannen voor restauratie monumenten MUZIEKAGENDA 1 DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 NR 26262 5 Honderd procent dekking voor gemeentelijke mededelingen heeft hoogste prioriteit BROUWERSHAVEN - De inwoners van Schouwen- Duiveland zijn er aan gewend de Mededelingenru briek van de gemeente in de huis-aan-huis-krant Het Extra Nieuwsblad te vinden. Ondanks het be lang van die herkenbaarheid zag de commissie Ex terne Contacten zich genoodzaakt te adviseren daar per 1 januari 1998 verandering in te brengen. De commissie adviseerde dinsdagavond unaniem de gemeentelijke Mededelin genrubriek vanaf die datum in het huis-aan-huis-blad Ons Eiland te gaan publice ren. Een worsteling met de ethiek lag ten grondslag aan dat advies. Enerzijds kwam er van Ons Eiland binnen de daarvoor gestelde termijn een aan trekkelijke offerte, waarin 103 procent dekking bij de bezorging in het buitenge bied wordt beloofd. Ander zijds is er de betrokkenheid van de lezers bij Het Extra Nieuwsblad. Uitgeverij LnO van dat Ex tra Nieuwsblad echter had op de fatale sluitingsdatum nog geen volledige offerte ge reed. Om te kunnen garande ren dat de gewenste 100 pro cent dekking zo dicht mogelijk wordt bereikt, wil de LnO eerst een gedegen on derzoek uitvoeren. Dat on derzoek moest uitwijzen waar de witte vlekken zitten in het buitengebied en hoe veel extra mensen voor de bezorging aldaar gerecru- teerd moeten worden. Het college van B&W echter wachtte dat onderzoek niet af en besloot op basis van de binnengekomen offertes een voorstel te formuleren. Dat leidde tot de keuze voor Ons Eiland. Inhaalmanoeuvre Uitgeverij LnO, daardoor danig gealarmeerd, maakte een inhaalmanoeuvre in de vorm van een ter elfder ure ingediende offerte op basis van eenzelfde prijsnotering als de concurrent en de ga rantie de 100 procent dek king met 98,8 procent zo dicht mogelijk te benaderen. ,,Ik zou niet graag voor mijn rekening nemen om zomaar 100 procent te roepen," zei A. van Eendenburg, verkoop leider van LnO, gebruikma kend van het spreekrecht. Hij benadrukte ook het be lang van een lokaal aange stuurd en goed gemotiveerd bezorgerskorps. Kans genoeg Burgemeester J. Asselbergs, portefeuillehouder Commu nicatie, toonde zich niet ge lukkig met de gang van za ken. LnO had naar zijn mening kans genoeg gehad tijdig een offerte in te die nen. Eerst in de keuken van de concurrent kijken en dan met eenzelfde prijs komen, gaf volgens hem geen pas. ,,Zo ga je niet met elkaar om," vond ook VVD-woord- voerder J. Geleijnse. M. Hack-Engel (CDA) vond dat ook, maar betreurde zeer dat LnO niet op tijd is geweest met de offerte. „Waar zijn we eigenlijk mee bezig?" vroeg ze zich af. „Schieten we ons doel straks niet voorbij. Het Extra Nieuwsblad is tenslot te een blad waar de mensen naar grijpen. Een enorm di- De Mededelingenrubriek van de gemeente Schouwen-Diriveland verdwijnt uit het huis-aan-huisblad Het Extra Nieuwsblad- (Foto: Marieke Mandemaker) lemma," vond Hack, maar uiteindelijk liet zij toch de ethische kant van de zaak zwaarder wegen. Wel pleitte ze voor een advertentiecam pagne om de inwoners goed attent te maken op de ver plaatsing van de Mededelin genrubriek. Scepsis E. Overbosch-de Reijger (Pv dA) sprak over 'gevoelsma tig een vervelende kwestie', maar vond ook dat het zake lijke aspect moest prevale ren en zag in de nagekomen offerte van LnO geen aanlei ding nog van *het voorstel van B&W af te wijken. Inmiddels was bij de com missieleden wel wat scepsis ontstaan over de door Ons Eiland toegezegde dekking. J. van der Veer (D66) pleitte ervoor kritisch toe te zien of die belofte in de praktijk wel kan worden waargemaakt. Hij kreeg daarin steun van de voltallige commissie. H. de Vries (GroenLinks) gaf de voorkeur aan een derde optie. „Laten we maar com mercieel gaan en het gemeen telijk mededelingenblad kostendekkend laten opzet ten, 1 luidde haar voorstel. G. Houtekamer (SGP) koos voor het ethisch handelen bo ven het voordeel van de her kenbaarheid, dat continu ering van de Medelingen- rubriek in Het Extra Nieuwsblad zou bieden. Evalueren De commissieleden voegden aan het advies nog de wens toe al in oktober volgend jaar te evalueren en gericht te onderzoeken of de inwo ners ook werkelijk kennisne men van de gemeentelijke mededelingen. GOES - Zakenman Ernst van Eeghen geeft van daag, donderdag, zijn vi sie op zakendoen in Mo tel Goes. De lezing is opgezet door het Chris tian Business Men's Committees (CBMC) en begint om 20.00 uur. CBMC is een internatio nale, niet-kerkelijke ont moetingsplaats voor za kenmensen, managers en mensen uit vrije beroe pen die meer willen we ten over de toepassing van het christelijke ge loof in hun dagelijkse handel en wandel. Van Eeghen vertelt in Goes meer over het pad dat hij heeft bewandeld. Hij stond van 1949 en tot 1992 aan het hoofd van het Amsterdamse han delshuis van Eeghen - een im- en exportbedrijf in grondstoffen, levens middelen en chemica liën. Vanuit zijn kerke lijke achtergrond hecht hij in zakendoen aan so berheid en vindt hij dat je tijdig reserves aan moet leggen voor het mo ment dat slechtere tijden aanbreken. Van Eeghen voorspelt ook nu slechte re tijden. De explosieve situatie in het Midden- Oosten en en de diversi teit tussen Noord- en Zuid-Europa ziet hij als oorzaken daarvan. ZIERIKZEE - Het Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei start deze maand en in no vember verschillende cur sussen/workshops in het MFC in Zierikzee. Bij voldoende deelname wordt vanaf vrijdag 31 okto ber de cursus 'Eenvoudig ko ken voor mannen' gegeven. De tien lessen zijn op vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De workshop dromen, die 1 november begint, om vat drie bijeenkomsten op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. In deze cursus wordt ge leerd dromen opnieuw te be leven en de informatie van de droom te verstaan. De workshop midi staat zater dag 15 en 22 november op het programma, van 10.00 totl3.00 uur. Midi is muziek maken via de computer. Donderdag 27 november be gint de workshop schilderen op textiel. De deelnemers gaan een lampenkapje be schilderen met kerstmotie ven. Deze bijeenkomst is van 9.00 tot 11.00 uur. Voor nade re inlichtingen of aanmel ding: telefoon 412075. Op zaterdag 11 oktober ZIERIKZEE - Sjako! geeft zaterdag 11 oktober een concert in het Zierikzeese Brogum. Capablanca? uit Roosendaal verzorgt die avond de aftrap om 22.00 „Onwaarschijnlijk mooie popmuziek van wereldklas se," kwalificeert de Stich ting Brogum in een persbe richt de Amsterdamse band Sjako!. In april 1995 was de band eerder te zien bij het Zierikzeese podium voor mu ziek en theater aan de Julia- naweg. Toen was de band be zig met de promotietour voor haar nieuwste cd Once Upon A Revolution. Nu zijn de mu zikanten alweer volop bezig met de voorbereidingen voor een nieuwe cd. De bezetting is sindsdien hetzelfde geble ven. Bandleider Wouter Planteijdt verzorgt gitaar en zang. Sjako! wordt verder ge vormd door Thijs Vermeulen (bas), René van Collem (drums/zang), Alan McLach- lan (gitaar/zang) en Victor Heeremans (toetsen en zang). De cd Note bevat muziek die door het Amerikaanse vak blad Billboard wordt om schreven als adult alernati- ve. In gewoon Nederlands kunnen we zeggen dat de band - die ooit als trio begon - moderne, intelligente rock met een vlijmscherpe rand ten gehore brengt, waarin dynamische uitbarstingen worden afgewisseld met in getogen rustpunten. Andere bekende platen zijn het de buut Sjako!, Secret Skin en het vrolijk aangeklede Live- wire. Bekend is ook de 2 Meter Ses sie. De akoestische aanpak ging Sjako! goed af. Met wei nig stekkers en veel enthou siasme werd aansluitend een select aantal optredens afge werkt. Hoogtepunt hiervan was het optreden op Park pop voor een kwart miljoen mensen. Was de oorspronkelijke Sjako! een kleurrijke Am sterdammer die in de late Middeleeuwen kroeg en straat onveilig maakte,. De huidige Sjako! is een pittige formatie die een prachtige popsong kan neerzetten. Publiek Voorafgaand aan de muziek van Sjako! kan het publiek genieten van Capablanca? uit het Brabantse Roosen daal. In 1993 ging deze band als driemans/-vrouwsforma- tie van start. De afzonderlij ke bandleden hadden voor die tijd al regionale bekend heid verworven in verschil lende bands. Deze voorlo pers, Prediktors en BPA genaamd, brachten melodi euze punk- en gitaarrock ten gehore. In Capablanca? smel ten de invloeden samen van beide bands tot een stevig melodieus geluid. Nadat de formatie een paar jaar had opgetreden in en rondom de West-Brabantse regio, is de band uitgebreid met een extra bassist en gita rist. De cd I saw; Boney M in nineteenseventysix bevat twaalf gitaarpopnummers, tweestemmig gezongen en voorzien van persoonlijk ge tinte teksten. Ook zijn er hier en daar instrumentale uitstapjes gemaakt. Het nummer All Nothing heeft ondersteuning gekregen van dwarsfluit en Swan is ver rijkt met strijkers. Capablanca? bestaat uit Car- lina (zang, bas), Claudia (drums, zang), Stefan (gi taar/zang), Ivo (bas) en De von (gitaar). VOORTBESTAAN NOORD WELLE - De openba- re basisschool de Stove in Noordwelle had op de telda tum op 1 oktober vierentwin tig leerlingen. „Daarmee is het voortbestaan van de school voorlopig verzekerd," meldde wethouder D. van der Wekken gisteren aan de commissie maatschappelijke aangelegenheden. Ook het bestaan van de school op lan ger termijn lijkt hiermee ze ker gesteld. In dezelfde bezetting als twee jaar geleden komt de Amsterdamse formatie Sjako! weer naar Brogum toe. BURGH-HAAMSTEDE - Stalhouderij 't Haam uit Burgh-Haamstede houdt verschillende herfsttoch- ten. Met paardentram of huifkar wordt de natuur opgezocht. Donderdag 16 en 23 oktober vindt er - in samenwerking met Staatsbosbeheer - een speciaal middagprogramma plaats. Op deze twee dagen wordt om 13.30 uur verza meld in de excursieschuur van Staatsbosbeheer aan de Kraayensteinweg 140 in Wes- tenschouwen. Daar wordt een beeld geschetst van de ac tiviteiten van deze organisa tie in de Westhoek. Om 14.00 uur start een rondleiding on der leiding van een deskun dige gids door het herfstbos. Aansluitend heeft een rond leiding door de omgeving plaats per - afhankelijk van het aantal deelnemers - paardentram of huifwagen. Om 16.00 uur komen de deel nemers weer terug bij de ex cursieschuur. Op vrijdag 47 oktober staat een elzenmetenrit op het pro gramma. Onder begeleiding van een IVN-Natuurgids wordt een rondrit gemaakt langs de natuurhistorische elzemeten in de Westhoek. Na afloop wordt een pannen koek gegeten in pannenkoe kenmolen de Graanhalm. Vertrokken wordt om 10.30 uur vanaf de Graanhalm en /de aankomst daar staat om 13.00 uur gepland. Een nostalgische rondrit met paardentram of huifkar door de omgeving wordt gemaakt op de woensdagen 15 en 22 oktober. Deze rit duurt onge veer een uur en vertrekt om 14.00 uur vanaf het VVV- kantoor in Burgh-Haamste- de. Opgeven voor deelname aan één van de activiteiten kan via ditzelfde VW-kan- toor: 651513. Hier is ook meer informatie te verkrijgen over eventuele annulering. Voor niet-budgethoudende gemeenten MIDDELBURG - Zeeuwse gemeenten met minder dan 100 monumenten op hun grondgebied gaan half oktober om tafel zitten met de provincie om de plan nen voor restauratie te bespreken. Gemeenten met meer dan 100 monumenten krijgen van het rijk een bepaald budget voor restauratie van monumen ten. Daarbij kan het gaan om openbare gebouwen, maar ook monumenten die in han den zijn van particulieren. De gemeente Schouwen-Dui- veland hoort bij die gemeen ten. Gemeenten met minder dan 100 monumenten worden de niet-budgetgemeenten ge noemd en zij moeten niet met de rijks- maar met de provin ciale overheid onderhande len over het geld voor restau raties. Als basis voor dat gesprek worden door de be trokken gemeenten - tien in getal - samengestelde priori teitenlijsten gebruikt. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) vroeg de provincie eind juli in een brief om overleg vooraf gaand aan het opstellen van de prioriteitenlijsten, maar dat is er niet van gekomen. Volgens J. van de Voorde van de afdeling welzijn van de provincie heeft dat te maken met de late behandeling door de Tweede Kamer van het Besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten (BRRM). Volgens hem is er wel een brief naar de betrokken ge meenten uitgegaan waarin de te volgen procedure bij het opstellen van prioritei tenlijsten wordt uitgelegd. De niet-budgetgemeenten gaan op 15 oktober om tafel met de provincie. De budget gemeenten krijgen als alles volgens de planning verloopt in november te horen wat hun restauratie-budget voor 1998 wordt. JONGE JURY ZIERIKZEE - Naast de Kin derjury kent Nederland nu ook een Jonge Jury. In bi bliotheek De Stolpe in Zie rikzee kunnen kinderen van 12, 13, 14 en 15 jaar tot 31 ja nuari 1998 meedoen aan deze jury-activiteit. Zij moeten hun persoonlijke top 5 sa menstellen uit boeken die in 1995 of 1996 voor het eerst verschenen zijn. ZIERIKZEE Broodexcursie De themacommissie van de Zierikzeese afdeling van de ANBO houdt donderdag 23 oktober een excursie naar het bakkerijmuseum Om den broode. De excursie duurt ongeveer drie kwartier en wordt door een gids bege leid. Iedereen is van harte welkom aan de rondleiding deel te nemen. Om 14.15 uur vertrekt het gezelschap van uit het gebouw De Paternos ter aan de Paternosterstraat in Zierikzee. Cursussen ZVU De ZVU biedt weer verschil lende cursussen aan in het winterseizoen. Maandag 13 oktober heeft er vanaf 19.30 uur een kennismakingsbij eenkomst plaats voor de cur sus Russisch op niveau 1, 2 en 4. De cursus bestaat uit twin tig lessen van anderhalf uur. Ook wordt een cursus Slo- waaks op twee niveaus gege ven. De kennismaking van deze cursus staat gepland op donderdag 16 oktober om 19.30 uur. Slowaaks wordt geleerd in vijftien lessen van anderhalf uur. Beide cursus sen en de bijbehorende ken nismakingsavonden hebben plaats in het nieuwe gebouw aan het Jannewekken 19 in Zierikzee. Oliebollenactie Koninklijke Harmonie Kunst en Eer houdt vrijdag 10 oktober haar jaarlijkse oliebollenactie. Belangstel lenden kunnen vanaf 10.00 uur terecht in het onderko men van de harmonie aan de Kaersemakerstraat en bij de kassa's van Albert Heijn. Vanaf 18.00 uur komen de le den langs de deuren. KERKWERVE NCVB De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt woens dag 15 oktober een ledenver gadering in dorpshuis 't Zuudènde. Mevrouw Van Tiggelen vertelt over ver- pleegartikelen en hulpmid delen bij allerlei lichamelij ke problemen. De bijeenkomst begint om 19.45 SEROOSKERKE Culinaire cursus De Zeeuwse Volksuniversi teit (ZVU) start maandag 13 oktober de drie-delige cursus Een kijkje in de keuken van restaurant De Schelphoek. Op maandag 13 oktober, 10 november en 8 december heeft deze cursus plaats in het betreffende restaurant in Serooskerke. Behalve een* uitleg van recepten, gaan deelnemers de keuken in waar ze kunnen zien hoe de kok de gerechten bereidt. Aansluitend wordt de maal tijd in het restaurant geser veerd en genuttigd. Voor aanmelding en informatie kan contact worden opgeno men met het ZVU-bureau ip Middelburg: 0118 - 634800. BURGH-HAAMSTEDE Cursus In dorpshuis de Schutse in Burgh-Haamstede heeft woensdag 15 oktober een in troductie plaats op de ZVU- cursus Filosoferen over het ik. Deze cursus bestaat uit tien lessen van twee uur en start op woensdag 29 oktober om 19.30 uur. De cursus wordt ook in de Schutse ge geven. RENESSE Aquarelleren Beeldend kunstenaar Kees van de Wetering geeft zater dag 11 en zondag 12 oktober - in samenwerking met hotel De Tweespan in Renesse - dagcursussen aquarelleren. Aan de orde komen de eerste opzet, het uitwerken, kleur- mengen, perspectief en mate rialen. De cursussen zijn be doeld voor zowel beginners als voor de gevorderde ama teurschilder. Bij mooi weer wordt buiten gewerkt. Bij slecht weer wordt uitgewe ken naar het atelier. Mee in formatie is verkrijgbaar bij hotel De Tweespan in Renes se: 462570. OUWERKERK Showgroep Fake Showgroep Fake verzorgt vrijdag 31 oktober een optre den in het dorpshuis van Ou- werkerk. De titel van het programma is: 'Zo goed als nieuw, opnieuw'. De showe groep staat bekend om band- parodie, een show met meer dan 250 verkleedpartij den, humor en dans. Na afloop kan gedanst worden op live muziek. De organisatie is in handen van de Culturele Ver eniging Ouwerkerk- Het op treden begint om 20.00 uur. OOSTERLAND Studievereniging Op vrijdag 10 oktober houdt de Studievereniging Schou- wen-Duiveland een avond waarop de heer J. Wouters uit Meliskerke komt spreken over het onderwerp 'Neder land verloedert'. De avond begint om 19.45 uur in de ver gaderzaal van de Gerefor meerde Gemeente. Geen pest meer aanwezig DEN HAAG (ANP) - Alle beperkingen ten aanzien van het vervoer van varkens in de omgeving van de Zeeuwse gemeente Schoondijke zijn sinds dinsdag middag drie uur opgeheven. Dat heeft het ministerie van Landbouw bekendgemaakt. Uit de laatste onderzoeken naar de aanwezigheid van het varkenspestvirus blijkt dat er op het geruimde be drijf geen pest meer aanwe zig is. Er is daarom geen re den het vervoersverbod in stand te houden, aldus het ministerie. Het verbod ging in op 27 au gustus toen in Schoondijke varkenspest geconstateerd werd. Dat geval was het eer ste en enige geval van pest in Zeeland. Omdat in die provincie wei nig varkens gehouden wor den, valt Zeeland wat betreft de regio-indeling onder het Noorden van Nederland. Sinds enkele weken is het verboden varkens te vervoe ren vanuit het Noorden van Nederland naar het Zuiden en andersom. De rivier de Waal geldt daarbij als grens. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 11 oktober: Nederlandse Hervormde kerk, Oosterland. Concert VZOS Oosterland en Soli Deo Gloria Os-Gravendeel) thema 'Tom Parker'. 25 oktober: Jacobuskerk, Renesse. Triplum-concert, clavecimbel en orgel. Sietse van Wijgerden en Jacob de Wit. 31 oktober: Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Tadeu Duerte Lanna, piano. 31 oktober: Willibrorduskerk, Zierikzee. Korenavond m.m.v. Rooms-Katholieke koren uit Middelburg, Vlissingen, Heinkenszand, Oost-Souburg en Zierikzee. 19,20,21 en 22 november: Concertzaal, Zierikzee. Musical 'Circus Cornelia'. 22 november: Gereformeerde kerk, Zierikzee. Presentatieconcert cd - koor Adonai. 29 november: Voormalig Stadhuis, Brouwershaven. Rosetti Ensemble (fluit, hobo, klarinet, hoorn, fagot) Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5