Waterschap voor de rechter gesleept door boze boeren Camping De Val gaat weer de strijd aan met gemeente Zwemvierdaagse in zwembad Onderdak Aannemer vecht voor zijn bouwvergunning Litouwers bezoeken de Corneliastichting DEURLOO Voor Ronald McDonaldfonds Verlaging gemeentelijke lasten burgers Dirksland Dagelijks bestuur Zeeuwse Eilanden wijst aansprakelijkheid voor wateroverlast af Verbaasd over ontwikkelingen aan Platteweg Gemeente krijgt eigen loket Noorse zitmeubelshow t/m zaterdag I I oktober DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 NR 26262 3 ZIERIKZEE - In zwembad Onderdak in Zierikzee wordt van maandag 20 tot en met vrijdag 24 oktober de Nationale Zwemvierdaagse gehouden. De deelnemers kunnen zich zoals elk jaar laten spon soren. Meestal gaat het daar bij om een bepaald bedrag per gezwommen baantje. De opbrengst van de Zwemvier daagse is bestemd voor het Ronald McDonaldfonds. Dit fonds heeft'een aantal Ro nald McDonaldhuizen in ei gendom. Dankzij deze huizen kunnen ouders dichtbij hun kinderen zijn als deze in het ziekenhuis belanden. Er dienen twintig banen ge zwommen te worden. Kinde ren tot en met tien jaar moe ten tien banen afleggen. Deelnemers aan de vierdaag se kunnen maandag tot en met donderdag van 7.00 tot 12.00 en 18.00 tot 20.00 uur en vrijdag van 7.00 tot 12.00 uur in het zwembad terecht. Ie dereen tot en met twaalf jaar kan deelnemen aan een kleurwedstrijd. Survivalrace Tijdens deze week vinden in de sporthal verschillende ac tiviteiten plaats. Belangstel lenden kunnen maandag deelnemen aan een ATB Trialparcours.»Dinsdag staat een klimwand van maar liefst zeven meter hoogte op gesteld. Kinderen mogen zich woensdag uitleven in de speeltuin met skelters en ballenbak en donderdag kan deelgenomen worden aan een survivalrace. Deze acti viteiten zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Reinigingsheffing honderd gulden lager DIRKSLAND - De begroting 1998 van Dirksland bevat goed nieuws voor de inwoners van deze ge meente. De gemeentelijke belasting gaat vol gend jaar omlaag met ongeveer 62 gulden per huishouden. De verlaging wordt voorna melijk veroorzaakt door de verplichting die de rijks overheid oplegt aan de ge meenten om de reinigings heffing met honderd gulden per gezinshuishou den te verlagen. Dat voor deeltje wordt voor de inwo ners van Dirksland weer gedeeltelijk te niet gedaan doordat de rioolrechten met gemiddeld dertig gul den omhoog gaan. De on roerende zaakbelasting in de gemeente blijft volgend jaar gelijk. Afschaffing leges Momenteel betaalt een meerpersoonshuishouden in Dirksland 240 gulden aan reinigingsrechten. Wanneer de verplichte ver laging, verrekend met een reeds geplande verhoging, is doorgevoerd komt dit ta rief volgend jaar op 156 gul- den. Voor het bedrijfsleven wordt de verplichte lasten verlichting gerealiseerd door afschaffing van de le ges die nu nog worden gehe ven op basis van de wet Mi lieubeheer en bij bodemsanering. Ter compensatie van de in komsten die zij hierdoor derft krijgt de gemeente van de rijksoverheid maxi maal 76,5 miljoen gulden. Uit de toelichtingsbrief bij de begroting blijkt dat het dagelijks bestuur van de gemeente niet blij is met de nieuwe regeling van de rijksoverheid. ,,Er wordt de gemeente geen enkele vrijheid gelaten bij de uit werking van de verlichting van de gemeentelijke las ten. De gemeente wordt ge degradeerd tot uitvoerings kantoor van het rijksbeleid." BURGH-HAAMSTEDE - „Volgens mijn advocaat is er een redelijke kans dat de Raad van State anders oordeelt dan de rechtbank in Middelburg." Dat zegt de eigenaar van Verseput Bouw- en Milieutechniek L. Verseput uit Burgh-Haamstede. Begin deze week vond in Den Haag een zitting plaats van de Raad van State waarbij Verseput de Raad verzocht de beslissing ongedaan te maken waarmee de gemeen te Schouwen-Duiveland een aan Verseput verleende bouwvergunning intrekt. Het betreft een vergunning die de voormalige gemeente Westerschouwen in 1992 ver leende voor de bouw van een loods en kantoor ten behoeve van het aannemersbedrijf aan de Dapperweg. De ge meente trok de vergunning in 1994 weer in toen bleek dat het bouwplan niet was uitge voerd en het bedrijf was ver huisd naar bedrijventerrein Roterij. De bouwvergun ning, waarvoor een wijziging van het bestemmingsplan nodig was, was volgens de gemeente specifiek van toe passing op de huisvestingsi tuatie waarin het bedrijf zich indertijd bevond. „Omdat die situatie door de verhui zing van het bedrijf veran derde, is het volgens een woordvoerder ook niet meer nodig een uitzondering te maken en de vergunning in stand te houden. Verseput denkt daar anders over. ,,Ik heb die loods nodig voor de opslag van bouwma terialen. Daar heb ik op onze nieuwe locatie op de Roterij niet voldoende ruimte voor." De aannemer procedeert ook door tot de hoogste instantie omdat de bouwvergunning en de processen die daarop volgden hem al veel geld kostten. De Raad van State doet over ongeveer zes we ken uitspraak. ZIERIKZEE - Twee medewerkers in de gezond heidszorg uit Litouwen brengen maandag 13 en dinsdag 14 oktober een bezoek aan verpleeghuis Corneliastichting in Zierikzee. Zij zullen zich nader oriënteren op de verpleeghuiszorg in Nederland. Het tweetal maakt deel uit van een grotere delegatie uit Litouwen die Zeeland be zoekt in het kader van een re latie met de Scholengemeen schap Ter Welle in Goes. De Corneliastichting ontvangt Regina Kmilija Leiviené en Adelé Pastamokiené en hun tolk Virginija Kranciunaté. Begeleid door medewerkers van de Corneliastichting ne men zij kennis van de dage lijkse activiteiten in een ver pleeghuis, op de afdelingen, de activiteitenbegeleiding en de paramedische activitei ten. Maandagavond staat een optreden van koninklijke harmonie Kunst en Eer voor de bewoners van het ver pleeghuis op het programma. Volgens de Corneliastichting een mooie gelegenheid voor de gasten om kennis te ma ken met de betrokkenheid van de Schouwse samenle ving bij hun verpleeghuispa tiënten. Dinsdag staat de dagbehandeling gepland. Een Litouwse zal met een taxi de bezoekers van de dag behandeling thuis ophalen. In september 1993 viel extreem veel regen: 100 millimeter in drie dagen tijd. Dat veroorzaakte veel wateroverlast in de polder Schouwen. (Foto: Joop van Houdt) GOES - Ze hebben er schoon genoeg van, de zes boe- ren uit de polder Schouwen. Al vier jaar bakkeleien zij, via hun advocaat, met Waterschap Zeeuwse Ei landen. Het waterschap is nu door de boze boeren voor het gerecht gesleept. Inzet van de ruzie is de weigering van. het waterschap om aan de boeren schadevergoeding te betalen wegens wateroverlast. In september 1993 viel in drie dagen tijd extreem veel re gen: 100 millimeter. Het wa- terlopenstelsel in de polder Schouwen, een gebied ten zuiden van Renesse begrensd door Oosterweg, Kooijmans- weg en Lagezoom, kon die hoeveelheid niet verwerken en er kwamen stukken land blank te staan waardoor de boeren schade leden. Twee honderd hectare landbouw gewas werd door het water aangetast. De zes boeren in kwestie dienden bij het waterschap schadeclaims in, maar die werden afgewezen. ,,Je kunt je niet wapenen tegen een dergelijk uitzonderlijke situ atie die gemiddeld één keer in de honderd jaar voor komt," aldus destijds grif fier J. Overzet van het toen malige Waterschap Schou wen-Duiveland. Hij wees de beschuldiging van de boeren dat niet op tijd begonnen zou zijn met bemalen resoluut van de hand. Er werd op verzoek van het waterschap in november 1993 door de Landinrich- tingsdienst een rapport 'wa teroverlast Schouwen' ge produceerd en in augustus 1994 verscheen nog een aan vullende notitie. De vraag of het waterschap de 'overstro ming' had kunnen voorko men werd niet beantwoord en het waterschap bleef bij haar standpunt dat extreme regenval en niet de capaciteit van het waterloopstelsel doorslaggevend is geweest en aanvaardde geen aanspra kelijkheid. De zes namen daar geen ge noegen mee en schakelden mr. J. Sneep van Sneep, Huijten Van Dijk advoca ten procureurs uit Bergen op Zoom in om via gerechte lijke weg alsnog te proberen schadevergoeding af te dwin gen. Via een rechterlijke uit spraak werd het waterschap gedwongen mee te werken aan een nieuw onderzoek naar de capaciteit en de eff ec- tiviteit van het waterlopen- stelsel. Uit dat onderzoek, uitgevoerd door het Water loopkundig Laboratorium, bleek dat een van de duikers in het gebied niet voldeed aan 'daaraan in redelijkheid te stellen eisen'. Geconclu deerd werd dat als de duiker in kwestie wel voldoende ca paciteit had gehad die water stand in het gebied minstens dertig centimeter lager was geweest. Waterschap Zeeuwse Eilan den, waar waterschap Schou wen-Duiveland in op is ge gaan, houdt vol dat haar geen blaam treft. „Het on derzoek is voor ons geen aan leiding om ons standpunt te herzien," reageert een woordvoerder van het water schap. „Wij blijven van me ning dat het waterschap niet onrechtmatig heeft gehan deld," aldus de woordvoer der, die verder inhoudelijk commentaar op de kwestie weigert. Wat mr. Sneep daarbij steekt is dat het onderzoek in mei 1996 gereed kwam maar het waterschapsbestuur, hoewel Sneep herhaaldelijk aan drong op een snelle beslis sing, pas onlangs - op 25 sep tember 1997 - reageerde met een herhaling van het beken de standpunt. „Het moet mij van het hart dat een water schap niet op deze manier met zijn ingelanden mag om gaan bij het oplossen van een geschil," klaagt Sneep in een in augustus dit jaar geschre ven brief aan het water schap. Mr. J. Sneep, oud-agrariër en naar eigen zeggen de enige advocaat in Nederland die gepromoveerd is op water schapsrecht, schat de schade op enkele tonnen maar voegt er meteen aan toe dat de schade door een expertisebu reau nog exact moet worden vastgesteld. „Maar bij de civiele procedu re die we begonnen zijn gaat het nog (niet om bedragen, maar over de .vraag of het waterschap aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade. ZIERIKZEE - Veertig slaapplaatsen in de schuur en uitbreiding van de mini-camping tot veertig eenhe den. Familie Van der Wekken van camping De Val in Zierikzee, waar ook een duik-, biologie- en bezoe kerscentrum gevestigd zit, vecht al ruim tien jaar voor meer mogelijkheden Met een brief aan de raadsleden hopen zij nu eindelijk antwoord te krij gen. Verbaasd zijn Rinus en Cato van der Wekken over de re cente ontwikkelingen bij de 'achterbuurman' op de Plat teweg. De gemeente verleen de haar medewerking aan de vestiging van een biologisch duikcentrum op het dak van het daar gevestigde gordijna telier. „Het is ons niet om de concurrentie te doen, want we gunnen alle andere onder nemers eveneens het beste. Maar wij zijn al tien jaar lang bezig met educatieve en andere programma's voor duikers en nu willen we ook wel eens medewerking van de gemeente," aldus het echt paar Van der Wekken. Reden om alle raadsleden persoon lijk aan te schrijven. „Zodat iedereen binnen de nieuwe gemeente goed op de hoogte is van wat hier speelt." Al jaren vinden er vele acti viteiten in en rondom de schuur van camping De Val plaats. Zoals onder meer bio logische bijeenkomsten - compleet met opgestelde aquarium -, feest- en trai ningsweekenden voor duik clubs en educatieve program ma's. „Meer slaapplaatsen zijn nodig om verenigingen te kunnen herbergen. We wil len hen in het geheel kunnen toelaten en niet de helft van de groep 's avonds weer naar huis moeten sturen. Als we dat moeten blijven doen, ra ken we die verenigingen op een gegeven moment kwijt," blikt het echtpaar vooruit. In 1986 deponeerde Van der Wekken de eerste aanvraag - toentertijd voor een regulie re camping - bij de gemeente in. Die aanvraag ketste af, omdat dat plan in strijd bleek met het bestemmings plan. Andere aanvragen - aangepast aan de actuele ont wikkelingen - volgden in 1991, 1992, 1994 en 1996. In dat laatstgenoemde jaar werd ook de inrichting van een bezoekerscentrum bij de gemeente aangekaart. Die zelfde aanvraag werd in juni van dit jaar voor een tweede keer bij de gemeente neerge legd. Op beide aanvragen is volgens de familie tot op he den geen reactie gekomen. Ook het verzoek tot ont heffing voor verenigings kamperen draaide - in tegen stelling tot de verwachtin gen die eind 1996 waren ge wekt - op niets uit. Het echt paar besloot dé reserveringen die inmiddels waren gemaakt, door te zet ten. „Er is scherp gecontro leerd en we hebben een dwangsom opgelegd gekre gen," schetst Van der Wek ken het gevolg. Tegen die maatregel heeft de familie inmiddels bezwaar inge diend. Ook komend weekend -10,11 en 12 oktober - staat er op het terrein van Van der Wekken een duikhappening gepland. Behalve het te water gaan, vinden er video- en diaverto ningen plaats die de bezoe kers meer leren over het le ven onder water. De bijeenkomst is besloten, maar belangstellenden uit de regio kunnen - op afspraak - een kijkje komen nemen naar het reilen en zeilen bij De Val. Familie Van der Wekken hoopt dat vooral po litiek betrokkenen hun licht eens kqmen opsteken. „Tot nu toe hebben wij de gemeen te steeds met plannen be stormd. Dat heeft geen enkel resultaat gehad. Laat de ge meente dan nu maar eens aan ons vertellen wat er wel of niet mogelijk is. We willen duidelijkheid." BROUWERSHAVEN - De Oosterschelderegio heeft een Regionaal Indicerend Or gaan (RIO) ingesteld. Elke afzonderlijke gemeente bin nen deze regio - waaronder Schouwen-Duiveland - krijgt een eigen loket. Een extern aangestelde inte rimmanager moet vanaf no vember de nieuwe indicatie stelling in de hele Oosterschelderegio gaan in passen. Gemeenten kunnen zelf kie zen hoever zij gaan in het sa menvoegen van de zorg. Schouwen-Duiveland be perkt zich vooralsnog tot de wettelijk verplicht gestelde taken, zo maakte een ge meentelijk medewerker woensdag bekend in de ver gadering van de commissie maatschappelijke aangele genheden. Deze taken omvatten de indi catie verpleeg- en verzorg- huizen en de thuiszorgindica tie. „Zo snel mogelijk na 1 januari 1998 willen we ook proberen de Wvg hierbij on der te brengen. Daarna is het aan de gemeente te beslissen welke zaken nog meer naar dit loket toe gaan." Hoewel nog niets formeel is vastge steld, gaat de voorkeur van de gemeentelijk vertegen woordigers - zo bleek tijdens de vergadering - uit naar het 'onderbrengen van het loket bij het gemeentehuis. De commissieleden werden geïnformeerd als aanloop op een raadsvoorstel in decem ber. Advertentie Al jarenlang vinden er allerlei soorten activiteiten plaats op camping De Val. De ligging maakt ook fiets- en wandelexcursies in de omgeving mogelijk. Welkom bij: INTER'/WEUBEL /.vmiTVIJMM.l.'I.UI.MI.'Md'Wr Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Tel. 0111 -456161 Donderdag 9 oktober Noordgouwe Informatieavond inbraak preventie. Dorpshuis Nootd- gouwe. 20.00 uur. Vrijdag 10 oktober Zierikzee Oliebollenactie Kunst en Eer. Onderkomen Kaerse- makerstraat. 10.00 uur. Huis-aan-huis vanaf 18.00 uur. Openbare vergadering PvdA-fractie. Vergader- kamer 78, gemeentehuis. 15.00 uur. Ellemeet PvdA debat over recreatie. Dorpshuis Ellemeet. 20.00-22.00 uur. Vrijdag 10 oktober Oosterland Bijeenkomst Studievereni ging Schouwen-Duiveland- Vergaderzaal Gereformeer de Gemeente, St. Joostdijk. 19.45 uur. Zaterdag 11 oktober Oosterland Uitvoering koren VZOS en Soli Deo Gloria. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Schuimparty. Jongerencen trum De Pul. 19.30 uur. Zondag 12 oktober Burgh-Haamstede Optreden van Doris Day en andere stukken in muziek café Brandenburgh. 15.00 uur. Brouwershaven Jazz-middag in Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee Introductie op de ZVU-cur- sus Russisch aan het Janne- wekken 19 in Zierikzee. 19.30 uur. Serooskerke Een kijkje in de keuken van restaurant De Schelphoek in Serooskerke. 18.30 uur. Dinsdag 14 oktober Zierikzee - - Start van de cursus moderne Nederlandse literatuur.in', RSG Professor Zeeman. 19.30-21.30 uur. Zonnemaire Seminar 'U en de Euro', Dorpshuis. 20.00 uur Woensdag 15 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Hervormd kerkcen trum. 14.30 uur. Evangelisatiemiddag met voorstelling kindertheater 'Simon en Zo'. MFC. 14.00-16.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Introductie op de ZVU-cur- sus Filoseren over het ik in dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Informatie-avond Bouwwin- kel Zeeland. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Themamiddag Thuiszorg PCOB. De Veste. 14.15 uur. Introductie op de ZVU-cur- sus Slowaaks aan het Janne- wekken 19 in Zierikzee. 19.30 uur. Cabaret Lebbis Jansen. Theater Mondragon. 20.00 uur. Lezing over de invoering van de euro in het MFC. 20.00 uur. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Komedie 'Slippers'. Theater Mondragon, 20.00 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee Start Zwemvierdaagse. On derdak. 7.00-12.00. 18.00- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Seminar 'U en de Euro', De Schutse. 20.00 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Informatiebijeenkomst over de Tante Agaath Regeling' (TAR) in Theater Mondragon in Zierikzee. 20.00 uur. Renesse Bijeenkomst plattelands vrouwen Noordgouwe over het onderwerp omgaan met kritiek. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3