Onderzoek varkenspest Regio-ambulancevorziening Tweederde van de bossen verdwenen Boetes voor AH wegens overtreden milieuregels 'Mixdrank-met-alcohol toch tussen limonade' 'Tropenkolder slaat toe in kamp-Bouterse' Verscherping vreemdelingenbeleid Brandweer Amsterdam redt veertien mensenlevens Moslims winnen in Srebrenica Leger ontdekt massagraf 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitspraak economische politierechter HAARLEM (ANP) - Albert Heijn moet 26.500 gulden aan boetes betalen wegens overtreding van de Wet milieugevaarlijke stoffen. De economische politie rechter in Haarlem, mr. E. Hofstee, veroordeelde de grootgrutter donderdag daarnaast tot betaling van bijna 24.000 gulden aan de Staat in het kader van de 'Pluk-ze'-wetgeving. De politierechter acht bewe zen dat Albert Heijn in 1995 en 1996 een regeling uit de Wet milieugevaarlijke stof fen niet heeft nageleefd. Die regeling verplicht super markten eens per kwartaal een preventieve controle te laten uitvoeren op koelin stallaties. De controles zijn bedoeld om lekkage van CFK-houdende koelstoffen te voorkomen. Uit onderzoek bleek dat er bij AH-supermarkten in Oos terbeek, Meppel, Tiel, Hui zen en Geldermalsen onvol doende controles zijn uitgevoerd. Bovendien ont braken bij drie koelinstalla ties in het distributiecen trum in Tilburg de juiste pa pieren. Het grootwinkelbedrijf stel de zich aanvankelijk op het standpunt dat de preventie ve controles gelijktijdig wer den uitgevoerd met repara ties. Na overleg met het ministerie van VROM be sloot het concern begin vorig jaar zich alsnog aan de nieu we regeling te houden. De officier van justitie bekri tiseerde twee weken geleden de opvatting van AH dat het bedrijf voorop zou lopen op milieugebied. Zij eiste geld boetes tot 55.000 gulden en betaling van 250.000 gulden aan de staat. Klacht Stichting Alcoholpreventie: UTRECHT (ANP) - Ondanks afspraken om dat niet te doen, zetten veel supermarkten alcoholhoudende mixdranken toch tussen gewone limonades. Daar over klaagt de stichting Alcoholpreventie (STAP) na een onderzoek. Daaruit bleek dat in 48 procent van de supermarkten de ingeblikte Cuba-libre's tus sen de fanta's en cola's staan. Volgens de stichting is dat te gen de afspraken in. Kinde ren raken in de verleiding al coholhoudende dranken te kopen en te consumeren. STAP vindt dat de mixblik jes in de schappen met ande re drank moet worden neer gezet. De organisatie ging op be zoek bij 193 supermarkten in Nederland. Bij zeventig win kels stonden de mixdranken tussen de limonades. Bij ves tigingen van Dirk van den Broek, Plusmarkt en Super werden de meeste „overtre dingen" geconstateerd. A&P was de enige supermarkt die geen fouten maakte, aldus STAP. Het Centraal Bureau Levens- middelhandel (CBL) in Den Haag erkent dat „niet in alle supermarkten" de mixdran ken gescheiden zijn van de frisdranken. De organisatie zet evenwel vraagtekens bij de cijfers van STAP. „We hebben zelf de indruk dat de meerderheid van de super markten de dranken wel ge scheiden heeft", aldus de re actie donderdagochtend. De afgelopen weken heeft het CBL onder zijn leden een voorlichtingscampagne ge voerd over mixdranken. Daarin werden de super markten opgeroepen de inde ling van hun schappen in de computers te veranderen zo dat de medewerkers die de vakken vullen de mixdran ken niet meer automatisch tussen de limonades plaat sen. De stichting STAP vraagt het ministerie van Volksge zondheid naar aanleiding van het onderzoek om strin gente maatregelen. Naleving van de afspraken moet ge controleerd worden, aldus STAP. Verder moet veel dui delijker worden aangegeven dat de blikjes alcohol bevat ten. Bij de helft van de mix dranken is dat volgens de stichting niet duidelijk. Strafpleiter Spong: HILVERSUM (ANP) - De aantijgingen aan zijn adres, woensdag, van de Surinaamse advocaat De Freitas noemde de Nederlandse strafpleiter G. Spong donderdag „volstrekt onjuist en grote klets koek". Volgens Spong heeft bij De Freitas „de tro penkolder toegeslagen," zei hij voor de NOS-radio. De jurist zei „geen flauw idee te hebben" waarom De Freitas de uitlatingen heeft gedaan. Volgens Spongs analyse is het kamp-Bouterse „in het nauw gedreven en denken ze dat ze met dit soort beschul digingen hun zaak wat ster ker maken." Onzin Dat Spongs collega Moszko- wicz tijdens de persconferen tie in Suriname niet voor Spong in de bres is gespron gen, kan de laatste billijken. Moszkowicz „kan ook niet voorkomen dat er in zijn bij zijn allerlei onzin wordt uit gekraamd. Hij kan zich bo vendien ook niet publiekelijk distantiëren van zijn cliënt. Er is weinig manoeuvreerruimte. Dat re aliseer ik me wel èn dat neem ik hem niet kwalijk." R. de Freitas, juridisch advi seur van de Surinaamse rege ring, betichtte Spong woens dag van intensieve samen werking met het zogenoemde CoPa-team, het politieteam dat onder meer de betrok kenheid van Desi Bouterse bij internationale cocaïne handel onderzoekt. „Spong heeft een voorhoede rol in het CoPa-team", aldus De Freitas, „hij belt weke lijks met de officier van jus titie", zou door het CoPa- team met de codenaam „champagne" worden aange duid en ontketende „de hek senjacht op Bouterse". Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwaler tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 okt. 09.45 132 03.20 -114 22.25 140 16.00 -122 ROOMPOT BUITEN 10 okt. 08.40 124 02.25 -108 21.30 132 15.00 -115 BRUINISSE 10 okt. 10.00 140 03.25 •124 22.45 151 15.55 -131 WEMELDINGE 10 okt. 09.55 149 03.30 -127 22.35 156 16.05 -134 Doodtij: 11 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 CDA: 'Parlementair onderzoek onontkoombaar' DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer zijn woensdag stemmen opgegaan voor een parlemen tair onderzoek naar de aanpak van de varkenspest. Vooral het CDA meent dat een onderzoek onont koombaar is, gezien alle kritiek die het ministerie van Landbouw de afgelopen tijd heeft gekregen over de aanpak van de epidemie. CD A-Kamerlid Van Ardenne bracht haar verzoek naar vo ren tijdens de behandeling van de begroting van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij. Volgens haar blijkt uit diverse rapporten dat de dierziektenbestrijding op het ministerie niet goed is ge organiseerd. Ook PvdA-Kamerlid Huys sloot niet uit dat een parle mentair onderzoek nodig is. Dat zou echter niet beperkt moeten blijven tot de pest- uitbraak van dit jaar, zoals het CDA wil. Hij wil het uit breiden tot een onderzoek naar de totstandkoming van de huidige structuur van de varkenshouderij die zoveel problemen oplevert. Welzijnseisen GroenLinks kwam met een eigen plan voor de herstruc turering van de varkenshou derij. In het stuk „Niet alle varkens zijn gelijk", stelt de fractie dat grote varkensbe drijven meer gekort moeten worden op hun varkensrech ten dan kleinere gezinsbe drijven. GroenLinks-Kamer- lid Vos pleitte in haar betoog in de Kamer ook voor stren gere welzijnseisen voor kal veren en kippen. Het Productschap voor Vee en Vlees (PVV) wil op zijn beurt dat Landbouwminis ter Van Aartsen het geldende fokverbod voor varkens op heft. Volgens het schap is de varkenspest op zijn retour en moet er dus aandacht komen voor de herbevolking van de varkensstallen. Er is haast bij een opheffing omdat het na be~ eindiging van het fokverbod het zeker tien maanden duurt voor de var kens slachtrijp zijn en ze geld opleveren voor de varkens houder. Het fokverbod voor varkens geldt momenteel in twee re gio's in het zuiden van Ne derland. In de eerste regio is het 3 juni ingesteld, op 23 ju ni is het uitgebreid naar het tweede gebied. Bij het in gaan van het fokverbod is geen einddatum genoemd. Het doel van de regeling is het aantal varkens dat het ministerie moet opkopen bij een uitbraak van varkens pest, te verkleinen. Ook voorkomt het welzijnspro blemen omdat de hokken niet overvol raken. Landbouworganisatie GLTO luidde woensdag de nood klok voor varkenshouders in het oosten van Nederland die door de vervoersbeperkin- gen klem zitten. De land bouworganisatie schat dat 30 procent van de bedrijven geen varkens kan aan- of af voeren. Volgens een woord voerdervan LTO-Nederland, de landelijke organisatie, steken de problemen ook in andere gebieden de kop op. LTO pleitte dan ook voor een inventarisatie van de proble men bij de boerenbedrijven. Volgens de landbouworgani satie kunnen de problemen worden verlicht als het aan tal adressen waar de var kensfokkers hun biggen kwijt kunnen, wordt ver ruimd. Ook werd voorge steld toestemming te geven hun bedrijven zo in te richten dat zij hun biggen op het ei gen bedrijf kunnen vetmes ten. Een grote hoeveelheid in het Zeeuwse plaatsje Krabben- dijke opgeslagen varkens kadavers wordt overigens voortijdig afgevoerd naar destructiebedrijven omdat omwonenden klagen over ondraaglijke stank. Na eer dere klachten constateerde de gemeente dat de tempera tuur in het koelhuis te hoog was en dat er vocht het riool inliep. De afvoer van de kad avers naar destructoren in België neemt twee weken in beslag. Volgens een woord voerder van de gemeente Terneuzen behoort de stank overlast inmiddels tot het verleden. DEN HAAG (ANP) - Per 1 januari gaat de regionale ambulancevoorziening van start. Deze regionale samenwerking van bij de ambulancezorg betrokken diensten, moet de doelmatigheid bij het ambulancever voer vergroten. Dit zei minister Borst (VWS) woensdag tijdens overleg met de Tweede Kamer over spoedeisende medi sche hulp. Voor de ambulancezorg is voor 1998 ruim 351 miljoen gulden uitgetrokken, vijf miljoen gulden meer dan in 1997. De minister bestreed dat dit nog elf miljoen te weinig is, zoals het Nederlands Ambulance Platform vindt. De minister is bereid te kijken'naar knelpunten in de ambulance zorg in landelijke, dunbevolkte gebieden. Vanuit met name uit Zeeland en Friesland komen noodkreten dat zij niet uitkomen met hun budget. De huidige financiering gaat uit van het aantal ritten. In,dunbe volkte gebieden zijn dat er niet zoveel, ter wijl ook daar voldaan moet worden aan be- schikbaarheidseisen en de eis dat overal binnen een kwartier een ambulance moet kunnen zijn. De minister ging echter niet zover meer geld toe te zeggen bij proble men. (Foto: Marieke Mandemaker) DEN HAAG (ANP) - De VVD wil het toelatingsbeleid van vreemdelingen verscherpen en een eerlijker verdeling van erkende vluchtelingen over de landen van de Euro pese Unie. Nederland moet landen die niet mee willen werken aan terugkeer, via de ontwikkelingsrelatie onder druk zetten. In een donderdag gepresen teerd 35 pagina's tellend fractiestandpunt over immi gratie en integratie, pleit de WD voor vereenvoudiging van de toelatingsprocedure, strengere regels voor gezins hereniging en een steviger uitzettingsbeleid. Vreemde lingen zonder documenten komen in principe Neder land niet meer in, tenzij hij of zij een sluitend vluchtver haal kan produceren. Toege laten vluchtelingen krijgen een verblijfsvergunning voor maximaal vijf jaar. Bij verzoeken om gezinsher eniging moet de aanvrager aan kunnen tonen over vol doende ongesubsidieerd in komen te beschikken en dient hij te bewijzen dat het daadwerkelijk om zijn eigen familie gaat. De bewijslast ligt bij de vluchteling, in twijfelgevallen kan bij voor beeld gedacht worden aan een DNA-test, zei het WD- Kamerlid Rijpstra in een toe lichting. De liberalen gaan in hun bij drage uit van een driesporen- beleid. Volgens WNF: ZEIST (ANP) - Wereldwijd is tweederde van de bossen verdwenen, zo blijkt uit de wereldbossen- kaart die het Wereld Natuur Fonds heeft gepre senteerd. In Nederland is nog nauwelijks iets over van het rivierbos. Het WNF pleit er voor om „het unieke rivierbos" langs de Maas verder te ont wikkelen. Ook de ooibos sen in de Biesbosch zijn vol gens de organisatie zeer de moeite waard. Achtduizend jaar geleden was de aarde bedekt met 8080 miljoen hectare bos. Nu is daar nog maar 3044 miljoen hectare van over. Jaarlijks verdwijnt 17 mil joen hectare tropisch regen woud. Het WNF heeft honderd Eu ropese bosgebieden aange wezen die bescherming be hoeven omdat ze ernstig worden bedreigd of omdat ze uniek zijn voor Europa. In Nedefland gaat het om de bossen van de Biesbosch en het rivierbos langs de Maas. De Biesbosch is uniek door het zoetwater getij dege- bied. De rivierbossen daar behoren tot de meest na tuurlijke in Nederland. In het grensgebied Nederland- België kan volgens het WNF over een lengte van 50 kilometer een heel mooi na tuurgebied ontstaan met bijzondere planten en die ren. Door afgraving van grind is de natuur er de af gelopen tientallen jaren ernstig aangetast. Het wa ter is van slechte kwaliteit. Brandstichting niet uitgesloten AMSTERDAM (ANP) - De brandweer in Amster dam heeft in de nacht van woensdag op donderdag bij een brand in de Kerkstraat veertien mensen het leven gered. Tien mensen moeten op zoek naar een andere woning. De politie sluit brandstichting niet uit. Vijf mensen waren naar het dak gevlucht en wilden uit angst naar beneden sprin gen. De brandweer en politie kon den hen daarvan weerhou den, waarna de vijf met een autoladder naar beneden werden gehaald. De overigen konden via de gewone trap in veiligheid worden gebracht. Een aantal van hen moest naar het ziekenhuis wegens verschijnselen van rookver giftiging. Kort voor de ontdekking van de brand is in het portiek een man gezien die iets in brand stak. De politie heeft de zaak in onderzoek. SARAJEVO (RTR) - Partijen van de Bosnische moslims in Srebrenica hebben de meer derheid van de stemmen be haald bij de gemeenteraads verkiezingen van 14 septem ber. De coalitie van moslim partijen haalde 24 van de 46 zetels. Dat hebben Westerse functionarissen donderdag gezegd. De nationalistische Servi sche Democratische Partij kreeg twaalf zetels, de Servi sche Radicade Partij kwam uit op negen. Een onafhankelijke moslim kandidaat haalde een zetel. Srebrenica is nu de enige ge meente in het Servisceh deel van Bosnië waar moslimpar tijen een meerderheid heb ben weten te behalen in de gemeenteraad. De moslimenclave viel in juli 1995 in handen van de Ser viërs. Ondanks de aanwezigheid van Nederlandse soldaten verdwenen zo'n achtdui zend moslifnmannen. Mensenrechtenorganisaties beschouwen de slachtingen en verdwijningen na de val van Srebrenica als de ergste gruweldaad in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog. Suske en Wiske "de mompelende mummie' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 13 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 5 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 07.57, onder 18.56 Maan op 15.59, onder 00.22 Volle maan: 16 oktober (05.47) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De herfst blaast door, maar morgen met wat minder vaart. Nadat vandaag een storing met een stor machtige zuidwester voorbij trok, wordt het vrijdag iets minder onstui mig. Vannacht staat er boven land een vrij krachtige westenwind. Aan zee en op het I Jsselmeer waait het af en toe hard, kracht 7. Met nog hoge re snelheid waaien wolken voorbij. En ook vannacht valt daaruit van tijd tot tijd regen. Slechts af en toe klaart het op en dan kan het afkoelen tot een graad of 13. Morgenochtend verandert er nog maar weinig aan het weerbeeld. We krijgen opnieuw met een storing te maken die nodige bewolking en regen brengt. In de loop van de dag trekt ze naar het oosten. Daarachter breekt de be wolking en dan is er wat ruimte, zij het beperkt, voor een straaltje zon. De temperatuur komt met 16 graden een fractie lager uit dan de afgelopen dagen. Die tendens zet de komende dagen door. In de loop van het weekeinde draait de wind naar noordwest en volgende week liggen de maxima rond 12. AARDBEVING HONG KONG (RTR) - Het noorden van Japan is don derdag opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag bij Hokkaido, zo is gemeld vanuit Hong Kong. Over slachtoffers of schade is nog niets bekend. ALGIERS (AFP) - Het Alge rijnse leger heeft bij het dorp Aouled Allel een massagraf ontdekt met ten minste twin tig lijken. Het leger is al tien dagen in het gebied om een kamp van de gewapende is lamitische groep GIA aan te pakken, zo meldde de krant El-Khabbar donderdag. De lijken zijn ontdekt in een diepe waterput, waarom heen mijnen waren gelegd. De autoriteiten zijn reeds be gonnen met het weghalen van de menselijke resten uit de put. Het leger sluit niet uit dat er nog meer massa graven zijn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma dl do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld Ie worden. Inievertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2