Saneringsproef in Zierikzee Spoed woningbouw in de regio bepleit Tijdelijke sluiting jeugdhonk The Pit r ZIERIKZEESCHE 1 i NIEUWSBODE Hl l Anbo-regioraad is boos op wethouder Van der Wekken Drukbezochte Riddermiddag KOPEN BU HOUTLAND, KORTING BU FIXET Trek het zeil in de mast! Enige historische feiten Bezoekers betrapt op handel softdrugs Zeeuwse dorpen KRIJGT DE MIJN GENOEGEN DE WIND WEER IN DE ZEILEN? dé krant van schouwen - duiveland! Nieuwe aanpak moet kosten van sanering gasfabrieken minstens halveren Ziekenhuis praat met commissie Tachtig hardrijders J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 9 OKTOBER 1997 153e JAARGANG NR 26262 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 OTBttQQftS vakHIU tf<»w nwnu*i)*u«ö\n bkkbbjuo iw an do* *ww«o* wfW HSÖtlMM MfiOtVA* houwm ai* «rap, mluU1,*UMiaOK«« De geschiedenis van de rivierklipper 'Mijn Ge noegen' is niet geheel te achterhalen. Bekend is dat het vaartuig in 1899 te water is gelaten op een werf in Geertruidenberg. Het schip is 21,57 me ter lang en 5,07 meter breed. Gezien de afmetingen spre ken kenners over een Roosendaalse maat. Dat be tekent dat het schip is aan gepast voor de vaart op de West-Brabantse kanalen. In 1939 werd het schip ver kocht en kreeg het de naam 'Nooit Volmaakt'. Bij een volgende verkoop, in 1951, werd die veranderd in 'Van Kinsbergen'. In 1972 wis selde het schip opnieuw van eigenaar. Toen kreeg het de onpersoonlijke naam R 35011 N. Omstreeks 1990 werd het vaartuig buiten dienst ge steld en opgelegd in de ha ven van het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen. Enkele jaren geleden werd het schip overgenomen door de Stichting Museumhaven Zierikzee. Het schip kreeg toen zijn oorspronkelijke naam terug en werd door de vrijwilligers van de Zierik- zeesche stichting gerestau reerd. De van katoen gemaakte zeilen, die datéren uit 1939, werden gevonden in het magazijn van het Zuider zeemuseum. Deze zeilen werden de laatste jaren nog steeds gebruikt. Dit omdat geld voor nieuwe zeilen niet voorhanden was. Tot in dit voorjaar, toen tijdens een tocht de zeilen scheur den. ^OVJV* bedrijf VQE LEEUVtf^ Kantoor: Engelsekade .10 4301 NA Zierikzee Telefoon: 0111-416667 Fax: 0111-417404 ZIERIKZEE - Verschillende leden van de commissie maatschappelijke aangelegenheden hebben giste ren bij wethouder C. Veerhoek aangedrongen op spoed inzake woningbouw. ,,Met name voor ouderen is dat van belang. Zij vragen zich af of ze in de toekomst moeten uitzien naar een an dere woonplaats. Zou er zo snel mogelijk een procedure in werking kunnen worden gezet om duidelijkheid onder de ouderen te kunnen bren gen," gaf H. Coomans (VVD) de voorzet. Ook de dubbel heid in recente uitingen van minister De Boer heeft de on zekerheid onder betrokke nen aangewakkerd. Veer hoek gaf aan dat er een brief aan gedeputeerde staten in de maak is waarmee een stuk woningbouwprogram ma voor de komende jaren veilig moet worden gesteld. De wens is in de komende drie jaar enkele honderden huizen te kunnen bouwen buiten Zierikzee. Korte brieven en lange vriendschap, dat is mijn leus. 2 VARKENSPEST Roep om parlementair onderzoek naar aanpak varkenspest. 3 WATEROVERLAST Boze boeren slepen waterschap najaren bakkeleien voor het gerecht. 5 MEDEDELINGENRUBRIEK De mededelingenrubriek van gemeente Schouwen- Duiveland verdwijnt uit Het Extra Nieuwsblad. 7 BILJARTEN John Hatzmann uit Zierikzee verovert de districtstitel driebanden tweede klasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Het bestuur van jeugdhonk The Pit heeft besloten het jeugdhonk voor twee maanden te sluiten. Dit omdat is komen vast te staan dat bezoe kers van The Pit handelden in softdrugs. Bestuur en vrijwilligers van The Pit willen met de tijde lijke sluiting laten zien dat handel en gebruik vanuit The Pit niet getolereerd wordt. „The Pit is een jeugd honk waar de jeugd terecht moet kunnen zonder te wor den geconfronteerd met soft drugs," schrijft het bestuur van The Pit/Stichting 't Duupje in een persbericht. „Na veel inspanning van de vrijwilligers is het gelukt in ieder geval de harddrugs bui ten The Pit te houden. Het bestuur en de vrijwilligers van The Pit willen ook dat er een einde komt aan het ge bruik van en de handel in softdrugs," aldus het Pit-be- stuur. Pas onlangs heeft de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland zich uitge sproken tegen een gedoogbe leid voor softdrugs. Ook om die reden wil het bestuur een duidelijke grens stellen, maar voorop staat de regel dat in The Pit door vrijwilli gers noch bezoekers soft drugs gebruikt of verhan deld mogen worden. Het bestuur beschouwt het ge bruik van softdrugs als 'niet wenselijk voor de sfeer van The Pit'. Het is de bedoeling dat in de cember dit jaar een nieuwe start gemaakt wordt. Be stuur en vrijwilligers van The Pit gaan samen met de Stichting Jeugd de nieuwe start voorbereiden. De ge meente is inmiddels óp de hoogte gesteld van het be sluit. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt don derdag 30 oktober, in samen werking met SKW De Licht boei, een lezing onder de titel 'De mooiste dorpen van Zee land'. Plaats van handeling is het Multifunctioneel Centrum aan de Huybertstraat in Zie rikzee, aanvang 19.30 uur. Spreker deze avond is drs A. de Klerk en hij zal het heb ben over de opmerkelijk rij ke variatie van dorpen in Zeeland. Zijn uitleg wordt geïllustreerd met dia's. Voor meer informatie en in schrijving: 0118-634800. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres j> Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw i bank-/gironummer vermelden: I SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - In januari, als meer duidelijkheid bestaat over de toekomst van het Zierikzeese ziekenhuis, gaat C. Breederveld van de Raad van bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen in gesprek met de leden van de commissie maatschappe lijke aangelegenheden. Die toezegging deed hij woensdag in een gesprek met wethouder P. Berrevoets - Ringelberg. „De kans om na mens de burger te kunnen spreken, moeten we niet voorbij laten gaan," meende Berrevoets. Mevrouw M. Hack - Engel (CDA) vroeg zich in een reactie op deze mededeling van de wethou der - gisterenavond tijdens de vergadering van de com missie maatschappelijke aangelegenheden - af of de gemeente niet iets concreets kan ondernemen. „Kunnen wij niet aangeven dat we het ziekenhuis willen houden en druk op hen uitoefenen?," al dus Hack. Dit idee wordt bij de eigen fracties neergelegd, waarna in de eerstvolgende raadsvergadering opnieuw over de mogelijkheid wordt gesproken. ZIERIKZEE - Bij diverse snelheidscontroles op Schou wen-Duiveland heeft de poli tie gisteren 80 overtreders gesignaleerd. Op de Provinciale weg bij Kerkwerve reden van de 645 passerende voertuigen, er 39 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 115 kilome ter per uur waar 80 is toege staan. Op de Rijksweg N59 even buiten Bruinisse constateer de de politie woensdagmor gen slechts negen overtredin gen bij 595 automobilisten. Hier noteerde de politie een maximum snelheid van 129 kilometer per uur. Op de Rijksweg bij Ooster- land werden gistermorgen vroeg 32 overtredingen ge signaleerd. Hier passeerden 1232 auto's en was de hoogst gemeten snelheid 107 kilo meter. HET WEER In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 13, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Westenwind, vrij krachtig tot krachtig, 5 of 6, aan de kust en op het IJssel- meerafen toe hard, 7. ZIERIKZEE - De Anbo-regioraad Schouwen-Duive land heeft in een open brief aan B&W haar veront waardiging geuit over de uitspraak van wethouder D. van der Wekken dat de Adviesgroep Woonbelan- gen Senioren (AWS) maar over de liften bij Borven- damme blijft 'doormieren'. Van der Wekken deed die uit spraak in deze krant als reac tie op het beklag van de AWS over de gang van zaken met de liften bij het Zierikzeese zorgcentrum Borrendamme. De Anbo vraagt zich af of het trend is van het college om de inbreng van ouderen op deze manier te kleineren en te minachten. Ook vraagt de ouderenorganisatie zich af of deze instelling de reden is dat er tot dusverre geen reac tie is gekomen op vier brie ven - over de verhoging van het reinigingsrecht en van de Wvg-gelden - die naar het col lege zijn verstuurd. Deze brieven dateren van januari, april, mei en september. Niet persoonlijk „Die uitspraak was absoluut niet bedoeld om ouderen te kleineren en is ook niet per soonlijk gericht geweest aan de Anbo of de adviesgroep," reageert Van der Wekken desgevraagd. „Die advies groep komt alleen steeds weer bij de gemeente aan, alsof het onze schuld zou zijn dat die liften er nog steeds niet zijn. Maar dat is niet waar." Borrendamme is ei gendom van Stichting Woon zorg Nederland en het is deze organisatie die met bouw plannen dient te komen. „Als gemeente Zierikzee hebben we al het mogelijke gedaan gelijk te kunnen star ten. Maar omdat Stichting Woonzorg Nederland niet ging bouwen, konden wij geen subsidie-aanvraag in dienen," licht hij toe. Wat de onbeantwoorde post betreft, wordt nog onderzoek ingesteld. „Het is niet de be doeling dat post niet beant woord wordt, maar het zou kunnen komen door de over stap naar de nieuwe organi satie," erkent Van der Wek ken. Veertig kinderen van de onderbouw van de basisscholen hadden het dinsdag reuze naar hun zin tijdens de Riddermiddag in biblio theek de Stolpe in Zierikzee (foto). Zij hielden zich in het kader van de Kinderboe kenweek bezig met het plaatsen van middel eeuwse poppetjes als ridders, jonkvrouwen en tovenaars in een papieren kasteel. Ook konden zij het kasteel inkleuren en werd voorgelezen uit een ridderboek. Om de Rid dermiddag te verlevendigen hadden drie bi bliotheekmedewerkers zich uitgedost als rid der. Vooral het huiveringwekkende zwaard trok de nodige aandacht. Ook in bibliotheek De Zaete in Bruinisse vond dinsdag een zelf de Riddermiddag plaats, waarbij eveneens veertig kinderen zich vermaakten. Hier had een medewerker van de bibliotheek zich ver kleed als jonkvrouw. De kinderen vroegen zich verbaasd af waar haar ridder was. „Die is op drakenjacht," was het geruststellende antwoord. (Foto: Marijke Folkertsma) Perioden met regen ZIERIKZEE - Functioneel saneren via een methode die elektroreclamatie wordt genoemd. Als het voor onderzoek positief uitpakt, start volgende maand een proef op het terrein van de voormalige gasfa briek aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Deze aanpak zou de kosten van sanering minstens moe ten halveren. Met de sanering van dit ge bied is 18, 5 miljoen gulden gemoeid en de Zierikzeese lo catie is nog niet eens de enige 'probleemlocatie' in de pro vincie. In totaal telt Zeeland vijftien plaatsen waar in het verleden een gasfabriek stond. „Gemeenten, provin cie, het rijk en bedrijven die er gevestigd zijn, hebben zich met elkaar over deze proble matiek gebogen. Hoe kunnen we die saneringen rondkrij- gen, naast de vijftien miljoen die Delta beschikbaar heeft gesteld," schetst technisch medewerker bodemsane ringsbeleid van de provincie P. Brand de kostbare vervui lingskwestie, systeem Een keuze wordt normaal ge sproken gemaakt tussen multifunctioneel saneren of de isolatievariant. In het eer ste geval wordt de grond vol ledig schoongemaakt, zodat er weer alles mee kan wor den gedaan. In het tweede ge val wordt de vervuiling afge dekt en een beheerssysteem voor het grondwater opge zet, waarna het terrein voor taan beperkt is te gebruiken. Het functioneel saneren steunt op een ander uitgangs punt. Uitgegaan wordt van het doel waarvoor je de grond in de toekomst wilt gaan gebruiken. Daarbij gel den niet meer de streefwaar den die voorheen als lei draad voor saneringen gol den. „Het is pragmatischer. Wanneer je het saneren stopt, moet er geen aantoon baar gevaar meer zijn voor het eco-systeem en de mens," aldus J. de Winter. Hij is als projectmanager van de afde ling milieubaggeren en ont wikkeling van het Goese in genieursbureau Oranjewoud betrokken in de ontwikke ling van de nieuwe methode. Oranjewoud werkt daarin samen met Hak Milieutech niek en Geokinetics. Elektroreclamatie Gewerkt gaat worden met een methode die elektrore clamatie wordt genoemd. Speciale elektroden worden de grond ingebracht, die - te- samen met katalysatoren - een bepaald proces op gang brengen. „Er treedt bodem- opwarming op, waardoor de verontreinigde stoffen deels ontleed en deels mobiel ge maakt worden. Deze stoffen komen in het circulatiesys teem en de vrijgekomen stof fen worden opgevangen," vertaalt De Winter het pro ces in grove lijnen. Nadat de sanering wordt stopgezet, gaat - door de grondwarmte - de activiteit Op deze Zierikzeese locatie wordt een proef hoek ingericht. Als de uitkomsten slagen, duurt voor het saneren is afgerond. nog een tijdje door. „Die laatste twee a drie procent restverontreiniging kan zo ook verdwijnen." Voor de hotspots, de plekken waar grote concentraties vervui ling zitten, geldt overigens nog steeds dat ze moeten worden afgegraven. Maar het grootste gedeelte van de - met name met teer en cyani de aangetaste - gasfabriek- gronden kan met elektrore clamatie worden gezuiverd. Duidelijk is wel dat elke lo catie een eigen aanpak vraagt. De snelheid van het grond water, de waterdoorlatend- heid en de geologie van de bodem spelen onder meer een rol. „Het is en blijft maatwerk," aldus De Win ter. Het vooronderzoek naar deze nieuwe methode is nog in volle gang. Wanneer de uit komsten positief zijn, wordt volgende maand een proef- het nog zo'n twee tot drie jaar (Foto: Marieke Mandemaker) hoekje ingericht aan de Scheepstimmerdijk in Zie rikzee. Die proefopstelling zal één a twee maanden gaan draaien. Mocht de opzet sla gen* dan worden de sane ringsactiviteiten over het he le terrein uitgebreid. De totale klus zal twee tot drie jaar in beslag nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1